Snerk Weerzien na jaar AGENDA s Verpleegtehuis voor 225 geestelijk gestoorde bejaardi Friese Dolle Sina’s in heropende Meerpaal Hl vijf en dertig Besluit in i. van „Stichting Nieutv 7outcnburg WYM BRITS ER A DEEL IJLST en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, kll N r n 1 CPB groep 1 had boeiende boekbespreking Auto zonder benzine onder Folsgare - aanleiding tot botsing met 4 gewonden Geëmancipeerde vrouw is nog een uitzondering 200 rashonden en 19 kam pioenen op clubmatch K.C. Sneek en Omstr. AR en CH Ijlst respectievelijk onderzoeken samenwerking Vijftal inbraken in Sneker winkel en kantoren Hervormde vrouwenver. te Oudega (W.) staat er goed voor Maandag 23 februari 1970 GROTE BEHOEFTE Maand februari: van de kinderen hebben. Dus niet, r. n. I.: E. Faber, Sneek; P. Miedema, Wijtgaard; L. de Jong, Leeuwarden; B. Terpstra-Ringnalda, Leeuwarden; M. Onkenhout-Volkers, Blaricum; derde rij: M. Metelerkamp Cappenberg-van hun en Luda-bar, Kruizebroederstraat optre den van Dee-Jee Frank Bierens. Meerpaal: Iedere zaterdag van half 2 tot half 4 ruilbeurs. Maandag 23 februari Ruilbeurs in rest. Leeuwen, Parkstraat, ’s Avonds 7.30 uur. Bar-dancing „De Lichtboei”, Markt straat Ned. Toporkest Arie Ribbens. moe- En toen kwamen de reacties binnen. Uit alle hoeken van het land en daar buiten. Allen voelden er voor en za terdag j.l. werd het plan gerealiseerd. Om elf uur kwam men bijeen in res taurant Piso, waar het direkt een druk ke bedoening werd van herkennen en raden van „wie is dat?” Van de 21 leerlingen in de klas waren er 16 aan wezig. Drie hadden bericht van ver hindering gestuurd: H. Kampen en F. Toen de bestuurder hiervan nood gedwongen moest stoppen zette hij zijn wagen in de rechter berm, van Sneek af gerekend, en probeerde al liftend zijn weg te vervolgen. Weldra stopte een Citroën 2CV (lelijke eend) ’s Middags werd met een bus een tochtte gemaakt door oud en nieuw Sneek met Jan v. d. Veer als „reis leider” en werd de oude school aan Bar *t Singeltsje Singel, iedere vrij dag, zaterdag, zondag Alfonso y Sal- vadore De besturen van de CH en AR Kiesverenigingen te IJlst hebben don derdag voor de eerste keer gezamen lijk vergaderd. Er zijn geen definitieve afspraken gemaakt nog; het is geble ven bij het aftasten van elkanders ge voelens over eventuele verdere stap pen. Na de statenverkiezingen zal een tweede vergadering volgen. Ter gelegenheid van de heropening van het kosmisch centrum „De Meer paal” had de leiding voor zaterdag avond een feestavond georganiseerd, waaraan o.a. meewerkte de Amster damse cabaretier Joost Nuissl, bege leid door Martijn Alsters. Ook was op deze avond een zestal „Dolle Mi na’s” van de afd. Friesland aanwe zig, op wie men naar hartelust vragen kon afvuren en met wie men na af loop in discussie kon treden. De be langstelling viel eerst wat tegen, maar later op de avond raakte de beneden zaal vol. Aan het begin van de avond bracht jeugdconsulent Bob Ruyter de plannen voor de oprichting van een werkgroep Theater, die zich zal gaan bezighouden met het verzorgen van cabaretavonden e.d., nog even onder de aandacht van de aanwezigen. Even later dan was voorzien be gonnen dan de hoofdstedelijke klein kunstenaars met hun optreden. Dit bleek goed in de smaak te vallen. Vlotte liedjes met goede teksten zo als „De eerste trein”, „Het einde van de zomer”, Gabriël a go go en de niet minder aansprekende babbels er tus sen door. Het bleef boeien. Ook na de discussies met de zes Friese „Mi na’s”. Van hen kwamen er twee, een echtpaar, uit Sneek. en de bestuurder informeerde wat er aan de hand was. Daarachter stopte de Mercedes van L.G. uit Sneek, want er kwam op dat moment een tegen ligger aan. Achter de Mercedes reed een NSU, bestuurd door G. van B. uit Birdaard. Deze remde af, maar pro beerde nog net om de Mercedes heen te komen. Het gevolg was een frontale botsing met de tegenligger, een Opel Kadett, bestuurd door een zekere A. uit Sneek. De drie inzittenden van de NSU, allen uit Harlingen, werden ge wond. Mej. G.A. (32) moest met een hoofdwonde naar het ziekenhuis wor den gebracht, mevr. B.A. werd licht gewond en de heer D.K. klaagde over zijn voet. De bestuurder van de Opel had last van zijn enkel. Door de botsing kwam de NSU dwars op de weg te staan. Terwijl men nog zocht naar een pechlamp kwam uit de richting Bolsward een Volkswagen, be stuurd door S.B. uit Tjerkgaast, die op d-e NSU botste. De bestuurder werd niet gewond. De drie auto’s werden ernstig beschadigd. De rijkspolitie, groep Wymbritsera- deel, zou graag zien dat de bestuurder van de Citroën 2CV, die het eerst op de rijbaan stopte, zich bij haar meld de. Telefoon 05150-2060. Deze inbraak maakt deel uit van een serie van vijf, die het afgelopen weekeinde werden gepleegd in kanto ren en een winkel in Sneek. In de afgelopen nacht werd eveneens inge broken bij bierhandel De Citadel. Hier wordt niets vermist. In de nacht van vrijdag op zaterdag is men binnenge drongen bij brandstoffenhandel N.V. J. Ligthart aan de Bolswarderweg en het nabijgelegen depot van Calvé. Daartoe werden enkele ruitjes stuk geslagen. Er wordt echter niets ver mist. Diezelfde nacht werd enig wis selgeld gestolen uit de kassa in de z.g. VIP-shop van Eringa op de hoek van Parkstraat en Badhuisgracht. Door een raam open te schuiven wist men binnen te komen. De gemeentepolitie heeft de zaken in onderzoek. Eerste rij van rechts naar links: G. Wiersma, Markelo J. v. d. Veer, Sneek D. Postma-Leijenaar, Emmeloord; M. Postmus-Groenland, Wormerveer; G. v. d. Wal-Terpstra, Harlingen; K. Jaas- ma-Geertsma, Sneek; tweede rij van de Oude Koemarkt bezocht. In hetzelf de lokaal werd weer plaats genomen, zo mogelijk als 35 jaar geleden. Na een voortreffelijk diner bij Piso (de heer Piso zag ook nog vele be kenden terug) vertelde de heer Mein- dersma nog enige leuke voorvallen uit zijn langdurige loopbaan. Hij besloot met te zeggen dat deze reünie hem evenveel genoegen had bezorgd als de leerlingen. Jan van der Veer hield nog een „averechtse” speech en op voorstel van de heer J. Nauta werd besloten zo mogelijk in 1972, als de heer Rinsma terugkomt uit Afrika, weer een reünie te houden. Om half zeven ging ieder weer een kant op om de draad van hun tegenwoordig leven weer op te nemen. In verband met het nog steeds toenemend aantal geestelijk gestoorde be jaarden, voor wie opname wordt gevraagd, heeft de stichtingsraad van de „Stichting Nieuw Toutenburg”, die een tehuis exploiteert te Noordbergum voor hen, die bijzondere hulp behoeven, in principe besloten tot de bouw van twee psychiatrisch-geriatrische verpleegtehuizen met elk 225 bedden te Leeuwarden en te Sneek. In de afgelopen nacht is een geldbe drag van een paar honderd gulden buit gemaakt bij een inbraak in het kantoor van roestvrij-staalslijperij fa. Devo aan de Valkstraat. Het werd uit een geldkistje ontvreemd door onbe kenden. Zaterdag 28 februari Clubmatch K.C. Sneek en Omstreken in de Manege. Aanvang ’s morgens 10 uur. Gooi, Rotterdam; J. Nauta Huister- heide (U.); achterste rij: A. s.otboom, Sijbrandaburen; J. Winselaar, Leidsen- dam; B. Nijdam, Sneek; A. Terpstra en W. Meindersma (oud-leraren) Dinsdag 3 maart Concert Frysk Or kest in Amicitia, ’s avonds 8 uur; Gast- dirigent Yves Prin. Solist De behoefte aan bedden voor ver- I pleging van geestelijk invalide bejaar- den is in Friesland groot. Zelfs de NIEUWE TEHUIZEN meest optimistische verwachtingen komen nog steeds op ongeveer 1200 De stichtingsraad geeft de voorkeur I bedden. In het ongunstigste geval is aan het bouwen van enkele nieuwe te- I de behoefte zelfs geschat op 2700 bed- huizen boven uitbreiding van de be- den. staande inrichting te Noordbergum, omdat deze inrichting dan te massaal I zou worden, de excentrische ligging voor de bezoekers steeds bezwaarlij- ker wordt, het personeel van steeds grotere afstand zal moeten komen en dus moeilijker aangetrokken zal kun nen worden en de afstand tot klinische centra een steeds grotere rol zal gaan spelen. De keuze viel op Leeuwarden en Sneek als vestigingsplaats, omdat de nood in Leeuwarden en in de Zuid westhoek relatief het grootst is. Bovendien waarborgt plaatsing van de nieuwe tehuizen in een grotere plaats samenwerking met een alge meen ziekenhuis en een psychiatri sche afdeling, hetgeen van wezenlijke betekenis is gebleken. Alleen in gro tere centra ook bestaat de mogelijk heid om een dag- i- nachtziekenhuis te stichten. Als voor deel is verder genoemd dat vergro- Beschikbaar of binnenkort beschik baar zijn 620 bedden, te weten in Nieuw Toutenburg 280, Talma Huis Veenwouden 170, Bertilla Drachten 60, Nieuw Lindenoord Wolvega 50, Bloem- kamp Bolsward 60. In de „Stichting Nieuw Toutenburg” werken alle Friese gemeenten en de provincie samen. De stichtingsraad is van oordeel, dat het in de lijn van deze in 1952 tot stand gekomen sa-, menwerking tussen provincie en ge meenten ligt gezamenlijk te trachten tot een oplossing te komen. Een ver dere uitbouw van het toen ter hand genomen werk heeft ook van het be gin af aan in de bedoeling gelegen. drank hier een demonstratie. Op 2 april is de jaarlijkse landelijke bonds dag in de sporthal te Sneek. Op 28 april is er een excursie gepland naar de huishoudbeurs in Amsterdam, waar, aan verbonden een bezoek aan een diamantslijperij, eveneens in de hoofd stad. ië- ■M Donderdagmiddag had de afd. Sneek 1 van de CPB haar maandelijkse bij eenkomst in Aere Perennius. Geluk kig waren er nog dapperen, die zich ondanks de slechte weg. en weersom standigheden naar de vergadering hadden begeven. Voor deze middag was de eigen presidente uitgenodigd voor een boekbespreking. Zij had uit gekozen het boek „Danseres zonder benen” van Cl. Asscher-Pinkhof. Het boek is geschreven door een joodse vrouw. Het is haar levensver haal. Misschien geen literatuur van de bovenste plank, maar wel een echt menselijk verhaal, waarin een sterk geloof en een bijna onvernietigbare levensmoed van de schrijfster naar voren komt. Het verhaal is geschre ven in drie perioden. De eerste periode speelt zich af voor de eerste wereldoorlog, waarin de schrijfster als kind opgroeit in een streng, gelovig joods gezin. Een .ge zin overigens, waar de familieband zeer hecht is. Al in haar jeugd leerde zij te leven naar strenge regels. Mis schien dat dit er toe meegeholpen heeft, dat zij in haar verdere leven zo weerbaar is? De tweede periode speelt in de oor log. Westerbork, Bergen-Belsen en la ter Palestina. De derde periode speelt na de oorlog. Hier vertelt de schrijf ster haar geluk weer herenigd te zijn met een deel van haar familie. En dan het zoeken naar een nieuw be staan en haar aandeel in de opbouw van Palestina, waar zij voor zichzelf een nieuwe toekomst moet opbouwen. De aanwezigen hebben met grote aandacht geluisterd naar dit boeiende verhaal en dankten hun presidente met een warm applaus. Op 12 magrt is de jaarvergadering van de CPB. Dan geeft Sunkist-fris- Het begon november van het vorig jaar. Toen stuurde mevr. M. Postmus- Groenland uit Wormerveer een foto in van de 4e klas openbare ulo aan de Oude Koemarkt, schooljaar 1935-’36. Zij vroeg daarbij of iemand er voor voelde na zo veel jaren nog eens bij elkaar te komen. Donderdag 26 februari Openbare Pro- paganda-avond ARP, CHU, KVP in de aula van het Bogerman College aan de Bolswarderweg. Sprekers: mevr. D. Y. W. de Graaff-Nauta (CHU), P. v. d. Mark (ARP), W. S. Westendorp (KVP). Leiding mr. T. J. Kingma. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 26 februari Populair con cert Chr. Muziekver. „Harmonie” in Amicitia Sneek, aanvang 20.00 uur. Voor de pauze muziekprogramma, na de pauze humoristisch toneel stuk opgevoerd door een toneel groep uit Joure. Eén gewonde die naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, drie licht ge wonden en drie ernstig beschadigde auto’s waren de gevolgen van een ge compliceerde botsing op rijksweg 43 onder Folsgare, in de nacht van za terdag op zondag om kwart over twaalf. De aanleiding vormde een BMW die zonder benzine raakte. Tiisdei 24 en woansdei 25 febrewaris Toanieljounen It Snytser Frysk Toaniel mei „De Sanduvel” fan Abe Brouwer. Amicitia, jouns 8 ure. Woensdagavond hield de hervormde vrouwenvereniging te Oudega (W.) haar jaarvergadering onder leiding van mevr. Stegenga. Ondanks de sneeuw en kou kon toch aan een flink aantal dames een welkom worden toe gesproken. De bijeenkomst werd ge opend met een liturgie, waarna de verslagen van secretaresse en penning- meesteres volgden. Hieruit bleek dat de vereniging er goed voor staat, zowel wat ledental betreft als ook financieel. De rest van de avond werd gevuld met spel en voordrachten. Vooral de estafette met de luchtballonnen bracht de lachspieren danig in werking. En ook de tekenwedstrijd, waarbij een (deskundige) jury oordeelde. Voorts werd er nog gekiend, wat de spanning er aardig in hield. Tussen dit alles door werd natuurlijk de „inwendige mens” niet vergeten. Het was al ruim elf uur voor deze zeer gezellige avond besloten werd met een korte dagslui ting en een woord van dank voor aller medewerking. Ferwerda konden zich wegens werk niet op zaterdag vrij maken van R. Rinsma uit Pretoria (Afrika) was een brief binnen gekomen. Boven dien waren aanwezig de vroegere le raren W. Meindersma en A. Terpstra (82 j.). Initiatiefneemster mevr. Postmus- Groenland sprak een welkomstwoord en bij de lunch hield de heer Terpstra voor de vuist weg nog een geestig speechje, waarin hij zei dat het voor hem altijd het belangrijkste was ge weest „mensen” van zijn leerlingen te maken. Er zullen zo spoedig mogelijk voor- ting van het aantal bedden voor gees- bereidende stappen worden genomen, telijk gestoorde bejaarden een betere die tot verwezenlijking van de plan- i doorstroming in de bejaardentehui- nen kunnen leiden. Tot deze voorbe- j zen betekent, die met „verstopping” reidende stappen zal ook behoren het bedreigd worden, plegen van overleg over coördinatie, spreiding, taakverdeling en dergelijke met hen, die zich op hetzelfde terrein bewegen. zoals nu nog het geval is, dat de der zich hiermee hoofdzakelijk moet bezig houden. Over het al dan niet nodig zijn van een leger en de daar mee samenhangende dienstplicht lie ten ze zich niet uit. Maar zo zei één van de twee mannelijke „Mina’s”: Als er dienstplicht moet zijn, dan voor mannen èn vrouwen. Over de school opleidingen: Waarom voelen zo wei nig meisjes op de middelbare scholen voor de B (wiskunde) kant? Omdat hun van het begin af aan al ingepe perd is, dat zoiets niet voor meisjes is. De zaal was het hier niet mee eens. Velen vonden dat de schuld, zo die er is, bij de meisjes zelf ligt. In het stencil stond hierover onder meer: De meeste meisjes krijgen een slech tere opleiding dan de jongens. Na hun schooltijd warden ze typiste of serveerster, of gaan ze in een winkel. Ze wachten tot ze door een man uit gezócht worden en dan trouwen ze: levenslang thuis, levenslang opgeslo ten in dezelfde monogame harem. De vrouw wordt gediscrimineerd; dit is niet alleen een vrouwenprobleem. Het gaat ook de mannen aan. De discussies over diverse andere onderwerpen werden na het tweede optreden van Joost Nuissl en Martijn Alsters op de bovenverdieping, in het „Walhalla”, nog voortgezet. Resumerend kan worden gezegd, dat deze avond in zijn opzet is geslaagd. Discussie over actuele aangelegenhe den, zoals nu de „Dolle Mina” actie, is zeker voor herhaling vatbaar, óók wanneer het wordt afgewisseld met ’n fraai stukje kleinkunst, zoals op deze feestavond. DOLLE MINA’S Deze hadden, voordat ze met een wat stuntelig aandoende inleiding be gonnen, stencils aan de man ge bracht, waaruit overduidelijk de doel stellingen van deze actiegroep naar vo ren kwamen. Met onder meer teksten als: Bent u ook een blanke slavin en wilt u dat blijven? Aktiegroep de dolle mina wil afschaffing van vrouwensla- vernij. Zij wil akties voor: gratis crèches en gelijk loon voor man en vrouw, vrouwelijk initiatief, legale abortus, openbare WC’s voor vrouwen en halve baan voor vader en moe der; samen voor de kinderen zorgen. De aktiegroep had ’s middags in Leeuwarden een vergadering en daar na een protestmars door de stad ge houden, waarbij borden met teksten als: „Met melk meer mans, met Mina meer mens” waren meeegedragen. IMAGE VERANDEREN De verhouding van man en vrouw binnen zowel als buiten het huwelijk moet veranderen. Beiden moeten van hun image, zoals dat nu is, af, zo zei één van de groep. Er is ’n slechte en verkeerde rolverdeling in het huwe lijk. En over de openbare WC’s: In Leeuwarden zijn 42 openbare mannen en maar 2 betaalde vrouwenwe’s. Wij vinden dat daar snel iets aan gedaan moet worden. Ook in de reclame komt discriminatie voor, denk maar aan die van Amstel Pils. Maar de kinderen worden toch op gevoed door hun vader en moeder? vroeg een bezoeker zich af. Wat moet daar dan aan veranderen? Antwoord: Zowel de vader als de moeder moe ten evenveel tijd voor de opvoeding Zaterdag 28 februari houdt de Kyno- logenclub Sneek en Omstreken haar lie clubmatch in de Manege. Vier keurmeesteressen en vijf keurmeesters zullen de 200 rashonden en 19 kam pioenen beoordelen. De teckels vormen de grootste groep en daarna komen de Duitse herders. Bizonder mooie windhonden, zoals Af- ghanen, Saluki’s, Barsoi’s, Deerhound en Whippets zijn ingeschreven. Een zeer bizondere groep vormen de Kees honden van een lid uit Alkmaar. De jachthonden worden vertegenwoordigd door 6 Amerikaanse cockers en enkele Engelse cockerspaniels, terwijl ook zeer goede Duitse staande jachthonden ingeschreven zijn. Als grote rassen zijn Sint Bernards en Duitse doggen aan wezig, terwijl van de kleinste rassen 2 Shih-tzu’s, enkele Malthezers en Ja panse spaniels gekeurd moeten wor den. Natuurlijk zijn er nog veel meer rassen te zien. De keuringen beginnen om 10 uur en eindigen om 6 uur. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Advertentlepiys. 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager Abonnementsprijs f 4,— per half jaar Per post f 6.— per halt laar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1