de snekerWoerier en van Jeugdgemeenteraad discussieerde over rapport Commissie Culturele Accommodaties FNP is stikel under de sturt fan 'e greate politike partyen de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST Voorz. S. Cnossen tijdens openbare vergadering: Circus Arena zaterdag en zondag in Sneek De heer S. de Wolf op 76-jarige leeftijd overleden Bouw niet-woningwet woningen stimuleren Wymbritseradeel en IJ 1st gaan weer praten over samengaan van beide gemeenten 25ste Instructieve schoolreis was succes J. Kluitenberg droeg voorzittershamer over aan P. Kuypers Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in Sneek G.C.P. in gemeenteprogram: Kolonel Bosshardt sprak voor afdeling Oppenhuizen NCWB Voor de laatste maal in dit seizoen, vergaderde de afdeling Oppenhuizen, van de Nederlandse Christen Vrouwen bond. De presidente kon ook deze keer een groot aantal dames en enkele he ren welkom heten. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van r SNEEKER NIEUWSBLAD DONDERDAG 21 MEI 1970 125e JAARGANG No. 39 SNEEK het Circus Arena, ke meer. tuur in Sneek, met name in het mid den gebracht door de heer J. Miedema, en over de financiële verhoudingen tus sen gemeenten en rijk, werd tot slot iedereen door de voorzitter opgewekt om 3 juni a.s. wel naar de stembus te gaan. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o KIEUWB-EN ADVKRTBNTIKHLAD^ ^VOOR a. Vorige week maandag spraken we in „Oude fotos vertellen van Sneek’’ over het voetbrugje dat vroeger een verbinding vormde tussen Badhuisgracht-Zwarteweg (over het begin van de FranekervaartOnze trouwe lezer Else Bootsma was in het bezit van bovenstaande foto die jarenlang gehangen heeft in de opkamer van de boerderij rechts te zien. Foto Obbema maakte deze opname rond 1900 en laat zien dat men ook toen reeds een foto kon maken die na zeventig jaar nog even fraai is. beëindigen. Verder was een uitnodiging ontvangen om bij het afscheid van de CdK in onze provincie, mr. Linthorst Homan aanwezig te zijn. Van elke frac tie kan één vertegenwoordiger daar bij zijn. Het afscheid vindt plaats op 30 mei a.s. in de Frieslandhal te Leeuwar den. In het onlangs bekendgemaakte pro gram van de Gezamenlijke Christelijke partijen voor de komende gemeente raadsverkiezingen 3 juni a.s. staat t.a.v. het woningbeleid o.m. dat de bouw van woningen buiten de woningwetsector dient te worden gestimuleerd, waarbij 'n ruime keuze in bouwterreinen mogelijk moet zjjn. In het uitvoerige program wordt verder ’n standpuntbepaling uit eengezet aangaande het onderwijs, de cultuur, de jeugd, sport en recreatie, sociaal-maatschappeltfk werk, volksge zondheid het stadsuitbreiding. Over het onderwijs zegt de GCP, dat de gemeente heeft te zorgen voor aan passing van het onderwijs aan de nieu we maatschappelijke structuren. Ook wordt gepleit voor gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. T.a.v. de cultuur heeft de gemeentelijke over heid een taak betreffende o.a. ’t tref fen va: voorzieningen voor de verwe zenlijking van een cultureel centrum. He<t jeugd- en jongerenwerk krijgt in het GCP-program ruime aandacht. De GCP staat op het standpunt, dat de gemeente o.m. ruime steun dient te ver lenen tot ’t scheppen van aangepaste accommodaties voor de jeugd. Voor ’t jeugd en jongerenwerk moet gestreefd worden naar een gemeentelijk opge zet beleid, gekoppeld aan plaatselijke jeugdraden, waarin naast de overheid en de partikuliere organisaties en in stellingen ooi de jongeren zelf inspraak en medebeslissingsrecht hebben, zo stelt de GCP. Zij stelt tevens, dat de gekomen, dat ongeveer op 42 punten in de stad een betere verlichting niet overbodig zou zijn. Hij stelt een rapport op, waarin hij de verschillende na 2 uur nog onvoldoende verlichte plaatsen zal aanstippen. Dit zal hij aan b. en w. doen toekomen, waarna hij hoopt, dat het dan onder de aandacht van PEB zal komen. Syb Ykema richtte, nadat J. Kluiten berg de voorzittershamer aan de nieu we voorzitter had overhandigd, namens de jgr-leden enige woorden van dank aan het adres van de heer Kluitenberg. „Het is aan U te danken”, zo zei hij, „dat er ondanks alles toch nog wat uit de vergaderingen is gekomen. Niet al tijd als verschillende partijen, maar sa men hebben we iets tot stand gebracht” in dit gezellige circus, dat ook een kwis met mooie prijzen houdt tijdens de voorstellingen. In de pauze mogen de kleintjes gratis ponyrijden. Ook zul- RAPPORT CULTURELE ACCOMMODATIE ”Dit punt heeft de jeugdgemeenteraad dit jaar wel beziggehouden” zo zei J. Kluitenberg. Het cultureel centrum stond namelijk bovenaan op het ver kiezingsprogramma. Volgens Syb Yke ma zou actieve vorming al grotendeels in de Bolwerkschool kunnen plaatsvin den. Hans Klein Nagelvoort zei dat we ons nu reeds moeten richten op het jaar 2000. Naar zijn mening is de op lossing dan één gebouw, waarin alles mogelijk is. De drempelvrees zou naar zijn mening bij verschillende centra blijven, terwijl in één gebouw dit zo goed als opgeheven zou worden. Wim Oud was het hier grotendeels wel mee eens; hij haalde daarbij nog de ten toonstelling van werkstukken aan en zei dat door het zien daarvan veel men sen meer geïnteresseerd daarover zou den raken. Een andere mogelijkheid opperde Syb Ykema om de rentabili teit groter en zekerder te laten worden als er een restaurant bij gebouwd zou worden. Al met al verschillende moge lijkheden werden naar voren gebracht en zullen vanavond op de hearing ze ker worden verkondigd. ”We kunnen ons.op de hearing laten gelden, de com-i missie zal daarna nieuwe standpunten bepalen, waarna er wel weer werk voor de nieuwe jgr zal zijn”, zo merkte de voorzitter tot slot op. Over de straatverlichting had Wim Oud (JKVP) een onderzoek ingesteld, waar bij naar zijn mening aan het licht was schoon in Friesland, maar het wordt volgens de heer Postma snel slechter. „Gelokkich kinne hjir noch kikkerts yn de sleaten libje en dat is op oare plakken al net mear moochlik”, zo ver telde hij. De heer Postma gaf hoge prioriteit aan de bouw van een riool waterzuiveringsinstallatie ,die naar zeg gen van de inleider niets meer kost dan de bouw van een tunnel onder het IJ door! T.a.v. de rekreatie merkte de heer Postma op, dat het er zo langzamer hand naar uit begint te zien, dat het geld, opgebracht uit de rekreatie in Friesland in handen komt van mensen uit het westen. Hij wilde verantwoor de rekreatie wel steunen en ook zag hij voor de partikulieren nog wel mogelijk heden tot expansie. WIJKGEBOUWEN „Kultuer moat üt it wêzen fan de mins- ke fuortkomme” aldus de lijstaanvoer der over het punt kuituur. Om dat te bevorderen wil de FNP de bouw van wijkgebouwen stimuleren, zodat de be woners van een bepaalde stadswijk in een dengelijke accommodatie kunnen rekreëren Ernstige bezwaren maakte de heer Postma tegen de huidige subsidierege ling van ’t rijk voor instanties en orga nisaties, die werkzaam zijn op het so- ciaal-maatschappelijk terrein, zoals in stellingen voor bejaardenhulp. Derge lijke instellingen krijgen van het rijk en de gemeente een bepaalde subsidie, die echter te weinig is om goed te kunnen funktioneren. De kerken staan dan veelal voor de tekorten, terwijl el ders in het lanC. dergelijke organisaties volledig door de overheid worden ge steund. Het overleg tussen de gemeenteraden van Wymbritseradeel en IJlst over een eventueel samengaan van beide ge meenten wordt voortgezet. Burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel heeft, mede namens de voorzitter van de Ijlster gemeente raad, de leden van de raad van de beide gemeenten uitgenodigd voor een openbare vergadering van de gemeen teraad van Wymbritseradeel. In deze vergadering, die dinsdagavond a.s. ’s avonds om negen uur wordt gehouden, zal het overleg tussen beide raden over EN OMSTREKEN De jeugdgemeenteraad hield dinsdag avond de laatste vergadering in dit (eerste) seizoen in de gerestaureerde grote raadzaal van het stadhuis. De meeste tijd hierbij werd besteed aan een discussie over het rapport van de Commissie Culturele Accommodaties en de daarmee in verband staande hearing, die vanavond in de R.J. Sip- kensschool zal worden gehouden. De vraag die de leden van de jeugdge meenteraad vooral bezig hield was, of actieve recreatie voor ouderen zowel als jongeren in een zelfde gebouw zal kunnen plaatsvinden en of mogelijke drempelvrees bij een cultureel centrum in één gebouw niet meer in die mate als voorheen het geval was, nog zal voorkomen. Aan het eind van deze vrij vlotte vergadering, waarbij alleen de FJG-fractie voltallig aanwezig was maakte J. Kluitenberg, die een jaar lang de voorzittershamer heeft gehan teerd plaats voor zijn opvolger, de heer P. Kuypers, leraar aan de rk Mavo alhier. leurs, de draaiers, Dinsdag is op 76-jarige leeftijd over leden, de heer Sybe de Wolf te Sneek. De heer De Wolf genoot vooral in voetbalkringen een grote bekendheid. Zo was hij 46 jaar lang voorzitter van de Friesche Voetbalbond. In 1958 werd hij in deze funktie opgevolgd door mr. A. van der Werf. De KNVB afdeling Friesland, eerde zijn grote verdien sten door hem tot ere-voorzitter te ver kiezen .terwijl hij tevens werd be noemd tot bondsridder van de KNVB. Hij was tevens ere-lid van de voetbal vereniging LSC, van welke vereniging hij sedert 1907 lid was. Voorts was hij lid van verdienste van de voetbalver eniging Sneek. De heer De Wolf heeft mede de stoot gegeven tot het volks- voetbal in Sneek. Hij was ook voetbal scheidsrechter, KNVB-consul en had voorts jarenlang zitting in het bestuur van het district noord van de Vereni ging Amateurvoetballers en hij was ere lid van de Landelijke Bond dezer ver eniging. Maar ook op ander terrein was de overledene actief. Zo was hij jaren lang lid van de Commissie Lichame lijke Opvoeding in Sneek, lid van de commissie die de ijsbaan beheerde en maakte hij jarenlang deel uit van het bestuur van de Ijsclub „Friso”, waar van hij ook een aantal jaren voorzitter is geweest. Voorts heeft hij deel uitge maakt van het bestuur van de Vereni ging Oranje. Vorige week werd voor de 25 ste keer de zogenaamde Instructieve Schoolreis gehouden. Drie dagen waren de leer lingen uit de zesde klassen van de zes openb. lagere scholen in Sneek en die in Ysbrechtum op excursie door Noord- holland. Met name werd ’s lands hoofd stad goed bekeken, evenals enkele op merkelijke bezienswaardigheden in de ze stad. Evenals de 24 voorgaande, was ook deze zilveren reis een groot suc ces. De eerste dag bestond uit een excursie door 't Rijks Zuiderzeemuseum in Enk- huizen, een visite aan Volendam en een kijkje op vliegveld Schiphol. Het programma voor de tweede dag bestond uit een bezoek aan het Tropen museum, een rondvaart door de havens van Amsterdam en als klap op de vuur pijl een wandeling door Artis. Op de laatste dag werden de Linnaueushof en het Muiderslot bezichtigd, waarna de thuisreis werd aanvaard. Deze ging via de nieuwe IJsselmeerpolder. Er werd overnacnt in de jeugdherberg ’’Kasteel Assemburg” te Heemskerk. In 1946 werd de eerste instructieve schoolreis gehouden, onder leiding van en initiatief van dc meesters Koopmans, May, Noorman en Ritsma. Vele jaren aaneen werden de reizen per boot gemaakt en duurden ze van maandags tot en met zaterdags. Zes jaar geleden werd overgestapt in bus- sen en werd de jeugdherberg in Heems kerk vaste overnachtingsplaats. In al u 25 jaren hebben d° organisa toren nimmer een mankement tijdens de reis beleefd en op zich is dat al De Frysk Nasjonale Party afd. Sneek heeft gisteravond in restaurant Piso aan de Parkstraat een openbare vergadering gehouden, waarbij een flink aantal be langstellenden aanwezig was. Met el kaar zorgden zij er voor, dat er deze avond geanimeerd en geïnteresseerd is gedebatteerd over de te voeren politiek, die ’t beste is voor de gemeente Sneek. „De FNP is niet zomaar een kleine par tij, het is een partij met een beginsel”, zo verklaarde voorzitter S. Cnoss ~n in zijn openingswoord. „Men moet de FN P sjen as in stikel under de sturt fan de greate politike partijen”, zo luidde de fraaie beeldspraak van de voorzitter. De heer H. Postma, lijstaanvoerder van de FNP voor de gemeenteraadsverkie zingen te Sneek, hield vooraf een inlei- lind, waarin hij het FNP-programma voor Sneek behandelde. Hij deed dat puntgewijs en steldde financiële ach terstelling voor de kleinere gemeenten voorop. „We worden door Den Haag behoorlijk in de boot genomen”, betoog de de heer Postma, die uitrekende, dat Sneek ieder jaar 3 miljoen gulden te weinig krijgt, vergeleken bij grote ste den in het westen. Zulks is mogelijk door verschillende verdeelsleutels te hanteren bij de verdeling van de belas tinggelden per hoofd der bevolking. Een zeer belangrijk punt vormde even eens de industrialisatie. De FNP-Sneek is bepaald niet verliefd op mammoet- bedrijven, waarin alleen de ongeschool de, en tevens laagstbetaalde werkkrach ten emplooi kunnen vinden. De heer Postma pleitte voor bedrijven (en die mogen wel groot zijn), waarin de moge lijkheid bestaat tot flinke promotie en derhalve hogere lonen. „NOCH KIKKERTS” Speciale aandacht kreeg de milieuver ontreiniging. Vergeleken met het wes ten hebben de Friezen het nog aardig Bovengenoemde Mij. organiseerde sa men met de afd. Leeuwarden een tocht per bus naar de Keukenhof. Vier da mes uit Balk ginge mee en kwamen na veel belevenissen behouden weer thuis. Ze hadden een heel mooie dag gehad. De gewone bijeenkomst van de afd. Sneek werd op 13 mei gehouden in de bovenzaal van café-restaurant Leeuwen waar voorzitter Binnema allen hartelijk welkom heette in ’t bijzonder de heren Dijkman en Kroon. Mevrouw Dijkman uit Balk had voor de tafelversiering enige mooie bloem- stukjes gemaakt terwijl de dames Land en Hospes verschillende vaasjes op een leuke manier met bloemen en takjes hadden gevuld, ’t Geheel gaf een fleu rige indruk. Als eerste spreker kwam de heer Do- tinga aan het woord. Hij had van ver schillende soorten heesters een takje meegenomen en besprak daarvan de groei en bloei wij ze, waarna gelegenheid werd gegeven om vragen te stellen, die vlot werden beantwoord. Daarna werd 't woord gegeven aan de heer Kroon. Die had verschillende bloeiende pot planten meegebracht en ook die werden besproken en ook nu werden er weer veel vragen beantwoord. Als derde spreker behandelde de heer Dijkman uit Leeuwarden het onderwerp de bor der en gaf veel raad en aanwijzigingen voor een eventueel aan te leggen bor der, hetgeen zeer leerzaam was. Ook hier waren veel vragen en antwoorden. Mevrouw Blom zorgde voor een ver rassing. Ze had n.l. jonge plantjes van het appeltje der liefde meegebracht en alle aanwezigen werden met een paar plantjes gelukkig gemaakt. De heer Binnema stelde voor om er een wed strijd van te maken wie na verloop van tijd de mooiste resultaten zou hebben, wat aller instemming kreeg. Rest nog te vermelden dat besloten is om 4 juni gezamenlijk naar Hortus in Groningen te gaan. Over één en ander volgen nog nadere gegevens ner con- De meditatie werd gehouden naar aan leiding van het gelezen schriftgedeelte Lukas 15: 1-7. De gelijkenis van het verloren schaap. Als spreekster was uitgenodigd kolo nel Bosshardt van het Leger des Heils te Amsterdam. Het leger van het Heil wil in de eer ste plaats de buitenkerkelijken berei ken met de blijde boodschap. Maar zij wil het Evangelie brengen niet al leen met het woord, ook met de daad. Want zo merkte William Booth, de stichter van het leger des Heils eens op: Een hongere maag heeft geen be hoefte om naar het Evangelie te lui steren. Kolonel Bosschardt verricht goodwill arbeid in de oude binnenstad van Amsterdam. Hier vindt men ook de grootste concentratie van prostitu- ées in Nederland. Ook deze vrouwen vragen haar aandacht. Met grote aandacht werd geluisterd naar de woorden van Kolonel Bos shardt en de presidente was de tolk van allen toen zij spreekster hiervoor hartelijk dank bracht. Joop Kluitenberg zei in zijn afscheids woord onder meer, dat deze J.G.R. baanbrekend werk heeft verricht. ’’Na dat ettelijke pogingen voorheen zijn mislukt, is na echte verkiezingen de in stallatie van de eerste J.G.R. met vreugde begroet. ’’Over het werk van de jgr merkte hij op: We hebben bij de installatie destijds gehoord, dat de jeugd serieus genomen moet worden. Uit de woorden en benadering is moed geput, dat er steeds een open oor zou zijn voor de geluiden van de jgr. In de loop van deze zitting echter is ge bleken, dat deze hoop ijdel is geweest. Op verschillende brieven en moties werd aanvankelijk niet of heel traag geantwoord. De teneur van de antwoor den duidde daarbij helemaal niet op ’n gewillig oor. Om voor vol te worden aangezien zal hier wel eens een ver gadering over belegd moeten worden, wil deze jgr blijven doorgaan”. „In de toekomst zal”, zo zei de heer Kluitenberg, „meer studie en vinding rijkheid noodzakelijk zijn. Mogelijk meer studiegroepen en méér vergade- en”. Hij bracht dank aan de leden van de jgr voor de tijd die zij aan de raad hebben gegeven, richtte enige bizonde- re woorden van dank aan de secreta resse, mej. K. Schuit voor haar keuri ge verslagen en bijlagen. Hij besloot met de nieuwe voorzitter, de heer P. Kuypers sterkte te wensen met ’’zijn nieuw gekozen garde in september”. Dan namelijk, op 18 en 19 september zullen, zo mogelijk op het Wippodium, de verkiezingen worden gehouden. Voor 15 augustus moeten de lijsten met par tijnaam worden ingediend. Ze moeten 10 handtekeningen bevatten. Tot 22 au gustus kunnen kandidatenlijsten wor den ingeleverd. Ac.., het begin van de vergadering werd bekendgemaakt, dat Evert Metz (AR- JOS) in Ede werkzaam is, reden waar om hij verzocht zijn lidmaatschap te De jeuod en ook de ouderen kunnen genieten van het optreden van jong- Texas Cowboys, Lasso- messenwerpers, clowns en TJEUKEMEER Tijdens de discussie kwamen ter spra- de plannen voor de Tjeuke- Hoewel niet van belang voor de Sneker gemeentepolitiek, stelt de FNP in Sneek zich op het standpunt, dat een dergelijk uniek natuurgebied voor Friesland niet moet worden verpest door er een stad in te gaan bouwen. Een der aanwezigen merkte zelfs op, dat met geld, dat gemoeid zal zijn met de realisering van de Zorab-plannen, de gehele Tjeukemeer uitgediept zal kun nen worden, met als gevolg, dat het meer geschikt zal zijn voor de water sport Na een langdurig debat over de kul- gemeente een beleidsplan voor het jeugd- en jongerenwerk moet ontwik- gesteld, met name wat betreft de tot- kelen, waarin de prioriteiten worden standkoming van jongerencentra, speel plaatsen en andere gelegenheden waar de jeugd zichezlf kan zijn. Ook het ex perimenteren met eigentijdse vormen van jeugd- en jongerenwerk dient mo gelijk te zijn o.a. door het beschikbaar stellen van financiële middelen, aldus de GCP. In het hoofdstuk sport- en recreatie pleit de GCP o.a. voor de dagrecreatie o.m. aan de Zwarte Brekken. T.a.v. sociaal- en maatschappelijk werk pleit de GCP voor coördinatie hiervan Tevens moet speciale aandacht worden besteed aan de positie van de bejaar den en 2 geestelijk- en lichamelijk ge handicapten. Ook de volksgezondheid krijgt de nodige aandacht. De GCP wijst in haar program op de noodzaak van een waterzuiveringsinstallatie en het verbeteren van de toestand van de vuilverbranding. Aan burgerij en or ganisaties dient tijdig inspraak te wor den verleend bij de vaststelling van plannen m.b.t. stadsuitbreiding. Tenslott" acht de GCP het wenselijk, dat de gemeente samenwerkt met buur gemeenten of andere publiekrechtelij ke lichamen voor de behartiging van o.a. recreatievoorzieningen, verkeers- en vervoersproblemen, geneeskundige- _-n gezondheidsdiensten, waterzuive ringsinstallaties, werkplaatsen voor minder validen en culturele activiteiten. circus voor de jeugd en ouderen, komt zaterdag en zondag in Sneek, waar het op het Martininlein twee voorstellingen zal - SSF drie komt er volgend jaar zeker een 26ste instructieve schoolreis. een soort Lama, en Pitrainvarkens. Men zie ook de advertentie in dit blad. van een samengaan van beide gemeen ten worden voortgezet. vocatie. Daarna werd deze zeer pret tige bijeenkomst, de laatste in dit sei zoen, gesloten. G. gedresseerde Shetlandse pony’s, apen, een oerkomische onberijdbare ezel, goochelaars. Er is voor elk wat wils geven, t.w. zaterdagmiddag om uur en zondagmiddag eveneens op de zelfde tijd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1