en INDRUKWEKKENDE AFSCHEIDSRECEPTIE IN SFEER VAN SPONTANITEIT SNEKERafKOERIER Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST P. van der Mark: Hij was een deskundige op elk gebied OPMERKELIJKE OPMERKINGEN - WSNEEKER NIEUWSBLAD en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD WA r 9 - Burgemeester Rasterhoff zette punt (foto Ger Dijs) achter veelzijdige en werkzame loopbaan en Verschijnt: maandags Namens de Sneker burgerij kreeg het echtpaar Rasterhoff een fraaie over- naadse motorflat. Hier het moment, dat de overdracht plaatsvindt. (foto Ger Dij») MAANDAG 4 MEI 1970 125e JAARGANG No. 34 Sneek heeft zaterdag afscheid genomen van burgemeester Rasterhoff. Dat ge beurde met een indrukwekkende afscheidsreceptie in de Foyer van Amicitia waar een sfeer van grote spontaniteit heerste, ’s Middags werd nog eens af scheid genomen van Sneek’s eerste burger, maar nu in de Sporthal waar alle lagen van de bevolking aan de burgemeester voorbijgingen. Dit afscheidsfeest is in alle opzichten geslaagd. In de foyer ’s morgens geen defilé’s, maar wel veel lovende en waarderende woorden voor burgemeester Rasterhoff, die vol gens vele sprekers een grote mate van deskundigheid op elk gebied bezit. De afscheidsbijeenkomst in de Sporthal had als hoogtepunt het aanbieden door de Sneker bevolking van een fraaie motorvlet, voorgebracht door 27 Snekers, weerspiegelend de bevolking van 27.000 Waterpoorters, gespreid over diverse leeftijden en werkkringen. diensten en bedrijven. ’De plannenwer- den door hem kritisch beoordeeld en besproken en konden dan zijn goedkeu ring vinden, als hij zelf overtuigd was geraakt. Maar dan konden de diensten en bedrijven ook staat maken op zijn medewerking, aldus besloot de heer Ek zijn toespraak, waarna hij mede na mens het gezamenlijke personeel twee fraaie kandelaars overhandigde. FOTO-REPORTAGE Op een Informele bijeenkomst zaterdag avond, heeft burgemeester Rasterhoff de organisatoren van het afscheidsfeest bedankt. Daar werd hem nog een foto reportage van het afscheidsfeest aan geboden. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o PORTRET In zijn beantwoording van de toespraak van Joop Sikkes, zoon van wijlen Piet Sikkes, zei burgemeester Rasterhoff, dat hij het portret van zijn grote leer meester, dat nu nog in de burge meesterskamer hangt, donderdag mee naar zijn woning aan de Leeuwarderweg zal nemen. OMtafod o^m. 4. yen. emtiHtuim M uur saxssri *,h**~— In een fraaie calèche werd het echtpaar Rasterhoff van zijn woning aan de Leeu warderweg vervoerd naar de Sneker Sporthal. Ondanks het druilerige weer werd het een ware triomftocht door Sneek. Begeleid door de leden van de landelijke rijvereniging „De Water Poor ters”, die deze rit hadden georganiseerd, arriveerde het afscheidnemende paar bij de Sporthal. Hier wachtte het comité, dat de heer en mevrouw Rasterhoff een onver getelijke middag zou bezorgen. GASTERHOFF Burgemeester A. Oosterhoff van Won- seradeel sprak zaterdagmorgen namens zes lichamen. Eén daarvan was „Wes- tergoo” dat veel met gas te maken heeft en waarvan burgemeester Raster hoff president-commissaris is. Op een gegeven moment zei burgemeester Oosterhoff niet Rasterhoff maar sprak hij van Gasterhoff. zaken getrouwd is. Een man die geën gageerd was met gaszaken, die er alles van af wist, ook een man van wie je wist, wat je aan hem hebt. Het zal ze ker niet meevallen weer zo’n stoere des kundige als Rasterhoff is, te vinden. ”Wij zullen hem missen, die nostalgie is er ook van onze kant, wij zullen het in de gas wereld zo goed mogelijk doen, net of u er nog bij bent”, zo besloot dr. mr. James zijn toespraak. GEMAKKEIJK MEER Na de heer James besteeg de heer D. Bekius de katheder. Deze burgemees ter van Kollumerland sprak namens de afdeling Friesland van de Vereniging ONTROERD De grootste verrassing, zoals de heer Baaijens aankondigdet was de rede van ’’master” B. F. Keulen, in de Friese taal. Een toespraak, die grote indruk NIBUWB-BN ADVBHTBNTIBBLAD^ ^VOOR SNEEK EN OMSTBBKBN SLECHTE TEKENING Dezelfde Joop Sikkes kreeg les van burgemeester Rasterhoff aan de Be- stuursschool. Tijdens zo’n les heeft Joop Sikkes eens poppetjes zitten tekenen. De maandags daarop werd Joop Sikkes bij de heer Rasterhoff geroepen. Joop verwachtte een flinke uitbrander. Ras terhoff zei hem „je zat te tekenen niet waar?” „Ja”, zei Sikkes. „Nou ’t was maar een slechte tekening johi” KOART De heer B. F. Keulen in zijn toespraak: „üs loko (wethdlder Baaijens) hat der op stien koart to wezen. Ik wol dat graech dwaen. Hg is dat nammentlik soms seis ek wol ris”. ERE-FRIES Een van de sprekers was o.a. de heer W. van Mourik, burgemeester van Ferwerderadeel, vroeger werkzaam op de secretarie van Sneek. Hij zei onder meer (in het Gronings) wij Groningers zijn verprutste Friezen, althans dat wordt wel eens van ons gezegd. V bur gemeester Rasterhoff wordt door mij gepromoveerd tot „Ere”-Fries. maakte op de heer en mevrouw Ras terhoff. Elders in deze krant staat vrij wel de gehele rede van de heer Keulen afgedrukt. Een ontroerde burgemeester Rasterhoff dankte tenslotte alle sprekers en de bur gerij. ”Ik ben de burgerij erg dankbaar voor het feit waarmee Zv ons tegemoet is getreden. Ik kan nou eenmaal geen afscheid van Sneek nemen en daarom zal ik ook altijd klaar blijven staan voor die burgerij. We kunnen niet dankbaar genoeg zijn,” aldus de heer Rasterhoff, die in het bijzonder erg blij was met de Friese toespraak van de heer Keu len. ”Ik zou eigenlijk alleen maar kun nen antwoorden in de „memmetael”, omdat daarin de gevoelens en gedach ten beter tot uitdrukking komen. Zel den heb ik iemand zo goed en zo mooi Fries horen spreken. En als meester Keulen spreekt heeft hij ook wat te zeg gen. Hij is een wandelend stuk mense lijkheid en ik heb hem als persoon en als hoofd der school bijzonder leren waarderen,” zo besloot de heer Ras terhoff zijn dankwoord. De receptie was daarmee afgelopen. Ie dere aanwezige kreeg vervolgens nog de gelegenheid om de heer en mevr. Rasterhoff persoonlijk de hand te druk ken en afscheid te nemen, waarbij vele cadeau’s werden overhandigd. Een grote schare vrienden en bekenden, die de familie Rasterhoff bezit, en die on getwijfeld nog tot in lengte van jaren zal blijven voortbestaan. donderdags de heer Rasterhoff de indruk gekregen dat hij te maken had met iemand die voorstander was van het bijzonder on derwijs. Wel een bewijs van de grote objectiviteit van de heer Rasterhoff, zei de heer Van der Mark. Rasterhoff is ook een man van de gemeente, hij kwam op voor de autonomie van de gemeenten, daarnaast zocht hij ook al tijd verbinding met het wijdere leven. Hij had een groot inzicht in alles wat in de wereld gebeurde en beperkte zich niet alleen tot de gemeente, de provincie of Nederland. "Namens het Provinciaal Bestuur dankte ik u voor alles wat u gedaan hebt”, zo besloot de heer Van der Mark zijn toespraak. NAMENS ZES LICHAMEN Na de heer Van der Mark kwam bur- gemeenster A. Oosterhoff van Wonsera- deel op. ”Ik kom namens zes lichamen” zei hij en wekte al vlug de lachlust op door met een grote koffer door de zaal te wandelen, waaruit hij zes ver schillende hoeden toverde. Hij sprak ’’collega-vriend-broeder” Rasterhoff op humoristische wijze toe. Eerst met de zwarte hoge hoed op, het statussym bool van het ambt van burgemeester, ’’maar sinds de goochelaar zich mees ter heeft gemaakt van de hoge hoed, zijn wij lichtelijk ontgoocheld”. Met de witte hoed van de zeilsport op zijn hoofd, bood de heer Oosterhoff ’t echt paar Rasterhoff twee stevige tuinstoe len aan. Die werden gegeven door de burgemeesterskring: ”je hebt ons voor gesproken, wij zwegen, want je wist het”. Bij de Muziekschool kwam de heer Oosterhoff opnieuw met een an dere hoed voor de de dag: „Je hebt de eersté viool gespeeld en de toon aange geven”. Sudergoa werd vertolkt door een blauwe zeilpet, de pet van het land: ’’desondanks leeft Sudergoa nog”. Met de grijze hoed van Zuidwest Friesland op: ”ik hoop dat je ons in het oog houdt, je bent een Zuidwesthoekster ge worden en je blijft het gelukkig ook”. Vervolgens verscheen de heer Ooster hoff met de groene B.B.-hoed op. ”In alle vergaderingen van de Bescherming Bevolking hebben wij nooit kunnen vernemen dat je de zaak serieus geno men hebt. Maar we konden op je reke nen”. Daarna kwam een rode hoed te voorschijn, de hoed van het Intercom munaal gasbedrijf Westergo, waar van de heer Rasterhoff president-com missaris is. ”Je wist het, er was nie mand, die meer van gas afwist dan de heer Gasterhoff, je hebt gevochten voor het bëgied Westergo, hartelijk dank”. Die dank werd vertolkt door het aan bieden van een koelkast die een plaats zal vinden in de woonark van de fami lie Rasterhoff in de Potten, dat nog een superonrendabel gebied is, waar Wes- tergoo met de gasleidingen nog niet aan toegekomen is. .Met het zesde lichaam Westergoo sloot burgemeester Oosterhoff zijn speelse optreden af. Vervolgens werden de heer en mevr. Rasterhoff toegesproken door de heer C. H. C. Ek, direkteur van de gemeen telijke energiebedrijven .sprekend na mens de hoofden van dienst. Hij is de oudste in jaren en dienstjaren en vol gens ceremoniemeester Baayens tevens de meest serieuze. De heer Ek karakte riseerde de heer Rasterhoff als ’n man, die 25 jaar lang het roer van het stads schip in handen heeft gehouden en ie mand die recht door zee ging. ”U heeft zich op bijzondere wijze van de veel omvattende taak van de verdere ont wikkeling en opbouw van de stad Sneek gekweten,” zo sprak de heer Ek, die tevens van mening was, dat de heer Rasterhoff meer gedaan heeft, dan van hem verwacht kon wórden. Hij zei, dat de persoonlijke inzet van de burgemeester veel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van de gemeente- ZEER GEÏNTERESSEERDE MAN Names de Raad van Kerken in Sneek sprak dr. K. M. Witteveen. Hij noem de burgemeester Rasterhoff een man die altijd een grote interesse voor de gang van zaken op geestelijk terrein aan de dag legde, iemand di'- veel eer bied had voor principiële mensen. ’’Dank voor uw persoonlijke belang stelling voor de leer der twee zwaar den, de kerken zijn bezig elkaar te vin den en dat is iets wat u altijd hebt be geerd, evenals de inspraak van onder enop. In 25 jaar is veel veranderd, ook de taak van de kerken en u had daar altijd een zeer bewuste belangstelling voor. We vonden bij u ook altijd een open oor. Ik had u graag toegezongen ”das ’s Heren zegen op u daal” en ’’Lang zal ie leven”, zo besloot dr. Wit teveen die het zingen toch maar achter wege liet, zijn toespraak. U naam van de N.V. Metallicus sprak de directeur, de heer R. V. Snorren. Deze bracht de dank ove’ voor de goe de samenwerking met betrekking tot ’t bouwen van woningen in Sneek. ”De naam Rasterhoff zal in het gezin Sikkes altijd een zeer bijzondere klank houden,” aldus luidde de slotzin van de toespraak van de heer Joop Sikkes, zoon van wijlen de gemeentesecretaris van Sneek. Tot slot van de reeks spre kers voerden het woord de heren W. van Maurik, burgemeester van Ferwer deradeel en J. Blok uit Nijmegen, een persoonlijke vriend van de burgemees ter. GEEN WOORDEN Na dit eerste drietal sprekers sprak de heer Rasterhoff tot hen woorden van dank. Hij dankte in eerste instantie al len voor hun belangstelling. ’’Doorgaans brengen zulke dag een vleugje wee moed met zich mee, maar voor ons zijn het dagen van vreugde geworden,” zo sprak de heer Rasterhoff, die zei van de kaart te zijn en nu geen woorden kon vinden om de sprekers te bedanken. Hij was erg ingenomen met het feit, dat de heer Van der Mark in het Fries had gesproken. ’’Deze bijeenkomst had niet beter begonnen kunnen worden dan met uw optreden. Uw woorden hebben mij bijzonder goed gedaan,” al dus de heer Rasterhoff. Ook was hij onder de indruk van de speelse wijze van optreden van de heer Oosterhoff. ’’Voordat ’t woord ’’ludiek” was uitgevonden werd het door u al be oefend,” zo sprak hij. De heer Raster hoff ging voorts in op de door de heer Oosterhoff gesproken woorden namens de zes instanties. Over het door de heer Oosterhoff gesuggereerde falen t.a.v. de leiding van de B.B. was de heer Ras terhoff ’’slecht” te spreken ”Nou moet het niet mooier worden. Ik heb steeds getracht de B.B. met alle mogelijke ernst te leiden,” zo verweerde hij zich. Hij vertelde de koelkast te zullen ge bruiken in het superonrendabele ge bied ”De Potten”, waar de ark van de familie Rasterhoff ligt. ”De koelkast moet zorgen, dat bepaalde dingen koel moeten blijven. Maar welke, dat ver tel ik je niet,” aldus de heer Rasterhoff, die tenslotte inging op de woorden van de heer Ek. Hij was zich er van bewust dat hij wel eens lastig voor de direk- teuren is geweest, met name op het gebied van zijn specialiteit, het gas. Tegelijk wees hij op de altijd pretti ge samenwerking, waarbij hij ervan overtuigd was, vele fouten te hebben gemaakt. MR. DR. JAMES Namens de S.R.O.G. sprak de direc teur, de heer mr. dr James die van de heer Rasterhoff zei, dat hij met gas- van Nederlandse Gemeenten. Van de 30 bestaande commissies had de heer Rasterhoff zitting in acht, maar volgens de heer Bekius had, ondanks deze in drukwekkende lijst, de heer Rasterhoff gemakkelijk ook in de andere commis sies kunnen zitten. Zulks vanwege zijn ;rote deskundigheid. Names het hoofdbestuur, de directie en de staf, waarvan de laatste zei, de heer Rasterhoff zeer node te kunnen missen, bracht de heer Bekius de dank en er kentelijkheid over. Ook de twee volgende sprekers was het ambt van burgevader niet vreemd Na mens het bestuur /an de Nederlandse Vereniging van Gemeentebelangen en tevens namens diverse examencommis sies sprak de heer G. H. Kuperus uit Heerenveen, oud-burgemeester van de ze gemeente. Voor deze instantie betekende het nog geen afscheid, daar de heer Rasterhoff de werkzaamheden daarvoor voorlopig zal blijven vervullen. De heer Kuperus memoreerde het vele werk, dat zijn col lega voor de vorming en opleiding van de jongere generatie ambtenaren heeft gedaan. Als dank daarvoor overhandig de hij hem enkele boekenbonnen. Dr. T. H. Oosterwijk, burge,meester van Ooststellingwerf sprak namens een in stelling, waaraan de heer Rasterhoff ten nauwste is verbonden, namelijk de Bestuursschool Friesland die waarlijk ’n schepping is van de Sneker Burgemees ter. Voor het baanbrekend werk bracht de heer Oosterwijk de heer Rasterhoff dank. Burgemeester Rasterhoff dankte de sprekers. ”De aardgasaffaire was voor mij een boeiende affaire, ik ben dank baar dat ik er bij betrokken ben ge weest”. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. T elefoon 3779 L. Voor de afscheidsreceptie ’s morgens in de Foyer van Amicitia was de be langstelling zo groot, dat lang niet al le mensen in de foyer plaats konden vinden. Men had daar echter op gere kend door in de hal beneden stoelen te plaatsen. De mensen daar konden alles zien en horen van wat er in de foyer gebeurde en gezegd werd, via een gesloten t.v.-circuit en geluids installatie verzorgd door Radio Min ma. Nadat de heer en mevrouw Rasterhoff door de heren E. A. M. van der Ploeg en K. Doevendans de stijvolle foyer wa ren binnenegeleid en ook de kinderen hun plaatsen hadden ingenomen opende loco-burgemeester M. Baaijens op bij zonder prettige wijze deze receptie. Hij hield alles goed in de hand en deze hele receptie kreeg dan ook een onge dwongen en toch sfeervol karakter. Het spreekgestoelte werd het eerst be klommen door Gedeputeerde P. van der Mark, die vergezeld was van zijn col lega’s J. Spiekhout en R. Renkema. De heer Van der Mark sprak in het Fries de scheidende burgemeester toe. ’’Bur gemeester Rasterhoff is een Sneker met de Snekers geworden, een Fries met de Friezen en een watersporter met de watersporters. Hij is een man die be kend staat om zijn grote deskundigheid op elk gebied. Hij denkt daarbij niet alleen gemeentelijk en provinciaal, maar ook landelijk. Naast een grote mate van deskundigheid bezit burge meester Rasterhoff ook een grote ob- jectivtieit”, aldus de heer Van der Mark, die dit laatste met een voorbeeld staafde. Zo was de heer Van der Mark eens in Den Haag, toen hij op het des betreffende ministerie werd aange klampt door een hoge ambtenaar die hem vroeg ”wat is die Rasterhoff voor een man, Is hij een voorstander van het bijzonder onderwijs?”. Die ambte naar had namelijk uit gesprekken met UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. f SNEEKER NIEUWSBLAD 05150-4233 b.g.g. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs’, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen 6,~ per half jaar (bij vooruitbetaling ADV ERTENTIETA R1EV EN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. «ft -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1