Zwem= en recreatiebad in Sneek Jachtbouwer Van der Meuten kreeg koninklijke onderscheiding kreeg de naam „L. Rasterhoff” Je snekerWoerier iÉM en Verdiende erkenning voor zijn instelling en werk Officiële opening werd grootse gebeurtenis v de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST Officieel Orgaan van f Veel belangstelling voor bejaardenwoningen in Wymbritseradeel dit weekend: <- Sneek dichter bij de titel Aanvallend ONS verloor toch Black Boys verraste WZS LSC-Dronrijp met veel gemiste kansen Klaas van der Velde nationaal kampioen gewichtheffen NIEUWSBLAD Hoger subsidie voor Fries Scheepvaart Museum Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en SNEEKER NIEUWSBLAD (foto Ger Dijs) donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Burgemeester L. Rasterhoff heeft zaterdagmiddag samen met zijn echtgenote het nieuwe openlucht zwem- en recreatiebad in het De Hoop-park officieel ge opend. Dat gebeurde onder een stralende voorjaarszon in aanwezigheid van talrijke genodigden en belagstellenden, onder wie veel jeugd. Aan deze ope ning was veel zorg besteed, het Stedelijk Muziekcorps Sneek zorgde voor fees telijke muzikale klanken en het verrassingselement was in ruime mate aanwe zig, vooral voor het echtpaar Rasterhoff. Immers toen Sneek’s eerste burger door het trekken aan twee koorden een door de heer Jan de Graaf vernuftig gemaakte „onthullingsinstallatie”, waarbij een pop symbolisch in het water dook, in werking stelde, verscheen de handtekening L. Rasterhoff op de met vlaggen versierde stalen boog voor de ingang van het zwembad. Dat ’t zwem bad zijn naam zou krijgen en dat zijn handtekening op de stalen boog zou ver schijnen, had de heer Rasterhoff zeker niet kunnen denken. Het was voor hem een volkomen verrassing, een verrassing die hij eventjes moest verwerken. Direct na de onthuling van de naam speelde het muziekcorps het Frysk Folks- liet. Verschijnt: maandags MAANDAG 20 APRIL 1S70 125e JAARGANG No. 30 H'OTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 VERRASSING De heer Rasterhoff, de rij van sprekers openend, was evenzeer als de jubilaris verrast door de grote belangstelling. ’Maar de mensen van de Stichting Ron- Waning werd getypeerd als een oase van eikenhout temidden var. een woes tijn van polyester. De gelukwensen aan het adres van de heer Van der Meulen ging gepaard met de overhandiging van een cadeau, dat echter nog niet gereed was. Heit zal een fotogedenkboek worden, waarin vanaf ’t begin de his torie en de ontwikkeling van de werf verteld zal worden. Dit boek is nog niet gereed, waardoor de heer Van Waning alleen nog maar de lijst van deelnemers aan dit prachtige cadeau kon aanbie den. Voor mevrouw Van der Meulen had hij een boeket bloemen. ONVERGETELIJK ”Dit is voor mij een onvergefelijke dag,” begon de heer Van der Meulen zijn dankwoord tot de aanwezigen. ”Ik mocht van de gang van zaken van te voren niets weten, maar het was gewel dig,” zo sprak hij. In ’t bijzonder dank te hij Bram Visser, een der personeels leden, die een prachtig schilderij van de werf had gemaakt, namens het ge hele personeel. Tot slot zong de hele schare aanwezigen een ’’lang zal hij le ven” waarop een toost op het echtpaar Vat der Meulen werd uitgebracht. Op deze foto de naam van het nieuwe Zwem- en Recreatiebad: L. Rasterhoff, die door Sneek’s eerste burger zelf werd onthuld. NOG EEN VERRASSING Daarna betrad de heer U. de Bruin, directeur van de Coöp. Raiffeisenbank Sneek en omstreken het ’’spreekge stoelte”. Hij kwam ook al met een ver rassing, een zeer welkome overigens. Financieel heeft de Raiffeisenbank de ontwikkeling van dit zwembad van zeer dichtbij meegemaaki. Enkele jaren ge leden bestond de bank een halve eeuw, maar men had gewacht met het aan bieden van een jubileumgeschenk aan de Sneker gemeenschap en die van de Bij besluit van 21 januari 1970 is door de raad van Wymbritseradeel medewer king verleend aan het bouwplan voor 22 bejaardenwoningen, resp. te Ys- brechtum, Oosthem en Oudega-W door inschakeling van de Stichting Bevorde ring Volkshuisvesting in Friesland te Dokkum. Dit plan is thans zover voor bereid, dat de voor deze woningen no dige grond kan worden overgedragen. Verder kan de grond worden overge- dragen voor de bouw van 6 woningen, in 3 blokken van 2, aan de Finne te Ysbrechtum. Het gaat hier om een bij zondere aantrekkelijke woning, ontwor pen door de architect Zijlstra te Bak huizen, waarvoor een hoge subsidie kan worden verkregen. De verkoop van de ze woningen berust bij het Makelaars kantoor Bos en Wind te Sneek, die B. en W. bericht, dat voor deze woningen veel belangstelling bestaat, zodat zeer binnenkort met de bouw een aanvang wordt gemaakt. Een en ander beves tigt, hetgeen B en W reeds meermalen hebben verklaard, namelijk dat het wo nen op de dorpen zich weer in een «tij gende belangstelling mag verheugen. omgeving tot het moment van het inge- bruiknemen van dit zwembad. Dit ju bileumgeschenk bestond uit een cheque van tienduizend gulden die de heer De Bruin overhandigde aan de heer Van dei Ploeg, die het bedrag dankbaar aanvaardde. Het bedrag is bestemd voor de aanleg van de verwarming van het badwater Vervolg op pagina 9 Bijna tweehonderd genodigden waren naar Sneek gekomen om hem geluk te wensen met zijn jubileum. De receptie werd gehouden in de grote loods van de werf, die voor deze gelegenheid eigen lijk te klein bleek. Onder de aanwezi gen bevonden zich onder meer, naast de burgemeester, het dagelijks bestuur van de Stichting Ronde en Platbodem- jachten, de heren C.J.W. van Waning uit Reeuwijk, mr. dr. T. Huitema uit Wassenaar en dr. C. F. Dies^-n uit Zwol le. Voor het spreekgestoelte stond een gebogen spant, waarop een miniatuur- roer als lessenaar diende. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 1/,per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling/ ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. I selen had opgespeld, overhandigde hij mevrouw Van der Meulen namens het gemeentebestuur een fraai wandbord van Makkumer aardewerk met de Tot slot van zijn toespraak bracht de heer Raster- Een spelmoment uit' de waterpolowed- strijd tussen Nederl. jeugdzevental en de Zwemvereniging de Meeuwen. De wed- strijd eindigde in een 161, overwinning voor Amsterdamse Meeuwen. (foto Ger Dijs) de- en Platbodemj achten bezitten een soort bezetenheid, waarmee ze alle soorten problemen kunnen oplossen en in staat zijn alles te organiseren,” zo sprak de heer Rasterhoff, die het voorts verheugend vond, dat er zoveel mensen in Nederland zijn, die de heer Van der Meulen waarderen en zijn efde voor de ronde en platbodemj achten delen. Naast de gelukwensen voor de jubilaris, sprak hij de wens uit, dat het werk van de heer Van der Meulen zal worden voortgezet. Ook in hogere bestuursregi- onen had men waardering voor het feit, dat de heer Van der Meulen zich 50 jaar lang aan de klassieke scheepsbouw heeft gewijd, waarop de burgemeester de blijde mededeling deed, dat de ju bilaris was onderscheiden met de ere medaille in goud. Er volgde een daverend applaus. Na- Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o de Orde van Oranje Nassau. In zijn huldigingstoespraak zei de heer Raster hoff deze onderscheiding te zien als een dik verdiende erkenning voor de in stelling en het werk van de heer Van der Meulen. De onderscheiding werd de scheepsbouwer uitgereikt tijdens een huldigingsbijeenkoinst voor de heer Van der Meulen, die onlangs een halve eeuw in het jachtbouwvak zat. INTERMEZZO Als intermezzo van de receptie volgde de tewaterlating van twee nieuwe schepen, een kajuitschouw en een zee- schouw. De laatste is het eigendom van de heer C. Kerbert, arts te Sijbranda- buren, die voor de tewaterlating een kor1 toespraak hield, waarin hij de heer V. d. Meulen gelukwenste. Dok ter Kerbert noemde hem een man, die door volharding, standvastigheid en vreugde in zijn werk veel heeft bereikt. De kinderen van de heer Kerbert boden aan de heer en mevrouw Van der Meu len cadeaus aan, waarop de aanwezi gen naar buiten gingen om getuige te zijn van de tewaterlating. Eerst werd een kajuitschouw ”Nu of Nooit” van de heer Versteeg uit Har derwijk in zijn element gelaten. Dit is 7 meter lang en 2.50 m breed en er staat een zeil op van 23 m2. Vervol gens ging de ’Noordsvaarder” van de heer Kerbert de Woudvaart in, na ge doopt te zijn door de oudste zoon van het echtpaar Kerbert. Nadat het schip in het water lag dreigde de plechtig heid even uit de hand te lopen, doordat I het jacht los in het water dreef en door de wind naar de oostkant van de Woud vaart dreef. Twee zoontjes van de heer Kerbert zaten op het schip en wisten de Noordsvaarder” keurig naar de oost- wal te loodsen, waar belangstellenden hem vastlegden. voor het basisonderwijs zwemles een verplicht leervak zal zijn. Het is dan wel te wensen dat er met die zwem lessen anders omgesprongen wordt dan nu gebeurt met de gymnastieklessen, waarvoor regelmatig dispensatie wordt verleend. Vóór deze officiële plechtigheid, die voor burgemeester Rasterhoff een bij zonder moment zou worden, voerde de voorzitter van de direktie van de N.V. Zwembad Sneek, de heer E. A. M. van der Ploeg, ’t woord. Hij memoreerde in het kort de geschiedenis die aan de totstandkoming van dit vernieuwde en uitgebreide zwem- en recreatiebad is voorafgegaan. Dat is een elf-jarige ge schiedenis, want op 1 jul’ 1959 werd het eerste advies uitgebracht. Op 21 augustus 1959 werd een subsidie-aan- vraag gedaan, in I960 zijn tellingen ver richt om exacte gegevens te krijgen van het bestaande bad en dit leidde op 20 december 1960 tot een herziening van het advies en het standpunt van de des betreffende commissie van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten. In 19 1 volgde een schetsontwerp en op 21 augustus 1963 was het definitieve plan gereed. Op 30 januari 1967 volgde de toekenning van het subsidie en op 29 september 1967 werd de gunning ver leend voor het aanbrengen van de fun dering. In december van dat jaar jaar kwam de toestemming om het gehele bad te bouwen. Het vernieuwde en uitgebreide bad omvat een drietal ondiepe bassins, een diep 50-meter bad, een springkuil en een kleuterbassin. Het water in het zwembad is verwarmd, waardoor het zwemseizoen beging april kan beginnen en eind september kan eindigen. Ook aan de recreatieve functie is gedacht door de aanleg van m lig- en speelwei de met een oppervlakte van ruim één hectare, aldus de heer Van der Ploeg, die nog memoreerde dat de tellingen in 1960 hebben bewezen, dat veel in woners van Sneek en omgeving bebruik ma’ en van het zwembad. Men is hier zwemminded en met ziet in dat zwem men een levensnoodzaak is. Ook het schoolinstructiezwemmen heeft een gro te vlucht genomen. Verwacht wordt, al dus de heer Van der Ploeg, dat straks zevenduizend personen per week zwem les in het bad zullen nemen. Dat wordt direct al weer woekeren met de ruim te, meende de heer Van der Ploeg, die overigens enige verlichting der druk te in het Sneker Zwembad ziet, wan neer over enige tijd het zwembad in Bolsward gereed is. Met de bouw van het overdekt instructiebad is men be zig en verwacht wordt dat volgend jaar dit bad gereed zal komen. De heer Van der Ploeg vond het prettig, uiteraard, dat in de op handen zijnde nieuwe wet - SNIEK, WYHIIIISHADHL UIST B. en W. van Sneek stellen de raad voor het subsidie aan het Fries Scheepvaart Museum met f 5000.te verhogen en te brengen op f 19.450, per jam Het rijk heeft het si die met f 2.000,verhoogd tot f 17.000, en ook de provincie kwam wat royaler uit de hoek met 2000,verhoging, waardoor dit subsidie op 14.000,is gekomen. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk stelde een bedrag van 7800,als bij drage in de extra kosten in 1970 be schikbaar. Door de leden zal, naar ver wacht wordt door verhoging van de jaarlijkse contributies 4050,extra bijeen worden gebracht. VREUGDEVOLLE DAAD Ja en na die toespraak van de directie voorzitter was ’t woord en de daad aan burgemeester Rasterhoff, president- commissaris van de N.V. Zwembad Sneek. ”Het is voor mij een vreugde volle daad dit zwembad, waar wij lange tijd op hebben moeten wachten, offici eel in gebruik te mofon stellen. Dit nieuwe zwem- en recreatiebad zal, ho pen wij, lange jaren in een behoefte voorzien. Ik hoop dat dit bad veel vreugde en genot zal geven”, aldus burgemees ter Rasterhoff, die vervolgens de di rectie complimenteerde, alsmede het personeel, van wie de heer Nauta in het bijzonder. Toen kwam het grote moment: een korte ruk aan de twee koorden, het doek viel, de pop dook symbolysch in het niet bestaande water de handtekening van Sneek’s eerste burger „L. Rasterhoff” stak wit af te gen de grijsblauwe hemel. De heer Ras terhoff en ook zijn echtngeote, waren er even stil van. Voor hen was deze naamgeving een volkomen verrassing. Maar snel sloeg de ontroering om in een en blij en dankbaar aanvaarden van deze naam. Een luid en langdurig applaus klonk op, een bewijs dat men bijzonder ingenomen was met deze naamgeving. NIKUW8-EN ADVERTENTIEBLAD^ VOOR SNEEK EN OMSTREKEN HISTORIE Het feest werd voortgezet in de feest- loods, waar de heer Van Waning, voor zitter /an de Stichting een feestrede uitsprak. Hij dook eerst terug in de his torie van de jachtwerf, die honderd jaar geleden is opgericht door Hendrik van der Meulen. Deze grootvader van de huidige eigenaar vestigde zich in Ter- kaple als „skütmakker”. Hij was een reizend scheepstimmerman, die de boer op ging”. ’’Scheepsbouwers worden niet gemaakt, maar geboren. Dat gold voor deze Hendrik, voor diens zoon Johannes en voor de jubilerende Tsjeard,” zo sprak de heer Van Waning. Johannes van der Meulen ging zich in Broek bij Joure vestigen. Ook hij was eer uitste kend vakm;>' die interesse had voor de oude scheepstypen. In 1940 verhuis de de werf naar, Joure, naar de oude werf van de beroemde Eeltje Holtrop van der Zee. Zoon Tsjeard kwam op 12- jarige leeftijd reeds in het "vak” te recht. De heer Van Waning noemde de jubilaris een geboren scheepsbouwer, die eerbied heeft voor het werk van zijn voorgangers. Ook de werf van Van der Meulen heeft volgens de voorzitter der Stichting toe komstmogelijkheden. want steeds meer jongeren prefereren een kunstzinnig ambachi oesum- ooi wen van Van der Meulen blijkt ook uit de hand op de Hiswa, die door de heer Van ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1/233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1/231/, 1/235, 221/7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1/233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. Een grote schare vrienden, bekenden, familieleden en zakenrelaties is er za-dat de heer Rasterhoff hem de^ versier- terdag getuige van geweest, dat de heer Tsjeard van der Meulen, directeur en eigenaar van de jachtwerf aan de Woudvaart te Sneek, een koninklijke onder scheiding kreeg uitgereikt door de heer L. Rasterhoff, burgemeester van van Makkumer Sneek. De onderscheiding bestond uit de eremedaille in goud, verbonden aan spreuk ’Rjocht en sljocht”. hoff hulde aan de Stichting voor de ge weldige organisatie van dit feest.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1