Eén groot cultureel centrum of kleinere centra voor aktieve en passieve culturele beleving? FELLE BRAND VERWOEST VROOM DREESMANN Je snekerWoerier Dr. Feenstra ontving Carl Landsteiner plaquette in zilver ZAAK BLIJFT VOORLOPIG GESLOTEN de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Officieel Orgaan van ISI Auto slipte en reed tegen lantaarnpaal Twee verdachten van diverse diefstallen aangehouden J Rustige eerste hearing over discussienota culturele accommodaties Elf jaar leider bloedtransfusiedienst Roode Kruis Sneek e.o. Ingebroken, maar niets vermist ySNEEKER NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en SNEEKER NIEUWSBLAD IV gel”ke plaats moet komen. De opmer- vervolg op pagina 7) De Beide b.g»g» en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags de nacht van zaterdag op zondag MAANDAG 25 MEI 1970 125e JAARGANG No. 40 Wethouder J. R. Visser, voorzitter van de Commissie Culturele Accommoda ties, vertelde in zijn begroetingswoord, brand meester. De gehele bovenver dieping brandde uit, terwijl de water schade eveneens bijzonder groot is. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken bij twee bedrijven op het Industrieterrein, te weten de tank- en apparatenfabriek Nirota, en Groothan del Tromp NV. Bij beide panden zijn ruiten vernield, doch er wordt niets vermist. Geld was namelijk niet aan wezig. tien jaar, wanneer goed komt.” Mevrouw Tijdens een hearing is donderdagavond in de aula van de R. J. Sipkensschool te Sneek de Discussienota besproken, die de Commissie Culturele Accommoda ties in februari van dit jaar heeft uitgebracht. Op deze eerste hearing waren ruim tachtig mensen aanwezig, onder wie vrij veel jeugdige belangstellenden, (n ruim drie-en-een-half uur durende discussie heeft men zich beziggehouden met de vraag of Sneek één groot nieuw' cultureel centrum moet hebben voor zowel actieve als passieve recreatie of dat volstaan kan worden met een ver bouwing van Amicitia voor passieve vorming met daarnaast de stichting van een creatief centrum voor actieve vorming. De commissie koos in de discussie nota voor de twee laatste vormenverbouw Amicitia en stichting van een cre atief centrum. De meningen waren verdeeld: velen waren van oordeel dat „actieve” en „passieve” cultuur niet gescheiden moeten worden, anderen wil- en herkeuringen had verricht en dat er thans 70 Welfare vrijwilligsters zijn. 30 April was dokter Van Reekum 20 jaar leider van de afdeling colonne geweest, waarvoor hem nog een onder ingebroken bij Ligthart brandstoffen handel aan de Bolswarderweg, bij de boetiek van Eringa in de Parkstraat (VIP-shop) en bij het wegrestaurant te Spannenburg. Bij al deze inbraken zijn door hen geldbedragen meegeno men. dat de discussienota een eerste stap is om te komen tot een discussie over I culturele en creatieve uitbreidingen en F verbeteringen. De nota is geen afge- Voordat vrijdagavond tjjdens de in ho tel-restaurant Hanenburg gehouden jaarvergadering van het Roode Kruis afdeling Sneek e.o. enkele films, waar onder de propagandafilm ”Wat gebeurt er toch allemaal” werden vertoond, werd afscheid van dr. L. Feenstra ge nomen. Deze is 11 jaar lang leider van de bloedtransfusiedienst in deze afde ling geweest. ”Cw activiteiten, zo merkte voorzitter L. J. H. Roghair op, zijn ook in hogere regionen niet onop gemerkt gebleven ’’Namens het hoofd- ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per hal) jaar i bij vooruitbetaling Postabonnementen j 6, per hal) laar /bij vooruitbetaling ADV ERTENTIETA HIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. In is de 22-jarige kelner E.B. uit Sneek met zijn auto in de Parkstraat in een slip geraakt, waarna hij tegen een bij de showroom van Garage Ozinga staande lantaarnpaal is gereden. Toen de auto tot stilstand was gekomen stond de paal nagenoeg midden in de auto. De bestuurder is voor onderzoek naar het Sint Antonius ziekenhuis ge bracht, maar wonder boven wonder bleek het bij enkele lichte kneuzingen te zijn gebleven. Van dè showroom van Ozinga zijn enkele ruiten gesneuveld. De auto is total-loss. den deze scheiding wel. We stemming was, dachten wij, fifty-fifty. Hoe die straks in de raad zal zijn, is nu natuurlijk nog niet bekend. Alles wat op deze hearing is gezegd, werd genotuleerd en deze notulen komen via B. en W. weer bij de raad. scheiding zal worden uitgereikt. Een zelfde staat van dienst had ook rr.svrouw Kleefstra. Met steeds ver schillende gasten was de ”J. Henri Du- nat” drie keer in Sneek gemeerd, ter wijl ook weer vankantieweken naar di verse plaatsen waren gehouden. Tot slot bracht mevrouw Wiegman-Haytink dank aan de politie op wie, aldus de secretaresse nooit tevergeefs een be roep w gedaan. De heer Middelhof zei in zijn financi ële verslag, dat het voordelig saldo, 1874,-, kleiner is dan vorig jaar, wat onder meer zijn oorzaak vond in het feit, dat er - gelukkig - meer uitgegeven is aan invalidenweken en dat er weer veel werk door de Welfare-groep is ver zet. Hij bracht mevrouw Woudstra dank voor het bij houden van de boeken. Op zijn suggestie de contributie, thans ongeveei 1,65 enigszins te verhogen, antwoordde de heer Roghair, dat deze wel gunstig afsteekt bij die elders in het land. Bij acclamatie werd de heer Niermeijer in het bestuur herkozen. Het voorstel van de heer Rentier, om bij de op 30 mei te houden boottocht een balonnen- wedstrijd met medewerking van de zee verkenners te houden, vond ieders goedkeuring en instemming. lijken. Vanmiddag reeds komt perso neel van Leeuwarden en Groningen hel pen om de zaak schoon te maken. Ook person* 1 uit Den Haag komt met spe ciaal schoonmaakmateriaal naar Sneek. Voorlopig blijft Vroom en Drees- mann dicht, het 45 man ♦ellende per soneel moet zich elke morgen om né gen uur bij Onder de Linden melden. Wat er in de naaste toekomst zal ge beuren, is op dit moment nog niet be kend. Vermoedelijk zal Vroom en Dreesmann trachten tijdelijk een ander onderkomen te vinden. Het bedr’jf was tegen brand verzekerd. Enkele naast gelegen panden liepen lichte waterscha de op. De brand trok een enorme be langstelling vooral van de schooljeugd. De brand ontstond in een magazijn, maar breidde zich snel uit over de gehele frontbreedte van het pand. De brandweer had heel veel moeite de vuurhaard te bestrijden maar gelukkig stond er weinig wind, zodat men de vuurhaard kon lokaliseren. Toch duur de het nog ruim twee uur, voor men de brand geheel meester was. De scha de is bijzonder groot, want niet alleen brandde de verdieping geheel uit, de waterschade is ook bijzonder groot. Vrijwel alle aanwezige goederen zijn verloren gegaan. Zo is de speelgoed afdeling geheel uitgebrand, de konfek- tie-afdeling eveneens, de tapijtafde- ling en de grote voorraad campingar- tikelen werden eveneens een prooi der vlammen. Beneden is het overgrote deel van de voorraad waardeloos ge worden door het water en de rook. Vol gens de bedrijfsleider in Sneek, de heer V. Lakerveld, bedroeg de waar de van de aanwezige voorraad goe deren 3 tot 4 miljoen gulden, waarvan zeker voor een twee miljoen verloren is gegaan. Binnen was het een trieste boel, water en nog eens water stroom de naar beneden waar zich, vooral aan de achterkant van de winkel, rivieren van water vormden. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, maar gedacht wordt aan kort sluiting. Het brandpiket dat om de drie uur zowel ’s nachts als overdag het bedrijf van onder tot boven con troleert, had bij de laatste inspectie om negen uur niets ontdekt, wat ook maar op een begin van brand kon T3*? fcv- 4, $NH(. WTMUIWUDUI M BIJT S5XS5Ï- «u,«austfimitK Vanmorgen is de gehele etage van Vroom en Dreesmann aan het Schaap- marktplein door brand verwoest. De brand, die zeer snel om zich heen greep, is ontstaan in een ma. azijntje boven de beddenafdeling. Een enorme rookontwikkeling en de metershoog uit slaande vlammen deden het ergste vre zen voor de omgeving. De Sneker brandweer bestreed met alle anwezi- ge materieel de vuurzee, die een enor me hitte veroorzaakte. De brand werd omstreeks elf uur ontdekt door één van de vijf aanwezige personeelsleden. Om ongeveer één uur was men de I ronde zaak, zo zijn b.v. de financiële (aspecten buiten beschouwing gelaten, tover de plaats waar een creatief en/ of cultureel centrum moet komen, zul len B. en W. van Sneek zich nog na- I der moeten beraden, echter pas wan- I neer er een duidelijke lijn is te zien in wat er moet komen. De commissie is van oordeel dat een nieuw creati viteitscentrum op een zo centraal mo- gelüke plaats moet komen. De opmer kingen tijdens deze hearing worden ge- I notuleerd en alles wat er gezegd zal worden komt via B. en W. weer bij de raad, die over deze plannen een Lbeslissing moet nemen, aldus de heer rVisser, die voorts zei dat de commis sie unaniem met de in het rapport genoemde aanbevelingen is gekomen, I om zuiver zakelijke redenen. Als eerste betrad de heer J. de Vries, voorzitter PvdA in Sneek het spreekgestoelte. Hij was het, naar hij zei, niet eens met de aanbevelingen van de commissie en da..rom kwam hij met een alter natief plan, namelijk de plattegrond van het gemeenschapscentrum „De Meerpaal” te Drenten. Alle aanwezi gen kregen van de heer De Vries deze plattegrond met een stencil. Na hem kwam de heer B. Brouwer, die kort en duidelijk zei voorstander te zijn van één gemeenschapscentrum. Wij weten de eisen die nu actueel zijn en we moe ten trachten die lijn door te trekken tot 1980 en zelfs tot 1990. We zien dat de sport gedemocratiseerd is en ge hoopt wordt dat die democratisering ook bij toneel, muziek en andere cul turele manifestaties zal komen. De heer Brouwer zag geen verschil tus sen nieuwkomers en Snekers, wat het I bezoek aan Amicitia betreft. „Het gro te publiek is altijd weggebleven, de schouwburgen zijn er alleen voor de geestelijke elite, het probleem is dat school en gezin hebben gefaald de kin deren cultuurminded te maken”, aldus de heer Brouwer, die van mening was dat een centrum een injectie kan zijn. De leeszaal is een goed voorbeeld van democratisering, men voelt zich er thuis, actief en passief zijn onafschei delijk, hoewel woorden als passief en actief onzinnige woorden zijn. Het is één centrum of helemaal niets, alle andere oplossingen werken versnippe ring in de hand en wanneer de plan nen doorgaan zitten we straks met vier culturele centra: een muziekschool, het open jeugdwerk in de Bolwerkschool, een verbouwd Amicitia en een creati- viteitscenrtum. Dat is weggegooid geld aldus de heer Brouwer, die één ge meenschapscentrum als ideaal stelde. ONTMOETINGSFUNCTIE De heer J. de Vries achtte het een gelukkige ontwikkeling, nu het bestuur van de gemeente wil luisteren naar de bevolking. Hij onderschreef hetgeen de heer Brouwer had gezegd. Voorts noemde hij enkele voordelen van het gemeenschapscentrum in Dronten, waar de ontmoetingsfunctie erg naar voren springt. De heer De Vries wilde één centrum met veel openheid, waar het ontmoetingskarakter een grote rol zal spelen en wat eigenlijk een voort zetting van de stad zou moeten in houden. Een ontmoetingsfunctie Is on misbaar voor een cultureel centrum, zo zei de heer De Vries. Drs. J. Pop. van de commissie, was minder optimistisch over de opzet in Dronten. Men ondervindt daar veel last van geluidshinder en volgen., drs. Pop bezorgen „actief” en „passief” elkaar veel overlast. Archi tect J. D. van der Molen vond dat maar een gering deel van de Sneker bevolking op deze haering aanwezig was. Hetzelfde komt men tegen bij cul turele evenementen. Volgens de heer Van der Molen zal allereerst getracht moeten worden via school en gezin de jeugd meer cultuurminded te maken. Hij was het in grote lijnen wel met de commissie eens, maar hij wees op het feit dat met het Richten van gro te gebouwen een cyclus van zeker ze ven jaar gemoeid is en vooral in een binnenstad als Sneek bezit. Sneek heeft nog een duidelijke omgrenzing van het hart. Dit hart moet beschouwd worden als het gehele ontmoetingscentrum, zei de heer Van der Molen, die van me ning was dat er niet één groot cen trum, waarin alles geconcentreerd is, moet komen, maar dat meerdere klei ne ruimten geschapen moeten worden voor het beoefenen van creatieve be zigheden. Onderzocht zal moeten wor den waar we op het ogenblik behoefte aan hebben. Prognoses zijn tot dusver altijd fout geweest, aldus de heer Van der Molen. ADMINISTRATIE: Singel 11 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag S-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2241 Gironummer 932130 REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3119 L. Jellema, redakteur. POTOREDAKTIE: .Studio Ger Dys-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wii Steunebrink Telefoon 05150-5323 nanciële punt zwaar, aldus de heer B? juis. „Ja”, zei de heer De Vries, „een nieuw cultureel centrum is duur der, maar je krijgt er 'a.. ook wat voor.” De heer Brouwer: „als we Ami citia verbouwen is dat een tijdelijke oplossing, er moet en definitieve op lossing komen en ik wacht liever vijf- ik weet dat het Van Hattem wilde weer anders: met wat de com missie wil verandert er vrijwel niets. Als we willen veranderen, moeten we nu een besluit nemen, dan is er over tien jaar wat. Besluitvorming was er echter op deze hearing niet bij. Uiter aard niet, want het was een horen en luisteren naar wensen en verlangens. De heer R. van der Berg '"as van mening dat het bestaande benut moet worden en architect Van der Molen zag voldoende mogelijkheden bij Amicitia (Albert Heyn wil misschien wel ver huizen), het accent moet niet zozeer op de accommodatie gelegd worden, maar veeleer op de opvoeding van de jeugd. Mej. ir. L. H. de Roo de la Faille wilde de nadruk leggen op de actieve culturele vorming als aanloop op welk culturele vlak dan ook. In dit verband wilde zij prioriteit voor het in het le en roepen van een Stichting die zich de creativiteitsbevordering ten doel stelt. Drs. Pop wilde een grens aa’ een schouwburg, omdat we duide lijk naar kleinere gebeurtenissen gaan. Mej. K. Schuit secretaresse van de Jeugdgemeenteraad vroeg n;ar de ge dachten van de commissie over de in tegratie met het jeugdcentrum De Meerpaal, over de mhoud van een ver bouwd Amicitia en is het uitelkaar gooien niet eigenlijk onzin? Zij achtte een scheiding van passief en actief eer der een belemmering, dan een stimu lans. Zij pleitte tot slot voor een geïnte greerd cultureel centrum. Voor de pau ze voerden nog het woord loco-burge- meester M. Baaijens, die er op wees dat bij de nieuw te bouwen scholen ruimten worden geschapen voor crea tieve bezigheden, drs. Pop, die vertel de dat in een verbouwd Amicitia de „hoefijzervorm" al een flexibele in druk zal geven aan de zaal en de heer J. Miedema, die vertelde dat men van de beatmuziek overgaat op de popmu ziek. Overigens zag hij in een beat- festijn nog wel problemen. N1KUWB EN ADVIBTKNTISïLADjJ ^VOOK 8KBEK SN «IBTBSIBN blij te zijn met het ’’eremetaal”. ”Het werk dc-i ik bij de bloedtransfusiedienst heb mogen verrichten - voordat hij 11 jaar geleden de leiding op zich nam was hij ook reeds negen jaar bij de zelfde afdeling werkzaam geweest - heb ik altijd met plezier gedaan. Het was veel werk, maar ik vind het jam mer dat ik nu zo iets belangrijks kwijt ben. ”Hij hoopte dat zijn opvolger dit 1 werk met even veel plezier zal gaan I doen. d ”De bloedtransfusiedienst staat en valt bestuur te Den Haag overhandigde de met de bijna 1000 donors. Hen zijn we '1.2 -1 TTi _r4. J I zxz-vly- Trzxnl zT o »-»T I »lz-J 1 <Tz-l moor naast wil ik toch ook een woord van dank brengen aan de industrie van Sneek, die immers steeds een werker als deel van een groep afstaat. Van de bedrijven hadden we altijd de volle medewerking”, aldus besloot de heer Feenstra. LECTUURDIENST. De voorzitter sprak in zijn openings woord van deze geanimeerde en vrij goed bezochte vergadering hoofdzake lijk over de nu 25 jaar bestaande lec- tuurdienst. Deze is dus direct na de oorlog opgericht. In dit verband haalde hij de heer en mevrouw Bangma ’’even naar voren”. Zij namelijk vergaren re gelmatig de boeken en tijdschriften - in 1969 waren het er 1448 boeken en ongeveer 5000 kg tijdschriften - uit de bibliotheekbus bij de Wip en versturen d ze dan naar Den Haag. Mevrouw Bangma-Kerkstra ontving als dank hier voor een fraai bloemstukje, de heer R. Bangma een foto van het skütsjesi- len. Uit het jaarverslag over het afgelopen jaar, voorgelezen door de secretaresse van de afdeling, mevrouw G. Wiegman- Haytink werd duidelijk dat het aantal leden eind vorig jaar 7789 bedroeg. De heer I. Kuipers was in verband met zijn leeftijd met zijn werk a Ijlst op gehouden. Verder- deelde zij onder meer mee, da dokter Feenstra 956 keuringen BETERE REALISATIE Drs. J. Frankena, lijstaanvoerder van D’66 in Sneek was het in vele dingen met de heren Brouwer en De Vries eens. D’66 is sterk geporteerd voor een centraal gelegen gebouw, waarin alle aspecten van het culturele- en creatie ve leven kan worden ondergebracht. Wanneer al deze zaken gecenrtaliseerd worden, zal men die ook beter kunnen realiseren. Er is dan wel een duide lijke behoefte aan goede zo niet ster ke leiding, meende hij. Overigens was hij van mening dat het rapport wat schimmig was, want er hadden naast alternatieve plannen, ook financiële consekwenties gegeven moeten worden. Cijfers hiervan gaf drs. Groot, van de commissie, die met grote getallen goo chelde en die uiteraard zeer summier waren. Hij kwam onder voorbehoud tot de conclusie dat het eerste alternatief - een nieuw creativiteitscentrum en ver bouw Amicitia - een jaarlijkse kapi- taalslast van omstreeks 400.000, zal opleveren en het tweede alterna tief - de bouw van een cultureel cen trum - betekent een jaarlijks terugke rende kapitaalslast van ongeveer 800.000,Maar deze cijfers kunnen ook best hoger of lager worden, aldus de heer Groot. Wethouder M. Baaijens was van mening dat Amicitia centraal is gelegen, bij nieuwbouw zal men heel erg lang moeten wachten op realise ring en het is onmogelijk Sneek tien tot vijftien jaar te laten wachten. In een leeg Dronten duurde het zelfs acht tot negen jaar, voor het gemeenschaps centrum gerealiseerd kon worden. Sneek zit met een binnenstad en denk dan maar eens hoe lang het hier dan wel zal kunnen duren, voor er gebouwd kaï. worden. Natuurlijk weegt het fi- hem toegezwaaide eer. Hij zei bizonder 39-jarige los werkman H.S. en de 25-jarige schilder A.L., beide afkom stig uit Sneek, zijn dit weekeinde aan gehouden, terzake enige inbraken en diefstallen. Beide hebben inmiddels bekend. Zij worden er van verdacht in februa ri van dit jaar te hebben ingebroken bij de verffabriek Flexa aan de Op- penhuizerweg. Voorts zouden ze hebben voorzitter aan dr. Feenstra de Carl ook veel dank verschuldigd, maar daar- Landsteiner plaquette in zilver, voor bizondere verdiensten verbonden aan het Roode Kruis. De heer Roghair had aan het begin van zijn afscheidswoord tot de heer en mevrouw Feenstra ~eeds opgemerkt, dat he’ werk van de bloedtransfusie dienst eigenlijk in twee delen gesplitst kan worden. Het werven, keuren en al les wat daarmee samenhangt van de donors ”tot ze op de stoep van het ziekenhuis staan” en wat nog daarna komt. ”U hebt in die 11 jaar, dat u de leiding had veel werk verzet. Naar schatting heeft u wel eens in de 14 da gen buiten uw normale werkzaamheden keuringen verricht. Daar hebben wij al tijd veel waardering voor gehad”. En om de symboliek van het ’’fifty-fifty- werk” van de bloedtransfusiedienst nog even door te trekken was het bestuur van de afdeling Sneek e.o ingegaan op de muntenverzameling van de heer Feenstra. Als blijk van waardering ont ving deze dan ook uit handen van de voorzitter een halve gulden uit het jaar 1862. Mevrouw Feenstra ontving, als kleine compensering voor de vele avonden, waarop zij haar man heeft moeten missen”, een fraai bloemstukje. DANK AAN INDUSTRIE In zijn dankwoord zei de heer Feenstra onder meer perplex te staan voor de donderdags

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1