snekerWoerier 't Zal je band maar wezen Veel waardering voor scheidende burgemeester, onder wiens bewind veel tot stand is gekomen „LEVEN OF LANGZAAM STERVEN?" de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van IJLST Kermis ook open op zondag BELASTINGDRUK IN LANDBOUW VERMINDERD rj S3 Tachtig deelnemers aan Paasvoettocht over „U krijgt van mij een 10 plus met een griffel” VEILIG VERKEER Landbouwboekhoudbureaus winnen proces van overheid Kermi sbedrij fhouders verzoeken raad Sneek: DONDERDAG 2 APRIL 1970 125e JAARGANG NO. 26 K.V. „Lege Geaën” had gezellige avond Verschijnt: maandags Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Ijlst nam afscheid van burgemeester B. W. Cazemier O SNEEKER NIEUWSBLAD en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD en Wethouder K. Frankena overhandigt aan de scheidende burgemeester B. W. Cazemier „Uitbeelding der Heer- lijckheit van Friesland’’. Het boek is nog niet klaar en daarom bleef het dinsdagavond bij een brochure. Geheel links mevrouw Cazemier. Foto Ger Dijs (opn. Wil Steunebrink). NIET ONVRUCHTBAAR Na de sluiting van de openbare radds- vergadering volgde een korte pauze. Er bestond voor deze avond een grote belangstelling. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 telefoon 05150-3596. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4.per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen f 6.per half jaar (bij vooruitbetaling). ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. „Er zijn vele zaken in Ijlst, die niet altijd goed kunnen worden behandeld. Het administratief en technisch apparaat is daar ten enenmale niet voor geoutil leerd en beschikt niet over de benodigde mankracht. Financiële armslag is er geheel niet en we leven nu al vele jaren financieel onder curatele. Er zijn vele zaken op ons af gekomen en er zullen nog veel meer komen. Vooral nu IJlst een naar verhouding zeer snelle groei doormaakt, stapelen de problemen zich op”. Deze niet bepaald opwekkende woorden sprak burgemeester B. W. Caze mier in de dinsdagavond in het Mienskipshüs gehouden buitengewone open bare raadsvergadering van Ijlst, waarin hij afscheid nam als burgemeester van dit snelgroeiende stedeke. De „publieke tribune” was tot de laatste plaats bezet. Vele sprekers uitten waarderende woorden aan het adres van de schei dende burgervader, onder wiens leiding heel veel zaken tot stand zijn gekomen. dagt. Tot slot sprak raadslid Zijsling namens de verenigingen in IJlst. Bur gemeester Cazemier dankte in zijn slotspeech alle sprekers voor hun goe de en waarderende woorden en voor de ontvangen geschenken. MIKÜW8-BN ADVBBTBNTIBBLAD^ ^VOOR BNBBK BN OMSTBBKBM OMklwl Ort». rf. t—MHt «fTHIDlttUfim - BUI heel achter de politieke partij staan, die werken wil tegen de milieuveront reiniging. Het egoisme van de mensen moet allereerst verminderen. Er is en er wordt teveel aan roofbouw gedaan d.i. de zucht van de mens om op korte termijn maximaal profijt te trekken uit de vruchten van de bodem, b.v. de houtkap. PRATEN Na deze inleiding gingen de jongelui op pad om over dit onderwerp te pra ten. Er waren 2 routes uitgestippeld van ongeveer 10 kilometer, een route naar IJlst en een naar Scharnegoutum. Op de plaatsen, waar werd gerust kreeg men koffie en brood. Er werd niet alleen gepraat maar ook veel ge zongen. Om ongeveer 10 uur waren al le routiers terug in de meerpaal. Daar om 11 uur de afsluitingsdienst in de Ichthuskerk pas begon werden tot zo lang gospelsongs gezongen door Abbe Vaandrager, waarbij hij zich zelf op de gitaar begeleidde. Om 11 uur trok iedereen naar de Ichthus kerk, waar ook die mensen aanwezig waren die in de bijgebouwen aldoor over hetzelfde onderwerp hebben gepraat. De dienst op zich was een experiment daar het de eerste interkerkelijke Paaswake was. Tijdens de dienst werden de pun ten gelezen als resultaat van de gehele opzet die de actie groep Sneek ten uit voer moest brengen. Een belangrijk punt dat ook ter spra ke kwam was het behoud van de Frie se meren, wat geheel in handen ligt van de mensen zelf. Enkele jongelui kwamen naar voren om hun mening uit te spreken, die ge heel indruiste tegen de meningen van de andere aanwezigen. Tijdens de Paas wake was er ook een gezamelijke maal tijd en om kwart voor één ging ieder een voldaan naar huis. Zaterdagavond hield de korfbalvereni ging S.L.G. de Lege Geaën in Us Ge- bou te Gauw een gezellige avond, zulks onder leiding van de heer Sijte- ma uit Sybrandaburen. Het was een avond met veel afwisse ling. Eerst kwamen er een aantal kin deren voor het voetlicht met mooie voordrachten. UITGEVER: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5196. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247. Het staat vast dat er in ons land da gelijks zo’n zestigduizend personenau to’s aan het verkeer deelnemen met gladde levensgevaarlijke) banden. Zestigduizend auto’s die daardoor slecht bestuurbaar zijn geworden met alle gevaren van dien voor eigen en andermans leven. Immers wie op gladde banden rijdt, krijgt onherroepelijk eerder een lekke band of wat nog ernstiger is een klap band met als gevolg daarvan het ver liezen van de macht over het stuur. Daarnaast heeft men door gladde ban den veel minder ’’grip” op de weg, waardoor behalve de remweg, ook de kans op slippen toeneemt. De banden van een auto hebben het gehele jaar door een zeer belangrijke ak te vervullen. Ze bepalen immers voor een niet onbelangrijk deel het ge drag van een auto in bochten, bij rem men en bij het rijden op gladde en natte wegen. Kortom de banden zijn een van de '■epalende factoren voor wat de weglegging betreft. Daarom juist dient He automobilist de banden van zijn wagen nauwlettend in de gaten te hou den en deze tijdig te vervangen. Aan die aandacht - zo blijkt - ontbreekt het echter al te vaak, zalfs bij diege nen die hun auto als een troetelkind behandelen en geen week overslaan om hun wagen van binnen en van bui ten van modderspatten te ontdoen. Het zijn er op z’n minst zestigduizend, die nimmer op het idee komen tijdens deze schoonmaakbeurten even hun ban den en de bandenspanning te contro leren, terwijl toch een juiste spanning van eminent belang is voor de levens duur van de banden. Wat is een gladde band? Het is nie’. uitgesloten dat vele duizen den automobilisten met slechte ban den blijven rijden, omdat zij denken dat een band pas gevaarlijk is en vervan gen dient te worden wanneer deze spiegelglad is. Het wordt dan toch wel tijd de automobilisten die dit denken ervan overtuigd raken dat ’’slecht” of ’’glad” niet betekent ’’kaal” of ’’zon der enig reliëf’, maar wel, te weinig profiel or verantwoord te kunnen rij den. Een gladde band kan dus best nog enig profiel vertonen. Een goede vuistregel is, dat wanneer de profiel- diepte minder dan 2 mm. is, de toe stand van de band wat de verkeers veiligheid betreft, bedenkelijk wordt. Daarom is het van uitermate groot be lang de banden op gezette tijden door een deskundige te laten inspecteren. Want....al ka., men als leek nog wel nagaan hoe het staat met de spanning Dit was het onderwerp van de zater dag j.l. gehouden voettocht, georgani seerd door de I.K.W. en de O.J.C. De opkomst in de Meerpaal was kleiner dan verwacht. Om 5 uur in de n.m. waren er ongeveer 80 jongeren bijeen. De inleiding over het onderwerp, de milieuverontreiniging werd gedaan door 3 deskundigen op dat gebied. Ir. J. P. Haisma was van mening dat bij de planten, waar alle mensen en dieren oorspronkelijk hun energie uit putten, het begin van de bestrijding tegen de milieuverontreiniging beginnen moet. De bestrijdingsmiddelen moeten vol gens hem duidelijk verminderd worden, zoals b.v.: D.D.T. en Parathion. Het ”Advies- en Administratiebureau CCLB” in Leeuwarden heeft door een proces, dat bjjna drie jaar heeft gelo pen, weten te bereiken dat de belas tingdruk in de landbouw vermindert. Voortaan zal namelijk óók in de land bouw voor reeds bestaande bedrijfs gebouwen een afschrjjvlngssysteem van toepassing zijn, waarbij het groot ste bedrag aan afschrijvingen in reke ning kan worden gebracht op het mo ment dat de financieringslasten het hoogst zjjn (zogenaamde degressieve afschrijving). Het is duidelijk, dat dit enige verlichting van de financierings problemen met zich brengt. In de eerste pauze waren er wat prij zen te winnen door te raden op enkele dingen. De prijzen werden gewonnèn door Klaas Sijtema en Tjeerd de Groot. Daarna werd een toneelstukje gespeeld, getiteld „Het molenspel” wat mooi door de jeugd werd gespeeld en zeer naar genoegen van de ouders. De heer A. de Groot uit Sybrandabu ren nad de regie. Aanleiding tot het aanspannen van dit proces is geweest het vervallen van de landbouwvrijstelling voor bedrijfsge bouwen in 1965. In verband hiermee heeft een fiscale herwaardering van deze gebouwen plaatsgevonden. Dit heeft de mogelijkheid geopend om door middel van een verhoogde afschrijving gelden vrij te maken (uit de belasting te besparen), welke zouden kunnen worden gebruikt voor modernisering van die gebouwen. Naar de mening van de landbouwboekhoudbureaux is dit laatste een noodzaak, die voort vloeit uit de zich snel wijzigende pro- duktieomstandigheden. De minister van financiën heeft zich evenwel niet kunnen verenigen met een veranderig van het tot dusver ge bruikte afschrijvingssysteem. De CCLB en enkele andere landbouwboekhoud bureaux hebben niettemin gemeend bij het vaststellen van de winst tot een meer bij de moderne landbouw passend afschrijvingssysteem over te moeten gaan. Dit heeft uiteraard - gezien de opvatting van de minister - tot een con flict met de belastingdienst geleid. De CCLB heeft het conflict vervolgens aan het Gerechtshof in Leeuwarden voorgelegd. Na raadpleging van des kundigen door het Gerechtshof is de CCLB in het gelijk gesteld. Het door de staatssecretaris tegen dit arrest inge stelde beroep is intussen door de Hoge Raad verworpen. Hiermee is het stand punt van de landbouwboekhoudbu reaux, inzake het te hanteren afschrij vingssysteem voor landbouwbedrijfs- I gebouwen, thans definitief erkend. (die nooit gemeten moet worden tijdens of vlak na een rit) en het profiel, er kunnen andere, soms ernstiger, gebre ken zijn, zoals canvasbreuk, uitdro ging, scheuren aan de binnenzijde, etc. die alleen door de specialist ontdekt kunnen worden. Dat deze ernstige en verborgen ge breken dagelijks worden ontdekt en daardoor vele automobilisten voor een ramp gespaard (soms op het nipper tje) kan iedere deskundige U beves- tigen.Een goede reden om de kans te benutten die U door het Verbond voor Veilig Verkeer, in het kader van de actie 't Zal je band maar wezen” in de maand april geboden wordt om in een van de honderden bedrijven die aan deze actie meewerken Uw ban den gratis te laten controleren. Wellicht een goed idee, zo vlak voor de vakanties. dienst vind ik te veel. Het betekent dat de direkteur met vijf gemeentebestur ren te maken krijgt. Bij een tien-daag- se werkweek was dit misschien moge lijk, de vijf gemeenten zijn echter naar mijn overtuiging gediend met een split sing, want het is voor een direkteur m“t zijn staf niet te doen aan vijf ge meenten de volle aandacht te schen ken. Er raakt teveel tussen wal en schip”, aldus burgemeester Cazemier, die ook de mensen van de buitendienst, het onderwijzend personeel, de school besturen, de vrijwillige brandweer, de rijkspolitie, de verenigingenin het al gemeen, de kerkeraden en predikanten dank bracht voor hun medewerking en inzet van hun hele persoon voor het belang van de Ulster gemeenschap. TOEKOMST Hoewel zich niet geroepen voelende een geschiedenisboek ter hand te nemen, wilde de heer Cazemier toch iets zeg gen over de toekomst. In de nota Be stuurlijke Organisatie van de Minister van Binnenl. Zaken van 26 novem ber 1969 staat, met instemming van de colleges van Gedeputeerde Staten en de Raad voor de Territoriale Decentra lisatie dat een gemeente, wil zij haar taak naar behoren kunnen vervullen, tenminste 3000 inwoners moet hebben, nieuw in te stellen gemeenten in be ginsel niet mider dan 5000, doch bij voorkeur minimaal 10.000 inwoners. Door de praktijk nu zes jaar ervaren, heb ik gevoel voor deze wat ongenuan ceerde uitspraken, aldus de heer Caze mier, die vervolgens de in de aanhef vermelde woorden aanhaalde. „Bij de behandeling van de gemeentebegroting 1970 is aan de /verbetering van de oude stad de hoogste prioriteit gegeven. Van het mooie van oud-IJlst is op het ogen blik zo weinig meer te zien. Maar de mogelijkheid bestaat, dat wanneer de plannen, die er leven, gerealiseerd kunnen worden van het oude schoon van IJlst weer veel wordt terugge bracht. Het nu besteksklare plan tot verbetering van de walbeschoeiingen, de aanleg van riolering en het opnieuw onder profiel brengen van de wegen is nog maar een minirokje”, zei de heer Cazemier, die de hoop uitsprak dat de raad in staat wordt gesteld in de ko mende jaren veel belangrijke beslui ten in dit verband te nemen. „In IJlst liggen nog vele mogelijkheden en in de toekomst nog vele kansen. Ik moet mijn boek van IJlst nu dichtslaan. Ik wil u wel erkennen, dat het een zeer goed spannend boek is geweest. Of dit Nadat loco-secretaris, de heer Ronner, het Koninklijk Besluit, waarbij de heer Cazemier met ingang van 1 april is benoemd tot burgemeester van Wym- britseradeel, had voorgelezen en aan de heer Cazemier eervol ontslag werd ver leend als ambtenaar van de burgelij ke stand van IJlst en de raad vervol gens accoord ging met een voortzet ting van het huurcontract voor de ambtswoning Zevenpelsen 6, hield de heer B.W. Cazemier zijn afscheidsrede. Onder de aanwezigen bevonden zich vele burgemeesters van omliggende gemeenten, oud-wethouders en oud- raadsleden van IJlst, talrijke vertegen woordigers van het verenigingsleven in IJlst en de griffier van de Provin ciale Staten mr. G.W. Hartung, die de C. d. K. vertegenwoordigde ’’Aan een periode van bijna 6 jaar komt een ein de. Een periode die mij en mijn gezin in IJlst veel goeds heeft gebracht. Er zijn banden gelegd, die niet verbro ken kunnen worden. Veel hebben wij hier ontvangen. In de eerste plaats de steun van de wethouders Frankena en Stienstra, eerder van de heren Jansma en Nooitgedagt” aldus begon de heer Cazemier zijn afscheidsrede. Hij ver volgde met de heren raadsleden dank te zeggen, die zeer positief hebben meegewerkt aan alle voorstellen van het college. Ook het personeel van de secrtarie is minimaal, zo zei de heer Cazemier, daarom was het noodzake lijk, dat in onderling overleg destijds strakke lijnen in de organisatie moes ten worden getrokken. GEEN VOORSTANDER Voor het personeel van de technsiche dienst geldt hetzelfde als voor het se- cretariepersoneel. ”Ik ben geen voor- standei van de huidige gemeenschap pelijke regeling. Vijf gemeenten bij één Na de pauze voerden nog vele spre kers het woord. De eerste was de ka binetchef van de Commissaris der Ko ningin, mr. G. F. Hartung, die onder meer zei dat de zes-jarige periode van de heer Cazemier in IJlst niet bepaald onvruchtbaar is geweest. ”U hebt het echt goed gedaan” aldus mr. Hartung, die tevens de dank en de gelukwen sen 'an de Commissaris der Koningin overbracht. Namens het Groene Kruis sprak de heer U. Speerstra, die het derde deel van het boek van dr. L. de Jong aan bood en mevr. Cazemier bloemen over handigde. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heer Driebergen ge- meente-secretaris van Doniawerstal, de heer I. Kuipers, die een gedicht voorlas, de heer Frankena Jr. die na mens de schoolbesturen en oudercom- missies een projectiescherm aanbood, oud-wethouder Wassenaar, de heer J. van der Woude namens het' interkerke lijke koor ’’Euphonia” en de heer A. Nooitgedagt namens V.V.V. en de in dustrie in IJlst. De laatste bood namens Cazemier kreeg namens de industrie een beitel- set. ”In u raken wij een burgemeester kwijt, die ook veel voor de industrie heeft gedaan”, aldus de he.T Nooitge- STUWENDE KRACHT Loco-burgemeerster K. Frankena, zei oat er onder leiding van burgemeester Cazemier in de afgelopen zes jaar heel veel tot stand is gekomen. De ontslui ting van IJlst, waar jaren voor gevoch ten is kwam tot stand door de aanleg van de Zuidwesthoekweg en de Suder- goweg. In IJlst zijn de woningen uit de grond gerezen en indien we op het moment zestig-zeventig woningen klaar zouden hebben, zouden die direct be woond worden. Zo graag wil men naar IJlst komen. De molen De Rat is in oude glorie hersteld, een blikvanger van IJlst, het gemeentehuis, dat zes jaren geleden deze naam eigenlijk niet mocht dragen, is nu met recht weer een gemeentehuis. Bij al deze zaken is burgemeester Cazemier de stuwen de kracht geweest, hij heeft daar veel voor moeten praten, reizen en zich in moeten zetten. Burgemeester Cazemier heeft IJlst een flinke duw in de goede richting gegeven. ”Wij wisten dat IJlst een springplank zou zijn, u is het waard een grotere gemeente te krijgen. Van harte gefeliciteerd met uw promotie”, aldus loco Frankena, die ook mevrouw Cazemier dank bracht voor allies wat zij voor IJlst heeft gedaan. ”Zij was echt een eer ste burgeres”. Wethouder E. Stienstra dacht met genoegen terug aan de pret tige vergaderingen van b. en w. Hij zei o.m. dat de ontwikkeling in IJlst sn?l is gegaan. TEGENSPEL Raadslid Zijsling zei dat de raad het college elkaar altijd goed tegen spel hebben gegeven. Soms ’’fulein- dich”. Dit raadslid was van mening dat burgemeester Cazemier veel heeft gedaan voor IJlst en voor al wat be treft de verbeteringen van de school gebouwen. Namens alle fracties har telijk dank, u heeft van ons een 10 P-us een griffel” Loco Frankena zegde vervolgens namens de raad de schei dende burgevader ”De heerlijkheid van Friesland” toe. Zodra dit boekwerk uit komt krijgt de heer Cazemie- dit boek werk aangeboden. Mevrouw Cazemier kreeg bloemen in de Ulster kleuren. Loco-secretaris Ronner vertolkte de gevoelens van alle gemeentelijke mede werkers. ’’Dankzij u is enorm veel tot stand gekomen. Uw installatie als bur gemeester van IJlst vond plaats in de kleuterschool, uw afscheid wordt ge houden in het Mienskipshüs, het is te kenend voor hetgeen in de afgelopen zes jaar in IJlst is gebeurd. Wanneer het over enkele dagen klaar is, krijgt de heer Cazemier van alle medewer kers een wandbord van Makkumer- aardewerk, voorzien van het wapen van IJlst. boek uit is zal de toekomst leren. Me de dankzij uw steun en de hulp van ve le anderen is een aantal zaken tot stand gebracht. Ik wil met nadruk stellen, dat wij een uitstekende periode hier hebben doorgemaakt. IJlst is voor ons een goede leef- en woongemeente ge weest, waar ik als burger voorlopig hoop te mogen blijven wonen”, zo be sloot burgemeester Cazemier zijn af scheidsrede. De heer Brilman kwam daarna aan de beurt. Hij echter was van mening dat de milieuverontreiniging hoofdza kelijk door de mensen zelf wordt ver oorzaakt. Hij noemde als enkele voorbeelden de uitlaatgassen van vervoermiddelen en het legen van asbakken door de auto- berijders op de weg. Als laatste kwam de heer S. J. de Haas, leraar aan de H.B.S. in Bols- ward aan de beurt, die een geheel an der aspec* naar voren bracht. Hij was van mening dat de politiek het voor naamste hulpmiddel is om nog meer milieuverontreiniging te voorkomen. Maar de mensen moeten dan ook ge- REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 (b.g.g. 3779 (L. Jellema, redakteur). De Bond van Kermisbedrjjfhouders (Bovak), heeft aan de fraktievoorzit- ters van de raad der gemeente Sneek, zowel als aan de raadsleden een brief gezonden, waarin wordt verzocht voort aan de kermis ook op zondag open te stellen. De inhoud van de brief luidt: Gezieri het feit dat al sinds vele ja ren alle soorten vermakelijkheden in uw gemeente ook op zondag mogen plaats vinden en eigenlijk alleen nog maar voor kermisvermakelijkheden een uitzondering wordt gemaakt, hebben wij ons heden met een verzoek tot de Raad der Gemeente gewend om aan deze voor ons bedrijf zo nadelige situa tie een einde te maken en toe te staan dat in het vervolg ook kermisvermake lijkheden na 13.00 uur op zondag ge opend mogen zijn. Een afschrift van dit verzoek doen wij u hierbij toekomen en waar het kermis- bedrijf in de zomermaanden in Neder land een omzet bereikt van tientallen miljoenen guldens en dus voor de eco nomie ook van zeer grote betekenis is en door het aantrekken van veel pu bliek uit de omgeving ook wel belang- lij! mag worden geacht voor plaatse lijke middenstand en horecabedrijven, hopen wij dat uw fractie uwe mede werk’ng niet wilt onthouden en üw steun aan dit voorstel zult kunnen ge ven, waarvoor wij u bij voorbaat dank zeggen. Tot de raadsleden schreef het secreta riaat de volgende brief: Ofschoon de Zondagswet het houden van openbare vermakelijkheden toe staat, blijven in Sneek, met uitzonde ring van andere vermakelijkheden en festiviteiten, alle inrichtingen op de kermissen op zondag gesloten. Wij doen hiermede een dringend beroep op u, om aan deze voor het kermis- bedrijf zo nadelige situatie een einde te maken en toe te staan dat voortaan de inrichtingen op zondag na 13.00 uur geopend mogen zijn, eventueel met de beperkende bepaling, indien de kermis nabij een kerk wordt gehouden, dat tussen bijv. 17.00 en 19.00 uur geen mu ziek ten gehore mag worden gebracht of microfoons mogen worden gebruikt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1