Zeer geslaagd concert van Edoza 1 I I I D. Koopmans nam na vijftig jaar afscheid bij Flach I ^AGENDA J Patrimonium wil 125 eengezinswoningen bouwen in plan „tinga” 1 Mooie muziekuitvoering in Oosthem door chr. muziekver. „Hald Moed” 1 IJLST W Y M BRITS E R A DE EL 1 I i en van Gasbedrijf „Westergo” vraagt aangesloten gemeenten om exploitatieverliezen te dekken Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, i 125e jaargang no. 13 Maandag 16 februari 1970 I I DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD V I 1 CPB Oosthem Magistraal optreden Kerknieuws t Gemeente Sneek kan op starteiland hooiland kopen Voorlopige kandidatenlijst gemeenteraadsverkiezin gen PvdA afd. Sneek i a 1 Ds. Th. P. Pol (vroeger Woudsend) naar Musselkanaal Nog 60 ct. bij „kale” huurprijs simplexwoningen Begonnen als hulp, geëindigd als chef I Auto’s weg. auto’s terug Pand Geeuwkade Ijlst provisioneel verkocht Successen voor Advendo op Friese Turnkampioen- schappen Twee mannen gewond door val van 10 m. hoge stelling bij PEB-station Sneek van Henrv Blackmon SNEEKER NIEUWSBLAD i steld tot aank en 1 1 i Brouwer. Amidtia, jouns 8 ure. jjr. 5 i t 1 1 i t Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Teletoon 05150-3005 Redacteur H. A. de Boer Teletoon 4091 j ■i Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs f 4,— per halt jaar Per post f 6.— per halt jaar Giro 85 07 48 t.n.v Sneeker Nieuwsblad Chr. Gereformeerde Kerk Sneek. Ds. IT. W. Nieuwenhuyzen te Delft heeft bedankt voor het beroep naar Sneek. Maand februari: Bar-dancing „De Lichtboei”, Markt straat Ned. Toporkest Arie Ribbens. Bar 't Singeltsje Singel, iedere vrij dag, zaterdag, zondag Alfonso y Sal- vadore. Luda-bar, Kruizebroederstraat optre den van Dee-Jee Frank Bierens. Meerpaal: Iedere zaterdag van half 2 tot half 4 ruilbeurs. In het raadsvoorstel betreffende de vaststelling van huurprijzen van het complex van 200 simplexwoningen in de Noorderhoek (II) is een foutje ge slopen. In plaats van f 125,25 zoals ook vermeld in onze krant van don derdag dient te worden gelezen f 125,85 voor de „kale” huurprijs per maand (incl. centrale-verwarmingsin- stallatie). Hef Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Zaterdagnacht gebeurde het de heer H. J. Rutten, specialist aan het St.-Antoniusziekenhuis, dat zijn auto werd ontvreemd. De wagen stond ge parkeerd voor de woning van de dok ter aan de Looxmagracht. Later werd het voertuig teruggevonden in de Noorderhoek. De politie heeft de zaak in onderzoek. De heer S. Greijdanus van de Ber kenlaan, die eind november zijn auto kwijt raakte, heeft bericht ontvangen dat deze in Leeuwarden op de open bare weg is gevonden. De Opel Re- kord stond een ogenblik onbeheerd op de Dr. Boumaweg. Niet bekend is of de wagen schade heeft opgelopen. Ds. Th. P. Pol, die van 15 septem ber 1957 tot 15 september 1958 de her vormde gemeente vanWoudsend (Ype- colsga, Smallebrugge en Indijk) als vicaris heeft gediend, zal zondagmid dag om half drie afscheid nemen van de hervormde gemeente van Lage Zwaluwe in de classis Breda en een week later, nl. op zondag 1 maart ’s middags om half drie intrede doen als predikant van de hervormde ge meente van -Musselkanaal. De stichtingskosten van de 73 wo ningen worden geraamd op f 3.027,545 t.w. grondkosten, inclusief over drachtskosten en renteverlies tijdens de bouw f 536.053,en bouwkosten, inclusief centrale verwarming, archi tectenhonorarium, renteverlies tijdens de bouw f 2 491.492,Voor de 52 woningen zijn de totale stichtingskos ten begroot op f 2.059.339,t.w. grondkosten f 339.040,en bouwkos ten f 1.720.299,—. De minimumhuur is voorlopig be rekend op f 138,45 per maand voor de 52 keuzewoningen (maximum maand- huur f 158,55) en op f 179,per maand voor de 73 andere woningen (maximum huur f 197,75). Hierbij wordt opgemerkt, dat de hogere huur prijs van de 73 woningen wordt ver oorzaakt door de hogere grondkosten per woning, de meerdere bouwkosten als gevolg van het aanbrengen van een aantal extra voorzieningen doordat, voor de keuzewoningen .LüSLJÏc man - het Rijk wordt ontvangen. In het verleden zijn pogingen ge daan om twee percelen hooiland, ter grootte van resp. 0.24.20 ha en 1.41.20 ha, deel uitmakende van het z.g. start eiland in het Sneekermeer, in eigen dom te verkrijgen. Deze pogingen heb ben toen geen resultaat gehad. Inmid dels is het de Sneker Zeilclub gelukt de beide percelen aan te kopen. Zij is thans bereid de percelen aan de gemeente te verkopen tegen de oor spronkelijke koopprijs, vermeerderd met het sedert de aankoop geleden renteverlies. Tiisdei 24 en woansdei 25 febrewaris Toanieljounen It Snytser Frysk Toaniel mei „De Sanduvel” fan Abe Het pand aan de Geeuwkade, nrs. 5 en 6, te IJlst, bestaande uit burger woning, v.m. kantoorgebouw en v m. kaaspakhuis (thans garage), totaal groot 6.32 a, is donderdag provisioneel verkocht. De beschrijvingssom be draagt f 54.500,geboden door J Lok te Heerenveen. De verkoping vond plaats door notaris E. K. Hoek stra uit Sneek in „Het Wapen van IJlst” te IJlst. werd soms afgewisseld met verdriet, zoals in 1944 toen de zaak vanwege de oorlog stil lag. Maar de vreugde was er weer, toen de wederopbouw tot stand kwam. Op zijn afdeling werkte hij veel samen met Sietse Schuil. In 1952 kwam de rippertex, een geheel nieuw en veel beter procédé, en vijf jaar later werd al de tweede aange schaft. Ook de komst van ons parade paardje van tegenwoordig, de auto matische kopieermachine heeft hij nog meegemaakt. De afdeling van de heer Koopmans is de laatste jaren flink gegroeid Het was er één waar weinig fouten werden gemaakt en dit is een dankwoord waard, aldus de heer Flach. U was een man van de oude stempel, die we node kunnen missen. Bescheiden als u was hield u er niet van op de voorgrond te tre den, maar u was wel een man, op wie men altijd kon rekenen en een beroep kon doen. Dit afscheid betekent een stuk verlies voor het bedrijf, een af brokkeling van iets vertrouwds. De heer Koopmans kreeg van de directie een enveloppe met inhoud, terwijl me vrouw Koopmans, die voor haar man altijd een grote steun is geweest, flink in de bloemetjes werd gezet. Namens het personeel sprak de heer M. Steegstra de scheidende collega toe. U was voor ons allen een pret tige collega, die nooit de trom roerde, maar op wie men altijd een beroep kon doen Het heeft ons verwonderd, dat puzzelen uw hobby was, want vijftig jaar lang hebt u niets anders gedaan in het bedrijf. Als afscheids cadeau bood hij hem namens de per soneelsvereniging een elektrisch scheerapparaat aan. Hij verbond hier aan de wens dat de heer Koopmans en zijn vrouw nog lange tijd van het wel verdiende pensioen mochten genieten. Aan het slot van de korte, maar stijlvolle receptie richtte de jubilaris enige woorden van dank tot de direk- tie en het personeel. Dit deel van mijn leven is een mooie tijd geweest, zo verklaarde hij. Het echtpaar Koop mans mocht daarna nog vele felicita ties in ontvangst nemen van direktie en personeelsleden en ’s middags ging de heer Koopmans nog eenmaal de fa briek door om van ieder afscheid te nemen. -|nd niet eens van het reper- verdwijnen? O zeker, het is .is en effectvol geschreven, rank zij de uitstekende bewer- van H. W. de Wolff, toch blijft als originele Engelse nationale hymne, een typisch-Britse aangelegen heid, die zich nu eenmaal niet laat ver- Nederlandsen! Er is, dunkt mij, ge makkelijk een Te Deum, of ander werk op geestelijke tekst met begelei ding van orgel, van een Nederlandse toondichter te vinden, dat op gelijk, of nog hoger niveau staat. Overigens heb ik alle waardering en lof voor de wijze waarop „Edoza” de diverse werken tot klinken bracht. Zowel de nummers met, of zonder be geleiding, werden uitnemend uitge voerd, met hoogtepunten in „Where you there”, bew. van H. Held, „Glory Halleluja”, bew. van J. Nauta en „Sanctus” van Fr Schubert. In de forti echter, bleken de eerste tenoren nogal eens aan de nadrukkelijke kant te zijn en bij de nummers met orgel- Op 11 februari werden in de Sport hal te Heerenveen de Friese Turn- kampioenschappen voor dames en he ren en adspirant dames en heren ge houden. Dit zijn selectiewedstrijden waarbij de besten uitkomen op de Turnkampioenschappen van het Noor- dergewest, die op 28 februari in Gro ningen worden gehouden. Na deze kampioenschappen volgen dan straks die van het gehele land. De voornaam ste uitslagen zijn: Dames: 1 Nieske Tjerkstra, Adven do Sneek 86 pnt. 2 Ans Tack, Ad vendo Sneek 80.5 pnt. 3 Jennie Haag- sma, Durate Tonevido, Bolsward 79.4 pnt. Adsp. dames: 1 Elly Vlas, Adven do Sneek 87.7 pnt. 2 Geeske Sijbesma, Advendo Sneek 81.2 pnt. 3 Durkje Ypma, Advendo Sneek 72.2 pnt. Adsp. heren: 1 H. Postma, Kwiek Wol- vega 79.1 pnt 2 Wisse Wester, Adven do Sneek 74.2 pnt 3 Jaap Stellingwerff Advendo Sneek 68.3 pnt. Een mooi succes voor Advendo haar leider de heer H. Douma. De afdeling Sneek van de Partij van de Arbeid heeft een voorlopige kan didatenlijst opgesteld voor de gemeen teraadsverkiezingen op 3 juni a.s. Tus sen haakjes de leeftijd van de kandi daten: 1. W. van Dijk (52) huidige fractie voorzitter; 2. J. R. Visser (45) wet houder, lid partijraad; 3. I. Bergsma (60) wethouder, voorz. VARA; 4. mevr. W. Unema-Ehlhardt (42) raadslid, ambt. burg, stand; 5. J. Jonkers (48) raadslid, econ.med. Landb.Ec.Inst.; 6. D. H. Berg (33) ambt. Rijkswaterstaat; 7. R Tuinstra (50) penningm. afd., vakbondsbest.; 8. Evert de Jong (23) journalist, best. Open Jeugdwerk; 9. mevr. P. de Vries-Palsrok (32) voorz. Vrouwenkontakt PvdA; 10. Hans Klein Nagelvoort (23) lid afd.best. en jeugd- gem.raad; 11. E de Jong (48) leraar lts; 12. mevr. IJssels-Roosen (36) secr. afd.best., lid Politiek Team; 13. R. H. Zijlstra (25) vakbondsbest. wer kende jongeren; 14. J. Postmus (37) pers, chef Lankhorst; 15. mej. B. W. Tinhiolt (47) lid afd.best., werkzaam bij Ziekenfonds, secr. Mercurius; 16. I. W. Silvius (53) secr. voetbalver. WZS; 17. Mw. W. Faber-Leentjes (33) secr. Humanitas; 18. H. J. van Asperen (53) incasseerder NW; 19. Mw. M. Keulen-Hoitinga (33) huisvrouw; 20. E. Geertsma (50) werkmeester Fin- kenburgh; 21. J. v. d. Weide (41) be stuurslid Horecabond. In 1968 besloot de raad tot het ver lenen van medewerking aan de Stich ting Woningstichting Patrimonium, al hier, voor de bouw van een complex van 119 z.g. keuzewoningen in de pre- miesector in het bestemmingsplan Tinga. Toestemming werd gekregen voor de bouw van 40 keuzewoningen van dit plan van 119- In nader overleg tussen de woningstichting en de direc tie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid te Leeuwarden is be sloten ten laste van dit volume te bouwen 32 keuzewoningen in het plan Tinga en 16 bejaardenwoningen in de Stadsfenne. Deze laatste zijn dus in de plaats gesteld van 8 keuzewonin gen. Voor de bouw van een tweede serie van 32 van het complex van 119 keu zewoningen werd in 1969 een rijks- bijdrage toegekend. Het volume van in 1970 met rijks- leningen te bouwen woningen be draagt voor deze gemeente 120. Het komt b. en w. wenselijk voor dit vo lume geheel ter beschikking te stel len van de woningstichting Patrimo nium voor de verdere verwezenlijking van haar bouwplannen. De stichting is voornemens dit volume te besteden voor de bouw van in totaal 125 een gezinswoningen, waarvan 52 te bou wen als keuzewoning en 73 als nor male woningwetwoningen. Voor keu zewoningen wordt een contingentsfa- ciliteit gegeven van 10%, hetgeen wil zeggen dat van iedere 10 keuzewonin gen 1 woning ten laste van de cen trale reserve wordt gebracht. Het is daardpor mogelijk ten laste van het volume voor 1970 52 in plaats van 47 keuzewoningen te bouwen. Het bestuur van de woningstich ting heeft de raad verzocht medewer king te willen verlenen op grond van de desbetreffende bepalingen van de woningwet en van de daarop steunen de uitvoeringsvoorschriften voor de bouw van deze 125 woningen en voor de bouw van deze woningen benodigde grond aan de woningstichting in erf pacht te geven. HOE ZIEN ZE ERUIT? De bouwplannen hebben betrekking op de bouw van eengezinswoningen met aangebouwde bergingen volgens het keuzeplan van architect J. Mar tini te Groningen. Het ligt in de be doeling zowel de normale wo ningwetwoningen als de keuzewonin- Op de vergadering van de C.P. Bond afd. Oosthem hield de firma Metz uit Sneek een demonstratie over woning inrichting. De presidente mevr. Hok- werda-v. d. Schuit opende met geza menlijk lied zingen en gebed waarna een mooi gedicht werd gelezen met een toepasselijke meditatie. Mej. Bet- sema toonde namens de firma Metz verschillende artikelen, het begon bij de slaapkamer. Op vlotte en interes sante wijze vertelde zij de dames wat er zo al te krijgen is en wat de meest praktische stoffen zijn. De dames kon den alles bezien en toonden zich en thousiast over deze mooie show. De presidente bracht dank aan mej. Bet- sema voor de leerzame uitleg en de firma Metz voor het brengen van de show. Mevr. Boschma-Jorritsma sloot de geslaagde avond daarna met dank gebed. naar te luisteren; ook was er een goe de afwisseling van de nummers. Aan alles was te merken dat de vereniging weer vooruit is gegaan onder leiding van directeur De Boer. Een mooie solo werd door de heer B. Kramer gebracht op sehuiftrombone met pianobegeleiding van de heer De Boer. Deze wist op het onlangs ge houden solistenconcours te Oudega een tweede prijs te behalen en de heer De Boer een eerste prijs met lof van de jury. Met applaus werden beiden be loond. De aanwezigen hebben volop genoten van deze mooie muziek. De toneelvereniging bracht het to neelstuk „Men moat in minske wêze”. De keuze van dit stuk was zeker geen sukses. Het was dan ook niet wat men er van verwacht had. Toch wisten sommige spelers hun rol goed op de planken te brengen. De heer Landman bracht dank aan alleen die medewer king hadden verleend voor ’t slagen van deze avond. Met gezamenlijk zin gen werd deze mooie avond besloten. De oorzaak moet gezocht worden in een te lichte constructie van de hulp- steunen voor de katrol, waarmee de beide mannen een zware ijzeren balk omhoog takelden. Op een gegeven ogenblik bogen die steunen door en kwam de balk naar beneden. De man nen werden niet geraakt, maar verlo ren hun evenwicht en vielen van de stellage. De heer De Blaauw brak een been en een arm, zijn metgezel klaag de over rugpijn. De mannen zijn in dienst van het constructiebedrijf Mous uit Bakhuizen, dat een nieuw transformatorstation bouwt. Na het ongeval is een onderzoek ingesteld door de. Arbeidsinspectie en de ge meentepolitie. De muziekvereniging „Hald Moed” te Oosthem gaf vrijdagavond weer haar jaarlijkse uitvoering onder lei ding van de dirigent Sj. de Boer te Oosthem. Voor afwisseling zorgde de toneelvereniging „Meiinoar ien” van IJlst. De leiding was in handen van de heer R. Landman Met gezamenlijk zingen onder begeleiding van „Hald Moed” werd de avond geopend. De heer Landman was blij dat er nog zo veel publiek aanwezig was, waaronder ook veel ouderen, ondanks de t.v., die in onze tijd zoveel afbreuk doet aan het verenigingsleven. Toch boekt de muziek weer vooruitgang wat het le dental betreft. Er heerst een goede sfeer in de vereniging en met steun van de bevolking leeft deze nog goed. Ook als men bedenkt dat er in de ge meente Wymbritseradeel van de elf muziekverenigingen nog acht over zijn Hierna werd het muziekprogram- ma afgewerkt. Het werd prima ge bracht. Zeker de moeite waard om Maandag 16 februari Sigarenrook- wedstrijd Sig.mag. H. Stuurop, in Restaurant De Poort van Cleef, Marktstraat. Aanvang 8 uur. Maandag 16 februari ’s Avonds 8 uur Politiek Trefpunt in „De Lichtboei” Forum met ir. P. J. Tichelaar en dr. M A. J. Agterberg (PAK); T. Tol man, P. v. d. Mark en W. Wes tendorp (Comb. CH, ARP, KVP); drs. K. de Wit (D’66); drs L. Hila- rides (WD). gen volgens ditzelfde ontwerp te bou wen. De 73 niet-keuzewoningen kun nen worden gezien als een verbeterde uitvoering van de keuzewoningen. Zij bevatten een grotere badcel, waar door ruimte ontstaat voor een tweede w.c„ zijn voorzien van een vaste, met een deur afgesloten, trap naar de zol der en hebben naast de wastafel in de douchecel een wastafel op de hoofd slaapkamer. De woningen hebben een hartbreed- te van 6,20 m en bevatten beneden ’n hal, w.c., een werkkast onder trapop- gang, een woonkamer van 7,50 x 3,60 m, een keuken van 3,00 x 2,23 m, een vanuit de keuken bereikbare uitge bouwde wasruimte van 1,92 x 1,20 m en een daarachter gebouwde berging van 2,95 x 2,10 m. Op de verdieping bevinden zich vier slaapvertrekken, respectievelijk groot 3,60 x 3,35 m, 3,60 x 2,85 m, 3.00 x 2,23 m en 2,40 x 2,23 m en een douchecel met wasta fel. Op de overloop bevindt zich in de als keuzewoning te bouwen woningen een schuiftrap naar de zolder. Zoals reeds is vermeld, worden de 73 niet- keuzewoningen voorzien van een vaste trap. De woningen worden met pannen gedekt en zijn voorzien van een met gas te stoken individuele centrale-ver- warmingsinstallatie. Ze zijn verder toegerust met een centraal antenne- systeem voor radio en t.v. WAT KOST DAT? Twee mannen uit Bakhuizen, de 42- jarige H. de Blaauw en de 23-jarige H. de Vries, moesten vrijdagmorgen naar het ziekenhuis worden gebracht na een ernstige valpartij bij het trans formatorstation van het PEB aan de Groene Dijk. Zij vielen van bijna 10 m hoogte toen ze het evenwicht ver loren. gebodene onder meer uit ’t bundeltje „Alles wordt nieuw” moest komen, waag ik te betwijfelen. De teksten zijn goed, maar de melodieën zijn meren deels stomverveled. Deze jongens zul len meer gebaat zijn bij frisse melo dieën, zoals „U zij de glorie” van Han del, e.d. De nogal simpele en mono tone begeleiding zou een volgende maal best kunnen worden vervangen door een groepje blokfluitspelers, te vormen uit een aantal jongens, die b.v. minder goed bij stem zijn, maar wel instrumentale interesse hebben. Dat dit jongenskoor recht van bestaan heeft, kwam duidelijk naar voren tij dens de gezamenlijke uitvoering van de „Ambrosianischer Lobgesang” van E Gebhardt, waarbij de sopranen hel der en stralend uitklonken! De befaamde negerzanger Henry Blackmon, reeds jaren in ons land woonachtig, was voor ons geen onbe kende meer. Hij trad hier reeds eer der enige malen op. Bij deze her nieuwde kennismaking bleek overdui delijk dat hij nog niets van zijn oude glorie heeft ingeboet. Integendeel! Was de aandacht voor de overige program- ma-onderdelen voorbeeldig te noemen, als Blackmon zong, en hoe!, dan luis terde het publiek geboeid en adem loos naar zijn uitzonderlijke prestaties. Zijn eerste optreden was direkt al indrukwekkend. Ik denk hierbij vooral aan de grootse vertolking van „That God is great” van Handel. Niet minder mooi was zijn fijnzinnige interpretatie van het eerste Spiritual, dat zonder begeleiding werd voorgedragen. Ook de volgende nummers, drie, negro spirituals, daarbij correct aan de vleu gel begeleid door F, Binnema, werden beurtelings magistraal en bewogen weergegeven. Dit zeer geslaagde concert werd door ds. G. J. Brinkman op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten. J begeleiding (door Donker op bekwa me wijze ondersteund) wat aan de vlakke kant, met name wat dictie en tekstuitbeelding betreft. De zuiverheid bleef steeds goed be waard. Aan de nuancering was veel zorg besteed. De klank viel te prijzen, met een extra pluim voor het fraaie pianissimo. Tevens een compliment voor de tenor, Cor Bootsma, voor zijn solistisch optreden bij de uitvoering van „Glory Halleluja”. Beslist fout daarentegen was om genoemd lied aan het slot nog eens te herhalen, waarbij het publiek verzocht werd het refrein mee te zingen, wat, gezien de de hoge ligging, voor de meesten een te zware opgave was. Daardoor moest dit experiment dan ook wel misluk ken. Het jongenskoor, nog echt in een beginstadium, weerde zich danig, evenals Jan Brens, de leider Dat ge tracht wordt eens wat nieuws te bren gen is alleszins loffelijk, maar dat het en een extrabjjdrage van f 250,per jaar van gepleegd. Aan Vrijdag nam onze stadgenoot de heer D. Koopmans na een 50-jarig dienst verband afscheid van offsetdrukkerij Flach N.V. aan de Leeuwarderweg. Hij had de laatste dag van het vorig jaar reeds de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, maar wilde graag de halve eeuw vol maken, ’s Morgens werd in een van de kantoren een af scheidsreceptie gehouden, waarbij de jubilaris onder meer werd toegespro ken door de heer G. W. Flach tech nisch direkteur van de N.V. Of de heer Koopmans nu op 15, dan wel op 20 februari 1920 in dienst was gekomen, kon men moeilijk meer na gaan, maar aldus de heer Flach wat maken een paar dagen uit op zo veel jaren. Begonnen als hulp op de hand persafdeling bent u geëindigd als voorman (chef) op de copie-afdeling, welke zich bezig houdt met het ver vaardigen van offsetplaten, clichés etc. U hebt vanaf het begin, de N.V Flach begon in 1916, alle ontwikkelingen in het bedrijf meegemaakt. Veel mensen hebt u zien komen en gaan, vreugde B. en w. stellen de raad voor om bij wijze van renteloos voorschot bij te dragen in de dekking van de jaar lijkse exploitatieverliezen van de N.V. Intercommunaal Gasbedrijf „Wester- go” te Sneek. De hoogte van de dekking is ge bonden aan het maximum van f 6, per aansluiting per jaar, berekend naar het aantal aansluitingen op het aardgasnet in Sneek. Westergo had tot nu toe een be trekkelijk gunstige ontwikkeling. Een moeilijkheid om tot een verantwoor de exploitatie te geraken is, dat het werkterrein van deze n.v. zich uit strekt over een dun bevolkt gebied, waarin geen grote kernen voorkomen en waar gebruik gemaakt moet wor den van bijzonder lange toevoerlei- dingen, met dikwijls kostbare voor zieningen wegens de bodemgesteldheid en de aanwezigheid van vaarten en sloten. Deze omstandigheden vormen de factoren voor een exploitatie-pa- troon, waarbij met verhoudingsgewijs aanzienlijke investeringen een weinig rendabele exploitatie kan worden ver kregen. Dit noopte er toe eerst die gebieden aan te sluiten, waarvan de meest .gunstige resultaten verwacht konden worden. Door dit uitgangspunt niet uit het oog te verliezen is het tot dusver mogelijk gebleken in het ge bied van Westergo van jaar tot jaar gebieden aan te sluiten, die voorheen van aardgas waren verstoken en wel op zodanige basis dat dit kon geschie den zonder dat daarvan een onrenda bele exploitatie het 'gevolg was. Het is echter duidelijk dat naar mate op de ze weg wordt voortgegaan, ook de gasvoorziening in de minder gunstige gebieden tot stand gebracht zal moe ten worden. Het gasbedrijf Westergo is thans in zodanige situatie terecht gekomen. Dit houdt in dat in tegen stelling met de afgelopen periode, voor de eerstkomende jaren op een verliesgevende exploitatie moet wor den gerekend. Met het oog op de aard van het bedrijf kan een dergelijke si tuatie niet worden geaccepteerd. Het is voor Westergo nl. niet mogelijk ex ploitatieverliezen door een verhoging van de gasprijs op te vangen, omdat deze reeds op een hoger niveau is vastgesteld dan in het algemeen het Het interkerkelijk mannenkoor „Edo za’’, dirigent Wybren Valkema, gaf vrijdagavond een concert, waarvoor grote belangstelling bestond. De Gro te Kerk was nl. geheel bezet. Wel een bewijs dat dit mannenkoor zich in ruim twaalf jaar een waardige plaats wist te veroveren in de rij van ama- teur-koren en -corpsen in onze stad. Medewerking werd verleend door de onderafdeling van „Edoza”, n.l. het Sneeker Jongenskoor, onder leiding van Jan Brens, de bekende bas-bari- ton Henry Blackmon, met begeleider F. Binnema en Dirk S. Donker, orgel. Het, uiteraard, nogal bonte program ma werd ingezet door Donker met een orgelsolo, nl. de „Dorische Toccata” van J. S. Bach, later gevolgd door „Sinfonia” van G. F. Handel en „A Trumpet Menuet” van Alfred Hollins Met de uitvoering van dit instrumen tale deel vermocht de organist veel eer in te leggen. Het vocale deel omvatte, naast en kele composities van Handel, Schubert e.a. een groot aantal arrangementen, waarbij wij, gezien de rijke bron van Oude-Meesterwerken waaruit men overvloedig kan putten, te weinig originele scheppingen onderkenden. Nu is het bekend dat juist dit belang rijk genre niet het hoeddoel van „Edo za” is, doch één werkje van Lassus, als vertegenwoordiger uit de oude school, is toch wel wat erg pover! Aan de andere kant rijst de vraag: past een werkje als „Die zwölf Rau- ber”, voor het overige uitstekend uit gevoerd, waarbij het solistisch aan deel van Wessel de Jonge, bariton, niet vergeten mag worden, wel in een kerkconcertprogramma? En verder, dient dat eeuwige „Land of hope and glory” van Elgar, handig voorzien van een Nederlandse vertaling (5 mei a.s. kan het nog dienst doen) zo lang- zam to: m ir. kin<_ het, De percelen hooiland, die de noor delijke punt van het starteiland vor men, zijn voor de watersport van bij zondere betekenis, vooral tijdens de Sneek-week en op andere hoogtijda gen. Aangezien de percelen zjjn gele gen binnen het gebied van het in op richting zijnde Recreatieschap Snee ker Meer en het de bedoeling is ze na aankoop in dit recreatieschap in te brengen, hebben b. en w. met burge meester en wethouders van Wymbrit seradeel over dete aankoop overleg raad wordt voorge le besluiten. geval is en die bovendien uit concur- rentie-overwegingen niet voor een verdere verhoging in aanmerking kan komen. Daarnaast beschikt N.V. Wes tergo niet over reserves, die zo nodig voor opvanging van verliezen aange wend kunnen worden. Onder deze omstandigheden heeft de raad van commissarissen van N.V. Westergo zich tot de besturen der ge meenten, die het aandelenkapitaal van deze n.v. bijeen hebben gebracht, ge wend met het verzoek een regeling te aanvaarden, die voorziet in de dek king van de jaarlijkse exploitatie-te- korten van het bedrijf. OVERNAME VAN 269 WONINGEN Voorgesteld wordt om 269 woningen van de Stichting Industriewoningen Sneek in eigendom over te nemen. Het betreft 231 premiewoningen in de Lemmerweg-wijk en 38 zonder sub sidie gebouwde woningen aan de Christiaan Schotanusstraat (Noorder hoek). Om in 1959 en de volgende jaren te voorzien in de behoefte aan woningen voor de plaatselijke industrie besloot men de Stichting Industriewoningen Sneek in het leven te roepen. Het was van het begin af aan duidelijk dat het voor de stichting, die niet over een daartoe geëigend apparaat beschikte, weinig aantrekkelijk was het woning- bezit zelf te exploiteren en er werd dan ook met de gemeente overeenge komen dat het beheer van gemeente wege zou geschieden. Bovendien leef de toen al de gedachte om zodra dit mogelijk zou blijken te zijn, de wo ningen in eigendom aan de gemeente over te dragen. Dit kan nu geschieden, ONTSLAG EN BENOEMINGEN Bij de ingekomen stukken is voorts nog een ontslagaanvrage van mevr. J A. C. M. BakkerMaks als lerares Frans van het Magister Alvinus-gym- nasium, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Voorgesteld wordt dit ontslag eervol te verlenen m.i.v. een door b. en w. te bepalen datum. Mevr. T. Roberts-Werkhoven, tijde lijk onderwijzeres aan de Bolwerk- school, wordt door het college voor gedragen voor benoeming in vaste dienst. Twee leden van de Culturele Raad, de heren A Flach en G. de Jong, zijn aan de beurt voor periodieke aftre ding. De voordracht van b. en w. ver meldt de namen van beide heren als nr 1 en als nrs. 2 ds. J. H. van Hal- sema en ir. U. Kuipers. Ter voorziening in de vacature die zal ontstaan door het bedanken van de heer H Scholten als bestuurslid van de Stichting Finkenburgh worden aan bevolen: 1. J. O. de Vries, Gonggrijp- straat 17; 2. A. S. Brouwer, Zwette- kade 9.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1