LSC herdacht 80-jarig bestaan op waardige wijze AQEMDA 1 Carsvanterrein Heeg wordt te klein IJLST WYMBRITS ERA DEEL ruzie Onbetekende ruzie leidde tot noodlottige steekpartij op Martiniplein het laatst in Sneek Max Tailleur voor 7 ivaalf maanden met aftrek voorarrest voor 28-jarige dader uit Groningen en van I de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan Maandag 9 maart 1970 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 17 maart in Sneek „Madame Butterfh "-opera Gecombineerde uitqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en H«t Sneekar Nieuwsblad is een van Puccini - door Forum Openingstijden brug over Geeuw in vroege raadsvergadering Ijlst Sneeuwval bijna spelbreker Onderscheidingen Oudegaster vrouwen volgden „oproep tot gebed’’ „De Laatste Eer" Oudega (W.) VOLGEND JAAR AARDGAS IN HEEG? 125e jaargang nr. 19 SNEEKER NIEUWSBLAD er zo is afgelopen”. LSC—ONS 1—2 de h Donderdag 12 maart Jaarlijkse „drop ping” MAC J. C. Visser. Vertrek 7 uur bij hotel Bonnema. Advertentieprijs: 15 cent pei rnm. 8jj kontraki handelsad vertenties Lager Abonnementsprijs t 4,— per balt jaar Per post f 6.— per halt jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Maandag 23 maart Ruilbeurs in rest. Leeuwen, Parkstraat, ’s Avonds 7.30 uur. Meerpaal: Iedere zaterdag van halt 2 tot half 4 ruilbeurs. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Voorgesteld wordt de woning Merk- strjitte 6 te Woudsend aan te kopen i.v.m. sanering van de dichtbebouwde kom van het dorp. Met de huidige ei genaar, de heer J. Plantinga te Woudsend, is overeenstemming be reikt. Diens plannen om na afbraak op het vrijkomende terrein blieservi- cepompen te plaatsen gaan niet door. VERKOOP STROOKJE GROND Donderdag 12 maart ’s avonds 8 uur Gastenavond in de Nieuw Aposto lische Kerk, Joh. W. Frisostraat 57, Sneek. Dinsdag 17 maart Matthaus Passion in de Hervormde Kerk te Workum, door het Toonkunstkoor „Concordia” van Leeuwarden. Aanvang 19.30 uur (precies). Maandag 9 maart Politiek Trefpunt in „De Lichtboei”, Marktstraat. Spre ker de heer M. Baaijens (CHU). Voorgesteld wordt de periode waar in de bruggen op zon- en feestdagen worden bediend te stellen van 1 mei t.e.m. 30 september (thans 16 mei t.e. m. 15 september). Voor de brug te Woudsend worden als openingstijden voorgesteld: 8.159.15 uur (thans 7.45 8.45 uur), 13.0015.00 uur (thans reeds het geval) en 17.0018.00 uur (thans 18.0019.00 uur). Gezien de ligging van de brug te Osingahuizen hebben b. en w. gemeend de bedie- ningstijden gelijk te moeten houden met die van Woudsend. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING WERKVOORZIENING Voorgesteld wordt als gemeente toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor het Werkvoorzienings- schap Waghenbrugge, gevestigd te Sneek. Werknemers uit Wymbritsera- deel die voor tewerkstelling in aan merking komen kunnen hierdoor aan arbeid worden geholpen. De regeling beoogt het scheppen van sociale werk- voorzieningsobjecten voor handarbei ders. Een soortgelijke gemeenschappelijke regeling is opgezet voor hoofdarbei ders. Deze is aanvankelijk gestart in zuidoost Friesland. B. en w. adviseren de raad ook deze regeling aan te gaan. Voorgesteld wordt te benoemen tot leden van het schap: wethouder Mie- dema en de heer Veldhuis; tot plaats vervangende leden wethouder Ger- brandij en de heer Couperus. AANKOOP WONING WOUDSEND Vrijdag 13 maart Vergadering van de raad der gemeente Wymbritseradeel in het gemeentehuis. Aanvang ’s middags 2 uur. den licht favoriet en moest de LSC- defensie (waarin Y. Blom was ver hinderd en vervangen door E. vaft der Veen) soms alle zeilen bijzetten. D. Brouwer moest eenmaal zelfs van zijn niet geringe lichaamskracht gebruik maken om de lichtvoetige oranje-voor- waartsen het scoren te beletten. Aan de andere kant vormden de indruk wekkende body’s van F. Wiersma en M. Ferwerda een haast onneembare veste. LSC-aanvalsleider Dijkstra (goed gelanceerd door „spielmacher” Haga) vond echter in de 11e minuut toch een gaatje en passeerde doelman Esker kansloos (10). Even later miste hij grandioos, even als trouwens H. Steenbeek, die ken nelijk misleid door de aanmoediging van linksbuiten A. v. d. Werf, enkele meters naast het doel schoot. De iets „lichtere” ONS-bezetting met o.m. Leeuwen en Van Del den kreeg toch langzamerhand meer vat op de zware jongens (Fijlstra bestreek alleen al een flinke speelruimte) en via J. Speelman, die net als vroeger weer kwistig met goede passes strooide, wist ONS 4 minuten na de hervatting naast haar tegenstander te komen. Van Mee keren was de voorbereider van deze treffer (11). Dit leek de eindstand te gaan wor den, maar de blues wisten met alle krachtsinspanning het laatste restje adem uit hun vermoeide lichamen te persen en haalden dankzij C. Dijkstra toch nog op de valreep de volle winst binnen (21). Onmiddellijk daarna floot scheidsrechter Postma voor de laatste maal. „Madame Butterfly” is een tragedie van een Japanse geisha waaraan een drama ten grondslag ligt van de Ame rikaanse auteur David Belasco. Pucci ni zag de voorstelling en hoewel hij de tekst niet kon verstaan, maakte ’t geheel zulk een grote indruk op hem dat hij het plan opvatte dit tot een opera om te werken. Uit Tokio liet hij grammofoonplaten komen met origi nele Japanse volksmuziek, in Milaan ging hij kijken naar de beroemde Ja panse tragedienne Sada Yacco. Hoewel ONS, dat na het eerste fluit signaal van scheidsrechter J. Hart kamp, onmiddellijk het initiatief had genomen, zich een licht veldoverwicht wist te verschaffen, was de eerste se rieuze scoringskans toch voor de ju bilerende club. Aanvalsleider M. van Gorkum, die afgelopen zondag tegen Lemmer de openingstreffer voor zijn rekening nam (en niet Posthuma, zoals ten onrechte was vermeld) werd, dank zij een uitstekende dieptepass, nu op vrijwel dezelfde wijze gelanceerd. Hij stuitte nu echter op de goed ingrijpen de doelman De Haan. Aan de andere kant bezorgde mid- voor M. v. d. Berg met een van rich ting veranderd schot doelman Van der Schaaf nogal enige moeite. Hoewel de opbouw bij ONS iets beter was ver zorgd dan bij de blues, bleken de via de vleugels ingeleide LSC-aanval- len zeker niet minder gevaarlijk. Na dat Van Gorkum de bal net langs de verkeerde kant van de paal had ge schoten en Zoethout met kracht het houtwerk had geraakt, wist ONS-aan- valler De Jong, de bal in de 15e mi nuut, met behulp van een blauwwitte achterspeler, in het LSC-doel te from melen. (10). Het overwicht van ONS tekende zich na de hervatting nog duidelijker af en resulteerde in de 7e minuut in een treffer van Van den Berg, die een vloeiende combinatie doeltreffend af rondde (2—0). Nauwelijks een minuut later verkleinde Van Gorkum de ach terstand, toen hij een voorzet van J. Dijkstra op fraaie wijze in een treffer omboog (21). Dit werd ook de eind stand. Voor de aanvang van de wedstrijd ontvingen alle LSC’ers van de oranje- hemden een feestelijke (en smakelijke) attentie. over zichzelf verloren”. Mr. Van der Werf vroeg daarom vrijspraak voor het primair ten laste gelegde. Hij haalde een aantal uitspraken uit het verle den aan in soortgelijke zaken, die steeds als noodweer waren bestempeld Volgens mr. Van der Werf had ook zijn cliënt uit doodsangst gehandeld en hij vroeg daarom ontslag van rechts vervolging voor de verdachte en om onmiddellijke invrijheidsstelling. De rechtbank zei met deze vraag al re kening te hebben gehouden, maar afwijzend op beschikte. Van de heer Tj. Bruinsma te Schar- negoutum is een verzoek ontvangen tot aankoop van een gedeelte van de groenstrook aan de Terp te Scharne- goutum, tussen zijn bungalow en die van de heer K. Attema. De heer Bruinsma wil nl. een loods bouwen op de hem toebehorende landtong ge legen ten zuidoosten van zijn bunga low tussen de Bakkers opvaart en de Zwette. Over de opvaart zal hij een brugje moeten leggen. Het strookje, dat hij van de gemeente wil kopen is ongeveer 60 m2 groot. B. en w. heb ben geen bezwaar en stellen de raad voor hiertoe te besluiten. Moandei 23 en Tiisdei 24 maert Krite- toaniel. fan Krite Snits mei in blij- spul fan B. Westra: „In bern op ’e noed”. Amicitia, jouns 8 ure. Donderdag 12 maart a.s. ’s avonds kwart vóór 7 komt de Ulster raad in openbare vergadering bijeen. Dat het beginuur deze keer vroeger gesteld is dan in doorsnee het geval is, ligt niet aan de grote agenda, maar vindt z’n oorzaak in de reeds eeder geplande „personeelsavcmd”, die om 8 uur in het Mienskipshüs wordt gehouden, waar ook de raadsleden en hun dames zoals ieder jaar, zijn uitgenodigd. Er is een negental ingekomen stuk ken, voor ’t merendeel goedkeuringen door Ged. Staten van in voorgaande vergaderingen genomen besluiten. Verder komt aan de orde de over dracht van een perceeltje grond aan de heer A. Feenstra te IJlst. Over de ze grond, plm. 180 m2, is door de heer Feenstra voornoemd een rechtsvorde ring ingesteld tegen de gemeente IJlst. De Arrondissementsrechtbank te Leeuwarden heeft op 29 januari de gemeente veroordeeld om binnen twee maanden na betekening van dit vonnis te bewerkstelligen, dat eisers eigendom aan het Wijddraai komt te liggen, zulks met vrije oever, behoorlijk be dijkt en geschoeid. Het volgende punt luidt: openings tijden ophaalbrug over de Geeuw. De raad wordt voorgesteld de openings tijden als volgt vast te stellen: okto ber t.m. maart: 8.30-12.00 uur en 13.30 -17.00 uur; april, mei en september: 7-8 uur, 9-12 uur, 13-15.15 uur, 15.45- 17.00 uur en 18-20 uur; juni t.m. au gustus: 6-6.30, 7-8, 9-12, 13-15.15, 15.45- 17, 18-19 en 19.30-21.00 uur. ’s Zondags mei tm. september 7.45-8.45, 13-15 en 18-19 uur In de periode oktober t.m. maart zal de brug uitsluitend worden geopend op verzoèk, waarbij de mel ding dient te geschieden van maandag t.m. vrijdag op het stadhuis en op za terdagen bij de brugwachter. Op le en 2e Kerstdag en op nieuwjaarsdag zal de brug gesloten zijn. Verder een wijziging van de bouw verordening der gemeente IJlst. In bnof ’za^k een technische aanpassing rh- bouwverordening. Tenslotte ’n ard e door de gemeente voor 100% van de geldlening, groot f 2.500.000, v - het te bouwen wooncentrum in stemmingsplan „Nijezijl”. Woensdag 11 en donderdag 12 maart Modeshow Modehuizen „Monique” en „Gonny” in restaurant Piso, Sneek. Aanvang ’s avonds 8 uur. De voetbalvereniging Lygurgus Spar ta Combinatie (LSC) heeft in het af gelopen weekeinde op waardige wijze haar 80-jarig bestaan gevierd. Hoogte punt van de driedaagse festiviteiten vormde ongetwijfeld het optreden van Max Tailleur op vrijdagavond in Ami citia, waarvoor grote belangstelling bestond, al waren dan ook niet alle plaatsen in Amicitia bezet. Andere on derdelen van het feestprogramma wa ren twee voetbalwedstrijden, een jaar vergadering met bokkenavond en een slotbal. Aan het begin van de grote feest avond sprak voorzitter H. A. G. Dijk huis de LSC-familie en genodigden toe, waarbij hij speciaal de vertegen woordigers van het gemeentebestuur, de Sneker Sportraad en de Sneker Scheidsrechtersvereniging welkom heette. Ondanks de hoge leeftijd van LSC is er nog geen sprake van afta keling, constateerde de heer Dijkhuis. De vereniging is nog uiterst vitaal en denkt er niet over om er mee op te houden. Het eerste of derde klasser- schap zag hij als een etiket. Wij voe len ons er zeker niet minder om en voetballen met evenveel plezier in de derde klasse, als toen we in hogere regionen uitkwamen. Hij haalde nog enkele herinneringen op uit de jaren ’22 en ’23, dit naar aanleiding van een brief van oud-speler Gerrit de Haas uit Semarang. Het was in de ja ren, dat LSC twee elftallen had. Het systeem was destijds, zo schreef de heer De Haas, om met zo weinig te gendoelpunten te verliezen. Maar wat gebleven is, aldus voorzitter Dijkhuis, is de kameraadschap in de vereniging. Daarna werd staande het clublied gezongen en was de beurt aan Neder lands beste moppentapper Max Tail leur, die we zeer waarschijnlijk niet weer in Sneek op de planken zullen zien. Aan het eind van de avond maakte hij duidelijk waarom. „Ik stop liever, nu ik nog voor zalen sta, zoals hier, en niet wanneer er maar zo’n 30 mensen zijn. Hij zei in april naar Amerika te gaan om daar enkele shows te verzorgen. Om al vast wat aan de Amerikaanse manier van mop penvertellen te wennen, deed hij het deze avond op die wijze. „Moppen, die voor de televisie echt niet door de beugel kunnen, aldus Tailleur, kan ik vanavond wel vertellen”. Een voor beeld was die van mgr. Alfrink in een kwis van Mies Bouwman. Ty pisch bij de moppen van Max Tailleur is dat men ze moeilijk kan onthouden. Actrice Mieke Bos bleek de zang kunst nog goed te verstaan. In „Parlez moi d’amour” en „People” uit de film Dinsdag 17 maart zal het operage zelschap Forum uit Enschede in Ami citia een voorstelling geven van de opera „Madame Butterfly” van G. Puccini, een treurspel in drie bedrij ven. De titelrol wordt gezongen door Anneke van der Graaf; verder in de hoofdrollen Cora van Doesburg, Lies- beth Rekker en Anton Trommelen. De muzikale leiding heeft Frits Kox en de regie is van Gerrit ter Horst. Decor en kostuums zijn ontworpen door Harry Wich. Tegen het einde van 1903 was de opera voltooid en op 17 februari 1904 vond de première plaats. De ontvangst bij pers en publiek was matig en Puc cini besloot het werk dat uit twee be drijven bestond om te werken tot een opera in drie bedrijven waarvan het tweede, verbonden door een tussen spel in het derde overvloeit. De pre mière van de nieuwe versi vond plaats te Brescia op 28 mei 1904. Nu kreeg de opera een warme ontvangst en het werk won snel aan populari teit. Het is ongetwijfeld één van de meest geliefde werken van Puccini. De inhoud is in het kort als volgt: Goto een Japanse huwelijksmake laar heeft een zijner geisha’s, de beeldschone Cio-Cio-san, uitgehuwe lijkt aan een Amerikaanse zee-offi- cier, Pinkerton geheten. De moeilijk heden laten niet lang op zich wach ten: Cio-Cio-san vertelt dat zij wil overgaan tot het Christendom. Gevolg een breuk met haar familie. Pinkerton is inmiddels met zijn smaldeel naar Amerika vertrokken. Hij heeft But terfly, zoals hij zijn vrouw noemt, be loofd terug te keren. Zij is nl. met hun kind achtergebleven. Suzuki, het dienstmeisje, is de enige die haar trouw blijft. Vooral de bewoners van de woon schepenhaven in Sneek toonden grote belangstelling voor deze zaak. Er was nauwelijks plaats voor hen op de pu blieke tribune. De rechtbank werd ge vormd door mr. B. Dorhout, president- rechter en de rechters mr. jonkheer J M. van Rijckevorsel en mr. K. J. van Douwen. Raadsman van R.T., wiens schip momenteel in Sneek ligt, was mr. A. v. d. Werf uit Sneek. TOEDRACHT Wat is er die nacht precies gebeurd? De verklaringen waren niet alle even duidelijk. Vast staat wel, dat R.T., zijn vrouw en zwager Jan Witteveen met diens vrouw de avond van 27 december een bezoek brachten aan Café Casa blanca. Ongeveer een uur na midder nacht verliet R.T. het etablissement om zijn fiets, die enkele meters verderop in een steegje stond te halen. Bart de Jong, die portierdienst in het café had verleend, was in zijn auto gestapt en wachtte even om iemand te laten mee rijden. Jan (Kanne) Witteveen had toen om nog onbegrijpelijke redenen tegen de auto van De Jong geschopt, waarop deze hem maande hiermee op te houden. Toen Witteveen echter doorging kwam het slachtoffer uit zijn auto en gaf Witteveen een opduvel, die hard genoeg was om W. met de grond in aanraking te brengen. SPIJT Net op dat moment kwam R.T. aan gefietst en vroeg: „Wat is hier te doen”? De Jong zou, volgens R.T., hem toen van zijn fiets hebben gesmeten. „Hij sloeg en schopte me tegen mijn gezicht. Doodsbang was ik. Toen heb ik in doodsangst mijn mes getrokken, niet met de bedoeling hem dood te steken. Het is verschrikkelijk wat er is gebeurd. Het spijt me erg, dat het zo is afgelopen”. Mr. Van der Werf wilde aan het begin van de ongeveer een uur du rende zitting van de verbalisant, re chercheur, D. J. Brouwer uit Sneek weten, of De Jong, altijd agressief was geweest. „Hij is inderdaad meerdere keren veroordeeld. Alleen onder in vloed was hij agressief, maar uit ge- tuigeverklaringen bleek, dat hij op de bewuste avond niet onder invloed was. Hij maakte doorgaans de ruzies met enkele slagen uit”. Van groot belang was de verklaring van de 21-jarige J. H. Smit, schilder en woonachtig in Sneek, die de vecht partij had gezien. Hij zei dat R.T. op de grond lag en dat De Jong hem de nacht, voor sommigen zelfs tot zon dagmorgen, door. Het jubileum werd zondagavond in de foyer van Amicitia besloten met een slotbal, waarbij naar schatting 100 personen aanwezig waren. Het was een gezellige afslui ting van het driedaagse jubileumfeest. Bijna had de sneeuwval in de nacht van vrijdag op zaterdag voor spelbre ker gespeeld bij de jubileumwedstrij- den, maar gelukkig verdween de sneeuwlaag gedurende de loop van de dag vrijwel geheel en konden de vastgestelde wedstrijden LSCONS en de veteranen wedstrijd doorgaan. Wel moesten er enige concessies gedaan worden, want in verband met de toe stand van de terreinen moest op gymnastiekschoenen worden gespeeld, terwijl evenmin de normale speeltijd in acht werd genomen. De oude glo rie deel ’t in 2 x 20 minuten af, in welk tijdsbestek de blauwwitten twee maal scoorden tegenover de ONS’ers eenmaal, terwijl de eerste elftallen vóór rust 30 en na de hervatting 20 minuten in touw waren. Hier was de uitslag net andersom en wonnen oranjehemden verdiend met 21. Het spelen op gymschoenen bleek op de gladde en zachte grasmat de wend baarheid niet ten goede te komen. Vooral de veteranen hadden veel moei te om zich staande te houden en moes ten zich soms in de meest vreemd soortige bochten wringen om de bal te bereiken. Dat hierdoor enkele ko mische situaties onitstonden, is wel duidelijk, al moet ook direkt gezegd worden, dat er toch, ondanks de voor deze spelers in het bijzonder moeilijke omstandigheden, bij tijden nog knappe staaltjes voetbal werden gedemon streerd. Overigens hadden de eerste elftallen ’t ook bepaald niet gemakke lijk onder deze omstandigheden. Dat beide wedstrijden toch het aanzien volledig waard waren, pleit dan ook alleen maar voor de technische vaar digheid van de spelers. VETERANEN LSC—ONS 2—1 In een gelijkopgaande strijd hebben de blauwwitte veteranen door een doelpunt van C. Dijkstra kort vóór tijd de oude glorie van ONS geklopt. Het aan de leeftijd en groeiende omvang der spelers aangepaste tempo bleek geen enkel beletsel om enkele flitsen de aanvallen op te zetten. Aanvankelijk leken de oranjehem- Zaterdagavond werd in „Onder de Linden” een buitengewone algemene ledenvergadering gehouden, waarin ■enige onderscheidingen werden uitge reikt. De heer B. de Haan werd be noemd tot erelid, terwijl de heren G. Bouma, L. Nauta, K. v. Gorkum, A. Spoelstra en J. Olij tot leden van ver dienste werden benoemd. De voorzit ter van de Friese Voetbalbond, mr. A. van der Werf speldde de heer A. Spoel stra de zilveren FVB-speld op, als waardering voor het vele jeugdwerk, dat deze heeft verricht. Er was grote belangstelling op deze avond. Ook veel oud-leden van bui ten Sneek waren gekomen. Na de ver gadering volgde nog de traditionele bokkenavond, waarbij zoals gebruike lijk veel oude herinneringen werden opgehaald. Het feest ging tot diep in Vrijdagavond had in de gerefor meerde kerk van Oudega (W.) een bijeenkomst plaats in het kader van Vrouwen-wereld-gebedsdag. Uit het hele dorp waren vrouwen naar de kerk gekomen. Het thema luidde „op roep tot gebed”. Het volgende gebed werd uitgesproken: „Laten wij over de grenzen van ons eigen dagelijkse leven heenkijken de wereld in, die zowel het ene als het andere kent: vreugde en leed, geloof en onzeker heid, hoop en wanhoop, liefde en haat. Laten wij luisteren naar de stem van het geloof, die vertrouwen geeft, naar de stem van de liefde, die het leed niet uit de weg gaat. Laten wij luiste ren naar de stem van God. Laten wij samen bidden, samen nieuwe wegen vinden om anderen te helpen”. De bijeenkomst werd besloten met samenzang, declamatie en orgelspel. Het was een goede avond. Funny Girl kwam dit duidelijk tot ui ting. Zij moest in verband met opna men op zaterdagmorgen voor de film „De klop op de deur” eerder vertrek ken. Max Tailleur had nog een zangeres naar Sneek laten komen en wel de Israëlische Mirjam Tsahir, die voor de pauze enkele liedjes in haar eigen taal ten gehore bracht. De laatste man van het kwartet was pianist Henk Wes- tenveld, die vooral in het gevoelige „Mens durf te leven” van Max Tail leur blijk van zijn kunnen gaf. Ook na de pauze zorgde het gezel schap voor een aantrekkelijk en on derhoudend programma. De moppen van Max deden het natuurlijk weer best, al bracht hij naar onze mening toch wel wat te veel Joodse. Maar ja waar het hart vol van is Mieke Bos bezorgde in haar tweede optreden menigeen veel genot met liedjes uit musicals, waarvan vooral „Zonder woorden” uit Irma la Douce, vertaald door Jelle de Vries, een uit schieter was. Ook Mirjam Tsahir gaf nog enkele jiddische liedjes ten beste, waarna Max Tailleur het programma besloot en met een „Sjaloom” voor goed afscheid nam van Sneek. Hij wenste LSC en de leden veel geluk en een goede gezondheid toe en hoopte ook het honderdjarig bestaan van de club nog mee te mogen vieren. Daarna konden de feestvierenden in de foyer nog dansen op muziek van het Calypso-kwartet, waarvoor uiter aard veel belangstelling bestond. De muziek leende zich dan ook uitstekend voor dit deel van het feest, dat tot 'diep in de nacht doorging. In Oudega (W.) vergaderde vorige week de begrafenisvereniging „De Laatste Eer” in Ons Gebouw. De ver gaderingen die er tegenwoordig gehou den worden hebben een somber ka rakter. Zo ook deze ledenvergadering. Voorzitter B. Groenveld kon maar een klein aantal mensen een welkom toe roepen. Begonnen werd met een kopje koffie met wat erbij. Zoals gebruikelijk las de secretaris de notulen voor en het jaarverslag. Hieruit bleek dat het ledental 402 be draagt. De penningmeester bracht ver slag uit over de stand van de finan ciën. Er is een voordelig saldo. De heer H. Pranger rapporteerde namens de kascommissie dat boeken en beschei den in orde waren bevonden. Perio diek aftredend was de heer A. Rouke- ma. In zijn plaats werd gekozen de heer S. S. Reitsma jr., die per telefoon van zijn benoeming in kennis werd gesteld. Hij nam het meteen aan. Over het punt „overname leden”, een voorstel van de federatie, ontstond nogal wat discussie. Besloten werd de toestand zoals die nu is te handhaven, daar men het over het voorstel niet eens kon worden. De vergadering, die een gezellig verloop had gekregen, werd na een levendige rondvraag door secretaris Ozinga met dankgebed ge sloten. B. en w. van Wymbritseradeel stel len de raad voor om aan de VVV te Heeg eenpe rceel grond in gebruik te geven en in te richten tot voorlopig caravanterrein. Daartoe zijn enkele voorzieningen nodig van gemeentewe ge. Het college meent dan ook dat het redelijk is de VVV voor het terrein, dat een oppervlakte heeft van 21.000 m2, ee jaarlijkse vergoeding te vra gen van f 1500, In 1965 is al een perceel grond voor dit doel tijdelijk in gebruik gegeven aan de VVV. Gaandeweg is er een stijgende belangstelling geweest voor het terrein van de zijde van de cara- vanbezitters. Bovendien zoekt een ver eniging van caravanbezitters voor haar leden een terreintje in Friesland. Het oog is gevallen op een af te schei den gedeelte van het perceel aan de Wegsloot. Dit blijft dan wel onder toe zicht en verantwoordelijkheid staan van de VVV. Verwacht wordt dat Heeg vóór het stookseizoen 1971-72 van aardgas zal zijn voorzien, indien enkele grootver bruikers bereid zijn toezeggingen te doen voor afname van gas. Dit delen b. en w. mee n.a.v. een ingekomen stuk voor de agenda van de komende raadsvergadering. Een groot deel van de Hegemer bevolking verzond deze brief, waarin de mede werking van de raad wordt verzocht voor een zo spoedig mogelijke reali sering van de levering van aardgas aan Heeg. Het voorstel van het college luidt: het stuk voor kennisgeving aannemen, aangezien het reeds met een aanbeve ling is doorgezonden aan de N.V. In tercommunaal Gasbedrijf „Westergo”. Dit bedrijf reageerde met het uitspre ken van bovenvermelde verwachting. RUIMERE OPENSTELLING BRUGGEN OP ZON- EN FEESTDAGEN De raad zal zich vrijdag uitspreken over de wensen m.b.t. de openings tijden van de bruggen op zon. en feestdagen. Een commissie heeft zich op verzoek van het recreatieschap „De Marrekrite” met deze zaak bezig gehouden. Een straf van twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest, en een proeftijd van drie jaar hoorde de 28-jarige los werk man R.T. uit Groningen vrijdag voor de Leeuwarder rechtbank tegen zich eisen. Hij werd schuldig bevonden aan mishandeling de dood ten gevolge hebbende van de 25-jarige Bartele de Jong uit Sneek in de nacht van 27 op 28 december 1969 op het Martiniplein te Sneek. De officier van justitie, mr. G. R. Nubé zijn in zijn requisitoir dat R.T. niet uit lijfsbehoud had gehandeld. Van noodweer was daarom volgens hem geen sprake. De uitspraak in deze, destijds nogal geruchtmakende zaak, is deze week. sloeg en schopte. Getuige J. Laagland (31), fabrieksarbeider, had het ont staan van de ruzie niet meegemaakt. Wel zei hij gezien te hebben, dat de mannen staande vochten. „Toen De Jong al enige keren gestoken was ging hij tegen R.T. te keer, dat het niet ge woon meer was”. UIT ZELFVERDEDIGING? De officier was van mening, dat hier geen sprake was van zelfverdediging (noodweer). „Als je bij elk heibeltje maar naar het mes mag grijpen, waar blijven we dan. En wat had R.T. eigen lijk met de ruzie tussen De Jong en Witteveen te maken? Wat ging hem dat aan?” Mr. Nubé geloofde niet in de opzet van R.T. om Bartje dood te steken. Doodslag achtte hij daarom niet bewezen, wel het hem subsidiair ten laste gelegde, nl. mishandeling, de dood tengevolge hebbende. De eis heb ben we al in de aanhef omschreven. Hij had bij de strafbepaling rekening gehouden met het feit, dat R.T. behou dens enkele diefstallen, nog niet eer der wegens agressie was veroordeeld. MEDELEVEN Mr. Van der Werf betuigde in zijn pleidooi zijn medeleven met alle be trokkenen, zowel aan de kant van het slachtoffer als van de verdachte. „Mijn cliënt was verslagen toen hij hoorde wat de gevolgen van zijn daden wa ren. Hij heeft alleen maar het mes getrokken om Bartje van zich af te houden, nadat hij was aangevallen. Hij had niets met de ruzie tussen De Jong en Witteveen te maken, maar is, toen hij van de fiets werd gesmeten, komen te vallen en heeft toen de controle

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1