mevrouw prijsvraag [‘agenda"^ Beppe Pruiksma uit IJlst is niet meer Stadgenote mevrouw Van Hulst-Lamne winnares in Talens Geen bemanningsleden Sintrale Kommisje Skütsjesilen 50 jaar Dorpsbelangen Gauw Goede aandacht in Oosterkerk voor gaaf zingende Leeuwarder Cantory WYM BRITS ER A DEEL IJLST in van en de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan Maandag 2 maart 1970 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dit jaar tellen alle wedstrijden het kampioenschap weer voor Uitslag verloting Goënga l Oranjevereniging Oosthem feestelijke jaarvergadering Geeuwkade 5 te Ijlst finaal verkocht Gecombineerde uiiaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Het Sneeker Nieuwsblad is een Nieuwe rector benoemd aan rijksscholengemeenschap Van 9 maanden tot 90 jaar op clubmatch KC Sneek en omstreken Gouden kloosterfeest Zuster Berenica De Laatste Eer Terzool wil rijdende baar 125e jaargang nr. 17 SNEEKER NIEUWSBLA T* den feest. VRIJ VAARWATER PROGRAMMA ge- J. W. B. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 tevens schooldekaan van beide scho len. klok. Voor de verenigingen Streekbe- langen sprak nog dokter Kerbert. En kele oudere Gauwsters kregen nog het woord. En op de band opgenomen toe spraken van (oud)-Gauwsters werden afgedraaid. Tegen twaalven sloot de voorzitter deze gezellige avond. Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Meerpaal: Iedere zaterdag van half 2 tot half 4 ruilbeurs. Verscmjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Advertentieprijs. 15 cent per mm. Bij kontrak: handelsad vertenties lager Abonnementsprijs t 4.— per half laar Per post f 6.— per halt jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Donderdagmiddag vond door nota ris E. K. Hoekstra uit Sneek in café „Het Wapen van IJlst” de finale ver koop plaats van de woning Geeuw kade 5 te IJlst waarop bij de provisio nele verkoop was geboden f 54.500, Met één gulden verhoging werd ko per de heer Berkhout uit Blauwhuis, direkteur van drogisterij Erven Meijer te Sneek. In het pand zal een zaak worden gevestigd. Bij de verloting in Goënga ten bate van de hervormde pastorie werd de eerste prijs gewonnen door de heer Johannes Muller van Poppingawier, thans bij familie Mast in S’jbranda- buren. De tweede prijs, een Zaanse klok, ging naar Klaas Abma uit Sua- meer. Over het wedstrijdprogramma wa ren twee voorstellen binnen gekomen. Om van de dag na de wedstrijd in Woudeend (5 augustus) een rustdag te maken en het voorstel om op deze dag een wedstrijd bij Lemmer te hou den. Met vier stemmen tegen werd het tweede voorstel aangenomen. De wedstrijd in Lemmer zal worden ge organiseerd door een nieuwe commis sie in Leeuwarden. De commissie Mak- kum, waarmee Leeuwarden voorheen wedstrijden organiseerde, bestaat na melijk niet meer. De voorzitter dankte de wedstrijdcommissie Makkum voor de uitstekende organisatie van de wed strijden o.a. in Makkum. De heer P. A. v. d. Hoek sprak ontroerd enige dank en afscheidswoorden tot de SKS en de andere commissies. Hij zei het jammer te vinden, dat er niet meer bij Mak kum zal worden gezeild. Zoals onlangs in de pers gepubli ceerd worden de komende zomer in ternationale wedstrijden in de MOT- Tot rector van de Rijksscholenge meenschap te Sneek is met ingang van 1 augustus dit jaar benoemd drs. W. G. Riel uit Den Haag. De heer Riel volgt drs. H de Boer op, die per die datum met pensioen gaat De heer De Boer is momenteel met ziekteverlof en wordt waargenomen door conrector drs. J. W. Braak. De Rijksscholenge meenschap in Sneek heeft een afdeling atheneum en havo; er studeren ruim 400 jongens en meisjes. Zoals bekend zijn er plannen te fuseren met het ge meentelijk Magister Alvinusgymna- sium. De nieuwe rector is 38 jaar oud en geft les in scheikunde aan het chris telijk gymnasium Sorghvliet en het Bij de rondvraag zei de heer De Vries (Commissie Fluessen) voor een vaste persboot bij alle wedstrijden te voelen. De voorzitter zag hier weinig heil in en bovendien leek het hem erg moeilijk realiseerbaar. Verder wilde de heer De Vries graag, dat bij wed strijden de route zou worden vrijge houden, „zodat !de skutsjes vrijbaan hebben”. De heer Brinksma zei hier op, dat de medewerking van politie en waterstaat erg groot is, maar dat aan de vrijheid op het water niet valt te tomen. De enige mogelijkheid is, dat de noodzaak van het onbelemmerd kunnen varen van de skutsjes in de plaatselijke kranten duidelijk wordt uiteengezet. De schippers, zowel als de toeschouwers op de vaste wal zul len er mee gebaat, zijn. Maar, aldus de voorzitter, wettelijk staan we maar op één voet. De heer Van der Werf zag graag, dat de jaarvergaderingen in het vervolg in december worden ge houden. Hij vond verder dat de toe stand, zoals vorig jaar op ’t Sneeker- meer, ’n aanfluiting was. Ook de com mandant van de waterpolitie zou deze mening zijn toegedaan. Maar, we laten het hier niet bij zitten, aldus een erg enthousiaste heer Van der Werf. De VARA had hem onlangs weer bena derd in verband met ’n t.v.-uitzending van de laatste wedstrijd op het Snee- kermeer. Hij zei, dat hem was toege zegd, dat de uitzending niet om vier uur ’s middags zou zijn, zoals vorig jaar, maar in het avondprogramma te zien zal zijn. De commissiewedstrjjd, zo besloot de heer Van der Werf, is dit jaar op 22 augustus, waarop alle schip pers hun agenda te voorschijn haal den befaamde van Enge- van wie seerde dan ook dit in te zenden voor de Talens prijsvraag. Hoewel ik, aldus mevr. Van Hulst, reeds veel tekeningen, aquarellen en olieverfschilderijen heb gemaakt, vind ik steeds van mezelf dat er wel het een en ander aan ontbreekt en elk werkstuk is voor mij dan ook weer een les waar ik de nodige fouten uit haal en die bij het volgende tracht te vermijden. Het was voor mij dan ook een enor me verrassing, toen ik vorige week door de public relations leader van de Talensfabrieken werd opgebeld met de mededeling dat mijn werk met een eerste prijs was bekroond. In gezelschap van haar man en me vrouw Stallinga, reisde mevr. Van Hulst vrijdagavond naar Assen om de prijs in ontvangst te nemen. Deze be stond uit kunstschildersgereedschap- pen en olieverf naar keuze ter waarde van f600,Tevens kreeg mevr. Van Hulst nog een leuk gedecoreerde vaas met een volledig assortiment penselen ter waarde van f60, Donderdagavond (26 februari) is beppe Pruiksma te IJlst overleden. Geboren op 21 juni 1861, heeft zij de leeftijd van 108 jaren en 8 maanden bereikt. Zij was daarmee niet alleen de oudste inwoonster van IJlst, maar van heel Nederland. klasse op de Fluessen gehouden. In verband hiermee werden de commis sies de Fluessen en Woudsend ver zocht hun goedkeuring te verlenen voor het wisselen van de wedstrijd- data op de respectievelijke meren. Van de zijde van de Fluessen bestond er geen bezwaar, maar van Woudsend- zijde liet men weten dat het om orga nisatorische reden heel moeilijk, zo niet onmogelijk was, te wisselen. De heer D. v. d. Werf zag graag, dat dit zo spoedig mogelijk definitief kan worden vastgesteld, omdat o.a. de VVV het programma zo spoedig mogelijk kan opmaken. Vooralsnog was de com missie Woudsend niet voor wijziging van het programma. de heer E. Kamermans, docent teke nen aan de Rijks Hogere Burgerschool alhier, een kennis van de familie Van Hulsit is en haar de nodige richtlijnen in het tekenen gaf, werd de kwali teit van haar aquarellen steeds beter. Op advies van de heer Kamermans begon mevr. Van Hulst vorig jaar voor het eerst met het maken van olieverfschilderijen. Naast landschap pen is het schilderen van koppen haar grote liefde. Geattendeerd op de komende wed strijd van Talens door Stallinga’s Spe ciaalzaak, de zaak waar mevr. Van Hulst haar benodigdheden koopt en tevens belangrijke adviezen heeft ge kregen, rijpte bij haar het plan een schilderij van Mozes de Profeet te maken. Na het lezen van het betrok ken Bijbelgedeelte zag mevr. Van Hulst de Profeet voor zich en toog aan het werk. Het schilderij, dat een voorstelling geeft van Mozes en het brandende braambos is een werkstuk geworden, waarvoor de heer Kamer mans niets dan lof had en hij advi- OUDE TELLING De regeling van vorig jaar, waarbij alleen de uitslagen van de laatste wedstrijden golden voor de punten telling, was sommige schippers goed bevallen. De meeste schippers, alsme de het publiek, zien toch liever de telling van 1968, waarbij alle wed strijden even belangrijk zijn, terug. De voorzitter zei, dat het experiment van vorig jaar voorlopig niet voor herha ling vatbaar is. Bij de stemming bleek alleen Sietze Brouwer uit Leeuwarden o si de oude regeling. De heer Hobma had, voordat hij de doelstellingen van genoemde vereni ging uiteenzette, de namen van de be stuursleden bij de talrijke aanwezigen bekend gemaakt. Secretaris is E. Mees ter, penningmeester J. v. Akker, vice- voorzitter B. Hof, 2e secretaris H. Hoekstra, 2e penningmeester J. Zwer ver en algemeen plaatsvervangend voorzitter is de heer T. Visser. GEZAMENLIJK Onze vereniging, aldus de heer Hob ma, is opgericht om met het bestuur van de SKS het skutsjesilen te bevor deren en in goede banen te leiden. Het is zeker géén oppositie-partij. Wij wil len als gelijken worden behandeld. Reeds 2 keer zijn we in vergadering met de SKS bijeen geweest en ’t re sultaat van de le vergadering was al, dat we hier vanmiddag aanwezig kun nen zijn. Het gaat ons niet om macht, maar om recht (lees: meepraten op vergaderingen). Vóórdat er gestemd werd over het voorstel, zei de heer P. de Jong uit Leeuwarden, dat de sta tuten ■'„beter op de helling gebracht kunnen worden”, waarna de zaak nog eens bekeken kan worden. Hij haakte hiermee in op de woorden van de heer A. Brinksma, voorzitter van de ver gadering, die had gezegd, dat de stem verhouding in de statuten is vastge legd. De heer Brinksma had ’n schrij ven van de heer Van der Wal (Com missie Huizumer skütsje) ontvangen, waarin deze suggereert dat de schip pers steeds aan ’t kortste eind trek ken, en dat de SKS haar stemmen voor de commissies zou uitbrengen. De heer Van der Wal sprak dit tegen, waarop de voorzitter zei blij te zijn met de Vereniging van schippers en beman ningsleden. Immers, vele punten in deze vergadering komen van deze nieuwe vereniging. Overigens had deze, vanwege de herziening van de wedstrijdreglemen ten, wat late jaarvergadering een erg vlot verloop. De meeste punten gin gen snel onder de hamer door en de amicale wijze van vergaderen, bleek na afloop bij de leden goed in de smaak te zijn gevallen. De voorzitter richtte in zijn ope ningswoord een bizonder welkomst woord tot de ere-voorzitter, de heer De Groot en de ereleden J. de Jong, D. Visser en A. Hoekstra. Hjj memoreer de het overlijden van de heren G. Ver manen, oud-voorzitter, en erelid Zwart. Beiden zijn grote steunpilaren voor het skutsjesilen geweest. Aanwezig was ook de heer Norbruis van het blad Schuttevaer, dat naar later werd meegedeeld dit seizoen een avond programma voor de schippers en be manning gaat organiseren. De heer Brinksma zei blij te zijn, dat de komende zomer de hele vloot, 14 skutsjes weer meevaart. In dit ver band noemde hij Sipke Tjerkstra, die dit jaar weer het gezag op het Grouw- ster skütsje gaat voeren. Hij heeft vo rig jaar op het Philipsskütsje gevaren, wegens ziekte van Teake Brouwer. Naar aanleiding van de notulen merkte iemand in de zaal op, dat de gemeente Lemsterland de controles vo rig jaar niet gratis had verzorgd. De heer A. Hoekstra ontving vervolgens uit handen van schipper Klaas van der Meulen een skütsjesilerschilderij. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer R. Bakker bleek, dat de recette f 3.000 lager is geweest dan in 1968. Dat de belangstelling kleiner was schreef de voorzitter toe aan de grotere en betere mogelijkheden om zich verder te verplaatsen. Misschien, zo zei hij, komt het ook omdat niet al le wedstrijden meetelden voor het kampioenschap. VALS VOORWENDSEL Een der aanwezigen merkte op, dat er vorig jaar een boekje is uitgegeven over het skutsjesilen. De adverteer ders werd verteld, dat de opbrengst voor de SKS was. Het is, zo zei hij, een vals voorwendsel geweest van de uitgeefster, een Leeuwarder drukke rij, omdat de SKS er nooit een cent van heeft gezien. De voorzitter zei, dat het boekje buiten medeweten van de SKS is uitgegeven en dat de SKS zal proberen herhaling te voorkomen. De kaskommissie had op- noch aan merkingen op het financiële verslag, waarna de penningmeester decharge werd verleend. Dit jaar vormen le den van de commissie Drachten-Veen- hoop de kascommissie. Bestuurslid F. Hoekstra, periodiek aftredend, werd er waren geen tegenkandidaten herkozen. De clubmatch van kynologenclub Sneek en omstreken had zaterdag niet te klagen over bezoek. In j'n ope ningsrede kon de voorzitter, dr. Otto, ook het oudste lid van de vereniging, de ruim 90-jarige heer Bruinsma uit Abbega, welkom heten. De jongste be zoeker lag bij zijn moeder op schoot in het restaurant van de manege en dat was de 14 dagen oude Arjan Id- serda uit Renswoude. Volgens zijn moeder net 14 dagen ouder dan 9 mnd., dus de leeftijd voor de jeugd- klasse (in kynologische termen ge sproken). De kampioensklasse bracht na een spannende keuring als le de deer hound Suath of Camusfeariva van R. G. van Grieken uit Nijelamer. Nr. 2 werd de dashond Centa v. Vergezicht van B. J. Bootsma te Scharnegoutum. De 3e kampioensplaats was voor de saluki lady lecintine v. Klein Vossen- burg van J. v. d. Janse te Ermelo. De beste Duitse herder werd de teef Nan- da v. Patmospark van K. W. v. d. Schoot te Harlingen. De keurmeesters riepen de zeer mooie barzoi Grischa v. Troybhiko van mevr. J. C. Rozema- Poutsma te Heerenveen tot beste hond van de match uit. Deze veroverde daarmee de wisselbeker en nam te vens de prijs in bezit, die door de heer Jacobs te Joure voor de beste hond van de show was uitgeloofd. Om half 7 was de manege weer ontruimd en konden de paarden de plaats van de honden weer innemen. Morgen gedenkt Zr. Berenica de dag, dat zij zich voor 50 jaar definitief ver bond aan de Congregatie van de Lief dezusters van de H. Carolus Borro- meus, Onder de Bogen, Maastricht. Gedurende 47 jaar, namelijk vanaf 6 maart 1923, was Zr. Berenica in Sneek werkzaam. Na in het ziekenhuis voor de toenmalige ziekenverpleging (het zgn. „witte kruis”) te zijn opgeleid werkte zij vanaf 1931 tot 1944 als wijk zuster in Sneek. Veel Sneker families zullen Zr. Berenica in die kwaliteit hebben leren kennen. Ook als nacht- verpleegster heeft zij vele malen bij zieken in de stad gewaakt. Dinsdag 3 maart a.s. zal er van 17.00 -18.30 uur tijdens een receptie in het restaurant van het Sint Antonius Zie- Het was voor mevr. M. van Hulst- Lampe, wonende in de Groen van Prinstererstraat alhier, vrijdagavond in het Provinciehuis te Assen een groot moment, toen zij bij de prijsuitreiking van de grote Talens prijsvraag, een wedstrijd voor amateur kunstschilders die eens in de twee jaar wordt gehou den, uit handen van de commissaris der koningin in de provincie Drente, de heer mr. K. H. Gaarland, de eer ste prijs in ontvangst mocht nemen. De tweede prijs werd gewonnen door de 23-jarige W. Tichelaar uit Franeker. Voor deze wedstrijd, die eens in de twee jaar wordt uitgeschreven door de Talens fabrieken en die openstaat voor amateurschilders uit de provin cies Friesland, Groningen en Drente, hadden deze keer 200 amateurs een werkstuk ingezonden. Dit mocht een aquarel of olieverfschilderij zijn, waar bij het onderwerp vrij was. Na veel borduur- en applicatiewerk begon mevr. Van Hulst een aantal ja ren geleden met het maken van aqua rellen. Door de omstandigheid, dat sterven van koning Willem III, ko- ningin-regentes Emma, prins Hendrik, en koningin Wilhelmina, dat alles heeft zich tijdens haar leven voltrok ken. En wat nu het merkwaardigst van dat alles is, zij heeft tot haar laatste dag toe dat allemaal bewust en met belangstelling gevolgd. Zij hield zich op de hoogte van wat er zich dichtbij en verder af afspeelde, haar geest bleef helder en inspireer de haar altijd weer om gewoon mens te blijven. Zo was zij niemand tot last en ve len tot lust. Hoewel het voor haar naakte familie een verlies is dat pijn doet, zal bij hen ook de dankbaar heid er zijn voor het lange bezit van zo’n moeder en beppe. Trouwens, voor heel IJlst geldt dit verlies. We mochten niet begeren dat bep pe Pruiksma altijd bij ons zou blijven. Tot nu toe was het 21 juni elk jaar opnieuw feest voor alle Ulsters. Met haar is heengegaan een vrouw die de hardheid van het leven heeft leren kennen, maar ook de zonkant er van wist te ontdekken, die onder alle om standigheden het geloof heeft behou den! Beppe Pruiksma, rust in vrede! Fr. ontzaglijk veel bewaard bleef. Pur cell’s werkkring als organist v.d. An glicaanse kerk bracht mee dat hij zich verdiepte in de eredienst dezer kerk en hieraan danken wij zijn kerkmu ziek, z.g. „Anthems”, koorwerken op bijbelwoorden, waarin homofone een voud zich afwisselt met polyfone be wogenheid. Tot deze behoren ook de tot klinken gebrachte „Thou knowest Lord” en „O God, Thou art my God” (Psalm 63). De geproduceerde koorklank, gesti muleerd door de uitstekende stem verhoudingen, bewees dat deze can- tory tracht de haar toevertrouwde muziek op de meest gave wijze te herscheppen. De leiding van het koor, dat opgericht is op 1 februari 1966, is het mag al direct gezegd worden, bij de heer Veninga in goede handen. Hij deinst er niet voor terug ook werken met een eigentijds klankidioom te brengen. Albert de Klerk’s Missa Mater San- tae Laetitiae, voor vrouwenkoor en instrumenten, is bepaald geen gemak kelijke opgaaf. Noch voor het koor, noch voor de instrumentalisten. Even min voor de doorsnee luisteraar die nog niet geheel en al vertrouwd is met de .moderne’ kerkmuziek. De Klerk’s Missa is een kunstwerk dat tot onze tijd behoort. De klankgestalten die de componist aanwendt n de uitingsmid- delen die hij hanteert passen volko men bij de bekende misteksten. In haar totaliteit kreeg deze mis een goede weergave, niet het minst door de medewerking van de instrumenta listen. De misdelen onderling hadden meer genuanceerd kunnen worden weergegeven. De Missa Sacra van Wim D. van Ligtenberg, leraar aan het Leeuwar der Muziekinstituut, uit welk stuk drie delen ten gehore werden ge bracht, is een werk dat veel waarde ring verdient. Het is een in het oog springend voorbeeld hoe men met eenvoudige middelen geestelijke teks ten muzikaal kan illustreren. De com binatie mannenkoor-instrumenten is gelukkig gekozen. De matig-moderne harmoniek ligt vrij gemakkelijk in het gehoor. Het mannenkoor kweet zich uitstekend van zijn taak en de goede capaciteit van de begeleidende instru mentalisten traden duidelijk aan het licht. De veelzijdige Engelse componist Gordon Jacob, leerling o.a. van Vau ghan Williams, geldt als een onbe streden meester der instrumentatie. Hij schreef toneel- en filmmuziek, koorwerken en liederen, symfonieën en kamermuziek. Tot deze laatste ca tegorie behoort zijn Trio 1958, een vierdelige cyclus. Het Archo-Trio ver wachtte blijkbaar bij de toehoorders „weerklank” op hetgeen in deze mu ziek tot uitdrukking wordt gebracht. Of de toehoorders op hun beurt deze muziek a bout portant waarderen is de vraag. De uitbeeldingskracht van de componist en de Bpontaniëteit die deze muziek kenmerkt zullen hen niet zijn ontgaan. De gebezigde klank structuren, zeer interessante, zullen zij eerst op den duur trachten naar waarde te schatten. Het Archo-Trio gaf Jacob’s opus in al zijn facetten op elegante wijze klank. Of het in een kerkmuziek-pro- gramma thuis hoort is de vraag. Georg Philipp Telemann, de in zijn tijd beroemde Hamburgse componist, was vertegenwoordigd door een Se nate, gespeeld door hobo en fluit met clavecimbel en fagot als basso con tinuo. Dit vierdelige werk kreeg een weergave die op een zeer hoog muzi kaal peil stond. Ten besluite zong de cantory twee bekende negro-spirituals in een aan- vaardvare koorbezetting, nl. Nobody knows en O Peter go ring, de laatste met slagwerk. Ook hierin liet het koor zich van zijn beste zijde kennen. De voor dit soort ensembles uitste kend klinkende Oosterkerk was vrij goed bezet. Het publiek volgde de verrichtingen van deze beide Friese ensembles met aandacht. Dit jaar werd de jaarvergadering van de Oranjevereniging te Oosthem weer op feestelijke wijze gehouden. Voorzitter J. de Vries opende met ge bed en heette allen welkom. De se cretaris, de heer R. K. Abma, las de notulen voor en liet op komische wij ze nog eens de feestdagen van het af gelopen jaar de revue passeren. Het is voor het bestuur altijd een heel werk om een goed feest te organise ren. Met behulp van de burgerij hoopt men het ook dit jaar weer te doen. De kollekte voor het feest van vo rig jaar, bracht f 1214,op. Gehoopt wordt dat ook dit jaar weer de bur gerij de kollekte goed zal bedenken. De stemming bracht enige veran dering in het bestuur. De heer De Vries was aftredend en niet herkies baar. In zijn plaats werd gekozen de heer H. A. Oppedijk te Oosthem. Een mededeling van het bestuur was dat er weer een ganzebordspel zou wor den gehouden. Het toneelgezelschap „De speelge noten’’ van Heerenveen bracht het stuk „De klyster kin wer sjonge” fan Jelle Zwart. Dit blijspel werd door de spelers goed naar voren gebracht. Toch waren er soms nog zwakke mo menten. Het is ook heel moeilijk om een blijspel tot het einde spannend te houden. D? voorzitter bracht dank aan het gezelschap en publiek. De heer Abma bracht nog dank aan de voorzitter voor al het werk dat deze in de afge lopen veertien jaren voor de vereni ging heeft gedaan en voor de prettige samenwerking die er steeds onder zijn bestuur was geweest. De heer De Vries bracht nog dank voor het ver trouwen dat altijd weer genoten was en sprak de wens uit dat de vereni ging in goede harmonie mag verder Huygenislyceum in Den Haag. Hij is gaan. Met gezamenlijk zingen werd - __iij-,-- u-.-j- deze feestelijke jaarvergadering ge sloten. Maandag 2 maart Binnenhuisavond woninginrichting t Interieur in zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Maandag 2 maart Politiek Trefpunt in De Lichtboei, Marktstraat. Spreek ster mej. A. Goudsmit (D’66). Dinsdag 3 maart Ledenvergadering PvdA in Fredehiem, Kleinzand 18. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 3 maart Concert Frysk Or kest in Amicitia, ’s avonds 8 uur; Gastdirigent Yves Prin. Woensdag 11 en donderdag 12 maart Modeshow Modehuizen „Monique” en „Gonny” in restaurant Piso, Sneek. Aanvang ’s avonds 8 uur. Maandag 23 maart Ruilbeurs in rest. Leeuwen, Parkstraat, ’s Avonds 7.30 uur. Moandei 23 en Tiisdei 24 maert Krite- toaniel fan Krite Snits mei in bljj- spul fan B. Westra: „In bern op ’e noed”. Amicitia, jouns 8 ure. Het voorstel om van elk skütsje één bemanningslid als lid van de SKS toe te laten, is zaterdagmiddag in de jaarvergadering van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen met 23 tegen 33 stemmen verworpen. Het voorstel was inge diend door de leden-schippers Z. v. d. Wal, H. de Vries, L. Meeter, KI. v. d. Meulen, S. Meeter, Tj. Brouwer, J. v. Akker, H. Hoekstra en Zwaga, en was vooral bedoeld om de stemmenverhouding tussen de commissies en schip pers te verbeteren. Deze is nu 3918. De schippers en met name de heer S. Hobma uit Bolsward, voorzitter van de pas opgerichte Vereniging van schip pers en bemanningsleden maakte duidelijk, dat ze willen meepraten en in spraak hebben bij vergaderingen van de SKS. Voorts maakte de voorzitter bekend, dat het bestuur zal proberen een vas te protest-commissie aan te stellen. De voordelen zijn onder meer, dat men dan een eenstemmig oordeel over de protesten krijgt, omdat er één jury is. Daarnaast zal de zeilraad blijven bestaan. De heer Hobma zag graag, dat schippers na de (negatieve) uitslag van het protest de wedstrijd onmid- dellijk verlaten. Mogelijk komt dit bij de behandeling van de nieuwe wed strijdreglementen aan de orde. De commissie Woudsend had een verzoek ingediend, om voor haar de zelfde regeling toe te passen wat be treft de afdracht aan de SKS. Dit zou inhouden, dat de helft van het bedrag boven de f 3000, na betaling van de onkosten, wordt utgekeerd aan de twee partikuliere schippers, t.w. S. Meeter en KI. v. d. Meulen. Dit voorstel (ver zoek) werd met algemene stemmen aangenomen. Als wij Nederland anho 1861, voor rover ons is overgeleverd, plaatsen tegenover het Nederland van nu, dan komen we tot de uitroep: hoe veel heeft déze vrouw in haar leven zien gebeuren! Zij heeft de trekschuit ge kend, heeft tram en spoortrein zien komen en de entree van auto en vliegmachine meegemaakt. De tele grafie, telefoon, radio en televisie zijn tijdens haar leven tot stand gekomen. Zij heeft de doleantie zien opkomen en restaurant van net omt antonius zae- de doorbraak van het socialisme via kenhuis te Sneek (via de hoofdingang Domela Nieuwenhuis en Pieter Jelles te bereiken) gelegenheid zijn Zr. Be- Troelstra bewust mee doorleefd. De renica geluk te wensen met haar gou- eerste en tweede wereldoorlog zijn aan haar niet voorbij gegaan en het De begrafenisvereniging „De Laatste Eer” van Terzool hield onlangs haar jaarvergadering in café Terzool. Voor zitter A. Abma opende met een wel komstwoord aan de 13 aanwezige le den. Notulen en jaarverslag van se cretaris Hulstra werden goedgekeurd en getekend. De penningmeester, Tj. de Jong, bracht verslag uit aangaande de financiën. Deze stonden er niet slecht voor. Er was een flink batig saldo. De heer A. Hogeboom bracht verslag uit van de Federatievergade- ring in Leeuwarden.De heer A. Ab ma werd met op één na algemene stemmen herkozen. De heer J. Tjal- sma werd benoemd tot reserve bode. Er zal getracht worden samen met de vereniging van Sijbrandaburen een rijdende baar aan te schaffen. Op 18 februari 1920 werd in Gauw de vereniging Dorpsbelangen opge richt door de begrafenisvereniging D.E.L. Als bestuur werden op deze avond gekozen de heren D. de Vries, J. Tjalsma en M. Reitsma De huidige voorzitter, de heer R. van der Kooi, heette op donderdag avond de vele aanwezigen op de fees telijke vergadering in verband met het 50-jarig jubileum hartelijk welkom. Hij liet daarna staande het Fries volks lied zingen. De secretaris, de heer S. M. Jellema, gaf een kort verslag over het dorpsleven in vroeger jaren en de werkzaamheden verricht door de ju bilerende vereniging. Na een korte pauze werd met be hulp van een projector aan de hand van oude kaarten, foto’s enz., voor zien van een niet van humor ontblote toelichting van de voorzitter, het dorpsleven van vroeger en nu ver toond. De heer J. Cnossen hield een lezing over Gauw van de vroegste tijden tot heden. Er werden felicitaties, bloem stukken en cadeaus aangeboden door de andere verenigingen van dorpsbe langen uit de Lege Geaën. De onlangs door dorpsbelangen opgerichte socië teit voor oudere inwoners van Gauw, Goënga en Offingawier deed de feli citatie bij monde van de secretaris, de heer S. Meesters, vergezeld gaan van de aanbieding van een elektrische De regelmaat, waarmee de „Eén uur kerkmuziek” uitvoeringen wor den gegeven, pleiten voor de organi serende „Commissie Sneeker Kerk- concerten”. Gistermiddag traden in deze aantrekkelijke reeks op de „Leeuwarder Cantory”, onder leiding van cantor Jan Veninga en het „Ar cho-Trio”, waarvan Henk Hoekema, hobo, Hans de Groot, fluit, en Edy Mennes, clavecimbel, deel uitmaken. Laatstgenoemd ensemble was voor de ze gelegenheid versterkt met Roelof de Jong, fagot en Klaas de Vries, slagwerk. De cantory ving aan met een drie tal koorwerken a capella: een veel stemmig Sanctus uit het omvangrijke oeuvre van Clemens non Papa en 2 composities van Handel’s voorganger Purcell, een lands grootste toondichtere

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1