FAGENDA 1 K. ,^fl VORSTELIJKE HULDIGING EN FORSE GESCHENKEN VOOR ATJE IN IRNSUM Noflike feestjoun foar alderein Dry lts IJLST Syntagma Musicum verzorgt laatste stadhuisconcert en van WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Installatie burgemeester Cazemier in Oesthem Werken rondom de opstanding in Ufówellingerga” 125e Jaargang Maandag 23 maart 1970 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD In R. J. Sipkensschool Geen Paasmeeting, wel Paasweekend 1970 Snee kar Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Gewonde en flinke schade door botsing in Ijlst Weer botsing op kruispunt Oosterdijk-Ged. Pol NCVB Scharnegoutum bekeek ’t ouder worden Klaas Visser en Jappie van Dijk beginnen sportzaak in Sneek Burgerlijke stand Pleziervaart Friesland in stormachtige ontwikkeling Geslaagde zang- en muziekavond in Oudega V Vrouw door auto gegrepen op kruispunt Lemmerweg Tehuizen voor ongehuwde moeders voor RONO SNEEKER NIEUWSBLAE bornhardt, worstfagot, vd Zw. en Maandag 23 maart Ruilbeurs in rest. Leeuwen, Parkstraat, ’s Avonds 7.30 uur. Meerpaal: Iedere zaterdag van half 2 tot half 4 ruilbeurs. Advertentieprijs: 15 cent oer mm Bij Kontraki (handelsad verten ties) lager Abonnementsprijs t 4,— per half laar Per posl f 6.per half jaar Giro 85 07 48 Ln.v. Sneeker Nieuwsblad Vrij grote snij wonden aan het ge zicht kreeg de heer H. de Vries uit Echten zaterdagmiddag in IJlst toen zijn Volkswagen in botsing kwam met een bestelwagen, bestuurd door de heer Eekma uit Hindeloopen. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor vier op de Stadslaan. De heer De Vries kwam IJlst binnenrij den. Vanuit de Bernhardstraat kwam op dat moment de bestelwagen in for se vaart aanrijden. Er volgde een zware botsing, met als gevolg dat de linkerzijde van de Volkswagen geheel werd ingedrukt. De heer De Vries sloeg met zijn hoofd door de voorruit. De auto is totaal vernield. De eerste hulp werd verleend door mevrouw Wouda en Wouda jr. bracht de ge wonde naar het ziekenhuis te Sneek. Na medische behandeling aldaar kon de man naar huis worden gebracht. „Dat hiene wy nea tocht”, was één der kommentaren van het echtpaar Keulen-Deelstra op de grootse en spontane huldiging van de nationale en wereld-schaatskampioene Atje zaterdag in Irnsum. Deze aanvankelijk zon nige eerste lentedag had ’s middags vele duizenden in dit grootste dorp van Rauwerderhem op de been gebracht. Na een startschot van de kampioene gaven om half drie op het plein voor de Z.H.M. de kinderen van de lagere- en kleuterscholen van Irnsum een 250 kleurige SRV-ballons met een label, voorzien van een foto van Atje en naam en adres van afzender (-ster), prijs aan een stevige westenwind. Hierna begon onder enorme en enthousiaste be langstelling een rijtoer door het bijzoder royaal en feestelijk versierde en geïllumineerde dorp met diverse erebogen. Gedurende het weekeinde zijn de verkeerslichten op het kruispunt Oos- terdijkGed. Pol buiten werking. Al leen een knipperlicht waarschuwt de weggebruikers dat ze voorzichtig moe ten zijn. Niettemin gebeurt het nogal eens dat er juist in de weekends aan rijdingen ontstaan. Zo botsten gister avond weer twee auto’s op elkaar. Beide werden behoorlijk beschadigd, doch er waren geen persoonlijke on gelukken. Het ongeval ontstond door dat bestuurder J. L. uit Almelo geen voorrang verleende aan de van rechts komende bestelauto van J. S. uit Sneek. Deze kwam uit de Wijde Burg straat. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150-3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 De commissaris der koningin in Friesland opende kort de lange reeks sprekers, die hun woorden beklem toonden met indrukwekkende en fraaie reeks geschenken, welke het echtpaar Keulen-Deelstra haast in ver legenheid brachten. Hij overhandigde de „gouden” kampioene een fraaie zilveren broodschaal. De heer Quarles van Ufford, voorzitter van de KNSB, deelde mee dat Atje was benoemd tot lid van verdienste van de KNSB en REGEN VAN GESCHENKEN De heer J. v. d. Bent, burgemeester van Rauwerderhem, kon namens de in woners van Rauwerderhem nota bene aanbieden een aantal goederen, welke na opening van het doek op het po dium bleken te staan: een Oudholland se eethoek tafel met 6 stoelen fraaie salontafel, automatische wasma chine, gouden armband voor Atje en ’n gouden horloge voor Jelle en ’n ge schenk voor de helpende schoonmoe der van Atje en zuster Hyke van deze. De provinciale paasmeeting, die voor gaande jaren op paasmaandag in Leeu warden werd georganiseerd door de gereformeerde jeugdverenigingen, gaat dit jaar om verschillende redenen niet door. In overleg met het provinciale bestuur van het gereformeerde jeugd werk in Friesland heeft een aantal g.j.v.-ers het initiatief genomen voor het organiseren van een paasweekend op zondag 29 en (paas) maandag 30 maart. Het programma, dat in grote mate mee tot stand komt dankzij de weekend-deelnemers, wordt gehouden in een L.C.G.J.-zeilkamp-akkommoda- tie in Oppenhuizen/Uitwellingerga. Bij de voorbereiding van het pro gramma is zoveel mogelijk rekening gehouden met de bezwaren die er te gen de „eendags”-paasmeetings beston den; alle deelnemers worden nu zo intensief mogelijk bij het programma betrokken. Vandaar dat het thema van dit weekend is: „werken rondom de opstanding”. Na de aankomst en kennismaking op zondagmiddag tussen half vier en half vijf gaan de deelnemers zich voorbe reiden op hun bijdrage aan een bij zondere kerkdienst ’s avonds in de gereformeerde kerk van Oppenhuizen. Hieraan werken verder nog mee o.a. ds. Brinkman uit Sneek en het combo „de Micro’s” uit Leeuwarden. Na de kerkdienst volgt er ’s avonds een agapèviering. Naar het voorbeeld van de eerste christelijke gemeenten wordt tijdens een gemeenschappelijke (liefde)-maaltijd in gebeden, zang en onderlinge gesprekken nader bezonnen op het opstandingsfeest dat Pasen is. Voor de liefhebbers is er daarna even tueel nog de gelegenheid om mee te doen aan een waterdropping, om op die manier de indrukken van deze eerste dag in alle rust te verwerken. Tijdens de tweede dag wordt door middel van kreatief spel ingegaan op de vraag „wat werken rondom de op standing” in diepere zin kan beteke nen. ’s Middags wordt door de deel nemers een dorpenspel voorbereid en opgevoerd. De maandagavond tenslotte wordt ontspannend doorgebracht in een „café-chantant-achtig” iets. De kosten van dit weekend in Op- penhuizen-Uitwellingerga bedragen f 10,Belangstellenden kunnen voor inlichtingen en/of opgave terecht bij het P.C.G.J.-bureau, Emmakade 75 nz, Leeuwarden, tel. 05100-20105, waar fol ders met het volledige programma be schikbaar zijn. Donderdag kwam de afd. Scharne goutum van de Ned. Chr. Vrouwen bond in vergadering bijeen. De leiding was in handen van de presidente, mej. T. Glastra van Loon. Nadat gezongen was Ps. 25 1 ging zij voor in gebed en hield naar aanleiding van Matth. 26 17-30 een korte meditatie. Spreker was de heer J. Anema uit Buitenpost over het onderwerp „Ou der worden en toch jong blijven”. Als de hoogste bloei in ons leven voorbij is komt er veroudering, aldus de heer Anema. Was in 1900 de gemiddelde leeftijd van de mensen 45 jaar, thans is die 73 a 74 jaar. Om lichamelijk gezond te blijven is het belangrijk het mooie lichaam dat God ons heeft ge geven, jong en fris te houden, dus het proces van het ouder worden niet in de hand te werken. Daarom is goede voeding, lichaamsbeweging en vol doende rust van groot belang. Geeste lijk gezien merken we dat het reactie vermogen achteruit gaat, de belang stelling neemt af, bovendien staat men vaak kritisch tegenover de dingen van dit leven. Toch moet men proberen, als God de vermogens geeft, de dingen nuch ter te zien en te blijven leven in het heden en niet in het verleden. Het verleden stelt geen eisen meer, men kan niks meer goed maken. Proberen om iets van zich uit te laten gaan door een vriendelijk woord of gebaar, an deren die het moeilijk hebben te ge denken in het gebed en zo een zegen te zijn voor anderen. Ook Abraham is ons hierin tot voorbeeld geweest. Om biddend het offer te brengen, als we dat kunnen, geeft God ons zeker kracht. Tongersdeitojoun 19 maert wie it dan wer sa fier. Lykas de léste jierren gebrüklik, hie ek nou wer de krite „Meiinoar len” de Drylsters dy’t de seis kruskes of mear op de rêch ha, ütnoege dizze joun by harren yn it Mienskipshüs to kommen foar in ge- sellich „onder-onsje”. Foar dit barren bistiet altyd wer grjeate bilangstelling. En sa wie de greate seal ek dizze joun wer alhiel biset. Op elk tafeltsje in blomke, in fleske rükersguod en in beker mei_ se- garen en sigaretten hwertroch de ünt- f angst al daliks feestlik oandie. Rom acht ure kaem foarsitter D. Waliniga troch de gordynen krupen om syn gas ten it wolkom ta to noppen. Bliid sei er to wêzen mei safolle dy’t kommen wiene en üt it noflik petear dat yn it ketierke foaróf al hinne en wer gien wie koe er wol opmeitsje dat elk wer oer in fleurich sin beskikte. Oan dizze joun is folie wurk foaróf gongen, sa sei er, mean as oare kearen faeks. Mar it is net forgees wurk west. Dat blykt üt it meilibjen fan jimme meiinoar. It stik dat troch eigen krach ten joun hjir spile wurdt, draecht.as titel: „Under ien dak”. It is in twein- tich jier tobek hjir yn Drylts ek in kear opfierd. It is in earnstich, stik hweryn ütkomt dat it omheech halden fan de stan yn it forline fan greate bitsjutting wie en seis ta famyljekon- flikten liede koe mei (uitstellende ge- folgen. Nei it mienskippelik sjongen fan üs Fryske folksliet forklearre de foar- sitter de joun foar bigoun en wie it wurd oan de spilers en spylsters. Der fan ütgeande dat it in amateurploech is dy’t it stik brocht, moat sein wurde dat der perfekt wurk levere is. As we in pear opmerkings meitsje meije, we kienen. fan Durkje oan ’t slot, doe’t de frede tusken har en de aid heit fan har man dan kommen wie, hwat mear „frouljueigen” uterings fan tagedienens forwachte; it bleau hwat kald saeklik. Jan de man fan Antsje spile it hiele stik lans altyd tsjin de reade streep oan, soms der krekt oer hinne; in lyts bytsje minder drokte hie wol kind en by de notaris misten we de allure dy’t üs fuortdeliks sei: ja, dy man is notaris! Dit wiene sa mar in pear tinksels dy’t üs troch de holle fleagen en by it sjen en it lüsterjen. De oandacht dy’t fan üt de seal i kaem spriek foar himsels hoe der mei Van makelaarskantoor Bos en Wind vernamen wij dat het winkelpand Lemmerweg 4, waar thans levensmid- delenbedrijf J. FJemersma is geves tigd (vroeger Bergo), onderhands is verkocht. Koper is de heer Klaas Vis ser, trainer van bekende schaatsers en schaatsters. Hij breidt zijn bestaande sportzaak te IJlst uit met een filiaal. Hierin zal de heer Jappie van Dijk uit Ruigahuizen, succesvol Fries schaat ser, chef worden. ynspanning genoaten waerd en op elk bidriuw en der wiene trije kaem in hantsjeklappen as blyk fan goed- karring. Sa fleach de tiid om. Yn de tuskenskoften waerden de bisikers troch in party froulju forwend mei kofje en hwat der bij. Oeral wie foar soarge. Oan it ein krigen de spylsters elk in bosk blommen en de spylers in rokertsje. De foarsitter wie der wis fan, sei er, dat hja allegear harren bést dien hiene en hoopte dat de seal der krekt lyk oer tocht. Mear sokke jounen, sa bisleat hy. De hear Wassenaar brocht üt namme fan allegear de tank oer oan it bistjür en oan de toanielploech foar i wat diz ze joun oanbean wie. In selskipke fan trije brocht yn de skoften muzyk en sjongen. Al mei al wer in feestjount- sje dat oan de forwachtings hjirfan antwurd joech! Burgemeester B. W. Cazemier zal vrijdag 3 april a.s. intrede doen in zijn nieuwe gemeente Wymbritseradeel. De installatie zal plaatsvinden in een buitengewone raadsvergadering. Die wordt voor deze gelegenheid niet in het gemeentehuis gehouden, maar in het „Himsterhüs” te Oosthem, 's mid dags om 2 uur. De inwoners van Wym britseradeel krijgen om 4 uur gelegen heid persoonlijk kennis te maken met de nieuwe eerste burger. Na het Irnsumer muziekkorps „Al legro” kwam een grote praalwagen, ge trokken door twee Friese paarden Ulco en Woltje die gemend wer den door KI. Postma, Workum. Daarin zaten in een grote schaatsschoen Jelle en Atje en de 3 kinderen. In een vol gende open landauer, getrokken door de Friese paarden Janko en Xantilla (Workum/Bolsward), Kees Broekman en alle overige leden van de dames- kernploeg. De paarden Albino en Na tali (Heidênschap en Workum) brach ten in een open rijtuig Klaas Visser en de dames van de Friese trainingsgroep in deze fraaie stoet van rijdsters van wereldformaat met zich mee, waarna het drumkorps van de Akkrumer „Har monie”. voor afsluiting zorgde. De aanvang van de officiële huldi ging in de zaal „De Twee Gemeenten” om 3 uur, uitsluitend bestemd voor officiële personen en genodigden, werd door de ongewoon grote belangstel ling 3 kwartier vertraagd. Overigens viel het vele werk en de goede organi satie van het huldigingscomité wel op, evenals de goede leiding van voorzit ter W. Riemersma, zodat toch om prompt 6 uur deze huldiging was afge lopen. Dit was ook nodig, want het echtpaar Keulen moest nog een rijtoer in de nieuwe aangeboden wagen door het dorp maken, moest zich nog een keer vertonen aan de wachtende me nigte, terwijl ook nog een koffietafel moest worden afgewerkt voordat om 8 uur de kampioene aan de overige eigen inwoners en anderen haar op wachting maakte om deze huldigings- dag af te sluiten. De commissaris SNEEK, van 14 t.e.m. 20 maart. Geboren: Foeke Simon, zv Folkert Simon Visser en Fettje Boersma; Jantje, dv Sipke Boerstra en Klaaske Scholte; Ida Louisa, dv Giuseppe Pietro Marin en Louise van Elselo; Christina, dv Eeuwke Boomsma en Henderika de Vries; Sonja Martina, dv Jan Faber en Trijntje Harmpje Man tel; Berend Sjoerd, zv Jacob Visser en Antje Trijntje Wittermans, van Jut- rijp; Monique, dv Sietse Gerrit Bouw meester en Adriana Maria Christina Aloysia Lauwen; Sonja, dv Johannes Oppenhuizen en Sietske Veenstra; Re gina Hermina, dv Pieter Weitenberg en Helena Agatha Bouma, van Wor kum; Willem Olchert, zv Ekke Sjj- bren Welles en Lutske van der Heide, van Joure; Beert, zv Anne Boomsma en Willempje Jennigje Bonestroo, van Lemmer; Erika Maria, dv Franciscus Hendrikus Braem en Henderika Tjeerdina van der Baan; Marianne, dv Sijtze Sijtsma en Jeltje Kuiper, van Makkum; Corrie Grietje, dv Tjeerd Gerlsma en Grietje Veenstra, van Spannum; Nico, zv Jan Ketting en Jurrendina Smit, van Dordrecht; Geert-Jan, zv Bauke Geert Oosterhoff en Catharina Maria Batstra, van Workum; Teatske, dv Tjeerd Schuh- macher en Geertje Bosma; Alfred Ed win, zv Lammert de Jong en Imelda Everdina Brattinga; Monique, dv Lam- bertus Cornells van der Hulst en Aalt je Posthuma. Onvertrouwd: Rintje Jellema, 22 jaar en Christina van Dijken, 19 jaar; Adrianus Franciscus Pots, 22 jaar en Aaltje de Vries, 24 jaar; Alle Nijdam, 23 jaar en Arendje Woudstra, 17 jaar; Ronald Boudewijn Franciscus de Bou- ter, 26 jaar en Lena Schuil, 27 jaar. Getrouwd: Hein Walstra, 21 jaar en Klaske de Wit, 17 jaar; Sipke Dirk Plat, 30 jaar en Jaike Feenstra, 27 jaar. Overleden: Gerlof Koopmans, 64 jaar, ev Wijtske de Jong, van Wor kum; Bocke van der Zee, 72 jaar, wv Feikje Aukema, van Oudemirdum; Pier Vellinga, 81 jaar, ev Marietje Kamstra; Baudina Klapper, 60 jaar, ev Auke Wagenmakers; Jeltje Wouda, 54 jaar, ev Wiebe ten Dam, van Wor kum; Jancko Simon Kuipers, 18 jaar. WYMBRITSERADEEL, van 13 t.m. 20 maart. Geboren: Nynke Jikke Eelkje, dv Broer Adema en Theresia J. M. Beke- ma te Westhem; Akke Loes, dv Sjoerd Spijksma en Antje Piersma te Nijland; Remco, zv Martinus P. van der Kruk cn Liefke J. Buikema te Oudega; Femke Jannette, dv Bart Ozinga en Dirkje Dijkstra te Ysbrechtum; Saskia José, dv Derk van Enk en Anny Es- sink te Ysbrechtum. Gehuwd: geen. Overleden: Froukje Althuisius, 84 jaar, ev Wijbe Walinga van Goënga. zegde een 12-delig glazen eetservies toe. Voor Friesland en Heerenveen volgde de prettige mededeling dat de KNSB de Europese schaatskampioen- schappen heren voor 1971 deze keer aan Heerenveen heeft toegewezen, hetwelk met groot applaus werd be groet. Ook in 1969 heeft de Provinciale Waterstaat van Friesland tellingen verricht van het aantal pleziervaar tuigen, dat Friesland via de verschil lende „invalspoorten” binnen is geko men en van het aantal passages van pleziervaartuigen op diverse punten in Friesland. Wat de invalspoorten betreft ver tonen die aan de IJsselmeerkust de grootste stijging namelijk 69,4 procent ten opzichte van 1967. De gemeente- sluis te Lemmer en de sluis te Stave ren zijn de belangrijkste punten. De procentueel grootste stijging is opgetreden bij Dokkumer Nieuwe Zijlen als gevolg van de afsluiting van de Lauwerszee in mei 1969. Ve len hebben kennelijk de gelegenheid reeds benut om een vaartocht naar het Lauwersmeer te maken, de nieuw ste attractie voor de watersport in Friesland. De Driewegsluis tussen Overijssel en Friesland is nog steeds de belang rijkste invalspoort, maar het aantal passages ten opzichte van 1968 nam hier vorig jaar niet toe, waarschijn lijk doordat tengevolge van de bijzon der mooie zomer velen zich over het IJsselmeer hebben'gewaagd. Ook het aantal passages door de bruggen in de provincie vertoonde een vrij grote stijging, waaruit de toene mende betekenis van de watersport- recreatie in Friesland duidelijk valt af te lezen. Vooral de op 30 juni of ficieel geopende Heerenzijl, de nieuwe vaarverbinding tussen de Zoutepoel en de Terkaplesterpoelen, blijkt in een behoefte te hebben voorzien, want al leen reeds door deze brug passeerden in juni, juli en augustus 17.221 sche pen. De stormachtige ontwikkeling van de pleziervaart in Friesland gaat nog steeds door. De jaarlijkse toeneming bedraagt ongeveer 25 procent, het geen neerkomt op een verdubbeling binnen vier jaar. Daarin is dan nog niet begrepen het aantal boten, dat op trailers de provincie binnenkomt. Daarover is vrijwel niets bekend. pioen van Nederland mevr. Grietje Lukkes-Oosterhof en de meisjeskam pioene Froukje Jongsma. Tenslotte kwam Atje nog even voor de mikrofoon om persoonlijk en na mens alle damesleden van de kern ploeg aan Kees Broekman een barba- cue aan te bieden, wat zij op haar be kende rustige wijze met welgekozen' woorden deed. Het is een grootse huldiging gewor den in een uiterst spontane en spor tieve sfeer als een gouden bladzijde in het rijke boek van Atjes schaatshisto rie, waarvan het boek nog niet is af gesloten. Namens het gemeentebestuur bood wethouder H. Hooijenga een zilveren brood-of fruitschaal met inscriptie aan. De heer W. G. Comello, voor het dis- trikt Friesland van de KNSB, een 30- delig kristallen drinkservies, de heer Scholten voor de Friese Sportraad een fraaie Makkumer tegeltableau van schaatsende Atje in kleuren, met tekst. Hierna werd op verzoek van voor zitter Riemersma het woord gegeven aan de bekende sportreporter Theo Koomen, die zich spontaan en zeer waarderingsvol uitliet over de presta ties van Atje geen toe val, doch een sportvoorbeeld voor de hele wereld en zich lovend uitsprak over de ge meenschapszin en het enthousiasme van de gehele bevolking. Hij won hier mede weer iets terug van zijn hier en daar aangetaste goodwill. De zaal rea geerde bijzonder sportief. Een vuur van geestdrift en meeleven in de zaal en tranen bij Atje verwierf het feestlied op Atje Keulen-Deelstra in ’t Fries en ’t Nederlands met mu ziek van de Irnsummer G. H. v. d. Goot en tekst van het oud-hoofd van de r.k. school, de heer T. H. v. d. Zee. Atje moest even haar zakdoek uit haar tasje halen om tranen van aan doening te bedwingen. NIEUWE AUTO Toen kwam de heer KI. de Jong, voorzitter van PI. Belang, namens het plaatselijk en provinciaal bedrijfsleven met een nieuwe vouwfiets een koffie- zet-apparaat, van de ijsclubs kring Heerenveen en ijsstadion Thialf in sa menwerking met de gezamenlijke Frie se Volkswagendealers een nieuwe Volkswagen (wegens de amateurbepa- lingen in bruikleen), een 1 jaar geldi ge wegenkaart, een dito verzekerings polis met groene kaart, autokaart van Nederland en speciaal voor de kam pioene een bewijs om gratis rijlessen te volgen t.e.m. ’t examen. De heer Hemminga van de aktie- groep Trainingsfonds overhandigde een zilveren fotolijst met grote foto’s van de 3 kinderen erin en de mededeling dat het streefcijfer voor het trainings fonds voor jeugdige schaatstalenten van f 25.000,was bereikt. Mej. C. Nij dam uit Oranjewoud bood namens een Noorse sohaatsenfabriek en ’t eigen be drijf in een fraaie kristallen vaas een zilveren ring met briljanten aan. De heer Venema, namens de hardrijders- klub Heerenveen, gaf een fraai wand bord. de heer A. G. de Groot voor de krant „De Stirn van Raerderhim” een taart en de heer A. Slotboom namens de zuivelwereld voor deze middag con- sumptiekaas voor de gasten en soft-ice voor ’s avonds, voor de kinderen van Atje en Jelle een grote fruitmand en voor ’t gehele gezin een Frico-kruiwa- gen vol zuivelprodukten, 31 weken (Atjes leeftijd) een kilo boter en een beurs voor een lid uit de familiekring. De voorzitter overhandigde aan Kees Broekman en Klaas Visser ieder een wandbord en nog enkele bloemstuk ken, die hiervoor in aanmerking kwa men, zoals de nieuwe kortebaankam- Maandag 23 maart Ingelandenvergade ring Waterschap ,,’t Marian”, ’s av. 7.30 uur in café O. de Jager te Nij land. Maandag 23 maart Politiek Trefpunt in de Lichtboei, Marktstraat. Spre ker drs. J. Mulder, Sondel (ARP). Woensdag 25 maart Kontaktdag Slump’s speciaalzaak, Oude Koe markt van 2-2.30 uur en 7.30-9 uur. Moandei 23 en Tiisdei 24 maert Krite- toaniel fan Krite Snits mei in blij- spul fan B. Westra: „In bern op ’e noed”. Amicitia, jouns 8 üre. Donderdag 26 maart Stadhuisconcert in de R. J. Sipkensschool in de Kon. Wilhelminastraat, door het ensemble Syntagma Musicum o.l.v. Kees Ot ten. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag 27 maart (Goede Vrijdag) Uit voering Matthaus Passion ’s mid dags 2 uur in de Martinikerk te Bolsward. Donderdagavond trad in de her vormde kerk te Oudega (W.) het chris telijk mannenkoor „Edoza” uit Sneek op samen met de plaatselijke muziek vereniging „E.M.M.”, beide onder de bekwame leiding van dirigent W. Val- kema uit Oosthem. De avond werd omstreeks 8 uur ge opend door voorzitter W. Martens. De kerk was wel aardig bezet, al was er meer publiek verwacht. De verwach tingen waren hoog gespannen, want van het mannenkoor gaat al veel roem uit, terwijl E.M.M. de laatste tijd haar prestaties eveneens opvoert. De uit voerenden kweten zich voortreffelijk van hun taak. Er was een programma samengesteld dat bepaald niet gemak- keljjk was. Zeker niet voor de jonge leden van E.M.M. Maar het gebodene ondervond allerwege waardering on der het publiek. Aan het programma werd voorts medewerking verleend door Dirk Don ker, orgel, Cor Boorsma, tenor, en Wessel de Jonge, bariton. Van de uit gevoerde werken noemen we het ko raal „Herr Christ” van Bach en het 3- delige „Die Koppenbrullerhöhle” van M. Boekel, het stuk waarmee het korps een eerste prijs verwierf op het on langs gehouden zaalconcours te Leeu- worden. Voor de uitvoering van deze nummers alle lof voor dirigent en le den. Het mannenkoor zong met over gave. Machtig klonken de stemmen in de kerk. Enkele nummers vielen op door een gloedvolle vertolking. Zoals het „Nader mijn God bij U” en „Als ik Hem maar .kenne” alsmede ’t „Hal leluja, eeuwig dank en ere”. Al met al was het een genotvolle avond. Voorzitter Martens bracht dank aan allen. Het korps speelde tot slot nog twee koralen uit de Matthaus Passion en het koor zong de „Ambro- siaanse lofzang”. Vrijdagmiddag liep de 29-jarige me vrouw De Boer-de Jong een hersen schudding op toen zij op het kruispunt Lemmerweg-Scherhemstraat (Fries wijkstraat) door een apto werd ge grepen. Zij stak mét haar fiets zonder voldoende uit te kijken de Lemmer weg over. De bestuurder van de auto, J. B. uit Barsingerhorn, kon haar niet meer ontwijken. De vrouw werd voor observatie naar het ziekenhuis ge bracht, maar kon later naar huis. De auto werd aan de voorkant bescha digd. Vanavond van 19.30-20.00 uur be steedt de Rono-rubriek „Kerk en sa menleving” aandacht aan de leef- en werksfeer in de tehuizen voor onge huwde moeders. Bezocht werden de St.-Paulastichting te Arnhem „Toevluchtsoord” te Groningen. In dit programma komt ook een im pressie voor van enige kindertehui zen. Gesprekken met kinderen en stafleden van de Groesbeekse tehui zen en het kindertehuis „Helperha- ven” in Groningen. Het wereldvermaarde ensemble „Syntagma Musicum” o.l.v. Kees Ot ten zal het laatste stadhuisconcert van dit seizoen verzorgen op donder dag a.s. ’s avonds 8 uur. Evenwel niet in het stadhuis, doch in de aula van de R. J. Sipkensschool aan de Wil helminastraat (bij de manege). De raadzaal van het stadhuis kan wegens verbouwingswerkzaamheden niet voor dit doel gebruikt worden. Dat is de reden dat het Comité Sne- ker Kamermuziekvrienden (Kunst aan Allen, Nut, Jeugd en Muziek, Cultu rele Raad) heeft omgezien naar een andere ruimte. Het kan een heel bijzondere avond worden. Het is de eerste keer dat dit gezelschap in Sneek optreedt. Het is bekend van radio, tv, grammofoon plaat en door een suksesvol optreden overal ter wereld (VS, Canada, Mexi co, Australië, Nieuw Zeeland) be roemd. Het ensemble dat vokale en instru mentale muziek uit middeleeuwen en renaissance-tijd brengt, bestaat uit: Will Kippersluys, alt; Marius van Al tena, tenor en kromhoorn; Barbara Miedema, blokfluit, portatief (orgel), spinet, slagwerk; Anneke Pols, vedel, viola da gamba, blokfluit; Leo Mei link, blokfluit, bornhardt, kromhoorn, trombone; Kees Otten, blokfluit, gemshoorn, zink. Syntagma Musicum behoeft onzer zijds geen aanbeveling. Maar wilt u er iets meer over weten, ziehier wat Kees Otten er zelf van zegt: „Dit ensemble is geboren uit een nieuwsgierigheid. Als reproduktief kunstenaar kan men twee dingen doen: óf zijn leven wijden aan de ge vestigde waarden, de grote erkende kunstwerken, óf een ontdekkingsreis gaan maken door het onbekende. Dan komt de vraag: hoe zit dat, heeft de tand des tijds op de juiste wijze ge selecteerd, het kaf van het koren ge scheiden, óf bestaat er nog veel wat óók de moeite van het kennis nemen waard is. Wij hebben een grote sprong teruggemaakt; niet het erkende repertoire van de laatste twee eeu wen voeren wij uit, maar muziek ge schreven tussen het jaar 1050 en 1650. Dansmuziek, kroegliederen, muziek voor de kerk, dit alles proberen wij uit te voeren op de manier zoals het in die vroege tijden geklonken zal hebben. Maar laten we ons toch maar niet gaan verplaatsen in de middel eeuwse of renaissancetijd: deze mu ziek heeft dit niet nodig, ze is spring levend. En dat is niet alléén onze ervaring; wij, die er dagelijks mee be zig zijn, zijn misschien bevooroor deeld, maar de velen die onze muzi kale ruimtereis mee willen maken hebben dezelfde reactie. Dat is het gelukgevende voor mij en mijn mede werkers: dat onze nieuwsgierigheid beloond is met zo een grote en vaak diepgaande response”. En wat anderen er van zeggen: „Het was de mooiste muziek, die ik ooit gehoord heb. Wat speelden die mensen toch?” vroeg Leonard Bern stein na een optreden van het Syn tagma Musicum. (Het Parool). - „Een onver getelijke avond” (NRC) - „The enthusiastic audience clearly enjoy ed” (Daily Telegraph, London). - „The playing and singing was splendid. The sounds have a clarity and richness that delight the ear” (The Guardian). - „....grosse, innige Verstandnis und eine vollendete instrumentale und vo kale Technik” (Berner Tageblatt). - „Cet excellent ensemble... qui appor- ta un soin parfait a toutes les inter pretations” (Le Matin). - „Een van de beste kamermuziekensembles ter wereld”, schreef de Chicago Daily News op 29 oktober 1969. Grammofoonopnamen o.a. „Antho logy of Early Music” (Columbia) en „Lebendige Musik des Mittelalters und der Renaissance” (His Master’s Voice).

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1