burgemeester van Sneek Mr. B. van Haersma-Buma van Wnrkum I SNEKERUj KOERIER 26e N.N.W.B. Avondvierdaagse en Jeugda vond vierdaagse de gemeenten SNEEK, WYMB RITSER AD E E L IJLST en Officieel Orgaan van Opera- en operette- uitgereikt festijn van Frysk Orkest in Sneker Sporthal r Elf eindgetuigschriften Mater Amabilisschool In Workum zegt men Sneek krijgt een „pürbeste" burgermester w 125e JAARGANG No. 42 'IIIIIMMIllllllllllllllllllllflIimilB IIHIIlilU. Mr Rosier aanbevolen als kantonrechter te Utrecht Dit blad verschijnt bovendier donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.c W SNEEKER NIEUWSBLAD Mei Sneaker Nieuwsblad k een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de -w 'w «of MAANDAG 1 JUNI 1970 f SNEEKER NIEUWSBLAD MIRUW6XN ADVMBTMNTIBlrLAD^ «^VOOR SNEEK EN OMSTHEXBï ONS NIEUWE FEUILLETON Maar. DE REDAKTIE. -? I b.g.g. ■X (foto Studio Ger Dijsj en Links de bariton Franz Verschijnt: maandags UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Ergens ligt het officiële begin van el ke sport. Natuurlijk, gewandeld is er altijd door de eeuwen heen. Uiteraard was dit wandelen geen doel maar mid del, eenvoudig om zich te verplaatsen. De sociale omstandigheden van die tijd stonden echter niet toe dat de gedachte aan sport zich kon ontwikkelen. i: o.,.» 4. MUI. WTMMimuMH uur ~- - -- .HM. Op de foto het gezin Van Haersma Buma. Zittend op de bank links mevrouw mr. E. van Haersma Buma-van Werkum, rechts mr. B. van Haersma Buma, tussen hen m de 4-jarige Sybrand. Staande achter de bank links Marcella (9) en rechts Clarissa 10 chrijfster, dat u slot geheel bevredigd zult FOTOREDAKTIE: .Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld 1 4,per hal) jaar ibij vooruitbetaling Postabonnementen f6,— per half laar bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. I- j kontrakt lagere mm-prijs Donderdagavond werd in Hotel Hanen burg de propaganda-sluitingsavond van de Mater Amabilisschool gehouden, waarbij aan elf leerlingen het eindge- tuigschrift werd uitgereikt Daarna ver zorgden eerste- en tweedejaars leerlin gen de rest van ’t programma van deze avond, waarbjj een wat teleurstellend klein aantal ouders aanwezig was Werkende meisjes vanaf 17 jaar ge bruiken één avond per week om aan dez._ school scholing op velerlei terrein te genieten, zoals bloemschikken, han denarbeid, koken naaien, huishoudelij ke bezigheden, maar ook kleding, gas ten ontvangen enz enz De cursussen worden gehouden in de Huishoudschool in de Oooievaarslaan, maa daarnaast worden ook jaarlijks excursies, aanslui tend op deze lessen gehouden, waarvan het program in overleg met de leer- lirgen wordt samengesteld De dames G. Bootsma, M. Dooper, C. Flappex, J. Kort, S. Ligthart, B. Pool, B. Sterk en R, v.d. Veen, allen uit creek. F. Altena en B. Stornebrink bei den uit Bolsward en L. Postma uit Heeg ontvingen allen een eindgetuigschrift, de leerlingen van de eerste- en twee de ’’klas” een overgangs getuigschriftje. Hi rna kregen de aanwezigen 2 poppen spelen voorgeschoteld, waarvan de tekst door leerlingen zelf was samen gesteld. Het materiaal hierbij was o.l.v. pater Mekenkamp gemaakt van keu- kenattributen. Verder voerden ze wat sketches en vrije expressiedansen op. donderdags toch nog op de vanouds bekende ma nier te voet verder, hetzij in de Avond vierdaagse, hetzij in vele andere wan deltochten die er in de loop van de mooie maanden in ons land worden ge houden. Zo organiseert de Noord Nederlandse Wandelsport Bond (N.N.W.B.) dit jaar weer de welbekende Avondvierdaagse en Jeugdavondvierdaagse wandeltoch ten in de week van 8 t/m 13 juni a.s. in 2 plaatsen en van 16 t/m 19 juni a.s. in 46 plaatsen in Groningen Friesland, Drente en in de ”kop” van Overijssel. De te lopen afstanden zijn voor de senioren 3 x 15 km. en 1 x 20 km. en voor de junioren 4 x 10 km. Ook kan weer worden deelgenomen aan een avondtocht. Zij die de tochten volbrengen ontvan gen een speciaal hiervoor ontworpen herinnering. Deze zo langzamerhand traditioneel wordende tochten worden voor de se nioren voor de 26e maal en voor de ju nioren voor de 19e maal gehouden. Dat deze tochten zeer in trek zijn be wijst wel het steeds stijgende aantal deelnemers. In 1969 namen aan deze tochten ’■uim 40.000 personen deel van wie 1200 groepen. Avondvierdaagsen worden ondermeer gehouden in Bakhuizen (8-11 juni), Balk (9-12 juni), Joure (8-13 juni), Lemmer (8-11 juni, (Sneek (16-19) juni), Wor kum (9-12 juni) Volgende week dinsdag, 9 juni, zal het Frysk orkest in de Sneker Sporthal een groot-opera- en operettefestjjn brengen. Dit vindt plaats vanaf ’s avonds 8 uur en twee internationaal bekende solisten zullen hieraan hun medewerking verle nen. Dit z(jn de 27-jarige Ursula Farr, sopraan en de 35-jarige Franz Lindauer, bariton. Beide hebben reeds in Europa en ook daarbuiten furore gemaakt. Zo zong Ursula, Berlijnse van geboor te, o.a. in tientallen voorstellingen in die Zauberflote in 6 Europese landen en heeft Franz Lindauer, Zwitser van geboorte meerdere keren de hoofdrol in „Bocaccio” in de uitvoeringen van de Nederlandsche operastichting. Naast bekende ouvertures als ’’Figaro’s Hochzeit”, I Vespri Sicilian!”, ’’Car men”, ’’Die Fledermaus”, ’’Orpheus in de onderwereld’, staan duetten en aria’s op het programma. Om enkele te noemen: ’’Reich mir die Hand, mein Leben” uit Don Juan, ’’Porgi Amor” uit Figaro’s Hochzeit, ’’Dunkelrote Rosen” uit La Gasparone, "Meine Lippen sie küssen so heiss” uit Giuditta, „Ich bin verliebt” uit Clivia, ”Heut’ geh ich zu Maxim” en ’’Lippen schweigen” uit Die Lustige Witwe. Ook de Radetzkymars zal niet ontbreken. U ziet het, een zeer uitbundig program ma, dat ongetwijfeld een groot sukses zal hebben. Het Frysk Orkest treedt hier in de sporen van de opera- en ope- rette-programma’s, die voor de T.V. sukses hadden. De toernee in juni vindt plaats onder de titel ’’Muziek van Uw dromen”. De sporthal is daarom gekozen, omdat het voltallige Frysk Orkest aan dit uit gebreide programma zal medewerken. Het konsert zal onder leiding staan van de eigen dirigent Libor Pesek, die in middels weer is genezen. heeft veel industrie, een gezonde mid denstand en c"v der-' :n Sneek een grote vlucht genomen. Sneek is in alle opzichten eer j.. ...xe- re stad.” Het is een hele sprong van Workum met iets meer dan 4000 inwo ners, naar Sneek dat ruim 26.000 in woners telt. De gemeenteraad van Workum bestaat uit elf raadsleden, tw. 4 CHU, 3 KVP 2 AR en 2 P v.d. A. Mr. van Haersma Buma had in Wor kum twee wethouders. Mr. Van Haer sma Buma zit straks in Sneek een raad voor van 19 leden en in september a.s. van 21 leden. Anders kwam dit te liggen aan het eind van de 19e eeuw. Pioniers gaven een krachtige stimulans aan de ontwikke ling van de sportieve gedachte en hoe wel de sport toen nog v-as ”o?rbehc”- den aan een kleine selecte groep, is dit bescheiden begin van .’."nt belang geweest voor de werkelijke grote vlucht die de sport in Nederland heeft geno men. Van grote betekenis voor de wan delsport is ongetwijfeld geweest de op richting van de NB v. L.O.. Deze Bond heeft de Vierdaagse georganiseerd en zodoende is in ons land de wandel sport een feit geworden. Vanaf 1934 zijn er verschillende Wandelbonden opge richt. Tot meerdere bloei van alles wat zich in een wijde cirkel rond hartinfarcten en aderverkalking bevindt, gaat het menselijke vernuft onverdroten en geestdriftig verder ons te overladen met vindingen die ons steeds meer lichaams beweging besparen en het in beweging brengen van welke snierbundel dan ook meer en meer overbodig maken. De automobiel brengt 'ons naar de postbus om de hoek en naar de siga renhandelaar in de straat achter de on ze, ons vroegere ommetje na het eten gaat thans natuurlijk ook op vier wie len en dat alles koestert onze gezet heid met een genegenheid die ontroe rend zou zijn, wanneer ’t allemaal niet zulke schadelijke gevolgen had voor on ze lichamelijke conditie en welzijn. Grenzen zijn er niet meer. Alles gaat automatisch en motorisch. Elke nieuwe vinding betekent wéér een beweging en een handeling minder. En zo zouden we- althans de grote mas sa van ons - compleet op een volledige automatisering van onszelf aanwande len. wanneer we daarnaast niet de mo gelijkheid hadden ondanks alles toch onze spieren en onze bloedsomloop goed te doen. De wandelsport is zo’n mogelijkheid en wel één van de meest voor de hand lig gende. Ook de Avondvierdaagse speelt daarbij een rol. Er zijn verschillende vetera nen onder de wandelaars. Maar ook de jeugd is niet afkerig van wat de vorige generaties altijd hebben gedaan. En zo gaat een deel van de beschaafde, mo derne mensheid, ondanks motorisering enz., tot haar eigen heil en gezondheid, WE GUNNEN HET HEM VAN HARTE We vroegen enkele Workumers hoe zij het vonden dat hun burgemeester weg gaat. "We vinden het niet leuk, we had den hem liever gehouden”, "hij had overal interesse in, ook zijn vrouw leef de met alles mee", ’’burgemeester Van Haersma Buma?, een beste man, die veel voor Workum heeft gedaan, het is heel erg jammer dat hij weggaat”, wa ren zo c-’-e'e d!e wii te ho ren kregen. We spraken ook even met wethouder J. van der Wal uit Hei denschap: ”een kundige man, jammer dat hij weggaat, maar wij gunnen hem deze promotie van harte, hij was zeer attent waar het gemeentelijke zaken be trof, zoals woningbouw, sport, recre atie, hij is hier zeer bemind, hij en en zijn vrouw lieten zich altijd zien, hielden zich nimmer afzijdig. Ja, jul lie in Sneek krijgen een beste burge meester.” Wethouder W. S. Westen dorp liet zich ook zeer lovend uit: ”ik wil Sneek feliciteren met zo’n burge meester, bijzonder jammer dat hij uit Workum vertrekt, hij is absoluut goed en op bestuurlijk terrein is hij een kei. Een pluspunt voor Sneek is ook dat mr. Van Haersma Buma zich bij zonder interesseert in de problematiek van de Zuidwesthoek, een gebied dat hij op zijn duimpje kent, ’t Is een bij zondere man, die de zaken zeer objec tief beziet, iemand waarmee het in het college van b. en w. zeer prettig wer ken was”. p’dus wethouder Westendorp van Workum. Vanmiddag heeft mr. Van Haersma Buma een bezoek ge bracht aan Sneek. Waarschijnlijk zal de installatie op 16 juni plaatsvinden. Of de nieuwe burgemeester van Sneek di rect in de Waterpoortstad komt wonen hangt af van het feit of hij hier een geschikte woning kan vinden. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11 Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uui Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 3779 L. Jellema, redakteur FIJN DAT IK SNEEK GEKRFGEN HEB ”Ik vind het fijn dat ik Sneek gekre gen heb. Ik ken de stad en Sneek is in alle opzichten een bijzondere stad. Ik heb er echt zin in. In Sneek moet ik ook bezig zijn met de problematiek van de Zuidwesthoek. Die problemen liggen mij na aan het hart. Het is bovendien altijd mijn wens geweest om in Fries land te blijven”, zo vertelde de nieuwe burgemeester van Sneek. De Water poortstad en de Zuidwesthoek zijn voor hem geen onbekenden. ”De samenwer king tussen Sneek en de Zuidwesthoek is erg belangrijk”. Momenteel heeft hij in Sneek ook al diverse functies, zoals bestuurslid van de Christelijke Pedago gische Academie, tweede voorzitter van het Welzijnsorgaan ”S'>r’°rgo"” ”"or- zitter van Pro Senectute, plaatsver vangend kantonrechter in Sneek en lid van het algemeen bestuur van het Fries Scheepvaart Museum in Sneek. Hij is secretaris van de Provinciale VVV en secretaris van de commissie bezwaren en geschillen van de hervormde kerk in Friesland. Voorts bestuurslid van de afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse gemeenten en daar naast bekleedt mr. Van Haersma Buma funcites, die gemeentelijk,regionaal en provinciaal uit zijn ambt voortvloeien. In landelijk verband is hij secretaris van de Vereniging protestants christe lijk kleuter- en basisonderwijs. De heer Van Haersma Buma is een verwoed zwemmer en voorts heeft hij als hob by’s geschiedenis en geneaiogie(stam- bomen). UIT DEERSUM In dit verband vertelde mr. Van Haer sma Buma ons dat de Buma’s oor spronkelijk uit Deersum afkomstig zijn. Vanaf de 17e eeuw wonen de Buma’s echter in Sneek en aan deze naam werd ruim honderd jaar geleden Van Haer sma toegevoegd, waardoor de familie naam Van Haersma Buma is gewor den. De overgrootvader van Sneek’s nieuwe eerste burger was omstreeks 1870 substituut-griffier bij de rechtbank in Sneek, nu het kantongerecht. Deze overgrootvader heeft gewoond aan de Westersingel, waar nu assurantiebedrijf Been gevestigd is. In Workum had mr. Van Haersma Bü- ma te maken met een stad waar van ouds een behoorlijke industriële bedrij vigheid heerst. Er is één van de groot ste zuivelfabrieken in Friesland, er is een grasdrogerij een aardewerkfabriek, een confectieatelier, de middenstand on dergaat een regelmatige groei, waar door Workum in feite ook een centrum functie vervulde. Bovendien is het toe risme er in de laatste jaren sterk tot ontwikkeling gekomen. Mr. van Haer sma Buma heeft er echt zin in, want zegt hij: ’’Sneek maakt ook een sterke ontwikkeling door, de Waterpoortstad Mejuffrouw m- A L. G. Rosie’- tonrechter te Sneek en rechter-plaats- vervanger in de rechtbank te Leeuwar den, wordt genoemd op de lijst van aanbeveling in verband met het vervul len van een vacature van kantonrech ter te Utrecht. De anderen van ’t drie tal zijn mr. K. S. Bieger, rechter in de rechtbank te Utrecht en mr. C. A. Westertrouwen van Meeteren, advocaat en p ocureur te Utrecht en kantonrech- ter-plaatsvervanger te Utrecht en Amersfoort. De nieuwe burgemeester van Sneek hoorde vrijdagavond om half zes dat zijn benoeming een feit was. Direct na het bekend worden van zijn benoe ming was het een drukte van belang in zijn ambtswoning aan de Tiaralaan in Workum. Burgemeester B.W. Cazemier van Wymbritseradeel was er om hem geluk te wensen en ook de wethouders W. G. Baarda, I. Bergsma en J.R. Vis ser hadden met secretaris K. Koster de reis naar Workum ondernomen. Loco- burgemeester M. Baaijens was vrijdag avond uitstedig maar hij bracht zater-1 dagmorgen, samen met gemeetesecre- t-,ris Koster, een bezoek aan de heer Van Haersma Buma. De nieuwe burge meester van Sneek is getrouwd met mevr. mr. E. van Werkum. Het gezin telt drie kinderen: twee meisjes en een jongen. De oudste is Clarissa 10 jaar, die in de vierde klas van de lagere school zit, dan volgt Marcelle met ne gen jaar, die in de derde klas zit en de jongste is de vierjarige Sybrand, die de kleuterschool bezoekt. Mr. B. van Haersma Buma is geboren in Staveren op 22 maart 1932. De heer Van Haer sma Buma zei ons zeer ingenomen te zijn met zijn benoeming in Sneek, me de omdat hij er zijn jeugd heeft door gebracht en de stad goed kent Hij heeft een half jaar gewoond aan de Op- penhuizerweg nr 37 en hij bezocht in die tijd de Koningin Wilhelminaschool in het Sperkhem. Later verhuisde hij naar ”De Harste” in IJsbrechtum, de woning die zijn vader Van Haersma Buma, burgemeester van Wymbritsera deel had laten bouwen. Zoals bekend is de vader van mr. B. van Haersma Buma in 1942 in het concentratiekamp Neuengamme omgekomen. De nieuwe burgemeester van Sneek heeft zes jaar in De Harste gewoond en hij bezocht toen de Julianaschool, daarna een jaar de Muloschool de Rehobóth-school aan het Oud Kerkhof en vervolgens doorliep hij het gymnasium in de Waterpoort stad. Na zijn staatsexamen ging hij naar de universiteit van Utrecht, waar hij rechten studeerde. Hij zocht het in het administratieve recht. Na in 1956 te zijn afgestudeerd werkte hij twee jaar op het kabinet van de burgemees ter van Den Haag en vervolgens was hij vier en een half jaar werkzaam op het kabinet van de commissaris der Koningin in Drente. Daarop volgde, op 16 juni 1962, zijn benoeming als burge meester van Workum, waar hij de plaats in nam van de heer J. Russchen. Mr. B. van Haersma Buma, thans bur gemeester van Workum, is met ingai.g van 16 juni a.s, benoemo tot burge meester van Sneek, De heer Van Haer sma Buma volgt in Sneek de heer L. Rasterhoff op, die op 1 mei gepensio neerd werd. Hjj zal dan op de dag af precies acht jaar eerste burger van Workum zjjn geweest, want daar werd hij op dezelfde datum, in 1962 benoemd. De nieuwe burgemeester is 38 jaar, Ne derlands Hervormd en lid van de CH.U. Lindauer en rechts de sopraan Ursula Farr. en de naam van de Theo de Haan, een fabrikant van sou venirs, maakt voor zijn gezondheid een vakantiereis per schip over de Rijn. Daarop leert hij een lerares aan een huishoudschool te Utrecht kennen, Co- bie Verleun. Ze vinden elkaar sympa thiek en in Boppard komen ze beiden plotseling tot de ontdekking, dat ze van elkaar houden. Wat als genegen heid begon, groeide uit tot een LIEFDE OP DE RIJN Theo is 48, heeft bovendien drie getrouwde kinderen is zelfs al twee keer opa. Hoe zullen de kinderen reageren, temeer omdat Cobie 33 is. Lien, de dochter, is de eerste, die na deze reis tot de ontstellende ontdek king komt, dat haar vader wil her trouwen. Natuurlijk weten de beide zoons het kort daarop. Wat gaan ze doen? Zullen ze hun vader dit late ge luk gunnen? Of gaan ze proberen de ze romance te verstoren? In ons nieuwe feuilleton, waarmede wij vandaag een aanvang maken, zult u de belevenissen van Theo de Haan, de achtenswaardige fabrikant uit Lochem, en de terughoudende Cobie Verleun, de huishoudschooljuf uit Ut recht, met belangstelling en spanning volgen. Krijgen Theo en Cobie het ge luk, dat hen plotseling als het ware in de schoot geworpen is? Wij verklappen het niet. U zul’ dit zelf in de komende weken kunnen le zen Gré de Boer, is een garantie, aan het zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1