R ecreatieschap Sneekerm eer: Executoriale verkoop H indelooper Kamer ging niet door Twee jubilarissen tijdens Flexa feestavond gehuldigd recreatie van Landustrie Sneek m Ogem-groep In belang en toerisme en watersport verzorging kindschap Binnenkort uitbreiding W Y M B RITS E RA DEEL IJLST en Deze week in raden van Sneek en Wymbritseradeel Grote brandschade in woonark in Oudvaart Officieel Orgaan van Eén dode, een zwaar gewonde en acht gewonden bij frontale botsing Scharnegoutum de gemeenten SNEEK, Maandag 19 januari 1970 125e jaargang no. 5 Schaftkeet in Stadsfenne brandde uit Sneekar Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zeepost „Ta jou tsjinst” nije RONO-rubryk Gecombineerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT MS SNEEKER NIEUWSBLAD WAAROM DAT SCHAP? Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 OGEM N.V. heeft Landustrie in de groep opgenomen tegen betaling in. contanten. We zijn hierover al veel eerder benaderd, vertelde de heer Bos. Maar je moet zoiets doen als je in een sterke positie verkeert. En dat is het geval met Landustrie. „Het is het be- Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties) lager Abonnementsprijs f 4, per half laar Per post f 6.per halt )aar Giro 85 07 48 t.n.v Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS De colléges van b. en w. van Sneek en Wymbritseradeel hebben na een overleg, dat geruime tijd heeft geduurd, overeenstemming bereikt over de instelling van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, genaamd „Re creatieschap Sneekermeer”. Het doel van dit lichaam is als volgt omschre ven: „de behartiging van de belangen van de watersport en van andere vormen van recreatie en toerisme alsmede die der landschapsverzorging”. Dat alles binnen het gebied, dat een aantal gronden omvat in de gemeente Wymbritseradeel. Beide gemeenten brengen de in dit gebied gelegen gron den die eigendom zijn van de gemeenten in het schap in. De bovenverdieping van de bij de nieuwe jachthaven liggende woonark, eigendom van jachtverhuurbedrijf Vijn, is in de nacht van vrijdag op zater dag grotendeels uitgebrand. Ook van de inboedel bleef zo goed als niets over. „Slechts” een tas, waarin 2.400 gulden kon men nog in veiligheid stellen. De Sneker machinefabriek en elek trotechnische industrie N.V. „Landus trie” is toegetreden tot de Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappij (OGEM) N.V. te Rotterdam. Daarmee is de continuïteit van het bedrijf op langere termijn meer verzekerd, ter wijl er ruimere mogelijkheden ont staan. Samen is men sterker. Overi gens blijft de zelfstandigheid van Lan dustrie in hoge mate gehandhaafd. Voor de werkgelegenheid van het per soneel (ruim tweehonderd man) heeft dit geen gevolgen; binnenkort hoopt men evenwel het bedrijf uit te brei den. De heer D. S. Bos, directeur van het bedrijf, zei ons vanmorgen: ,,’t Is goed dat we dit hebben gedaan. Voor de zaak èn voor de werknemers”. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur brandde een houten schaftkeet, eigen dom van bouwbedrijf Kats uit Leeu warden in de Stadsfenne geheel rit. De brand is vermoedelijk ontstaan door het oververhit raken van een olie- kachel, die ’s morgens was aangezet. De brandweer was aanwezig met twee hogedrukspuiten, maar kon niet meer verhinderen dat zowel de keet als het daarin liggend gereedschap verloren ging. In hotel Hanenburg werd vrijdag de jaarlijkse feestavond gehouden. Deze door de personeelsvereniging van de Flexa fabrieken georganiseerde avond was anders dan anders. Anders, omdat het bijna traditionele diner, deze keer niet op het programma voorkwam. In plaats hiervan werd het blijspel „Met blote voeten in het park" opgevoerd. Hoewel het stuk niet erg veel om het lijf had, heeft de toneelgroep Ten Cate uit Leeuwarden, door haar subliem spel de aanwezigen een allerplezierig ste avond bezorgd. Anders ook, omdat tijdens deze feest avond het 30-jarig jubileum van twee personeelsleden werd gevierd. Eigen lijk had het een drievoudig jubileum moeten zijn, want ook het bedrijf, dat in 1904 door de vader en een oom van de huidige directie werd gesticht, vier de haar 65-jarig jubileum. Maar om dat het bedr"f, ondanks haar 65 jaren, nog sprankelend jong is, werd hieraan stilzwijgend voorbijgegaan. Niet echter aan het jubileum van de heren F. Heerschop en M. Bosma, die tot hun verrassing met hun da mes naar voren moesten komen. De heer G. P. Tjallema zei in zijn toe spraak, dat bij het 25-jarig jubileum de levensloop van beide functionaris sen reeds uitvoerig is belicht. De laats te 5 jaar is er echter enorm veel ver anderd. Toen de heer Heerschop op 1 december 1939 op kantoor kwam, be moeide hij zich in eerste instantie al met cijfers. In de loop der jaren groei den deze cijfers en ook de verantwoor delijkheid met het bedrijf mee. De ad ministratieve taak werd meer omge bouwd tot een signalerende en contro-, lerende taak. De laatste jaren, zijn door de voorschriften van de steeds groei ende Coatingdivisie van de AKZO, waarvan ook Flexa een onderdeel is, ongetwijfeld niet de gemakkelijkste geweest. „Dat de heer Heerschop zich altijd goed heeft weten aan te passen is verheugend” zei de heer Tjallema. Ook de goede zorg, waarmee mevrouw Heerschop haar man steeds heeft om ringd, heeft hiertoe het nodige bijge dragen. De heer M. Bosma, die reeds op 15- jarige leeftijd bij Tjallema kwam, heeft op verschillende afdelingen ge- De voorgeschiedenis van dit recrea tieschap wordt door b. en w. van Sneek uitvoerig uit de doeken gedaan. Het is een lange weg geweest. Opgemerkt wordt o.m. het volgende: De onvoldoende outillage op het ge bied van recreatieve voorzieningen aan deze zijde van het Sneekermeer is al jaren een punt van overweging In 1954 reeds vroeg het toenmalige college van b. en w. de aandacht van gedeputeerde staten voor een betere ontsluiting van het gebied bij het Snee kermeer, aangezien de aanwezigheid van een goede wegverbinding van es sentieel belang is om te komen tot een verbetering van de accommodatie. Het is voor de verdere ontwikkeling van dit gebied dan ook ongetwijfeld van grote waarde, dat in het kader van de ruilverkaveling de Sneeker Oudvaart’ een bredere toegangsweg tot stand kon komen. Het gebied is als recreatieruimte voor Sneek van bijzondere betekenis. Het is daarom als een gemis gevoeld, dat op de inrichting van dit buiten de gemeentegrenzen gelegen gebied geen bestuurlijke invloed kon worden uit geoefend. In 1959 werden door b. én w. daarom pogingen, in het werk gesteld om te komen tot de oprichting met de gemeente Wymbritseradeel van een recreatieschap. In februari 1958 waren b. en w. door het gemeentebestuur van Wymbritseradeel in de gelegen heid gesteld hun mening kenbaar te maken over een schetsontwerp voor het treffen van recreatieve voorzienin gen in de omgeving van het Sneeker meer, opgemaakt door de Provinciale Planologische Dienst. Na de vaststel ling van de plannen door de raad der gebeente Wymbritseradeel hebben b. en w. de aandacht van hun ambtgeno ten van Wymbritseradeel gevraagd voor het belang dat de gemeente Sneek had bij de verwezenlijking van deze plannen, met name bij het onderdeel van de plannen, dat betrekking had op de meer algemene recreatieve doelein den, zoals de aanleg van een jachtha ven, een zwemgelegenheid, kampeer- en parkeerterreinen, speelvelden e.d. B. en w. van Wymbritseradeel mer ken in hun voorstel aan de raad in de ze gemeente op, dat naar hun oordeel d~ regeling een belangrijke bijdrage zal kunnen vormen naar een verant woorde en snellere verbetering van de accommodatie voor de watersporttoe- risten, omdat het budget van beide ge meenten tezamen uiteraard een aan- De veelbesproken verkoop bij exe cutie van (antieke) goederen in de Hindelooper Kamer is tot veler ver bazing, verrassing of verontwaardi ging vrijdag op het laatste moment niet doorgegaan. Vrijdagmorgen ver namen wij van de deurwaarder van de directe belastingen, die belast was met de verkoop, de heer J. Weidenaar, dat de belasting alsnog was betaald. Veel belangstellenden keken raar op, toen ze op de voorruit van de Hinde looper Kamer het opschrift: „De aan- gekondigde verkoop gaat niet door” lazen. Even later werd op de deur ’n briefje met .gesloten’ geplakt. Velen uit de provincie, maar ook daar buiten hadden de trip naar Sneek dus ver geefs gemaakt. De heer Van Elselo zei desgevraagd hierover: „Zelfs uit het zuiden des lands zijn ze gekomen. Ze kwamen bijna overal vandaan. Ook mensen van musea waren er bij. maar ik heb nie mand toegelaten, alleen kennissen. Toen ik een vertegenwoordiger toeliet Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. Da data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes. achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms Alioth” (20-1); Au stralië: ms „Travestein” (19-1); Bra zilië: ms „Alioth” (20-1); Ned. Antillen ms „Neptunus” (20-1); Suriname: ms „Oranje-Nassau” (20-1); Verenigde Staten van Amerika: ms ,,Weser-Ex- press” (19-1); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Wonosari” (21-1). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De brand brak om ongeveer 02.50 uur ’s nachts uit. Er werd terstond melding gemaakt van een schoor steenbrand en daarom rukten onge veer acht man van de brandweer uit, met een hoge- en lagedruk-spuit. Om de lagedrukspuit te kunnen gebruiken moest men eerst door de 20 cm dikke ijslaag kappen. Bij het blussen ston den sommige brandweerlieden op het ijs in de Oudvaart. Onder de aanwezi gen bevonden zich ook burgemeester Rasterhoff en korpschef Bos. Er lagen geen schepen in de naaste omgeving. De benedenverdieping van de ark heeft veel waterschade opgelopen. Om ongeveer vier uur kan het sein brand meester worden gegeven. Toen de brand ontstond waren er vier perso nen, de heer en mevrouw Vijn en hun 2 kinderen in de ark aanwezig. Zij liepen bij de brand geen letsel op. De heer Vijn is tegen brandschade verze kerd. drijf nog nooit zo goed gegaan als thans. We zijn één van de best rende rende bedrijven van Sneek”, aldus de heer Bos. De aanleiding voor toetreding tot de OGEM is o.m., dat de beide directeu ren (de broers S. B. Bos en D. S. Bos) het bedrijf in goede handen willen zien als ze t.z.t. ophouden. Nogmaals verzekert de heer Bos, dat het op het ogenblik uitstekend gaat met Lan dustrie. Als dat niet het geval was ge weest, zou de OGEM geen belangstel ling hebben gehad. Want dit is een club van zeer goede bedrijven. Begin deze maand trad de Plaatwerkerij en Verzirikerij in Maarssen tot de groep toe. Door deze concentratie van belan gen kunnen de groeimogelijkheden van Landustrie sneller worden gereali seerd. Het bedrijf maakt o.m. riool- water-zuiveringsinstallaties, verder pompen en andere apparatuur op het gebied van waterverplaatsing en -zui vering. B. en w. van Sneek verklaren ver heugd te zijn over de ontwerp-rege- ling. In een viertal punten wordt deze nader toegelicht: 1. Gekozen is voor een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam, dat be voegdheden verkrijgt om voor zijn ge bied strafverordeningen te maken en retributies te heffen. 2. De leden van het bestuur worden, mede gelet op de bevoegdheid om de burgers bindende voorschriften uit te vaardigen en belastingen, als bedoeld in artikel 275 der gemeentewet te hef fen, benoemd uit en door de raad. De ze keuzebperking lijkt het college te meer van belang omdat deze leden naast de verantwoordelijkheid voor het financiële beheer van het recrea tieschap ook mede de verantwoorde lijkheid voor de gemeentelijke geld middelen dragen. 3. De verdeling van de kosten van het recreatieschap is, na uitvoerige bespreking, door het gemeentebestuur van Wymbritseradeel aanvaardbaar geacht op basis van 70% voor de ge meente Sneek en 30% voor de gemeen te Wymbritseradeel. Deze verdeling is er op gebaseerd, dat het belang van de gemeente bij de uit te voeren re- creatieplannen, met name wat de dag recreatie betreft, een veelvoud is van dat van Wymbritseradeel. Naast het belang, dat de beide gemeenten heb ben bij het recreatieplan, wat b. en w. van Wymbritseradeel gesteld zouden willen zien op 55% voor Sneek en 15% voor Wymbritseradeel, wordt het lan delijk belang dat hierbij een rol speelt gesteld op 30%. Door deze 30% gelij kelijk te verdelen over de beide ge meenten komt men tot genoemde per centages van 70 en 30. 4. Volgens het ontwerp zijn beide ge meenten in het bestuur op gelijke voet vertegenwoordigd. Met het oog op de verdeling van de kosten is bepaald dat bij besluiten tot vaststelling en wij ziging der begroting de meerderheid van stemmen tevens moet inhouden de helft van de stemmen van de ver tegenwoordigers van elk der deelne mende gemeenten. Voorts zijn er be palingen op grond waarvan de ge meenteraad corrigerend zal kunnen op treden ten aanzien van begrotingen en begrotingswijzigingen en het bestuur geen besluiten met fininciële conse quenties zal mogen nemen, zolang de gevolgen niet in de begroting verwerkt zijn. De 14-jarige Eetze de Vries uit Stiens is zaterdagavond in het Sneker St. Antoniusziekenhuis overleden, waar hij was opgenomen als slachtoffer van een ernstige frontale botsing op de rijksweg onder Scharnegoutum. Door deze botsing werden tien mensen ge wond. Zij werden allen naar het zie kenhuis gebracht. De toestand van één van hen, de 23-jarige mej. W. Brou wers uit Stiens, was vanmorgen zeer zorgwekkend. Het ongeval gebeurde zaterdagavond omstreeks kwart voor acht in de bocht even voorbij Scharnegoutum (van Sneek af gerekend). Uit de richting Leeuwarden naderde een personen auto met drie mensen uit Stiens: de auto, een Opel, werd bestuurd door de 33-jarige B. de Vries. In de wagen za ten verder zijn broer Eetze en zijn verloofde mej. Brouwers. De andere auto, een Zodiac, werd bestuurd door de 19-jarige D. Bran denburg uit Balk. Verder zaten in deze wagen zes jongemannen in de leeftijd van 18 tot 25 jaar, allen uit Balk en omgeving. Eén van hen, de 19- jarige J. Zuiderbaan uit Harich, liep een hersenschudding op. Van de ge wonden liggen nu nog drie in het ziekenhuis. De anderen, die verwon dingen aan het gezicht en andere vleeswonden opliepen, konden na be handeld te zijn weer naar huis. De toedracht van het ongeval is nog niet geheel duidelijk. Vermoedelijk heeft één van beide auto’s teveel links gereden. De auto uit Stiens bleek aan de rechter voorkant de ergste klap te hebben gehad. Na de botsing was de rijbaan gerui me tijd versperd door de ontstane chaos. Het verkeer was enige tijd ge stremd en kon later via het rijwielpad zijn weg vervolgen. De gewonden wer den met drie ambulancewagens ver voerd. De beide auto’s zijn total loss. Een tragische bijzonderheid is dat Eet ze de Vries gisteren 15 jaar zou rijn geworden. De rijkspolitie van de groep Wym- britseradeel heeft geruime tijd de han den vol gehad. Aangezien de juiste toedracht nog niet bekend is, zou men graag zien, dat eventuele getuigen zich zo gauw mogelijk meldden. Zij kunnen dat telefonisch doen aan het groeps- bureau te Sneek; tel. 05150-2060. Yn de Fryske RONO-ütstjüring fan moarntojoun wurdt foar it earst de nije rubryk „Ta jou tsjinst” opnom- men. Dit is in troch Piter Terpstra to forsoargjen ynformative en iepenbiere tsjinstforlienende ynstansje. Op 20 jannewaris sil yn dit program it Ijocht falie op it wurk fan de Provinsiale Bibleteek. werkt, voor hij zijn uiteindelijke be stemming als chef van de kleurmakerij kreeg. Die mengsels, aanvankelijk 200 liter groot, groeiden uit tot 400 li ter en later tot 700 liter. De laatste ja ren worden echer hoeveelheden van 10.000 liter in één keer aangemaakt. Het is duidelijk, aldus de heer Tjalle ma, dat daardoor de verantwoordelijk heid enorm is toegenomen. De inhoud van één tank heeft de waarde van een vermogen. De eisen worden steeds groter, de tolerantie kleiner. Dit ver eist uiterst nauwkeurig werken, een precieze controle en een nauwlettend toezicht. Hij hoopte, dat het bedrijf nog lang van de ervaring en werklust van de heer Bosma mag profiteren. Nadat ook mevrouw Bosma dank was gebracht overhandigde de heer Tjalle ma beide jubilarissen een passend ca deau op het gebied van de vrijetijds besteding. Namens de personeelsvereniging werden de jubilarissen hartelijk toe gesproken door de heer H. de Boer, die enkele plezierige herinneringen op haalde en ook de dames in de hulde betrok door hun en fraai boeket bloe men te overhandigen. Jammer was, dat een aanta personeelsleden door ziekte niet aanwezig kan zijn. Ook de voorzitter van de personeelsver eniging was door de griep gegrepen, zodat de leiding van de avond in han den was van de heer H. de Boer. Hoe wel voor hem de tijd van voorberei ding bijzonder kort was geweest, kan men niettemin terugzien op een zeer geslaagde avond, waaraan ook het or kest John Buss, dat de dansmuziek verzorgde, voor een groot gedeelte heeft bijgedragen. BIJ DE FOTO: De heer G. P. Tjallema tijdens zijn toespraak. Zittend van links naar rechts de heer en mevr. Bosma en het echtpaar Heerschop. zienlijk groter draagvlak heeft dan dat van Wymbritseradeel alleen. Bovendien menen zij dat het ver langen van de gemeente Sneek naar bestuurlijke invloed bij het verdere ontplooiing van dit zo belangrijk ge worden recreatiegebied alleszins be grijpelijk en gerechtvaardigd is. Het bestuur van het schap zal be staan uit 8 leden, te weten de beide burgemeesters en 6 raadsleden, van wie er drie worden benoemd uit Sneek en drie uit Wymbritseradeel. De beide burgemeesters treden beurtelings als voorzitter op. Voorlopig zijn buiten de inbreng ge houden de gronden, welke in erfpacht zijn gegeven aan de Stichting Recrea tiecentra der Ned. Herv. Kerk te Drie bergen, omdat het kampeerterrein nog moet worden aangelegd en deze aan gelegenheid (subsidiëring) nog móet worden afgewikkeld, ook in admini stratief opzicht. begonnen velen te morren, zo van: waarom hij wel en wij niet. Om half één de goederen zouden een uur voor de verkoop te bezichtigen zijn stonden er al mensen voor het pand. Maar de deuren, zowel aan de voor- als achterzijde bleven gesloten. De reacties over deze gang van za ken liepen nogal sterk uiteen. De Sne- kers hadden dooreengenomen wel vre de met het niet doorgaan van de ver koop, maar vele anderen hadden er geen goed woord voor over. „Op het allerlaatste moment, als de verkoop eigenlijk zal beginnen, plakken ze een briefje met .gesloten’ op de deur, zo hoorden we iemand uit Joure morren. Hij was slecht te spreken over het niet doorgaan van de verkoop. Ook na half twee bleven de mensen komen, om daarna, nu hun gal aldaar gespuwd te hebben, weer even snel te gaan. Het personeel was al weer druk aan het stoffen en boenen, om alles in zijn oude glorie te herstellen. De op de Oosterdijk zichtbare oude koffie molen draait weer l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1