snekerWkoerier De heer B.W. Cazemier hartelijk en vol vertrouwen begroet als burgemeester Wymbritseradeel Fryske boeken FJOUWER FRYSKE BOEKEN „Wij zijn van plan hem een behoorlijke tijd vast te houden" de gemeenten SNEEK, WYMBRITSE R A DEE L IJLST en Officieel Orgaan van 125e JAARGANG No. 27 I Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o SNEEKER NIEUWSBLAD Provisionele verkoop recreatiewoning te Goënga en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD MAANDAG 6 APRIL 1970 f SNEEKER NIEUWSBLAD MUWMN ADVMKTlMTIBBrLAD^ ^VOOB SNEEK EN OMSTBBKKM Foto Ger Dijs DWAALLEER Wymbritseradeel lesgeld hebt s:S:::3 donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags In de B. en W.-kamer in het gemeentehuis van secretaris Sennema, mevrouw Cazemier bloemen aan. het Hij FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bi] vooruitbetaling) Postabonnementen j 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling/. ADVERTENTIETA RIEVEN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. taest er inkele kearen wolris effen djip- per”. Burgemeester B. W. Cazemier heeft een drukke week achter de rug. Dinsdag avond nam hij afscheid van IJlst, vrijdagmiddag werd hij in het hart van Wymbritseradeel. it Himsterhüs te Oosthem, geïnstalleerd als burgemeester van Wymbritseradeel. Vandaag heeft hij de eerste B. en W.-vergadering in zijn nieuwe gemeente. De buitengewone openbare vergadering van de raad van Wymbritseradeel, tijdens welke de nieuwe burgervader werd geïnstal leerd, trok een grote belangstelling. It Himsterhüs was tot de laatste plaats bezet. Burgemeester B. W. Cazemier is, ondanks het koude voorjaarsweer, warm en hartelijk ontvangen in Wymbritseradeel. De jonge energieke bur gervader, wiens grootouders in Wymbritseradeel zijn geboren, zei in zijn ambtsrede ondermeer dat de planologie en de huisvesting zijn grote aandacht zullen hebben. Hij achtte bovendien een maximum aan inspraak van alle be langhebbende en geïnteresseerde partijen een noodzakelijke eis. vorderen van aeze nieuwe gemeente” Donderdagavond is in hotel-restaurant „De Wijnberg” ten overstaan van no taris E. K. Hoekstra, Sneek de recrea- tie-woning met erf te Goenga no. 50 provisioneel geveild. Van de inschrij vers was de heer T. Maat te St. Johan- nesga met 11.698,— de hoogst bieden de. De definitieve verkoop vindt plaats op donderdag 16 april a.s. eveneens in hotel rest. „De Wijnberg”. nieuw hart mag krijgen, waaruit als burgemeester uw werk moogt verrichten tot heil van uw gemeente- met vreugde moogt wonen Wethouder G. M. Gerbrandij (rechts) hangt de nieuwe burgemeester de ambts keten om. Op de achtergrond van links naar rechts de raadsleden A. Osinga, A. Couperus en I. Veldhuis, daarachter secretarissen en burgemeesters van om liggende gemeenten. Uit de foto blijkt dat de belangstelling voor de installatie van burgemeester Cazemier bijzonder groot was. gezien”. De heer Gerbranij hing de jonge bur gervader (39) de ambtsketen om en daarmee was de installatie verricht. HET LIJKT MIJ MOOI TOE "Met grote dank aanvaard ik het ambt van burgemeester, een dank aan God, die mij als burgemeester in de gemeen te Wymbritseradeel heeft geplaatst. Ik wil erkennen, dat ik dit ambt slechts goed kan vervullen, wanneer ik ervan doordrongen ben dat ik het niet uit ei gen kracht kan en vanuit de weten schap een klein mensenkind te zijn, dat Burgemeester Cazemier, zijn echtge note en de vier kinderen Wellien.Otto, Tjitske en Bendix, werden omstreeks 1 uur ontvangen op het gemeentehuis van Wymbritseradeel door de wethou ders G. M. Gerbrandij en G. Miedema en secretaris G. Sennema wiens llja- rige dochter Karin mevrouw Cazemier bloemen aanbood. Daarna ging het ge zelschap in de wachtende auto’s en reed men richting Oosthem. Op de driesprong bij de weg naar Oosthem stond het muziekcorps Hald Moed ge reed. Met muziek voorop werd koers gezet naar Oosthem waar in het Him sterhüs ongeveer 250 mensen aanwezig waren. Tijdens ’n fikse hagelbui speel de het muziekcorps enkele vrolijke wijsjes. Om 2.20 uur opende loco-bur- gemeester G. M. Gerbrandij de open bare raadsvergadering, waarna wet houder G. Miedema en secretaris G. Sennema de familie Cazemier naar bin nen leidden. SPANNING Nadat het Koninklijk Besluit van de benoeming van de heer Cazemier tot burgemeester van Wymbritseradeel was voorgelezen, zei loco-Gerbrandij dat vele gemeentenaren de laatste we ken met spanning en belangstelling heb ben uitgezien naar het K.B Die span ning was wederkerig, ’t Is niet gebrui kelijk, dat een desbetreffende vacature een paar maanden duurt. En naarmate de tijd doorgaat en de geruchten ver meerderen, stijgt de spanning. We kun nen ons indenken dat bij de familie Cazemier die spanning extra groot was aldus de heer Gerbrandij, die vervolg de met er op te wijzen dat de heer Cazemier is benoemd tot burgemees ter om namens de Kroon orde en gezag te handhaven. Dat klinkt nogal nuch ter en zakelijk. In de praktijk wordt er evenwel meer van een burgemees ter verwacht. Zal het goed zijn, dan be hoort de burgemeester ook burgerva der te zijn. Dit impliceert, dat het wel en wee en de belangen van alle inwo ners der gemeente de burgemeester na aan het hart liggen. We weten dat de hedendaagse jeugd wel eens aanschopt tegen schijnbaar patriarchale visie. Niettemin wordt deze houding door het overgrote deel der inwoners van de burgemeester verwacht. Niet het optre den van een statische ambtenaar zon der meer, maar een dienstbaarheid je- NOG VELE SPREKERS Achtereenvolgens voerden nog het woord oud-burgemeester J. van Hout” een jonge energieke burgemeester die in zijn Ulster jaren heeft bewezen het klappen van de zweep te kennen”, J. Bre >uwsma namens het Sint Geer- truidsleen te Abbega, M.K. Feenstra namens de Woningstichting Wymbrit seradeel, adjudant J. Hoekstra namens de groep Wymbritseradeel v de rijks politie, burgemeester mr. Reeuwijk van Ommen, die vroegere werkgever van burgemeester Cazemier en ds. O. Ca zemier, de vader van de jonge burge meester. Wymbritseradeel bood de 11-jarige Karin Sennema, dochter van gemeente- Buraemeester Cazemier kijkt glimlachend toe. a Foto Ger Dys gens die bepaalde gemeenschap, welke hem als burgemeester is toevertrouwd, aldus de heer Gerbrandij. Wat betreft dementaliteit en inslag der inwoners is er weinig verschil, burgemeester in tiw vorige te mogelijk betalen dan is het zo goed als zeker dat Wymbritseradeel daarvan gevrij waard blijft. We zijn er zeker van dat u zich spoedig in onze problemen zult hebben ingewerkt, zo zei wethouder Ge jrandij, die voorts zei dat de heer Cazemier de geschiedenis van IJlst in gaat als de woningbouwer. Is dat even een kans voor Wymbritseradeel. VRIJETIJDSBESTEDING We hebben zopas de gewezen burge meester van IJlst ontboden op het ge meentehuis van Wymbritseradeel, hem ingesperd en daarna ontvoerd naar het centrum van Wymbritseradeel het Himsterhüs. Niet dat we zeggen tegen het bevriende IJlst: nu hebben de Kyp- ma"tsjes het na-zien, maar we zijn wel van plan hem een behoorlijke tijd vast te houden. We zeggen toe aan IJlst, hoewel we hem vasthouden, dat hij een redelijke vrijheid en goede behande ling zal genieten temidden van zijn ge zin. Als vrijetijdsbesteding denken wij aan onderwijs, volksgezondheid, plano logie industrie, woonklimaat, stategie, volk- en heemkunde, gedachtig aan het woord dat ledigheid des duivels oorkus sen is.” aldus wethouder Gerbrandij, die ook zei dat de nieuwe burgemees ter over een grote werklust beschikt. De wethouder besloot met "Het is ons een vreugde te weten dat u dit ambt niet in eigen kracht aanvaardt. U weet zich afhankelijk van de Hemelse Va der. Het is mijn overtuiging dat u door uw vertrouwen alleen op Hem te stel len tot heil en zegen zult zijn voor on ze goede gemeente Wymbritseradeel. Bij de in grote mate religieuze bevol king dezer gemeente zal uw beleid dan ook met vertrouwen tegemoet worden It is al wer in aerdich skoftke lyn dat boekhannel en ütjowerjj De Tille to Ljouwert üs fjouwer nye Fryske boe ken, saneamde paperbacks, tastjürde foar resinsje. Hieltyd binne se lizzen bleaun, mar nou moat it dan mar wêze. It binne alle fjouwer faksimilé ütjeften fan eardere printingen en de prils is foat allegear 9,90. Indien u als gemeen- moeten Daar was burgemeester L. Rasterhoff van Sneek het niet mee eens. Glimla chend zei hij ”dat hij maar niet zou ingaan op de dwaalleren van het Pro vinciehuis” Hij sprak namens verschil lende instellingen en namens de burge- meesterskring Sneek. Hij ried burge meester 'Cazemier aan voor 1 januari a.s. inwoner van Sneek te worden, dit in verband met de wet financiële ver houding rijk-gemeenten. Hij kwam ook met het argument om IJlst en Wym britseradeel maar bij elkaar te voegen, zodat het gemeentehuis van Wymbrit seradeel dan vrijkomt. ”Wij willen graag het recht van eerste koop op dit pand hebben”, zei hij. Later zei burge meester Cazemier dat hij ei niet aan denkt om in Sneek te gaan wonen. Wethouder van IJlst zinspeelde in zijn toespraak op het feit dat de kans niet uitgesloten is, dat de heer Cazemier ook weer burgemeester van IJlst wordt. De loco-burgemeester van IJlst ging zelfs zo ver dat hij namens de gemeen teraad de voltallige gemeenteraad van Wymbritseradeel op de koffie uitno digde om eens over de gemeentelijke samenwerking te kunnen praten. ”Nu moet u niet denken dat wij dan met ons zevenen met open armen klaar staan en zeggen: neemt u ons asje blieft op. We willen er gewoon eens over praten, zonder burgemeester en zonder secretaris. Hij wilde dat de raad van Wymbritseradeel meteen een be slissing nam. ”Dan kunt u die partij Progessyf Wymbritseradiel eens be wijzen dat bij u geen mentaliteit be staat van ”wy sille wolris sjen” en dat Progessyf Wymbritseradiel zich ver gist” riep hij luid. Hij waarschuwde dat de burgemeester van aanpakken weet. "Mar in jong hynder moat men wol ris mei in koart team ride”. en dat IJlst en Wymbritseradeel de meest aangewezen gemeenten waren als het op gemeentelijke samenwer king aankwam. ”Het gaat om de be stuurskracht te verhogen met vermin dering van bestuurskosten en dat alles met behoud van het eigene van de ge meente” aldus mr. De Clerq. DE PIPEGAEL It fjirde boek is fan Watse Cuperus (1891-1966): De pipegael. It forskynde foar it earst yn 1947. Rynk Trjammes is in gernierssoan; tsjin it s.n fan syn heit wurdt er winkelman, krekt as syn pake fan memmekant. Spitigernóch aerdet er ek nei dy pake en wurdt in man mei in dübelde morael, yn’e win kel, mar ek foar syn hüshalding en yn it tsjerklik libben. It giet him mei de saken foar de wyn en hy kriget yn ’t doarp gans to sizzen, mar dat is noch hwat oaers as dat er in lok- kich libben hat en in oar ta ueine is. Der sit gong yn dit boek; der bart in hiele bult en de spanning bliuwt der wol yn. Hwerom ’t it De pipegael hjit, docht under it lézen wol bliken .Cupe rus is in folksskriuwer mei in waerm kristlik leauwe en in sterk sosiael ge- foel. Hy ken it libben op 'e Noarder- klaei üt ’e pin en jowt der in earlik byld fan. De fjouwer boeken binne ütjown mei stir i fan it Frysk ütjeftefüns. SWART MAR LEAFLIK Utjowerij T. Wever yn Frentsjer stjürde üs ta bisprek in eksimplaer fan „Swart mar leaflik” fan Watse Cuperus. Ek in paperback, ütjown mei stipe fan it Frysk Utjuftefüns. It boek is 247 blêdsiden dik en kostet 8,90. It is de twadde printige. It forhael spilet yn it noarden fan Fryslan en jowt in treflik byld fan it libben yn ’e léste helte fan ’e foarige ieu. Haed- persoan is Greate Jantsje, de jongste üt in rüchrouwe hüshalding. Hja hat in heit dy’t wreed is en gysten ,binam- men as slüker mei morele noch minsk- like noarmen rekken haldt, en in i em dy’t sa tear is dat se lijt ün- der, bidt foar en stjert om hwat om har hinne bart. Jantsje draecht yn har libben de eigenskippen fan har rü- ge heit en teare mem. It swarte fan heit en it leaflike fan mem wrakselje altiten yn har dwaen en litten. Sa is har libben in wünderlike kombinaes- je fan goed en kwea. Hwat hja yn har doarp allegearre net ten goede toweech bringt wurdt mar fan inkel- cen achte en wurdearre, de greate massa sjocht allinne it swarte en bi- oardielet it leaflike ek üt it swarte. De skriuwer hat yn dizze wiere skiednis net bisocht it „swarte” goed to pra ten, mar al it doel hawn om ek bi- nammen it „leaflike” yn dit ünbi- gryplike minskelibben boppe to hel- jen. De titel is üntliend oan it Heech- liet: „Sjoch, dü bist swart mar leaf lik, myn freondinne”. naren en met uw gezin”. De heer J. Gerding voerde woord namens de PvdA-fraktie. was verheugd dat du nieuwe burge meester inspraak een belangrijk on derdeel van het te voeren beleid vond. Wij geven u ons vertrouwen, maar zul len u critisch begeleiden. De heer R. Heeringa, sprekende namens de FNP was evfeneens blij met de openheid die de burgemeester voorstaat. Secretaris G. Sennema sprak namens de ambte lijke samenleving. De vertegenwoordiger van de commis saris der Koningin, mr. R. O. de Clerq vond dat de heer Cazemie de meest aangewezen persoon was voor het bur gemeesterschap van ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon ',231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. Twa binnen der fan Reinder Brolsma: It Aldlan en Richt, forfolgen op It Heechhöf, dy’t meielkoar in trilogy foarmje. Brolsma tekent yn dizze trije boeken de Brünja’s, sa’t se libje op it Heechhöf, rüzich en bluisterich. It jon ge pear Bokke en Richt yn it Stienzer Aldlan op in aid boerespul. Hja bi- gjinne dér foar harsels to buorkjen. Der is lykwols ien greate tsjinspiler yn it forhael en dat is de tsjalskonkige aidfeint Goffe Bleinsma, dy’t mei gans bisit oan pleatsen en pounsmieten de potentaet fan it Aldlan neamd wurdt. Dit is de fyfte printige fan it forhael dat foar it earst forskynde yn 1938. Fan Richt is it de twadde printinge. De earste forskynde yn 1947. It jonge pear Bokke en Richt binne der mei tsjinslaggen ündertroch strüpt. Mar yn Richt wer in nij bigjin. It is ’t meifielen en it meilibjen fan de skriuwer mei syn figuren dy’t syn proaza sa minsklik en lês'cer meitsje. Brolsma kin mei inkelde wurden in sfear oproppe en in sitewaesje werjaen. Hy wit de minsken nei it libben to te kenjen yn it biskriuwen fan har na- tuerlike sfear en omj owing. Dizze ro man spilet foar it greatste part yn it Fryske wetterlan. Hjir komt foar Bokke en Richt einlings ütkomst, al is it dan ek hiel oars as se earst tocht hicne. WANKEND LJOCHT Fan Paulus Akkerman, ien fan de meast lézen skriuwers yn Fryslan, is it tredde: Wankend Ijocht. De twadde printinge fan it yn 1950 foar it earst forskynde boek. It bifettet in bikear- ingsforhael mei as haedpersoan Keim- pe Deelstra. De kritikus E. B. Fol- kertsma skreau yn 1951 oer dizze ro man yn it tydskrift De Tsjerne ünder nier it folgjende: „Ek by dit ünder- vmu lit Akkerman alles sa natuerlik müglik forrinne en jowt al tortellende wei Keimpe en syn libbensgong yn byld, dat binnen biskate grinzen siel- kundich goed forantwurde is. Akker man wit in hiel wenstich stik folkslib- ben nijsgjirrich to meitsjen en it siel- kundich forklearring mei to jaen oant op in niveau dat foar de greate man- nichte fan it folk yn tuskenbeiden ge- foelsgraed de ünderste grins fan har biwustwurding ütmakket - al tinget en in nauwe relatie met mijn Heer het werk in de gemeente mag verrichten”, aldus burgemeester Cazemier in zijn ambtsrede. ”Wat li kt het mij mooi toe om deze grote gemeente met zijn ruim te van ’’greiden en wetter”, met zijn ’’tsjerken en kop-hals en stjelpbuorke- rijen”, met zijn ’’fügels en sylboaten” mee te mogen bouwen aan het geluk en welzijn van haar inwoners”. Het overnemen van de wacht van burge meester Van Hout door mij zal niet be tekenen dat ik ga trachten in mijn doen en laten een getrouwde copie te zijn van zijn wijze van werken en optreden. I der mens heeft zijn eigen wijze van aanpak en werken. Het besturen van de stad-IJlst en het besturen van een gemeente Wymbritseradeel heeft raak vlakken, doch ik ben mij er ten volle van bewust, dat er ook vele verschil len liggen. IJlst met één kern en Wym britseradeel met zijn 29 dorpen zal di^ rekt al tot gevolg hebben, dat het be stuur veel gevarieerder zal zijn. Daar bij speelt bovendien nog het feit, dat Wymbritseradeel geen hoofplaats kent. De nieuwe burgemeester heeft bijzon dere aandacht voor planologie en huis vesting, vertelde hij. Planologie is ech ter niet meer een zaak van het gemeen tebestuur met een planoloog alleen. Hier moeten veel meer partijen vanaf de voorbereiding in meespelen. De ou de werkwijze en het oude werkterrein van de woningwet t.a.v. de zgn. uit breidingsplannen stammen uit de tijd van de ’invuloefeningen’ voor de archi tecten en bouwers. De nieuwe wet op de ruimtelijke ordening veronderstelt een opeenvolging van plannen,. Het gemeentebestuur dient een maximum aan begrip en kennis te hebben t.a.v. alle wensen, die er leven, een maxi mum aan inspraak van alle belangheb bende en geïnteresseerde partijen is dan een noodzakelijke eis. Ik aanvaard het ambt van burgemeester in de wetenschap, dat ik het waar zal moe ten maken. Dat Gods zegen op deze arbeid mag rusten”. Aldus besloot de heer Cazemier zijn ambtsrede. SAMENVOEGING Wethouder G. Miedema herinnerde aan een uitspraak van wijlen de heer P. Sikkes: Wymbritseradeel, de meest on mogelijke gemeente. Hij zou liever spreken van een onmogelijke gemeen te met onbegrensde mogelijkheden. Met IJlst hoopt men de meest goede relaties te onderhouden en ik hoop dat IJlst het geografisch m’ddelpunt van onze gemeente straks de hoofdplaats (stad) van de gemeente zal worden om dan samen sterker als eenheid de be langen van de burgers hiervan te be- nu twee, dan één Het raadslid A. Osinga, dat namens de frakties van de CHU, ARP en KVP sprak, sprak van een harteloze gemeente ”En waar een harttransplantatie bij de mens nog niet als geslaagd kan worden beschouwd, hopen wij dat wat dat betreft het hart- loze Wymbritseradeel onder uw leiding een nieuw hart mag krijgen, waaruit u is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1