snekerWoerier 238 Kabouterstemmen te weinig voor zetel in Sneker raad Goede belangstelling balletuitvoering Muziekschool Sneek en omstreken de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Officieel Orgaan van Burgerlijke Stand Sneek Veel voorstellen tot verkoop van grond in vergadering raad van IJlst Auto over de kop: bestuurder ongedeerd - auto total loss Successen in Leeuwarden en Deventer Ongeval onder Idzega Vier inbrekers aangehouden I r D ’66 belandde met hakken over de sloot in raad HORROR-NIEUWS IJVC IA kampioen weer. Sneek startte kampioenscompetitie hoopvol Spakenburg forceerde beslissingswedstrijd Jeugdtoernooi Black Boys Deelname Bondstref- dag NCWB viel tegen Zaterdagavond op Lemmerweg Seriewedstrijden KZVS troffen fraai Sneker recherche deed goede vangsten: Auto rijdt verkeerszuil omver w SNEEKER NIEUWSBLAD Spoorlijn Sneek-Staveren blijft De Staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer M. J. Keyzer, heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten van Friesland officieel bevestigd, dat door hem geen toestemming zal wor den verleend, dat de reizigersdienst op de lijn Sneek-Staveren wordt ge staakt, zolang het wegenstelsel in de Zuidwesthoek geen mogelijkheden biedt tot de instelling van een passende ver vangende autobusdienst. Burgerlijke Stand Wymbritseradeel van 29-5 t.e.m. 5-6"’7O Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de van 31' mei t.e.m. 5 juni De V. donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags MAANDAG 8 JUNI 1970 125e JAARGANG No. 44 De Sneker brandweer toonde zaterdagmiddag op het Veemarktterrein onder een brandende zon alle materieel en personeel. Door middel van tal van demonstraties werd het publiek, vooral veel jeugdig publiek, op de hoogte gesteld van het werk en de werkwijzen van de vuurblussers. Deze demonstratie werd gehouden ter gelegenheid van de Na tionale Brandweerdag. Met name het demonstreren van poederblussers trok veel belangstelling, temeer daar de toe schouwers zelf ook de oliebrand mochten blussen. Velen hebben tevens voor het eerst kennis kunnen maken met het reddingswerk met behulp van een vangzeil. Op de foto twee brandweerlieden in de onbrandbare „wolpakken”, met zuurstofmaskers en hitteschermen bezig een felle bandenbrand te blussen met schuim. Onder de toeschouwers be vonden zich ook vertegenwoordigers Van het gemeentebestuur, t.w. de loco-burgemeester M. Baayens en wethouder J. R. Visser. (Foto Studio Ger Dijs). met inbegrip geheel gevuld. jaar ev Johannes Wijnia; Monica Ger da Loen, 2 maanden; Aaltje de Zwart, 59 jaar; Ronald Edward Beusekom, 3 jaar, van Alphen aan de Rijn; Siebrig- je Adema, 78 jaar, ev Philippus Eijer; Berend Bakker, 81 jaar, wv Fokeltje Boersma; Anna Helena Ohletz, 89 jaar wv Sijbren Zijlstra; Pieter Sikkes, 68 jaar, wv Geeske Mulder, van Hinde- loopen. Een 20-jarige matroos uit Oudega (W) is zaterdagavond ernstig gewond ge raakt, doordat hij met zyn brommer frontaal tegen een auto reed. Het slacht- Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Or),„ MTHIUIHIOOL Hlït offer verkeerde onder invloed van al cohol. Met vermoedelijk een schedel- basisfraktuur is hjj naar het Sint An- toniusziekenhuis te Sneek vervoerd. Zyn brommer, zowel als de personenauto, waren ernstig beschadigd. In Deventer verscheen een vijftal Hor ror atleten aan de start voor een 20 km. wegwedstrijd. Het was een snelle wedstrijd die werd gewonnen door Aad Steylen van Hanza-sport. Tijd: 1 uur 4 min. 50 sec. ,2e werd KI. de Ruiter AV 34, Apeldoorn 1.05.40 sec. Cees Cle ment van AV Horror die lange tijd op de 2e plaats gelegen had kreeg weer last van een oude beenblessure maar wist toch nog op de 5e plaats te ein digen in de goede tijd van 1.06.30 sec. De jonge Horror atleet Wiebe Koopen doet ’t steeds beter. Nu finishte hij als 7e in de tijd van 1.09.15, Tjitte Feenstra zorgde als 3e man van AV Horror als 10e eindigend er voor dat de clubprijs bij Horror terecht kwam Bennie de Vries was 19e, Karei Visser 26ste. Geboren: Annemarie, dv Clemens M. de Jong en Johanna D. Dijkstra te IJsbrechtum; Baukje, dv Auke Bootsma en Janke Terpstra te Oost- hem; Fetje Geeske, dv Jan Osinga en Hendrikje Koopman te Woudsend. Gehuwd: Klaas Hellinga, 23 jaar te Wijtgaard en Beitske Lijcklama a Nije- holt, 26 jaar te Wolsum. Overleden: Geen. Zaterdag organiseerde de A.V. Leon - tas in Leeuwarden jeugdatletiek wed strijden. Ook enkele atleetjes van A.V. Horror, waren daar aanwezig Beppie Wieles snelde tot een tijd van 9 sec. rond over de 60 m. meisjes D., waar mee ze de Ie plaats bezette. Sandra de Jong die de anderie serie won kwam tot 9,4 sec wat haar de 2e plaats op leverde. Sandra de Jong werd mei 1.15 m. 2e bij het hoogspringen. Marietje Poiesz be reikte dezelfde hoogte maar door meer foutsprongen werd ze als 3e geklas seerd. Het slachtoffer is de ongehuwde ma troos Tj. M. van der Kamp. Hij reed op de weg Hommerts Oudega in de richting Oudega. Ter hoogte van Idze ga naderde een Citroen Dyane perso nenauto uit de richting Oudega, be stuurd door de 28 - jarige beroepskeu- zeadviseur J. A. Bremer uit Leeuwar den. Naast hem zat zijn vrouw, die over twee maanden een baby verwacht. De matroos draaide vlak voor de auto links om en kwam frontaal tegen de .auto. De jongeman werd tegen de motorkap gesmakt. De beide inzitten den van de auto werden nagenoeg niet gewond. Vanmorgen leek de toestand van Van der Kamp bevredigend. In de openbare vergadering van de Raad van IJlst komt morgenavond een vjjftien punten tellende agenda ter ta fel. Eén van de voorstellen heeft be trekking op de aankoop van een per ceel weiland van de Diaconie van de hervormde gemeente te IJlst. Het be treft hier een perceel weiland groot 4920 vierkante meter gelegen aan de zuidelijke kant van oud-IJlst. Als prijs is overeengekomen 1.70 per vierkan" te meter. Daar dit perceeltje weiland in de toekomst zal aansluiten op het geplande recreatiegebied in IJlst, is ’t naar de mening van B. en W. belang rijk om tot aankoop over te gaan. Van de heer Jan van der Weij c.s. te Sneek is het verzoek ontvangen om in IJlst te mogen aankopen drie dubbele percelen bouwterrein aan de Harinxma- weg in het bestemmingsplan ’’Nijezijl” te IJlst ter grootte van ongeveer 2100 vierkante meter voor 20.25 per vier kante meter. B. en w. van IJlst stellen voor tot verkoop te besluiten. De heer S. Stoffelsma te IJlst wil van de ge meente IJlst een perceeltje grond ter grootte van ongeveer 52 vierkante me ter gelegen langs de Hendrik Huizenga- straat en grenzende aan zijn erf B. en W. stellen voor tot verkoop tegen een prijs van 5,- per vierkante meter te besluiten. De Houthandel v/h Wed. W. J. Oppedijk N.V. te IJlst wil van de ge meente een perceel industrieterrein ter grootte van ongeveer 4380 vierkante meter in het bestemmingsplan ’’Nije zijl” kopen. Tevens zou de Houthandel Oppedijk graag in eigendom verkrijgen het over dit industrieterrein lopende voetpad, zodra dit aan de publieke dienst is onttrokken. Over de prijs van 14.25 per vierkante meter is overeen stemming bereikt. B. en W. stellen voor tot verkoop te besluiten. Het gemeentebestuur van IJlst heeft de heer B. W. Cazemier, burgemeester van Wymbritseradeel en wonende te IJlst het verzoek ontvangen om nu bij de ambtswoning van de burgemeester van IJlst zal gaan verlaten, de op zijn kosten aangebrachte ringverwarming in het pand Zevenpelsen nr. 6 over te nemen. B. en W. stellen voor deze ring verwarming van de heer Cazemier aan te kopen voor 4220,59. B. en W. stel len voor eervol ontslag te verlenen aan mejuffrouw J. Rienksma als onderwij zeres aan de openbare lagere school. Mejuffrouw Rienksma heeft ontslag ge vraagd wegens haar voorgenomen hu welijk. méér! Dat geldt ook voor de andere partijen. Als die 920 stemmen hadden gekregen waren zij in aanmerking ge komen voor een tweede zetel. CPN en FNP waren in de goede richting. VOORKEURSTEMMEN De zeven deelnemende partijen in Sneek kwamen in totaal met 95 kan didaten. Op twee na kreeg iedereen voorkeurstemmen. Maar echte uitschie ters waren er niet bij, zoals in IJlst het geval was met nummer drie van lijst 1, de heer K. Frankena. Hij kreeg van de 386 stemmen maar liefst 296 voorkeurstemmen. In Sneek hebben 8.853 kiezers hun stem uitgebracht op de zeven lijsttrek kers. De rest, 2524 kiezers, stemde verdeeld over de 86 andere kandidaten. Geboren: Evert Jacob, zv Evert Jeen Venema en Johanna Aleida Hoekstra; Roelof, zv Andries de Leeuw en Aal tje Stenveld; Haijte Sybrand, zv Hen- drikus Sirach de Zwart en Mart je Al- bertje Meijerhof; Berend Erik, zv Jochem Mud en Tetje Bouma, van Leeuwarden; Atje, dv Coenraad Tim- me en Froukje Grietje Haringa, van Bolsward; Margaret, dv Gosse Pieter Schotanus en Grietje de Boer, van Bolsward; Jantje, dv Gerrit Stobbe en Grietje Roelfina Kobes; Frank Ger- leen, zv Dirk van der Burgh en IJbel- tje de Jong; Margretha Geertje, dv Albert Jan Bos en Tietje Sijtske Kam pen. Ondertrouwd: Sierd Flobbe, 39 jaar en Elisabeth van der Molen, 30 jaar; Egbert Jacob Scheffer, 20 jaar en Martha Jellema, 19 jaar; Jozef Am brosius Johan Brattinga, 28 jaar en Anna Clara Jaasma 19 jaar; Rein Hor jus, 21 jaar en Catharina Pool, 21 jr; Klaas Oosterheert, 23 jaar en Anna van der Laan, 22 jaar; Sijbrand Hen- derikus Zwanenburg, 27 jaar en Jaco ba Elisabeth Zijlstra, 21 jaar; Herre Johannes Stegenga, 23 jaar en Janna Kort, 20 jaar; Hessel Boschma, 21 jr en Anna Huitema, 19 jaar Gehuwd: Simke Speelman, 22 jaar en Popkje Hilverda, 19 jaar; Paulus Cor- r.elis Bolte, 22 jaar en Akke van der Harst, 21 jaar; Hendrik Cornelia Bos, 23 jaar en Folkje Visserman, 21 jaar; Pieter Speelman, 19 jaar en Anneke de Jong, 23 jaar; Bouke Oppewal, 22 jaar en Jantje Dijkstra, 27 jaar; Johny Robert Vlegels, 21 jaar en Marianne de Jong, 18 jaar; Georg Theo Henk Edens, 23 jaar en Elizabeth Lucia Ma ria van den Berg, 20 jaar. Overleden: Afke Osinga, 51 jaar, wv Ruurd de Boer; Geeske Osinga, 70 jr ev Jan Piersma; Jantje de Boer, 48 NIKUW8EN ADVBRTINTIBbLAD^ ^VOOR 8NEEK EN OM STREK EN terstemmen, ten nadele van de PvdA/ PPR een rol gespeeld. Vier partijen in de raad met één zetel. Toch was de VVD dicht in de buurt vah een tweede geweest, zulks dan ook ten koste van D’66. De liberalen hadden dan tenminste 920 stemmen moeten hebben. Zij kregen er nu 867, maar slotwoord - veel voorbereiding en oe fening aan was voorafgegaan. Er waren rijkelijk bloemen: voor de demonstratiegroep, assistenten Mely Vredenburg, Tessa Wijdeveld, bege leider A. Beeksma en niet in de laat ste plaats voor Anneke van den Akker, de spil van het hele grote dansgebeu- ren De bekende schaatsenrijder Jappie van Djjk uit Balk beleefde zaterdagavond op de Lemmerweg, juist voorbij het Sneek-terrein enkele hachelijke mo menten. Doordat hij de macht over het stuur verloor sloeg hij enkele malen over de kop. Van Dijk werd uit de auto geslingerd en belandde vrijwel on gedeerd in de berm. De auto echter werd geheel vernield. De 25-jarige schaatser kwam uit Sneek, waar hij verkoper is in een sportzaak van Klaas Visser. Even bui ten de stad raakte hij de macht over het stuur kwijt, doordat hij met de rechterwieler naast het wegdek raak te. Ter plaatse ligt het wegdek enkele centimeters hoger dan de berm. Hij raakte een kilometerpaaltje en sloeg vervolgens over de kop. De snelheid bedroeg op dat moment naar zijn zeg gen ong veer 70 km. De verwondingen die hij opliep waren van lichte aard. SNEEKER NIEUWSBLAD Sneker politie heeft de afgelopen dagen enkele goede vangsten gedaan. In totaal werden er vier inbrekers aan gehouden. Donderdag een 22-jarige in woner uit Sneek, vrijdag twee jonge mannen uit Drachten en zaterdagmid dag een 22-jarige Sneker Donderdagavond hield de recherche de 22-jarige loswerkman K.J. aan. Hij zou vorige maand twee keer hebben inge broken in een woning in de binnenstad. De bewoners hiervan waren tijdens de weekends afwezig. J. heeft uit de wo ning voor enkele duizenden guldens aan sieraden en antieke voorwerpen ont vreemd. De ontvreemde goederen zijn voor het grootste deel weer terecht. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden twee personen uit Drachten op heterdaad betrapt bij een inbraak. Het waren de 27-jarige los werkman T. de B. uit Drachten en de 21 jarige A.J. van beroep schilder, en eveneens woon achtig in Drachten. Het tweetal legde ongewenste bezoeken af bij achtereen volgens de NIROTA, waar de buit ni hil was, bij fa De Blauw, waar enig gereedschap werd gestolen en bij de D.R.A.C.O. Bij het laatste bedrijf werd ongeveer 900 gulden ontvreemd en bo vendien vernielden de inbrekers voor enkele honderden guldens in het be- drijfskantoor. Toen zij in hun auto wil den wegrijden, werden ze door de po litie ingerekend. Zaterdagmiddag werd de 22-jarige me taalbewerker R.D. uit Sneek aangehou den. Hij wordt er van verdacht vrijdag een antieke scheepskompas te hebben gestolen uit een woning aan de Leeu- warderweg. VIER RESTZETELS Van de 15.590 kiesgerechtigden in de gemeente Sneek zijn 11.475 naar de stembus gegaan. Van hen hebben 98 een ongeldige stem uitgebracht, zodat er tenslotte 11.377 geldige stemmen overbleven. Er waren 21 zetels te ver delen. De kiesdeler was dus 11.377: 21 541 16/21. Door de stemmen van de diverse partijen te delen door de kiesdeler, krijgen we het aantal toe te kennen zetels. Dat was als volgt: GCP (5171 st) 9 zetels in eerste in stantie; PvdA/PPR (3136) 5 zetels; CPN (771), VVD (867) en FNP (734) allen 1 zetel. D’66 (460) en de Kabou ters (238) kwamen bij de eerste ver deling niet tot een zetel. Bij de eerste „ronde” dus 17 zetels. Er bleven nog vier restzetels over. Om die te verdelen wordt het gemid delde per toegekende plaats 1 ge nomen. Dat gaat als volgt: GCP: 9 zetels. Gemiddelde per plaats 1 5171 10 517 1/10. PvdA: 3136 gedeeld door 6 is 522 2/3 enz. Door deze formu le kwam de eerste restzetel bij de PvdA/PPR terecht, die daarmee op 6 zetels kwam. Vervolgens werd weer het gemiddelde per toegekende plaats 1 berekend. Tweemaal achtereen viel nu een zetel ten deel aan de GCP, die derhalve op 11 zetels kwam. De vierde restzetel ging naar D’66, wier gemiddeld 12 hoger lag dan dat van de PvdA. Indien de PvdA/PPR 94 stemmen méér hadden gekregen, was D’66 niet in de raad vertegenwoordigd geworden. Ver moedelijk hebben hier dus de Kabou- Zoals we donderdag al schreven, ko men de Kabouters niet in de Sneker raad. Het succes van de puntmutsjes was in Sneek miniem. Ztf kregen 238 stemmen, ongeveer 225 stemmen te weinig om voor een zetel in aanmer king te komen. Nu ging de laatste restzetel naar D’66 die overigens maar net met de hakken -hadden met de staten 116 stemmen over de sloot kwam. De V.V.D. had ,JX "4" 60 stemmen te weinig voor een tweede zetel en de Partij van de Arbeid 94 stemmen tekort voor de zevende zetel. In vergelijking met de Statenverkiezin gen in maart zijn er 381 minder stem men uitgebracht. De zwaarste klap kreeg de PvdA-PPR, die 436 stemmen minder kreeg dan in maart. Maar ook VVD (- 116), D’66 (- 174!) en de GCP (- 21) kregen minder stemmen. Stem" menwinst boekten alleen de CPN en de FNP, resp. 36 en 92. Waar zijn nu de stemmen van de Ka bouters vandaan gekomen? Wij dach ten voor een groot deel bij de PvdA- aanhang, bij D’66 en in mindere mate de WD. Welke konsekwenties die 238 Kabouterstemmen gehad zouden kun nen hebben, wanneer die op andere partijen waren gekomen, is duidelijk, als we de berekening van de zetelver deling eens nagaan. Zaterdagavond, tegen het middernach telijk uur, reed de 25-jarige metselaar H.W. uit Sint Nicolaasga op de Lem merweg in Sneek in zijn personenauto. Ter hoogte van het kruispunt met Frieswijkstraat-Scherhemstraat wilde W. een andere auto passeren, maar merkte te laat de wegversmalling op. Het gevolg was, dat hij frontaal tegen een verkeerszuil reed. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was zeer groot. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: .Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (by vooruitbetaling). Postabonnementen j 6,per half jaar (bij vooruitbetaling/. ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Rij kontrakt lagere mm-prijs. heid ontbrak duurde het wel heel lang voor de zaal gehoor gaf. Anneke van den Akker, leidster van .e balletafdeling, beschikt over een mooie, grote groep leerlingen, vooral ook wat „ouder” materiaal waardoor de uitvoering nu wat boven de „lieve” dansjes uitkwam. In het eerste nummer toonde een groep meisjes de basisvormen van het klassieke ballet die helaas maar wei nig in het verdere deel van het pro gramma voorkwamen. In de improvisatie werd de leerlingen zelfs gelegenheid gegeven iets te bren gen. Dit kweekt zelfvertrouwen en ei genwaardigheid op een spelende ma nier. Een chinees dansje was simpel van op zet met veel herhalingen maar leuk om te zien evenals het hiernavolgende lentedansje en de harlekijntjes, alle drie nummers gebracht door de jong ste leerlingen. Een twaalftal zwarte friese merries was zeer gewillig onder de zweep van dresseuse Hélène van der Meulen. Een gedanste Czardas had meer de vorm van een volksdans. Het echte Czardas-ritme ontbrak. De kleurige aankleding van dit nummer vergoed de veel. Evenals trouwens bij de an dere nummers waarbij aan de kleding bijzonder veel zorg was besteed. „Liefde in de etalage” was een num mer met een verhaaltje dat speelde rond de etalagepop (bruidje) Marian Zondervan en Erie Warrink. Dit twee tal liet leuke dansen zien met al echt een vleugje expressie. Ook de zeven an dere etalagepoppen, hip en in tiener- stijl gekleed toonden dat het meer in de moderne balletstijl dansen hen wel ligt en we hopen van ganser harte dat deze groep blijft bestaan en uitgroeit t">t wat door de demonstratie groepen van Anneke van den Akker - na de pauze werd gegeven. Het eerste deel van het programma werd afgesloten met een grote finale genaamd „Ijspret” waarbij een groot deel van de deelneemstertjes - waar was onze „deelnemer” van vorig jaar? - nog weer even voor het voet licht kwam. Op muziek van George Gershwin’s „Rhapsodie in Blue” bracht een zestal dames een fraai nummer in moderne stijl in een mooie gevarieerde choreo grafie. In „Air a danser” toonden - op een passende muziek van Sant Amans - Eleonora Kuipers en Leny Bottinga dat zij al wat boven het middelmatige be ginnen uit te steken. Dave Brubeck’s muziek leent zich uit stekend voor begeleiding van dansen in moderne stijl. „Take Five” is hiervoor al door vele groepen gebruikt. Een lang nummer dat veel van de uitvoerenden vraagt vooral in expressie. Een goede opvat ting van choreografie waarbij de mu ziek diende tot ondersteuning van de beweging met uitzondering van het deel met de drumsolo waarin de maat- duur alleen werd gebruikt. Een kleurige wals op muziek van Maurice Ravel besloot deze leuke boeiende uitvoering waaraan - de heer Feenstra memoreerde dit ook in z’n De uitvoeringen van leerlingen van de plaatselijke muziekschool worden tra ditioneel laat in het seizoen gehouden wat vaak nogal eens afbreuk doet aan het aantal bezoekers. Donderdagavond was dit gelukkig niet het geval want de benedenzaal van het Amicitia Theater was van de 80 leerlingen Waren de uitvoeringen in het verleden gecombineerd met de afdelingen zang en muziek nu werd er een aparte uit voering ballet gegeven en komen van" avond - vanaf 8 uur - de andere af delingen in de Ichthuskerk aan bod. De directeur van de muziekschool, de heer Bram Feenstra opende de avond met een woord van welkom aan de speciale genodigden. Deze opening moet voor de heer Feenstra wel een beetje „pijnlijk” zijn geweest; hij hoeft anders zijn dirigeerstok maar even op te heffen en het publiek is stil. Nu dit teken van ambtswaardig- 9

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1