i snekerWkoerier j B. DE VRIES: CENTRALE FINANCIERING HEEFT REMMENDE INVLOED Kerkelijk leven speelt zich af in ellendige consumptiesfeer ”De kerk moet loskomen uit de ellen dige consumptiesfeer, waarin zij zich thans bevindt. De veelvuldig voorko mende vraag van de kerkleden: wat doet de kerk voor mü?, moet worden vervangen door de vraag: wat kan ik doen voor de ander? Het geloof in de Here Jezus moet uitkomen in liefdeda den. Dan is ’t zinvol om verder te wer ken. Is dat niet het geval, dan kunnen we beter stoppen. Dan is het een hol gedoe, een soort vlagvertoon. De kerk moet meer de blik naar buiten richten* Wij als gelovigen moeten meer de we reld dienen, met ons geld en met ons leven. Dan bloeit het gemeenteleven weer op en dan heeft de kerk weer toe komst.” Deze uitspraken deed gisteravond ds. J. N. Nammensma in zijn eerste preek voor de Gereformeerde Kerk te Sneek, nadat hij als zodanig was beves tigd door zijn voorganger ds. E. N. van Loo. Bevestiging en intrede vonden paats in de Zuiderkerk aan de Rienck Bocke- makade. Bij de dienst waren naast vele gemeenteleden een groot aantal geno digden aanwezig, onder wie de heer L. Rasterhoff, burgemeester _van Sneek en wethouder W. G. Baarda. MEVROUW D. Y. W. DE GRAAFF-NAUTA: INSTELLEN VAN EEN „OPEN HUIS" de gemeenten SNEEK, WYM BR ITS E R A D E EL IJLST en B Officieel Org aan van J SPORT i DODELIJK GEWOND Met auto tegen boom bij Woudsend Dit weekend: Ds. J. N. Nammensma bij intrede Gereformeerde Kerk Sneek X it W SNEEKER NIEUWSBLAD Sneek weer twee punten rijker O.N.S. kon weer niet winnen W.Z.S. herstelde zich tegen Irnsum Zware nederlaag voor L.S.C. Olympus verloor in Den Bosch Sneker volleybal- bestuurders kunnen ook volleyballen Broer Smid in Noordelijk elftal Sneker voetbalelftal speelt tegen Leeuwarder elftal Schakelzeilers uit Sneek succesvol in Grouw. Bij afslag naar Heeg: BEJAARDE VROUW Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de Bestuurder viel in slaap - I MAANDAG 27 APRIL 1970 125e JAARGANG No. 32 I Raad Sneek stelde begroting 1970 vast ACHTERSTAND INSTRUKTIE ENIGE VERBETERING is en c-i-. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags De gemeenteraad van Sneek heeft donderdag nog geen vijf uur nodig gehad om de begroting voor 1970 te behandelen en vast te stellen. Wel werd kritiek uitgeoefend op het feit dat er tussen het indienen van de sectieverslagen en de antwoorden van b. en w. bijna drie maanden zijn verstreken. Raadslid C. Meijer kon niet nalaten te vermelden, dat de gemeente Kerkrade, die altijd de laatste is met zijn begroting, Sneek met een week de loef had afgestoken. Mevrouw D. V. W. de Graaff-Nauta pleitte voor de instelling van een „open huis” van de gemeente, waar de burgers in en uit kunnen lopen om kennis te kunnen nemen van de plannen. De voorzitter en wethouder Baaijens, hoewel zeer positief staande tegenover voorlichting en inspraak, meenden dat geen valse verwachtingen gewekt mogen worden. Inspraak moet zorgvuldig worden voorbereid. De heer B. de Vries zag in de centrale financiering een remmende werking op de ontwikkeling van Sneek en raadslid W. van Dijk was van oor- dc* 1 dat het rijk zijn financiële problemen nog meer zal afwentelen op de ge meenten, met als gevolg een lastenverzwaring voor de inwoners. Vorige week woensdag heeft burgemees ter L, Rasterhoff in het Fries Scheep vaartmuseum een door de Sneker school jeugd verzorgde en ingerichte tentoon stelling, met betrekking tot de jaren ’40’45 geopend. Hier een kijkje in de tentoonstellingsgalerij, waarin veel kran- teknipsels en andere gebruiksvoorwer pen uit deze periode zijn verzameld. De tentoonstelling is 's avonds alleen op maandag 27 april (vandaag), en woens dag 29 april te bezichtigen van acht tot tien uur. Overdag, tot en met 4 mei zijn de openingstijden: van 1012 uur en van 13.3017.00 uur. Van gen. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o f SNEEKER NIEU WSBLA ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADV E RTE NT! ETA R1EVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. In zijn antwoord op de algemene be schouwingen zei de voorzitter dat in de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten er voor Sneek enige verbetering in zicht is in verband met een andere klasse-indeling. Het ver wijt dat de Memorie van Antwoord en de behandeling van deze begroting aan de late kant zijn, is juist. Maar er moet ook heel wat gebeuren om alle vragen indringend te beantwoor den. Tenslotte zijn er veel vragen ge sneld, vragen waarvan sommigen ook wel achterwege hadden kunnen blijven. De late behandeling van de begroting is voor rekening van het college en niet voor rekening van de ambtenaren, Ml<l..l 0„... 4. SNHK, WTMIRIHEIADIEL ULJT V ---- MMtJfrjlWEUfg dit jaar over een deel saldi-reserve te beschikken. ”i om het voor- zieningspeil, op welk terrein dan ook A christelijke partijen verwachten wij ook voor de toekomst weinig goeds. Daarom is het ons als leden van de PvdA, een open vraag, afhankelijk van de zich voordoende omstandigheden, of wij de medeverantwoordelijkheid voor het gemeentelijk bestuur kunnen blijven dragen, aldus besloot de heer Dijk zijn algemene beschouwin- De op te Een predikant, zo vervolgde ds. Nam mensma, moet vooral instruktie geven aan de gemeente. Hij is een soort gees telijke coach. Daar moet dan wel een gemeente zijn, die het evangeliewoord aanhoort. Ds. Nammensma constateer de, dat er ook nu nog volon verzet in de kerk is en dat er vele tegenstanders ?:4jh. Tot slot vroeg hij de gemeente de letters „ds.” niet te zien als het latijn- se dominus«=heer, maar als het griekse diakonos=dienaar. Bevestiger, ds Van Loo, had als thema van zijn bevestigingspreek genomen, de tekst uit Mattheus 10: 40: "Die u ont vangt, ontvangt mij; en die mij ont vangt ontvang hem, die mij gezonden hc-ft”. Ds. Van Loo, die met dezelfde tekst destijds is bevestigd in Sneek, zei, dat Jezus geen apostelen meer heeft, zoals vroeger, maar nog wel discipelen, die hem willen volgen, zoals ds. Nam mensma. Tot de gemeente zei ds. Van Loo: ’’Ontvangt hem, en u ontvangt Christus. Ontvangt hem niet als iemand die uw wil doet, maar de wil van Chris tus. Daarvoor is het nodig, dat de geest van Christus in u is.” ”Ds. Nammensma is gekomen als pre dikant en als werker in de gemeente. Hij is geladen met de boodschap van Jezus Christus. Wie naar hem luistert, ontmoet Christus. En wie Chrisms ont vangt, heeft deel aan de wereldredden de kracht van God,” aldus ds. Van Loo. die vervolgens overging tot de pevesti- ging van collega Nammensma. Na de dienst werd nog een kort wel komstwoord uitgesproken door ds. G. J. Brinkman, mede namens ds. J. D. B van der Meulen. Vervolgens begaven de genodigden zich naar Aerc Perennius waar in een ongedwongen sfeer nader kennis kon worden gemaakt met de heer en mevrouw Nammensma. Afgelopen vrijdagmiddag, omstreeks k’ art voor zes, is de 73-jarige mevr. J. D. Bergstra-Djjkstra uit Heeg in de onmiddelljjke nabijheid van haar woonplaats dodelijk gewond geraakt bij een botsing met een auto. De vrouw, die op de fiets naai Heeg reed, werd aangereden door een per sonenauto, toen zij links af sloeg. Het slachtoffer kwam uit de richtin; Hommerts en was op weg naar huis Bij de splitsing naar Heeg sloeg me vrouw Bergstra links af. Toen zij daa: mee bezig was, naderde uit tegenover gestelde richting een personenauto D: bestuurder hiervan, de 40-jarige PTT ambtenaar B.W.M. uit Sneek. wee’ naar links uit om haar te passeren Kennelijk is de vrouw geschrokkc van de auto, want zij week weer uit naar rechts en kwam toen in botsing met de auto. Met ernstige verwondin gen werd het slachtoffer naar het Sint Antonius ziekenhuis te Sneek ver voerd, waar zij in de loop van de vol gende dag is overleden. De heer De Vries stond ook even stil bij het samenspel van de gemeente lijke bestuursorganen. Een van de steeds terugkerende vragen is „welke aandacht besteedt het college aan de opmerkingen gemaakt door de raads leden.” Alleen al het feit dat de vraag steeds terugkomt, houdt in dat er bij Thema van de intredepreek was de tekst uit Handelingen 6 71 een grote schare van de priesters werd gehoor zaam aan het geloof. Ds. Nammensma stelde zich de vraag: wat is de zin van het kerkewerk? Vele theologen willen de pastorie niet meer in, omdat zij me nen, dat Christus wat anders van hen vraagt, „Daar komt ook nog een flinke mate van onverschilligheid en slapheid bij,” aldus ds. Nammensma, die vast stelde, dat niet enkelen alles in de kerk moeten doen. Hij zag de dominee niet als de betaalde kracht, die aanvult, wat d gemeente tekort komt. ”De gemeen te en de voorganger moeten alles sa men doen, geleid door Gods woord en Gods geest,” aldus de nieuwe predikant. minister als voor het hele kabinet ont hullend als tekenend. De sociale zorg vervult de heer Van Dijk met zorg vooral indien het juist is - en deze in spraak deed minister Witte veen - dat de uitgaven in de sociale sector zon der beleidswijziging in de komende ja ren zullen verdubbelen. Want niet al leen de twintig procent van de uitke ringen op grond van de Bijstandwet komen voor rekening van de gemeen ten, maar ook en nu voor de volle honderd procent, de sterk toenemende apparaatkosten voor de uitvoering van de sociale zorg. Volgens de heer Van Dijk houdt de volksvertegenwoordiging zich wel bezig met algemene beleids posten, maar niet met de verschillen de investeringsposten of met de onder linge rangschikking van deze posten. Het initiatief van de investeringsplan nen gaat uit van de gemeentelijke overheden. Vervolgens gaan Gedepu teerde Staten van de elf provincies de gemeentelijke plannen rangschikken. Zij oordelen of een brug in de gemeen te A. belangrijken is dan een straat in de gemeente D. De Gedeputeerde Staten plegen dan eens per maand hun provinciale prioriteitenlijstje naar Den Haag te sturen. En dan wordt er on der verantwoordelijkheid van de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Fi nanciën een landelijke prioriteitenlijst samengesteld. In feite wordt die prio riteitenlijst vastgesteld door een inter departementale werkgroep. Gebaseerd op de sleutel van het gemeentefonds komt men dan tot een procentuele verdeling over de verschillende pro vincies. Zonder enige daadwerkelijke democratische controle zijn zo vorig jaar 2.4 miljard gulden onder de ne- derlandse gemeenten verdeeld. Hoe bescheiden of onbescheiden moet een gemeente de bij Gedeputeerde Staten in te dienen investeringsplannen opstellen? Volgens de heer Van Dijk is zijn fractie zeer bevreesd dat het Rijk zijn financiële problemen nog meer af zal wentelen op de gemeen ten, met als gevolg lastenverzwaring voor de inwoners. Die lastenverzwa ring is des te meer onaanvaardbaar omdat het draagkrachtbeginsel hier bij vrijwel niet toe te passen is. Van een liberale regering steunend op de de raadsleden een gevoel van onbeha gen bestaat en dat zij hun teleurstel ling niet kunnen verbergen. De heer De Vries noemde enkele voorbeelden, waarbij op vragen van enkele raads leden de reactie van het college pas na acht maanden kwam. Er is nog een andere zaak, namelijk die van het meer zelfstandig optreden van de wet houders, die niet aan onze verwach ting heeft voldaan. Zij, die daar in het verleden het meest op aandron gen, zijn ook het meeste in gebreke gebleven, aldus de heer De Vries, die ook enkele positieve punten noemde, zoals een krachtig woningbouwbeleid, de sportvoorzieningen, industrievesti ging. Als gemeenteraad en als fracties zullen wij moeten doorgaan met het aftasten, opzoeken, bespreken van de problemen en de verlangens, die er on der de bevolking leven. De heer De Vries sprak de wens uit dat in de toé- komst de fracties meer zullen samen werken en met meer initiatieven zullen komen. Wat het hoofdstuk financiën betreft zei de heer De Vries, dat zijn fractie elk jaar bij de algemene be schouwingen een oordeel heeft gege ven over de financiële verhoudingen tussen het Rijk en de gemeenten en over de financiële positie van Sneek, zulks in tegenstelling tot andere frac ties die meenden aan deze zaken stil zwijgend voorbij te kunnen gaan. De centrale financiering blijft een rem mende invloed op de ontwikkeling van Sneek uitoefenen, het wordt zelfs een worgende greep die financiële adem nood tot gevolg heeft. Dit wil niet zeggen dat wij de afschaffing van de ze centrale financiering bepleiten. Bij grote vraag naar geld stijgt de prijs (rente). Daarom is het noodzakelijk, dat de beschikbare middelen billijk verdeeld worden. Of aan deze eis voor Sneek voldaan wordt, onttrekt zich aan ons oordeel, aldus de heer De Vries, die er voorts op’ wees dat de raad tot dusver geen invloed heeft kunnen uitoefenen op de prioriteiten, volgorde van uitvoering van reeds genomen raadsbesluiten, wanneer er geldmid delen beschikbaar komen. Een finan cieringstekort van ruim acht miljoen gulden toont duidelijk aan, dat in de kapitaalsverstrekking spoedig een ver betering moet komen. Een andere vraag is of de begroting een grotere last een rente en afschrij ving kan dragen, wanneer een deel van de onrendabele investeringen ge realiseerd zouden kunnen worden, kan dan slechts in gunstige zin geant woord worden indien wij bereid zijn onze eigen heffingen omhoog te bren gen of dat de uitkeringen uit het ge meentefonds omhoog gaan. De heer De Vries zei voorts dat Sneek nu de vruchten plukt van een in het verleden gevoerd financieel beleid. Mede daar door is het mogelijk een sluitende be groting te behandelen. Het bedrag voor onvoorziene uitgaven is volgens de pcg-fractie aan de lage kant. Het zal dan ook wel noodzakelijk zijn in de loop van van de Dit mag geen reden zijn aan te tasten. Het oordeel over deze begroting is dan ook minder gunstig dan vórig jaar, zei de heer De Vries. GROEI OLLETIEVEC BESTEDINGEN BLIJFT ACHTER De heer W .van Dijk zei in. zijn al gemene beschouwingen dat de groei van de collectieve bestedingen steeds verder achter blijft bij de individuele bestedingsmogelijkheden. Hierin kan slechts verandering worden gebracht door belastingverhoging. Het feit dat minister Witteveen een belastingcor- rectie heeft doorgezet die de inkom stenbelasting dit jaar met 600 miljoen gulden verlaagt, is zowel voor deze NIKUW8-KN ADVBBTBNTIKbLAD^ VOOR 8NKEK EN OMSTREKEN donderdags die hard en met ijver hebben gewerkt. Wethouder Bergsma ging even in op hetgeen de heer B. de Vries had ge zegd. Volgens de wethouder moet men deze functionaris niet beoordelen naar het aantal keren dat hij in de raad op vragen antwoordt. De heer De Vries reageerde met op te merken dat de voorzitter wethouder Bergsma vaak het woord had gegeven, maar dat hij dan niet reageerde. De voor zitter: heren probeer het debat in goe de banen te leiden. Wat de verlate mededeling van de verhoging der rei nigingsrechten betreft, zei wethouder Bergsma, dat dat zijn schuld niet was en ik daag de heer De Vries uit te bewijzen hoe vaak en wanneer ik niet op vragen ben ingegaan. De heer Meyer drong aan op een ver eenvoudigde behandeling van de be groting. Er zijn vragen in de sectie ge steld, die wel achterwege hadden kun nen blijven. Volgens de voorzitter zit er een waardevol aspect aan de sug gestie van de heer Meijer. Het gaat er tenslotte om het totale beleid als raad te bespreken. Wanneer men in de sectie enige beperking zou betrachten, dan zou de behandeling van de gebroting ongetwijfeld aan waarde winnen. Wet houder Visser deelde mede dat er een commissie culturele coördinatie voort gezet onderwijs in ’t leven is geroepen. Dus meer samenspel met het onder wijs, dat hierin mee moet spelen. (vervolg op pagina 7) De heer J. P. de Vries zei dat bij hem de vlugge indiening van de be groting verwachtingen had gewekt op een spoediger behandeling. Daar is niets van terecht gekomen. In 1969 lag tussen de indiening van de sectie rapporten en de behandeling een tijds bestek van zeven weken, bij deze be groting is dat dertien weken. Voorop gesteld dat de raad zich kritisch moet opstellen ten opzichte van de gang van zaken bij de gemeente, zou het niet van groot belang zijn dat wij als raad gezamenlijk, ook van onze kant wegen trachten te vinden om te komen tot de situatie zoals in de ge meentewet staat bij ar. 238, hetgeen zeker voldoening zou geven. De algemene beschouwingen werden geopend door de heer B. de Vries, die zijn rede in zes hoofdrukken had verdeeld, namelijk het wereldgebeu ren, de bestuurlijke organisatie, de industrialisatie, het college en de raad, culturele accommodatie en financiën. Het wereldgebeuren in de tien jaar die achter ons liggen is beangstigend ge- toeneming van het geweld noemde weest, zei de heer De Vries ,die de natuurrampen, revoluties, honger snood, Wanneer we het werk in de raadzaal zien tegen de achtergrond van het wereldgebeuren kan ik mij voorstellen dat we tot de conclusie ko men, dat ons werk hier niet tot de oplossing van deze problemen kan bij dragen. Toch is ons werk belangrijk, want ook in de gemeente zijn er pro blemen, zoals de zorg voor de minder bedeelden, de zorg voor betere huis vesting, zorg voor een goed woonkli maat, recreatieve mogelijkheden en de zorg voor de medemens. Wat de be stuurlijke organisatie betreft, zei de heer De Vries, dat de gemeentegrens niet meer het einde is van een ge meente, maar het begin van de regio. Sneek voelt zich nauw verbonden met de Zuidwesthoek en in samenwerking met anderen zal de leefbaarheid en ontwikkeling van dit deel van de pro vincie bevorderd moeten worden. Sneek zal ook de industrievestiging moeten bevorderen, waarbij de be staande industrie dezelfde mogelijkhe den moet krijgen als de nieuwe indu strie, die zich hier wil vestigen. Een derde belangrijke zaak achtte de heer De Vries een goede kwaliteit van de dienstverlenende bedrijven. SAMENSPEL Zaterdagavond omstreeks vijf uur de 48-jarige M.B. uit Sneek achter het stuur van een Volkswagenbusje in slaap gevallen en vervolgens ‘egen een boom gereden. Het ongeval gebeurde net buiten Woudsend, aan de westzij de. B. reed in de richting Balk. Juist bui ten de plaats zwenkte hij naar de lin ker zijde van de weg en botste daar tegen een boom. De bestuurder raakte bekneld in de zwaar beschadigde au to en kon met veel moeite worden be vrijd. Hij is vervolgens naar het Sint Antoniusziekenhuis in Sneek vervoerd. Hij liep vermoedelijk een bekkenfrak- tuur op. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 NIET BANG ZIJN VOOR ZERE BENEN De heer C. Meijer had critiek op de late behandeling van de begroting. Met een bezetting van vier wethou ders en volgens de heer Meijer prima ambtenarencorps, is het een treurig feit, dat het college maar even drie maanden bezig is geweest de Memo rie van Antwoord op de sectierappor ten uit te werken. Hierdoor is Sneek de laatste gemeente in ons land die de begroting 1970 behandelt, voorheen was dat steeds Sittard, maar die ge meente heeft vorige week de begro ting aanvaard. Ook de heer Meijer sprak over de regeringspolitiek, waar bij hij stelde dat alles vastzit op de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Hierbij is niets veranderd. Binnen de gemeente blijvende, drong de heer Meijer aan op een spoedige realisering van een waterzuiveringsin stallatie. Wat de woningbouw betreft, zit Sneek moeilijk, meende de heer Meijer, omdat er lang niet voldoende woningwetwoningen worden gebouwd. De gewone arbeiders kunnen die duur dere woningen niet betalen. Het wo- ningprobleem is groter geworden, zei de heer Meijer die voorts stelde dat Gedeputeerde Staten en colleges van B. en W. meer en meer uitvoerders worden van de regeringspolitiek, zon der eigen stellingen in te nemen en daardoor werkelijk in actie te komen. Wordt doox de Vereniging van Neder landse gemeenten voldoende aandrang op de regering uitgeoefend? Dat men de taal van de actie het beste begrijpt in Den Haag, is wel duidelijk gewor den door het grote verzet van de ar beiders in Groningen, waar ze in Den Haag wakker van zijn geschrokken en met allerlei vage beloften komen voor verandering en verbetering van de be staande toestand. De heer Meijer stel de dat het in het belang van de in woners noodzakelijk zal zijn, een le vendige gemeentepolitiek te voeren, waarbij we niet bang moeten zijn, tegen zere benen aan te schoppen, wil len we wat bereiken. tSgKË

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1