Prins Claus werd ingelicht over problematiek van Zuidwesthoek INTERNAAT „HET ZWALUWNEST” IN NIEUW GEBOUW 1 de snekerWkoerier Oud-bestuurslid H. Wind verrichtte officiële opening Eerste gedachtenwisseling vond plaats in Sneker stadhuis de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en er Officieel Orgaan van Prins Claus kreeg veel informatie over Eilandenplannen Kollekte Dirigent „Morgenrood" W SNEEKER NIEUWSBLAD Dodenherdenking in Oudega (W.) Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en SNEEKER NIEUWSBLAD met NIKUWB-EN ADVXBTXNTIKErLAD^ (foto Studio Ger Dijs) «SB OHkU.1 Or,... J. $M«. WTMMlinUMtl OUT tl - Hier verlaat de koninklijke gast het Verschijnt: UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Astronaut Walter Schirra, in Winchester Virgina aanwezig op het „Apple Blos- sum Festival” feliciteert de heer D. van der Werf leider van „Advendo”, met het behaalde succes, een eerste prijs. gen ran puilt uit van overbevolking, zo gemeester Oosterhoff. aan vervoerd. VRIJDAG 8 MEI 1970 125e JAARGANG No. 35 ult- gde Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o JW- ga- Sinds woensdag heeft het nijvere bestuur van de Vereniging voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs te Sneek de kroon op zijn werk kunnen zetten. Aan het Plevierenpad (Henidijk) werd namelijk het nieuwe, hypermoderne inter naat voor imbeciele kinderen geopend. Evenals het oude internaat, aan de Singel, kreeg dit de naam „Het Zwaluwnest”, geïnspireerd door het geschre vene in Psalm 84. De officiële opening werd verricht door het oud-bestuurslid en mede-oprichter van de vereniging, de heer H. Wind. Na vertoning van een diaserie over het exterieur van het internaat liet hij het diascherm aan de wand zakken, waarna er een grote foto van het nieuwe gebouw te voorschijn kwam. De kollekte foar it Ned. Astmafonds hat yn Toppenhuzen-Twellegea op- brocht 166,60. PARTICULIER INITIATIEF Over deze laatste opmerking zei de heer L. Rasterhoff, burgemeester van Sneek (officieel waarnemend burge meester), dat Sneek graag een dag verblijf wil‘hebben, maar dat het ge meentebestuur in de planning hiervoor buitenspel is gezet. De rijksoverheid niet gebroken. Zijn inkomen mag dan bescheiden zijn, toch is de Zuidwest- hoekster gul. In 1950 bedroeg het ge- riïiddeld inkomen per hoofd in de Zuid westhoek nog 87% van dat in Neder land. In 1963 was het gedaald tot 77% van het Nederlands gemiddelde. En toch: als nationale of internationale noden aan de deur kloppen om hulp, staat nog steeds de gemiddelde op brengst in deze landstreek aan de top. Evenals bij de totale inzet tijdens de verzetsstrijd in 1940-1945 spreekt hier het hart in medeleven met de naaste en openbaart' zich een sterk rechtsge voel. Als er gevochten moet worden voor het behoud van hetgeen eenmaal werd ver- In het verslag van de 1 mei bijeen komst van de Partij van de Arbeid heeft onze verslaggever een foutieve vermelding gedaan van de naam van de dirigent van de arbeiderszangveren. ’’Morgenrood”. Vermeld werd Wybren Valkema, maar de leider van dit gro te koor, is de heer G. Abma. Ter ere van het bezoek van de prins aan Sneek waaide van de toren van de Martinikerk de nationale driekleur, aan het stadhuis wapperden de Friese- en Sneker vlag, terwijl de gemeente- vlag van Wymbritseradeel op Wymbrit- seradeels gemeentehuis was uitgestoken. Toen de prins arriveerde stonden de Commissaris der Koningin mr. H. P. Linthorst Homan en burgemeester L. Rasterhoff beneden aan de trap van het bordes om de prins te begroeten. In de hal werd de prins voorgesteld aan mr. R. O. de Clerq, kabinetsmedewerker van de CdK, de wethouders M. Baaij- ens, W.G. Baarda en I. Bergsr se cretaris K. Koster en de oudste gede puteerde de heer H .M. Gerbrandij. In de raadszaal was het bestuur van de gemeenschappelijke regeling ’’Zuidwest Friesland”, in totaal 24 man, aanwezig. Zij werden allemaal voorgesteld aan de prins die, voor hij de voorzitterszetel kon innemen, heel wat handen had moeten drukken. Een kort welkomst woord werd gesproken door de Com missaris der Koningin, waarna burge meester A. Oosterhoff van Wonseradeel een -algemene karakteristiek van de Zuidwesthoek en zijn bevolking gaf. De prins luisterde aandachtig. Door dit geleidelijke, doch opgeteld als massaal te onderkennen vertrek, we den ook anderen, middenstanders bijv., genoodzaakt weg te trekken. Combina tie van voorzieningen voor méér dan één dorp diende gezocht te worden om samen leefbaar te blijven. De gemeen ten kregen voor zoveel mensen minder, idem zoveel rijksuitkering minder en moesten toch gelijk gebleven taken trachten in stand te houden. Nochtans werd het moreel van dit volk FANTASTISCH Nadat de heer Wind het gebouw had geopend, daarbij de wens uitsprekend, dat het onder Gods zegen een mense lijk internaat mag zijn en dat de pu pillen hier veiligheid, geborgenheid en levensvreugde mogen vinden, sprak de heer H. de Wilde, lid van het college van Gedeputeerde Staten in Friesland. „Het is fantastisch, wat hier tot stand is gebracht”, zei de heer De Wilde, die erg blij met dit nieuwe internaat was. Volgens hem loopt Friesland op het terrein van de in ternaten beslist niet achter. Wat de gezinsvervangende tehuizen en dagver blijven betreft, was de gedeputeerde van mening, dat Sneek nog een zwak ke schakel is. gen varen, over telkens andere meren en door kilometers kanalen 15% van de totale oppervlakte is water). Eigenlijk zou men de fiets mo'ten ne- emen en de 1000 km kronkelende (maar lieflijke) wegen van dorp tot dorp en van hoeve tot hoeve moeten afpedde len, om telkens te pauzeren, wanneer de lust daartoe boven komt. En dat zou vaak zijn. Elk van de meer dan 100 dorpen en dorpjes heeft zoveel boeiends in zich, dat het geen wonder is, als de gedach te post vat om voor dit alles een be schermd landschapsplan te creëren, om vast te houden, wat natuur en historie hier schiepen aan waarden De Zuidwesthoek is „agrarisch”. Trekt men van de 72.000 ha oppervlakte de 11.000 ha water af, dan blijft er 61.000 ha over en daarvan is 40.000 ha. of on geveer 2/3 deel agrarische cultuur grond; weiland. Al is de bevolkingsdichtheid hier gering slechts 1/3 deel van die in heel Neder land (133 inw. per km2 tegen 379 als landelijk gemiddelde), de veestapel niiilt. uit van overbevolking, zo zei bur- SCHOMMEL Namens bouwbedrijf Jorritsma sprak de directeur, de heer J. Jorritsma. Naast gelukwensen bood hij voorzitter L. S. Pasma een mini-schommel aan, maar zegde daarbij wel toe, dat te zijner tijd een schommel op waar for maat in de tuin door het bedrijf zal worden aangelegd. Namens het architectenbureau sprak de heer J. Grunstra, die het bestuur een vlag met oranje wimpel aanbood. Een werkelijk schitterend cadeau kreeg het internaat van de oudervereniging Filadelfia. In de vier wooneenheden van het gebouw heeft deze vereniging in elke zaal een tevee-toestel geplaatst. Niettegenstaande de grote vooruitgang met dit nieuwe gebouw - voorzitter Pasma noemde het „fan de flier op de souder stappe” - heeft het bestuur nog enkele dringende wensen. Grootste is wel de bouw van de nieuwe school bij het internaat. Thans moeten de kin deren per busjes van „Het Zwaluw nest” naar de P. Bakkerschool de Harinxmakade worden Ook nu vormen de financiën het gro te struikelblok tot een spoedige reali sering. Aan de totstandkoming van dit inter naat werkten onder meer de volgende bedrijven mee'; bouwbedrijf Jorritsma te Bolsward; fa. G. Sikma en Zonen te Sneek sanitair; Fa. U. Jager te Lemmer, eleotrische installatie fa. Jan de Jong, Leeuwarden, vloerbedekking fa. Aukema Sneek, stoffering; fa. H. Donker Sneek, tuinaanleg. Z.K.H. Prins Claus heeft woensdag een werkbezoek gebracht aan de Zuidwest hoek van Friesland. De belangstelling die de prins onderweg ondervond was groot. Zo ook op de Marktstraat in Sneek waar de prins, die vergezeld was van zijn particulier secretaris H. J. baron van Asbeck, om tien uur arriveerde. Een juichende menigte verwelkomde de prins op uitbundige wijze en toen de prins om kwart voor elf het stadhuis van Sneek weer verliet, was de belang stelling op de Marktstraat nog groter. In de drie kwartier durende bespre king in de grote raadzaal werden over de problemen in en van de Zuidwest hoek van gedachten gewisseld, waarbij bleek dat prins Claus zich vooraf in deze problemen had ingewerkt. Na 25 jaar bevrijding werden maandag avond weer de doden in Oudega her dacht. Om kwart voor acht ’s avonds verza melde zich een groep mensen, en ach ter de plaatselijke muziekvereniging „E.M.M.” vertrok de stoet naar het kerkhof. Onder klokgelui werd een gang om het kerhof gemaakt, en na een korte stilte werden bloemen gelegd bij de graven van hen die in de oorlog vielen. Het muziekkorps speelde het Wilhelmus Vervolgens werd een kerkdienst in de Ned. Herv. kerk gehouden waar o.a. gedichten werden voorgelezen en een toespraak gehouden door de plaatselij ke herv. en geref. predikanten. Het muziekkorps o.l.v. dhr. W. Valke ma, zorgde tijdens het zingen voor de begeleiding. De organisatie berustte in handen van de plaatselijke oranjevereniging. IN SNEEK BEGINNEN ”Wie wil doordringen in het wezen van dit stuk Friesland en de mens wil le ren kennen, die er woont van de Mak- kumerwaard tot de Lemsterhaven, doet er goed aan, in Sneek te beginnen. Da woont nu reeds ruim het vierde deel en mettertijd allicht een derde deel van de ruim negentigduizend Zuidwest- hoekers. Maar wie die mens wil leren verstaan in zijn oorspronkelijk milieu, moet hem opzoeken in de ruimte van de meer dan 72.000 h.a. die dit gebied meet”, aldus de heer Oosterhoff, die voorts zei dat men daartoe de trein kan nemen; de betwiste, doch enige spoorlijn, Sneek-Staveren, in dit gebied. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4,per halj jaar lbij vooruitbetaling}. Postabonnementen 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADV ERTENTIETA KIEV EN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs WAAR BLIJFT DE OVER BODIG GEWORDEN MAN KRACHT? Die is in deze landstreek niet gewend aan werkloos wachten op komende kansen. Zijn mentaliteit brengt mee, dat hij tijdig, als de dreiging van vermin dering van werkgelegenheid pas van verre opdoemt, omziet naar iets anders. In 1947 waren nog 9200 mannen, d.i. 38% van de totale mannelijke beroeps bevolking, in de landbouw werkzaam. In 1968 was dit gedaald tot 5600 man nen, of 22%. Die overcompleet gewor den 9200 - 5600 is 3600 mannen, met hun gezinnen, zijn er weer in ge slaagd een werkkring te vinden. Maar niet in eigen dorp. Voor een deel in de stad Sneek, of ver stelt, dat het initiatief van particulie re zijde moet komen. „En in dit ge val werkt dat particulier initiatief wat te traag”, aldus de heer Rasterhoff, die overigens zeer onder de indruk was van het nieuwe „Het Zwaluwnest”. Hij sprak de wens uit, dat de sfeer in het internaat niet zal worden be paald door het fraaie uiterlijk, maar door de liefde en toewijding, die de kinderen in „Het Zwaluwnest” moeten ontvangen. Namens de Centrale Bond voor inwen dige Zending en Christelijk Maatschap pelijk werk sprak de heer A. Otter uit Amsterdam. „De helft was ons niet aangezegd”, zo sprak deze, het ge bouw vergelijkend met die in andere landen. Hij kwam tot de conclusie, dat Sneek, wat „Het Zwaluwnest” betreft ongeveer het maximum heeft bereikt. Wel stelde hij, dat t.a.v. de pedago gische en psychologische begeleiding van de kinderen, hoge eisen worden gesteld aan de verzorgsters van de kinderen. worven, treedt men aan, desnoods door illegaal aan de noodrem te trekken; desnoods met de symboliek van z’n veestapel tot op het Haagse Binnenhof, zo besloot de heer Oosterhoff zijn in leiding. Burgemeester L. Rasterhoff, die na de C. d. K. de prins hartelijk welkom had geheten, daarbij opmerkende dat Oranje en Sneek nauw aan elkaar ver bonden zijn, omdat reeds in 1696 een prinses van Oranje ere-burgeres van Sneek is geworden, vertelde na de in leiding van burgemeester Oosterhoff, iets over de totstandkoming van Su- dergoa. Hij deed dit vrij uitvoerig, waarna hij vervolgens een uiteenzet ting gaf van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam Zuidwest Friesland. De samenwerking van gemeenten, door dit lichaam beoogd, draagt echter geen sterk karakter. Haar taak is omschre ven met algemene termen als stimule ren, coördineren .bevorderen enz. (vervolg op pagina 9) ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs1, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Het internaat, dat al enkele weken in gebruik is, biedt plaats aan circa veer tig kinderen, variërend in de leeftijd van 6-20 jaar. Het zijn allen leerlin gen van de P. Bakkerschool aan de Harinxmakade, die door reis- of mi- lieumoeilijkheden niet thuis kunnen zijn. Ofschoon de signatuur van de in stelling protestants christelijk is, wor den kinderen van alle gezindten toege laten, rits zij voldoen aan de eisen voor toelating tot de P. Bakkerschool. De kosten van het nieuwe gebouw, dat werd ontworpen door architectenbu reau J. Grunstra B.N.A. te Bolsward en gebouwd door bouwbedrijf Jorrit sma te Bolsward, bedragen ongeveer twee miljoen gulden, inclusief inrich ting. Dit bedrag werd door voor- noemd bestuur geleend met garantie verlening voor rente en aflossing door het provinciaal en het gemeente be stuur. De indeling van de begane grond is vier wooneenheden voor maximaal tien kinderen, met elk een keukentje, een grote hal voor gemeenschappelijke ak- tiviteiiten, een dokterskamer, inclusief werkkamer voor heilgymnastiek, een personeelskamer, een bestuurskamer, een centrale keuken en woongelegen heid voor de directrice, mej. G. de Haan en de adjunct-direotrice, mej. D. de Vries. Op de verdieping bevinden zich de zit- slaapkamers voor het personeel met een centraal keukentje. Momenteel wer ken er 8 kinderverzorgsters in „Het Zwaluwnest”. Ook zijn hier de slaap kamers voor de kinderen in het inter naat, alsmede de bad- en doucheka mers. Bij zjjn werkbezoek aan de Zuidwest hoek heeft prins Claus woensdag in Heeg heel wat spandoeken gezien met leuzen, die duidelijk te kennen gaven dat veel natuurliefhebbers en water sporters het lang niet eens zijn met de eilandenplannen in het Heegermeer en de Fluessen. Terwijl de Prins aan boord van een motorboot van de provinciale water staat was, waarop zich ook ir. K. Ehr hardt van de Provinciale Waterstaat en ir. D Tuinstra van de Planologische Dienst bevonden, zeilden twee boten rond da motorboot met spandoeken ’’Provinciale Waterstaat in het kwade paraat”, en ’’Provinciale Waterstaat fout in het kwadraat”. Op de wal was een spandoek bevestigd met het opschrift ’’Hier wordt één van Fries land’s mooiste meren verknoeid” en voorts een bord met ”Van Krevelen snel op Loosdrecht overhevelen”. Op het opgespoten eiland, waarvan al een deel boven water uitsteekt, hing de Friese vlag halfstok en stond een bord met 't opschrift ”Hjir stekt it kapitael de kop boppe wetter”. Op de bagger- schuiten stond gekalkt: „Meear eilan- nen? Dan daliks! Der binne nou noch marren”. En op een pijpleiding, ’’Hier bouwt Provinciale Waterstaat de groot ste blunder dezer eeuw”. Dit gebeur de allemaal uit protesttegen het be leid van Provinciale Staten wat de Friese meren betreft. Prins Claus die dit allemaal wel zag vroeg ’’Heit” Pier- sma, wat die wel van de plannen dacht. De heer Piersma, een fel tegenstander van de eilandenplannen, heeft de prins toen duidelijk gemaakt, waarom hij tegen deze plannen is. Maar daarnaast gaf hij ook de alternatieve plannen aan. Prins Claus vroeg daarna of dat eiland (de Rakkenpolle) wel zo dicht bij het dorp moest komen. Maar dat eiland is er binnen enige tijd. naar industrie of dienstensector. Voor een groot deel als geëmigreerden naar Canada en andere landen, waar in het beroep, dat hen lief was, mg perspec tief te vinden was. burgemeester L. Rasterhoff en achter hem de commissaris der koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan (foto Studio Ger Dys). en donderdags Of de bus pikken, die langs de Rijks- wegen een route van 65 km van een sneldienst voorziet, of met een heel net van andere buslijnen ook nog 40 km langs secundaire weger en 75 km langs tertiaire wegen koersen. Men kan da-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1