snekerWoerier Drukkerij J. G. de Vries wordt sterk uitgebreid Haaye Jorritsma in Jutrijp een kwart eeuw werkzaam bij familie F. de Jong de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Officieel Orgaan van R. Rienstra, voorzitter Kaatsver. en secr. v.v. „Sneek" overleden Motto: 150 jaar ontwikkeling van de verpleegkunde Fraaie expositie van J. F. Henstra in Fries Scheepvaart Museum Twee juniorenteams WZS kampioen Drie ernstig gewonder bij botsing onder Woudsend Openingswedstrijden Leeuwarden Veel diefstal in zwembad Drie auto's in Sneek gestolen; één terug Door aankoop oude boerderij expansie mogelijk ATLETIEK dit weekend o.a. Sneek kampioen in 1C Een miljoen kinderen gaan knobbelen Welfare-tentoonstelling in it Skülplak Kleine Sneek-week groot succes ONS blijft in grote moeilijkheden Vlieland winnaar Groeps- vaardigheidsoefeningen B.B. Horror-successen bij Nrdl. kampioenschap pen. Black Boys kon Dokkum niet stuiten Olympus uitgeschakeld voor promotie 12 mei 1970 „Dag van de Verpleging” WSNEEKER NIEUWSBLAD en de Hij bekleedt tal van bestuursfuncties Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD WIIUWB-BN ADVlBTMNTiSMAD^J «fevOOR SNEEK BN OMSTREKEN een zaterdag 23 mei a.s. zal de jeugd een 1000 Commissie donderdags en a. o UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags „Soks hoecht dochs net yn ’e krante, as jo 25 jier by ien baes wurke hawwe of 25 jier by mear as ien baes, dat makket dochs neat üt, as jo mar wurke en jou plicht dien hawwe, dêr komt it op oan”. Aan het woord is Haaye Jorritsma uit Jutrijp, die morgen, dinsdag 12 mei, het feit herdenkt dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij de heer Franke de Jong, veehouder te Jutrijp nr. 4, de boerderij, gelegen aan de rijksstraatweg van Sneek naar Lemmer tussen, van af Sneek gezien, de eerste en tweede brug. „Tink der om, meitsje it nou net to gek, hwant sa’n greate prestaesje is it nou ek wer net”, zegt een bescheiden Jorritsma, toen wij dezer dagen een gesprek met hem hadden. Dit is de boerderij aan de Prins Hendrik kade, die door offsetdrukkerij J. G. de Vries is aangekocht. Deze boerderij zal worden gesloopt om ruimte te krijgen voor de afdeling offset. (foto Studio Ger Dijs) Nauwelijks is het zwembad L. Raster- hoff in het burgemeester De Hooppark een week open, of de meldingen van diefstal van geld en ho -loges stromen binnen. Aangezien er moeilijk een oog op is te houden adviseert de gemeen tepolitie de ouders, om hun kinderen, die naar het zwembad gaan, geen geld en geen horloge mee te geven. MAANDAG 11 MEI 1970 125e JAARGANG No. 36 Bij de openingswedstrijden in Leeuwar den georganiseerd door de A.V. Leoni- tas waren ook enkele Horror mensen aanwezig. Bert Klop oud-lid a.v. Hor ror nu uitkomend voor Nurmi Gronin gen werd winnaar 3000 m. heren. Klaas Hettinga werd uitstekend 4e, Siem At- tema werd 6e. De 400 mt dames werd een overwin ning voor Ina Scholte, terwijl ook nu weer na mej. Groen uit Alkmaar mej. Tj. Dijkhuis als 3e finishte. °'l“« WTMMIIHU0HI Op van 7 tot 17 jaar kunnen deelnemen aan een geheimzinnig en spannend ra dio- en televisiespel. Dit spel wordt onder de naam „knob- belspel” aangeboden door de 4 scouts- organisaties in ons land, die dit jaar het 60 jarig jubileum vieren met tal van activiteiten. Er dient te worden gewerkt in groep jes van maximaal 6 kinderen, die sa men een aantal via radio en televisie gegeven opdrachten op een speciaal speelformulier moeten uitwerken. De speelformulieren zijn verkrijgbaar bij de leden van de scoutsorganisa- ties. Er zijn prachtige prijzen beschikbaar, zoals: vliegtocht, huifkartocht, kam pen, fietsen, tenten, radio’s, horloges e.d. Naar verwacht zullen ruim 1 miljoen kinderen meedoen. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GA ASTERLAND, SLOTEN e.o De boek- en offsetdrukkerij J. G. de Vries aan de Oosterdjjk zal binnenkort aanmerkelijk worden uitgebreid. Zulks is mogeljjk geworden, door de aankoop van de oude boerderij, staande achter het bedrijf aan de Prins Hendrikkade. Deze boerderij, die eigendom was van de heer Van der Laan, zal geheel wor den gesloopt. De uitbreiding van de drukkerij zal zijn ten behoeve van de afdeling offset, die de laatste 2 jaar in dit bedrijf een enorme vlucht heeft ge nomen. Korte tijd, nadat het bedrijf was ver huisd van de oude Koemarkt naar de Oosterdijk, deed ’t probleem van ruim tegebrek zich reeds gelden. Vooral, toen de afdeling offset een steeds be- langrijker plaats in het bedrijf ging in nemen. Door deze uitbreidingsmogelijk heid verhuist de papieropslag en de ex peditie naar het nieuwe gedeelte, dat een oppervlakte zal krijgen van 600 m2. Vrijdagavond werd de expositie offi cieel geopend. De heer H. de Jong, een zwager van de exposant, hield een kor te inleiding. ”De heer Henstra is moei lijk te rubriceren,” aldus de heer De Jong, die de heer Henstra plaatste tus sen Rembrandt en Appel. De heer Hen stra heeft veel tekeningen van het land- schap gemaakt, zoals Rembrandt dat deed van zijn omgeving rond Leiden. Door zijn gesteldheid op kleuren, verge leek de heer De Jong zijn zwager met Appel. Hij kwalificeerde de heer Hen stra in de groep, waarvan alleen het goede, het betere en de uitschieters te voorschijn komen. De inleider zei het jammer te vinden, dat er nooit eerder een tentoonstelling van werken van de heer Henstra is geweest. Nadat de heer Henstra dankwoorden tot de heer Sustring had gesproken en de heer Sustring bloemen aan mevrouw Henstra had aangeboden, gingen de tal rijke aanwezigen een kijkje in de gale rij nemen. Het is daarbij opvallend, dat de heer Henstra zoveel verschillende stijlen be heerst. ”Dat komt, omdat ik niet via geschoolde ondergrond te werk kan gaan. Daardoor moet ik veel ex perimenteren,” aldus de heer Henstra, die nimmer les heeft gehad en derhal ve helemaal zichzelf heeft ontwikkeld. eerst als tweede voorzitter en nu als secretaris. Hij heeft jarenlang zitting gehad in de Vereniging voor Dorpsbe langen en heeft zitting in het ’’groot comité”, dat werkzaam is om in Hom- merts een Dorpshuis te bouwen. Het lijkt erop dat dit Dorpshuis er binnen afzienbare tijd komt, want van de be nodigde f 15000,- is reeds 13.000,- bin nen, zegt een entoesiaste Jorritsma. ”Hoe komt het dat u al die functies heeft?”. ”Öch ik bin der winliken al- tyd per üngelok ynrügele, fan it ien komt it oare”, antwoordt de heer Jor ritsma, die veel avonden van huis is om vergaderingen bij te wonen en om zijn ’’inspraak” in te brengen. Want in spraak en medezeggenschap vindt hij heel erg belangrijk. ”Wy libje yn in demokraesy, mar dy demokraesy moat ek libje”. Zijn baas, de heer Foppe de Jong, dat baas dan tussen aanhalings tekens, zegt van de heer Jorritsma: ”hy stiet altyd foar üs klear en it bi- driuw is him alles, hy is in fakman, net allinne op it bidriuw, mar ek yn ’e or- ganisaesjes. Oan in man as Jorritsma hawwe de lanarbeiders it mei to tank- jen dat sy it (lokkich) stikken better hawwe as eartiids. In man as Jorrits ma wurket oan klimaetsforbettering, wylst oaren faeks oan ’e kant stean bliuwe. En dat is de grote verdienste van een man als de heer Haaye Jor ritsma, die niet aan de kant blijft staan maar daadwerkelijk meehelpt het le vensklimaat te verbeteren, zowel op cultureel, maatschappelijk als op so ciaal terrein. Zulke mensen moesten er eigenlijk veel meer zijn. De Welfare afd. van het Roode Kruis Sneek houdt op 14 mei a.s. ’s middags 2.30 uur in het Skülplak een tentoon stelling en tevens verkoop van de werkstukjes gemaakt door de gehan dicapte en bejaarde mensen van Sneek en o.g. Er is weer volop keuze in al lerhande technieken Loopt u gerust even binnen het is geheel vrijblijvend. OFFSET Tot voor twee jaar werkte het bedrijf uitsluitend op het gebied van de boek druk. In februari 1968 kwam er een afdeling offset bij, die een enorm suc ces bleek. Van de 12 persen zijn thans vijf offset- en 7 boekdrukpersen. Van deze laatsten zijn drie twee-kleurig. In het bedrijf vinden 40 personen emplooi, een aantal, dat t.z.t. waarschijnlijk nog zal moeten worden vergroot. De uitbreiding van drukkerij J.G. de Vries aan de Prins Hendrikkade krijgt eën frontbreedte van 26 meter en loopt tot de parkeerboxen van de rijkspolitie. Er komen twee grote schuifdeuren in, waardoor de trailers met papier het ge bouw in kunnen rijden, binnen kunnen lossen en door de andere schuifdeur weer vertrekken. De huidige opslag-en expeditieafdeling zal worden gevuld met nieuwe offsetpersen. Het bedrijf hoopt de uitbreiding nog in de loop van dit jaar te kunnen realiseren. Vele ziekenhuizen, psychiatrische cen tra, verpleegtehuizen, zwakzinnigenin stituten en organisaties op het terrein van de gezondsheidszorg zullen ieder op eigen wijze weer aandacht besteden aan de 12e mei; zoals het openen van opleidingsscholen voor leerling-ver- pleegkundigen, het openen van nieuwe afdelingen in ziekenhuizen, het houden van „open dagen” voor scholieren of ouders van leerling-verpleegkundigen c.q. ziekenverzorgenden, voordrachten, filmvoorstellingen en forums, gezellige attracties voor patiënten (o.a. het „droppen” van versnaperingen), excus- sies voor vrouwenverenigingen enz. Ook worden in verschillende steden (o.a. Utrecht en Den Haag) door de plaatselijke ziekenhuizen gezamenlijk activiteiten ontplooid, b.v. door het houden van een forum. Lang niet alle activiteiten echter zijn algemeen bekend, omdat ideëen hier voor vaak spontaan en zeer kort voor de viering van de 12e mei naar voren komen. In vele uitgaven wordt aandacht be steed aan de „Dag van de Verple ging”; sommige tijdschriften worden geheel hieraan gewijd en er worden boeken t.g.v. de 12e mei uitgegeven. Vandaag za’ e'n landelijke bijeenkomst worden gehouden in de Glazen Zaai van het Internationaal Congrescen trum RAI te Amsterdam, waar in een forum, samengesteld uit vertegenwoor digers uit verschillende sectoren van de gezondheidszorg nader zal worden ingegaan op de daarvoor gehouden in leidingen over „Florence Nightingale en de verpleging van toen en nu” en „de verpleging nu - en wat doen wij aan de toekomst”. Het is de bedoeling, dat hierdoor een algemene discussie op gang wordt ge bracht. Haaye Jorritsma is ’n veelzijdig man die niet alleen zijn werk doet en goed doet op ’t boerenbedrijf van de familie De Jong, nu geleid door de heer Foppe de Jong, maar die ook op maatschap pelijk, sociaal en politiek terrein zijn paadje schoon veegt en er eigen ideeën op na houdt. Vooruitstrevende ideeën die hij niet voor zichzelf houdt, maar uitdraagt aan anderen. Een man die de samenwerking zoekt, omdat hij weet dat eendracht macht maakt. Hij koos ook bewust het ’’boerenvak”, een hard maar volgens hem een mooi beroep. De nu 56-jarige Haaye Jorritsma was, vóór hij in 1945 op 31-jarige leeftijd in dienst trad bij Franke de Jong, reeds enige jaren werkzaam in het boeren bedrijf. Hij heeft uit ervaring gezien en beleefd hoe hard en moeizaam dit be roep was. Nauwelijks als boerenarbei der werkzaam, sloot hij zich aan bij de, toen nog, christelijke landarbeiders- bond nu de N.C.A.B. van het C.N.V. F;’ was er toen al van overtuigd dat er iets moest veranderen, het peil van de landarbeiders moest omhoog en ook de lonen, die in verhouding tot andere be drijfstakken ver achterbleven. „Die achterstand moest worden ingehaald, maar ook moesten wij ons aanpassen aan de ontwikkeling. Dat is niet altijd even gemakkelijk gegaan! TALRIJKE FUNCTIES De heer Jorritsma is al jaren voorzit ter van CBAB, afdeling Jutrijp-Hom- merts, tevens hanteert hij de voorzit tershamer van het district Sneek van de NCAB, omvattende vrijwel de gehe le Zuidwesthoek en voor het C.N.V., waar de NCAB is bij aangesloten, heeft hij zitting in de Welzijnsstichting Su- dergoa en is hij voorts uit hoofde van de vakbeweging bestuurslid van de Op 12 mei 1970 is het 150 jaar gele den, dat Florence Nightingale - de pio nierster van de verpleging - geboren werd. Dit was Voorlichting en Publiciteit, uitgaande van de Federatie van verenigingen, die de verpleging en andere onderdelen van de gezondheidszorg bevorderen, aanleiding om het motto voor dit jaar daarbij aan te sluiten. In de afgelopen week zjjn in Sneek drie personenauto’s gestolen waarvan er tot nu toe één in de stad is te ruggevonden. In de nacht van donderdag op vrij dag werd van het Martiniplein een Opel Record, kenteken JV 41-89 ont vreemd. Het voertuig was eigendom van de heer A.S. uit Sondel. In de wagen bevond zich een grote hoeveel heid kleding. Zaterdagmorgen ontdekten twee bewo ners van het Sperkhem, dat hun au to verdwenen was. Van deze twee au to’s, beide Volkswagen, is er later één teruggevonden in de stad. De andere, een groene VW, kenteken ED 1916, eigendom van de heer J. de L. is nog spoorloos. Tot en met 30 mei a.s. is er in de kunstgalerij van het Fries Scheepvaart Museum te Sneek een bijzondere ten toonstelling van tekeningen, gouaches en schilderijen te zien, gemaakt door de Sneker ’’vrjjetijdsschilder” Jan F. Henstra. Deze bejaarde kunstenaar, die voorheen een groothandel aan ’t Hoog- end dreef, bljjkt een buitengewoon ta lent te zijn. In diverse stijlen laat hij het publiek kennis maken met zijn oeuvre. Het bleek nogal enige moeite te kosten om de werken van de heer Henstra naar de galerij te krijgen. Aan vankelijk voelde dhr. IJenstra. die van zijn jeugd af al schildert, weinig voor de tentoonstelling, maar dank zij het aanhouden van museumvoorzitter A. M. Sustring kan het publiek toch genieten van de talenten van deze ’’zondagsschil- der”. De huidige bedrijfsoppervlakte is m2. In 1874 werd de drukkerij opgericht door de heer J. G. de Vries, grootvader van de tegenwoordige direkteur. Het bedrijf was gevestigd aan de Oude Koemarkt waar het 92 jaar lang is ge bleven. Oorspronkelijke plannen, om een nieuw bedrijfsgebouw te bouwen op het industrieterrein aan de rijksweg 43 konden niet worden gerealiseerd. In de cember 1966 nam drukkerij De Vries daarom intrek in het geheel vernieuw de en gemoderniseerde pand aan de Oosterdijk, waar voorheen de groothan del van de firma Tromp in was geves tigd. Vereniging Chr. Landbouwhuishoud- school van de CBTB in Sneek. Ook is hij bestuurslid van het Gewest Friesland van het Landbouwschap, waardoor hij vrij veel buiten de pro vincie vergaderingen moet bijwonen. Maar niet alleen in de vakbeweging is de heer Jorritsma zeer actief, ook op politiek terrein treedt hij naar voren. Zo is hij al bijna een kwart eeuw secre taris van de C.H.U., afdeling Jutrijp- Hommerts en maakt hij deel uit van het bestuur van de Federatie Wym- britseradeel van deze politieke partij. Hij is daarvan een ’’levend” bestuurs lid en op de hoogte van de problemen die er vooral in een plattelandsgemeen te, als Wymbritseradeel is, zijn. Hij juicht een samengaan van CHU,ARP en KVP toe, omdat volgens hem hierdoor een sterke middenpartij tot stand kan komen, die veel kan bereiken. Boven dien steunen deze drie partijen op één en hetzelfde Woord, met de Bijbel als richtsnoer. En waarom zal men dan af zonderlijk optreden?. Het is toch veel beter gezamenlijk op dr krachten te bundelen er betere en doeltreffender ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1(233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1(233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4>per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen 6,per half jaar (bij vooruitbetaling j ADVERTENTIETA RIEVEN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. Vrijdagmiddag is plotseling in het Sint Antoniusziekenhuis te Sneek over leden de heer Ruurd Rienstra in de ou derdom van ruim 60 jaar. De heer Rienstra, die werkzaam was bij Hout bouw Friesland te Irnsum, was voor zitter van de Kaatsvereniging „Sneek” en secretaris van de voetbalvereniging „Sneek”. Donderdagavond werd de heer Rien stra naar het ziekenhuis vervoerd. In de loop van de volgende dag overleed hij. Hij laat een vrouw en twee zoons achter. Drie ja z geleden werd de heer Rien stra benoemd tot voorzitter van de Kaatsvereniging. Daarvoor was hij ve le jaren penningmeester van deze ver eniging, waarvan hij in 1952 lid was geworden. Daarnaast bekleedde hij gedurende ruim twaalf jaar de funktie van se cretaris van de voetbalvereniging „Sneek” waarvan het eerste team twee dagen na het overlijden van de heer Rienstra kampioen werd in de eerste klas C. Dinsdagmiddag vindt de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot. “den, de loor een -k te be drijven, aldus de heer Jorritsma, die van mening is dat in de CHU hier en daar nog te veel conservatieve krach ten zijn, die de roep van de tijd moei lijk verstaan. De CHU mag gerust wat radicaler zijn op sommige putnen. ”Mar dêr moat jo seis hwat oan dwaen, jo moatte jim stim hearre litte, de saeken bisprekke en dan is in kompromies soms needsa- kelik. Yn gjin gefal moat min oan ’e kant stean gean, dan bart der neat”. WEINIG THUIS De heer Jorritsma is ook al zo’n 25 jaar bestuurslid van het Groene Kruis, De groepsvaardigheidsoefeningen 1970 van de Bescherming Bevolking A-kring Friesland a(west) zijn weer achter de rug. De ploeg uit Vlieland heeft de eerste prijs behaald met 439 punten en is daardoor in het bezit gekomen van de door de Kringraad beschikbaar ge stelde wisselbeker. De tweede prijs, een lauwerkrans, beschikbaar gesteld door de Hoofden Zelfbescherming, werd gewonnen door de ploeg uit Sint Nicolaasga en de derde prijs, een lau wertak, beschikbaar gesteld door het personeel B.B.-centrum te Sneek, kwam in het bezit van de ploeg uit Idskenhuizen. Woudsend, dat vorig jaar op dé eerste plaats eindigde moest nu genoegen nemen met een zesde plaats. De volledige uitslag luidt: 1. Vlieland 439 p, 2. St. Nicolaasga 427 p, 3. Idskenhuizen 417 p, 4. Wor- kum 414 p, 5. Lemmer 401 p, 6. Woudsend 395 p, 7. Harlingen 391 p, 8. Hommerts/Jutrijp 384 p, 9. Blauw huis 382 p, 10. Echten 381 p, 11. Sneek 377 p, 12. Staveren 375 p, 13. Koudum 366 p, 14. Bolsward 365 p, 15. Schar- negoutum 364 p, 16. Oudemirdum 361 p, 17. Bakhuizen 360 p, 18. Heeg 351 p. 19. Pingjum/Witmarsum 341 p, 20. Balk 335 p, 21. Oudega H.O. 333 p, 22. Arum/Zurich 320 p. Bjj een zware botsing op de rijksweg Sneek-Lemmer, bij de afslag naar Woudsend, zjjn zaterdagavond drie personen ernstig gewond geraakt. Met veel vlees- en snjjwondcn zjjn de slachtoffers naar het Sint Antoniuszie kenhuis te Sneek vervoerd. Allen zjjn buiten levensgevaar. Uit de richting Spannenburg reed de 30-jarige gezinsverzorgster mej. J.H. uit Woudsend. Naast haar zat haar zuster, de 22-jarige NS-informatriee mej. M.H. uit Rotterdam. Mej. J.H. reed in een Ford Taunus en wilde links af slaan in richting Woudsend. Daarbij heeft zij kennelijk de uit te-1 genovergestelde richting naderende Volkswagen, bestuurd door 54-jarige machinist H. F. uit Oosterzee niet op gemerkt. Zij stak de weg over, waar na de VW in volle vaart op de Tau nus botste. Mej. M.H., de heer H.F. en diens vrouw, de 48-jarige A.F.-H. moesten allen met ernstige snijwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd Beide au to’s raakten total loss. voor de WZS IA heeft zondag door een geljjk- spel 11 in Oosterlittens tegen de naaste concurrent de titel gegrepen, met een voorsprong van 4 punten. Uit 11 wedstrjjden behaalde het 20 punten. Een beste prestatie van leider L. Reit- sma en zijn elftal, waarvan zoon Wil lem aanvoerder is. Ook WZS IC was de sterkste in hun afdeling. Door een 5-0 overwinning op CVVO IC ver overden de jongens het kampioen schap. Uit 12 wedstrijden behaalden zij 23 punten .Hier was leider S. Romkes de man die door veel inspanningen zijn ploeg onder aanvoerderschap van Freddy Zij Istra de titel deed behalen. Nog zijn bij de senioren het 2e en het 6e elftal in een eindstrijd gewikkeld, ook het 3de heeft nog een kansje al is het heel miniem. Overigens doen bijna alle WZS elftal le het dit seizoen prima.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1