de snekerWkoerier SAMENWERKING MET ANDERE VERENIGINGEN BLIJKT VAN GROTE BETEKENIS Raad van Sneek besprak uitvoerig de toekomstige status van het Magister Alvinus Gymnasium de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en i I Officieel Orgaan van HgagBgjg Vlootschouw op Koninginnedag Tweede school wordt steeds urgenter B. en W. van Sneek stellen voor één gemeenschappelijke schoolraad in te stellen f» Mevrouw Unema-Ehlhardt: eerst bezinnen dan beginnen Ijlster kleuterschool hield jaarvergadering Vlotte en geanimeerde ledenvergadering Sneeker Zeilclub T. Wethouder M. Baayens benoemd tot direkteur van de Pedagogische Academie te Den Haag Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en f SNEEKER NIEUWSBLAD Het I aanmelden Liefhebbers zeer van donderdags en (foto Ger Dijs) Verschijnt: maandags De van Donderdagavond waren bestuur en le den van de chr. kleuterschool te Ijlst bijeen om het wel en wee van de ver eniging te bespreken. In verband met de gereedkoming van het derde lokaal, de aanleg van de centrale verwarming, de nieuwe meubilering, was er vooraf gelegenheid tot bezichtiging. DONDERDAG 23 APRIL 1970 125e JAARGANG No. 31 derhandelingspartner met maar een bedelaar. ONBEGRIJPELIJK aan de orde was, zei hem dat niet de voorzitter het hanteert. De bur- dat de raad geen Op rant FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.c De nota van burgemeester en wethouders van Sneek inzake de toekomstige status van het Magister Alvinus Gymnasium was in de dinsdagavond gehou den raadsvergadering hèt onderwerp, waarover lang en breed werd gesproken. Die besprekingen, die op hoog niveau werden gevoerd, werden nauwlettend gevolgd door een berstensvolle publieke tribune met leerlingen, docenten en leden van de oudercommissie van de school, die de laatste weken veel in het nieuws is. Dat publiek leefde mee, want voortdurend werd een afkeurend of een goedkeurend „gemompel” gehoord. Dat gebeur» overigens op een wijze waaraan niemand aanstoot kon nemen en dat is een compliment waard aan de jeugdige belangstellenden, die als „haringen in een ton” lange tijd moesten wachten tot „hun voorstel” aan de orde kwam. De leidsters hadden een fantasierijke tentoonstelling ingericht, die aller be wondering afdwong. Onder de aanwezigen was o.m. mej. Wolters, inspectrice van het kleuteron derwijs die haar waardering uitte door de gemeente in de persoon van de loco-burgemeester te feliciteren met deze prachtige school. In zijn openingswoord toonde de voor zitter zich verheugd over de ieder jaar weer terugkerende belangstelling van de ouders voor het werk van hun kind. Hij bracht namens het bestuur dank aan de verschillende instanties die hun medewerking hebben gegeven om de uitbreiding met een lokaal te realiseren ABONNEMENTEN Abonnementsgeld 4,Per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,per half jaar (bij vooruitbetaling/. ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief, ''ij kontrakt lagere mm-prijs. Woninginrichting HBZ te Sneek, hoe, Grootzand/Leeuwenburg, verdwijnt vooi enige tijd achter de schutting. Dergelijki plankiers zijn doorgaans geen „lusi voor het oog”. Deze echter wèl, wam leerlingen van de Chr. Detailhandelsvak- school te Sneek hebben hun creativiteit uitgewerkt op He schutting, die ei Jcleurrijk uitziet. Dit beschilderen de plankier» was zogezegd een prakti- »che let. Eén van de onderdelen van «"e Konin- ginnedagviering in Sneek zal zyn een grote vlootschouw. Deze begint ’s avonds om 6 uur in de Kolk voor de Waterpoort waarna een vaart door de stadsgrachten volgt. OPNIEUW BESPREKINGEN Na deze stemming volgen opnieuw be sprekingen over dit punt. Hieraan werd niet deelgenomen door de heer Gerrits, die later ook bij de stemming ontbrak. De heer Nienhuis vroeg welke bezwa ren er bestaan tegen een gemeentelijke scholengemeenschap. Volgens de voor zitter denkt het rijk er niet aan om een grotere school in te brengen bij ’n klei ne school, bovendien houdt het rijk geen uitverkoop van HBS-en. Mevr. De Graaff zei een heel eind met de no ta van b. en w. mee te kunnen gaan, maar zij kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat het college uitgaat van het standpunt dat er een rijksscho- lengemeenschap moet komen. Zij wil de daarom de "slotzin” in de nota wij zigen, maar daaraan had de voorzitter geen behoefte. Wethouder Baaijens zei dat het rijk uitdrukkelijk op het stand punt staat dat de gemeenten zelf moe ten weten wat er moet gebeuren. Het lijk klopt in deze gevallen niet bij de gemeente aan. De heer B. de Vries zei UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. in. De heer Baaijens blijft voorlopig in Sneek wonen, maar zal te zijner tijd naar Amersfoort verhuizen omdat daar het nieuwe kantoor van de Pe dagogische Academie gevestigd zal worden. Met de bouw van het nieuwe onderkomen in Amersfoort is nog wel enige jaren gemoeid. Deze benoeming betekent voor de heer Baaijens dat hij het wethoudersschap van Sneek met ingang van de nieuwe zittingsperiode zal neerleggen. Waarschijnlijk komt hij weer als raadslid terug, maar dat hangt mede af van de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen op 3 juni a.s. meester, de heer B. A. Kroon, déchar ge te verlenen, werd de donatie van 5,gebracht op f 10,per jaar. jverigens niet, nadat hier enige rugge spraak over was geweest. Want, zo vroeg de heer Fritsma zich af zullen er niet veel bedankjes van de zijde van AOWers komen? De heer Fritsma uitte zijn misnoegen over de gang van zaken bij de kampioenswedstrijden va de NNWB. „Hier is op het start- eiland zo weinig van te zien”. De voor zitter antwoordde hierop, dat het bij de kampioenswedstrijden niet anders kan, omdat men er rekening mee moet houden dat er in de wind moet wor den gestart. De heer D. V. d. Werf noemde de toestand op het starteiland een „zwijnestal”. Hij vond dat hier wat aan gedaan moet worden. De wal zou opgehoopt moeten worden, omdat achter de beschoeiing het water blijft staan. De voorzitter zei dit bij de be voegde instanties onder d" aandacht te zullen brengen. Behalve de land- kwam ook de watervervuiling ter spra ke. Door de watervervuiling zullen straks niet alleen de zwemmers, maar ook de zeilers wegblijven, hoorden we iemand zeggen. Door een der leden werd de suggestie naar voren gebracht om aan het begin van het seizoen mei plastic zakken het water te reinigen De bestuursleden E. K. Hoekstra en mr. E. R. Zweep werden, er waren geen tegenkandidaten, herkozen en tot leden van de kascommissie we. en be noemd de heren J. Doevendans en F A. J. M. Middelhoff, reserves de he ren A. Kuperus en H. G. de Boer. dat het resultaat van de onderhande- lingen de inhoud van het volgende raadsbesluit zal zijn. Hij achtte in die tussentijd regelmatig overleg nodig met alle belanghebbenden. Ook de grootte van de school kwam nog ter tafel, de heer Meyer zei dat het hem bekend was dat in vele plaatsen het samengaan goed tegenvalt en dat veel leerlingen weer terug gaan naar kleinere scholen De heer Baayens constateerde dat, in dien het gymnasium 195 leerlingen zou hebben, de differentiatie toegepast zou kunnen worden. Maar we hebben die 195 leerlingen niet en die zullen er ook niet komen, meende hij. Wanneer ie mand de harde cijfers kan ontzenuwen graag, we zouden ruimer adem halen. De voorzitter zei nog dat we moeten oppassen met het begrip kleine en gro te scholen. Tenslotte volgde de stem ming over de nota van b. en w., die concluderend voorstelden het college te machtigen met het Rijk in o' ?rleg te treden over de mogelijkheid tot het vormen van een rijksscholengemeen- schap, waarin zijn opgenomen een ly ceum (atheneum en gymnasium) en een school voor ha.V.o., zulks met in gang van een nader te bepalen datum, liggende na het schooljaar 1970-1971. Tegen stemden mevrouw Unema, de heren Bosma, Meijer en Poiesz, terwijl dertien raadsleden voor stemden, t.w. Jonkers, Baaijens, B. de Vries, Bergsma Van Dijk, Visser, Nienhuis, J. P. de Vries, Baarda, Fijlstra, Lichthart, Zeil- stra. worden, dan nu het geval wordt, maar door de ramp met het kerkschip is het nu ook nodig om ruimte voor kerk diensten in het gebouw te maken. Ver der komen er vertrekken, die men voor de wedstrijdaccommodatie kan gebrui ken. De heer Hoekstra besloot met de hoop uit te spreken, dat het gebouw raks aan alle verwachtingen zal vol doen, en voorts dat het komend seizoen de zeilsport in de grootst mogelijke sportiviteit en harmoniteit zal worden beoefend. Voor de opening van deze vergadering werden enige minuten een zestal over leden leden in stilte herdacht, riet zijn de al op jeugdige leeftijd gestorven neer J. Visser, het oud-bestuurslid S. Kuipers, oud wedstrijdcomité-lid H. Boomsma, de heer H. Vrolijk die veel bijdragen voor het clubboekje heeft ge leverd en de heren J. Zwart eii J. de Groot, twee van de oudste leden van de vereniging. MOOI SEIZOEN In zijn jaarverslag zei de secretaris, de heer U. de Bruin, dat het seizoen 1969 op enkele weekeinds na een mooi „eizoen was geweest. „Sneek was vo rig jaar bizonder in trek, maar de accommodatie liet nogal wat te wen sen over. Het seizoen begon op Hemel vaartsdag, daarna volgden onder meer de zomerwedstrijden, de Sneek-week met een record aantal deelnemers van 845 en op 21 september de sluitings- wedstrijden.” De heer De Bruin hoop te, dat de derde jachthaven er spoedig zal komen. De heer M. Fritsma merkte terloops op, dat hij het onder meer bij het Starteiland een be(b)labberde toestand vond. Hij vroeg zich af of de zeilclub De Graaff drongen aan op een maand uitstel. De stemming wees echter uit dat een behandeling van d nota in de maand mei niet plaats zal vinden, want tien raadsleden waren tegen uitstel, en acht raadsleden waren voor ’t voorstel van mevr. Unema t.w. mevr. Unema zelf, mevrouw De Graaf-Nauta en de heren B. de Vries, Nienhuis, Gerrits, Poiesz, Bosma en Meijer. heer M. Baaijens, onderdirekteur de Pedagogische Academie te Sneek is benoemd tot direkteur van de le afdeling van het Christelijk Peda gogisch Studiecentrum voor Nederland te Den Haag. Deze afdeling omvat naast de Pedagogische Academies het basis-, kleuter- en buitengewoon onder wijs. De benoeming gaat met ingang van augustus/september van dit jaar NIKUWB-KN ADVBRTBNTIBbLAD^ VOOR SNEEK EN OMBTRBKB1 en stelde meteen vast dat per 1 mej a.s. de school geheel bezet is met 117 leer lingen, wat op zijn beurt weer inhoudt dat binnen afzienbare tijd aan de twee de school moet worden gedacht. Hij stelde de twee nieuw aangetrokken leidsters mej. Zaagemans en mej Wier sma aan de ouders voor. De jaarver slagen van sekretaris en penningmees ter waren duidelijk en overzichtelijk opgesteld, de contributes van leden en donateurs werden resp. gesteld op mi nimaal drie en twee gulden. Bij de be stuursverkiezing werden de heren H. v.d. Spoel en A. Frankena herkozen, in de vakature J. L. Ronner werd gekozen de heer J. v.d. Wal, Galamagracht 108. Mej. Iepens uit Leeuwarden hield ver volgens een inleiding over; „het leven op de kleuterschool”, toegelicht met dia’s. „Door de leefwijze van de ouders van nu, hebben we thans een heel an der soort kleuter dan vroeger”, was één der uitspraken van mej. Iepens, die ook uitvoerig inging op de taak van de leid sters. Met de dia’s toonde zij de kleuters on er diverse omstandigheden, zoals in de lente de zomer, het najaar en de winter en op het St. Nicolaas-en het kerstfeest. De voorzitter bracht de juffrouw har telijk dank voor inleiding. Bij de rondvraag kwam naar voren dat dat de moeders zich wel wat ongerust voelden voor toenemende verkeersdruk te op de Stadslaan. Zij dankte de hoofdleidster mej. Galema voor de goede sfeer die er onderling en met ouders en kinderen is. "Bij U is onze jeugd in goede han den”, aldus de voorzitter, Hij dankte het dames-comité voor alles wat het had uitgevoerd, het echt paar Faber voor het vele extra werk dat dit jaar door hen is verzet en de leden van hert bestuur voor het ple zierig samenwerken. Het was een ge zellige avond. hier niets aan zou kunnen doen. De voorzitter was van mening, dat het over enkele weken wel mee zal vallen. De SZC had ongeveer 2 maanden ge leden het Sneek-week comité benaderd over een op koninginnedag te houden vlootschouw, waarvan men denkt, dat zo’n 40 a 50 boten hieraan zullen deel nemen. Deze wordt van 18.00 tot plm. 19.30 uur bij de Waterpoort gehouden, en start bij Ter Horst aan de Geeuw- kade. Besloten werd de leden hier via de krant en de klasse-organisaties over te benaderen. WEDSTRIJDEN Vervolgens werden de door de SZC in 1970 te houden wedstrijden bekendge maakt. De openingswedstrijden zijn dit jaar op twee dagen en wel op 7 en 8 mei. De hierop volgende twee dagen, 9 en 10 mei worden in samenwerking met de KZVS de laatste wedstrijden van deze „kleine Sneekweek” verzeild. 18 mei is de toertocht en op 13 en 14 juni de wedstrijden voor de 16 m2. De zomerwedstrijden zijn op 27 en 28 juni, de eerste drie dagen van de Sneek-week op 1, 2, 3 augustus is de organisatie weer in handen van de SZC. De nationale kampioenswedstrij den in de vrijheidsklasse zijn op 5 en 6 en op 12 en 13 september op het Sneekermeer. Tot slot de sluitingswed- strijden, die worden gehouden op 20 september. Op voorstel van de heer M. Bergsma, die even daarvoor namens de kascom missie had voorgesteld de penning- De inhoud van die nota van B. en W. en de repliek ”de toekomst van het Sneker gymnasium”, door docenten vastgelegd in een brochure, publiceer den wij in ons nummer van maandag. De heer Van Dyk opende de bespre kingen over dit voorstel, met te zeggen dat er nogal wat misverstand heerst over deze kwestie. Dit ondermeer naar aanleiding van een artikel in het Al gemeen Dagblad, dat suggereerde dat de school vanavond (dinsdagavond) zou worden opgeheven. De heer Van Dijk vroeg de voorzitter daarom een nadere uiteenzetting te geven over de conclusie van de nota van B. en W. om verdere misverstanden te voorkomen. De heer B. de Vries probeerde uit te leggen, dat dit niet maar de voorzitter een raadslid, maar reglement van orde gemeester legde uit andere beslissing met deze nota neemt, dan dat het college met ’e ideeën die het heeft inzake het gymnasium in overleg treedt met de andere partner, het Rijk. Daarna komt het college aan de hand van hetgeen met het Rijk wordt besproken, over deze kwestie bij de raad terug met een concreet voor stel. B. en W. zullen zich bij die be sprekingen met het Rijk op generlei wijze binden, dat kunnen zij ook niet. De raad besluit met het aannemen van de slotconclusie van b. en w. in de no ta, dat het college besprekingen gaat voeren met het Rijk om he' gymnasi um eventueel onder te brengen in een Rijksscholengemeenschap. Van een de finitief onderbrengen is nu nog geen sprake. Er kunnen andere gezichtpun ten komen. Mevr. Unema-Ehlhardt was van mening dat B. en W. de raad op uitputtende wijze heeft geïnformeerd. Maar de tijd van bestudering van al le stukken met de daarbij behorende bijlagen vond zij te kort. De nota van B. en W. vraagt nu een besluit, dat verstrekkende gevolgen kan hebben, vooral omdat de onderhandelingen, die b. en w. voorstaan, uitgaan van de wen selijkheid tot het aangaan van een fu sie tussen RHBS (rijksscholengemeen schap) en gymnasium. Zij vond het on juist om nu al een uitspraak van de raad te vragen, terwijl de tijd van be studering van de stukken veel te krap is. Het is een eis van democratie om ook de mening van de ouders, de docenten en de leerlingen in voldoende mate vernemen en daarvan kennis te nemen. Dat is niet mogelijk in ’t tijds bestek tussen het ontvangen van de no ta, de voorstellen en de ’’bijlagen”. De ontwikkeling bij het onderwijs, met na me die bij het gymnasiaal onderwijs, zoals die in de nota is geschetst, kwam haar wel juist voor, maar gezien de korte periode van bestudering van de stukken, achtte mevrouw Unema een de maandagavond in café-restau- „Onder de Linden” gehouden al gemene ledenvergadering van de Snee ker Zeilclub, die door ongeveer der tig leden werd bijgewoond is duidelyk naar voren gekomen, dat samenwer king met de andere zeilvereniging in Sneek, de KZVS, de Raad van Kerken en de vereniging van Sneker Zakenlie den van grote betekenis is. Hierdoor namelijk is weer de samenwerking met de gemeenten Sneek en Wymbrit- seradeel groter geworden wat, zo zei de voorzitter van de SZC, de heer E. K. Hoekstra, culmineert in pogingen om te komen tot een gebouw aan het Sneekermeer op het Kolmeersland. verdaging van de behandeling van de nota zeer gewenst. ’’Eerst goed bezin nen, voor we beginnen” aldus mevrouw Unema, die de heer Gerrits aan haar zijde kreeg. De heer Van Dyk meende dat de raad voldoende was geïnfor meerd met name de mensen uit de frac ties, die deel uitmaken van de onder wijscommissie. Enkele raadsleden: er zijn fracties die geen onderwijsdeskun dige in de onderwijscommissie hebben. GEEN PARTNER,MAAR EEN BEDELAAR Wethouder M. Baaijens begon zeer kalm aan zijn repliek, maar naar mate die meer tijd vergde werd hij zeer fel en kwam hij met goed gedocumen teerde cijfers en stellingen op tafel. Het college heeft nu eenmaal te maken met de kwestie van het voortgezet onder wijs, met name dat van het gymnasium aal onderwijs Dat baart b. en w. zorgen. De dreiging van het voortbestaan van het gymnasiaal onderwijs bestaat al een zestal jaren en van wat zich in de loop der jaren heeft af gespeeld op het on derwijsgebied, kan men voldoende op de hoogte zijn. De examens worden ge stroomlijnd, de eisen eveneens. De heer Baaijens herinnerde aan de nota-Pos- thuma, waarin o.a. de vraag gesteld wordt of de differentiatie voor de toe komstige leerling behouden met blijven. Of moeten we de leerlingen een ge dwongen keuzepakket voorschotelen?. Volgens de heer Baaijens was en is er genoeg informatie voor d raadsleden. Over twee jaar staan de leerlingen voor een beslissing, dan zal er gekozen moe ten worden. Wanneer de raad met de inhoud van deze nota niet accoord kan gaan en deze kwestie uit wil stellen, zonder een termijn te stellen, dan zijn wij geen on- het rijk, zou, voor mij althans, een onbe grijpelijke zaak zijn, dat de raad zich, door het uitstellen van een uitspraak over deze nota, in een tijdnood zou ma- noevreren, aldus de heer Baaijens, die verder zei dat als we nu gaan onder handelen met het Rijk, we een jaar voor de boeg hebben. ’t Is beslist niet zo dat met deze nota al tot een fusie is besloten. Wij moeten ruimte hebben om te onderhandelen en daarbij gaat het om het belang van de kinderen, aldus de heer Baaijens. Mevr. Unema meende dat na zes jaar bestu dering van de gang va zaken een maand uitstel geen ramp zou beteke nen. De heer Bosma citeerde een ar tikel van de heer Hemelrijk over de gymnasia in ons land. De voorzitter zei hierop dat b. en w. het volledig eens zijn met wat hetgeen de heer Hemelrijk heeft geschreven, maar hij heeft het gehad over grote gymnasia en het gaat hier in Sneek om een kleine school. Wij vragen van de raad alleen een mach tiging om in onderhandeling te treden met het rijk. De heer Meyer: geef de raadsleden een kans zich over deze zaak nog te beraden. De heer J. P. de Vries meende dat er duidelijke taal gespro ken is, men vraagt een maand uitstel, maar in die maand zullen toch geen andere gezichtspunten naar voren ko men. Ook de heer Gerrits en mevrouw De voorzitter begon zijn openingswoord met de mededeling, dat 1970 het jaar is, waarin de samenwerking tussen de Sneker zusterverenigingen met andere verenigingen tot uiting komt. „De kiem van de samenwerking is al veel eer der gelegd, en raakte in de jaren zes tig even in verval. Het was evenwel het Sneek-week comité wat de redding bracht.” De heer Hoekstra zei, dat de verbetering van de accommodatie op het Kolmeersland hem nog niet eerder zo na geweest was. Het initia tief tot de plannen voor een gebouw aan het Sneekermeer is al in 1965 door de SZC genomen, maar het strandde bij Gedeputeerde Staten, die van me ning waren, dat het gebouw niet op het Schareiland, dan wel op het Kol meersland zou moeten komen. Door de grotere samenwerking speelde ook het grondeigendom niet zo’n grote rol meer. De voorzitter was blij, dat de plannen nu tot uitvoering kunnen wor den gebracht, omdat, zo zei hij „heel Sneek daar de schouders onder heeft gezet.” Het gebouw zou eerst kleiner kunnen zich voor 28 april bij het VVV-kantoor op het Martiniplein, met daarbij de opga ve van het type schip (zeil- of motor boot), afmeting van tuigage enz. De deelnemers moeten om half zes verza melen bij het houtstek van houthandel Ter Horst aan de Geeuw. Lidien mo gelijk wordt verzocht de schepen te pavoiseren. De organisatie is in handen van de SZC en KZVS. Bij een eventue le afgelasting van het gebeuren, bij voorbeeld door slecht weer, wordt dit bekend gemaakt bij de beide jachtha vens. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. GA4T bgrjp.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1