Oekas gaat naar Celebes ®i Burgemeester L. Rasterhoff nam afscheid in bijzondere raadsvergading J de snekerWoerier EREBURGER VAN SNEER Aktie bracht f 3.200.- op Voetbalvereniging IJ.V.C. vierde 45-jarig jubileum „GOUDEN" il de gemeenten SNEEK, WYM B R ITS ER A D EE L IJLST en fe Officieel Orgaan van Ik kon mij niet losmaken van Sneek Loco burgemeester C. Frankena opende clubgebouw „Praathuis" -41 I w y i i I SB MSNEEKER NIEUWSBLAD. FX/ 4 y Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en f SNEEKER NIEUWSBLAD .W' b.g.g. donderdags en Verschijnt: maandags Tijdens een zeer druk bezochte bijzondere raadsvergadering heeft burgemees ter L. Rasterhoff dinsdagavond afscheid genomen. Deze buitengewone verga dering van de raad had een bijzonder prettig en ongedwongen karakter en de scheidende burgemeester zei aan het einde van de bijna drie uren durende ver gadering er zelf van dat dit afscheid echt op zijn Sneeks is gebeurd, beter kon het niet. Het meest dankbaar was de scheidende burgervader voor de toeken ning van het ereburgerschap van de stad Sneek, ook al was de gouden ere penning nog niet geslagen. „Ik stel dit buitengewone besluit van de raad op hoge prijs” zei de heer Rasterhoff, die in allerlei toonaarden door de verschil lende sprekers werd toegesproken, waarbij steeds weer naar voren kwam, dat hij een zeer bekwaam burgemeester is geweest, die heel veel voor de Water- poortstad heeft gedaan in zijn vettig-jarige ambtsloopbaan. De Commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan noemde in zijn korte toespraak de periode-Rasterhoff een „lange, imposante periode van goed, ac tief, energiek en eervol bestuur. Om in de stijl van de Friezen te blijven Rasterhoff het kon minder”. hiervan stond Raadslid J. P. de Vries biedt mevrouw Rasterhoff bloemen aan. In het midden burgemeester L. Rasterhoff die een aan tekening maakt, nadat hij zojuist van de raad een schrijfmachine heeft ge kregen als afscheidsgeschenk. (foto Ger Dijs) 125e JAARGANG No. 33 VRIJDAG 1 MEI 1970 FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs', Schoolste. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Voor het fraaie zelfs een keuken de IJVC-welpen Hier het moment, waarop loco-burgemeester C. Frankena de naam van het nieuwe houten clubgebouw onthult. Het. lijkt, alsof hij zich afvraagt: „Klopt dit wel jongens?” (foto Ger Dijs) Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o iSa OHkwJ 4. MN. WTMMITMtAHH MIST .41 -1— -- - «>un - SÏ.E K EgXKWH If K j het beoogde doel konden leiden. ALS EEN VOORRECHT BESCHOUWD ”Ik heb het een tot dankbaarheid stem mend voorrecht beschouwd deze ont wikkeling met zijn ups en downs, waar in de aanwijzing van Sneek tot indu striekern ’n hoogtepunt vormde, te mo gen meemaken. Dat het niet is gelukt, ondanks onvermoeid streven, de wo ningnood nu, vijfentwintig jaar na de bevrijding, op te lossen, zal als een doorn in mijn vlees blijven steken”., al dus de burgemeester, die vervolgde met ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,Per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen j 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADV ERTENTIETA HIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. laatste tijd, een gevoel van grote dank baarheid. Én dat gevoel brengt teweeg dat mij het scheiden niet al te zwaar valt. Dankbaar ben ik in de eerste plaats voor het feit dat ik de boeiende functie, die ik nu neerleg, heb mogen vervullen in deze stad. Dankbaar ook voor het werk dat mij werd opgedra gen en dat mijn hand vond en dat ik steeds met vreugde heb mogen ver richten, ook al waren er wel eens te leurstellingen en tegenslagen”, zei de heer Rasterhoff, die de wethouders en de gemeenteraad dank bracht voor hun steun en het vertrouwen. Dank baar was de heer Rasterhoff ook voor de mogelijkheden die zijn functie hem bood om op ruimer gebied in allerlei werkzaamheden te worden betrokken. Een bijzondere glans aan zijn levens loop hebben de werkzaamheden op het gebied van de opleiding van het ge meentelijk administratief personeel en op dat van de daarmede verband hou dende examens gegeven. De heer Ras- sterhoff bracht vervolgens dank aan het gemeentepersoneel, de secretaris, de concierge en de stadsbode, de heer J. Nauta ’’hartelijk dank voor je bereid willigheid en voor je vrierdschap, die voor ons onvergefelijk zal zijn”. (vervolg op pagina 17) tenland en deelname aan det verpak- kingsbeurs door dit speciaal-bedrijf. In dit afsluitingsbericht van de aktie moeten we nog twee personen noemen, die enorm hebben meegewerkt aan de aktie. In de eerste plaats Eke Scheweer van ”De Meerpaal”, die uit alle delen van de stad geld heeft opgehaald en aangaande de verdere organisatie steeds gereed stond. Tenslotte een woord van dank aan reisbureau Sypersma, dat steeds bereid was adviezen aangaande de reis te verstrekken. Toen Limboe Oekes werd verteld, dat hij naar zijn ouders kon, had hij geen woorden, om zijn dankbaarheid uit te spreken. Hq zei alleen:” Hier had ik slechts van kunnen dromen”. De droom is nu werkelijkheid geworden en we kunnen niets anders doen, dan Limboe Oekas een voorspoedige reis toe wen sen. Te zijner tijd hopen we meer over de reis naar Indonesië van Limboe Oe kas bekend te maken. En wat de aktie betreft: iedereen, heel, heel hartelijk dank, namens LIMBOE OEKAS ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uui Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 ial jdragen dat de band tussen spe lers en gasten zal verstevigen, en hij wenste de club veel genot met de nieu we aanwinst. Het bestuur van de thans 138 leden tellende vereniging kon binnen veel ge lukwensen in ontvangst nemen. Ook burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel getuigde van zijn be langstelling. De voorzitter, de heer R. Rijpma heette verder in het bijzonder wethouder Stienstra, leden van het da gelijks bestuur van de F VB zowel als de KNVB, welkom. Van deze laatste bond was secretaris J. de Vries aan wezig. Behalve de al eerder genoem de heren van de ontspanningscommis- sie richtte de heer Rijpma ook woor den van dank aan mevrouw Reitsma, die samen met mevrouw Reitsma-de Jong de schoonmaak van het gebouw voor haar rekening heeft genomen. De voorzitter sprak onder meer over de vele veranderingen in de laatste vijf iaren, zoals de terreinen, waaronder het oefenterrein en de lichtinstallatie. „Dit alles is voor het bestuur een sti mulans om op de zelfde weg voort te gaan”, zo besloot hij. Zelfwerkzaamheid De heer Kostelijk sprak over de zelf werkzaamheid, die bij IJVC eeds te rug komt. Eerst de kleedgelegenheid en nu het clubgebouw. „Ik hoop dat UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Het is gelukt! Limboe Oekas, die twin tig jaar geleden zijn ouders in Kam pong Karre op Celebes noodgedwongen moest verlaten kan de reis naar Cele bes maken. De voor dit doel gehouden aktie door ”De Meerpaal” en het "Sneeker Nieuwsblad” is ’n groot suk- ses geworden. Na de start van de aktie ongeveer drie weken geleden hebben enthousiaste lezers uit Sneek, en wijde omgeving, zelfs velen van buiten Fries land samen er voor gezorgd, dat er een bedrag binnenkam van 3200, Met dat minimum zou Limboe Oekas al naar Celebes kunnen reizen. Er zijn reeds boekingsformulieren verzonden en dat heeft tot resultaat gehad, dat Oe kas reeds op 18 mei aanstaande met een chartervlucht naar Indonesië ver trekt. Op 16 juni hoopt hij dan weer in Sneek terug te keren. Naast de bijzonder vele gulle gaven van tientallen sympathisanten hebben ei genlijk drie donaties voor de felle eind sprint gezorgd. In de eerste plaats de gemeente Sneek, die de vermake lijkheidsbelasting voor het concert van ’’Golden Earring” in de Manege aan de aktie schonk. Dat betekende ’n aan winst van 685,-! Op dezelfde dag kwam daar nog een prachtige gift van de Lionsclub Sneek bij van f 400,-. ’n Andere plaatselijke serviceclub, de Ro- taryclub, maakte enkele dagen later de zaak rond met een bijdrage van f 440,-. Ook willen we vermelden de fraaie gift van de diakonie der Herv. gemeente in Sneek n.l. f 75,- We vermelden deze grote gaven, zonder maar iets te willen afdoen van de vele kleinere gaven. De ’’kleine burgers” hebben er uiteindelijk met elkaar voor gezorgd, dat de aktie zoveel bijval, mo reel, zowel als financieel, kreeg. Ook de kleine grpep middenstanders komt dank toe voor de bijdragen. Iedereen, die aan de aktie heeft bijgedragen, kan er van verzekerd zijn, dat hun gave zeer op prijs werd gesteld. Samen hebben zij er voor gezorgd, dat de heer Oekas op bezoek kan bij zijn zieke ouders, in de binnenlanden van Celebes. Vandaag vindt een bespreking plaats met de direktie van Drukkerij Menno n.v. ,die niet eerder in de plannen kon worden gekend wegens verblijf in bui- er op te wijzen dat het neerleggen van een ambt, dat men 25 jaar met volle dige inzet heeft bekleed uiteraard met gemengde gevoelens gepaard gaat. Er zijn nog onafgedane zaken, waarmee je in de geest bezig bent, die je gaarne tot een goed einde zou willen brengen. "Maar al laat dit ogenblik me uiteraard niet onberoerd, bij de gemengde gevoe lens die mij beheersen heeft een gevoel van weemoed toch bepaald niet de over hand. Mij overheerst nu en reeds de het driemanschap weer op stap gaat, maar nu voor een ander voetbalter- rein”. De heer Kostelijk vond het vooral nodig de jeugd in het clubge bouw te krijgen, omdat die in de toe komst voor het le en 2e elftal nodig zullen zijn. Namens de afdeling Fries land van de KNVB bood hij de voor zitter een fraai kleurig wandbord aan. Verder werd het woord nog gevoerd door ere-lid P. IJsselstein, hij bood een envelop met inhoud aan, door de heer S. Sijperda uit Scherpenzeel erevoor zitter van de vereniging, de heer F. v.d. Woude namens de Ijsvereniging, het gevaar voor de burgerij zoveel mo gelijk te beperken. ’’Elke nieuwe dag na die fatale 14 juli 1944 heb ik als een gave Gods ervaren en op dit ogenblik gaan mijn gedachten uit naar hen, die als slachtoffers vielen en naar de nabestaanden voor wie de ze datum een zwarte dag betekent”, aldus de heer Rasterhoff Na de oorlog vorderde de opbouw en steeg de welvaart sneller dan we ooit hadden kunnen denken. Er ontstond eerder ruimte in onze economie voor ’t treffen van sociale voorzieningen dan wij ons bij het aanschouwen van de de plorabele toestand in april 1945 hebben kunnen voorstellen. Het gemeentelijk beleid kreeg echter met elkaar steeds opvolgende moeilijkheden te kampen: distributie, materiaaltekorten, onvol doende bouwvolume, bouwstop, beste dingsbeperking, investeringsbeperking, kapitaalschaarste, urgentieverklaringen en wat al niet meer. Het was deson danks een boeiende tijd want deze be letselen en moeilijkheden werkten niet in de eerste plaats ontmoedigend, ze deden de vechtlust aanwakkeren, sti muleerden het doorzettingsvermogen, scherpten het vernuft en de geest om toch wegen te ontdekken, die in het be lang van de plaatselijke gemeenschap tot clubgebouw, waarin en buffet, werd door een „erehaag” ge vormd, waardoor de heer Frankena, nadat het muziekcorps „Concordia” zich van haar beste kant had laten horen, naar de deur toeliep. Hier werd de sleutel van het gebouw door Tjipke Keuning aan hem overhandigd en nadat de loco-burgemeester het juiste sleutelgat had gevonden, opende hij de kantine, waarna hij de naam onthulde: „Praathuis IJVC” op het naambord geschilderd. Ontspanning na inspanning De heer Frankena hield voordat hij deze plechtigheid verrichtte een vrij lange toespraak, waarin hij zei nooit te hebben gedacht dat hem dit te beurt zou vallen. „Het initiatief dat de heren G. Syperda, D. Zwaugstra en E. de Vries hebben getoond, getuigt er van dat ze met de tijd meegaan”. Deze drie heren van de ontspannings- commissie waren het nl. die naar Rot terdam zijn gegaan, daar een gebouw hebben gekocht, dit uit elkaar hebben laten halen en naar IJlst hebben ge bracht. Want, zo vervolgde hij, na de inspanning op het veld, moet er ont spanning in een clubgebouw kunnen zijn. En dankzij het doorzettingsver mogen en het enthousiasme van IJVC hebben we nu zo’n gebouw. Hij sprak de hoop uit, dat dit gebouw er toe Burgemeester Rasterhoff begon in zijn afscheidsrede met 1929, toen hij als jongeman voor een sollicitatiebezoek door de straten van Sneek liep. Hij had toen echter ook een sollicitatie lopen bij het provinciaal bestuur van Groningen die in financieel opzicht betere perspec tieven bood. De betrekking in Sneek lokte hem echter meer aan, ook al om dat het hem toelachte verdere ervaring op te doen onder leiding van de toen malige gemeentesecretaris, de heer Sik- kes, wiens faam op het gebied van de gemeente-administratie reeds alge meen bekend was. ’’Veel, heel veel heb ik van deze magistraat geleerd en ik denk aan deze bijzondere figuur met zijn grote capaciteiten en zijn vele goe de eigenschappen terug, in het bijzon der op deze dag, niet alleen als leer meester, maar ook als vaderlijke vriend”, zo zei de heer Rasterhoff. Toen in 1939 de heer Sikkes lid van van het college van Gedeputeerde Sta ten werd en de heer Rasterhoff tot zijn opvolger werd benoemd, was de band met Sneek voor goed vastgeknoopt. De heer Rasterhoff ging ook nog even in op de gebeurtenissen in de oorlogsja ren, zijn benoeming tot waarnemend burgemeester van Sneek en op de lange periode van onzekerheid. Toen het ambt van burgemeester van Sneek definitief vacant kwam en de Commissaris der Koningin hem vroeg naar deze funcite te solliciteren, zei de heer Rasterhoff” als ik zelf een burgemeester zou kun nen uitzoeken, waarschijnlijk niet, maar nu dat natuurlijk uitgesloten is, zal ik gaarne voor de betrekking in aanmer king komen”. Op 16 juni 1946 aanvaard de de heer Rasterhoff het ambt, dat hij dinsdag neerlegde, definitief. TERUGZIEN Terugziende op de tijd, waarin ik Sneek heb mogen dienen, wil ik toch vast stellen dat er in die ruim veertig ja- ren geen enkele periode is aan te wij zen, waarin het gemeentelijke beleid ’n rustig en ongestoord verloop had. Eerst in de dertiger jaren, was er de econo mische crisis, daarna de bezettingstijd, waarvan de heer Rasterhoff zei dat die enerverend was, het nemen van risico’s vroeg en elke dag weer veel tact en koelbloedigheid eiste, om het leed en Op 27 april 1925 werd in IJlst de voetbalvereniging IJ.V.C. opgericht en het was daarom afgelopen maandag de dag, waarop de vereniging precies 45 jaar bestond. Ter gelegenheid daarvan werd in het nieuwe clubgebouw, dat even daarvoor door loco-burgemeester C. Frankena was geopend, een receptie ge houden waarbij het bestuur van de vereniging vele gelukwensen in ontvangst mocht nemen. Aanwezig was onder meer de heer J. Kostelijk, secretaris van de FVB, die tijdens de receptie de oprichters van IJVC, de heren W. de Boer en F. Lanting, de zilveren speld van de KNVB afd. Friesland toezegde. Sym bolisch spelde hij de heren alvast het FVB speldje op, omdat hij slechts één KNVB speld had meegenomen, die hij aan de voorzitter, de heer R. Rijpma, overhandigde. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur. NIEÜWB-EN ADVERTENTIEBLAD^ ^VOOR SNEEK EN OMSTREKEN jeugdleider L. Koster, trainer Bert Bouma en de 83-jarige heer I. Kuipers, die zijn gevoelens d.m.v. ’n voordracht op rijm vertolkte. Deheer W. de Boer uit Joure overhandigde mede namens de heer M. Troelstra uit Spreek, de voorzitter een wandklok. Aan het slot werden de heren E. de Vries en D. Zwaagstra tot erelid benoemd, de heren Jelle de Jong en J. de Vries tot lid van verdienste. Zij kregen de des betreffende onderscheidingen opge speld. De heer Rijpma noemde hen onmisbare figuren voor IJVC, mensen die veel tijd aan de club hebben ge geven en nog geven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1