de snekerWkoerier Merenreiniger stuit in Sneek op ambtelijke tegenwerking It; Goed geoutilleerde veemarkt in Sneek van het grootste belang Watervuilnis mocht niet op Sneker belt worden gestort de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en Officieel Orgaan van n Tentoonstellingsboot komt zaterdag in Sneek S.W.U. liep in Murmerwoude Comité Natuur NA 70 Sneek Wethouder I. Bergsma bij officiële opening: A. Minks 25 jaar bij Ligthart n.v. Chr. Pedagogische Akademie Sneek Middelbare school voor meisjes van de Rijksscholengemeenschap Geslaagd Christelijke Detailhandelsvakschool Sneek WSNEEKER NIEUWSBLAD advertentieta hieven Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en F SNEEKER NIEUWSBLAD NIBUW8-KN ADVBRTBNTIEBLAD^ fcVOOR SNEEK EN OM8TBEKB. b.g.g. vV Ivan donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags DONDERDAG 25 JUNI 1970 125e JAARGANG No. 50 voor niets aa GESLAAGD In Utrecht slaagde voor het diploma N.S.F.-sportmassage onze stadgenoten de heren W. Visser, S. de Jong, I. Boot. Zij werden opgeleid door de heer J. Lo- denstijn te Zwolle. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o onze gemeente, als centrum van uitgestrekt agrarische omgeving het grootste belang is, daarom- De heer Van Boven met zijn „vondsten" plastiu zakken, oude fietsframes, auto banden, jerrycans, plastic emmers, enz. Achter hem de botter „Octopus” met twee medewerkers. (foto Studio Ger Dijs) ven ons nog even op vanuit Groningen. Tjjdens de reis daar naar toe haf. hij ook weer heel wat rommel uit het wa ter opgevist. In Groningen aangekomen beide hij direct de gemeentelijke reini gingsdienst aldaar. „Ik Vic^telde, dat ik vuilnis had, uit het water, 2.' Ik dat graag kwijt wilde. Xe hebben het terstond opgehaald en bedankten me zelfs voor deze manier van optre den”, aldus de heer Van Boven. Direct nadat wethouder I. Bergsma de veema'rkthal officieel had geopend wer den de kalveren gelost en was de handel al weer in volle gang. De 271, hekken zijn wegneembaar. (foto Studio Ger Dijs) Woensdag 17 juni herdacht de heer A. Minks het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Brandstoffenhandel Ligthart N.V. in Sneek. Ter gelegenheid van dit jubileum werd ten kantóre van Ligthart n.v. een bij eenkomst gehouden, tijdens welke de heer Minks werd toegesproken door de directeur, de heer L. Atema, die de jubilaris prees voor zijn ijver en grote werkkracht. De waarderende woorden werden onderstreept door het aanbie den van een geschenk ondêr couvert. Bovendien ontving de heer Minks de gouden draagspeld van de S(teenkolen) H(andels) V(ereniging) te Utrecht. Mevrouw Minks kreeg een fraai boe ket bloemen. meter hoog. Genoeg om vrachtwagens te kunnen herbergen. Na de officiële opening, waar overigens ook nog een korte toespraak van de heer Schuurmans op volgde reden dan ook tientallen auto’s de hal in en uit, na aldaar de nuchtere kalveren te heb ben gelost. In totaal kunnen maximaal zo’n slordige 3000 kalveren in de hal worden ondergebracht, een aantal dat dinsdag bij lange na niet werd bena derd. Maar aan de hal, die zoals be kend ook voor tentoonstellingen en an dere evenementen kan worden gebruikt kan het niet hebben gelegen In het kader van het Europees natuur- zitterschap d_. J. VL™. beschermingsjaar N 70 is in 1969 door Dit comité heeft de komst van' de ten- de Belgische en Nederlandse jongeren- organisaties voor natuurstudie de Stichting Natuur Na 70 opgericht. Deze stichting heeft zich ten doel gesteld door allerlei aktiviteitei. de aandacht van de mensen op de noodraak van de natuur bescherming te vestigen. In dit vmband heeft zij onder meer een tentoonstellingsboot ingericht, die in de zomermaanden door Nederland zal trek ken en een zestiental plaatsen enige dagen ligplaats zal kiezen. De boot be gint zijn grote tocht in Hoorn, vanwaar hij op zaterdag 27 juni ’s middags in Sneek aankomt. Hier blijft hij aan het Zomerrak liggen tot donderdag 2 juli om vandaar naar Leeuarden, Groningen en vervolgens naar het zuiden zijn tocht te vervolgen. Het thema van de tentoonstelling aan boord is de relatie tussen natuurbe scherming en de levensvoorwaarden die de mens aan zijn milieu stelt. De aan dacht wordt gevestigd op de historische ontwikkeling in de relatie tussen mens én natuur. De tentoonstelling, die de ge hele dag toegangkelijk is, is niet op een groot publiek gericht, mede omdat de boot per rondleiding maar ca. 20 per sonen kan bevatten. Bij de boot komt echter ook een film wagen mee die filmvoorstellingen zal verzorgen, zowel in de open lucht als binnenshuis. In Sneek is ook een plaatselijk Comi té Natuur N? 70 gevormd >nder voor- Jansen, struct ies zij uit F er hal. die t co ge:- ong vc De hal, opslagruimte van stro en reinigings- materb-M kan worden aangewend is Aan de Chr. Pedagogische Akademie te Sneek slaagden voor het HVOA-diplo- ma: de dames: F. Attema, Heeg; A. B. de Boer, Sneek; P. A. ten Brinke, Creil; R. Broersma Makkum; P. B. Daniels Heerenveen; W. Flach, Sneek; Y. D. Hartog, Bergum; G. Hoekstra, Teroele; A. F. de Jong, Sneek; S. A. de Jong Sijbrandaburen; W. A. de Jong Oude- ga (W); W. Jouwstra, Uitwellingerga; A. A. Kuipers, Lemmer; A. Lubbers, Sneek; D. v.d. Meer Tacozijl; A. Mod derman, Rotsterhaule; E. G. Nieuwen hout, Wons; T. Osinga, Oosthem; M. P. H. Paque. Sneek; J. Pesman, Wol- vega; N. C. Roghair, Sneek; H. Sij- besma, Idskenhuizen; T. Tiesinga, Bant A. Tijsma, Middenmeer; M. H. Vaan drager, Sneek; de heren: G. J. Anker- smit, Koudum; K. v. Assen, Slootdorp; A. T. Bakker, Gauw; S. L. de Blaauw; R. F. M. Bok, Sneek; H. R. Faber, Sneek; Sj. Folkertsma, Uitwellingerga; Tj. Folkertsma, Uitwellingerga; J. A. Hofstra, Sneek; S. Horjus, Makkum; K. Jissink, St. Johannesga; J. de Jong Scharnegoutum; J. H. Lamminga, Hee renveen; B. T. Landman, Doniaga; A. P. v.d. Meer, Wijckel; J. Pierik, Ruf ten; W. A. J. Poiesz, Sneek; J Sam- plonius, Lemmer; H. S. Sennema, Sneek; H. J. Spijker, Harich; R. Steen beek, Oppenhuizen; J. A. Sijbrandi, Heeg; D. P. Tillema, Heerenveen; J. Veluwenkamp, Sneek; P. F. de Vries Oosterend; M. Wesselius, Sneek; W. Wiersma, Sneek; Tj. de With, Joure; H. H. M. v.d. Zee, Bolsward. OKkM O.«.m I. IHIIK «TNIllTIKAMtl KST .t - - F ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE. Studio Ger Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 1,,per half jaar i by vooruitbetaling 1 Postabonnementen f 6, per half raar bi] vooruitbetaling i 16 cent per mm. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Rij kontrakt lagere mm-prijs „De provincie of de provinciale water staat zou eigenlijk ook een reinigings dienst moeten instellen. Net zoals de gemeenten een reinigingsdienst hebben. Want het is gewoon ontstellend zoveel rotzooi er in het water ligt”. Dit zegt de heer J. van Boven, 42 jaar en wo nende op Schiermonnikoog. Met zijn botter „Octopus” onderneemt hij een aktie voor het reinigen van de Friese wateren. Met een aantal vrienden heeft hij het afgelopen weekend het Sloter- meer van een enorme bult vuiligheid bevrijd, zulks in samenwerking en met hulp van de Sloter Kabouters. Niet overal echter werd zijn ideële werk even harteljjk ontvangen, zoals in Sneek, waar de heer Van Boven nog al enige tegenwerking ondervond van ambtelijke zijde. Maandagmorgen kwam de heer Van Boven met de „Octopus” in Sneek aan. Hij voer door de Woudvaart en kwam daar langs de Sneker vuilnisbelt. Aan boord had hij in een grote gazen om heining de plastic zakken, oude fietsen en andere troep, allemaal opgevist uit het Slotermeer. De heer Van Boven zag hier een mogelijkheid om zijn vrachtje kwijt te worden en meerde derhalve bij de reiniging. Daar werd Geslaagd voor het eindexamen de da mes: E. ten Bloemendaal, W. J. Braak, P. J. M. Brenninkmeijer, A. van Es sen, A. A. van Groenestein, M. A. Loüwmans, C. M. C. Meijer, Sneek, E. C. Mooij, W. J. M. Poiesz, J. R. Sie- mensma, V. G. M. Silvius, M. J. Ubbink, al.'-n ie Sneek; R. A. M'. Bosma. Hin- dob.'ipfi. G. H. van der Veer, Joure; 'e, en dat »j.‘ ie Boer, Langweer; C. L. Brand- 4 sma, Roodhui-:-; A. M, P de Boer, Scharnegoutum; T. A. Slotboom, Sij brandaburen; A. Gielstra, Workum; E. van der Zee, IJlst. hem gevraagd waar de vracht van daan kwam en het antwoord luidde: uit het Slotermeer. Waarop hem werd gezegd, dat zijn vrachtje maar in Slo ten moest worden gelost, want men nam hier geen vuil van andere ge meenten aan, als alleen van Sneek en Wymbritseradeel. OP DE KADE Verbaasd over deze gang van zaken voer de heer Van Boven verder naar de stad en meerde zijn botter aan de Harinxmakade, bij de Kleine Palen. Andermaal trachtte hij het watervuil nis op de plaats van bestemming te krijgen, nu met een trommelauto van de gemeente Sneek. De berijders hier- van adviseerden hem om het vrachtje mee te geven met de auto voor grof- vuil, die later nog zou passeren. Daar op pakte de heer Van Boven alles bij elkaar en zette het geordend op de ka de, in afwachting van auto nummer twee. Toen deze verscheen, weigerden de gemeentereinigingsmensen de vracht mee te nemen. Een agent van politie ontwaardde het vuilnis op de walkant en vroeg de heer Van Boven een verklaring af te leggen op het bureau. Dat deed hij. De poli tie zat er kennelijk wat mee. Na een gesprek was het resultaat, dat Van Bo ven geen proces verbaal kreeg en dat het vuilnis alsnog werd opgehaald. VOOR DEZE KEER De heer D. Rentenaar, directeur van de gemeentereiniging, werd tijdens het verhoor opgebeld en nadat deze zich over de zaak had beraden, antwoordde hij de politie, dat „voor deze keer het vuil zou worden opgehaald, maar dat de boot dan weg moest wezen.” Des gevraagd deelde de heer Rentenaar ons mee, dat dit de eerste en de laatste keer was, dat er vuilnis van andere gemeenten werd geaccepteerd. Hij noem de weliswaar het streven van de heer Van Boven ,die hij verder helemaal niet kende, lofwaardig, maar alleen als hij rommel uit de Friese wateren, bin nen de grenzen van Sneek en Wymbrit- seradeel haalt, mag het op het Sneker stortterrein worden gebracht. Ook speelt hierbij volgens de heer Ren tenaar de plaatselijke moeilijke situa tie t.a.v. het huisvuil een rol mee. „Als we hier een ideale oplossing hadden het vuilnisprobleem, dan was er de hand geweest”, zo ver telde ons de heer Rentenaar. De heer Van Boven is inmiddels Sneek al weer uitgevaren, richting Delfzjjl. Wel teleurgesteld over de gang van zaken in Sneek. „De gemeente Sneek had hier een voorbeeld kunnen zijn in de strijd tege- watervervuiling. Ie dereen heeft tegenwoordig de moi.d vol van cht- en waterverontreiniging en het Natuurbeschermingsjaar NA 70. Als er dan echt iets aan gedaan zal kunnen worden, moet het formalistische optreden wel wat soepeler worden. An ders komen we nooit een stap verder”, aldus de heer Van Boven. Dinsdagmorgen belde de heer Van Bo- Drie ploegen van de S.W.U. zijn afge lopen zaterdag naar Murmerwoude ver trokken om daar de Sneker kleuren tt verdedigen. Er is gewandeld ondei ideale weersomstandigheden. Op de vijf km werd met 234 punten in de klasse zeer goed een derde prijs gewonnen, terwijl ook op de 12 km met een totaal van 561 punten een tweede prijs in de wacht gesleept werd. Een mooi resultaat, daar een groot aantal kinderen de Avondvierdaagse nog in de benen had. De S.W.U kreeg als verstwegkomende vereniging nog een fraaie beker aangeboden, terwijl het lid Simon van Veen (12 jaar) als oud- inwoner van Murmerwoude een ere prijs in ontvangst kon nemen. „Dat een goed geoutilleerde veemarkt ruim vier voor een van trent bestaat geen verschil van mening. Denk in dit verband alleen maar aan de concurrentie van andere markten.” Deze woorden sprak wethouder I. Berg sma dinsdagmorgen in alle vroegte vlak voor de officiële ingebruikneming van de veemarkthal, die reeds in dit voorjaar was afgebouwd. Ook werd er reeds enkele weken gebruik van ge maakt, de opening had echter nog even op zich laten wachten. De heer Bergsma heette namens het gemeentebestuur allen, onder wie de heer R. Schuurmans, directeur van het openbare slachthuis en de veemarkt welkom. Het lijkt mij, aldus wethou der Bergsma, eenvoudig onmogelijk de dinsdagmarkt uit de Sneker gemeen schap te bannen. Deze markt brengt vertier en drukte. Wat vooral van be lang is, zo vervolgde hij, is dat hij mensen trekt uit de wijde omgeving die naast de beroepshalve bezoekers naar onze stad komen. Niet alleen om de gezellige drukte in onzestad, maar ook voor de handel en nijverheid is de markt op dinsdag voor Sneek van groot belang. Ook het gemeentebestuur acht de Sne ker markt voor onze gemeente zeer be langrijk. OVERKAPPING De overkapping van de hal, die een oppervlakte heeft van 2.500 vierkante meter bleek in 1964 niet uitvoerbaar. Op 5 juni 1968 is dit punt weer in de raad aan de orde geweest en toen is ertoe besloten dit wel tot uitvoering te laten brengen. De dakbedekking is uitgevoerd door de f'a. Smid en Hollan der uit Hoogkerk. De hoofdaannemer was de NV Friso; de firma Troelstra te Sneek zorgde voor electrische instal laties. gas en waterleidingen werden aangelegd door S. Hoekstra Sneek; het schPc’ei swerk is uitgevoerd door G. Leeuwarden en de staalcon- van de fa. Kloosterman en. Met de bouw van de de vorst 10 weken is stop- totaal een bedrag van duizend gulden gemoeid, ervan een gedeelte ook voor stro Vrjjdag 19 juni slaagden voor het eind examen: de heren W. H. v.d. Veen. Heerenveen; A. P. L. Westra en J. de Wreede beide uit Sneek en J. S. Hoek stra uit Greonterp. Afgewezen geen. Maandag 22 juni slaagden voor het eindexamen: de dames T. A. de Vries, Sneek en D. v.d. Weyt uit Balk en ver der de heren K. Kip Ruften, T. A. Coehoom, Lemmer; H. H. Stellinga, Sneek; A. Postma, Boxum: E. de Vries, Gorredijk en D. C. Lemstra uit Oldemarkt. Afgewezen geen. In totaal slaagden dit jaar 41 kandida ten voor het eindexamen. Maandaga vond werden in de foyer van Amicitia, in aanwezigheid van de ouders der leerlingen de diploma’s uitgereikt. I zitterschap van wethouder J. R. Visser. Dit comité heeft de komst van de ten toonstellingsboot voorbereid en hierom heen enige aktiviteiten ontworpen om de aandacht van de Sneker bevolking op het natuurbeschermingsjaar te ves tigen. Zo zal op zaterdagmiddag 27 ju ni a.s., de tentoonstellingsboot in Sneek aank .men, ter verwelkoming hiervan een feestelijke ontvangst plaats vinden op het stadhuis, waar burgemeester mr. B. van Haersma Burn:'het programma zal inluiden. De Christelijke Muziekver eniging ’’Harmonie” zal, vergezeld van ’’sandwichmen'' met leuzen over na tuurbescherming en milieuverontreini ging. een tocht door de stad maken en na afloop een concert geven op het Wippodium. Op de markt zal die dag een speciale kraam met materiaal over natuurbescherming worden ingericht. Naast de tentoonstelling heeft het co mité ook enkele andere aktiviteiten ge pland. In een etalage van de firma Bervoets, speciaal voor dit doel afgestaan, zal voor de voorbij gangeis de milieu-ver- vuiling in beeld worden gebracht. Vanwege de speciale band van Sneek met de meren en de zorg over de wa terverontreiniging wordt de aktie ook uitgebreici tot de watersporters in de omgeving van Sneek. Bij het Sneeker- meer zo mogelijk op het water, zullen borden worden geplaatst met de tekst: ’’schoon het land en schoon het water, hou dat zo voor nu en later”. Deze leu ze sluit .an bij de ’’Blauwe Tien” van It Fryske Gea en de Bond van Friese V ogelbeschermingswachten. En tenslotte kan elke fotograferende Sneker, die deze zomer een voor het motto ’’natuur na 70” typerend plaat je schiet, meedingen naar de bekers die beschikbaar zijn gesteld in de algeme ne fotowedstrijd die het comité heeft uitgeschreven. De voorwaarden zijn zeer eenvoudig: alle soorten afdrukken worden toegelaten (zwart-wit, kleur en dia’s) en het formaat is vrij. De inzen dingen zullen echter 30 september 1970 in het _zit moeten zijn van de secre taresse van het comité (gemeentesecre tarie, afdeling 4). De jury zal de inzen dingen meer op originaliteit en toepas selijkheid van het motto ’’natuur na 70” beoordelen dan op foto-technische kwa liteiten. Iedereen kan dus een kans wa gen. Het is de bedoeling dat alle daar voor in aanmerking komende inzendin gen in het najaar zullen worden ten toongesteld. r- kt. W:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1