MEDEDELING aan abonné’s en adverteerders Ofe weer samen waterpoorf-Atabbels Stedelijk Muziekkorps Sneek speelde met plaatselijke koren Traditie werd voortgezet, publiek werkte enthousiast mee WY M BRITS ERA DEEL IJLST van en Matige belangstelling bij eerste voorbereiding van vastenactie dekenaat Sneek Vee! belangstelling voor T^lesimfeest Stichting Sneker Pan (25 jaar) Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Provinciaal studiefonds Jorritsma-Boschmafonds A Uitg. SNEEKER NIEUWSBLAD. Donderdag 5 februari 1970 en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Kinderen en redder zakten door het ijs in Ijlst Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT 125e jaargang nr. 10 slotgedeelte uit populaire stukken De werkzaamheden de aan n dit werk een grote rol toebe- KORPS SLAGVAARDIG In hetzelfde nummer van Vanel- zig, constateerde een overtreding en te herstellen. ZAAL IN ACTIE Tot slot willen wij reeds nu onze adverteerders, abonné’s en medewerkers hartelijk dank zeggen voor de steun die ons blad gedurende een lange reeks van jaren van hen mocht ondervinden. Wij prijzen ons dan ook gelukkig, dat besprekingen met de uit geefster van de Sneker Koerier, H. Doevendans N.V., er tenslotte toe hebben geleid, dat het Sneeker Nieuwsblad kan blijven be staan. Het blad zal namelijk met ingang van genoemde datum onder dezelfde naam door dit bedrijf worden uitgegeven. De Sneker Koerier gaat op in het donderdagnummer van het Sneeker Nieuwsblad, dat op die dag huis aan huis zal worden be zorgd in het rayon van de Sneker Koerier. Het maandagnummer blijft abonnementsblad met handhaving van de huidige abonne mentsprijzen. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 sten van advertenties over te ne men, maar hier is enige verduidelij- dreigend samen om de „stedtsjers” eens mores te leren. Waarom zijn er in Sneek niet meer acties ge voerd? vraagt men in de Zuidwest hoek. Had men alleen maar aan dacht voor de eigen stad? Als dat zo is zal het comité niet aarzelen de bevolking op te wekken die aan dacht van Sneek af te wenden. Ja. en daar zitten we dan met al die vragen. Men heeft in de Zuidwest hoek natuurlijk gelijk. Men weet ook wel dat enkele mensen, in het bijzonder burgemeester Rasterhoff, zich krachtig hebben ingezet voor verband met het oog op het tien- Fryske Rie Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Advei tentieprijs: 15 cent per mm. By kontrak! bandelsadvertenties) lager Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Per post f 6.— per half jaar Giro 85 07 48 tn.v. Sneeker Nieuwsblad een gemeenschappelijk centrum en het dus niet zo zeer een sentimentele zaak was. De heer Kreeftmeijer gaf als doel van de acties niet alleen de geldelijke inzameling aan, maar ook, en zeker niet op de laatste plaats, de mentali- teitsvorming om meer te doen voor de nood. De actie van dit jaar zal ge voerd worden onder het motto: ZE HEBBEN GEEN HONGER, MAAR ZE HEBBEN OOK GEEN LEVEN. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS voor D’66. Zij zullen zitting nemen in een forum, dat vragen van het publiek krijgt te beantwoorden. „Hahaha, hwer wie Snits?” rie- SNEEKF.R NIEUWSBLAD nen denken dat FNP betekent: Flinke Nachtelijke Plakkers tendorp uit Workum. De week daar- en Sneek, de „levensader” voor de er een fraaie foto is afgedrukt van Het actie- het stadswapen van IJlst, boven allen die dit steunden dien schrijft de heer A. B. Dull tot x z e lijstaanvoerders zullen zich dan pre- dat niet helemaal. De vreugde is Voorts was er nog Ljjnschotens Hornpipe en Marquina’s Espano Cani. De vrolijk meeklappende zaal genoot zichtbaar, vooral tijdens het extraatje ter ere van doctor Van der Zijpp en de hulde aan Gerrit Abma. G. Bergstra was uitstedig en derhalve verhinderd aanwezig te zijn. Aan ovaties heeft het maandagavond terecht niet ontbroken. Toch had de belangstelling voor dit concert groter mogen zijn. De uitvoerenden hadd.en dit verdiend. Voor hen die dit mooie programma alsnog willen beluisteren bestaat de gelegenheid op maandag 9 februari a.s. ’s avonds acht uur. Hope lijk worden spelers en zangers dan verrast met een stampvol Amicitia- theater. hal op de veemarkt naderen het einde. Het is nu tijd voor de „laatste loodjes”. Dit houdt on- o der meer in het bestraten van de drieduizend vierkante meter en het aanleggen van verlich- ting. Ook worden er binnen niet al te lange tijd achter in de hal hokken geplaatst. Al enige dins- dagen wordt de hal voor een s klein gedeelte ingenomen door o kalveren. Daarom zou het jam- mer zijn als de vorst opnieuw de werkzaamheden, die nu in gang zijn, zou be- Immers, tijdens de regenachtige dagen veel profijt van de ruwe schatting, zei Zowel de administratie als redaktie van het Sneeker Nieuwsblad zal met ingang van 1 april 1970 gevestigd zijn op het adres van H. Doevendans N.V. Singel, Sneek. De afwikkeling van zaken, welke betrekking hebben op de periode vóór 1 april 1970, ge schiedt op het kantoor Ged. Pol 6. Vanellus is niet het enige blad mulieren, die hen langs historische dat over vogels schrijft. In het fe- punten leidden, zoals gevels, bij- bruari-nummer van „Dit is Fries- zondere panden, het Bolwerk enz. land”, het toeristische maandblad Op deze manier ging het geschie- Wegens opzegging per 1 april 1970 door N.V. Drukkerij „De Motor” van de bestaande overeenkomst inzake het vervaardigen van het Sneeker Nieuwsblad zag het er aanvankelijk naar uit, dat onze krant met ingang van genoemde datum zou ophouden te bestaan, omdat onderbrenging van het blad bij een drukkerij buiten de stad om practische en economische redenen onmoge lijk was. Grote activiteit ontplooiden van morgen een 80 a 90 schoolkinderen in de binnenstad. Onder leiding van enkele kweekschoolleerlingen (stu denten van de chr. pedagogische academie aan de Parallelweg) hiel den zij een speurtocht naar de his torie. Ze werden op pad gestuurd met vragenlijsten en opdrachtfor- Na de tweede pauze kwam de zaal meer in actie. Enthousiast werd de Fryske Grienmark meegezongen even als het Glory, Halleluja, dat tenslotte gebiseerd werk. Dit programmadeel werd gecompleteerd met twee Strauss- werken: Radetski en Donner und Blit- ze. Het Stedelijk Muziekkorps Sneek (Vaandelafdeling K.N.F.), sedert kort onder leiding van dirigent Wybren Valkema uit Oosthem, gaf maandagavond zyn jaarlijks zaalconcert, ook ditmaal met medewerking van een viertal plaatselijke zangkoren, t.w. het Sneker Cantatekoor, het Doopsgezind Kerkkoor, het Katholiek Dameskoor en de zangvereniging Morgenrood. Het uitgebreide programma wordt door twee pauzes on derbroken. Het eerste deel vermeldde een vijftal arrangementen van bekende orkestwerken, het tweede deel bestond uit vier operakoren met korps-begeleiding, terwijl het was samengesteld. Ruim acht uur nam korps-\ zifter C. Hordijk hef woord en het,te het publiek zonder onderscheid hartelijk welkom. Hij ontkwam er niet aan toch enkele speciale gasten met name te noemen. Hij toonde zich ten zeerste ingenomen met de nieuwe aanwinst die het korps, dank zij de spontane activiteiten van de heer Bergijk zich kon verwerven: een prachtig buizen- klokkenspel, zoals ook bij symfonie orkesten in gebruik. Hierna leidde paükenist en korps- sekretaris J. B. Klasema op de hem bekende humoristische wijze het pro gramma bij het publiek in. Hij liet trouwens elk nummer door een korte toelichting voorafgaan. Nadat dirigent Valkema het podium had betreden (uiteraard onder dave rend applaus) ving het concert aan met Sullivan’s pittige Entrance and March of the Peers. Dit stuk werd on middellijk gevolgd door de ouverture tot „De diefachtige ekster” (La gazza ladra) van Rossini. Van geheel an dere structuur was George Frederick Handel’s Royal Fireworks Acte. Dit werk ging in première in 1749 tijdens een vuurwerk te Londen, ter gelegen heid van een openluchtfeest bij de vie ring van de Vrede van Aken. A. den Arend arrangeerde dit barokke werk met veel zin voor klankkleur, doch de echte Handel-klanken waren nauwe lijks te herkennen.’ Na Handel volgde Tschaikofski’s ouverture Solonnelle 1812, een stuk dat in Mol’s arrange ment een aannemelijk klankbeeld ver kreeg. Aan het nieuwe klokkenspel was in dit werk een grote rol toebe deeld. Het werd door de heer Bergijk bespeeld. Met „In rechte banen” van Wichers werd dit programmadeel be sloten. volle lemmeren. koude en heeft men hal. Naar één van de daar werkende per sonen ons, kan de hal eind maart in gebruik worden geno men. ir. P. J. Tichelaar uit Makkum Waar waren die? De krachten in de betekenis voor het PAK (PvdA en PPR) drs. Zuidwesthoek, die r- In Amicitia wordt morgen en zater dag het 25-jarig bestaan van de „Stich ting Sneker Pan” gevierd met twee jubileum-feestavonden. Beide avonden zijn praktisch uitverkocht, deelde ons de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer D. van der Werf, mee. Voor het bal zijn alle kaarten al verkocht. Het bestuur begint de jubileumvie ring met een receptie in het stadhuis, vrijdagmiddag om 4 uur. Behalve de heer Van der Werf hebben hierin zit ting de heren J. Doevendans, secreta ris, J. Jellema, penningmeester, J. de Boer, J. Boomsma, P. H. Amsterdam, B. Liemburg en J. D. Martens. De feestavonden zjjn voor leden en begunstigers van de stichting gratis. Het cabaretgezelschap „Samar” brengt een programma onder de titel „Sille wy mar?” Medewerking verleent onze bekende Friese cabaretier Tetman de Vries en voor de muzikale opluistering komen de Franelli’s, twee accordeonis ten. Beide avonden is er bal na. Dit wordt muzikaal begeleid door Gaston Wiersma en de tweede avond door new fashions”. Het korps toonde zich onder Valke- ma’s vurige leiding slagvaardig genoeg om deze werken in klanken om te zet ten. Hier en daar viel echter een on regelmatigheid te constateren terwijl enkele spelers enige moeite hadden net het metrum. Valkema, die van wanten weet en „het stedelijke” slechts enkele maanden leidt, zal er stellig in slagen alle mogelijke oneffenheden glad te strijken. Ook zal hij zijn aan dacht richten op de muzikale voor dracht en vooral ook de nuancering onder de loep nemen. Na de eerste pauze volgde het op treden van de zangkoren in samenwer king met het korps in een drietal ope- ra-koren van Verdi, t.w. het Pelgrims- koor uit de Lombarden, het Zigeuner- koor uit Troubadour en het Slavenkoor uit Nabucco. Het Judexkoor van Gou nod verving het aangekondigde stuk van Bizet: Brahma, oh God. Brahma. Het samenspel koor-korps, intussen al traditie geworden, slaagde goed en liet weinig te wensen over. Dank zij Valkema’s duidelijke directie stond deze uitvoering op behoorlijk peil. De massale koorklank werd door het korps niet overstemd. Een woord van lof komt stellig toe aan de beide re petitoren Gerrit Abma en Gerben Bergstra. In het kader van de landelijke bis- l schappelijke vastenactie werd gister (woensdag)avond in hotel Hanenburg een bijeenkomst gehouden van het de- kenaat Sneek. Hierbij waren leden van de parochieraad, leden van de werk groepen voor sociale verantwoorde lijkheid en het onderwijzend personeel van de parochies Sneek, Joure, Boïs- ward, Workum en Blauwhuis, Rood huis, Makkum en Witmarsum aanwe zig. Voorzitter van deze bijeenkomst was de heer J. G. B. Bak uit Joure, van de dekenale werkgroep. Hij richtte in zijn openingstoespraak een bijzon der woord van welkom aan de heer W. J. Kreeftmeijer uit Zeist, directeur van het landelijk centrum van de vas tenactie. De projecten, die door de dekenale werkgroep over de verschillende pa rochies waren voorgesteld, had men als volgt verdeeld: parochie Workum: inrichting sociaal centrum Brazilië f 5.000,de parochies Blauwhuis, Roodhuis, Makkum en Witmarsum sa men: lichtaggregaat en drinkwater voorziening te Congo f 5.000,pa rochie Sneek landbouwcursussen Indo nesië f 10.000,parochie Bolsward: aanschaf naaimachines Indonesië 10 000 en de parochie Joure: bevor dering van de veeteelt in Irian, Barat f 10.000. De actie van vorig jaar in de paro chies Sneek en Joure, de aanschaf van een jeep voor radiovormingswerk was een groot succes geworden. Het scheel de maar weinig of we hadden de per soon die de jeep daar (in Nicaragua) straks gaat gebruiken in ons midden gehad, zo sprak de heer Bak. Een lid van de werkgroep sociale verantwoor delijk uit Bolsward maakte de opmer king, dat er vorig jaar een grotere op- mee. ueruicjug is aues, meae aanxzij brengst was dan er was gevraagd, ter- de moedige inzet van de heer Feenstra, lirnl nl fl dl cl vtmt» rlnv, norf-o o Toen dinsdagmiddag in IJlst de bei de zusjes Sietske en Lize Schuurmans, resp. 5 en 9 jaar oud, uit school kwa men en voor de boerderij van hun va der de vaart overstaken zakten beiden midden in het vrij diepe vaarwater door het ijs. Gelukkig werd het opgemerkt en schoten vader P. Schuurmans en de jonge bouwvakker Symon Feenstra, werkzaam aan een timmerkarwei bij de naastliggende boerderij van de heer Kerstma, direkt te hulp. Het gelukte vader Schuurmans één der meisjes met een hekkel uit het ontstane wak te halen, de tweede echter ging zo gemakkelijk niet. De heer Feenstra begaf zich daarom tot het wak op het ijs om het kind te grij pen, maar ook hij zakte er meteen door. Met het toegooien van een plank wisten anderen hem te bereiken en toen nam hij ook de kleine drenkelinge mee. Gelukkig is alles, mede_ dankzij wijl dit geld zou worden besteed aan zonder ernstige gevolgen gebleven. Bewoners van de Lemmerwijk (west) maken zich bezorgd over het snelle rijden van sommige auto’s over ’t Kaatsland. Aan deze straat zijn vier scholen (twee lagere- en twee kleuterscholen) gevestigd en dus krioelt het er dikwijls van de kinderen. Bovendien is er een speel tuin. Het bestuur van de speeltuin^ vereniging heeft zich afgevraagd of het niet wenselijk is een waarschu wingsbord te plaatsen bij deze speeltuin en de scholen, b.v. met de tekst „Let op onze kinderen”. En om de heel kleintjes van de straat te houden zou de gemeente zand- „Hahaha, hwer wie Snits?” rie- Het laatste nummer van „It Bea- bakken moeten aanleggen, b.v. tus- pen de Zuidwesthoeksters vrijdag- ken”, een tijdschrift van de Fryske sen de flats, vindt het bestuur. morgen in koor. Een grote groep Akademy, is geheel gewijd aan de trok door de straten van onze stad, heraldiek (de kennis van alles wat met toeters en feesthoedjes. Er was met wapenschilden ad. alle reden voor vreugde. De strijd houdt), om het behoud van de spoorlijn jarig bestaan van de Ml_„ Maandag komt er een KVP’er was gewonnen. De spanning van de foar Heraldyk”. Het nummer zal spreken in het Politiek Trefpunt in laatste maanden ontlaadde zich. De vooral voor een heleboel Ulsters de Lichtboei. Het is deheer W. Wes- verbinding tussen de Zuidwesthoek belangwekkend zijn. Niet alleen dat op 16 februari is er een extra streek, blijft bestaan, trefpunt met het oog op de komen- comité en rilii_ de Statenverkiezingen. De volgende kunnen tevreden zijn. Toch zijn van de provinciale WV, treffen we denisonderwijs voor hen leven. De een reportage aan van B. den O. kwekelingen hadden een en ander over het zeldzame beroep van gan- georganiseerd als werkstuk met het zenflapper. Het wordt door twee oog op hun komend eindexamen, mannen uitgeoefend in de omge ving van Heeg, waar de meeste soorten ganzen voorkomen. Vanaf heden geven Gedeputeerde Staten van Friesland wederom gele genheid om voor het studiejaar 1970- 1971 aanvragen in te dienen voor een bijdrage uit het provinciaal studiefonds en het Jorritsma-Boschmafonds. For mulieren hiervoor zijn verkrijgbaar ter provinciale griffie, Tweebaksmarkt 52 te Leeuwarden, aan welk adres men zich tevens kan vervoegen voor na dere inlichtingen (tel. 05100-41214, toestel 222). De aanvragen moeten vóór 1 april a.s. zijn ingediend (op envelop ver melden „studiefondsen”). Voor de studie aan universiteiten en hogescholen stellen genoemde fondsen in het algemeen geen bijdragen be schikbaar. Zij, die voor het studiejaar 1969-1970 in het genot waren van een bijdrage, moeten, indien zij voor het komende jaar wederom in aanmerking wensen te komen, opnieuw een verzoek indie nen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat te laat ingediende aanvragen slechts bij hoge uitzondering nog in behandeling kunnen worden genomen. De partij die het eerst is begon nen propaganda te voeren met het oog op de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten is de Fryske Nasjonale Partij (FNP). Ze is tot nu toe ook het meest actief. Vorige week, in de nacht van vrij dag op zaterdag werd een plak- actie gehouden. In de hele provin cie werden propagandabiljetten aan geplakt. Nu mag je niet zomaar overal plakken. Daarom worden in de verkiezingstijd speciale houten borden opgesteld waarop dat wel mag. Die zijn er nu nog niet. De FNP’ers verkozen dus de nachteljj- ke uren voor hun arbeid, omdat het lus staat een boeiend verhaal van heimelijk moest gebeuren. In Sneek J.T.H. over de sperwer, een roof- kregen ze pech. Een plichtsgetrouw vogel, die jaagt op kleinere vogels, politieman zag enkele plakkers be- H. heeft dat allemaal geobserveerd zig, constateerde een overtreding en en komt tot de slotsom: „Hoewel er deed wat zijn baas van hem ver- misschien mensen zijn die uit mede- wacht. De Sneker FNP’ers hebben lijden met de prooidieren een sper de bekeuring niet afgekocht en wer liever van zo’n wildakker zou- -- - - wachten nu op hun dagvaarding. Ze den verjagen (hebben zij ook me- kingen met het comité worden ge plaatsten maandag in onze krant delijden met de worm die door de “e Soe°e verhoudingen een advertentie van de volgende in- merel uit de grond wordt getrok- houd: „De skrik fan Sneek. Un ken?) bewees de sperwer deze mid- poliesje uut Sneek dee de fangst dag weer de nuttige functie van de fan de week met sien fiets inne roofvogels in de natuur. Elke vogel haan hield’ie su mar un plakker die niet volkomen fit, kwiek en op- aan fan de F.N.P.” Het is niet lettend is wordt er tussenuit ge- gewoonte in deze kolommen de tek- vangen. Zo blijven slechts de vol komen gezonde en meest waakzame vogels in leven en werken mee aan king wel nodig. Men_zou eens kun- het voortbestaan en de uitbreiding van hun soort”. Backenhagen, in het dagelijks le- --- ven ambtenaar ter secretarie in senteren: T. Tolman uit Oldeholtpa vermengd' met ontevredenheid over IJlst, een tweetal artikelen, over de voorde combinatie ARP-CHU-KVP, de houding van de meeste Snekers. „Rie” in het algemeen en over de 'j van kronen. Van een -die samenwerkten groot aantal familiewapens zijn af- L. Hilarides uit Drachten voor de tegen de dreigende opheffing van beeldingen met verklarende tekst WD en drs. KI. de Wit uit Grouw de spoorlijn, spannen zich thans opgenomen. Door de water- en luchtveront reiniging leken de jaren zestig bij na desastreus (rampzalig) te wor den, schrijft de hoofdredacteur van Vanellus, onze stadgenoot J. T. Hén- driksma, in het januari-nummer. In niet af latende ijver hebben biolo gen en natuurbeschermers tegen de a gevolgen van de milieuvergiftiging de goede zaak, maar dat°er verder gewaarschuwd. Tevergeefs, totdat weinig is gebeurd in de Water- door de sterfte van vissen en vogels poortstad. Dat wil niet zeggen, dat het sein voor meerdere mensen op de Snekers niet achter de acties onveilig is komen te staan en er zouden hebben gestaan. Er zijn wel een keer ten goede lijkt gekomen enkele verklaringen te bedenken, te zijn. En opgewekt besluit H. zijn In de eerste plaats: het actiecomité voorwoord aldus: „Voor dit nieuwe zetelde in Workum en voerde van decennium, dat begint met het Na- daaruit acties, die enorm weerklank tuurbeschermingsjaar 1970, lijken vonden onder de bevolking. Is het er daarom voor vogel- en natuur- actiecomité ook naar Sneek geko- bescherming betere kansen te lig- men om de bevolking op te porren? gen. Ik ben blij deze jaargang te Of denkt men dat die zomaar van kunnen beginnen”. zelf in beweging komt? Wij zouden de vraag willen stellen: waar was het actiecomité? Of hadden we hier zelf een actiecomité moeten stich ten? Waarschijnlijk is men in Sneek te zeer onder de indruk geweest van wat er in de Zuidwesthoek ge beurde, 'zo in de trant van: „Men is daar zo actief, wat zullen wij nou nog?” Inmiddels heeft de Vereni ging van Sneker Zakenlieden zich gehaast om een behoorlijk gelds bedrag aan het actiecomité over te maken en er zullen tevens bespre- ''-tl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1