Eind juni tentoonstellingsboot in Sneek AGENDA J Wel leuk, raad stelt geld beschikbaar en er is geen rooie spiker’ S IJLST waterpoort-krabbels W YMBRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten S N E E K, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD NATUURBESCHERMINGSJAAR 1970: Volgende maand nieuw type postbussen voor PTT Weer auto teruggevonden Christelijke Plattelands- vrouwen-Bond Ijlst had „zilveren middag” Streekverbetering „Sneeker Oudvaart” zet er een (feestelijke) punt achter Meijer „absoluut niet” akkoord met huurverhoging Ongekend hevig was de sneeuw val dinsdagmiddag en -avond, maar de mannen van gemeen- tereiniging bonden gistermor gen voor de zoveelste keer de ze winter onvervaard de strijd aan. Hier is de grote sneeuw schuiver bezig op de Oosterdijk. Inbraak in winkel en spoor van beschadigde auto’s Donderdag 19 febr. 1970 125e jaargang nr. 14 g dj >e TRIESTE ZAAK Foto Julius van Dijk toe en ik ben al veertien dagen be- als woorden brak ik het gesprek af. Tot loze dier voor de mens weinig ver- De PTT ziet in de loop van de vol- Redacteur H. A. de Boei Telefoon 4091 s *1 jje rrx zier in ae loop van ae vox- gende maand de eerste levering tege- Gelezen in Canis Frisiae, het me dedelingenblad van de Kynologen- mr. be ll n Et Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Advertentieprijs. 15 cent per mm By kontrakt handeisad vertenties lager Abonnementsprijs f 4,— per hall laar Per oost f 6.per halt laai Giro 85 07 43 t.n v Sneeker Nieuwsblad tkt Sneekar Nieuwsblad is een Na de auto van de heer Greijdanus, die zoals wij maandag al berichtten in Leeuwarden werd teruggevonden, is nu ook de wagen van de heer M. Sme- dinga uit de Schaepmanstraat terecht. Deze werd in Bolsward aangetroffen. Op 25 januari was dpze auto verdwe nen. aecombineerde uitqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Dinsdag kwam de CPB-afdeling Ijlst bijeen. De presidente, mevr. Op- pedijk, opende deze vergadering door een gedeelte uit de bijbel te lezen, en wel uit Jesaja 40 vers 20-31. Een me ditatie werd gelezen over Jesaja 59 vers 1. Waarna de presidente voorging in gebed. Na het zinger van lied 6 vers 1 en 2 heette zij allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer King- mans uit Leeuwarden. Mevr. Makkinje gaf zich als nieuw lid op. Daarna wer den de notulen door de nieuwe secre taresse voorgelezen. De heer Kingmans van het Fries Museum zou verder deze middag ver zorgen, en wel met het vertonen van dia’s over oud zilver met uitleg. Het De Stichting Natuur na 70 wil van af 23 juni een tentoonstellingsboot door ons land laten varen. In ver scheidene plaatsen zullen vanuit deze boot activiteiten worden ondernomen, die er op gericht zijn dat het natuur- beschermingsjaar 1970 niet onopge merkt voorbijgaat. Volgens het schema is Sneek na Hoorn de tweede plaats die wordt bezocht, en wel van 28 juni tot 2 juli. „Aangezien het leefmilieu van straks, van na ’70, afhankelijk is van het nu gevoerde beleid en omdat dan wel licht een nog grotere verantwoorde lijkheid op ónze schouders zal rusten, voelen wij, jongeren^ ons geroepen zelf een positieve bijdrage te leveren tot de meningsvorming over dit onder werp. Ons beleid zal er voornamelijk op gericht zijn de kring van mensen, die inzicht hebben in de problematiek van de natuurbescherming in het ka der van de milieubescherming, te ver groten, opdat een zo groot mogelyk deel van de mensheid kan meewerken aan een open en evenwichtige be leidsvoering inzake de ruimtelijke or dening in mondiaal verband. Juist door het Europese kader van het na- tuurbeschermingsjaar N 70 kunnen we daartoe een eerste steentje bijdragen, het fundament voor Na 70”. Aldus een bericht over de achter gronden van waaruit de Stichting Na tuur na 70 is opgericht. Deze stich ting is voortgekomen uit een commis sie ter voorbereiding van het Euro pees Natuurbeschermingsjaar 1970, die in 1968 werd ingesteld door de Belgische Jeugdbond voor Natuurstu die, de Christelijke Jeugdbond van Na- tuurvrieden, de Katholieke Jeugdorga nisatie voor Natuurstudie en de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuurstu die. De laatste jaren zijn Wij de mens heid steeds meer gaan béseffen, dat naast de drijfveren die ons van ouds her tot natuurbescherming voeren ethische, esthetische, wetenschappelijke e.a. de meest dwingende rechtvaar diging van o.a het natuurbescher- mingswerk besloten ligt in het streven een gezond leefklimaat voor „de mens- op-aarde” te handhaven. Daarmee is de bescherming van het natuurlijk milieu geworden van een individueel belang tot een maatschappelijk be lang, de bescherming van het leefmi lieu van de mens. Er zijn vrij veel feiten die erop ij zen dat de hier weergegeven bewering in zijn algemeenheid juist is: „De na tuur is ons kapitaal interen is weg teren”. Veel onderzoek moet echter nog gedaan worden vóór het verband tussen het milieubederf en de levens voorwaarden van de mens exact kan worden geformuleerd. Vooral ook in het onderwijs kan meer aandacht wor den besteed aan fundamenteel inzicht in de wetmatigheden die het systeem, dat wij „de natuur” noemen, beheer sen en aan de maatschappelijke en hy giënische consequenties van ons ingrij pen daarin. Het is in dit verband heel welkom dat de Unesco 1970 heeft be stemd tot International Education Year. Het is niet erg waarschijnlijk dat met de gesignaleerde verandering van bewuste doelstelling ook de algemene functie van de natuurbescherming een andere is geworden en dat daardoor een koerswijziging noodzakelijk is ge worden. Wel lijkt het zinvol met het nieuw verworven inzicht de organisa tiestructuur, zowel in de particuliere als in de overheidssector, te herzien en zo, door verandering van de manier waarop de koers wordt bepaald, het kwantitatieve effect van het natuur- beschermingswerk te vergroten. Ook het instrument dat wij „ruimtelijke ordening” kennen is bij deze veranderingen betrokken. Als vaste maatstaf in de planologie dient niet meer een jaartal, de kim met een onbestemd verder, gesteld te worden, maar een bevolkingsmaximum, het plafond dat men niet kan doorbreken zonder nat te worden. De Sneker raad stelde dinsdagavond vlot een krediet beschikbaar voor de uitbreiding van de kleuterschool „Swa- neblom” aan de Jancko Douwama- straat. Daar is naar raming een bedrag van f 42.500,mee gemoeid. Maar op een vraag van de heer Gerrits naar de mogelijkheid dit nieuwe lokaal te bou wen moest de burgemeester meedelen dat dit met het oog op de financierings- moeilijkheden wel even zou moeten wachten. De heer Gerrits repliceerde: „Da’s wel leuk, de raad stelt geld be schikbaar en er is geen rooie spiker”. De voorzitter deelde mee, dat er, als er wel geld zou zijn, nog tal van ur gentere zaken op uitvoering wachten. Al heeft ook dit lokaal prioriteit. Er is nu eenmaal geen geld. Ook de kleuter school in de Stadsfenne zal daardoor niet tot stand kunnen komen. De ge meente heeft al anderhalf miljoen gul den teveel opgenomen. Toch moeten we niet al te pessimis tisch zijn, vond hij. Alles is tot nu toe nog op z’n pootjes terecht gekomen. De eerste stap is nu genomen, nl. dat de raad voor dit doel geld beschikbaar stelt. Men kan de post dan op de be groting zetten. Daarna maar naar de bijstand, zo besloot hij. De lange agenda (28 punten) werd vlot afgewerkt. De voorstellen van b. en w. (waarvan wij in onze krant al eerder melding maakten) leverden over het algemeen geen moeilijkheden op en werden alle door de raad aange nomen. Vier leden ontbraken op het appèl: de heren Bergsma en Van Dijk wegens ziekte, Lichthart was verhin derd en wethouder Baaijens zou wat later komen, vanwege de sneeuwval, maar hij was na de laatste hamerslag nog niet verschenen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten de heer Bergsma, die in ’t ziekenhuis ligt, een bloemetje te sturen als blijk van mee leven. Conform de voordrachten werden be noemd: mevr. T. Roberts-Werkhoven tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Bolwerkschool; de heren A- Flach en G. de Jong tot leden van de Cultu rele Raad; de heer J. O. de Vries tot bestuurslid van de Stichting Finken- burgh. ze” tot een postbussenfront werden opgebouwd, in blokken (segmenten) van 20 kleine, 10 middelgrote of 5 grote bussen geleverd. Wat betreft de afmetingen vertonen de nieuwe postbussen veel overeen komst met de oude. De z.g. kleine bus- sen zijn gelijk gebleven (10 cm hoog, 16 cm breed en 45 cm diep), evenals de grote bussen, waarvan de afme tingen 20 x 32 cm zijn. De middel grote postbussen zijn door de afme tingen 10 x 32 cm beter afgestemd op de omvang van grotere poststuk ken, dan de huidige middelgrote, waar van de maten 20 x 16 cm zijn. Overigens zijn de kleine postbussen voor 63% van de postbuscorrespon dentie ruim genoeg. Bij de plaatsing van de segmenten wordt ervoor ge zorgd, dat naast zoveel mogelijk klei ne postbussen de vraag is Veelal groot, de ruimte om postbussen te plaatsen vaak beperkt ook enkele middelgrote en grote postbussen be schikbaar zijn. ceerden een deur om zich meester te kunnen maken van een paar pakjes sigaretten. Ze zijn al ingesloten in het Sneker politiebureau en hebben be kend. Het zijn de 26-jarige H.v.M uit Leeuwarden en de 18-jarige Bolswar- der K.deB. Maand februari: Bar-dancing „De Lichtboei”, Markt straat Ned. Toporkest Arie Ribbens. Bar *t Singeltsje Singel, iedere vrij dag, zaterdag, zondag Alfonso y Sal va dore Luda-bar, Kruizebroederstraat optre den van Dee-Jee Frank Bierens. Meerpaal: Iedere zaterdag van half 2 tot half 4 ruilbeurs. Zaterdag 21 februari Karate-demon- stratie in de Sperkhemschool aan de Jan van Nassaustraat. ’s Mid dags 1-3 uur. Maandag 23 februari Ruilbeurs in rest. Leeuwen, Parkstraat, ’s Avonds 7.30 uur. Tiisdei 24 en woansdei 25 febrewaris Toanieljounen It Snytser Frysk Toaniel mei „De Sanduvel” fan Abe Brouwer. Amicitia, jouns 8 ure. Dinsdag 3 maart Concert Frysk Or kest in Amicitia, ’s avonds 8 uur; Gast- dirigent Yves Prin. Solist gemeenteraadsverkiezingen in juni de drie konfessionele partijen ook met één lijst uitkomen. Daarop zal ook de naam van de heer H. Schol ten prijken, kandidaat gesteld door de KVP-afdeling. De heer Scholten is evenwel een aanhanger van de PPR. Over radikaal gesproken We blijven nog even in de poli tiek. Op 20 april zal in het Politiek Trefpunt (in de bar-dancing „De Lichtboei”) een bijzondere avond worden gehouden. Deze wordt in samenwerking met de Sneker Be stuurders Bord (van het NVV) be legd. Over „vakbeweging en poli tiek” zal deze avond spreken P. H. Hugenholtz, juridisch leidsadviseur van het NW. In geval van brand in één van de grote Sneker bedrijven, zoals Ton- nema, Lankhorst, Flexa, Werkspoor enz. bindt allereerst de bedrijfs brandweer van het desbetreffende bedrijf de strijd aan. Bovendien wordt, indien nodig, de Sneker brandweer gewaarschuwd. Belang rijk is, dat er tussen gemeentelijke- en bedrijfsbrandweer een goede verstandhouding bestaat, terwijl de eerste ook bekend moet zijn met speciale moeilijkheden in het be drijf als er brand uitbreekt. Met het oog hierop hielden ongeveer 50 mensen van bovengenoemde be drijven en de gemeentelijke brand weer dinsdagavond een contact- avond bij de Flexa-fabrieken. Het initiatief was uitgegaan van de vei ligheidsfunctionaris van Flexa en het voornaamste doel was om ge woon eens met elkaar kennis te maken en contacten te leggen. Het hele gezelschap maakte bovendien een rondleiding door het bedrijf, waarbij vooral eventuele knelpun ten de aandacht hadden. De afge vaardigden van de andere bedrij ven konden daar hun voordeel mee doen en de gemeentelijke brand weerlieden weten nu wat hun on verhoopt ooit te wachten staat. Er werden twee instructiefilms ver toond, over statische elektriciteit en een reconstructie van een grote brand. Een „verrassing” voor de gasten was een film van de grote brand bij Sikkens te Sassenheim de moederonderneming van Flexa) in 1968. Voorts werd de eigen mo- torspuit van de Flexafabrieken be zichtigd. Deze eerste ontmoeting tussen de brandweerlieden viel zeer in de smaak. De volgende morgen werden in de omgeving zes personenauto’s aange troffen, die waren opengebroken. De bedrading was stukgetrokken, vermoe delijk omdat de daders op deze ma nier wilden starten, hetgeen niet luk te. Wat kleinere spullen werden ver mist, zoals handschoenen enz. De au to van de heer R. uit de Worp Tjaar- dastraat was verdwenen. Deze werd evenwel in de loop van dinsdagmid dag in de gemeente Smallingerland teruggevonden. In samenwerking met de politie aldaar werd het onderzoek voortgezet en dit resulteerde in de aanhouding op verzoek van de Sne ker gemeentepolitie van bovenge noemde mannen. Zij zijn naar Sneek overgebracht. De politie onderzoekt of er verband is met nog meer inbraken. Volgende week donderdag worden de werkzaamheden van de streekver betering „De Sneeker Oudvaart” op feestelijke wijze afgesloten. De streek- verbeteringscommissie is ontstaan uit een actiegroep die ruim acht jaar ge leden naast de ruilverkavelingscom- missie werd gevormd. Hoewel de ruil- verkavelingswerkzaamheden nog niet beëindigd zijn, zet de groep er een punt achter. Daartoe is een feestelijk programma opgesteld, ’s Morgens wordt een excursie per bus gehouden door het gebied (vertrek kwart over 9 te Rauwerd), ’s middags houdt de werkgroep huishoudelijke voorlichting in Irnsum een tentoonstelling, wed strijden en een modeshow (in café- restaurant „De Twee Gemeenten”) en ’s avonds is er, eveneens in Irnsum, een feestelijke bijeenkomst. Daar is een klankbeeld over de „Sneeker Oudvaart” te beluisteren en voorts o.m. een cabaret-revue „Sjoch yn ’e spegel”. De heer B. de Vries noemde de ga rantieregeling t.b.v. de N.V. Intercom munaal Gasbedrijf Westergo een ver standig besluit. Het was te voorzien dat dit nodig zou zijn. De gemeente Sneek mag heus wel een financieel offer brengen voor de gemeenten in de Zuid westhoek. De voorzitter: Die gedachte ligt ook aan dit voorstel ten grondslag. De heer Jonkers wilde ditmaal zijn stem niet onthouden aan het besluit tot aankoop van het perceel Groot Tin- ga 2. Want het perceel was hem te klein om er drukte om te maken. Toch vond hij eigenlijk de prijs te hoog. De voorzitter wees er op dat een langdu rige onteigeningsprocedure vast duur der zou komen. De heer Poiesz vond de extra premie van f 100,van gemeentewege voor vervanging van een ton door w.c. wat „benauwd”. De voorzitter legde uit dat deze is bedoeld als tijdelijke compen satie, in bepaalde gevallen. De mensen krijgen al een flinke tegemoetkoming. HEET HANGIJZER De huurverhoging van een aantal vooroorlogse woningen was voor een aantal leden een heet hangijzer. De heer Meijer verklaarde veel van deze De heer J. P. de Vries vond het ook een „trieste zaak” als je de brieven van de bewoners leest. Maar nu de huuradviescommissie een uitspraak had gedaan leek hem daarmee de zaak, voor wat de verhoging betreft, opge lost. Het grootste bezwaar blijft even wel, dat er zoveel gebreken aan deze woningen kleven. Hij deed een klem mend beroep op b. en w. een onder zoek te laten instellen en waar nodig te laten herstellen. De voorzitter legde nog eens uit, dat het eigenlijk om een formeel wijzi gingsvoorstel ging. Want de raad kan nu eenmaal niet zomaar de huur van gemeentewoningen verhogen. Daar is de medewerkers van de huurders voor nodig. In een dertig gevallen is die overeenstemming niet bereikt en daar zal dan straks (12 mei) een oplossing voor gevonden moeten worden. Voor de anderen is de datum van ingang ge lijk geworden. De burgemeester beloofde dat aan de klachten aandacht geschonken zal worden. Hij dacht niet dat het een kwestie is van achterstand in het nor male onderhoud. Maar dat zal allemaal worden onderzocht. De heer Meijer verzocht aantekening dat hij geacht wilde worden te hebben tegengestemd. De anderen gingen met het voorstel akkoord. ARMLASTIGE GEMEENTE Dat de air-conditioning-installatie voor de raadzaal f 25-000.moet kos ten bevreemdde de heer Meijer. Ik dacht dat we een armlastige gemeente waren, was er geen goedkopere oplos sing te vinden? vroeg hij. Dit bedrag is tenslotte geen kattebel. Kunnen er bv.. niet een aantal raamventilatoren aangebracht worden. De voorzitter zei dat men geen goedkopere oplossing had kunnen vinden. Alles was onder zocht. Raamventilatoren zouden teveel ■lawaai maken. woningen persoonlijk te hebben be zocht. „Ik ga dan ook absoluut niet ak koord met een nader te bepalen datum waarop de verhoging van 6% ingaat”, zei hij. De raad had nl. vorig jaar in maart al besloten tot deze verhoging, zonder het fiat van de heer Meijer. Met het oog op de vele bezwaarschriften werd nu voorgesteld dat b. en w. de datum van ingang nader zouden bepalen, en wel op 4 januari 1970. Dat betekent dat zij die al betaald hebben in 1969 dit teveel betaalde terugontvangen. De heer Meijer wees verder nog op tal van ontstellende gebreken in de woningen. Soms zitten de bewoners al drie jaar lang met een afgebroken pla fond. Of een schoorsteen waar het roet- water afloopt. En het betreft dan in hoofdzak mensen die financieel niet in satat zijn er zelf wat aan te doen. Laat de woningcommissie hier maar eens kijken. moet van een nieuw type postbussen. In verband hiermee zal de aanmaak van het huidige type, waarvan een groot aantal postkantoren is voorzien, worden beëindigd. De nieuwe postbussen tonen enkele opmerkelijke verschillen met de hui dige; zo zijn bij het nieuwe type de deurtjes niet meer van brons, doch van roestvrij staal, waardoor de pro- duktiekosten lager zijn. Voorts wor den de nieuwe postbussen, in tegen stelling tot de oude, die „stuksgewij- We hebben nog een paar span nende weken voor de boeg. Over ’n maandje zullen we weten wat het resultaat is van de lijstencombina ties voor de Statenverkiezingen. Wint het PAK of het „KAK” of D’66 of de FNP? Nooit was de roep om duidelijkheid luider dan in de ze tijd. Maar zijn die progressieve en konfessionele akkoorden wel zo duidelijk voor de kiezer? Voor de man die b.v. tot nu toe weifelde tussen CHU en PvdA? Hij komt er niet uit door zich af te vragen: ben ik progressief of konfessioneel. Mis schien is het antwoord: allebei. Want de PAK-mensen moeten niet denken dat zij de progressieve wijs heid in pacht hebben. En de kon- fessionelen niet dat zij op de wei felaars nu ineens wel aantrekkings kracht zullen uitoefenen, eerder het tegenovergestelde. Do radikalen in de ARP zijn daar een levend voor beeld van. En wat moeten de PPR- mensen en PSP’-ers? Willen ze nog iets van een eigen identiteit laten merken, dan blijft hun slechts de voorkeurstem over. Maar, zal men zeggen, de aan de combinaties deel nemende partijen hebben elkaar toch gevonden in een gemeenschap pelijk program. Het is voor de on bevooroordeelde buitenstaander dus heel eenvoudig: vergelijk de pro gramma’s van de verschillende par tijen ga bij jezelf na met welk je het meest kunt meegaan en bepaal op die manier de lijst van je voor keur. Wel, wie doet dat? Wie leest ze allemaal van a tot z? De formu leringen mogen hier en daar ver schillen, de partijen hebben alle maal het beste voor met Friesland. Ze geven zelfs aan wat er allemaal moet komen: industrie, voorzienin gen voor de recreatie, goede wegen enz. Dat biedt dus voor de argeloze kiezer, die niet uit traditie zijn stem bepaalt, niet zoveel houvast. Men kan het probleem ook nog op een andere manier benaderen, als men geen voorkeur voor een be paalde groep heeft. De bedoeling is nl. om maar één hokje rood te ma ken. Dat moet dan voor de naam van de kandidaat staan, die men het meest geschikt acht voor het Statenlidmaatschap. De moeilijk heid is dat men de kandidaten niet allemaal persoonlijk kent. Stemmen is nog niet zo eenvoudig zoals men ziet. Wel, u kunt er nog vier weken rustig over nadenken. Misschien is er wat te bereiken met deduceren en combineren, om met Sherlock Holmes te spreken. Het PAK-Friesland is het pro gressief akkoord tussen de PvdA, de PSP en de PPR. Zoals wij maan dag al berichtten, zullen voor de zilver is altijd al in Friesland gebruikt en voor 95% in onze provincie ge maakt. Na Amsterdam heeft Friesland de grootste collectie. Het oudste stuk is een drinkhoorn oftewel buffelhoorn genaamd; deze dateert uit het jaar 1397. Bij de collectie is ook een hostie- doosje, dat helemaal ingemetseld ge vonden is in de kerk van Jorwerd, in het jaar 1450. Verder liet de heer Kingmans ver schillende voorwerpen zien, te veel om op te noemen. Een geboortelepel, daterende uit het jaar 1769. Die werd vroeger door de peetouders aan de kinderen gegeven. Veel tafelzilver van de familie Van Popta uit Marsum is in het museum aanwezig. Zilver is uiteraard erg zacht zodat er koper en tin in verwerkt wordt. Als de zilversmid voorwerpen gemaakt heeft worden ze allemaal gekeurd of er wel voldoende zilver in verwerkt is. De heer Kingmans eindigde met ’n rammelaar uit het jaar 1600 die ge maakt is in Bolsward. Ondertussen werd er een kopje thee gedronken. Verschillende dames had den zilveren voorwerpen meegebracht om te weten te komen in welk jaar deze gemaakt werden. Er werd met de heer Kingmans afgesproken om op 21 april gezamenlijk het museum te bezichtigen. De presidente bedankte de heer Kingmans voor de prachtige dia’s en de mooie uitleg. De volgende vergade ring wordt gezamenlijk met Oosthem gehouden en wel op 10 maart te Oost hem. Ieder wordt verzocht om dan het Plattelands-krantje van februari mee te nemen voor de paasliturgie. De rondvraag leverde niets op. Na het zingen van lied 219 vers 1 wenste de presidente allen een wel thuis. Voor de derde keer binnen korte tijd is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in de Spar-winkel in de Noorderhoek. De daders for- h 1» club Sneek e.o.: „U spreekt met K. Ik heb twee katten en die schop ik J* de straat op. Ik wil ze nog een kans geven en ze hebben me verteld dat er op de Leeuwarderweg een mens woont, dat alle beesten aanneemt. Bent u dat?” „Aangezien ik zeven honden heb, neem ik geen andere dieren aan”, zei ik. „Dan schop ik ze de deur uit”, antwoordde K. „Maar waarom?” wilde ik weten. „Nou, ze scheiten er mijn hele huis onder tot in de wieg van de baby toe en ik ben al veertien dagen be- J zig ze kwijt te raken”. „Zet dan een advertentie”, was mijn welgemeen- de raad. „Geeft geen bl en nou gaan ze de straat op”. „Als u dat doet, bent u strafbaar en geef ik u bij de politie aan!” was mijn antwoord. „Dat doe je dan maar. D’r uit gaan ze!” Na deze laatste woorden brak ik het gesprek af. Tot zo ver dit verslag van mevr. A. H. Otto-v. d. Hamme. Zij geeft geen commentaar en wij zullen dat ook J maar niet doen. In hetzelfde nummer van Canis Frisiae wordt er voor gewaar- 3 schuwd, dat hondenhandelaren de door hen gekochte dieren vaak re- gelrecht doorverkopen naar een 3 binnen- of buitenlands laboratori- um. Minder bonafide handelaren pakken ook wel eens zwerfdieren op van de straat. Wie vindt dat een dergelijke exploitatie van het weer- loze dier voor de mens weinig ver- heffend is, die zij op z’n hoede voor dergelijke lieden. Waarom mogen de le-klassers niet roken? Zo vraagt een eerste- klasser van de chr. detailhandels- J vakschool zich af in het school- krantje. Waarom de 2e- en 3e-klas- sers wel? Er zitten in de 2e en 3e klassen ook wel jongens en meis- jes die 14 en zelfs 15 jaar zijn. Waarom doen ze het niet per leef- tijd b.v. onder de 14 jaar mag men niet roken. De leraren zitten je het eerste en tweede uur de gek aan te steken met het roken en dan mag je zelfs in de pauze nog niet t eens een sigaret opsteken, zo be- J sluit dit meisje uit de eerste klas. Inderdaad, een brandend probleem. De schoolkrant van de detailhan- delsvakschool, genaamd „Habbe- kras”, heeft overigens een nieuw jasje en een ander formaat gekre- gen, handiger dan het vorige. SNEEKER NIEUWSBLAD I Cl I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1