kandidatuur Scholten Conclusie: nieuw creativiteitscentrum verbouwing A micitia en Gereformeerd Jutrijp-Hommerts en Woudsend eindelijk weer eigen predikant Belangstelling kermisexploitanten voor Sneek groter dan vorig jaar PPR Sneek boos over s ft IJLST WYMBRITSERADEEL (Vaterpoort-krabbels Toenadering gezocht tot PvdA en van I i Mej. A. Goudsmit in Politiek Trefpunt D ’66: aanzet tot democratisering, zonder beginselen de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan Commissie culturele accommodaties biedt discussienota aan b. en w. aan WEDSTRIJDDATA SKUTSJESILEN zaterdag 25 juli Grouw maandag 27 juli Veenhoop dinsdag 28 juli Zondag intrede van kandidaat Van der Linden 125e jaargang no. 18 Donderdag 5 maart 1970 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jittar »rr' ,e t- id o- o- 2- ü- 0-t (I- o- 0- 2- G- Spaaroverschot bij RPS I tl SNEEKER NIEUWSBLAD gevallen en de tijd ontbrak om nog leert het feit dat sommige mensen Dat kan groot gevaar opleveren, rikaanse systeem, waarbij één man do- waar automobilist of fietser geen weilanden, de nieuwe glans in het Dit is te lezen in „Dit is Friesland”, Voor en Een heuglijk bericht voor een an- die er van houden om stil aan de haak, verborgen onder een lekker >4,30 it: 11 11,2! kkies’ EETTENTEN jr Jutrijp-H ommerts Een doelmatige verbouwing van het Amicitia-theater t.b.v. de passieve vorming, de stichting van een creatief centrum (actieve vorming) op een zo centraal mogelijk gelegen plaats, het in het leven roepen van een stichting die zich de creativiteitsbevordering ten doel stelt. Dit zijn de drie conclu sies van de commissie culturele accommodaties in de gemeente Sneek in haar „Discussienota”, welke gisteravond aan het college van b. en w. is aangebo den. zendt isaust DE ANGST VAN DE WETHOUDER De CH-wethouder Baaijens vroeg: „Bent u niet bang dat u met dit sys teem angstig dicht komt bij het Ame- CENTRUM VOOR ACTIEVE VORMING f 1 a y d Leven of langzaam sterven?? Dit OJC-IKW- de uit 24, laat 16, dam dan en title- dit »rden t, die >men. ken- bord 8 (11 (26x ’-22) maat gaat eestal t. Tot tukjei uit een 4,31 43, daar hier: dam 1 dat n ai- 10 en Is in id ii Wï ikke- ep ar en ie. or de ei- en en rk tie de op de an. >or ur- tad en, aos en er- len ed- de n i- ,e l- k u- m st r- :n W O-- 0- 2- o-: 0- Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties Lager Abonnementsprijs f 4,— per half jaar Per post f 6.— per halt jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad stig geschil is, kan de Kamer de rege ring naar huis sturen. Dat heeft dan tevens tot gevolg dat de Kamer wordt ontbonden, waarna er nieuwe “verkie zingen worden gehouden. De zaken worden in dit verband door D’ 66 benaderd volgens „pragmatische tradities”, per probleem wordt naar een oplossing gezocht op een zakelijke manier. tievergadering gehouden, in Amici- tia. ’s Morgens zullen de deelne mers even bijgeschoold worden door drs. J. Sixma van het Pedagogisch Instituut aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die een inleiding gaat hou den over „Onderzoek van de voor waarden voor het goed volgen van het aanvankelijk leesonderwijs”, ’s Middags volgen nog meer lessen, maar nu door de Koninklijke Re derijkerskamer „Ten Cate” in de Wethouder Visser, voorzitter van de commissie, lichtte dit „praatplan”, zo als hij het noemde, in het kort toe. Zo is de commissie van mening, dat de ac tieve en passieve culturele vorming beter gescheiden kunnen blijven. De voorkeur werd gegeven aan een ver bouwing van het huidige Amicitia bo ven de bouw van een geheel nieuwe zaal, aangezien er geen plaats is voor twee. De commissie is in 1968 ingesteld door b. en w. met de taak te onder zoeken in hoeverre uitbreiding en ver betering van de accommodatie voor culturele doeleinden gewenst en nood- zakelij is. De financiële kant is door de commissie buiten beschouwing ge laten. Behalve wethouder Visser maken deel uit van de commissie: mej. ir. L. H. de Roo de la Faille en de heren G. Middeldorp, R. v. d. Akker, M. Baaij ens, K. Doevendans, W. van Dijk, drs. P. de Groot, drs. G. de Jong, G. W. Poiesz en drs. J. Pop. van haar kijktent, G. J. Schaaf teken de in voor f 125, aecombtneerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 4*' Hei Sneeker Nieuwsblad is een combineerde lijst PvdA-PPR, Zodra men langs democratische weg overeenstemming heeft bereikt over de namen op de gecombineerde lijst, worden de andere twee weer ingetrok ken; lukt dit niet, dan komen PvdA r PPR met eigen lijsten. PvdA-LIJST De PvdA-lijst werd dinsdagavond definitief vastgesteld. De volgorde van de 20 kandidaten is: 1. W. van Dijk (thans fractievoorzitter); 2. J. R. Vis ser (thans wethouder); 3. I. Bergsma (thans wethouder); 4. mevr. W. Une- ma-Ehlhardt (thans raadslid); 5. J. Jonkers (thans raadslid); 6. Evert de Jong; 7. R. Tuinstra; 8. D. H. Berg; 9. mevr. P. de Vries-Palsrok; 10. Hans Klein Nagelvoort; 11. R. H. Zijlstra; 12. mevr. E. IJssels-Roosen; 13. E. de Jong; 14. J. Postmus; 15. I. W. Silvius; 16. mevr. W. Faber-Leentjes; 17. H. J. van Asperen-; 18. mevr. M. Keulen- Hoitinga; 19. E. Geertsma; 20. J. v. d. Weide. Twee thans zittende raadsleden ont breken op de lijst, t.w. de heren H. W. Fijlstr-a en Tj. Lichthart, die meen den zich te moeten terugtrekken. De voorzitter, de heer J. de Vries, wees er op dat beiden „veel voor de partij en de gemeenschap hebben gedaan”. Voor de PPR werden twee kandida ten genoemd: de heren A. S. Brouwer, voorzitter van de plaatselijke centrale Sneek van het NKV, en M. C. Lar- mené, vice-voorzitter van de PPR-af- deli-ng Sneek. Het voorstel van het PvdA-bestuur luidde om een PPR-kan- didaat op nr. 10 te zetten van de ge combineerde lijst. Evenals voorgaande jaren zijn er ook nu voor de kleintjes enige vermake lijkheden. P. E. Roonen komt voor f 1.058,met zijn racebootjesmolen, terwijl J. H. Dauphin zonder conc. z’n molen voor f 1.725,en met- conc. voor f 1.250,laat draaien. C. van Dam betaalt zonder concurrentie f 1.400,voor zijn draaimolen. Voorts wil hij voor f 100,met een mini kraam en orgel komen. Voor f 1.000, is A. Dillen uit Scheveningen bereid met zijn kinderairtax Sneek een vijf- daagsbezoek te brengen. ton W ega I’ Mej. Goudsmit verklaarde dat zjj bewust niet diep op het programma was ingegaan. Zij zag geen andere par tij om mee te samen te gaan voor de verkiezingen, behalve als die partij ’n minimum aantal punten van D ’66 over neemt. Een fundamentele eis van D ’66 is b.v. tegenover het huidige (monisti sche) systeem een dualistisch systeem. D.w.z. dat de Kamer èn de regering beide door het volk gekozen worden. Dat betekent dan dat de Kamer niet ten allen tijde de regering blijft steu- en (de meerderheid wel te verstaan); beide hebben een eigen verantwoorde lijkheid. Het parlement blijft baas, het heeft tot taak de regering te controle ren. De rol van de regering is beleid maken. Pas als er werkelijk een ern- f527,het hoogste bod deed. C. van Zanten had slechts twee gulden min der geboden. Van de „patat” inschrij vers was A. Streekstra met f 507,de meest biedende. Verder schreef P. de Boer voor f 50,in om zijn palingen aan de man te brengen, J. v. d. Muur is bereid f 528,neer te leggen, als hij zijn worstkraam mag plaatsen, maar hij wil dan geen concurrentie. J. Barman tenslotte slaat voor f 150, Eernewoude woensdag 29 juli Sneekermeer bij Terhorne donderdag 30 juli Langweer vrijdag 31 juli Rustdag zaterdag 1 augustus Staveren maandag 3 augustus Flu essen dinsdag 4 augustus Heegermeer woensdag 5 augustus Lemmer donderdag 6 augustus Lemmer vrijdag 7 augustus Sneekermeer (Sneek) logie aflegde. De heer Van der Linden legde ruim twee maanden later voor de classis Amsterdam praeparatoir examen af. Nadat hij nog vier maanden bij ds. W. Baas, predikant van de Gereformeer de Kerk van Amsterdam-Zuid (Over toom) stage had gelopen werd hij m. i.v. 11 december van het vorige jaar door de classis Amsterdam beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Op 4 februari is kandidaat Van der Linden door de classis Sneek peremptoir geëxami neerd en toegelaten tot de dienst des Woords en de bediening der Sakra- menten in genoemde Kerken. mineert? Wordt daarmee geen ruimte geschapen voor kwaadwillende machts wellustelingen?” D ’66 tilt daar niet zo zwaar aan, vol gens mej. Goudsmit. Wel dacht zij dat het moeilijk zou zijn voor D ’66 om straks aan de vorming van een kabinet mee te doen, behalve wanneer het een zakenkabinet is. In de verdere discussie werd het on langs verschenen rapport aangesneden, waarin gesteld werd dat een Neder lands echtpaar gemiddeld niet meer dan 2,1 kinderen zou mogen krijgen;; anders zou ons land binnen korte tijd overbevolkt raken. De AR-wethouder Baarda vond dit ’n typisch pragmatisché benadering van het probleem; er is he lemaal geen rekening gehouden met ethische normen. Mej. Goudsmit vond dat ieder echtpaar voor zich maar moet weten wat te doen met ’t kindertal. Hier is evenwel aangegeven hoe ons land tenminste nog een beetje leefbaar gehouden kan worden in de toekomst. In het programma van D ’66 worden de Friese taal en cultuur met name genoemd, zo bleek tenslotte. J. Bakker uit Groningen bood zonder concurrentie f 2.450,en A. Weg kamp f2.430,J. Kooistra was met f 3.110, voor plaatsing van een noga- süiker kraam veruit de hoogst bieden de. T. S. Monier komt voor f 125, met zijn ijskraam naar Sneek. Voor de suikerspin bestaat grote belangstel ling. Er waren hiervoor vier inschrij vers, van wie G. J. Berkhout met zijn limonade/pindatent op. VOORNAAMSTE WENSEN Begonnen werd met een inventari satie van de aanwezige accommodatie in Sneek en omgeving. De centrumpo sitie van Sneek speelde een rol bij het aangeven van wensen en verwachtin gen. De commissie stelde duidelijk zes voornaamste wensen op: creativiteit ontwikkelen, ruimte verschaffen, de centrumfunctie van Sneek versterken, alle leeftijdsgroepen boven 4 jaar daarin betrekken, leiding in dienst ne men en de bevolking zelf er zoveel mogelijk bij betrekken. De verschillende mogelijkheden die een cultureel centrum biedt werden onderzocht. Tevens werd nagegaan aan welke eisen dit in Sneek zou moeten voldoen. Door de N.V. Miedema (Amicitia) is ’n verbouwingsplan opgemaakt, waar in een poging is gedaan de actieve en passieve vorming in één gebouw on der te brengen. De commissie is van waren gesteld kennis te nemen van de voorstellen van het bestuur, moet er nog een vergadering worden uitge schreven om tot een uitdragende zaak te komen. Hierbij kwam nog een andere moei lijkheid, nl. dat voor a.s. zondag de lijsten moeten worden ingediend. Voor alle zekerheid zal men alvast drie lijs ten indienen: van PvdA, PPR en ge- Kandidaat C. van der Linden uit Amsterdam zal a.s. zondag ’s morgens om negen uur te Jutrijp-Hommerts en ’s middags om half drie te Woudsend, na vooraf in diezelfde diensten te zijn bevestigd door zijn vader, ds. Js. van der Linden uit Huizen, intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerken van Jutrijp-Hommerts en Woudsend. Veel inschrijvingen kwamen er op het stadhuis binnen voor oliebollen en gebakkramen. W. J. Sipkema uit Norg spande de kroon met f 3.800,- zonder en f2.217,met concurrentie. Een fraai succes boekte onze stadgenote mevrouw Van Hulst in de Groen van Prinstererstraat met haar schilderij, zoals wij maandag al berichtten. Aan de wedstrijd, waar zij de eerste prijs in behaalde, namen ongeveer 200 mensen deel. Daarvan werden door de jury 81 werkstukken uitgezocht. Behalve mevrouw Van Hulst waren hierb’i nog enkele Snekers, nl. J. H. Krot uit de Gonggrijpstraat (onderwerp „bliksem”), mevr. Oppedijk van de Leeuwarderkade („stilleven met maskers”), J. Bosma, Hopperstraat („landschap”), mevr. J. Teunissen, Gajus Nautastraat, en H. Sennema, Furmerusstraat „kathedraal”) Nieuwe politieke scheidslijnen kun nen er komen als de mensen gewoon met elkaar gaan praten. Daarbij heeft D ’66, hoewel een partij zonder begin selen, een duidelijke functie. Al was ’t alleen maar om een aanzet te geven tot democratisering. Ieder die het pro gramma van D ’66 onderschrijft kan bij D ’66 terecht. Aldus mej. A. Goud smit, Tweede Kamerlid voor D ’66, maandagavond in het Politiek Tref punt in „De Lichtboei”. Zij hield een inleiding over de lan delijke opstelling van D ’66, waarin zij zich nogal afzette tegen de VVD. Uit voerig ging zij in op recente gebeurte nissen en uitlatingen van prominente politici, die haar partij onduidelijkheid verweten. „Ik geloof dat langzamer hand iedereen wel begrepen heeft dat dit soort verwijten ’onzin is”, riep zij uit. Want D’ 66 is opgericht met een dui delijke doelstelling: we willen van de beginselen af. Als je roomskatholiek bent betekent dat niet dat je automa tisch op de KVP stemt en als je libe raal denkt hoef je niet zonder meer bij de VVD te gaan. D’ 66 is in 1966 ontstaan op basis van een program ma. Volgens opiniepeilingen mag deze partij nu wel rekenen op 14 tot 20 ze tels, aldus mej. Goudsmit. Dat ver klaart volgens haar de „flirtations” van andere partijen, met name de VVD. Maar de VVD denkt absoluut niet programmatisch over ’t beleid en D ’66 voelt daarom niet voor samen werking. Men blijft evenwel bereid tot praten. Uit de discussie bleek wel, dat de in leiding voor een groot deel van de zeer talrijke aanwezigen onbevredigend was. Met wie wil D ’66 dan wel in zee voor de Kamerverkiezingen? DUALISTISCH SYSTEEM Het nieuwe centrum voor actieve vorming zou moeten omvatten: a. een grote hal, waar de functie van ontmoe tingscentrum centraal kan staan en die in voorkomende gevallen ook dienst baar kan worden gemaakt aan exposi ties; b. een dienstencentrum met aan sluitende ruimten voor bejaardenwerk (sociëteit); c. kindercrèche; d. hobby- ruimten (werplaatsen voor beeldhou wen, pottenbakken, maken van films); e. ruimten voor bibliotheekvoorziening (onderbrenging van de openbare lees zaal); f. discotheekruimten; g. ruimten voor het experimenteren met films en toneel; h. algemene ruimten (gardero bes, toiletten enz.); L expositieruimte. In samenhang hiermee ziet de com missie het in het leven roepen van een stichting, die de creativiteitsbevorde ring ten doel heeft. Van hieruit zou reeds op korte termijn deskundige lei ding kunnen warden gegeven aan het creatieve werk. Het voorjaar zit ook de Sneker Groningers al weer in het bloed. Zij houden hun zoveelste „veziede”, ditmaal een „veurjoarsveziede”, za terdag 14 maart in Aere Perennius. Door de eigen toneelgroep zal dan het blijspel „Vraauwlu zit koppeln in bloud” over het voetlicht wor den gebracht. Een stuk van Her man van de Veer, gespeeld onder regie van B. G. van Bekkem. de onderwijzers en de schooljeugd ligt een vrije dag in het verschiet. Volgende week don derdag wordt nl. weer een inspec- SPORT EN SPEL Ook op sportgebied zal er weer het een en ander te doen zijn: J. Wes ter - berg is bereid voor f 960,met zijn sporttent te komen, terwijl A. v. Griensven voor wat betreft de bussen sport verreweg de hoogstbiedende was met f 1.580,Verder kunnen de spor- tievelingen zich misschien uitleven bij twee spelen van A. Ophof: zigzagvoet- bal (f 1.675,en een optelspel (f 1.675,Ook de krachtpatsers ko men aan hun trekken, als de kracht meter van A. Dillen komt. Hij' wil hier f 25,voor betalen. J. S. Westenberg, Apeldoorn, komt misschien met zijn hoeplaspel voor f810,en W. A. Gu- ner voor f 2.327,met zijn lijntrek- spel. Iets nieuws is het dippenspel, waar mee de gebr. V. d. Veen voor f 1.647, inschreven. K. Roperts, Apeldoorn komt voor f 1.738,met zijn klok kenspel. Speelman uit Amsterdam heeft er met zijn sensatiebaan fata morgana f 1.550,voor over om vijf dagen in Sneek te staan. Verder was er van A. Bos en Zn. nog een aanbie ding van calypso voor f 1.103,vai) A. Dillen een lachspiegeltent voor f 510,van D. Dolman, Apeldoorn, hully gully voor f 1.170,en van Ele- gando een fakirshow voor f 405,Als M. Abrahams geen concurrentie heeft komt hij misschien voor f305,met de waarzegster. Vorig jaar bood de zelfde Abrahams f 575,Als J. Cloo uit Apeldoorn zijn zin krijgt zal ook het balco-rotorspel dit jaar niet ont breken. Als hij geen concurrentie heeft is hij bereid hier f 1.319,voor te be talen. J. Borgman komt voor f 140, met zijn draaibordkraam. VOOR DE KINDEREN De de kermis op het Martiniplein tijdens de komende Sneek-week meer belang stelling dan vorig jaar. Waren er toen ruim 50 inschrijvingen, dinsdag wer den in het B.B.-gebouw meer dan 70 pachtsommen aangeboden. De bedra gen lagen over het algemeen genomen lager dan vorig jaar. Bestond er toen nog alleen van de zijde van Van der Honing belangstelling voor de autoscooter, nu was er helemaal geen interesse meer voor. Dit jaar dus geen autoscooters, wat voor veel kermisgan- gers vreemd zal aankomen. Voor de zweefmolen was nog wel interesse. P. Panbakker uit Eestrum was van de twee de hoogste inschrijver met f 1.050,zonder concurrentie. L. v. d. Veen komt voor f 1.850,met zijn swingmolen naar Sneek, maar W. v. Dam gooide er nog een schepje bo venop. Hij schreef in voor f 1.919,19. Van de holly-crane-inschrijvers stort J. Cloo uit Apeldoorn de hoogste som in de gemeentekas, nl. f 2.852,Cloo wenst dan geen concurrentie. De gebr. Suvallier waren met hun kranen het laagst. Zij boden f 1.675. Voor 't bull- dozerschuifspel waren veel inschrij vingen binnengekomen. De hoogstbie dende is S. J. Wanningen uit Breda, nl. f4.539,zonder en f2.139,met concurrentie. K. Rokerts heeft er met concurrentie f 2.610,voor over en J. Terpstra zonder concurrentie f 4.397, Voor het bumperspel twee aanbiedin gen: F. en O. Zuidema schreven als volgt in: zonder concurrentie f 2.448, en met concurrentie f 1.219,Voor twee bumperspelen zijn ze bereid f3.470,neer te leggen. De gebr. Su vallier boden zonder concurrentie f 2.750,en met f 2.100,J. v. d. Veen is bereid met zijn steile wand te ko men, als hij niet meer dan f 680, hoeft te betalen. H. Haitsma verkoopt van de twee inschrijvers de kop van Jut het duurst. Zijn inschrijving be droeg f 125,tegen f 30,van D. Alexis uit Nieuwebrug. Uw nieuwsgie righeid zal de curiosashow van A. C. Douwens uit Apeldoorn opwekken. Hij schreef voor niet minder dan f486, in, en dat met eventuele concurrentie. A. A. Wielders heeft er f469,voor over om zijn oriënt onderwatershow, desnoods met concurrentie, te brengen. Maar liefst vier inschrijvers waren er voor een schiettent. Zij boden res pectievelijk: M. Abrahams, A’dam f 4.242,A. van Griensven, A’dam f 3.737,C. Ariaans is bereid met concurrentie f 2.000;en zonder f 3333,33 op tafel te leggen. Zonder concurrentie heeft P. Cahusters er f 2.737,voor over. Vorig jaar was Abrahams de hoogst biedende met f5.401,zonder c. K. Roperts schreef voor een robotspel in voor f3.920,j als hij de enige is en in het andere geval f 2.800,Mevr. S. v. Gunsten heeft f300,over voor het plaatsen PROGRAMMA De ledenvergadering besteedde ver der nogal wat tijd aan de vaststelling van het programma voor de gemeente raadsverkiezingen. Als eerste punt hierin wordt genoemd de democrati sering, grondslag van het programma. Daaruit volgen: meer inspraak en goede voorlichting. Voor het onder wijs: meer verantwoordelijkheid ge ven aan ouders en personeel, alsmede in het voortgezet onderwijs aan de leerlingen d.m.v. leerlingenraden. Voor het bestuur: instelling van ad viesraden en commissies, waarin zo veel mogelijk burgers zitting hebben. Belangrijk vindt de PvdA dat voor rang wordt verleend aan de bouw van eengezinswoningen, met name woning wetwoningen. Het sociaal en econo misch beleid zal bij alles rekening moeten houden met achtergebleven groepen in de samenleving. Een ontmoetingscentrum, waarin ie der de mogelijkheid kan vinden de vrije tijd op eigen wijze te besteden, wordt bepleit onder het hoofdstuk cultuur, sport en recreatie. Voor de gezondheidszorg worden een gezond heidscentrum en een kraamkliniek van belang geacht. Duidelijk wil men ten slotte ook stellen, dat de gemeente thans ernstig wordt belemmerd in de uitvoering van haar plannen door de regering-De Jong. Bij de Rijkspostspaarbank was in februari een spaaroverschot van 25 miljoen gulden (februari 1969: 30 mil joen). Er werd ingelegd 144 miljoen gulden (februari 1969: 133 miljoen) en opgenomen 119 miljoen gulden (fe bruari 1969: 103 miljoen). Het inleg- gerstegoed bedroeg ultimo februari 1970 5643 miljoen gulden tegen 5312 miljoen op 28 februari 1969. Sinds ongeveer ruim een jaar zijn beide kerken voor de dienst des Woords gecombineerd. De Gerefor meerde Kerk van Woudsend is vakant geweest sinds 24 april 1966 toen ds. C. Gros naar Aalten is vertrokken. De laatste predikant van de Gereformeer de Kerk van Jutrijp-Hommerts was ds. E. Boswijk, die op 29 oktober 1967 naar Heerde vertrok. Cornelis van der Linden werd op 22 april 1943 uit een predikantsgezin te Haarlem geboren. Hij bezocht het Marnix-gymnasium te Rotterdam (zijn vader diende van 1946 tot mei 1965 de Gereformeerde Kerk van Rotterdam- Delfshaven). Hij studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amster dam, waar hij op 27 juni van het vo- •ige :-”r zijn kandi^"''ts?vamen theo- mening, dat, mede gelet op de be schikbare ruimte, niet mag worden verwacht dat Amicitia tot een val waardig creatief centrum zal kunnen uitgroeien. Het lijkt haar raadzaam het theater ook in de toekomst te. be stemmen voor de uitsluitend passieve vorming. Jammer genoeg geen foto van- daag. Door omstandigheden lukte S het niet een foto te maken van het onderwerp waarop onze keus was gevallen en de tijd ontbrak om nog gauw wat anders te nemen. is het thema van de ÓJC-IKW- dienst, die a.s. zondagavond in de Ichthuskerk (Sperkhem) wordt ge- houden. Onderwerp van deze in- terkerkelijke jeugddienst is het welzijn van onze samenleving. Me- dewerking verleent ir. Haisma, des- S kundige op het gebied van bestrij- dingsmiddelen in de landbouw. De Jj leiding berust bij ds. Mondt. Het februarinummer van Vanel- lus, orgaan van de BFVW, signa- leert het feit dat sommige mensen «t eendjes voederen door de etensres- ten op de openbare weg te strooien. Jj Dat kan groot gevaar opleveren, voor ’t verkeer èn voor de vogels. Beter is een plaats op te zoeken waar automobilist of fietser geen brokken kan maken, b.v. het wa- ter. Hev eersie ivievu-sei is uuucxweg. k, „De eerste tekenen van het voor- Het eerste kievitsei is onderweg. „xxc CC1ÖLC (.CXkdlCXl van XXd vvxvx- jaar, het eerste prille groen in de weilanden, de nieuwe glans in het elzenhout en vooral de roep van de eerste kievit jaagt de Friezen de wijde verten in voor het overoude eierzoeken. Wat eens voor sommi- gen een extra broodwinning was, is nu voor iedereen een sport, die de mens dichter bij de natuur brengt”. Dit is te lezen in „Dit is Friesland”, het toeristisch maandblad van de provinciale Friese VW. dere groep natuurliefhebbers; zij die er van houden om stil aan de waterkant te wachten tot een ar- geloos visje toehapt in de wrede haak, verborgen onder een lekker stukje aas. De hengelaars mogen dit jaar al op 30 mei los, in plaats ij van op 1 juni, zoals gewoonlijk, s Maar die datum valt nu op een jj maandag, daarom heeft de minis- ter bepaald dat het visseizoen al op zaterdag begint. kermisexploitanten tonen voor vorm van een komedie, getiteld „Huwelijkslessen”. Met de Paasdagen in zicht kun- nen de liefhebbers van de onge- evenaarde passiemuziek van Bach hun hart weer ophalen in diverse plaatsen. Zo ontvingen wij bericht uit Workum, waar de hervormde kerk zich zo goed leent voor een uitvoering van de Mattheiis Passion s Die vindt plaats op dinsdag 17 maart, ’s avonds half acht door het Toonkunstkoor „Concordia” uit Leeuwarden. De ZWH laat naar en van Workum speciale bussen rijden. Nog altijd zijn er mensen die het met de tweetaligheid in onze pro- J* vincie moeilijk hebben. Niet onze wethouder Baaijens, van oorsprong S geen Fries, in het dagelijks leven docent aan de christelijke pedago- gische akademie alhier (vroeger S gewoon kweekschool geheten). Hij stelt zich zeer positief op tegenover s de Friese taal, hetgeen blijkt uit ’n artikel van zijn hand in „De pom- peblêdden”, tydskrift foar under- wiis en Fryske studzje. „De volle kracht moet gezet worden op de moedertaal als belevingstaal in mu- sische en expressieve zin in de praktijk van het lesgeven”, aldus de heer Baaijens. „Een goede, op de akademie zelf beoefende tech- niek van het kringgesprek, het leergesprek, de discussie, de dra- matisering, moet direct praktisch doorgegeven en herbeleefd worden op de „leer-school”. Als de kweek- school haar taak in dit opzicht goed verstaat zal het Fries een ereplaats kunnen veroveren in de beroepsop- leiding omdat didactische- en peda- gogische hoofdelementen van het onderwijs in de eigen taal hun zui- verste vormen kunnen krijgen”. Binnen de kring van PPR-mensen in Sneek heerst verontwaardiging over de handelwijze van de heer H. A. Scholten, die zich ook PPR-aanhanger noemt, doch zich niettemin door de KVP-afdeling kandidaat heeft laten stellen voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. De PPR-afdeling wil zich van deze kandidatuur zeer duidelijk distanciëren. Inmiddels is contact gezocht met de plaatselijke PvdA-afdeling om te komen tot een vorm van samenwerking voor de verkiezingen. Mogelijk heeft dit tot gevolg, dat er een gezamenlijke lijst PvdA-PPR tot stand komt- In de dinsdagavond in Fredehiem gehouden ledenvergadering van de Pv dA kon over een dergelijke lijst nog geen beslissing worden genomen. In principe voelt het bestuur er alles voor en ook de leden waren met een dergelijke samenwerking itngenomen. Maar aangezien dit onderwerp niet op de agenda was geconvoceerd en dus niet alle leden in de gelegenheid s:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1