Voorstel b. en w.: raad voor sport, recreatie en jeugdwerk in drieen delen rAGENDA 1 i rucrvr;- over Raad Wymbritseradeel verontrust onbevoegd betreden lege gebouwen Gemeentepolitiek niet op landelijk niveau maken 7 arieven waterleiding 1 april Z5 pet. hoqer het publiek bepaalde voorzieningen getroffen: er speelt b.v. een orkest en er is gelegenheid tot dansen. In ver band met de gewijzigde uitgaansge- woonten in de laatste jaren wordt voor dergelijke zaken sterk de behoefte ge voeld aan een later sluitingsuur. PPR-lid H. Scholten: tn.i.v. Meerderheid voor semi-permanente kleuterschool te Ysbrechtum IJLST van en Anno Abma (Snoek) in amateurselektie de gemeenten SNEEK, W Y M B RIT S E R A D E E L Gecombineerde uitaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Officieel Orgaan Maandag 16 maart 1970 125e jaargang nr. 21 ALLEMAAL RADEN IN SNEEK 3e Paaswandeltocht Sneker Wandelunie Burgerlijke stand Vier auto's bij brug over Margrietkanaal beschadigd Litspraak in zaak van steekpartij Martiniplein: 6 maanden, 3 voorwaardelijk Gewoonte-pretrijders in Sneek eindelijk gepakt RONO-programma over kindercrèchesvanavond SNEEKER NIEUWSBLAD :4> B. en w. stellen de Sneker raad voor om een raad voor snort, een raad voor jeugd- en jongerenwerk en een raad voor recreatie in te stellen en vervolgens de bestaande raad voor sport, recreatie en jeugdwerk op te heffen. Dit laatste orgaan is in 1967 ingesteld met een taak op alle drie gebieden. Met name in de sectoren jeugdwerk en recreatie hebben zich de laatste jaren zodanige ontwikkelingen voorgedaan, dat de vraag rijst of deze raad voldoende mogelijkheden biedt hieraan de nodige aandacht te schenken. Thans ligt het zwaartepunt teveel bij de sport. Dat is de reden dat b. en w. de raad voor sport enz. graag gesplitst willen zien in drie aparte raden of commissies, die het gemeentebestuur van advies kunnen dienen. Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontraki handeisad verten ties lager Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Per post f 6.per hall jaar Giro 85 07 48 Ln_v. Sneeker Nieuwsblad Meerpaal: Iedere zaterdag van half 2 tot half 4 ruilbeurs. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Onder het motto „Loop uw spieren los” maakt de Sneker Wandelunie tra ditiegetrouw weer een begin met de wandeltochten in het nieuwe seizoen. Op zaterdag 21 maart organiseert zij de 3e Paaswandeltocht over afstanden van 8 en 12 km. Het is de eerste tocht in 1970, zodat de afstanden wat kort zijn gehouden. De start voor alle afstanden is 's middags 2 uur bij café Vellinga op de Veemarkt. Men kan vooraf inschrij ven bij sigarenmagazijn Bloemhof, Schaapmarktplein of aan de start. Ieder die de tocht volbrengt krijgt een fraaie medaille met inscriptie, ter wijl er voor de groepswedstrijden leu ke prijzen zijn. te wijst hij er op, dat hij zijn functie als kontaktpersoon beschikbaar stelt, om iedere verdenking als zou hij als functionaris van de PPR optreden af te wimpelen. Het is volgens de heer Scholten een persoonlijke kwestie. Uitdrukkelijk stelt hij dat hij in deze kwestie niet namens de PPR heeft gehandeld. „Ik ben en blijf PPR- lid en zal nimmer lid van de KVP worden. Overigens is dit ook nooit door deze partij als voorwaarde gesteld. Anno Abma, de midvoor van het eerste elftal van „Sneek” heeft een uitnodiging ontvangen voor de selek- tiegroep, waaruit het Nederlands ama- teurelftal wordt gekozen. Dinsdagmiddag traint de groep in het KNVB Sportcentrum in Zeist en vrijdagavond komen de spelers bijeen in een hotel in Breda als voorberei ding voor de a.s. zaterdagmiddag te spelen wedstrijd tegen Wales voor de voorronde van het Europees kampioen schap van amateur landenteams. De fi nale hiervoor wordt in mei in Italië gespeeld. Daarna zal het amateurteam nog een trip maken naar Suriname. Het Sneeker Nieuwsblad is een SNEEK, van 7 t.e.m. 13 maart. Geboren: André, zv Jan Hendrik Draaijer en Gerbrigje Idzinga, van Joure; Tj ailing, zv Rients Rienstra en Rinske IJntema, van Nijemirdum; Ro nald Querinus, zv Hendrik Auke Al ves en Cornelia Geertruida Maria Kramer; Eric, zv Tjerk Heins en Be- rentje Janssens; Hiske, zv Sijbrandus Egbertus Boersma en Anna Zandstra; Natascha, dv Jacob Nauta en Jacoba Buijsman, van Bolsward; Mart je Jan ke, dv Okke Wabe Coehoorn en Sjouk- je de Groot; Marcel, zv Jelle Sjoerd Bakker en Jeltje Hospes; Frederik, zv Wouter Steenbergen en Anneke Su sanna de Jager, van Woudsend. Ondertrouwd: Jan Nijssen, 20 jaar en Harmine Kamermans, 19 jaar. Getrouwd: Robby Schuil, 23 jaar en Tjitske Engelina Wijnja, 20 jaar; An dries Timmerman, 19 jaar en Jacoba Asma, 17 jaar. Overleden: Jan Vochteloo, 85 jaar, wv Siebrig Taconis; Wijtske Slager, 68 jaar; Jakob de Vries, 93 jaar, ev Marrigje Brandsma; Rinse Zijlstra, 59 jaar, ev Vrouwtje Jelletje Kater; Ni- colaas Hogeboom, 65 jaar, ev Johanna Wuite; Janke Tijsma, 78 jaar, wv Kor- nelis Wielsma, van Kimswerd; Berend van der Veer, 75 jaar, wv Neeltje Stei- genga; Anne Samplonius, 45 jaar, ev Emilie Heidenis. Bij een kettingbotsing onder Uitwel- lingerga op rijksweg 43 ter hoogte van de brug over het Prinses Margrietka naal werden gistermiddag vier per sonenauto’s aanzienlijk beschadigd. Niemand werd gewond. In verband met werkzaamheden aan de brug zijn er tijdelij’k verkeerslichten geplaatst. Uit de richting Heerenveen moesten drie auto’s stoppen voor het rode licht. De bestuurder van een vierde, R.B, uit Hoogezand, werd afgeleid door een vijfde auto, die met pech aan de kant stond. Op het laatste ogenblik pro beerde hij nog te remmen, maar er volgde een botsing. Donderdag 26 maart Stadhuisconcert in de R. J. Sipkensschool in de Kon. Wilhelminastraat, door het ensemble Syntagma Musicum o.Lv. Kees Ot ten. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag 27 maart (Goede Vrijdag) Uit voering Matthaus Passion ’s mid dags 2 uur in de Martinikerk te Bolsward. Dinsdag 17 maart Matthaus Passion in de Hervormde Kerk te Workum, door het Toonkunstkoor „Concordia” van Leeuwarden. Aanvang 19.30 uur (precies). Zaterdag 21 maart 3e Paaswandeltocht 8 en 12 km. Sneker Wandelunie. Start 14 uur' bij café Veilenga, Vee markt. Maandag 23 maart Ruilbeurs in rest. Leeuwen, Parkstraat, ’s Avonds 7.30 uur. Maandag 23 maart Ingelandenvergade ring Waterschap ,,’t Marian”, ’s av. 7.30 uur in café O. de Jager te Nij- land. Moandei 23 en Tiisdei 24 maert Krite- toaniel fan Krite Snits mei in blij- spul fan B. Westra: „In bern op ’e noed”. Amicitia, jouns 8 Ore. regeling gemeentepersoneel 1960 en de verordening op de avondcursus van oud-leerlingen der openbare school voor b.l.o. een termijn van drie maanden. Daar zal wat aan gedaan worden. KLEUTERSCHOOL OVER 3 JAAR De kleuterschool te Ysbrechtum zal volgens de plannen in 1973 van start gaan. Dat is wel wat laat, kan het niet eerder? informeerde de heer Gerding. De voorzitter legde uit dat men een prognose heeft gemaakt van het aan tal leerlingen in de toekomst. Dat aan tal heeft men op het moment nog niet. Het wordt een stenen gebouw, is de bedoeling. De heer Veldhuis had liever een semi-permanent gebouw. Dat is vlug ger te realiseren. En bovendien is het onderwijs helemaal in ontwikkeling. Misschien worden er straks heel an dere eisen gesteld. De heer Visser was ’t daar niet ge heel mee eens. Als we wat doen, la ten we ’t dan goed doen, vond hij. Hij voelde niets voor een „houten ge- faltsje”. Dat zou ook niet staan in Ys brechtum. En er is immers alle tijd om het goed te doen, nL drie jaar. Bij handopsteken bleek dat 10 van de 15 raadsleden wel voor semi-per manente bouw voelden. De heer Ger ding drong er nog eens op aan de bouw spoedig te verwezenlijken. De voorzitter wees er even op, dat de school in Gaastmeer al tien jaar op realisering wacht. De wal keert he laas te dikwijls het schip. Een voorstel van de heer Couperus, raarover in de vorige vergadering de stemr.' _n hadden gestaakt nl. om aan een drietal landelijke instellingen een subsidie te verlenen van elk f 25 in plaats van afwijzend op de verzoe ken te beschikken werd verworpen met 87. Behalve de heer Couperus stemden voor: de heren Nauta, Osinga, Galama, Ketelaar, V. d. Bosch en Sy- brandy. Na besloten zitting benoemde de raad mevr. A. Hoekstra-Otter te Woudsend als bestuurslid van de Wo ningstichting. Zij kreeg 10 stemmen; op nr. 2 van de voordracht, mevr. H. v. d. Werfde Jong, Woudsend, wer den 5 stemmen uitgebracht. De vergadering stond ditmaal on der voorzitterschap van loco-burge- meester Gèrbrandij. Er was een lange lijst van ingekomen stukken. Het plei dooi van een groot deel van de He- gemer bevolking om aardgas te krij gen deed de heer Gerding de vraag stellen: Wat doen b. en w. om de grootverbruikers tot afname van gas te bewegen? De voorzitter antwoordde dat het college alles doet om dit te bevorderen. Men heeft overigens de indruk dat de belanghebbenden zich rechtstreeks tot de diverse instanties wenden. Besloten werd adhesie te betuigen aan het schrijven van de Ried fan de Fryske Biweging over de Friese taal politiek, dat is aangeboden aan de in terdepartementale commissie Friese taalpolitiek. Het „Tweede Memoran dum betreffende de financiële-verhou- dingswet 1960” van de FNP werd in handen van b. en w. gesteld om ad vies. De heer Gèrbrandij merkte al vast op: „It is in goed stik”. De heer Veldhuis was bezorgd over het feit dat het opkomstpercentage voor het bevolkingsonderzoek op tbc enz. vorig jaar in Wymbritseradeel lager was dan in omringende gemeen ten. Hij stelde voor dat b. en w. voort aan de bevolking met klem zouden Door de samenstelling van elk van de raden daadwerkelijk af te stem men op de te behartigen onderwer pen, kunnen bij het beleid op deze terreinen, meer dan thans het geval is, belanghebbenden worden betrokken, aldus het college van b. en w. Daar naast zal coördinatie van werkzaam heden en plannen een belangrijk as pect van de taak van de raden moe ten vormen. De raad voor jeugd- en jongeren werk moet gezien worden als een me dium van overleg en coördinatie in het jeugdwerk, een adviescommissie voor b. en w. en de gemeenteraad. Naar de ideeën van het college kun nen hierin enerzijds een aantal jon geren beneden de leeftijd van 30 jaar voorlopig b.v. ongeveer een derde van het aantal leden zitting heb ben en anderzijds vertegenwoordigers worden opgenomen van organisaties en instellingen die op het gebied van jeugd- en jongerenwerk werkzaam zijn, alsmede vertegenwoordigers van andere sectoren van het maatschappe lijke leven, zoals sport, onderwijk, kerken, politie, bedrijfsleven. Door één of meer leden van de raad voor sport en van de culturele raad ook in de raad voor jeugd- en jongerenwerk te be noemen zal het contact met deze voor de jeugd zo belangrijke sectoren kun nen worden gegarandeerd. De raad voor jeugd- en jongeren werk zal niet alleen overlegorgaan moeten zijn tussen particuliere orga nisaties en gemeentelijke overheid en coördinator van plannen en werk zaamheden van de betrokkenen, doch eveneens zelf adviserend en stimule rend de ontwikkeling van het jeugd- en jongerenwerk moeten bevorderen. In deze opzet zal de raad een voorlo per kunnen zijn van later eventueel te treffen voorzieningen en zullen alle betrokkenen met dit orgaan reeds er varing kunnen opdoen. lyiet betrekking tot de sector re creatie gelden voor het instellen van een aparte raad voor de recreatie soortgelijke overwegingen als voor het jeugdwerk. De raad voor sport, recre atie en jeugdwerk in zijn huidige sa menstelling is weinig op dit onderdeel van zijn taak ingeschoten. Ook hier is het echter van groot belang dat alle in aanrherking komende organisaties bij het beleid worden betrokken. Hierbij kan worden gedacht aan b.v. de VVV, de Vereniging van Sneker Zakenlie den, de zeilverenigingen en jachtha vens, misschien ook kerken, vrouwen verenigingen en anderen. Gelet op de aard van deze sector van overheids zorg is het ook gewenst leden van de gemeenteraad in het werk van deze commissie te betrekken. Deze raad zal tot taak hebben het bevorderen van de recreatie in Sneek door o.m. werk zaamheden en plannen van alle be trokkenen te coördineren, doch daar naast ook zelf nieuwe ontwikkelingen te stimuleren. Naast de beide hierboven genoem de raden zullen tenslotte de belangen van de sport kunnen worden behar tigd door de nieuw in te stellen raad voor sport, voortgaande op de voet van de huidige raad voor sport, re creatie en jeugdwerk. Het belang van deze raad zal niet behoeven te wor den omschreven, aldus b. en w. NIEUWE COMMISSIE VOOR BEJAARDENZORG Voorgesteld wordt de commissies van bijstand voor de gemeentelijke be jaardencentra „Nij - Nazareth” en „Cruycebroedershof” op te heffen en een nieuwe commissie van advies en bijstand inzake bejaardenzorg in het leven te roepen. B. en w. vinden dat in deze com missie ook niet-raadsleden moeten zit ting hebben. Voor de beide tehuizen bestaan tot nu toe twee afzonderlijke commissies. De vraag is gerezen of dit gescheiden houden van de beide centra thans nog gehandhaafd dient te worden. In de praktijk is namelijk gebleken dat tal van problemen van de tehuizen van dezelfde aard zijn en dat de speciale band tussen „Cruyce broedershof” en de gemeentelijke so ciale dienst aan betekenis heeft inge boet. „Cruycebroedershof” is thans een tehuis, dat zich vrijwel uitsluitend op de bejaardenzorg richt. Op het terrein van de bejaarden zorg zijn ontwikkelingen gaande, die v n de gemeente meer activiteiten rullen vragen dan de exploitatie van enkele bejaardentehuizen. Steeds neer .zint de gedachte veld dat be- aarden slechts dan in een tehuis die ren te worden opgenomen, wanneer fysieke of pshychische redenen ’t zelf standig blijven niet meer verantwoord doen zijn. De bejaarde dient zo lang mogelijk in eigen omgeving te wor den gehandhaafd. Het is echter dui delijk dat er, teneinde dit te verwe zenlijken bepaalde voorzieningen voorhanden moeten zijlt. Zo is het be langrijk dat een beroep op huishou delijke hulp kan worden gedaan. Ook de mogelijkheid warme maaltijden te betrekken dient in dit verband te wor den genoemd. Voorts zal over ont- moetings- en vergaderruimten moeten „Ik ben nog steeds van mening, dat men gemeentepolitiek niet op landelijk niveau moet trekken. Er spelen hier zoveel faktoren mee, die alleen op de plaatselijke situatie be trekking hebben, dat iedere vergelij king mank gaat”. Aldus de heer H. Scholten in een brief aan het secre tariaat van de provinciale afdeling van de PPR. Zoals bekend is er nogal wat dei ning ontstaan over de aanvaarding van een kandidatuur door de heer Scholten op de lijst van de KVP, ter wijl hij lid is van de PPR. Naar aan leiding van deze kwestie zond hij ons een afschrift van zijn brief aan het secretariaat. (Een reactie van dit pro vinciaal bestuur is te vinden in onze rubriek „Ingezonden”.) De heer Scholten schrijft dat hij door de KVP-afdeling niet als kontakt persoon van de PPR is aangezocht voor deze kandidatuur, maar omdat hij zich nogal heeft bewogen in de Sneker gemeenschap, met name op sportgebied en maatschappelijk- en ge- zinszorgwerk. Hij heeft zelfs een in breng mogen hebben in het gemeen- teprogram van deze partij. „Ook als PPR-lid kan ik dit programma onder schrijven. Voor mij behoeft dus geen enkel beletsel te bestaan om de kan didatuur te aanvaarden”, aldus de heer Scholten. Hij zegt verder: „In Sneek acht ik de inbreng van de PCG-fractie van veel meer waarde dan wat links tot nu toe heeft gedaan. Dit optreden was in mijn ogen voor de plaats Sneek van geen grote waarde. Men kan tegen de BB zijn maar men verandert dit plaat selijk toch niet. Dat is 2e-kamertje spelen in de gemeenteraad. Dit is maar een voorbeeld”. Hij verklaart dan, dat hij volledig achter het programma kan staan van de gezamenlijke partijen, althans voor Sneek. „Landelijk zal ik altijd achter dat programma staan wat ik in het belang acht voor Nederland”. Tenslot- Vanavond besteedt het edukatief programma van de RONO van half acht tot acht uur aandacht aan de groei van het aantal kindercrèches. Sjoerd Dijkstra bezocht een unieke peuterspeelplaats in Drachten; Alex van der Worp maakte een reportage over de bedrijfscrèche bij Rinco in Oldenzaal. Verder kan men luisteren naar een gesprek met prof. Wilhel mina Bladergroen en met een aantal Groninger studenten die probeerden een anti-autoritaire crèche van de grond te krijgen. Er wordt thans een wijziging van de APV voorgesteld in die zin, dat het sluitingsuur voor horecabedrijven die tot 7 uur ’s avonds voor het publiek gesloten zijn op 2 uur ’s nachts wordt gesteld. PRIJZEN BOUWTERREIN Voorgesteld wordt de verkoopprij zen van het industrieterrein aan de Oppenhuizerweg nader vast te stellen en tevens voor hét bouwrijpmaken van terreinen aanvullende kredieten be schikbaar te stellen. Ook de verkoop prijs van bouwterreinen in het be stemmingsplan „Hemdijk” moet nader vastgesteld worden. De volgende prijzen zullen gelden als de raad akkoord gaat: a. voor in dustrieterrein f 18,50 en f 19,50 per m2 (excl. omzetbelasting), al naar gelang de ligging; b. voor terrein Hemdijk resp. f39,en f41,per m2. Verder krijgt de raad nog een voor stel tot wijziging van de bezoldiigings- Roelof T., de 28-jarige los-werkman uit Groningen, die op 28 december j.l. de Sneker Bartje de Jong (25) op het Martiniplein alhier met een knipmes zodanig stak, dat De Jong vrij spoedig daarna overleed, is vrijdag veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 voorwaardelijk (proeftijd 2 jaar). De Leeuwarder rechtbank achtte T. schuldig aan zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende. De offi cier van justitie had een straf geëist van 12 maanden, waarvan 3 voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. De raadsman van T., onze stadgenoot mr. A. van der Werf, had op grond van noodweer ontslag van rechtsvervol ging voor zijn cliënt bepleit. Zoals gebruikelijk geldt voor de straf aftrek van het voorarrest. T. werd reeds dezelfde nacht (29 december) ingesloten. Dat betekent dat hij over veertien dagen al voorwaardelijk in vrijheid wordt gesteld. Twee jongens uit Sneek, de 18-jarige J.H. en de even oude W.D., maakten er een gewoonte van om de laatste weken met andermans auto uit rijden te gaan. Dat kan natuurlijk niet zo maar en het moest dan ook een keer mis gaan. Zaterdagavond werden zij door patrouillerende politiemannen in het Sperkhem gestoord in hun pogin gen er met een auto vandoor te gaan. Toen de politie eraan kwam kozen de pretrijders het hazenpad. Maar je moet van goede huize zijn om de Sn_e- ker politie te vlug af te wezen. Eén van de knapen werd gepakt en toen duurde het niet lang of ook de ander zat op het politiebureau. Het bleek dat beiden de laatste weken op zaterdag avonden met een aantal sleuteltjes verscheidene Citroëns ID hadden open gemaakt. Daar gingen ze dan mee weg en later werd de auto ergens achterge laten. Op die manier werden in Sneek zes auto’s clandestien gebruikt, ter wijl in Bolsward en Leeuwarden even eens auto’s waren gepikt. Tegen bei den is proces-verbaal opgemaakt. Als de Sneker raad zijn goedkeuring hecht aan het voorstel van b. en w. zullen de tarieven voor het leidingwa ter met ingang van 1 april a.s. met 15% worden verhoogd. Eigenlijk is dit onvoldoende om het exploitatietekort weg te werken, doch van het ministe rie van economische zaken kon geen toestemming worden verkregen voor een drastischer verhoging. Bij handhaving van de bestaande tarieven wordt voor 1970 een exploi tatieverlies geraamd van rond f 80.000,- terwijl voor 1969 een tekort van rond f 40.000, wordt verwacht. B. en w. meenden daarom een prijsverhoging te moeten voorstellen van 10 cent per m3. Hiervoor kon geen toestemming worden gekregen van de directe prijzen van het ministerie. Door de nu voorgestelde verhoging kan een meeropbrengst van rond f 58.000,worden verkregen. Maar dat zal niet verhinderen dat er dan nog een tekort van zo’n f 33.000 blijft. Zo dra dit mogelijk is zullen b. en w. dan ook opnieuw het ministerie verzoeken te mogen overgaan tot verdere tariefs verhoging. CULTURELE RAAD Voorgesteld wordt de verordening op de culturele raad in die zin te wij zigen dat een van de leden van deze raad voortaan door b. en w. wordt be noemd uit hun midden en dat dit lid als voorzitter optreedt. Tot nu toe werd de voorziter uit de culturele raad benoemd. HORECABEDRIJVEN TOT 2 UUR ’S NACHTS OPEN B. en w. achten een verlenging van het sluitingsuur tot 2 uur ’s nachts voor een aantal horecabedrijven ge rechtvaardigd en verantwoord. Het sluitingsuur is thans 1 uur, terwijl in bijzondere gevallen de burgemeester ontheffing kan verlenen tot 4 uur op z’n laatst (of vroegst?). Alleen in bepaalde gevallen, tijdens het zeilseizoen en soms voor en na als anderszins van een bijzonder geval kon worden gesproken, werd tot nu toe ontheffing verleend. Een aantal exploitanten heeft een verzoek om ont heffing voor het hele jaar ingediend. In verschillende bedrijven zijn voor Er gebeuren vreemde dingen in Woudsend. Wilde geruchten over wat er soms plaatsvindt in de leegstaande voormalige zuivelfabriek zijn zelfs doorgedrongen tot de gemeenteraad. Vrijdagmiddag hielden de vroede va deren zich uitvoerig bezig met het probleem van het onbevoegd betre den van leegstaande gebouwen. De Woudsender Gerding had n.a.v. ge ruchten in een vorige vergadering hierover vragen gesteld. Kan de plaatselijke overheid hier niet iets te gen doen? had hij toen gevraagd. B. en w. zegden toe de kwestie te zullen onderzoeken en het resultaat daarvan kwam vrijdag in de raad. De groepscommandant van de rijks politie, met wie de problemen wa ren besproken, achtte de bestaande bepalingen in het wetboek van straf recht voldoende. Het werd zeer de vraag geacht of een artikel in de Al gemene Politie Verordening zou wor den geaccepteerd. De heer Gerding was door dit ant woord van b. en w. niet bevredigd. Hij had de betreffende artikelen er op na gelezen. Er zouden bordjes met „verboden toegang - artikel 461” moe ten staan. Maar ze staan er nog niet, zo had hij diezelfde middag geconsta teerd. Toch zou er van gemeentewe ge wat tegen moeten worden gedaan, dat het gebouw wederrechtelijk wordt betreden. De politie zou eens wat vaker moeten controleren, al is dat moeilijk met het oog op het perso neelstekort. Zijn plaatsgenoot Couperus onder streepte dit door er op te wijzen dat de jeugd van alles vernielt. Zelfs een klok, die er nog hing moest er aan geloven. De heer Attema merkte op, dat bordjes de jeugd niet tegenhouden. Het zijn de ouders die hier een grote verantwoordelijkheid hebben. Zij moe ten hun kinderen wijzen op wat wel en niet mag. De voorzitter: Dit is een heel goede opmerking, maar daarmee zijn we er nog niet uit. De heer Heeringa meende dat het probleem is de onderbezetting van het politiekorps. De bezetting zou opge- voerd moeten worden. De heer Cou perus vertelde dat de zuivelfabriek vooral in het weekeinde een trekpleis ter is voor oudere jeugd, zowel jon gens als meisjes. Men zou daar de ei genaar op kunnen wijzen. AARDGAS IN HEEG? kunnen worden beschikt. Dit zgn. open bejaardenwerk wordt thans reeds verricht, maar zal in de toe komst een veel hogere vlucht moeten nemen en sterk gecoördineerd zo niet geïntegreerd moeten plaats vinden. Daarbij zal de vraag onder ogen moeten worden gezien of deze werkzaamheden vanuit en in een of meer dienstencentra moeten worden verricht. B. en w. merken hierbij op dat' het particulier initiatief ten aan zien van de hier genoemde activitei ten een belangrijke rol speelt. Ook de overheid zal echter, in nauwe samen werking met dit particulier initiatief, het hare moeten bijdragen tot het treffen van zo effectief mogelijke voorzieningen. De reeds gestelde vraag of het nog zin heeft voor beide tehuizen een af zonderlijke commissie van bijstand in stand te houden volgens b. en w., ge zien het voorgaande, ontkennend te beantwoorden. De ontwikkelingen op het gebied van de bejaardenzorg nopen ertoe het gehele complex van vraagstukken dienaangaande als één geheel te zien. Met het oog daarop wordt het dan ook gewenst geacht de nieuw in het leven te roepen com missie een ruimere taak te geven dan alleen het bijstaan en adviseren inza ke het beheer van beide tehuizen, zo dat zij kan worden ingeschakeld bij de vraagstukken ten aanzien van de bejaardenzorg in het algemeen. HOGERE TARIEVEN VOOR DE VEEMARKT Nu de veemarkthal binnenkort in gebruik zal worden genomen is naar de mening van b.en w. het tijdstip aangebroken om tot verhoging van de c7 de veemarkt geheven rechten over te gaan. Daartoe hebben zij een nieu we kostenberekening naar de laatst- bekende gegevens doen opstellen, waaruit blijkt dat met een jaarlijks bedrag aan exploitatiekosten van rond f 65.000,rekening moet worden ge houden. A1s de veemarktrechten ver hoogd worden kan, naar mag worden aangenomen, tot een bedrag van rond f 59.000,in de uit de bouw van een overkapping voortvloeiende exploita tiekosten worden voorzien, terwijl daardoor de concurrentiepositie van de Sneker veemarkt ten opzichte van de andere veemarkten niet wordt aan getast en toch in redelijkheid rekening wordt gehouden met de betere accom modatie, die door de bouw van de overkapping tot stand is gekomen. wijzen op het belang van een derge lijk onderzoek. De voorzitter beloofde dat er meer achteraan zou worden gezeten. De raad was van oordeel dat aan de nieuwe subsidieregeling voor ver betering van particuliere woningen ruime bekendheid moet worden ge geven. OPENINGSTIJDEN BRUGGEN Geruime tijd vergde de vaststelling van de openingstijden van de bruggen op zon- en feestdagen in de gemeente. Een knelpunt bleek de openingstijd van 5 tot 6 in Woudsend. De heer Gerding wees er op dat er om 5 uur veel verkeer op de weg is. De heer Gèrbrandij jr. vond dat men weleens overleg had kunnen plegen met dorps belangen en de verzekeringsmaat schappij „Woudsend”. De heer Cou perus wilde dit openingsuur in z’n ge heel een kwartier later hebben. De heer Gerding daarentegen vond drie kwartier voldoende. De voorzitter wilde niet al te vast houden aan het voorstel van b. en w. De meerderheid van de raad was tenslotte voor een heel uur. Toen kwam er nog een moeilijk heid, nl. de openingstijd op zondag morgen. Voorgesteld was 8.15-9.15 uur. Maar, zo werd opgemerkt, dan zou de brugwachter moeilijk om half tien in de kerk kunnen zijn. Vlot ging daar op ieder ermee akkoord dat dit uur een kwartier vervroegd werd. De afhamering van enkele tiental len artikelen van twee gemeenschap pelijke regel! .gen nam ook nogal wat tijd. De regeling ter bevordering van krotontruiming en doorstroming kreeg gunstig onthaal. De doorstroming functioneert wel, verzekerde de Voor zitter. Maar de heer Gerding vond dat de afwikkeling van sommige zaken wel eens wat lang duurt. Hij noemde

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1