Aantal werknemers in industrie in fi Aan onze postabonnees 20 jaar meer dan verdubbeld IJLST van Liever gemeentelijke herindeling dan gewestvorming en STORTINGSBILJET VOOR HET ABONNEMENTSGELD Ie HALFJAAR 1970 de gemeenten SN E E K, W Y M BRITS ER A DEEL gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Officieel Orgaan Sï 125e jaargang no. 6 Burgemeester Rasterhoff hield uitvoerige .nieuwjaarsrede' Geslaagd Donderdag 22 januari 1970 Wei Sneeker Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ook in 1970 Ijlster feestweek een zwanendrift. „Dit is”, zo zegt Adrie nog, „ook veel beter voor de zwaan, die maar moeilijk op het land kan leven”. 1 i JïJs 1 ook een noodoplossing voor. SPORT CULTURELE VOORZIENINGEN KROTOPRUIMING nog ONDERWIJS SOCIALE ZORG In dit nummer vindt u bijgesloten een Vermeld s.v.p. vooral uw naam en adres op het giroformulier. ADM. SNEEKER NIEUWSBLAD Grootzand”. Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Voor moderne bedrijfsadministratie slaagden te Leeuwarden de heren U. Bakker en J. Spoelstra. Sedert 1946 steeg het gasverbruik van ruim 1,1 miljoen m3 tot 22,9 m3 in 1969. In december 1969 was het ver bruik bijna 12 maal zo hoog als in december 1963. In Sneek is thans 75% van de woningen d.m.v. aardgas ver warmd. s 1» «o «I s s *1 s keerzijde. Er zijn ook oudere men sen, die verstard zijn in ideeën waar men tegenwoordig niets mee kan. Die niet met hun tijd mee kunnen gaan. Die misschien lijden aan ader verkalking, denken dat ze onmis baar zijn, vastgeroest aan hun be stuurszetel. Soms is het goed dat er fris bloed in een bestuur komt. Maar men kan dit alles niet bin den aan een simpel getal van 65 of 70. Van geval tot geval moet zoiets worden bekeken. En wanneer het wenselijk is dat een bestuurslid zijn plaats afstaat, zal dat langs demo cratische weg moeten gaan. Gewoon wegstemmen. Onze stad wordt tweehonderd Ja panse kersebomen rijk. Dankzij het Ad verten tieprps: 15 cent pei mm. Bij kontrakt handelsad vertenties) lager Abonnementsprijs t 4, per half jaar Per post f 6.per half jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS blieft een stukje brood”. Zal een goed voorbeeld ook hier doen vol gen?? Wanneer u dit nog niet hebt gedaan, maakt dan gebruik van de mogelijkheid om door middel van bijgesloten kaart te betalen. De incassokosten zijn zo hoog geworden, dat zij niet meer in ver houding staan tot het leesgeld. Deze kaart kunt u zonder meer weg doen als u het abonnementsgeld reeds per giro, bank of aan ons kantoor hebt betaald. meentebestuur ontving van de di- beginnen. Dat is allemaal prachtig het verheugende bericht van deze Wanneer wij over de zestiger jaren spreken zullen we niet voorbij kunnen gaan aan de belangrijkste veranderin gen in ons onderwijsstelsel door de in voering van de z.g. Mammoetwet. De ze wet, waarvan verschillende des kundigen nauwelijks na de inwerking treding hebben beweerd d'at zij reeds verouderd was, heeft na langdurige SNEEKER NIEUWSBLAD De lijst van slechte woningen, die volgens voorlopige indicatie in de eerstvolgende jaren in aanmerking komen voor krotopruiming, omvat 214 percelen. De verplaatsing van de be woners zal in het algemeen moeten geschieden naar woningen in de huur- klasse van f 15 tot f 25 per week. Slechts als het gemeentebestuur in grijpende bevoegdheden verkrijgt om een doorstroming te bewerkstelligen kan op een snelle en bevredigende oplossing gerekend worden. Ook door middel van een stelsel van huursubsi dies voor de minder 'draagkrachtigen zouden goede resultaten bereikt kun nen worden. Vorige week donderdag- en za terdagavond zijn boksliefhebbers in de Sneker Sporthal weer eens aan hun trekken gekomen bij de noor delijke kampioenschappen. Vooral zaterdagavond was er veel bekijks. Het publiek leefde geweldig mee met de wedstrijden, als er een plaat selijke favoriet in de ring was. Dit kon de stemming natuurlijk alleen maar vergroten. Soms hield men het ook met de minst sterke van de twee, ongeacht waar deze vandaan kwam. Kreten als „Maag” of „In de hoek” waren niet van de lucht. Dit was dan bedoeld om aan te ge ven, waar de verdediging van de tegenstander het liet afweten. Som mige toeschouwers ergerden zich hier aan of deden maar net alsof en schreeuwden dan: „Niet voor zeggen Tot nog grotere erger nis van de speaker, die enkele ke- "n om kalmte in de zaal verzocht. En dat bij bokswedstrijden discussies over dit vraagstuk de moge lijkheid geopend voor een betere se lectie en doorstroming van de leerlin gen naar andere onderwijsinstellingen. Ook biedt deze wet een grotere diffe rentiatie in de opleidingsmogelijkhe den. In hoever de Mammoetwet aan de verwachtingen beantwoord, is op dit ogenblik nog niet te zeggen. Zeker zal zijn dat ook de raad in de eerst volgende jaren ten aanzien van deze materie beslissingen zal moeten ne men. Gezien de herhaaldelijk geuite wens tot het scheppen van een z.g. „middenschool” mag worden verwacht dat het laatste woord over de onder wijsvernieuwing nog niet is gezegd. De gemeentelijke uitgaven voor het onderwijs zijn sedert 1945 ongeveer vërtwaalfvoudigd. HOGERE LONEN EN HUREN Het aantal arbeidsplaatsen in de industriële sector (bedrijven met 10 of meer werknemers) in Sneek geeft ongeveer het volgende beeld over de af gelopen twintig jaar: 1949 1200 mannen en 140 vrouwen; 1959 1815 mannen en 295 vrouwen; 1968 2400 mannen en 400 vrouwen. In 1969 kon nog eeen lichte groei worden geconstateerd. De oppervlakte der bebouwde industrieterreinen steeg in de periode 1960-1969 van 19 ha tot 43 ha. In de periode 1945-1960 was de toename slechts 7 ha. Conclusie: hoewel er voor en na stagnatie optrad in de industriële ontwikkeling als gevolg van de econo mische situatie, waardoor de industrievestiging beneden de verwachting bleef, heeft de aanwijzing tot industriekern van Sneek zowel voor de be staande als voor de nieuwe industrieën vruchten afgeworpen. Dat in deze koude tijd van het jaar vooral de buitenshuis levende dieren het zwaar te verduren heb ben, behoeft nauwelijks te worden opgemerkt. Hier en daar ziet men troepjes verkleumde eenden en meeuwen bij elkaar zitten, zowel op de wal als op het ijs. Op sommige (maar eigenlijk veel te weinig) plaatsen is in het ijs een wak ge maakt, waar de eenden nog wat aan hun trekken kunnen komen. Bij de brug naar het z.g. Eiland zagen we een eend gedeeltelijk boven en in het ijs vast gevroren. Een ver schrikkelijk gezicht, maar de harde waarheid. Zo is nu eenmaal de na tuur, zult u misschien zeggen. Ja maar kunnen wij in deze tijd het lot van deze dieren niet wat helpen verzachten? Op de Prins Hendrik kade en waarschijnlijk nog wel op meer plaatsen in de stad zijn een- nemende mate vat de mening post en naar de mening van de burgemees ter terecht dat de bouw van ver zorgingstehuizen, waar de bejaarde aan zijn natuurlijke woonomgeving wordt onttrokken, moet worden afge- geremd en dat de bouw van geriefe lijke bejaardenwoningen en de stich ting van dienstencentra daartegenover moet worden bevorderd. Ook in deze gemeente wordt door de daarbij be trokken instellingen de stichting van een dienstencentrum reeds geruime tijd voorbereid. Dit deelde burgemeester Rasterhoff dinsdagavond mee in een tamelijk uit voerige rede ter gelegenheid van de eerste raadsvergadering in 1970. Hij hield daarin een terugblik, niet alleen op het afgelopen jaar, maar op de af gelopen decennia, tot 1945. Beschamend noemde de burgemees ter het dat de Nederlandse overheids instanties niet in staat geweest zijn de woningnood in ons land op te heffen. Temeer is dat het geval als wij be denken waartoe in onze tijd het tech nisch kunnen van de mensheid in staat is. Moeten wij als wij de wereld met al haar ellende, strijd en onrust be schouwen, niet tot de conclusie komen dat onze technische kennis ons de mo gelijkheid schenkt om allerlei grote problemen op te lossen, maar dat de menselijke geest bij die ontwikkeling achterblijft en niet in staat is een sa menleving te organiseren, waarin vre de, welvaart en gerechtigheid heersen? WONINGSITUATIE Uit enige vergelijkende cijfers blijkt dat, vooral in de zestiger jaren, met de bestrijding van de woningnood in onze stad belangrijke vorderingen zijn gemaakt. Vermeerderde de woning voorraad sedert 1945 tot en met 1959 netto met 1130 woningen, in de zes tiger jaren konden per saldo 2293 wo ningen aan de voorraad worden toege voegd. Van de 4498 woningen, die se dert de tweede wereldoorlog werden gebouwd, kwam ruim 65% in de afge lopen tien jaren tot stand. Het inhalen van de achterstand, die er in 1945 be stond werd door verschillende facto ren bemoeilijkt. Zo was er de stijging van het aantal inwoners tot 1960 met ongeveer 2000 zielen en in de zestiger jaren met bijna 6000 zielen. De druk, die daardoor op de woning markt ontstond werd nog vergroot door de vermindering van de gezins- sterkte van 4,378 tot 3.818 in 1959 en tot 3,391 in 1969. Hierbij moet dan nog, om het beeld van de situatie op de woningmarkt te voltooien, in aanmer king worden genomen dat sedert 1945 door onbewoonbaarverklaring, afbraak enz. 1103 woningen verloren gingen, waarvan ongeveer 58% in de laatste tien jaren. Op 1 januari van het nieu we jaar waren iiï aanbauw 492 wo ningen, d.i. ongeveer 100 meer dan bij het begin van 1969. De feesten zijn gepland van 30 april t.m. 5 mei. Deze week is genomen om dat dit jaar voor de vijf en twintigste keer de bevrijding van ons land wordt herdacht. Aan deze herdenking zal extra aandacht worden besteed. Hoe, dat wordt nog nader uitgewerkt. Ook wordt in deze week weer het fierljip- pen gehouden, althans als de betref fende bond, die in maart vergadert, het plan goedkeurt. Verder zal YVC een volledige dag te harer beschikking krijgen, dit in verband met het 45-ja- rig bestaan van de club dit jaar. Waar, schijnlijk zal dit zaterdag 2 mei wor den. Ten slotte ligt het in de bedoeling van de commissie om op 5 mei een allegorische optocht te houden waar aan de burgerij zeer zeker weer met veel animo zal meewerken. Dit is een eerste aankondiging, er zullen nog meerdere volgen. Het jaar 1969 gaf m.b.t. de beschik baar gekomen kapitaalmarktmiddelen geen opwekkend beeld. Het laat zich aanzien dat in de eerstvolgende jaren ook in deze gemeente de uitvoering van verschillende plannen zal moeten worden getemporiseerd (uitgesteld) wegens het ontbreken van de nodige financieringsmiddelen. (Zie verder pagina 2) De dagen lengen, het voorjaar komt weer in zicht! Bezield met die gedach te naar alle waarschijnlijkheid heeft de commissie, die op zich genomen heeft de haast al traditioneel gewor den „feestweek in IJlst” te organise ren, reeds vergaderd en in grote lijnen uitgestippeld hoe het dan allemaal moet en waar de burgerij dit jaar op kan rekenen. Het salarispeil van het gemeente- personeel is de rangeninflatie bui ten beschouwing latende vervier- a vijfvoudigd. Het aantal personeels leden nam toe met ±70%. Het aantal personeelsleden van de gemeentelijke sociale dienst is sedert 1965 verdubbeld en tot 16 gestegen. De gemiddelde huur van de vóór 1945 gebouwde woningen verdubbelde in de periode van 1945 tot 1959 en in 1969 was deze zelfs 3% maal zo hoog als in 1945. De gemiddelde huur van de na-oorlogse woningen nam sedert 1959 toe met 60%. overweg ligt al geruime tijd stil. De grond is door het aanhoudende winterweer veel te hard om er werkzaamheden te kunnen verich- ten. Bovendien ligt er een dikke laag ijs, die men eerst zou moeten verwijderen. Al met al gaat het er op deze manier naar uitzien, dat de voltooiing van de tunnel de eers te maanden nog wel geen feit zal zijn. Zolang moeten voetgangers zich behelpen met de luchtbrug. Als men hier in deze tijd van het jaar gebruik van maakt, is het net of men over ijs van twee nachten loopt, zo kraakt het. Dit komt, door dat de planken door de vorst wat vaster komen te zitten en bij aan raking wat loslaten, vandaar. Qua betrouwbaarheid laat de brug even wel niets te wensen over. Alleen is de afstand tussen de treden voor kinderen en ouderen misschien wat (te) groot. Maar ja, daar is het dan j-i~_ Veel schaatsenthousiasten zullen zich begin deze week wel hebben Aansluitend op bovenstaande krab- afgevraagd, waarom de ijsbaan nog dit: Vogels kunnen niet open was. „Waarom is Sneek - - ook nu weer zo laat?” hoorden we iemand mopperen. Wel, door het wisselvallige weer van vorige week was het ijs zo slecht geworden, dat men besloot de baan opnieuw on der te spuiten. Hiermee is maandag begonnen. Men hoopte de baan donderdag (vandaag) open te kun nen stellen, hetgeen ook is gedaan. De zestiger jaren zijn voor de ontwik keling van de sportaccommodaties van grote betekenis geweest. Het sportter rein in de Noorderhoek en het Zuider- sportpark kwamen tot stand. Het ver beterde en uitgebreide zwembad werd in gebruik genomen en het overdekte instructiebad is in uitvoering. Tenslot te kon de sporthal, na vele jaren van voorbereiding, in deze periode feeste lijk worden geopend en de nieuwe ijs baan deze kwakkelwinter in gebruik worden genomen. Deze voor Sneek zo belangrijke aan winsten stemmen tot vreugde. Zij be tekenen voor het gemeentelijk budget evenwel een zware last, die noodge dwongen op andere gebieden tot enige beperking van de uitgaven noopt. De zichtbare en niet zichtbare lasten kun nen op rond f395.000 worden becij ferd, waartegenover staat dat nog geen 30% van deze lasten uit de opbrengst van huren en vergoedingen van de gebruikers wordt gedekt. Er is der halve in sterke mate sprake van „ver sluierde” subsidiëring van sportvereni gingen. De verkapte subsidiëring, ver scholen in de tarieven voor het ge bruik van gewone gymnastieklokalen, is in deze becijfering nog buiten be schouwing gelaten. In de eerstvolgende jaren zal nog op een stijging van lasten moeten worden gerekend. De accommodaties van de sportterreinen voldoen nog niet aan redelijke eisen die mogen worden gesteld en het ligt dan ook in de be doeling op korte termijn de gemeente raad voor te stellen voor deze doelein den gelden te voteren. Ook de gemeentelijke uitgaven ten behoeve van culturele voorzieningen geven een beeld van de ontwikkeling van de overheidstaak in de na-oorlogse jaren. Werd in 1945 voor deze doel einden nog geen f 5000 gevoteerd, in 1959 werd plm. f 35.000 uitgegeven, terwijl de begroting voor 1969 ten deert naar een uitgaaf van rond f 230.000. Gelet op het streven naar verbetering van de accommodatie voor culturele manifestaties in onze stad, is een belangrijk accres der uitgaven op dit vlak te verwachten. in Japan. Ze zullen er aan meewerken, dat van onze stad wordt U/voerig ging de burgemeester in op de vele sociale voorzieningen op het‘gemeentelijk vlak. Enkele cijfers geven een globaal beeld van de over heidszorg op dit gebied. Was het aan tal personen, dat regelmatig voor on dersteuning of bijstand in aanmerking kwam, in 1945: 152, in 1959 was dit aantal 177 en in het afgelopen jaar 314. Met deze bijstand was gemoeid in 1945 f 116.000; in 1959: f 175.000 en in 1969: f 820.000. In dat laatste jaar werd bovendien voor verzorging in bejaardentehuizen enz. f480.000 uitgekeerd. Deze vergelijkingen heb ben slechts relatieve waarde, daar be dacht moet worden dat in de loop der jaren nog een aantal andere sociale wetten tot leniging van noden tot stand kwam. (A.O.W, en A.W.W.) en verschillende groepsregelingen! als die voor zelfstandigen, minder validen, oorlogsslachtoffers) aanspraken geven f262.000 in 1969), en daarnaast voor de sociale werkvoorziening be langrijke uitgaven werden gedaan f 900.000 in 1969). BEJAARDENZORG In de na-oorlogse jaren heeft de be jaardenzorg in onze stad bijzondere aandacht genoten. Naast de bestaande werden nieuwe bejaardentehuizen op gericht (Nij Nazareth, It Skülplak); ’t Bonifaciushuis werd vervangen en de bouw van twee nieuwe bejaardente huizen is in voorbereiding. Er breken op dit terrein van overheidszorg ech ter nieuwe inzichten baan, die de vraag doen rijzen of -thans geen andere - weg moet worden ingeslagen. In toe- Een fraai staaltje van dierenhulpverlening vernamen wij deze week uit de mond van de 13-jarige Adrie Wierdsma, dochter van de heer G. Wierdsma op het Grootzand. Zij „verpleegt” namelijk met haar vader, moeder en zusjes al sinds 11 januari in de tuin achter de winkel een zieke en gewonde zwaan. „De zwaan lag aan de Franekerkade en toen we er voorbij reden maakten 4 jongens ons hier op attent”, zegt Adrie. „Wij waren met de auto en heb- ?en van'enk^e^wotengen^ekrnnenj ben het dier toen maar mee naar huis genomen. Eerst zijn we om daar voor wat voedsel aan te nog bij een boer in IJsbrechtum wat hooi wezen vraqen. We heb- kloppen. Zelden zijn ze zo tam. Een kind van de familie Sijbrandy, ben hem thuis een tijdje voor de kachel neergelegd. Hij is toen woonachtig aan de Leeuwarderkade 7 heeft, zo dachten wij, al een stap in snet opgeknapt en vorige week liep hij al weer naar buiten en vLgeeenewinhke?teSSn^ek werd^en ZOCht het Water °P het Grootzand al op. Wij hebben hem toen soort advertentie geplaatst: „Als u met brood maar weer meegelokt. Hij blaast wel veel, maar is niet een eendenkorf hebt die nog m goede staat verkerend is, breng erg lastig. Alleen onze hond wordt van al dat gedoe wat jaloers. hem dan bij ons. En hebt u nog oud j i i brood breng het dan ook bij ons. k)e meeste aandacht vraagt nu de zwaan l^Iaar dat zal voel niet XpnpXn°r 20 meer duren. Volgende week gaat hij of zij weer naar de ziet men roepen: „Geeft u mij alstu- eigenaar, de heer Fokkema in Mantqum, teruq. Deze heeft daar non n+iilzir, Tav r7n1 «nn c j De burgemeester hield dinsdag - - een rede met een heleboel cijfers s elftal zo leden een leeftijdsgrens van 65 of over de afgelopen 25 jaar. Behalve niet geheel, dan toch wel groten- 70 jaar is vastgelegd. Dat is dan een belangrijke toename van het deels zou kunnen bestaan uit re- gedaan om „vergrijzing” tegen te industrieterrein, werd het aantal unisten. Voor ieder, zo vervolgt het gaan. De jeugd heeft immers de hektares plantsoenen, sportterrei- blad, die nog eens de blauwwitte toekomst. Men vergeet dat men van nen eveneens behoorlijk groter. En kleuren zou willen verdedigen, is de rijke ervaring, een meer bezon- de cijfers m.b.t. de winkelstand la- dit een unieke gelegenheid. Zorg ken oordeel en een zee van vrije ten zien dat de totale bedrijfsop- dat je er bij komt. Zij kunnen zich tijd, waarover de bejaarde be- pervlakte van 1945 tot 1970 toen am opgeven bij J. Olij, lunchroom „Het schikt, zou kunnen profiteren. Na- van plm. 20.000 m2 tot plm. 51.000 Crcctezr.d”. tuurlijk heeft deze medaille een m2. Een toename van 155%. Ook in ons vrije land wordt op grote schaal gediscrimineerd. Be- rminderheids- 832211,"t.n.v. notaris A. Jaarsma groepen in onze bevolking het dik- tingen over dit fonds worden u ver- bier vooral op de discriminatie genoeg gewerkt en mag aan van. die leeftijd zijn dan nog ingescheept xri+nnl - In, het januari-nummer, van de en willen graag wat doen, niet al- het aanzien verfraaid. bel nog even niet altijd alleen maar brood heb ben en zelfs lang niet alle vogels mogen brood hebben. Een meerkoet bij voorbeeld, die men zeker geen brood moet geven, maar fijngesne den schijfjes rauwe aardappel. Men doet er daarom ook beter aan in deze tijd bij het zien van een groep je hongerige vogels kontakt op te nemen met de rijkspolitie of de plaatselijke vogelwacht. Daar zal men u dan van advies dienen of zelf voor voer zorgen, als dit in voorraad is. Daarom nog even het gironummer van de Stichting Vo- gelverzorgingsfonds Friesland. Dit halve dat bepaalde is 822211, t.“.v. te Bolsward. Alle mogelijke inlich- wijls moeten ontgelden, doelen wij strekt door de heer H. Gaarman te bejaarden. Wie 65 jaar wordt heeft gebaar van „YKK Zipper”. Het ge- Bolsward, tel. 2960. genoeg gewerkt en mag aan een i 2. 21 welverdiende rustige levensavond rectie van Yoshida (Nederland) NV beginnen. Dat is allemaal prachtig het verheugende bericht van deze geregeld. Maar een heleboel men- schenking. De kersebomen zijn al sen van die leeftijd zijn dan nog ingescheept zeer vitaal. Ze bruisen van energie ongetwijfeld LSC’er lazen we iets over de voor 7 leen uit liefhebberij maar ook om- maart geplande voetbalwedstrijd dat ze hart hebben voor de ge- tussen de veteranen van LSC en meenschap (geëngageerd zijn noemt ONS. De bedoeling is, zo schrijft het men dat tegenwoordig). Dat wordt blad, alleen rasechte, 18-karaats hun evenwel ten dele onmogelijk veteranen op te stellen (geen imi- gemaakt door bepalingen in som- tatie-antiek!) en wij zouden het mige sta juten, waar voor bestuurs- prachtig vinden als ons (Foto Julius van Dijk)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1