IJLST snekerWkoerier lifi De padvinders van Zuidwest Friesland in aktie P.T.T. komt met tentoonstellings ark „Op bezoek bij PTT" Sneek OP B *^<**^4$ de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Lemmerwegschool wordt met een lokaal uitgebreid Veemarkt Sneek r Onderwijs tentoonstelling „Aardgas" door weth. Bergsma geopend Korfbalver. „S.V.S." wordt niet opgeheven „Easy Rider", „Bemin je naaste" en Poker met pistolen", deze week in Amicitia 1’1 Kingfabrieken Tonnema N.V. gaat uitbreiden NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Weekendkamp tegen milieu-vervuiling Van eind juni tot eind augustus Daminterland Nederland-Rusland DONDERDAG 11 JUNI 1970 125e JAARGANG No. 45 9 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o WSNEEKER NIEUWSBLAD R^a®*** en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van k. f SNEEKER NIEUWSBLAD van rr BEMIN JE NAASTE 11 50 710 1260 donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags Op grond van de aangiften van leer lingen voor de openbare lagere scholen mag worden verwacht dat het aantal leerlingen van de Lemmerwegschool, dat momenteel 233 bedraagt, ingaande het schooljaar 1970-1971 zal zijn geste gen tot ca. 251. Gezien de plannen voor woningbouw in de wjjk „Tinga” is in de naaste toekomst wellicht een verde re stijging van het leerlingental te ver wachten. 20 1 600 0.^.. 4. JNIIK. WTMMIBtUOHl ULV tSSJTSS- y - non. CM...,«u mu-MJiKMKWSSlER ben van de vrijheid van het individu, maar die schrikken als er mensen op dagen die zich werkelijk vrij hebben gemaakt van plichten, normen, taboes. Een boeiende film, die bekroond is op het Cannes Filmfestival. Zondagmiddag de film „Pokerspel met pistolen”. Een spannende film, waarin sprake is van speelschulden, valse munters en aalgladde jongens ergens in een plaatsje aan de Mexicaanse grens. Een onwetende jongeman wordt als lokaas gebruikt om het hoofd van de valsemuntersbende op te sporen. GESLAAGD Onze stadgenote, mejuffrouw T. Bouw man slaagde voor het diploma kleuter leidster. Zij werd opgeleid aan de chr. opleidingsschool voor kleuterleidsters te Leeuwarden. NIBUWB-KM ADVBRTBNTIBBLAD^ ^VOOR 8NEEK EN OM6TBBKBN Vrijdag j.l. hield de korfbalvereniging ’’S.V.S.” een bijzondere ledenvergade ring in gebouw Elim omtrent de vele geruchten die in de pers waren ver schenen, over een opheffing van de ver eniging. Van de aanwezigen waren slechts drie die zich voor gehele of gedeeltelijke op heffing uitspraken, van wie twee oud- bestuursleden. Deze overduidelijke uit spraak was dan ook zeker een hoopvol begin voor het actie-comité, waarvan het secretariaat wordt waargenomen door Mw. H. Huistra-Hielkema, Inge- leane 7. De bestuursfuncties werden bij korfbal lend ’’S.V.S.” voorlopig als volgt ver deeld voorzitter: P. Stellema, W. Tjaardastr. 198, Sneek, tel. 4587 penningmeesteresse: mej. A. Oostra, Ivigeleane 6, Schamegoutum, tel. 3898 Secretaris: R. Visser, Lohmanstraat 9 Sneek, tel. 5008, waarnemend secretares se'Mej. P. Abbink, Swettewei 92, Schar- negoutum, tel. 3996; alg. adjunct: J. Hulstra, Lege Dyk 3, Schamegoutum, tel. 2272 Nieuwe leden, zowel senioren, adspiran- ten als pupillen, kunnen zich bij één van de bestuursleden opgeven. Leeftijd senioren: 18 jaar en ouder, junioren: 16-18 jaar, adspiranten: 11 t/m 15 jaar, pupillen: 8 t/m 10 jaar. Omtrent terrein mogelijk- en moeilijk heden zal spoedig contact worden op genomen met gemeentebestuur, sport- commissie, voetbalvereniging en Ver eniging voor Dorpsbelang. Daar ook voetballend Schamegoutum de naam ’’S.V.S.” is gaan voeren zal dit in de toekomst onder meer in ver band met verkeerd bezorgde post voor beide verenigingen diverse moeilijkhe den opleveren. Allemaal problemen die opgelost zullen moeten worden. Vanuit de ledenvergadering werd het bestuur opgedragen een goede en pret tige samenwerking met de voetbalver eniging te bewerkstelligen, waar het be stuur zich volledig achter plaatste. Een samengaan van deze verenigingen schijnt echter niet direct wenselijk, maar een grote mate van samenwer king zal de sociale functie die beide verenigingen in het dorp kunnen ver vullen, stellig ten goede komeen. Al met al, het tienjarige ’’S.V.S.” dat een tijdlang het noorden bij bet lan delijke zaterdagkorfbal h. Am-terfitem, Rotterdam en Utrecht mee vertegen woordigde ,is voor ’t dorp behouden. Van eind juni tot ongeveer eind augus tus komt de P.T.T. met zjjn tentoonstel- lingsark in de Waterpoortstad. De jui ste datum is op dit moment nog niet bekend, want dat hangt af van het be zoek aan Kampen, waar de tentoonstel ling ”Op bezoek bjj PTT” momenteel is ondergebracht. Het grote schip, dat 36 meter lang is, zal ligplaats kiezen aan de aanlegsteigers in de Houkesloot langs het Zomerrak. De tentoonstelling ”Op bezoek bij PTT” is al in 1938 ontstaan, maar men volg de toen een andere methode om zich te presenteren. Die tenstoonstelling was zodanig mobiel, dat men steeds van plaats tot plaats trok en meestal in schoolgebouwen e.d. ’n onderdak zocht. Men beschikte bij de PTT niet over een eigen huisvesting voor de tentoonstelling en dus zat men steeds met de opbouw en de afbraak, wanneer de tentoonstel ling naar een andere plaats vertrok. Dat beviel niet zo erg en daarom zag men bij de PTT om naar een andere tentoonstellingsruimte, die goed ver plaatsbaar moest zijn en die niet steeds opgebouwd en afgebroken hoefde te worden. Daarom werd enkele jaren ge leden een grote woonark aangekocht. Die boot van 36 meter lengte werd ge heel omgebouwd en ingericht ’’didac tisch zowel als technisch”. De ark be vat verschillende zalen en verscheidene dienstruimten. Vorig jaar op 11 septem ber, is de tentoonstellingsark in Arn hem van start gegaan. Na Arnhem be zocht de ark Zutphen, daarna Doetin- chem, Deventer en momenteel is de tentoonstelling in Kampen. KINDEREN TOT PTT- GEBRUIKERS MAKEN De Opzet van de tentoonstelling in de nieuwe gedaante is in feite gelijk ge bleven, namelijk te trachten de kinde ren tot goede PTT-gebruikers te ma ken. Men heeft in deze tentoonstelling bewust het geschreven woord achterwe ge gelaten. Vanaf september vorig jaar werd de PTT-tentoonstelling bezocht door 18.000 schoolkinderen en werden ongeveer 4000 volwassenen verwerkt. Per rondleiding worden groepen van ongeve 40 tot 50 personen gevormd. Per dag zijn er vier rondleidingen die elk l*/2 tot 2 uur in beslag nemen. Die rondleidingen, waarbij deskundigen tekst en uitleg geven zijn om 10 uur,2 uur 4 uur en half acht. Men zal op deze tentoonstelling alle facetten van de PTT kunnen zien, zo is er een gro te achterwand waarop de maatschap pij in beeld wordt gebracht men kan om alles wat de PTT doet, komt in de ze tentoonstelling aan de orde. Het is een enorm leerzame en boeiende ten toonstelling, waar men misschien aarzelend naar binnen stapt, maar waar men na afloop van de rondlei ding entoesiast weer aan wal stapt. Dat de tentoonstelling juist in de vakantie maanden naar Sneek komt, is gelegen in het feit dat men bij de PTT het liefst naar plaatsen trekt, waar veel toerisme is, met name wanneer de scholen gesloten zijn. Daarbij is de keus op Sneek gevallen. Men verwacht overigens veel schooljeugd op deze ten toonstelling, maar uiteraard zijn vol wassenen ook van harte welkom. Voor het kamp begon, hebben de pad vinders al heel wat tijd moeten beste den aan allerlei dingen, die verband hielden met het kamp-thema. Het was vooral ”De Borgergroep”, die zich had ingespannen, om hier wat van te ma ken. Twee aan twee zijn bezoeken ge bracht aan Douwe Egberts, Hollandia en Ds. v. Eij singa, om met hen te spreken over de vervuiling door indu- strie-afvallozing en bij de laatste over de recreatie en de vervuiling door re creanten. Deze gegevens, die door bo vengenoemde bedrijven en Ds. v. Eij- singa spontaan werden gegeven, zijn in verslagen opgenomen in de plakboeken, die de padvinders zelf samenstelden en waarin ook allerlei artikelen uit kran ten en tijdschriften werden geplakt. In hoge mate heeft de heer H. T. v.d. Meulen van Joure, beambte bij Staats bosbeheer er aan meegewerkit, dat de jongens een duidelijk inzicht kregen van de materie. Nadat de heer v.d. Meulen op bijzonder prettige en duidelijke wijze iets vertelde over de vervuiling van lucht, water en land, werd een rond gang gemaakt over het kampeiland en In de nachtvoorstelling zaterdagavond de film Bemin je naaste. maar vergeet je vrouw niet. Sven Gjeholm is een commercieel schrijvei’ van sexboe- ken. Hij is zo bezeten van zijn werk, dat hij volkomen vergeet, dat sex ook in het werkelijke leven gepraktizeerd kan worden. Door een opdringerige pers en nieuwsgierige vrouwelijke fans wordt Gjeholm gedwongen zich in het buitenland te vestigen, om daar rustig te kunnen werken. Hij gaat samenwo nen met zijn trajoie-fevensgezellih Brit in een Noors dorp, dat aanvankelijk niets van de sexschrijver moet hebben, maar wanneer blijkt dat Gjeholm mas sa’s toeristen aantrekt voor het dorp, verandert de mening van de dorpelin gen. Er wordt zelf een sex-orgie geor ganiseerd. POKER MET PISTOLEN Begunstigd door prachtig weer hielden de zeeverkennersgroep „De Greate Pier” en de landverkennersgroep ”De Borgergroep”, resp. uit Sneek, en Joure op de Terkapelsterpoel, een weekend kamp onder het motto ’’Water, lucht en land, hebben we het in de hand?”. Jammer, dat de Kennedy-groep uit Sneek verstek liet gaan. Het werd een groot sukses, dit kamp. De bijna 40 jongens kregen een ruim deel van de tijd om zich te onstpannen door zwemmen, zeilen en roeien. Maar daarnaast werd ook een groot deel be steed aan de serieuze bedoeling, de padvinders te confronteren met de ver vuiling van lucht, water en bodem. kregen de jongens nog eens een zeer interessante les in natuurkunde. Zelf hadden verschillende verkenners bloe men, planten en boombladeren verza meld. In de causerie van de heer Van der Meulen kwam duidelijk naar voren, hoe mens, dier en plant elkaar nodig had den en hoe door de vervuiling al ver schillende soorten dieren en planten wa ren uitgeroeid. Het is, aldus spr., hoogste tijd om er niet alleen maar wat aan te doen, maar er zoveel mogelijk aan te doen, om te houden wat er nu nog is in onze prachtige natuur, ook in het belang van de mensen En nu is het niet alleen prachtig, dat de padvinders dit allemaal weten, maar ook zij kunnen mee helpen dit euvel te bestrijden. Eén van de leiders heeft het plan geopperd, om in samenwerking met de gemeenten, na de vakantie één of meer dagen te besteden om het vuil uit bossen en van het water te halen Zoals een plitieke partij in Utingaradeel deed en de Jouster Watersportvereni ging. De padvinders hebben zondag nog de nieuwe brochure ”De blauwe tien”, die uitgegeven is door de Bond van Frie se Vogelbeschermingswachten en It Fryske Gea, de provinciale vereniging voor natuurbescherming, uitgereikt aan verscheidene water-recreaniten op en om ’t kampeiland. Deze brochure bevat tien punten waaraan een watersporter eigenlijk moet voldoen en één slagzin zegt het duidelijk: Schoon het land en schoon het water, hou dat zo, voor nu en later! De padvinders van Zuid-West Friesland hebben door het houden van dit kamp getoond ,dat ze wel meer willen dan al leen met het verkennersspel spelen! te besluiten tot het uitbreiden van de Lemmerwegschool met één lokaal en het daarvoor benodigde krediet ad 51.000,beschikbaar te stellen. De onderwijscommissie heeft bericht zich met dit voorstel te kunnen ver enigen. Op de linsdag in Sneek gehouden vee markt werden in totaal 2709 dieren aan gevoerd, te weten: Melk en kalf koeien 1000, 1150,—, 1350,—; Slachtkoeien 3,65, 4,35, 4,50, 5,10 gesl. gewicht; Pinken 700,—, ƒ800.—, f950,—; Graskalf geen notering Nuchtere kalveren f 80,180,- 200,—, 300,—; 57 Bokken en geiten geen notering Weide en slachtschapen 80, 170,—, 3,50, 4,75 gesl. gew Weide en slachtlammeren 75, 110,—. Stemming. Gebruiksvee onveranderd; slachtve prijshoudend; pinken prijs houdend; nuchtere kalveren prijshou dend; wolvee markt handel rustig, prijzen .ets lager. Van 24 tot 29 juni a.s. wordt te Rot terdam de vierde landenwedstrijd ge speeld tussen de damteams van Ne derland en Rusland. Het Ne lerlandse team bestaat uit Sij- brands, Wiersma, Roozenburg, Van Dijk, Van der Sluis, Varkevisser, Pal mer, De Ruiter, D. de Jong, Pippel. Als reserves zijn aangewezen de Frie zen Frank Drost, A. Schotanus en Sj. Visser. In de komende week komen in Ami- citia drie films op het witte doek. Als hoofdfilm „Easy Rider”, een film over jonge mensen, die zoeken naar een be tere wereld. In de nachtvoorstelling zaterdagavond de film „Bemin je naaste”, een Deens-Duitse productie, waarin getoond wordt hoe een dorp in de ban van de sex raakt. Tenslotte zondagmiddag de film „Poker met pistolen”. In „Easy Rider” verschaffen twee jon ge Amerikanen, die het vrije leven wil len proeven, zich een kapitaaltje door een pakje verdovend middel door te verkopen. Op wonderlijk opgetuigde motorfietsen beginnen zij een tocht door de zuidelijke staten van de V.S. Zij worden goed ontvangen bij een half- mexicaans boerengezin en het lijkt hun. een mooi ding om zo met je gezin van je ergen grond en vee te Kunnen leven. Bij een kolonie jonge mensen waar zij worden geïntroduceerd, leeft dezelfde gedachte. Er wordt gezaaid, maar maar voorlopig eten ze brood, dat hun door anderen geschonken is. Later wor den ze gearresteerd en weer vrijgela ten en in een volgend dorp krijgen ze de bevolking tegen zich, omdat die niets van langharigen moet hebben. Dit zijn Amerikanen, die de mond vol heb- In verband hiermede hebben B. en W. van Sneek aan de staatssecretaris van onderwijs en wettenschappen verzocht met ingang van het nieuwe schooljaar rijksvergoeding te verlenen voor het salaris van een achtste leerkracht aan de Lemmerwegschool. Daar het semi-permanente schoolge bouw aan het Kaatsland, waarin de school is gehuisvest, slechts zeven lo kalen bevat, zal met het oog op het onderbrengen van een achtste klas tot Bij de Kingfabrieken Tonnema N.V. te Sneek bestaan plannen om overste gaan tot uitbreiding van haar bedrijf aan de Oppenhuizerweg. Deze uitbrei ding is mogelijk geworden doordat de eigendom kon worden verkregen van het aangrenzende terrein met de zich daarop bevindende opstallen, voorheen in gebruik bij de N.V. Woudstra-Hol- vrieka. Aangezien de toegangsstraat tot haar bedrijf, na de aankoop van bedoeld terrein, niet meer door een ander be drijf behoeft te worden gebruikt, heeft de N.V. verzocht deze straat, eigen dom van de gemeente, aan haar in ei gendom over te dragen. Tegen inwilliging van het verzoek be staan naar het oordeel van B. en W. geen bezwaren. Naar de mening van B. en W. dient voor het straatgedeelte, rekening houdende met het feit dat de gemeente daaraan geen onderhoud meer zal hebben, een prijs te worden bedongen van 5,per m2. In verband met de aanwezigheid in het straatgedeelte van elektriciteits- en telefoonkabels en een waterleiding buis, zal bij de overdracht een erf dienstbaarheid moeten worden geves tigd uit hoofde waarvan het recht ver leend wordt tot het hebben, onderhou den en verwijderen van deze leidingen. Verder dient aan het P.E.B. het recht van vrije toegang tot het nabijgelegen transformatorstation te worden ver leend. De N.V. heeft zich akkoord verklaard met bovengenoemde prijs en met de aan de verkoop te verbinden voorwaar den. Dinsdagmiddag is in een der lokalen van de voormalige Bolwerkschool aan de Kerkgracht de onderwijstentoonstel ling over aardgas geopend door wet houder I. Bergsma. De tentoonstelling geeft uitgebreide informatie; over dit gas en zal zyn te bezichtigen tot en met dinsdag 23 juni. Wethouder Bergsma merkte namens het college van b. en- w. op bizonder blij te zijn met deze tentoonstelling in Sneek. Aardgas, aldus de wethouder heeft met name op het gebied van energie een grote evolutie ontketend. Ook economisch is aardgas van groot belang, denk maar aan de export. De heer Bergsma sprak de hoop uit, dat de jeugd grote belangstelling voor de tentoonstelling zal hebben. Deze is ingericht door de Stichting Onderwijstentoonstellingen, Den Haag van welke stichting de heer J. Ammer- laan een uitvoerige causerie hield over de ontwikkelingen op geologisch ter rein, het ontstaan van aardgas be sprak enz. Onder de aanwezigen waren veel leerkrachten uit Sneek e.o. Door middel van een aantal (zelf te bedie nen) borden, schema’s e.d. wordt dui delijk uiteengezet hoe bijvoorbeeld we het aardgas uit de grond halen, hoe het thuis wordt bezorgd en hoe we het daar moeten gebruiken. de weg van een brief volgen, er is een filmprojectie over de mechanische post verwerking in Rotterdam, waar een van de modernste postkantoren van Europa staat, men kent in de tentoon stellingsruimte telefooncellen, men ziet hoe een telex-verbinding werkt, men krijgt een uiteenzetting van een com pleet telefoonnet, men wordt inge licht waarom de PTT zo’n hekel heeft aan piratenzenders, maar ook krijgt men een ruim inzicht van de rol die de PTT speelt bij radio en T.V.. Kort- ADM1N1STRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1)233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1)231), 1)235, 221)7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1)233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs1, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 1),per half jaar i bij vooruitbetaling Postabonnementen 6,- per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 16 vent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief, dij kontrakt lagere mm-prijs het uitbreiden van de school met één lokaal moeten worden overgegaan. Een urgentieverklaring hiervoor is aanwe zig. B. en W. achten het gewenst dat de raad ten aanzien van de bouw van het achtste lokaal thans een beslissing neemt en het hiervoor benodigde kre diet beschikbaar stelt. De dienst van gemeentew rken heeft een voorlopige raming gemaakt van de kosten, die met de uitbreiding - eveneens houtbouw - zullen zijn gemoeid. Deze kunnen (ex clusief de kosten van het vergroten van de speelplaats, met het daarbij beho rende grondwerk, en die voor inrich ting) alsvolgt worden gespecificeerd. Riolering e.d. 1300,fundering 6.800,houtbouw 36.628,ver zwaren van leidingen 1500,diver sen 772,planbewerking en toezicht 4000,—. Totaal 51.000,— Vooruitlopend op een omtrent deze aan gelegenheid door de r; ad te nemen be sluit hebben B. en W. de direkteur van gemeentewerken verzocht de uit breiding voor te bereiden. Volledigheidshalve merken B. en W. nog op, dat in de vergadering van 21 april j.l. is besloten een lening van 100.000,aan te gaan, teneinde uit de opbrengst daarvan de uitgaven voor het uitbreiden met één lokaal van de openbare kleuterschool „Swaneblom” (geraamd op 42.500,en de open bare lagere school „Lemmerweg school” te bestrijden. B. en W. stellen de raad voor thans pleet telefoonnet, piratenzenders,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1