/A. Wat de raad |||ilte behandelen krijgt B te Gymnastieklokaal bij Joh. Postschool „HET ZAL JE KIND MAAR WEZEN” waterpoort-krabbels van IJLST en Weinig kans op voetbal in Sneek AGENDA Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL pi BI - 125e jaargang no. 4 Verkeersongeval bij Ijlst Het ziet er naar uit, dat het met de Hindelooper Kamer gedaan School-schaatswedstrijden in Scharnegoutum Oud-Sneker ds. Te Winkel predikant in Hilversum Voormalig schoolgebouw Hommerts prov. geveild 1 Sneeker Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Woensdag 14 januari 1970 Gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Mogelijkheden tot schaatstraining met „De Preamke-skouwers” ts. Vrijdagmiddag half twee zal de inventaris onder de hamer MÈr: 31 A f Klit-.*-,- ^»s dat geval trekt AANKOOP WONING BEDRAGEN PER LEERLING IJ sl eeuwen Het ligt in de bedoeling om per Tenslotte nog een verheugend be- Voorgesteld wordt de voor het jaar 1970 beschikbaar te stellen bedragen per leerling, bedoeld in de Lageron- derwijswet 1920 en het Besluit buiten gewoon onderwijs 1967 vast te stellen. Daarbij zou aan de minister van on derwijs verzocht moeten worden te be palen dat de bijzondere afdeling voor imbeciele kinderen, verbonden aan de enige school voor debiele kinderen in de gemeente, voor het jaar 1970 buiten aanmerking zal worden gelaten bij de vaststelling van het bedrag, bedoeld in het Besluit buitengewoon onderwijs 1967, en dat het aantal leerlingen van deze afdeling niet zal meetellen bij de vaststelling van de bedragen. De bedragen per leerling ter bestrij- Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Gistermiddag is door notaris mr. R. Mulder uit Langweer het voormalige schoolgebouw met bovenwoning, ach- Waarom gebruiken zoveel jonge ren verdovende middelen en wat Onze oud-stadgenoot ds B. G. te Winkel zal zondag a.s. afscheid nemen van de evangelisch lutherse gemeen ten van Bodegraven en Gouda. Zondag 6 en 7 jaar: 1 Jakob Plantinga; 2 Ruurd Veldhuis; 3 Koos Posthuma. Jongens 8, 9 en 10 jaar: 1 Jan van Dijk; 2 Tjeerd Beuckens; 3 Abe Walinga. Jongens 11 jaar en ouder: 1 Ruurd Wijbrandi; 2 IJpe Oedzes; 3 Willem Visser. „Bern op ’e noed” is de titel van het toneelstuk, dat 18 maart door Krite Snits op de planken wordt gebracht. Het is een stuk van B. Westra en de regie is in handen van R. H. Ferwerda. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs t 4, per half jaar Per post f 6.per halt jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Niet alleen als groeiend winkel centrum voor heel de Zuidwesthoek, ook als arbeidskrachten aanzuigen de woonplaats vervult onze stad ’n functie. Dat blijkt wel uit het ves tigingsoverschot over 1969, dat 244 personen bedroeg. De groei heeft in het afgelopen jaar goed doorgezet (totale vermeerdering met 601 men sen). Dat kan niet van alle gemeen ten in onze provincie gezegd wor den. Wie de kaart voor zich neemt ontdekt, dat het de plattelandsge meenten zijn die praktisch alle een teruggang vertonen. Alleen de gro tere plaatsen groeien. De daling van het aantal arbeidskrachten in de landbouw speelt hier een rol. Tevens wordt aangetoond het be lang van industrievestiging voor ’n gezonde bevolkingsgroei. Voorgesteld wordt de woning met erf Franekervaart 16 aan te kopen. Het perceel, dat nog wordt bewoond, is eigendom van de heer M. Kanon, alhier. De bedongen koopprijs komt b. en w. aanvaardbaar voor. Zij achten aankoop voor de gemeente van belang. De woning maakt nl. deel uit van een t.z.t. te amoveren rijtje woningen. Dit .-moveren (opruimen) is nodig i.v.m. de aanleg van een verbindingsstraat langs de Franekervaart. Verleden week werden in Scharne- tergelegen huisjes en ruim erf te Hom- goutum schaatswedstrijden gehouden door de schoolkinderen, georganiseerd door het onderwijzend personeel. En óf de kinderen hun best hebben ge daan. De uitslag: Meisjes 6 en 7 jaar: 1 Ukie Veenstra; 2 Hillie Sijbesma; 3 Hanneke Leunge. Meisjes 8, 9 en 10 jaar: 1 Mariane Leijenaar; 2 Pietje Wölma; 3 Minke Heeringa. Meisjes 11 jaar en ouder: 1 Aagje Posthuma; 2 Roelie Baas; 3 Aukje Talsma. Jongens Ook voor de zaterdagclubs is er een volledig programma vastgesteld. ONS evenwel heeft een vrije middag. Heeg trekt in de derde klasse A naar Kol- lum en een klasse lager spelen YVC en Njjland ijs en weder dienende voor eigen mensen. YVC tegen het sterke Zeerobben en Nijland tegen CVVO. Hekkesluiter Oudega trekt naar Delf- strahiuizen. ONS 2 heeft de uitwedstrijd tegen Harkemase Boys 2 voor de boeg. De kans op voetbal in het komende weekeinde is ondanks het feit dat het kwik al enige dagen flink boven het nulpunt uitkomt, in onze stad niet groot, want de vorst zit nog in de grond, waardoor het water niet kan zakken. Bij doorgaande flinke dooi is er evenwel een geringe kans op voet bal. 25 januari zal hij om half drie, na vooraf in diezelfde dienst te zijn voor gesteld (bevestigd) door dr. C. Ch. G. Visser uit Utrecht, intrede doen als predikant van de evangelisch lutherse gemeente van Hilversum. Barteld Gerrit te Winkel werd op 20 maart 1925 in een predikantsgezin te Sneek geboren. Hij bezocht het Wil lem- Lodewijk-gymnasium te Gronin gen en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Groningen, waar hij in 1949 zün kandidaatsexamen theolo gie en ongeveer anderhalf jaar later ook zijn kerkelijk voorbereidend exa men aflegde. Dinsdagmiddag om plm. half twee bracht de veehouder Jilles Nauta wo nende aan de Hemdijk zijn zoontje per auto naar de kleuterschool in MIst. Toen hij de overweg van de spoorbaan was gepasseerd zag hij niet dat van rechts, van de kant Nijezijl een auto naderde, bestuurd door de heer S. Dei- num uit Nijezijl, werkzaam bij de fa. Minkema te Sneek. Een botsing was onvermijdelijk. De wagen van het be drijf Minkema sloeg door de klap over de kop en kwam met de wielen om hoog dwars op de Zuidwesthoekweg terecht. Het vele materiaal dat in de auto zat lag over de gehele breedte van de weg verspreid. De bestuurder kon zich uit zijn benarde positie be vrijden en heeft naar het zich laat aanzien geen letsel opgelopen. Ook de heer Nauta en zijn zoontje kwamen met de schrik vrij. De wagen van het bedrijf Minkema is ernstig, zo niet onherstelbaar, beschadigd, de auto van de heer Nauta was aan de voorkant eveneens ingedeukt. De verkeerspolitie was spoedig aanwezig om oorzaak en gevolg vast te stellen. merts (ongeveer 7.75 a) provisioneel verkocht. Het werd beschreven op f 12.389,door Joh. Plantinga te Par- rega. Tegelijkertijd werd een grote schuur met grond te Hommerts ge veild. Dit perceel (plaatselijk bekend nr. 75), ter grootte van 11.25 a, kreeg een bod van f 5409,door C. Bouma te Hommerts. De verkoping werd ge houden in hotel Walon te Hommerts. B. en w. stellen de Sneker raad voor om aan de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs de benodigde grond te verschaffen voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de Johannes Postschool aan de Jancko Douwama- straat. Tevens wordt voorgesteld op grond van artikel 72 van de Lager-on- derwijswet 1920 de benodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de bouw van dit lokaal. De raad verleende in 1968 medewer king aan de vereniging voor het uit breiden van de Groen van Prinsterer- school aan de Eelt je Halbertsmastraat met een gymnastieklokaal. Het schoolbestuur heeft er bij nader inzien echter de voorkeur aan gegeven dit gymnastieklokaal meer in het cen trum van de Noorderhoek te bouwen, nl. bij de onder zijn bestuur staande Johannes Postschool aan de Jancko Douwamastraat. In verband hiermee heeft het een aanvraag om medewer king ex artikel 72 van de Lageronder- wijswet 1920 voor de bouw van dit lokaal bij de Johannes Postschool in gediend en tegelijkertijd meegedeeld af te zien van de bouw van een gym nastieklokaal bij de Groen van Prin- stererschool. B. en w. hebben de aanvragen ge toetst aan de wet en zijn tot de con clusie gekomen dat medewerking dient te worden verleend. De benodigde grond zal in ëigendom overgedragen worden. Het terrein heeft een opper vlakte van ongeveer 780 m2. De prijs bedraagt f 32,per m 2. SNEEKER NIEUWSBLAD Vandaag is de krant een dag eer der dan gewoonlijk. Morgen begint immers de opruiming. Het worden drukke weken voor de winkeliers. Van heinde en ver zullen de men sen weer naar koopcentrum Sneek komen, per auto, bus en met de trein. De centrumfunctie van on ze goede stad zal deze weken meer dan ooit aangetoond worden. Op de valreep zal burgemeester Van Hout nog een begrotingsver- gadering voorzitten. Die wordt vol gende week woensdag gehouden. Het totaalbedrag van de actie voor Biafra in Sneek zal zaterdag avond bekendgemaakt worden in de Meerpaal. Daar wordt die avond een slotfeest je gehouden voor de medewerkers aan de actie. Men zou het nl. niet zo leuk vinden als deze medewerkers ’s avonds zonder meer uit elkaar zouden gaan. Het feest’ begint om 8 uur en er zullen dan enkele artiesten optreden. Welke, dat is nog een verrassing. Over de actie elders in deze krant wat meer. van half 2 Dit jaar herdenken we het feit dat een kwart eeuw geleden ons land werd bevrijd. Vijfentwintig jaar geleder, was er de beruchte hongerwinter. Aardgas was er toen nog niet, het land was aangewezen op de mijnen in Limburg. Maar door de oorlog was de aanvoer stopgezet. Er heerste alom gebrek aan brandstof. Overal werden clan destien bomen gekapt. In het noor den was men er beter aan toe dan 9aan; door verkoop bij executie. Velen betreuren deze gang Vrijdag 20 januari zal burgemees ter J. van Hout van Wymbritsera- deel afscheid nemen. Zoals bekend gaat de heer Van Hout dan met pensioen. In ’t gemeentehuis wordt een raadsvergadering gehouden (’s richt voor alle niet-schaatsliefheb- middags om half twee), waarin of- bers: de eerste lenteboden zijn weer ficieel afscheid wordt genomen, gesignaleerd. Hier en daar zijn, on- Daarna is er nog een receptie in danks de sneeuw, de lammetjes Amicitia, waar gelegenheid is de orige week in het land gezien. De spoorlijn naar Staveren houdt nog vele gemoederen bezig in de Zuidwesthoek. Het belang van deze lijn is nu wel duidelijk aangetoond. De televisie zal dit hopelijk nog eens onderstrepen. Vorige week werden in Workum opnamen ge maakt door het Farce-Majeureteam van de NCRV. Morgenavond be steedt Van gewest tot gewest aan dacht aan deze kwestie. Johan van der Zee maakte o.m. interviews met drs. J. Mulder uit Sondel, voor zitter van „Sudergoa”, en de heer Werumeug Buning te Workum, voorzitter van het actiecomité. teel in uitvoering: Ten eerste. Alle leerlingen van de kleuter- en lagere scholen wor den gevraagd een tekening te ma ken met als thema „Honger”. Het keningen en de prijzen uiterlijk totaal aantal tekeningen, geschat vrijdagavond in de Meerpaal, Klei- op ongeveer 2000, zal zaterdag a.s. ne Palen 8, moeten zijn afgegeven, in de stad te koop worden aange- Nadere inlichtingen op het perma- boden. Hiertoe zal een stand op de nent hoofdkwartier te verkrijgen markt worden ingericht. Tevens zal van 09.00 u. tot 24.00 u., telefoon er een rijdend projekt door Sneek 4767. De yeemarkthal, waarvan wij eni- Gewoonlijk is dat een „drege” ver ge tijd geleden een foto plaatsten in gadering, die een hele middag en deze rubriek, nadert nu vlug zijn een deel van de avond kan duren, voltooiing. Men verwacht de hal Maar daarvoor is het dan ook zo over enkele maanden in gebruik te ongeveer de belangrijkste raads- kunnen nemen. Dinsdag zullen in vergadering van het jaar. deze overdekte ruimte de kalveren en varkens een plaatsje vinden. De hal kan evenwel ook voor tentoon stellingen en andere manifestaties worden gebruikt. Daartoe is onge veer 3000 m2 beschikbaar. licht goed te bedenken dat dit alles ^ijn daarvoor de preparaten? Dit is scheidende burgemeester slechts 25 jaar geleden was. Hoewel de eerste natuurijs-winter is versleten, is er toch nog een grote belangstelling voor de schaatstraining op de kunstijsbaan te Heerenveen. Hoe kan het ook anders. Men wordt aange- moedigd door het succes van de Friese rijdsters en rijders, waarbij de presta ties van de pupillen van trainer KI. Visser toch wel zeer duidelijk opvie len. Daarbij speelt ook nog een rol, dat het een uitstekende sport is voor conditieverbetering. Veel wordt gevraagd: wat zijn de mogelijkheden? Jeugd tot 15 jaar op woensdagavond van 67.30 uur. Juni oren 1518 jaar verder maandag-, dinsdag- en donderdagavond, zaterdag en zondagmorgen. Senioren: op dezelf de tijden. Elke rijdster of rijder traint in de voor hem of haar geschikte groep. Het is echt niet zo dat hier allerhande beulswerk verricht moet worden. Na tuurlijk wordt van A-rijders en selec- tiegroepen meer gevraagd. Wat ’t ver voer naar en van de baan betreft, voor de jeugd rijdt er elke woensdagavond een bus. Voor de ouderen: regeling in onderling overleg. Mogelijk zijn er senioren die zich niet al te jong meer voelen en toch gaarne zouden trainen. Welnu, ook hier is een gelegenheid voor: dinsdag avond, van 9-10.30 uur. Verder zij op gemerkt, dat op zondagmorgen van 8- 9.30 en 10-12 uur de baan ook bar ge zellig is. De trainingskaart geeft ook recht van vrije toegang op de publieks- uren en bij wedstrijden op de buiten baan. In dat geval trekt Sneek naar - Zwaagwesteinde en ontvangt LSC in het Sportpark het laaggeklasseerde Lemmer. Ook de beide vierde klas- sers spelen thuis. Black Boys tegen Gorredijk en WZS tegen hekkesluiter De Walden. De reserves van Sneek en LSC staan voor uitwedstrijden. Sneek 2 tegen KSC 2 en LSC 2 tegen Drach ten 3. Maand januari: De Lichtboei, Markt straat, Turks Showorkest Ulvi Te- mel. Iedere avond. Ludabar, Kruizebroederstr. De Schotse top-deejee Sandy”. Bar ,,’t Singeltsje”. Iedere zaterdag en zondag het Spaanseduo „Alfonso y Salvadore”. Meerpaal: Iedere zaterdag tot half 4 ruilbeurs. Donderdag 15 en zaterdag 17 januari Boksen in Sneker Sporthal. Kam pioenschappen Noord Nederland. Vrijdag 16 januari Klaverjassen v.v. „Black Boys” om vleesprijeen in clubgebouw Noorderhoek. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag 16 januari Toneelgroep „Ami- citia” met het blijspel „De man van mijn dochter” in het Amicitia thea ter. Aanvang ’s avonds 8 uur. Na afloop dansen. Zondag 18 januari ’s avonds van 6-7.30 uur Ijsstadion „Thialf” Heerenveen, clubwedstrijd jeugd Preamkeskouwers. Dinsdag 20 januari Concert Frysk Or kest in Amicitia. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dirigent Zdenek ‘Macal. So list Jung-Ja Kim, piano. Woensdag 21 januari ’s morgen IJs- leeuwenPreamkeskouwers club wedstrijd senioren, junioren (dames en heren) in Ijsstadion „Thialf” Heerenveen. Woensdag 21 januari Raadsvergadering gemeente Wymbritseradeel ’s mid dags 1.30 uur in het gemeentehuis. Maandag 26 januari Ruilbeurs in café- rest. Leeuwen, Parkstraat. één van de vragen die aan de orde spreken en de hand te drukken. Zo komen in Scharnegoutum. Daar lang er geen nieuwe burgemeester wordt morgenavond een gemeente- is benoemd zal wethouder Gerbran- avond gehouden door de gezamen- dy optreden als loco-burgemees- lijke kerkeraden. Men heeft de heer ter. Onze welvaart is er niet vanzelf G. A. Broek, apotheker te Sneek, gekomen. Ze is niet zo vanzelfspre- gevraagd om wat meer te vertellen kend als men soms geneigd is te over de „drugs”. Daarna hoopt men denken; ze berust voor een deel op een vruchtbare discussie te krijgen, de armoede in andere landen. Daar uit vloeit voor die landen het recht voort op onze hulp. Deze week is het de nood in Biafra, die op de al lereerste plaats komt. Steun daarom de acties die ook in Sneek en om geving worden gehouden. ding van de kosten zouden dan als volgt vastgesteld worden: a. voor de scholen voor gewoon la ger onderwijs op f 120,05; b. voor de school voor debiele kinderen op f 324,68 met dien verstande dat, in dien de kosten van instandhouding van deze school, met uitzondering van de kosten voor de geringe en dagelijkse reparaties, als bedoeld in artikel 1619 van het Burgerlijk Wet boek, niet ten laste van de gemeente zouden komen een bedrag van f 280,74 beschikbaar zou zijn gesteld; c. voor de afdeling voor voortgezet onderwijs voor jongens, verbonden aan de openbare school voor debie le kinderen, op f 311,28; d. voor de school voor schipperskinderen op f 166,—. Het bedrag voor de chr. school met leer- en opvoedingsmoeilijkheden zou op f 350,per leerling vastgesteld moeten worden. Het bedrag per leer ling voor de P. Bakkerschool, even eens op f 350, Nu Biafra de strijd om onafhan- gaan, waarbij eveneens de teke- kelijkheid tegen Nigeria heeft ver- ningen a f 1,per stuk, zullen wor- loren er de voedselvluchten enige den verkocht. tijd zijn gestaakt, gebeurt er ook in Ten tweede. Vandaag is er een Sneek het een en ander om de bij- loterij van start gegaan met na van honger omkomende Biafra- als hoofdprijs een z.g.a.n. bromfiets nen te helpen. (merk Kap. mobylette, belangeloos beschikbaar gesteld door onze stad- Zondagavond j.l., tijdens de uit- genoot de heer H. Zwart). zending van Panoramiek, werd een beroep gedaan aan het adres van klas een evenredig kwantum loten de 840 gemeenten in ons land. Het te verkopen. Het gaat er hierbij om bedrag 8,4 miljoen, het noodzake- dat de loten zoveel mogelijk door de lijke bedrag om 3000 Biafraanse jongeren zelf worden gekocht. Het kinderen een jaar lang de ver- doen van kleine karweitjes, om schrikkingen te boven te laten ko- daardoor beter in de gelegenheid te men, op een veilige plaats met goe- zijn om meer loten te kopen, ligt de voeding en wat onderwijs zou, in de verwachting. Ook de werken- wanneer iedere gemeente 10.000 de jeugd kan zich als zodanig bij gulden van haar begroting zou in- deze aktie verdienstelijk maken, korten, kunnen worden opgebracht. Per klas wordt een prijs gevraagd. De „Aktie-groep Sneek”, d.w.z. Deze prijzen zullen voornamelijk alle Sneker schoolklubs, de OJC, aantrekkelijk zijn voor jonge men- Pax Christi, de verpleegsters, de sen en waarschijnlijk bestaan uit Meerpaal en de discussiegroep een verzameling van b.v. boeken, Nieuwe stijl, zijn begonnen gehoor platen e.d., welke in een bepaalde te geven aan deze oproep. De be- klas bijeengebracht worden. De lo- doeling is kort samengevat deze: ten zullen a f 1,per stuk verkocht Een aktie hoofdzakelijk door jon- worden. De trekking zal a.s. zater- geren, zonder het karakter van een dagmiddag 4 u. plaats vinden op de geldinzameling zondermeer. Men markt bij de stand met kinderteke- wil er wat voor doen en daarom ningen, door burgemeester Raster- zijn de volgende plannen momen- hoff. In totaal zijn er 9000 loten en ongeveer honderd prijzen en één hoofdprijs beschikbaar. Dit komt neer op 2 a 3 loten per leerling. Tenslotte zij vermeld dat de te -- - - - j van in het westen, waar de ellende het zaken, blijkens een aantal ingezonden stukken in onze krant. De grootst was. Hier heerste ook ge- harde cijfers zijn hier evenwel doorslaggevend. Dat geldt voor brek aan levensmiddelen. Velen elke zaak, al of niet voorzien van fraai antiek. Foto Julius vanDijk stierven van honger. In deze vette jaren, met een overvloed aan aller lei consumptiegoederen, is het wel- J4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1