Burgemeester Cazemier opent zeilkamp ,,’tMolenhuis” te Woudsend Veel lovende woorden Commerciële bedrijven veranderen veel aan Friese landschap voor „Hotze de Baas" de SNEKER^KOERIEI de gemeenten SNEEK, WYMBRITS ER AD EEL IJLST en Officieel Orgaan van 1 a. Rector H. de Boer nam afscheid van Rijksscholengemeenschap Sneek Lanceerplaats voor boten bij nieuwe Heerenzi voorziet in behoefte Bromfietser gewond in Nijland Sneek-T.S.C wordt zaterdagavond om zes uur gespeeld Veemarkthal morgen officieel in gebruik a Jeugdige inbreker gepakt Burgerlijke Stand Gaasterland In kader Vredesweek: Oekumenische ontmoetings- middag op 26 september in Sneek Eerste paal voor nieuwe Aquinoschool GOUDDUIKERS IN UITWELLINGERGA W SNEEKER NIEUWSBLAD Geslaagd Chr. Detailhandelsvakschool Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en 1 g® - i SNEEKER NIEUWSBLAD donderdags en UITGEVERS: Drukkerij R. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags Vrijdagmorgen zal de eerste paal voor de nieuwe Thomas van Aquinoschool worden geslagen. De school zal worden gebouwd op een terrein aan de Louw Doniastraat hoek Frieswijkstraat, in de Lemmerweg-oost uitbreiding. Wellebrug. Ook zitten er naar zijn zeg gen op plaatsen bruggen, waar tunnels behoren te zijn en ook worden terwille van het verkeer hele of halve plaatsen afgebroken, waarmee veel aantrekke lijks verloren gaat. IEEN LOOSDRECHT „Bij alle plannen, die in Wymbritsera- deel de laatste jaren op het bebied van de rekreatie worden voorbereid, wordt van. Geen grootse plannen, die het ka rakteristieke van het landschap geweld aan doen,” aldus vervolgde de burge meester zijn toespraak. Hij ging verder: ’’Geen verdringing van het dorps-eigene door een overspeling met lawaaiige toeristen en patattenten binnenhuisarchitekten geheel door vrij willigers opgeknapt en geschilderd door leerlingen van de Nationale Schilders school te Utrecht. dorpshuis nog door een aantal personen toespraken gehouden. Onder hen bevon den zich de heer Rusticus namens de VVV en Henk Jan de Blauw namens de vrijwillige medewerkers. Laatstge noemde bood een electrische windmeter aan. In totaal hebben ongeveer 300 be langstellenden 't Molenhuis op de openingsdag bezichtigd. MAANDAG 22 JUNI 1970 125e JAARGANG No. J. IJlst; Wethouder M. Baaijens drukt de hand van de scheidende rector van rijksscho- lengemeensuhap drs. H. de Boer. Rechts mevrouw De Boer. (foto Studio Ger Dijs) Dit blad verschijnt bovendier donderdags huis-aan-huis r GAASTERLAND, SLOTEN e Friesland beschikt sedert vorig jaar bij de nieuwe Heerenzyl bij Terhorne over een openbare lanceerplaats voor het te water laten van op trailers ver voerde pleziervaartuigen. Hoewel er nog geen exacte cijfers bekend zijn heeft de ervaring reeds uitgewezen, dat deze trailerhelling in een grote behoef te voorziet. Er wordt een steeds veel- vuldiger gebruik van gemaakt en men voorkomt er door, dat boten verspreid te water worden gelaten met het risico van oeverbeschadigingen. Morgen in alle vroegte zal de nieuwe overdekte hal op het veemarktterrein in Sneek officieel in gebruik worden genomen. De veemarkthal, die een ca paciteit van ongeveer 3500 kalveren heeft, zal worden geopend door een lid van het college van burgemeester en wethouders. De bedoeling is dat de ingebruikname al om kwart voor zeven zal plaatsvin den. Zoals bekend is de hal bestemd voor kleinvee. De aanvoer op de vee markt te Sneek is aan kalveren maxi maal ongeveer 3000. In de hal is geen verwarming, wel ventilatie aangelegd. De hal is eveneens uitstekend geschikt voor tentoonstellingen. De plaatselijke Raad van Kerken te Sneek organiseert in samenwerking met de Interkerkelijke Werkgroep en de Oekumenische Jeugd Commissie een oekumenische ontmoetingsmiddag op zaterdag 26 september in de Ichthus- kerk te Sneek. Deze middag wordt ge houden in het kader van de Vredes week met als thema: „Vrede, Vrijheid en Gerechtigheid”. Enkele prominente sprekers zijn reeds gevraagd. Het is de bedoeling het thema na een algemene informatie in gespreksgroe pen verder uit te werken. De middag is tevens bedoeld als start voor de plaatselijke gespreksgroepen. Na de officiële opening, die gepaard rrging met een aantal saluutschoten van op elke hoek. Een fries gezegde luidt: af de boeier, waarop de burgemeester In Uitwellingerga lag dit weekend een plezierboot gemeerd. Onder het gezel schap hierop, bevonden zich enige da mes. Eén van hen verloor op een kwaad moment een gouden armbandhorloge. Verschillende ervaren zwemmers doken het water i i om te trachten het kostba re kleinood weer boven water te krij gen. Echter zonder succes. De boot vertrok naderhand mèt de dames, maar zón der het gouden horloge. De pogingen om het horloge alsnog op te duiken werden voortgezet, onder meer door enkele Duitse toeristen. Een van hen slaagde er zowaar in het uur werkje op te duiken. Toen was de ei genaresse reeds vertrokken en de spor tieve gast bracht toen het horloge op het bureau van de Rijkspolitie te wa ter, Sneek, Oosterdijk 59, waar 't hor-- loge thans weer op de rechtmatige ei genaar wacht. van der Schoot zijn „optreden”. Ook maakte hij een parodie op de wijze van diplomauitreiking door de heer De Boer. Tenslotte karakteriseerde hij de persoon van „Meneer de Baas” als volgt: er is geen enkele direkteur, die zo goed weet waar zijn oud-leerlingen OOI HOUDEN ”Met gepaste trots kan worden gezegd, dat Wymbritseradeel een mooie ge meente is, wat de dure plicht inhoudt ervoor te zorgen, dat het mooi blijft,” aldus de heer Cazemier, die dit juist een van de knelpunten noemde bij het openstellen van de gemeente voor de rekreatie. Hij vroeg zich voorts af, wat de overheid doen moet om de steeds groter wordende stroom watersporters op de juiste wijze op te vangen. En wat mag van de van elders komende watersportersworden verwacht aan medewerking om datgene te houden, waarvoor hij naar Friesland komt, er aan mee te werken, dat Friesland ook Friesland blijft, zo betoogde burgemees ter Cazemier. Er zjjn in het verleden, zo vervolgde hij, dingen geschied, die beter niet ge daan hadden kunnen worden. Als voor beeld haalde de heer Cazemier aan 1 :t niet meer beweegbaaar zyn van Besprekingen met het bestuur van T.S.C. uit Oosterhout hebben er toe ge leid dat de belangrijke voetbalwed strijd Sneek en T.S.C. zaterdagavond a.s. wordt gespeeld op de terreinen aan de Lemmerweg. De wedstrijd begint om zes uur. De Sneker gemeentepolitie heeft gister avond omstreeks 11 uur een jeugdige inbreker uit Leeuwarden aangehouden. De knaap, de 15-jarige scholier A. de J., was over de bouwschutting bij HBZ aan het Leeuwenburg geklommen en had i het gebouw ongeveer twee honderd gulden meegenomen. Hij kwam er echter niet ver mee, want hij werd vrijwel direkt aangehouden. De jongen, die ook een inbraak in Leeuwarden heeft gepleegd, is overgebracht naar de Leeuwarder politie. Hij begon zijn redevoering met een be schouwing over de waterrekreatie die met name in Woudsend een steeds belangrijker plaats gaat innemen, burgemeester haalde daarbij cijfers uit landelijk verband aan. Het aantal ple ziervaartuigen is in Nederland de 80.000 gepasseerd en met een groei van on geveer tien procent zal omstreeks 1976 een verdubbeling van de rekreatievloot zijn verkregen. Deze stijging is volgens de heer Caze mier onder meer een gevolg van de steeds groter wordende behoefte aan ruimte en rust. Op de weg en in de stad is geen plaats meer om zich te rekreëren. In Friesland is echter nog ruimte en rust. Alleen al in de gemeen te Wymbritseradeel, een gebied van 165 km2, bevinden zich 29 meren, gedeel ten van meren, poelen en plassen, welk watergebied een zesde deel van de to tale oppervlakte van de gemeente be slaat. ONiomI On*M >M SMH, WTHIIIIHUMII ULST Wfab, ,.m »..n S» tAU<AKQf HIfF Onder enorme belangstelling heeft burgemeester B. W. Cazemier van Wym britseradeel zaterdagmiddag het zeilvakantiecentrum ,,’t Molenhuis” aan de Eewal z.z. te Woudsend geopend. Hiermee is het tweede centrum in Woudsend van de Stichting Waterrekreatie gerealiseerd geworden. Sedert 1962 werkt de Stichting namelijk al met het „Hegehüs”. In zijn openingsrede, die in het dorpshuis de „Driuwpólle” werd uitgesproken, wees de burgemeester op de aantrekkelijkheden van Friesland en de rust en ruimte, die hier nog gevonden worden. Hij waarschuwde er echter voor er geen „Loosdrecht” van te maken. „Als aan alle direkte en indirekte eisen en wensen zou worden voldaan vanuit de commerciële sektor van de rekreatie, dan zou er veel veranderen. Veel is daarbij akseptabel, maar veel ook niet”, aldus de heer Cazemier. Het bestuur v: het recreatieschap „De Marrekrite” heeft de vraag onder ogen gezier. of ook op andere plaatsen in het Friese merengebied wellicht der gelijke trailerhellingen moeten wo. len aangebracht. Daarom zal bet gemeen tebestuur van Utingeradeel het ko mende seizoen tellingen laten verrichten van aantal en soorten boten, die bij de Heerenzijl te water worden gelaten. Aan de Friese gemeentebesturen is ge vraagd of men in zijn gemeente de bouw van lanceerplaatsen gewenst acht en zo ja, waar die dan gebouwd zou den moeten worden. Op deze enquête is tot nu toe positief gereageerd door de gemeentebesturen van Gaasterland (aan de noordelijke oever van de Luts bij Balk), Hemelumer Oldeferd (Zwar- tewoude, Elahuizen, Woudsbrug, Bak- huisterbrug en IJsselmeerkust bij Molk- werum), Leeuwarden (aan de zuidoe- ver van de Grote Wielen), Lemster- land (in de vluchthaven te Lemmer), Smallingerland (jachthaven Buitenst- vallaat, De Veenhoop en Drachtster Bos), Sneek (Zomerrak), Tietjerkstera- deel (Eernewoude, Klein Zwitserland en jachthaven Bergum), Wonseradeel (aan kanaal te Makkum), Workum (op „It Soal”), Wymbritseradeel (reeds bestaande plannen: jachthaven Heeg, Pottenplan III en Rakkenplan, verder: bij kampeerterrein aan de Wegsloot bij Heeg, aan de Indijk onder Woudsend, ten noorden van Oudega bij picknick- plaats, bij het haventje aan het Kruis water en aan de Oosterbrugsloot te Uitwellingerga), IJlst (aan de Zuidkant van de stad' en Oostdot.geradeel (jachthaven Oostmahorn, voormalige veerhaven Oostmahorn en bij Dokku mer Nieuwe Zijlen binnendijks). Uit de van de gemeenten ontvanger gegevens wil het recreatieschap „De Marrekrite” een keuze doen en zich daarna beraden op de mogelijkheden tot realisering van de meest gewenste plannen, bij voorkeur op die plaatsen in het merengebied waar met snelle motorboten mag worden gevaren en waar picknick-parkeerplaatsen aanwe zig of ontworpen zijn. van 4 juni 1970 t.e.m. 18 juni 1970 Geboren: Alexandra Amadea, dv S. Reekers en A. M. A. Mulder te Bak huizen; Boukje, dv G. P. Haantjes en F. de Graaf te Balk; Akke, dv J. Breeuwsma en R. Albada te Wijckel; Benjamin, zv J. Stegenga en M. Walin- ga te Wijckel; Alex Arnoldus, zv W. Klijnsma en L. T. Hijlkema te Balk. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: D. J. Rijpstra te Franeker en J. de Jager te Leeuwarden; G. J. Huisman te Amsterdam en T. Wijnia te Balk. Overleden: Geen. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur vond op de kruising van de oude Bolswar- derweg en de verbindingsweg met de Rijksweg in Nijland een verkeersonge val plaats waarbij de ca. 20-jarige bromfietser L.S. vrij ernstig werd ge wond. Met vermoedelijk een hersen schudding en enkele andere verwondin gen is hij naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. Vanaf de rijksweg kwam een vracht auto, bestuurd door de 24-jarige R.V. uit Bolsward. Hij wilde linksaf, richting Bolsward rijden. Op de kruising, die zeer onoverzichtelijk is, met name he verkeer uit de richting Bolsward is moeilijk op te merken, stopte V., zag geen verkeer en reed door. Op dat mo ment naderde S., vanuit Bolsward en derhalve op een voorrangsweg. Hij kon de auto van V. niet meer ontwijken en botste tegen de linker zijde van de auto. Woensdag 17 juni 1970 slaagden voor het eindexamen: M. A. van der Hoeven Sneek; G. van Klaveren, Beetster- zwaag; R. Jorritsma, Wommels; J. Kooistra, Sneek; H. A. J. Postma Sneek; E. Koopmans, IJlst; W. J. Kooistra, Oldeberkoop. Afgewezen: 1. Donderdag 18 juni 1970 slaagden mej. L. Stoffelsma, Warns; W. Visser, Sneek; J. O. Eringa Sneek; W. Valke- ma, IJsbrechtum; Mej. D. Venekamp Sneek; J. H. de Vries, Sneek; M. Tiek- stra, Sneek; T. P. F. Witteveen, Hee- renveen. Afgewezen: Geen. wel Hotze de Baas”, zo begon Simon dende „baas” een fraaie stereo-pick-up- installatie aan, alsmede enig „start- geld” voor een discotheek. Vervolgens beklom mr. H. W. Kuipers uit Wommels het podium om te spre ken namens de ouderraad, die nog niet zo lang geleden door de heer De Boer is ingesteld. „U hebt een school ge maakt, waar we met plezier onze kin deren naar toe sturen”, luidden de waarderende woorden van mr. Kuipers. Laatste sprekers waren mr. B. van Haersma Buma, namens het gemeen tebestuur van Sneek, de heer J. C. Kok, rector van de Rijksscholengemeen schap te Heerenveen, en drs. A. van Bruggen, rector van het Magister Al- vinus-gymnasium. BEGRAFENIS In een uitvoerig dankwoord richtte de heer De Boer zich tot iedere spreker afzonderlijk. „In ieder afscheid zit iets weemoedigs. Het heeft iets van een be grafenis, er worden niets anders dan vriendelijke dingen gezegd. Dat beeld is als regel niet helemaal reëel. En om de waarheid niet geweld aan te doen, zal ik de goede woorden iets ver zachten”, aldus drs. De Boer. Het feit, dat hij alle leerlingen kende, noemde hijzelf iets van een patriarchale instel ling. „Maar afschoon grootvaders stijl uit de tijd is, heb ik het niet anders kunnen doen”, aldus de heer De Boer, die met een woord van warme dank aan alle sprekers zijn rede besloot. In de hal van de school volgde daar- wonen! Namens de oud-leerlingen bood I na een drukke bijeenkomst, waarop zeer de heer Van der Schoot aan de schei as dwaen net goed is, is litten better, bij het huis arriveerde, werd, er in het Anderzijds moet de Zuidwesthoek ook geen openluchtmuseum worden. Elk dorp moet zijn akkommodatie hebben, met behoud van het dorpseigene,” al dus burgemeester Cazemier. Het initiatief van de Stichting Water- rekreati past volgens de heer Caze mier volkomen in deze gedachtengang. Beide panden, waarin nu de Stichting ondergebracht is, staan op de monu mentenlijst, zodat behoud van ’t dorps- eigene gewaarborgd ig. Hij noemde ”’t Molenhuis” een unieke vestiging, te meer als te zijner tijd de restauratie van de molen ”De Jager” gerealiseerd kan worden. ’’RUIMTE” De zeilvakantiescholen in het ,Hege Hüs’ en ,’t Molenhuis’ worden georgani seerd door het Jeugd- en Jongerencen trum ’’Ruimte”, met de bedoeling de mensen in de leeftijd tussen 16 en ca. 30 jaar een zeilvakantie aan te bieden. Oorspronkelijk had ze daarvoor een schip ter beschikking, later huurde zij in Woudsend het ”Hege Hüs”. ’’Ruimte” maakt deel uit van de Stichting voor de Zon en Vrijheid. Beide organisaties be- Jn drie etappes heeft afgelopen zater dag drs. H. de Boer afscheid genomen van „zjjn” Rqksscholengemeeiischap te Sneek, waarvan hij ruim 23 jaar rec tor is geweest, ’s Morgens hebben de leerlingen afscheid genomen, ’s mid dags van 2 tot 4 uur volgde een offi ciële receptie, waarop vele sprekers in lovende bewoordingen de persoon en het werk van de heer De Boer roem den -i nadien hebben zeer velen van de gelegenheid gebruik gemaakt om in de hal van de school aan de Alma- straat de heer en mevrouw De Boer de hand te drukken. Naast het gespro ken woord, werden aan de scheidende rector enkele fraaie cadeaus aangebo den. In de aula, die vrijwel tot op de laat ste plaats bezet was, hebben tal van officiële personen het woord gevoerd. De rij werd geopend door dr. H. J. W. Verhaak uit Beetsterzwaag, inspec teur bij het middelbaar onderwijs. De ze memoreerde de enorme evolutie die het onderwijs heeft doorgemaakt de laatste jaren en die voor een rector, ook voor de heer De Boer veel drukke werkzaamheden met zich mee heeft ge bracht. Dr. Verhaak prees de scheiden de rector, omdat hij zich op de drem pel van zijn pensioen nog heeft ver diept in de mammoetwet en de gevol gen daarvan. De inspecteur vertelde voorts, dat Sneek een der oudste H.B.S.’en van ons land bezat De Sneker Hogere Burger School werd gesticht in 1864. Vóór de heer De Boer zijn er tien anderen di recteur geweest, van wie één langer dan 23 jaar is geweest, daarbij de leerlingenperiode van de heer De Boer aan diezelfde HBS in Sneek niet mee sloten in 1968 gezamenlijk een Stich ting Waterrekreatie in het leven te roe pen. Het dubbele woonhuis ,’t Molenhuis’ kan maximaal 50 deelnemers herber gen. In „et huis zijn aanwezig een eet zaal, een tot rekreatieruimte verbouw de zolder, in totaal 8 slaapkamers voor respektievelijk 2 tot 8 personen. Bij het huis hoort ook de molen ”De Jager” en een eigen haven, waarin 13 boten kun nen meren, alsmede een botei.loods voor 8 boten. Bovendien kunnen bij het terrein nog ongeveer 30 schepen me ren. ,’t Molenhuis’ kan worden verhuurd aan groepen, er kunnen 16m2 boten ge huurd worden, er wordt medewerking verleend aan programma’s van school weken, konferenties e.d. en er zijn nog enkele andere mogelijkheden. Naast zeilkampen in Woudsend heeft de Stich ting ’’Ruimte” zeilkampen in Sandfir- den, Giethoorn en de Biesbos. In totaal heeft de Stichting 80 medewerker voor onderhoud, instruktie en verzorging, de kreet geuit: maak er geen Loosdrecht ’t Molenhuis” is met adviezen van ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4,per hal) jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling/. ADVERTENTIETAHIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-pnjs. NIXüWB XN ADVERTENTIEBLAD^ ^VOOR SNEEK EN OMSTREK gerekend. „De heer De Boer is steeds een aktief persoon geweest, maar daar bij kwam dé factor mens nimmer ih de verdrukking”, aldus dr. Verhaak, die drs. De Boer kenschetste als iemand die opkwam voor leerlingen en leraren. GEWEIGERD Namens de leraren sprak drs.j. w. Braak, conrector van de school. Hij il lustreerde nog eens de eenvoud van de heer De Boer. Deze weigerde aanvan kelijk om een officieel afscheid te on dergaan. Hij vond een handdruk al ge noeg. „Hef* heeft lang geduurd voor hij in deze receptie toestemde”, aldus drs. Braak, die een afscheid van een rec tor een ingrijpender verandering noem de als het vertrek van een leraar. Hij schetste voorts enkele gebruiken van de heer De Boer. „Hij was ’s morgens altijd, zo niet de eerste, dan toch een der eersten die in de school aanwezig was. Hij stelde zich dan op in de hal om een oogje op het verkeer der leerlingen te houden bij het ingaan van de school, ’s Avonds was de heer De Boer altijd de laatste, die de school verliet”, zo sprak drs. Braak, die eveneens de inzet van drs. De Boer voor de persoonlijke belangen van leer ling en leraar prees. Namens de lera ren bood hij „de baas” een herdruk aan van de Schotanus-altas, alsmede een lege doos, waarin straks een film zal komen, handelend over de school, inclusief het afscheid. Deze film werd vervaardigd door de heren H. A. Greydanus en E. A. M. van der Ploeg, beiden leraar aan de Scholengemeen schap. Vervolgens werd het woord gevoerd namens de leerlingen door Dick Bouw man, die de persoonlijke aandacht van de directeur voor de leerling memo reerde. „Dit had echter twee kanten. In de eerste plaats het gevoel van het alziend oog, dat je moet afhouden van ondisciplinaire handelingen en ten twéé de het prettige gevoel, dat hij opkwam voor de belangen van de leerling”, al dus Dick Bouwman, die de heer De Boer als volgt beoordeelde: van ont zag bij de jongere leerlingen tot waar dering bij de oudere leerlingen. Hij noemde de mentaliteit van de heer De Boer een Kaboutermentaliteit, waarvoor hij hem dank bracht. „HOTZE DE BAAS” Hierna kwam een speelse toesj raak van de heer Simon van der Schoot uit Paterswolde, namens de oud-leerlingen. ,,Wij noemden meneer De Boer niet meneer De Boer maar Ha de Bé, ofte- veien het echtpaar de hand drukten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1