Geertje Jellema=Landman honderdjaar a. snekerWoerier J. Zoethout vijftig jaar bij offsetdrukkerij Flach Gouden erepenning voor B. Dijkstra uit Osingahuizen „Ik bin. de aldste fan Thabor en dus ek de baes" de gemeenten SNEEK, WYM BRITS ER AD E E L IJLST en Officieel Orgaan van Zwembad gaat woensdag officieus en zaterdag officieel open Bromfietser uit Sneek aangereden in Hommerts AL F 600.- BINNEN VOOR LIMBOE OEKAS Gerestaureerde en uitgebreide carillon wordt woensdag in gebruik genomen 3- "k Bakkers Vijftig jaar bij zuivelfabriek in Heeg Voor derde keer door ongeval in ziekenhuis Nationale bokstitel voor Garry Schuurmans Gymnastiekuitvoering „OTIB” Nijland. vandaag o.a. „Sneek” vergroot voor sprong op concurrentie „W.H.C.” volgend sei zoen eerste-klasser Eerste thuisnederlaag „H.J.S.G.” „Black Boys” liet veel kansen liggen „LSC” leed kleine nederlaag „WZS” schotvaardiger dan „MKV” Gewichthefinterland met o.a. Klaas van der Velde W SNEEKER NIEUWSBLAD Clandestiene zenders opgespoord en slagers exposeren Bil sgxrx; s SNEEKER NIEUWSBLAD sa- ZES MILJOEN. donderdags en Verschijnt: maandags MAANDAG 13 APRIL 1973 125e JAARGANG No. 29 UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. dat u de laatste twee jaar nog in goede gezondheid bij de fabriek mag werken”, zo besloot hij. NIET TE OMVANGEN BEGRIP algemeen directeur van de coöpe- ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen 6,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIET AR1EVEN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ”U bent een „warber” man, een man die op zijn eigen manier zijn gang ging en ook een man met een (zoals wij alle maal) eigenaardigheid. U bent namelijk nog niet één keer te laat op het werk gekomen.En als u een half uur voor de anderen er nog niet was, begonnen wij ons al af te vragen: Zou Dijkstra vandaag ziek zijn?” Dit zijn de woor- NOOIT MET TEGENZIN Vervolgens hield de heer Van der Werf zijn afscheidstoespraak, waarbij hij be gon met op te merken het op zeer ho ge prijs te stellen, dat ook de oude directeur, de heer K. Flach bij de re ceptie aanwezig was. „We hebben op Hemelvaartsdag met hem eens een net Overmorgen zal het gerestaureerde en uitgebreide carillon in de Martinitoren officieel in gebruik worden genomen. Daartoe is een bijeenkomst belegd in het stadhuis, ’s middags om vier uur. De ingebruikneming zal worden ge volgd door een bespeling van de bei aard door Leen ’t Hart, stadsbeiaar dier van Amersfoort, Delft, Leiden en Rotterdam en directeur van de Neder landse Beiaardschool. richtte hij eerst enige tijd het woord tot de heer en mevrouw Zoethout. De heer Zoethout is op 13-jarige leeftijd bij het bedrijf gekomen ,„U was een manusje van alles in die tijd. Via de snelpers ging u naar de offsetpers. De langste tijd heeft u samengewerkt met oom Piet en Koos. Ook het begin van de vlakdrukkunst maakte u mee en daarom was de omschakeling ook „enorm”. U stond voor wat betreft karakter en instelling voor niets en was een vakman van de eerste orde. Er is nauwelijks een drukker te vinden die aan u kan tippen. stelde wel hoge eisen, maar „prutste er net zolang mee om tot het goed was. Uw werk lust en kennis zijn van grote betekenis geweest voor de opbouw van ons be drijf. Daar zijn we u altijd dankbaar voor geweest en dat zullen we ook blij ven, zo besloot de heer Flach, die in zijn dankwoorden ook mevrouw Zoet hout betrok. OUDE STEMPEL „Een man van de oude stempel”, zo betitelde de directeur vervolgens de heer Van der Werf. „Of u op 14 au gustus 1918 bij ons begonnen bent of enige dagen eerder of later maakt op zo’n lange tijd weinig uit. T’ hoopt op 5 mei a.s. 65 jaar te worden, maar in verband met de „wereldreis” die u met Advendo gaat maken is het af scheid vervroegd. U bent als het ware vergroeid met de zaak, u bent er een deel van. U heeft uw sporen in de bij na 52 jaar wel verdiend, en was een man die graag een rol speelde, maar die ook steeds bereid was om ergens bij te springen. Dit stempelde u als iemand, waar mee was samen te wer ken. U had er slag van om met men sen om te gaan en daarom was u ook in de personeelscommissie een steun pilaar.” De heer Flach haalde ver volgens enige herineringen op uit het verleden. „Ik zie u nog met J. Tinga op blote voeten de vloer schrobben.” Na dankwoorden aan het adres van de heer en mevrouw Van der Werf ge richt te hebben, sprak de heer Flach de wens uit dat beiden nog lang in goede gezondheid van hun rust mogen genieten. „Het zal voor u een hele om schakeling worden”, zo besloot hij. De heer Zoethout zowel als de heer Van der Werf ontvingen uit handen van de technisch directeur een envelop met inhoud. De dames werden zoals ge bruikelijk royaal in de bloemetjes ge zet. Donderdagmiddag omstreeks kwart over vijf is de 48-jarige grondwerker J. Beetsma uit Sneek aangereden door een personenauto en met ernstige hoofdwonden naar het Sint Antonius- ziekenhuis in Sneek vervoerd. Het on geval gebeurde op de zogenaamde He- FEELING VOOR HET WERK „Wij gedenken hier een heuglijk en een minder heuglijk feit,” aldus de heer G. W. Flach. Waarschijnlijk daarom HIIUW8 KN ADVMRTBNTIKbLAD^ <VOOB 8NKKK EN OMSTBEKBN De ratie, de heer M. Beetstra uit Workum sloot zich bij de woorden van de heer Van der Wal aan en merkte op, dat de kennismaking dateert vanaf 1965 toen de zuivelfabrieken zich geconcentreerd hebben. ’’Maar u bent al vanaf 1920 werkzaam bij het bedrijf en daar heeft u vele vergaderingen meegemaakt. U begon in het pakhuis, maar zocht later meer in de richting van melkontvanger. En dan praat je eigenlijk weinig met u omdat uw werk steeds moest door gaan. Tot 1958 werkte u nog op de ou de melkontvangst aan de buitenkant van het bedrijf. U had te doen met het bedrijf zowel als de boeren. ”De heer Beetstra noemde de 50 jaar achtereen bij de zelfde fabriek bijna een niet te omvangen begrip. ”Dit is voor de Kon. Ned. zuivelbond reden geweest u een gouden medaille met oorkonde aan te bieden”. aangekomen handpers in elkaar gezet” zo begon hij. „Nooit ben ik met tegen zin naar mijn werk gegaan. De vrij heid die hier was, die vind je nergens.” Hij besloot met de directie te danken voor het vertrouwen wat deze steeds in hem hadden .De heer Zoethout zei vervolgens te zullen trachten ook de nog resterende jaren zijn beste krach ten aan het bedrijf te geven. Namens het personeel sprak de heer M. Steegstra de heren enige tijd toe. Tot de heer Zoethout: „U was eep harde leermeester, die de roe niet spaarde. Maar de mensen die bij u op leiding hadden bleken alle waardevolle krachten te zijn. U bent een goede col lega, van wie we gelukkig nog geen afscheid nemen.” Woorden van gelijke strekking sprak de heer Steegstra tot de scheidende heer Van der Werf. Wij wensen u een lange pensioentijd toe en hopen dat u de zelfde geestigheden als al die 52 jaar mag behouden.” De heer Zoet hout ontving een gouden ring (zoals ook uw hart van goud was) en de heer Van der Werf een elektrisch drie- kopsscheerapparaat met tondeuze. Uit handen van de voorman op de offset drukkerij, de heer T. Huisman ont ving de heer Zoethout een stel auto sleutels en een crick. De heer Van der Werf had reeds eerder enig scheerge rei gekregen. Laatstgenoemde richtte nog enige dankwoorden tot de heer Sj. Wiersma chef op de offsetdrukkerij, met wie hij de laatste tijd had samen gewerkt. Sneek. Daar heeft de honderdjarige het prima naar de zin. ”Ik haw hjir in moaie keamer en de famkes passe hiel goed op mij. Ik haw hjoed trije famkes oer de flier hawn, hwant se seinen it sil skjin foar de feestdei”. EARIZER Mevrouw Jellema draagt iedere dag een oorijzer, dat ze kreeg van haar vader toen ze 22 jaar werd. ”Myn heit, dy’t boer wie, en ik binne nei Snits west om dér it earizer to keapjen. Heit sei tsjin mei, dat ik it eltse dei drage moast. It hat in soad jild koste: ik hie d’r wol trije kij foar keapje kind, sei myn heit,” zo vertelde de jarige, die gewoon onwennig is, als ze het oorijzer niet draagt. Ook het handwerken van mevrouw Jel lema kwam ter sprake. Ze heeft in de afgelopen weken maar liefst zestien onderzetters gehaakt, speciaal voor de verkoping, die in het huis wordt ge houden, ter gelegenheid van de bevrij- ding, De opbrengst hiervan is bestemd voor de leerlingen van de Convent school aan de Oude Dijk. ”Sa dogge de alden ek noch hwat foar de bern,” aldus mevrouw Jellema, die een aantal van haar haakprodukten aan ons liet zien. Afgelopen zaterdag, 11 april dus was het vijftig jaar geleden, dat de nu 63 jarige heer B. Dijkstra te Osingahuizen zijn intrede deed bjj de zuivelfabriek te Heeg. Hij begon daar als knecht in het pakhuis, maakte weldra grote opgang en voelde allengs meer voor het werk als melkontvanger, en 13 jaar geleden nam hjj deze funcite dan ook over van de heer Van Netten. Tijdens een zater dagmiddag in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk te Heeg gehouden receptie konden hij en zijn echtgenote vele ge lukwensen in ontvangst nemen en naast de niet weinige cadeaus kreeg de heer Dijkstra van de heer G. P. Tjallema uit Sneek, voorzitter van het departe ment Sneek van de maatschappij van handel en nijverheid de gouden erepen ning opgespeld, en een vererend ge tuigschrift aangeboden. De heer Tjallema zei ondermeer dat 50-jarig jubilea steeds schaarser en zeld zamer worden. ”Ik vind dat u de vijf tig jaar dat u bij de zuivelfabriek te Heeg hebt gewerkt moet zien als een prestatie en een voorrecht; de eerste twintig jaar als een prestatie. De gou den erepenning en het vererend ge tuigschrift zijn bedoeld als waardering van uw werk en ik hoop van harte, dat deze penning nog jarenlang een gezonde borst mag sieren.” AUBADE Hij was de vierde in de rij van (vele) sprekers, maar voordat het zover was, bracht de christelijke muziekvereni ging „Cresendo” uit Heeg de jubilaris en zijn echtgenote buiten voor het ge bouw een aubade, waarop de gehele familie Dijkstra naar buiten ging. De heer J. v.d.Wal uit Workum, voorzitter van de coöp. zuivelindustrie ”De goede verwachting, waarvan de fabriek in Heeg deel uitmaakt heette een ieder welkom, in het bijzonder de oud-direk- teur van het bedrijf te Heeg en enkele leden van de vakbond.” Het doet ons erg goed, dat u zolang bij ons bedrijf hebt gewerkt, maar de verhouding di- rectie-weknemer was ook altijd goed”. De heer Van der Wal had grote waar dering voor het werk van de heer Dijk stra en als blijk hiervan overhandigde hij hem een gouden polshorloge. ”En gerhoek in Hommerts. Het slachtoffer ligt nu voor de derde keer door een ongeval in het ziekenhuis. Evenals in dit geval, werd hjj buiten zijn schuld aangereden. Vandaag de dertiende arpil viert me vrouw Geertje Jellema-Landman in het rusthuis Thabor haar honderdste ver- jaarda. Zij is daarmee niet alleen de oudste van ’t huis, maar ook de oudste inwoonster van Sneek. Mevrouw Jelle ma is nog bijzonder vitaal. 7' woont in ’’Thabor” in zen eigen kamertje, is nog een uitermate aktieve hand- werkster en zij heeft een scherpe geest. De laatste jaren willen haar voeten niet zo snel meer en het gezichtsvermogen is niet meer zo heel goed. Maar voor de rest: een gezonde vrouw, aan wie men beslist niet honderd jaren afziet. Een eeuw geleden werd Geertje gebo ren in Loënga volgens de geboorteakte werd zij geboren op 14 april. Maar dat scheen vroeger meer voor te komen, want alleen al in Thabor zijn vijf men sen die een dag eerder zijn geboren, dan op de geboorteakte staat vermeld. Daar om een goed idee van de direktrice om „Tja, het is weer eens zo ver, het komt bij ons nogal eens voor.” Deze woorden sprak de heer G. W. Flach, technisch directeur van Flach offset- drukkerjj NV aan de Leeuwarderweg, vrijdagmorgen aan het begin van een in de conferentiezaal gehouden jubi leum- en afscheidsreceptie. De jubila ris was deze keer de 63-jarige heer J. Zoethout, offsetdrukker, die er 50 jaar bjj de NV Flach heeft opzitten. De heer Tj. v. d. Werf, die woensdag met Advendo vertrekt voor de trip door Amerika en op 5 mei officieel met pen sioen gaat, nam nu alvast afscheid. De heer Van der Werf heeft bijna 52 jaar, waarvan de meeste als handpersdruk ker, bjj de drukkerij volgemaakt. Het was epn vrij rustige, maar stijl volle i'ecep’tie in de feestrijk ingerich te conferentiezaal. Trouwens, ook van buiten was al aan de in top hangende "lag te zien, dat er weer een jubileum werd gevierd. Na afloop konden de heren Zoethout en Van der Werf en hun echtgenoten nog veel gelukwensen en afscheidswensen in ontvangst ne men. de jarige een fotokopie van haar geboor teakte als verjaardagsgeschenk aan te bieden. Op 16-jarige leeftijd verhuisde het ge zin Landman naar Offingawier. Daar heeft zij 70 jaar aaneen gewoond. Toen zij 22 jaar was, trouwde zij met Siemen, Jellema vooral in Wymbritseradeelse kringen geen onbekende. Naast het drijven van zijn drukke fouragehandel, annex kruidenierswinkel, was de heer Jellema jaren gemeenteraadslid. In 1946 overleed de heer Jellema. NAAR SNEEK Na het overlijden van haai man bleef mevrouw Jellema-Landman aanvanke lijk in haar huis in Offingawier wonen. Maar na enkele jaren bleek ’t bezwaar lijk voor haar te worden. Na eerst en kele jaren bij een van haar dochters te hebben ingewoond, kwam zij op 92 ja rige leeftijd naar rusthuis ’’Thabor” te Na twee dagen „Aktie Oekas” is al een mooi bedrag binnen van bjjna f 600,Dank zjj de gulle, harteljjke gaven van velen kon dit worden be reikt. Uiteraard is het nog lang niet genoeg, maar de aktie is ook nog niet afgesloten. Hieronder volgt een voor lopige verantwoording van de binnen gekomen bedragen. Zjj, die nog een bedrag willen geven (iedere gave, hoe klein ook is welkom) kan dit doen door eventjes een der volgende nummers te bellen 4767 (meerpaal), 4366 (Bob Ruyter, leider Meerpaal), 4233 en 5169 (Sneeker Nieuwsblad) en ’t geld wordt bjj u thuis vandaan gehaald. Gireren kan ook. Het nummer is 93 27 30 gaarne met vermelding „Voor Oekas” Wat er nu allemaal binnenkwam. Eer vorstelijke gift van Theaterbureau Holland-Telstar van 100,Een ver eniging fourneerde 50,evenals de direktie van hotel Hanenburg. Ook de pleegouders van Oekas schonken f 50,-. Een kwartjesaktie van „De Meerpaal” tijdens het concert van „Golden Ear ring” leverde 137,op. De heer N. f 10,mevrouw U.-E. f 10,De heer K. f 5,mevrouw M. f 5, De opbrengst van een bedrijfstoto 4,- fam. H.D. ƒ3,fam. M de J. ƒ2,50; fam. D. de J. 2,50. En op het kan toor van het „Sneeker Nieuwsblad” kwam een bejaarde mevrouw hoogst persoonlijk even een rijksdaalder voor Oekas brengen De heer Beetsma reed op zijn brom fiets in de richting Sneek op de pa rallelweg van de rijksweg Sneek-Lem- mer. Uit de richting Heeg naderde een personenauto, bestuurd door de 66-jarige J. van der Z. uit Sneek, de rijksweg. Van der Z. had voorrang moe .en verlenen aan de bromfietser, doch hij reed vlak voor de heer Beetsma de weg op. De bromfietser kon onmogelijk de auto meer ontwij ken en botste er in volle vaart op. Hij liep onder meer een zware hersen schudding op. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. den van de heer J. de Jong te Heeg, directeur van de afdeling Heeg van de coöperatie. De heer De Jong noemde het getal van zes miljoen, het aantal bussen dat de heer Dykstra in die vijf tig jaar bij benadering moet hebben omgekeerd. ”Ik spreek mijn waarde ring uit voor de grote ijver en het plichtsbesef, waarmee u hier een halve eeuw hebt gewerkt”. Als tastbaar blijk hiervan overhandigde hij de heer Dijk stra het boek over Friesland en een ’’rokertje”, mevrouw Dijkstra ontving een fraai bloemstuk. Er volgden nog enige sprekers, onder wie de heer M. Berkhout uit Zwolle van de vakbond AVG. Hij zei onder meer met de heer Dijkstra te hopen, dat de zuivelfabriek te Heeg nog vele jaren mag draaien. Als blijk van waardering bood hij de jubilaris een portefeuille aan. De vroegere directeur van de fa briek te Heeg, nu directeur van de zui velfabriek te Oosterwolde, de heer D. Hoitinga bood de heer Dijkstra, na e- nige lovende woorden tot hem gericht te hebben een boekenbon aan. De oudste zoon van de heer Dijkstra, de heer S. Dijkstras prak tot slot enige dankwoorden en bracht met name be stuur en directie dank voor de receptie en de vele cadeaus. ’’Wees ervan ver zekerd, dat het mijn vader veel gedaan heeft,” zo besloot hij. BAES Naast haar heldere, scherpe geest, heeft de honderjarige ook nog een goed ge voel voor humor. Zij vertelde -ns na melijk het volgende: „Ik bin hjir de aldste fan it hüs, en dus bin ik ek de baes. Ja, want üs heit wie thüs ek de aldste en hy wie ek de baes.” Vandaag dus feest in ’’Thabor”. ”Ik traktearje eltsenien hjir op in gebakje. Meimekoar binne dat ’r 130, aldus mevrouw Jellema. Van vier uur tot half zes is er een receptie. Daaraan voor afgaat een morgenwijding. Bovendien wordt de jarige door alle overige be woners toegezongen, via de radioin- stallatie in het huis. Uiteraard zijn haar vier kinderen, één zoon van 76 en drie dochters van respektievelijk 74, 72 en 60 jaar present, alsmede de der tien ’’beppezissers” en de oudsten van de 32 ’’oerbeppesizzers”. Het wordt een drukke dag voor de honderdjarige. Overmorgen gaat het zwembad open, ’s Morgens om zeven uur kan men reeds een bad nemen. Zaterdag a.s. volgt de officiële opening van het ver- nie- wde zwembad en dat zal gepaard gaan met verschillende attracties. Zo zal de Zwemvereniging Z.A.R. te Am sterdam kunstzwemmen demonstreren en de zwem- en polovereniging De Meeuwen, eveneens uit Amsterdam zal waterpolowedstrijden spelen. Het vernieuwde openlucht zwem- en recreatiebad omvat een drietal ondie pe bassins, een diep 50 meter bad, een afzonderlijke springkuip en een kleu- terbassin. Voorts is er een speel- en ligweide met een oppervlakte van ruim een hectare. Een belangrijke ver- oetering is ook de mogelijkheid het water te verwarmen. Heden hebben ambtenaren van de Bij zondere Radiodienst van PTT in menwerking met de Rijkspolitie van Borger twee clandestiene zenders op gespoord en in beslag genomen. Het betrof hier de zender „Anja” of „Noordzee” van de 21-jarige straten maker H.K. uit Nieuw-Buinen (Gem. Borger) en de zender „Vrolijke Zee man” van de 32-jarige fabrieksarbei der G.W. eveneens uit Nieuw Buinen. In samenwerking met de Rijkspolitie van Stadskanaal werd de zender „Ge le Tijger” van de 37-jarige los-arbei- der G.B. uit Musselkanaal gem. Stads kanaal opgespoord en in beslag geno men. Tegen de drie betrokkenen werd pro cesverbaal opgemaakt. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 RED AKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. De bakkers en slagers organiseren op 28 en 29 april a.s. te Leeuwarden in de Frieslandhal, in samenwerking met de vakopleidingen, een tweedaagse ten toonstelling waaraan verbonden zijn vakwedstrijden. Beide groeperingen kunnen hun pro- dukten In een 100-tal klassen inzenden. Deze klassen beslaan vrijwel alle pro- dukten welke in de broodbakkerij, maakt kunnen worden. De bedoeling van deze vakwedstrijden is het publiek meer bekendheid te ge ven omtrent deze produkten. Deze da gen worden dan ook beschouwd als voorlichtingsdagen. Het geheel wordt gecompleteerd met een 35 stands van toeleveringsbedrij ven van grondstoffen, machinerieën, verpakkingsmateriaal enz. Dit gebeuren is uniek in Nederland en is nog nimmer uitgevoerd. De eerste inschrijvingen aan de vakwedstrijden zijn reeds binnengekomen en hierop af gaande zijn de verwachtingen van het uitvoerend comité zeer hoog gespan nen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1