Laatste verkiezingen door politici tot graadmeter gemaakt voor landspoütiek Vrij heidzei Iers bijten het spits af I I I I I I I I I I I i I i o waterpoort-krabbels IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van MEDEDELING DINSDAG 31 MAART Prins Claus 6 mei in Sneek, daarna Zuidwesthoek in f i l o “1 CHkieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Vrouw (50) vanmorgen op straat overleden I o o o o o o o o o o o o o o o l 123c pargang nr. 24 Donderdag 2€ maart DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Drs. J. Mulder in Politiek Trefpunt: hiervan is destijds gegund aan de NBM te Heerenveen. verschoven naar Afscheid dokter L Feenstra 0 l 1970 Man gewond door botsing met portier van auto Aantal deelnemers (20) voor Paaswedstrijden beneden de verwachting 0 Dinsdagavond afscheid burgemeester Cazemier - politicus, aldus de mes bestaat. (Foto Julius van Dijk) Van de IIIHIIIIIIIIHHIHIIHIHHIIHIIIIIIIHlilHHIH tijd. Er is dan ook alle aanleiding spiegelen zijn klanten uit te reiken. In to- met 16 april. Er is in die 60 jaar heeft, Adm. „Sneeker Nieuwsblad”. IHIIIHIIIHtlIllimillllHIHHIHIHHIIHIIHH Amerikaanse muziekgroepen. de Kleine Palen 8. 144 geldige stemmen over. De mees- de verschijning was in onze stad proefdraaien, Mijn deelname, zo vervolgde hij, aan het politieke leven komt voort uit het feit dat ik ontzettend graag mee wil doen aan de inrichting van onze sa menleving. Dan ben je haast wel ge dwongen om lid te worden van een politieke partij. Wil je dat niet, dan m je eigenlijk alleen nog invloed uitoefenen als je journalist wordt. De keuze voor de ARP werd bepaald, omdat je politiek moet bedrijven van uit je levensbeschouwing. Ik ben meer Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Op 1 maart j.l. legde de heer L. Feenstra, na twintig jaar als internist in het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek werkzaam te zijn geweest, zijn praktijk neer. Aan belangstellenden wordt tijdens een receptie op 1 april a.s. van 17.00- 18.30 uur in het restaurant van het ziekenhuis gelegenheid gegeven af scheid te nemen van de heer Feenstra. Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMP’TE POL 6 Telefoon 05150-3005 Aan de chr. m.t.s. aUier werden vorige week ook verkiezingen ge houden. Daaraan deden 161 leer lingen mee (het is ons niet bekend of dit ee hoog opkomstpercentage is). De uitslag werd maandagavond door leraar D. de Vries in het Po litiek Trefpunt openbaar gemaakt. Om ma- 1 SNEEKER NIEUWSBLA Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Advertenties kunnen die dag tot 11.00 uur worden opgegeven aan ons bureau GED. POL 6 of per telefoon 3005. Burgemeester Cazemier van IJlst zal a.s. dinsdagavond om half acht in het Ulster Mienskipshüs in een bui ten gewone raadsvergadering afscheid nemen van zijn gemeente, die hij zes jaar als eerste burger heeft gediend. Zoals wij al eerder berichtten, volgt zijn installatie als burgemeester van Wymbritseradeel nog dezelfde week, nl. vrijdag 3 april in Oosthem. Na af loop van de raadsvergadering, onge veer half negen, kunnen de Ulsters en andere belangstellenden persoon lijk afscheid nemen van de familie Cazemier. sen wordt gemaakt, waarin een drie tal eilandjes worden aangelegd. Bij Brandeburen gaat men aan wal, waar na de prins in Workum de lunch ge bruikt onder meer in gezelschap van het actiecomité Zuidwesthoek, dat on langs met succes heeft geijverd voor behoud van de spoorlijn Sneek-Stave- ren. Advertentieprijs 15 cent oei mm Bij Kontrakt handelsadvertenties) lagei Abonnementsprijs t 4,— per balt laar Per post f 6.— per naif Jaar Giro 85 07 48 t.n.v. Sneeker Nieuwsblad Tenslotte nog een berichtje uit waarin de bereidheid tot samen- het Sneker postkantoor. Dat is in Er waren 3 ongeldige stemmen en dam vorige week 14 blanco (daarvan werd in 6 ge- 1 Vorige week maandag zijn in totaal zeven man van de ja. W. L. Zeelen uit Harlingen begonnen met graven langs de Leeuwarder- weg tussen Scharnegoutum en Sneek. Zoals bekend komt daar op aangedrongen het Wybren. Een luid géjuich begroette deze mededeling en luidkeels zon gen de kinderen de prijswinnaar toe, dat hij lang mag leven, hiep hiep hoera. De oude Bonifatius- school trilde op z’n grondvesten, de vreugde was spontaan. De wedstrijd werd door Het Ivo ren we u zo spoedig mo- 2, de CPN 1, de FNP 10, de Boe- gelijk te berichten. renpartij 2, de SGP 1 en D’66 37. Het is verleidelijk uit deze cijfers conclusies te trekken, maar dat stemmen verloren. Er ontstaat q Het Sneeker Nieuwsblad is een Gecombineerde uüaave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en de combinatie ARP-CHU-KVP, nl. n°g aan het Vanmorgen omstreeks 9 uur is de 50-jarige mevrouw Jitske Hekkema- Hoekstra uit de Kloosterstraat met haar fiets gevallen en ter plaatse over leden. Als doodsoorzaak werd een hartverlamming opgegeven.. De vrouw was hartpatiënte. Het gebeurde in de Nauwe Burgstraat. Het gezin Hekkema telt twee kinderen, van resp. 12 en 10 jaar. Op de Oppenhuizerweg werd dins dagmiddag de 65-jarige J. Hoogstra gewond. De man fietste tegen het por tier van een vrachtwagen, dat juist op het moment dat hjj passeerde werd opengedaan. Daardoor kwam hij te vallen, net tegen een andere vracht- korps, zo’n dertig jongens en meis jes, is ingeschakeld voor de actie. We kunnen gerust trots zijn op de muziekkorpsen en drumbands in onze stad. Gaat TGP dit jaar naar Kerkrade, ADVENDO is er al eer der geweest. Deze vereniging zoekt het nu veel verder. Van 17 april tot 4 mei maakt „groot” Advendo een toernee door Amerika. Eén van de leden zo lezen we in het ver- enigingsorgaan Fortissimo plaat ste de opmerking: „Wanneer ik over de reis naar Amerika denk, tuur van hun keuze: van de Staats courant tot de Bunte Illustrierte en van Elseviers Weekblad tot het Sneeker Nieuwsblad. Had de fa. T. Ypma uit Amster- maandag 1 De Openbare Leeszaal en Het aantal inschrijvingen voor de wedstrijden van de Vrijheidskiasse Or ganisatie, die gedurende de Paasdagen op het Sneekermeer worden gehou den, is beneden de verwachtingen ge bleven. Tot nu toe hebben zich slechts twintig deelnemers gemeld. Vermoede lijk heeft het koude weer van de laat ste weken velen er van weerhouden naar Sneek te komen. Tot de deelne mers behoren o.m. de Hollanders Jac. Aarts (winnaar van vorig jaar) en P. van Niekerk. Zondag worden er twee wedstrijden gevaren om 11.00 en 14.00 uur en Paasmaandag één om 11.30 uur. Zaterdagavond om plm. 18.00 uur ko men de deelnemers bijeen in de jeugd herberg „Wigledam” aan de Oppenhui zerweg voor een nasimaaltijd; daarna is er ’s avonds nog een gezellig samen zijn met o.a. uitdeling van de pro gramma’s en herinneringsvaantjes. ’s Avonds na de wedstrijden om plm. half zeven gaan de deelnemers met de „Toerist” naar een onbekende plaats, waar hun een jubileum gala-diner wacht. Na het diner volgt dan nog een jubileum-feestavond. Aan het begin van deze avond zal het bestuur van KZVS de dagprijzen uitreiken. Verder is er nog een prijs uitreiking na de wedstrijd op maan dag op de salonboot „Toerist”. Deze boot vaart beide dagen naar het meer, zondagmorgen vanaf de Jousterkade om 9.15 uur en maandagmorgen om 10 uur. Bij slecht weer wordt zondag een rondvaart gemaakt met de Toerist. De wedstrijden, die dit jaar in sa menwerking met de Koninklijke Zeil vereniging „Sneek” worden georgani- Vandaag is het de laatste don derdagkrant in oude samenstelling. Volgende week krijgt u een ver nieuwd Sneeker Nieuwsblad. In de ze rubriek hebben we steeds ge probeerd aardige nieuwtjes, ach tergrondinformatie en als daar toe aanleiding bestond commen taar op het nieuws te geven. Dat laatste dan vanuit het besef dat we niet de lezers een bepaalde mening moesten opdringen (alsof de re dactie de wijsheid in pacht zou heb ben), maar moesten tonen dat één zaak dikwijls veel facetten heeft. De krant draagt slechts het mate riaal, de bouwstenen, aan waarmee de lezer zich zelf een oordeel vormt. Vandaag doen we dat voor ’t laatst in deze rubriek. Volgende week gaan we in nieuwe vorm rus tig verder. seerd, staan in het teken van twee ju bileums. De Vrijheidskiasse bestaat 25 jaar en de Klasseorganisatie 10 jaar. Tot de stuwende krachten in deze organisatie behoorden o.m. onze stad genoten J. Kluitenberg en R. Alberda en vorig jaar werden zij dan ook in de jaarvergadering te Harderwijk we gens hun verdiensten tot erelid be noemd. Om het gebeuren verder te accen tueren zal de VKO met een stand aanwezig zijn op de Reereana, die van 48 april in Leeuwarden wordt ge houden. Men wil hiermee de aandacht van de watersporters vestigen op de Vrijheid als sierlijk wedstrijdscheepje. Het landelijk bestuur van de VKO bestaat uit de heren J. H. Aarts, voorz., J. Westers, vice-voorz.; Jac. Bol, secr.; Th. W. Zijlstra, 2e secr.; J. J. Zitman, penn.; W. G. Bus, 2e penn.; C. de Haas comm., en dat van distrikt noord uit: J. Westers, voorz., I Th. W. Zijlstra, secr., W. G. Bus, penn. I mej. F. Balstra, H. Niemendal, W. van Roeden en Sj. Jaasma, commissaris sen. Het ligt in de bedoeling om in Wor kum ook nog een kijkje te nemen in de 16de-eeuwse Sint-Gertrudiskerk met z’n beschilderde gildebaren. Na Workum wordt een bezoek gebracht aan Hindeloopen restaur atie-objec- ten) en Staveren (tweede gemaal en sluis), waarna door Gaasterland naar Balk wordt gereden. Daar wordt het bezoek van de prins besloten in „De Treemter”, waar prins Claus een ont moeting zal hebben met vertegen woordigers van de welzijnsstichting „Sudergoa”. In verband met Pasen wordt het nummer van maandag 30 maart hierbij een gunstige uitzondering. Con clusie: we moeten naar grotere een heden "n die moeten zo groot zijn, dat een wethouder er een dagtaak heeft. Dat betekent dat door samen- voegin in de Zuidwesthoek hoog stens nog vier a vijf gemeenten zouden overblijven. En dan nog hebben we de vorming van een gewest nodig. Dit zou vooral een taak hebben op het ge bied van de woningbouw, de ruimte lijke ordening en de recreatie. Tot slot ontstond nogal wat discus sie over de FNP en met FNP’ers. o o o o o I o o o o o o o o o auto aan. Het gevolg was een diepe snijwond. De gewonde werd naar het ziekenhuis overgebracht voor hech ting. Z.K.H. Prins Claus brengt op woensdag 6 mei een bezoek aan de Zuidwesthoek van Friesland, speciaal met het doel om kennis te nemen van de bestuurlijke en planologische ont wikkelingen in dit gebied. Daartoe heeft de prins eerst ’s morgens om tien uur in Sneek een ontmoeting met de leden van het samenwerkingsor gaan „Zuidwest Friesland”, waarin dertien gemeenten in de Zuidwesthoek samenwerken. Vanuit Sneek maakt de prins een tocht per auto en boot door Zuidwest-Friesland. Per auto rijdt men via IJlst naar Heeg, vanwaar per motorboot een vaartocht over Heegermeer en Flues- „Dc politici hebben de laatste ver kiezingen, voor de Provinciale Staten, gemaakt tot graadmeter voor hun landelijke politiek. I' ben daarom ook tegen een gezamenlijk optreden als dat van de heren Biesheuvel, Mellema en Schmelzer vorige week in Leeu warden. Als ze nu nog gekomen wa ren om verantwoording af te leggen over wat ze voor het noorden hebben gedaan”. Aldus drs. J. Mulder uit Son- del, directeur van het vakantiecen- trum aldaar, docent aan de Sneker chr. pedagogische akademie en in z’n vrije tijd o.m. raadslid van Gaaster land voor de ARP en met ingang van de komende zittingsperiode straks ook nog lid van Provinciale Staten. Hij sprak maandagavond in het Politiek Trefpunt. De heer Mulder hield een praatje over ,,’t verschil tussen bestuurder en politicus” en een nabeschouwing over de verkiez’ngsuitslagen aan de hand van de door Marcel van Dam verza melde cijfers, gepubliceerd in Het Vrije Volk. Politici en bestuurders zijn volgens de heer Mulder twee soorten mensen. Velen vertrouwen zich niet in de rol van bestuurder. Het is ontzettend moeilijk om kandidater te vinden voor de functie van raadslid, staten lid of kamerlid. Toch is er wel be langstelling voor politieke vraagstuk ken. Waarom b.v. komen zovelen naar het Politiek Trefpunt? Dat heeft ook te maken met het verschil tussen be stuurders en politici. De politicus twij felt nooit, de bestuurde- wel. MEEDOEN zo 1 een s in totaal 104 prijzen beschik- te, waar je fluisterend moest pra- denken was, dat het in de politiek „één wei geklaard. Deze week is oegon- en wagen op de Sneker veemarkt vertegenwoordigen op de officiële grote rotzooi” is). Er bleven dus nen met de voorbereiding om het zet z’n paard op stal en de wagen ontvangsten in de States. Voor de 144 geldige stemmen over. De mees- tweede schip, „Princehof”, boven in de schuur. Bote Duiker uit Hom- Paasdagen staat voor Advendo een te daarvan werden uitgebracht op water te krijgen. Dinsdag was men merts, die jarenlang een vertrouw- optreden in Grenoble op de agenda __7T, A proefdraaien, maar de verschijning was in onze stad en jn junj hoopt men nog eens in PAK-Friesland kreeg 22 vandaag werd het menens. Over de Op dinsdagen, stopt er mee. Frankrijk (ditmaal Parijs) op te stemmen, de WD 7, Binding Rechts afloop hopen we u zo spoedig mo- treden. Dan gaat ook Advendo op Het huurderscomité, dat gevormd 8 augustus naar Kerkrade. Alle- is uit een aantal bewoners van ge- maal erg indrukwekkend. Voor de toerfietsers of zo u wilt meentewoningen, zond ons een af- maar dat trimliefhebbers is er zaterdag weer schrift van een brief aan b. en w., doen we niet. We zijn tenslotte geen >n herrit over afstanden van 30, 60, u.»x.u xx<= -- -- - NIPO. go en 120 km. De Rally-ploeg, die werking wordt uitgesproken om te verband met Goede Vrijdag niet deelneemt aan de 120 km, gaat naar komen tot verbeteringen aan de zoals gebruikelijk De laatste veerijder met paard wagen op de Sneker veemarkt vertegenwoordigen op de officiële deelneemt aan de 120 km, gaat naar komen tot verbeteringen aan de zoals gebruikelijk tot ’s avonds Hilariteit ontstond maandagavond Assen en start vanaf café De Kroon woningen. Er wordt bij het college half negen, maar tot 7 uur geopend. comité in- Sint-Bonifatiusschool, een parallelweg, hoojdzakelijk ten behoeve van de boeren ter spraak te verlenen in deze aange- we pa. ijen houdt ook verband met q deze mensen gaan ophalen, 7-~---- -- -*-- karweitjes voor hen opknappen en de''ïa7ts<të"jaren van verschillende een soos organiseren. Men kan zich Amerikaanse muziekgroepen. o_ - wat hiervoor opgeven bij Tjitske Beer, de jrjp financieei mogelijk te 14 blanco (daarvan”werd in 6 ge- pech met de berging van het kerk- Kielstraat 17 of bij de Meerpaal, ken hebben overheid en bedrijfs- vallen als motivering gegeven dat en recreatieschap „De Boei”, de Kleine Palen 8. leven f 57.OOO,— bijeengebracht, men niet wist op wie men zou stem- donderdag daarop was het raak. In Het raadslid R. v. d. Akker gaat v-x i j om gemeentebestuur te „Snoep verstandig, eet een ap pel”. Met deze slagzin wordt al een paar jaar geprobeerd het Neder landse volk duidelijk te maken dat kinderen geen snoep moeten heb ben. Dat is nl. uitermate slecht voor hun tanden. Van het nuttigen van een appel daarentegen gaat een reinigende werking uit, volggns sommige deskundigen. In steeds meer scholen is dan ook het snoep je met verjaardagen en dergelijke taboe verklaard en vervangen door fruit, kaas of vleeswaren. Het is de Nederlandse Vereniging voor mond en tandhygiëne „Het Ivoren Kruis”, die deze zaak sterk propageert. In Wybren Vallinga (9 jaar) uit de Kempiusstraat, leerling van klas 4 van de f--- heeft Het Ivoren Kruis er een pro- plaatse en chauffeurs van de grasdrogerij, die nu nog van de legenheid. Een lijvig boekwerk is de „Top- form”-catalogus, die de fa. H. Bren- ,x, - - ninkmeijer Zonen alhier ons toe- foto bezig is, klaar is wordt met de weg begonnen. De aanleg ,ond. Hij wordt elk jaar dikker dachten we. Deze is trouwens be doeld voor twee jaren: 1970 en 1971. Verschillende firma’s hebben aan de totstandkoming meegewerkt. Het is een aantrekkelijk fotoboek geworden: mooie plaatjes van mooi meubilair. Het tamboerkorps TGP is giste ren gestart met een actie voor uit breiding van het instrumentarium. Door veters, balpennen enz. te ver kopen hoopt men zo’n f 1200,te verdienen. Dat is althans het streef bedrag. Daarvoor kunnen dan drie halfdiepe concert-trommen aange- gekregen. Wybren rijksweg 40 gebruik maken. De parallelweg gaat van de Herken de derde prijs met een door iaan) langs het kerkhof, voorlangs de ijsbaan, om de grasdrogerij heen tot Scharnegoutum. Als de sloot, waarmee men hier op de pagandist bij won deze vereniging uitgeschreven „ap- pelkleurwedstrijd”. De prijs bestaat uit een mooi polshorloge, dat hem maandagmiddag plechtig werd uit gereikt door wethouder Baaijens. Nou, plechtig Het werd eerder een dolle boel in de klas van juf frouw A. Stockmann toen de heer Baaijens binnenkwam met het hoofd der school, twee voor deze gelegenheid uitgenodigde persmen sen, een kist met appels en een pakje met daarin de prijs. Tot en - met vandaag zou de hele klas elke ,d3g. ee? xrlJSlnL„dank-Z.ï in het Portiek Trefpunt om een om 6.00 uur. En dat op zaterdag- -- - kieine vsrsprekjng van de voorzit- morgen ter voor deze avond, de heer' H. Beers (die als PPR-man de plaats Van de „kabouters” vernamen llalivl4C van H. Scholten heeft ingenomen), wij, dat hun partij nu haar vorm schaft ^worden. De uitbreiding0is Deze radikaal had het op een gege- heeft gevonden. Na enkele bespre- nOodzakelijk omdat men dit jaar ven ogenblik over „christelijk- hy- kingen 2jjn de „kabouters” geko- mee wil doen aan het wereldmu- sterisch” men tot een onderverdeling van 10 zjekconcours in Kerkrade. Het hele departementen. Van elk hiervan Biblio- houden zo’n vijf kabouters zich nu ren Kruis georganiseerd samen met theek Sneek bestaat binnenkort 60 hezig met de huidige gemeentelijke het Centraal Bureau van de Tuin- jaar. Dat is een respektabele leef- voorzieningen. Zij willen zich niet bouwveilingen. Iedere groente- en tijd. Er is dan ook alle aanleiding spiegelen aan de situatie in Am- fruithandelaar ontving gratis 100 voor een feestweek. Die wordt ge- sterdam, waar zoals bekend Oranje boekjes om aan de kinderen van houden in de week van 13 tot en Vrijstaat haar eigen partij-punten zijn klanten uit te reiken. In to- met 16 april. Er is in die 60 jaar heeft, maar willen alleen maar de taal werden ruim 17.000 kleurboek- overigens heel wat veranderd. Nog problemen in de Sneker samenle- jes ingezonden. Wybren kreeg zijn niet eens plaat van groenteboer Regeling. Er de leeszaal waren 1 baar gesteld. Boei”, men niet wist op wie men zou stem- donderdag daarop was het raak. In men, terwijl 1 leerling van mening tijd van anderhaL uur was het kar- was, dat het in de politiek „één wei geklaard. Deze week is begon- heel lang geleden was ving aansnijden. Dit doen zij in de soort gewijde ruim- eerste plaats door het kritisch door- 1 van de achtergronden en ten om de oude heertjes die hun daarna om d.m.v. speelse acties de krantje lazen niet te storen. Nu is bevolking de andere mogelijkheden het meer een instuif, waar jong en |e jonen. De eerste actie van de ,ka- oud hun hart ophalen aan de lek- bouters’ is volgende week zater- ka3 ik\nij~'niet realiseren wat dit dag. Een van de departementen, die betekent, het gaat ergens je ver ten behoeve van alleenstaanden sjand je boven”. Advendo gaat om- enz., wil op die dag boodschappen wille van de vriendschap die is ge- voor deze mensen gaan ophalen, groei(j gedurende de bezoeken in bestuurder dan heer Mulder. Hij haalde daarop de uitkomsten I van Van Dam’s onderzoek erbij. Die Q had een aantal vragen voorgelegd aan 13.800 kiezers. Dat hoge aantal geeft een hoge betrouwbaarheid aan het onderzoek in tegenstelling tot prognoses vóór de verkiezingen. Eén conclusie is dat de Nederlandse kie- v. zer echt niet zo constant is in zijn keu 0 ze van partij. Vooral tussen de grote partijen vindt veel „haasje-over” 0 plaats. In aantallen stemmen hebban l maar twee partijen (D’66 en GVP) I 0 gewonnen, de andere partijen hebben wat een geflatteerd beeld, als men I alleen de percentages bekijkt en geen rekening houdt met het grote aantal thuisblijvers. Het onderzoek geeft ver der inzicht in de leeftijdsopbouw van de verschillende partijen. Zo is ge- v bleken dat de PvdA de meeste oude i 0 en de meeste jonge kiezers heeft en j om nog een voorbeeld aan te halen 0 de CHU-aanhang voor 60% uit da- f mes bestaat. I V JEUGD VRIJBLIJVEND Uit de vergadering werd opgeme dat de bijeenkomst in Leeuwarden inderdaad een sof was, omdat het Noorden niet aan bod kwam. Een an der stond wat sceptisch tegenover de cijfers. Hij wilde weten hoe het komt dat de FNP bijna 3 zetels heeft ge haald. Je moet de reclame niet on- derschatten, merkte de heer Mulder i 5 op. De aantrekkingskracht van nieu- het feit dat de jeugd zich niet wil binden. De redenen die de thuisblij- vers r ”aven waren: 1. geen interes- se, 2. verwarring (men wist niet wie i te stemmen), 3. te druk. Op een vraag naar de toekomst van de gemeenten in de Zuidwesthoek antwoordde de heer Mulder, dat de bestuurskracht uitgangspunt moet zijn. Daar is nu een tekort aan. In een groot aantal kleine gemeenten zit men met een verouderd bestuursappa raat, dat wil zeggen college van b. en w. en raadsleden. Staveren raakt straks z’n wethouders kwijt en het is een probleem opvolgers te vinden. Zo ook in Hindeloopen, in mindere mate in Workum; in verschillende andere gemeenten als Wonseradeel, Gaaster land en Hemelumer Oldeferd zijn de wethouders aow’ers. Sneek maakt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1