snekerWoerier Nieuwe burgemeester van Sneek mr. B. van Haersma Buma. nam zaterdag officieel afscheid van Workum de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en t iS Officieel Orgaan van BETALING ABONNEMENTSGELD r In Noorderhoek krijgen 123 woningwetwoningen andere raamkozijnen Zestienkwadraatzeilers hadden zeilweekend op het Sneekermeer Dominees voetballen voor kindertehuis Rennies Mill Sneek boekte ruime 2-4 zege op De Treffers Papendrecht-Uithoorn: 13 Programma RONO a/VW INGEZONDEN N Deelname viel erg tegen en Verschijnt: maandags Door tekort aan financiële middelen worden gemeenten verlamd Hoofd R.K. School te Blauwhuis gaat met pensioen H.Z.V.V. volgend seizoen 2e klasser MAANDAG IS JUNI 1970 125e JAARGANG No. 47 Ulrik Jager en Hessel Donker winnen IJsselmeerrace Weinig deelname weekend 16 m2 Fietstocht Rally/ ANWB met 170 deel nemers. o o 1 1 1 2 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o donderdags „Sneek” verslaat „De Treffers” W SNEEKER NIEUWSBLAD en de TSC Fietstocht „Rally’VANWB trok 170 deelnemers Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD Na 1 juli wordt met verhoging van incassokosten gedisponeerd. In de dorpen wordt het abonnementsgeld door de agenten geïnd. Benoemd of gekozen Adm. „SNEEKER NIEUWSBLAD’’ Kantoor Singel 17, Sneek. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Voor de abonné’s in Sneek bedraagt het abonnementsgeld 4. per halfjaar en voor hen, die de krant per post ontvangen, 6. per halfjaar. Tot 1 juli a.s. stellen wij onze abonné’s gaarne in de gelegenheid het abonnementsgeld voor het tweede halfjaar 1970 op onze girorekening 932730 (ten name van H. Doevendans N.V. Sneek) bij te schrijven of per bank te betalen. Let s.v.p. vooral op de wijziging van het gironummer. de burgemeester dank bracht voor de I correcte wijze waarop hij de raad steeds Tegenstander van gekozen burgemeester In het plaatselijke politieke bedrijf moet er een onafhankelijk rustpunt zijn, dat voor alle partijen en groeperingen open staat en dat allen waardeert. Juist uit democratische overwegingen acht mr. Van Haersma Buma het een kwestie van bestuurlijke rijpheid, dat men ook in de tweede helft van de twintigste eeuw over de figuur van de benoemde bur gemeester kan beschikken. ”Ik ben dan ook uitdrukkelijk een tegenstander van de verkiezing van de burgemeester”, al dus de mening van mr. B. van Haersma i Buma, die over inspraak zei dat die geen dekmantel mag zijn voor iedereen I DONDERDAG 18 JUNI 18.00-18.30 Rono-dagboek met aktuali- teiten uit Noord en Oost 18.30-19.30 Fryske ütstjüring. Eindre- daktie Heinze Bakker - Nijs - Mikrokunst - Yn ’t wykein 2 2 2 2 2 2 2 2 1 0 0 0 0 0 o 1 1 o 4 4 2 1 1 0 9—2 6—2 3—7 2— 3 3— 5 1—5 Burgemeester van Haersma Buma tijdens het uitspreken van zijn af scheidsrede. Links van hem zijn echtge note en loco-burgemeester J. S. van der Wal, rechts secretaris H. M. Gielink en wethouder W. S. Westendorp (met bril) (Foto Obbema) Na 25 jaar als hoofd van de r.k. la gere school te Blauwhuis werkzaam te zijn geweest, gaat de heer B. M. Mulder het onderwijs verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Het jubileum en het afscheid zal wor den herdacht met een plechtige Eucha ristieviering in de parochiekerk van Blauwhuis. Die dienst is ’s morgens om tien uur. Na de Eucharistieviering vindt een receptie plaats, die als het weer het toelaat in de pastorietuin ge houden zal worden. VERBETERING HOOIBLOK- - STRAAT Behalve voorstellen tot wijziging van de begroting van het gemeentelijk gas- Niet de burgemeester Mr. Van Haersma Buma vervolgde met er op te wijzen dat aan het hoofd der gemeente niet staat de burgemeester, al denkt men dat soms wel. Hij is niet de directeur, aan het hoofd staat de raad. Ook is de burgemeester niet de bedrijfsleider, immers de dagelijkse lei ding is toevertrouwd aan b. en w. Even min mag men een burgemeester verge lijken, om in de sfeer van het bedrijfs leven te blijven, met bijvoorbeeld een kaasmaker, al moet hij van vele dingen kaas hebben gegeten en zich toch de kaas niet van het brood laten eten. Het best is de functie van burgemeester te vergelijken met die van de monteur: ongemerkt gaat hij rond om te oliën, schroefjes bij te stellen en te luisteren naar onbekende en verdachte geluiden. En deze omschrijving komt niet voort uit een valse ambtelijke bescheidenheid, aldus mr. Van Haersma Buma. omdat het Sneek is geworden. „U heeft de belangen van Workum op uitstekende I wijze behartigd, u is in uw taak ge slaagd en we zijn u zeer dankbaar. Uw belangstelling ging uit naar alles wat de leefbaarheid kon bevorderen. U had veel belangstelling voor de woningbouw, monumentenzorg, de recreatie en onder uw leiding is hier veel tot stand geko men. Het is voor ons een verzachtende omstandigheid dat u als burgemeester van Sneek in de Zuidwesthoek blijft. De samenwerking tussen Sneek en de Zuid westhoek is zeer belangrijk. Dank voor uw leiding van de vergaderingen van B. en W„ u hebt tot en met uw best gedaan van Workum een leefbare stad I te maken”, aldus de heer Van der Wal. zen raad is het helemaal niet vanzelf sprekend en noodzakelijk, dat de voor zitter die in de raad geen stem heeft wordt gekozen. De burgemeester is geroepen de onpartijdige en onafhanke lijke voorzitter te zijn. Zijn benoëming door de Kroon onderstreept dit. Het lid maatschap van een politieke partij is hiermee niet in strijd. Integendeel, het is nuttig wanneer hij daardoor directe verbindingen heeft met het landelijk ap paraat, dat richting geeft aan de poli tieke beslissingen die de koers van het landsbestuur bepalen. Dat geldt volgens mr. Van Haersma Buma ook voor de raadsleden. Het is van belang als zij meedoen met het functioneren van de landelijke partijen, mits dit meedoen niet beperkt blijft tot het betalen van een jaarlijkse contributie en zij zich goed van het wel en wee op het politie ke terrein op de hoogte stellen. 18.00-18.30 Rono-dagboek met aktuali- teiten uit Noord en Oost 18.30-19.30 Fryske ütstjüring. Eindre- daktie Heinze Bakker - Berneprogram - Nijs - Ta jou tsjinst - Muzyk - Stimmen üt ’e Steateseal on.—i o-w, t. uuu. vimrmiuuiuui om ten allen tijde over alles mee te praten. Dan verzandt het gesprek In een hol woordenspel waar niets uitkomt. In de tweede plaats is inspraak niet een ander woord voor een oeverloze stroom alternatieven. Dus geen inspraak zon der kennis waarover men spreekt. Er moet evenwicht zijn tussen inspraak en doortastendheid. Mr. Van Haersma Workum Buma is naar hij zei, tegenstander van Namens de raad sprak de heer H. J. Ketelaar, die graag had gewild dat mr. I Van Haersma Buma nog minstens tien jaar in Workum was gebleven. We ho pen dat er een opvolger van hetzelfde kaliber komt, zei de heer Ketelaar, die kracht ontoelaatbaar verzwakt. De ge meenteraden kunnen wel besluiten ne men, maar het is beangstigend hoe ge ring in vele opzichten de invloed van de raad is en hoezeer hij aan handen en voeten gebonden is door de financiële politiek van het rijk. Door een aantal bewoners van 123 wo ningwetwoningen in de Napjusstraat, Schwartzenberghstraat, Hopperstraat, Harmen Sijtstrastraat en Eeltje Hal- bertsmastraat is een verzoek aan het gemeentebestuur gericht om het raam kozijn van de woonkamer aan de voor gevel zo te veranderen, dat het dag licht beter kan toetreden. B. en W. van Sneek zijn van mening dat het treffen van deze voorzieningen, tot verhoging van het woongenot zal leiden. De met het treffen van deze voorzie ningen gemoeide kosten zullen naar ra ming f 145,- per woning bedragen, zo dat de totale investering bij realisatie f 17.835,- bedraagt. De kosten zullen door een huurverhoging aan de huur der in rekening worden gebracht. I ’ie huurverhoging is becijferd op on geveer 1,25 per woning per maand. Dit is aan de huurders medegedeeld. Daarbij is er op gewezen dat tot de verbetering alleen zal worden overge gaan indien de meerderheid daarmee accoord gaat en dat de voorziening in dat geval in alle woningen zal worden getroffen, dus ook de woningen van de- rein werd voorheen gebruikt als school tuin ten behoeve van de leerlingen van de Meester Visserschool. De laatste ja- ren wordt deze grond echter niet meer voor dat doel gebruikt en het hoofd van de Meester Visserschool kan dan ook accoord gaan met een andere be stemming van dit terrein. strijden werd steeds baan A. gevaren Die baan liep van de start voor de toren naar de Gossepalen, vandaar naar een boei bij de Heerezijl, vervolgens moesten de zeilers naar de pier bij de sluis bij Ter- horne, daarna naar de Sybesloot en van daar naar een boei bij de provinciale provinciale betonning om vervolgens de doorgaande lijn te passeren. De baan moest twee maal worden gevaren. In het traject zaten twee kruisrakken en het spreekt vanzelf dat hier de strijd gestreden werd. UITSLAGEN Zaterdag was de uitslag: A-klasse: 1 R. de Jong Wartena, 2. W. B. Kort Gorredijk, 3. T. Visser Leeuwarden, 4. J. van der Goot Leeuwarden, 5 H. Wester Heerenveen. De Jong uit War tena finishte met grote voorprong als eerste. B-klasse: 1. A. Swart Joure, 2. H. J. van der Hoek Steggerda, 3. Y. Jonker Leeuwarden. Zondag werd T. Visser n de morgen wedstrijd eerste en dat het publiek tijdens de raadsverga dering vanaf de publieke tribune zou mogen meepraten. Het lijkt een aardig experiment, maar het is een niet aan vaardbare doorbreking van de staats rechtelijke structuur, omdat een oneven redige invloed aan een toevallige groep personen wordt toegekend, aldus mr. Van Haersma Buma. Brede belangstelling Loco-burgemeester J. S. van der Wal gemeester een grote belangstelling heeft zei dat de benoeming van mr T' Haersma Buma als burgemeester van Sneek voor velen een verrassing is ge- j ning, die de gevoelens van Plaatselijk weest. De eerste reactie was „jammer Belang en V.V.V. vertolkte. Hij bood de voor Workum”, maar we zijn toch bij- i niet-rokende mr. B. van Haersma Buma zonder blij met deze promotie en vooral I een asbak aan. heeft voorgezeten. „Het boven de par tijen staan is door u tot realiteit ge maakt, u toonde een brede belangstel ling voor alles, u is een tactische en gevatte magistraat, we zullen u node missen en u had een juiste opvatting over de democratie, u kunt vanuit Cneek een wakend oog houden op Workum”, zo zei de heer Ketelaar, die mevrouw Buma bloemen aanbood en de scheiden de burgemeester symbolisch de Schota- nus-atlas overhandigde. Secretaris H. M. Gielink, sprekende namens het per soneel in dienst der gemeente, zei dat mr. Van Haersma Buma veel capaci teiten heeft als bestuurder en die op zeer menselijke wijze iedereen tegemoet treedt. „Uw naam zal met ere in de geschiedenis van Workum worden ge noemd” zo besloot de heer Gielink zijn toespraak. Namens de rijkspolitie sprak de post- commandant de heer F. Hoekstra, die de burgemeester een langspeelplaat aan bood. Namens het openbaar onderwijs voerde de heer G. Tijsse het woord. „Wij kunnen Sneek feliciteren met deze bur gemeester in het bijzonder onze collega’s bij het onderwijs. De heer Tijsse over handigde de heer Buma een map met door leerlingen gemaakte tekeningen van een burgemeester. Ds. L. Eijgen- raam sprekende namens het convent van pastoor en predikanten zei dat de bur- Wa. gemeester een grote belangstelling heeft Van getoond voor het kerkelijk leven. Tot slot sprak de heer A. W Werumeus Bu- De eerste spreker was mr. B. van Haer sma Buma, die zich afvroeg of het zin heeft over de vraag of Workum klein of groot is te praten. Het gaat in feite om de vraag welke functie een bepaal de gemeente of kern vervult in een bre der verband. Geconstateerd kan worden dat Workum steeds duidelijker als steun punt en centrum in de Zuidwesthoek naar voren komt, aldus de burgemeester die tevens stelde dat Workum ook een functie vervult als artistieke inspiratie bron. „Nu ik voor het laatst uw raad mag presideren, zou ik mijn beschou wingen willen concentreren rond een centraaal gegeven van ons gemeentelijk bestel, namelijk artikel 152 van de Grondwet: aan het hoofd der gemeente staat een raad, welke leden voor een bepaald aantal jaren worden gekozen door de ingezetenen der gemeente. Dit centrale gegeven zou ik in drie richtin gen willen ontvouwen. In de eerste plaats: aan het hoofd der gemeente staat de raad, niet de minister van fi nanciën. In de tweede plaats niet de burgemeester. In de derde plaats niet de bevolking", aldus de burgemeester, die constateerde dat het gemeentebe leid in feite voor een groot deel wordt bepaald door het rijksbeleid. Door het tekort aan financiële middelen worden de gemeenten verlamd en hun bestuurs- In deze tijd, waarin vele internationa le voetbalwedstrijden Uw huiskamer be reiken, heeft de Gereformeerde Echt- parengroep gedacht een vreedzamer voetbalwedstrijd te organiseren. Niet om de World-Cup, dus om iets, maar een wedstrijd voor iets. Op donderdag 18 juni a.s. 7 uur ’s avonds wordt er op het Sportpark aan Leeuwarderweg te Sneek een wedstrijd gespeeld tussen een elftal van de Ger. Kerkeraad e een elftal van de Ger. Echtparengroep. In het elftal van de Kerkeraad speelt een bijzonder trio mee, nl. ds. Van Halsema, ds. V. d. Meulen en ds. Nammensma. De entrée is f 1,-, voor kinderen f 0,25 en de ge hele netto-opbrengst is bestemd voor ’n bijzonder doel n.l. om de diaconie te helpen *n kind te adopteren in Hong kong, v at daar dan in het kindertehuis Rennies Mill opgevoed zal worden. Ge zien het doel verzinkt de World-Cup in het niet. Wij rekenen ook op U, om deze ’’wed strijd van het jaar” bij te wonen en het doel te steunen. De wedstrijd wordt verder nog opgeluisterd door het Chr. Muziekcorps ’’Harmonie”. Dus redenen genoeg om van Uw belangstelling blijk te geven. Dus tol donderdag 18 juni op het Sportpark. Bestuur Ger. Echtparengroep. De 16 m2-klasse organisatie had zater dag zaterdag en zondag een zeilweek end op het Sneekermeer. De deelname viel echter iets tegen, want in de A- klasse deden vijftien zeilers mee en in de B-klasse waren acht deelnemers van de party. De organisatie van de wed strijden was in handen van de Snee- ker Zeilclub. Zaterdagmiddag werd één wedstrijd gevaren en zondag twee. De resultaten van de beide wedstrijden van zondag waren bepalend voor het aanwijzen van de prijswinnaars. Zater dag werd eveneens een dagprijs ver zeild. Beide dagen was het donker, hoewel zaterdag de zon zich iets meer liet zien dan zondag. Beide dagen was er ook ’n constante noordwestelijke wind, die zondagmiddag iets heen en weer dwar relde. De wedstrijden hadden een vlot verloop en zo kon de vice-voorzitter van de SZC, de heer P. Olij SZN, zon dag middag om kwart over vier de prijs winnaars bekend maken. In dé drie wed WOENSDAG 17 JUNI 18.00-18.30 Rono-dagboek met aktuali- teiten uit Noord en Oost 18.30- 18.45 Lichte muziek 18.45-19.00 Dier en plant in Ronoland. Dr. Fop. I. Brouwer zwerft met ons door Westerwolde 19.00-19.30 muziek. „Woord en Toon”: Ko Pop houdt een inleiding n.a.v. deze relatie 19.30- 19.45 Landbouwjournaal 1945-20.00 Lichte muziek NIEUWB-EN ADVERTENTIEBLAD^ ^VOOH SNEEK EN OMSTREKEN In een buitengewone raadsvergadering heeft mr. B. van Haersma Buma zater dagmiddag in de stylvolle, historische raadzaal in het stadhuis van afscheid genomen als burgemeester van deze stad. Hij heeft daar acht jaar als eerste burger gewerkt. Morgen wordt mr. B. van Haersma Buma geïnstalleerd als burgemeester van Sneek. Vanavond in De Klamaere neemt hij afscheid van de bevolking van Workum. De raadzaal was zaterdagmiddag tot de laatste plaats bezet met genodigden, onder wie oud-burgemeester L. Rasterhoff van Sneek, de loco-burgemeester M. Baaijens en secretaris K. Koster. Ook de voor ganger van mr. B. van Haersma Buma in Workum, de heer J. Russclien was aanwezig in de voor hem vertrouwde raadzaal. De agenda voor deze raadsver gadering, die voor het laatst werd voorgezeten door de nieuwe burgemeester van Sneek, vermeldde slechts één punt: afscheid van mr. B. van Haersma Buma als burgemeester van Workum. strijd finishte Kort echter als eerste en da: Visser niet verder dan een derde plaats kwam achter Herman Olde Ag- terhuis, ging de hoofdprijs naar Kort. De eindstand in de A-klasse werd: 1. W. B. Kort Gorredijk 2253 p. (1.2), 2. T. Visser Leeuwarden 2077 p. (1.3); 3 Herman Olde Agterhuis Heerenveen 1408 p (7.2); 4. R. Zaadstra Drachten 1156 p .(5.5); 5. R. de Jong Waterna 998 p. (6-6); 6 K. R. Henstra Bergum 931 p. (3.14); 7. H. Wester Heerenveen 873 p. (12.4>); 8 J. van der Goot Leeuwarden 931 p. (4.13). In de B-klas se was de eindstand: 1. H. J. van der Hoek Steggerda 1406 p. (1.4.); 2. G. Vonk S-ieek 1230 p. (6.1) 3 A. Swart Joure 1008 p. (5.2.); 4. Y. Jonker Leeu warden 832 p. (3.5); 5 F. A. Fokkema Wiebe Kort tweede. In de'"middagwed- Wolvega 804 p (2.8.). en waterleidingbedrijf, alsmede de ge meentebegroting voor 1970 en verhoging van de huurprijzen per 1 juli 1970, krijgt de Sneker vroedschap in de van avond te houden openbare raadsverga dering ook een voorstel te behandelen over aankoop van een strook prond aan de Hooiblokstraat van de Doopsgezinde gemeente en tot aankoop van een strook grond aan de Hooiblokstraat van de Doopsgezinde gemeente en tot aan koop van de heer M. C. de Jong te Murmerwoude van de percelen Hooi blokstraat 4 en 6, zulks ter verbetering van de verkeerssituatie in de Hooiblok straat B en W stellen tevens voor aan de Stichting Christelijke Detailhan- delsvakschool te verhuren een terrein, gelegen tussen het schoolgebouw en het gymnastieklokaal ter grootte van onge veer 285 vierkante meter. Dit terrein mag 'lechts als parkeergelegenheid voor auto’s en als stallingsruimte voor fietsen worden ingericht. De totale huurprijs ir f 356.25 per jaar. Het ter- tegen het Oosterhoutse TS.C Behalve de in Uithoorn te spelen ontmoeting Uithoorn-Sneek worden het komende weekeinle ook de wedstrijden Sander- bout-De Treffers en TSC-Papendrecht afgewerkt. De tussenstand luidt’ Uithoorn Sneek Sanderbout De Treffers Papendrecht De nieuwe burgemeester van Sneek stel de voorts dat de staatsrechtelijke positie van de burgemeester tegenwoordig een omstreden kwestie is. Moet hij worden benoemd of gekozen? Naast de geko- génen* die "zich geen voorstander heb ben getoond. Het is duidelijk, aldus B. en W. dat deze wijziging van het voor aanzicht van de woningen niet inciden teel kan plaats vinden. Het merendeel van de betrokken huurders heeft zich met het treffen van de voorgestelde voorziening accoord verklaard. Indien het afwijzend standpunt van de minder heid in enkele gevallen mocht leiden tot een weigering om de aan de verbe tering 'erbonden huurverhoging te be talen, zal tot opzegging van de huur moeten worden overgegaan, aldus B. er W. in hun voorstel tot de raad. Zaterdag 13 juli j.l. hield R.T.C, „Ral ly” in samenwerking met de A.N.W.B en de (N)ederlandse (R)ijwiel (T)oer (Unie een geslaagde fietstocht Alhoewel het weer iets somberder was dan we de laatste tijd gewend waren vertrokken om 10 uur de eerste deel nemers vanaf het station naar een mo biele inschrijfpost van de ANWB, die was gestationeerd voor de resp. 35-60 en 90 km lange tocht. Ruim 170 deelnemers kwamen in aan merking voor de fraai uitgevoedde herinneringsvaan. Opvallend was het aantal „oudere” deelnemers vooral op de 35 en 60 km afstand. Controle-posten waren er in café Berg- stra te Parrega, „De Wijnberg” te Workum, „Vrouwe van Stavoren” en hotel „de Prins” te Makkum. De strijd om de landstitel bij de ama teurs is gisteren voortgezet met een drietal wedstrijden, waarbij wel enige verrassingen uit de bus zijn gekomen. Zo haalde Uithoorn opnieuw de vol le winst binnen, en wel in en tegen Pa- pendree it, dat door dit alles onderaan kwam te staan, zonder een enkele pun tje. De Noord-hollanders bleven „on der de rook vaan Rotterdam” met 1 3 overeind. Ook Sneek werd twee pun ten rijker, namelijk in Groesbeek, waar Piet Jasper c.s’. na een 40 rust stand de touwtjes wat lieten vieren, wat tenslotte in een 24 einduitslag zou resulteren. De withemden bezetten nu een gedeelde eerste plaats en staan zondag a.s. voor de belangrijke uit wedstrijd tegen de lijstaanvoerder. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. POTOREDAKTIE; .Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETAR1EVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Rij kontrakt lagere mm-pnjs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1