Burgemeester Van Hout sloeg spannend boek dicht’ I H IJLST nover gymnasium oordelen Mammoetwet tege zelfstandigheid Sneker Bevolking liet hem niet met lege handen gaan van „De school die gaat sterven groet u «O gr J en Busverkeer op Snoek lang gehinderd door gladheid de gemeenten SNEEK, W Y M B RIT S E R A D E E L Officieel Orgaan t Gecombineerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT s. >e a Maandag 2 februari 1970 -L Sneekar Nieuwsblad is een re ra en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I 125e jaargang nr. 9 «I-'"’ H ST U lil IK x 3 -30 s BIJNA 25 JAAR BURGEMEESTER OPENHEID TIE PETITIE l (Foto Julius van Dijk) Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 HUWELIJK IJLST-WYMBRITSERADEEL Burgemeester Van Hout (nu oud-bur- gemeester) gaat haast schuil achter de bloemstukken, die hem ter gelegenheid van zijn afscheid werden aangeboden. Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 laan em- iten .ets- ad- van lid; lit- de een ing »en 'OU- un- nis- ak” icht ■jjze em- t al un- en ag- "da en- te te st- te te 26 >ge- de- sies ren Die en- no. de en gd- ?ph >er. itje ar- Ja- Se- dv lof. itje tan rt- 30- mt üu- x>r oe- sti- m- sr- y- in is- ii- an de en en m in SNEEKER NIEUWSBLi Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Voorbijgangers kregen hier een ge stencild pamflet in de handen geduwd, dat de volgende tekst bevatte: „De school die gaat sterven groet u! Wij demonstreren voor het behoud van: het Magister Alvinus gymnasium als categorale schoot Achter onze rug om wordt beslist over het lot van on ze school. Wij eisen inspraak in deze kwestie. Waarom wordt er door de regering over een school beslist ter wijl leraren noch leerlingen iets hier van weten? Het opnemen van ons gymnasium in de rijksscholengemeen- schap berust uitsluitend op economi sche gronden. Een grote school is ech ter naar onze mening slechts geschikt om op te leiden voor een baantje’ en niet om mensen te vormen die genoeg persoonlijkheid bezitten om de chaos- maatschappij het hoofd te bieden. Leve de kleine school. Laat de regering goed beseffen wat zij met dergelijke kol- derbeslissingen weggooit. Daarom pro testeren wjj! (Hebt u nog schoolgaan de kinderen, stuur ze dan alstublieft „Vandaag moet ik een spannend boek dichtslaan, een boek dat mij volledig te pakken had, een boek dat niet uit is! Ik moet het dichtslaan op een mo ment dat ik niet zelf heb mogen kiezen, terwijl ik graag nog wat verder had willen lezen”. Aldus burgemeester Van Hout vrijdagmiddag in zijn af scheidsrede tot de raad van Wymbritseradeel. De rede werd door een aan merkelijk groter aantal mensen aangehoord dan gewoonlijk de raadsvergade ringen bijwoont. De raadzaal was tjokvol genodigden. En dat was nog maar een begin. De receptie, die later op de middag in de foyer van Amicitia werd gehouden, werd door honderden mensen bezocht. Allen droegen er toe bij, dat deze laatste dag voor de heer Van Hout als burgemeester zonder twijfel een onvergefelijke dag is geworden. Zijn de laatste dagen van het Magister Alvinus gymnasium geteld? Zal de school z’n zelfstandigheid kunnen handhaven in deze tijd van schaalver groting? Of dreigt er een inlijving bij de rijksscholengemeenschap, toeval ligerwijze de naaste buurvrouw? Deze bange vragen brachten vrijdag de 124 leerlingen in rep en roer. Zij lieten geen twijfel bestaan hoe ze over een der gelijke inlijving denken: „Liever ’n oude vrijster dan gemeenschap met de h.b.s.”. Heel Sneek kon het lezen, het stond op een groot spandoek-, dat aan het bordes van het stadhuis was bevestigd. Voor het stadhuis kwamen de leerlingen vrijdagmorgen bijeen om te protesteren tegen de voorgenomen opheffing van hun school. je re Een hoogtepunt was het optreden van acht muziekkorpsen uit verschil lende dorpen in de gemeente, die ge zamenlijk, onder leiding van de heer Wybren Valkema uit Oosthem, voor het gemeentehuis speelden. Er waren meer dan 100 muzikanten. De heer Van Hout dankte voor deze ovatie, waarna besloten werd met het spelen van het Wilhelmus. In de raadzaal werd burgemeester Van Hout binnengeleid door wethou der Miedema en secretaris Sennema, nadat wethouder en loco-burgemeester Gerbrandij allen welkom had geheten. De raad had voor deze gelegenheid wat ingeschoven, zodat het „publiek”, waaronder vele familieleden van de scheidende burgemeester, tal van Frie se burgemeesters en andere autoritei ten, meer ruimte had. De bijeenkomst had verder het karakter van een „echte” raadsvergadering. Dat bete kende, dat na de opening (het lezen van het formuliergebed) de ingeko men stukken aan de orde waren. De secretaris verzorgde dit onderdeel: hij las de mededeling van het ontslag van de heer Van Hout als burgemeester m.i.v. 1 februari voor, alsmede het Koninklijk Besluit. Toen volgde een lange rede van de burgemeester. n h 3 •t i. rn <- na m. te ven van uw medeleven bij een gewoon dorpsfeest, of bij een officiële opening van een nieuwe weg of nieuwe brug, een uitvoering van het Frysk Orkest had uw luisterend oor, maar ook een gewone „seine-harrerskriich”, een jubi leum van muziek- of zangvereniging, en ook de enkeling, wanneer hier aan leiding voor was, had uw volledige belangstelling. Door dit meeleven hebt u uw grootheid getoond. Wij als raad hebben u leren kennen als een be kwaam voorzitter”, aldus de heer Osin- ga. Hij besloot met: „Geve God, die u tot dit mooie en soms moeilijke werk heeft geroepen, U Zijn onmisbare ze gen”. De laatste woorden gingen bijna ver loren in de fanfareklanken die op dat moment buiten werden gehoord. De heer Osinga bood een plaat aan van een „boekwerk-in-wording”, nl. de Schotanus-atlas van Friesland, welk boek zal volgen. Hij sprak daarbij de wens uit: „Dat jo noait wurde ene meneer Van Hout in Gaasterland, mar bliuwe üs boargemaster Van Hout”. Secretaris G. Sennema vertolkte de gevoelens van het gehele ambtenaren korps en memoreerde ’s burgemeesters loopbaan sinds hij in 1928 solliciteerde. In 1931 was hij al commies-chef, plaatsvervangend secretaris en in 1943 werd hij benoemd tot gemeentesecre taris. In 1945 werd hij burgemeester van Hennaarderadeel. „U leefde steeds mee met de ambtenaren van laag tot hoog”, aldus de heer Sennema, die een koffer-schrijfmachine aanbood als af scheidscadeau en fraaie bloemen voor mevrouw Van Hout. MEIELKOAR OPARBEIDZJE n. er ia. d- es m >ü- >n- 3 ter ?e- ke •d- ■ke dv m- t in- is- na k- k- De burgemeester bedankte de spre kers en merkte bescheiden op: ,,’t Is alles teamwork geweest. Een „meiel- koar oparbeidzjen”. Daarna deed hij de ambtsketen af en hing die de heer Ger brandij om. Maar deze had hem rap weer af en beloofde er op te zullen passen tot er een nieuwe burgemees ter is. In de foyer van Amicitia was het een drukte van belang. De broer van de loco-burgemeester, gedeputeerde H. M. Gerbrandij, was de eerste spreker, namens het college van G.S. „Hy hat altyd bigryp hawn foar üs opmer kingen. G.S. hawwe hjir greate wur- dearring foar. As de bifolking alris de boargemaster kieze mocht, dan soe men nimmen oars kieze as de hear Van Hout”. Overigens is het duidelijk dat de samenvoeging van deze beide gemeen ten een versterking van de bestuurs kracht die velen voorstaan, nauwelijks in de hand werkt. Wil men tot grotere bestuurseenheden komen voor ons ge bied, aldus de heer Van Hout, teneinde de bestuurskracht op te voeren, dan zal dat moesten gebeuren langs de weg van gewestvorming en niet door wijziging van de gemeentegrenzen, zo als blijkens zijn recente nieuwjaars rede de burgemeester van Sneek voorstaat. Er is niet zoveel fantasie voor nodig om vast te stellen wat deze stadsburgemeester voor ogen staat, wanneer hij spreekt over het instellen van dorpsraden van beperkte omvang, die maandelijks met het gemeentebe stuur wat ik vertaal met stadsbe stuur zouden moeten vergaderen en aan welke raden bepaalde beheersbe voegdheden zouden kunnen worden opgedragen. Als plattelandsburge- ’--eester lijkt ’t mij duidelijk, dat het platteland bij deze constructie, bij ’n combinatie van stad en platteland als één gemeente niet gediend zou zijn. Daarom „Wymbritsefadeel let óp U' saeck!” „Hoe zich dit alles in de toekomst ook moge ontwikkelen, vandaag mag ik verklaren, dat het werken voor en in deze meest onmogelijke gemeente van Friesland mij veel levensgeluk en arbeidsvreugde heeft geschonken”. de gemeentegrenzen moeten worden herzien, maar verklaarde dat de vrije rij tussen IJlst en Wymbritseradeel nu toch wel op een vaste verkering is uitgelopen en dat het voorgenomen hu welijk tussen deze beide partners o.a. het vestigen van het bestuurscentrum op eigen territoir mogelijk zou maken. Wymbritseiadeel is wel genoemd „de meest onmogelijke gemeente van Friesland”. De scheidende burgemees ter wilde niet ingaan op de vraag of sters volgde. Mevrouw Andela, de schooltandarts in het district Wym britseradeel, dankte voor de „vader lijke leiding”. De heer R. Heeringa bood namens de Kulturele Raad een foto-vergrotingsapparaat aan. De heer P. Bonnema, hoofd van de (enige) openbare school te IJsbrechtum, sprak namens het openbaar onderwijs. De heer J. Breeuwsma uit Abbega namens het SL Gertrudisleen. De heer M. Feenstra namens de Woningstichting. De heer J. v. d. Wal, directeur gemeen tewerken, burgemeester R. Alta van Hennaarderadeel, adjudant Hoekstra namens de groep Wymibritseradeel van de rijkspolitie en nog een aantal an deren. De receptie liep op deze manier flink uit. Advertentieprijs. 15 cent per mm. Bp kontrakt handelsad vertenttes Lager Abonnementsprijs t 4,— per half (aar 'er post f 6.per hall aai Giro 85 97 4« i.n v Sneeker Nieuwst -«d Hij zei bepaald niet naar dit moment te hebben uitgezien. Ir. Wymbritsera deel was hij 12 jaar geleden begon nen als burgemeester. Daarvoor was hij ongeveer even lang eerste burger van Hennaarderadeel. En nu mag je nog zo nuchter en zakelijk zijn ingesteld en voornemens zijn mogelijk opkomende emoties te bedwingen, dit beëindigen van je werk, van je ambtelijke levensloop doet je natuurlijk wél wat. „It taest oan ’t gemoed!” Nu heb ik het grote voor recht gehad in mijn leven, dat ik in mijn werk veel voldoening, veel ar beidsvreugde heb mogen beleven, waar en in welke functie ik in de loop van de achtenveertig jaren die achter mij liggen, ook werkzaam ben geweest, al dus de spreker. Hij hield een uitvoerige terugblik. Begonnen in Gaasterland, daarna Bols- ward en Wymbritseradeel, verdeeld in twee perioden. Het leiden van de raadsvergaderingen het waren er 110 was hem steeds een aangename taak geweest. Dank aan de raadsleden, de wethouders, de secretaris als naaste medewerker en raadgever, de direc teur van gemeentewerken, het perso neel en alle anderen die op enigerlei wijze meewerkten, zoals o.m. de rijks politie. En last but not least zijn vrouw, de „stimulerende en zorgende figuur achter de schermen”. KEUZEVAKKEN Om 11 uur waren de protestanten Namens de commissaris der konin gin sprak mr. G. F. W. Hartung, chef van het kabinet van de commissaris. Deze had gezegd de heer Van Hout een „uitstekende burgemeester” te vin den. De pagina in de Leeuwarder Cou rant zou in het archief bewaard blij ven. Oud-wethouder G. P. Jouwsma uit Oppenhuizen was woordvoerder na mens de gehele burgerij. Hij vertelde dat men een boekenkast had gekocht en bood tevens een fraaie (lees)-stoel en (lees-)lamp aan en een envelop met inhoud. En nog meer bloemen voor mevrouw. De heer Van Hout nam ogenblikkelijk plaats op z’n nieuwe „zetel”. Burgemeester Rasterhoff merkte op, dat Sneek eigenlijk de vlag aan het stadhuis wilde uitsteken vanwege het goede einde van de spoorlijnkwestie. Maar dat kon nu niet goed. Dankbaar was hij voor de goede contacten. Het boek van Napjus, „Chronyk van Sneek”, onderstreepte dit namens het Sneker gemeentebestuur. Dit had te vens bloemen gestuurd. Burgemeester Rasterhoff besloot onder grote hilari teit: „Straks zien we elkaar wel terug als we naast elkaar liggen in ’t archief van de provincie”. Een stroom van sprekers en spreek- Een drietal oudere leerlingen ging eveneens naar binnen. Zij hadden een petitie opgesteld, waarin nog eens werd uitgesproken dat ze van een fusie geen heil verwachtten. Vlak voor de verga dering een aanvang nam deelde de burgemeester vanaf het bordes mee, dat de jongelui om 11 uur in het stad huis mochten om te horen wat de school te wachten staat. Eén der leerlingen vertelde ons, dat men in de allereerste plaats tegen op heffing van de school is om de sfeer. „De geest onder de leerlingen zal an ders worden in een grotere gemeen schap”. Een ander was het daar niet helemaal mee eens. Hij vond, dat het om de persoonlijkheid van de leerling gaat. Deze krijgt nu individueel meer aandacht van de leraren dan hij waarschijnlijk in een groter verband zal kunnen krijgen.. Ook protesteerde men meer in het algemeen tegen de trend om kleine scholen op te heffen, tegen de massaficatie. „Als het gymnasium in de rijksscho lengemeenschap geïntegreerd wordt, dan is binnen tien jaar ook de naarn verdwenen”, dacht een ander. „Je wordt een nummer”. Eén der docenten zei ons, dat hij weinig heil van deze protestactie ver wachtte. Hij dacht dat aan een samen voeging niet valt te ontkomen. Een ander was van mening dat de jongelui beter even het resultaat van de ver gadering hadden kunnen afwachten. Dan zou men altijd nog kunnen pro testeren. naar een kleine school opdat ze niet in de massa ondergaan en een per soonlijke begeleiding ontberen.) Leer lingen Stedelijk gymnasium”. ,,’T ZAL JE SCHOOL MAAR WEZEN” De leerlingen hielden nog meer span doeken omhoog, waarop o.m. stond: „Grosblubber”, „Laat uw hersens zwaarder wegen dan de Mammoet”, ,,’t Zal je school maar wezen”, „Laat Sneek ons in de steek?”, „Met fusie grote ruzie” enz. Ze hadden donderdag bij geruchte vernomen, dat er vrijdagmorgen in een gezamenlijke vergadering van rector en docenten (een 15-tal, van wie som mige geen volledige dagtaak hebben) met het college van b. en w. en de inspecteur van het gymnasiaal onder wijs over het voortbestaan van de school zou worden gesproken. Dat was ook de reden dat ze deze morgen geen lessen hoefden bij te wonen. Om dezelfde tijd als anders, kwart voor negen, werd bij school gestart met de actie. Op de Marktstraat klonk elke keer dat een leraar het stadhuis binnenging een luid boegeroep. Toen burgemeester Rasterhoff arriveerde, werd massaal het schoollied gezongen. De burgemeester beantwoordde deze aubade met „prima”. De jongelui dach ten dat er een toespraak zou volgen, maar dat gebeurde niet. „Hij is er he lemaal confuus van”, merkte een meis je op. Er werden nog wat liedjes ge zongen. Het lied van Martin Luther King, „We shall overcome”, klonk op in de koude morgen. De rector, drs. A. van Bruggen, werd met luid gejuich begroet. Het spiegelgladde wegdek heeft van morgen het busverkeer van en naar Sneek geruime tijd volkomen belem merd. Pas om een uur of elf kwam de zaak weer wat op gang. Vooral op de binnenwegen in de Zuidwesthoek had men erg veel last van de dikke ijzellaag. De eerste bus van de ZWH die uit Koudum naar Sneek vertrok, was van tien over ne gen tot kwart voor elf onderweg. De eerste bus uit Woudsend arriveerde ongeveer tegelijkertijd in de Water- poortstad. De bussen van de NTM op Sneek begonnen eveneens pas omstreeks 11 uur weer normaal te rijden; de dienst op Heerenveen v.v. ondervond toen weinig hinder meer. Maar zelfs om streeks het middaguur had men op de binnenwegen nog last van de gladheid. Wethouder Gerbrandij sprak namens het college van b. en w. Hij had de hele periode met burgemeester Van Hout samengewerkt. De b.-en-w.-ver- gaderingen waren lang. „Maar we wis ten wat we aan elkaar hadden. Een volledige openheid kenmerkte altijd onze vergaderingen. Zelden of nooit kwamen we bij de raad met een meer derheids- en een minderheidsvoorstel. Uw wethouders hebben u vaak bewon derd om uw activiteit. U droeg de ge meente op uw schouders en in het hart. Steeds was u bezig met de be langen van de gemeente die aan u als burgemeester waren toevertrouwd”. Tal van projecten, waar de burge meester zich voor had ingezet, werden door de heer Gerbrandij opgesomd. Hij kenschetste tenslotte deze als: ,,U was eerst ambtenaar, maar u was ook stra teeg”. Namens de raad werd het woord gevoerd door de heer Osinga. Deze roemde de grootheid van de burge meester, dat hij als burgervader oog had voor de kleinere dingen betref fende de gemeente. „Een burgemees ter die waakte over al zijn gemeente- naren. Hoe vaak heeft u blijk gege- terug. Ze mochten tot ongeveer half twaalf in de hal wachten. Burgemees ter Rasterhoff legde hun uit dat het aantal leerlingen niet groot genoeg is om de mogelijkheden van de Mam moetwet te benutten. Toen deze wet in werking trad heeft men in Sneek gezegd: laten we het gymnasium eerst maar in stand houden; er is nog geen gevaar. De nieuwe wet biedt een aan tal keuzemogelijkheden die pas nog weer zijn uitgebreid voor het gymna sium. Maar dan moeten er wel vol doende leerlingen zijn, ’t Zou b.v. niet mogelijk zijn voor twee of drie leer lingen een aantal uren in het les rooster op te nemen voor een keuze vak. Dat zou dan betekenen dat de leerlingen in Sneek achter zouden zijn op die van grotere scholen, waar die keuzemogelijkheid wel is. Wat te doen? De leerlingen een be perkt aantal vakken bieden? Wat is het belang van de jeugd in Sneek en de Zuidwesthoek? De conclusie was dat men dit alles zakelijk tegen elkaar moest afwegen en de mening van des kundigen vragen. Er is nog geen beslissing genomen, aldus de burgemeester. Het is niet juist wat in het pamflet staat, dat het een economische kwesie zou zijn. De finan ciën spelen geen rol. Het gaat er al leen om, dat er voor de toekomst voor de leerlingen optimale mogelijkheden worden geschapen zich te ontplooien. Als er tot opheffing wordt besloten, dan doen b. en w. dit met een bloe dend hart. We zullen de mogelijgheden verder onderzoeken, aldus burgemees ter Rasterhoff. De inspecteur van het onderwijs voegde daaraan toe, dat er voor de leerlingen vanaf de derde klas in ieder geval niets verandert. Zij maken ge woon hun opleiding af en doen eind examen in de eigen school. Maar de anderen krijgen straks wellicht de mo gelijkheid samen met leerlingen van het atheneum bepaalde vakken te vol gen. Op ’n vraag van een der leerlingen werd gezegd dat een eventuele samen voeging misschien in augustus 1971 ’n feit wordt. Dat gebeurt na overleg met het rijk. ER ZOUDEN 400 LEERLINGEN MOETEN ZIJN Eén der leerlingen gaf blijk van zijn verontrusting over het verlies van zelfstandigheid. Maar de inspecteur zei dat hij goede ervaringen had met dit soort fusies. De burgemeester deelde mee, dat het voor de leraren geen con sequenties zou hebben. Zij houden gewoon hun aanstelling. Een gym nasium zou eigenlijk niet minder dan 400 leerlingen moeten tellen, zei hij. Wethouder Baaijens legde uit dat het alternatief zou zijn dat de school t.z.t. grote kans zou lopen te verdwij nen. Dit samengaan biedt daarentegen nieuwe kansen. „Wij zijn er duidelijk tegen. Wordt daar ook rekening mee gehouden?” informeerde een leerling. Kom dan met argumenten, repliceerde de bur gemeester, voor ons wegen de belan gen van de leerlingen ’t zwaarst. Een leerling weer: De sfeer op een grote school is anders, dat is voor ons van grote waande. Een applaus onderstreep te zijn woorden. Wethouder Baaijens: We staan voor een dilemma. Moeten we deze kleine school dan laten dood gaan? De leerlingen kregen tenslotte de toezegging dat ze op de hoogte zul len worden gehouden. Maar gerustge steld waren ze allerminst. „We gaan door”, zei ons één der leden van het actiecomité. „Desnoods gaan we naar Den Haag”. De leerlingen van het Magister Alvinus gymnasium hadden de Marktstraat be zet voor het stadhuis uit protest tegen een eventuele opheffing van de school. (Foto Julius van Dijk) re el i- ir

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1