snekerWkoerier Sneek verovert de gouden plak LANDSKAMPIOEN „SNEEK" Tentoonstellingsark „Op bezoek bij PTT" blijft tot eind augustus in Waterpoortstad IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBR ITS ER AD EEL en Officieel Orgaan van Sneek let op uw zaak Rondtocht door de stadsgrachten In de Sporthal Ger Meinema exposeert in Fries Scheepvaart Museum Drs. G. W. Marchal doet zondag intrede in Oosthem Dirk S. Donker won opnieuw beiaard- concours in Hilversum Grootse huldiging van „Sneek" 4 de Toeristische trekpleister in Sneek 4 Geslaagd aan Muziekschool Sneek en Omstreken Renteloos voorschot voor Speeltuinvereniging „Sperkhem-Tuindorp” Geslaagden Lagere Technische School Koudum Wijziging bediening van bruggen in Sneek Floralia Lemmerwegschool Geslaagden Christelijke Detailhandelsvakschool Sneek W SNEEKER NIEUWSBLAD Fi f SNEEKER NIEUWSBLAD NIXUWB-KN ADVKRTKNTIJJhLAD^ ^VOOR SNEEK EN OMSTREKEN Molkwerum, TWEE AFDELINGEN I donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags MAANDAG 6 JULI 1970 125e JAARGANG No. 53 De amateur kampioen van Nederland, het eerste elftal van v.v. ’Sneek’ zal vanavond een uitbundige huldiging ondergaan. Alle mogelijke in stanties, bedrijven en verenigingen hebben het bestuur vanmorgen me degedeeld aan deze huldiging te willen meewerken. Vele cadeaux - in verschillende vorm - zijn toegezegd en deze enorme aandacht heeft ge leid tot het nemen van verschillende maatregelen. Daar, bij de Waterpoort, nemen de spelers plaats in een grote Jan Ple zier, wanneer deze op tijd aanwezig is in Sneek, en komt het gevolg na in auto’s. De - korte - route naar het Stadhuis is: Waterpoortsgracht - Zuidend - Hoogend - Oude Koemarkt - Grote Kerkstraat - Stadhuis. De muzikale omlijsting is toevertrouwd aan het Stedelijk Muziekkorps en T.G.P. Dankzij de medewerking van het gemeentebestuur, gemeentesecretarie, gemeentewerken, plantsoenendienst, de direktie van Hotel Hanenburg, de beheerder der Sporthal de heer Bijlsma en tientallen anderen, vindt de receptie plaats in de Sneker Sporthal. Alleen deze zaal zal groot ge noeg blijken. De aanvang van deze „happening” zal vermoedelijk op 9 uur kunnen worden gesteld, maar ook voor laatkomers is de deur niet gesloten. Deze maandag 6 juli, zal na de dag der glorie waarop „Sneek” het landskampioenschap bevocht, stellig door een overgrote belangstelling historie maken voor „Sneek” en Sneek. Na de ontvangst door het gemeentebestuur, waar alleen genodigden kunnen worden toegelaten, onder wie zich ook bevinden de voorzitter der K.N.V.B. zondagvoetbal, de heer Van Marie en de praeses van Be Quick, landskampioen in 1920, vindt het open huis plaats. Vrijiigavond is in het Fries Scheep vaart Museum aan het Kleinzand een /«toonstelling van werken van de schil- der/tekenaar Ger. K. Meinema uit Am sterdam geopend. Slechts een handje vol belangstellenden was daarbij aan wezig en zij werden langs de 18 schil derijen en 16 tekeningen geleid, waarbij Meinema zelf zijn werkstukken toe lichtte. jaar na een te Arnhem gehouden col loquium toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlandse Hervorm de Kerk. Tijdens zijn studie voor het doctoraal examen theologie, dat hij op 27 mei van dit jaar heeft afgelegd, was de heer Marchal werkzaam als assistent van prof. dr. W. C. van Un- nik, hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Utrecht. Drs. G. W. Marchal uit Apeldoorn, die op 12 juli intrede zal doen als predikant van de herv. gemeente Oosthem c.a. Hert gaat bij deze tentoonstelling twee zaken: duidelijk maken hoe e: Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Het eerste elftal dat de landstitel zo fraai heeft binnengehaald, scheept om 1.30 uur in op het Sneker Skütsje, de Snitser Pan, op het terrein van de voormalige groenteveiling aan de Oppenhuizerweg. Voorafge gaan door de Tourist, waar de dames der spelers en de leiding heeft plaats genomen met het Stedelijk Muziekkorps, trekt de „vloot” via Houkesloot, Bothniakade naar de Kolk bij de Waterpoort, waar na een „ereronde” de ontscheping volgt. Opvallend bij vooral de schilderijen, waarvan de prijs varieert van 350,- tot 1.100,- is dat Meinema goede kleu- ren-combinaties weet te creëren. De schilderijen zijn meest tevens een com- bin tie van concreet zowel als abstract, hoewel de laatste vorm wel duidelijk de overhand heeft. Hij heeft bij zijn werken, die hoofdzakelijk de laatste drie, vier jaar zijn gemaakt, veel met vlakken gewerkt. Slechts enkele schil derijen waarover Meinema per schil derij gemiddeld één maand doet, zijn helemaal vlak. Het is allemaal erg figu ratief. Meinema merkte in dit verband op: Ik probeer veel dingen symbolisch te be naderen en ruimten in mijn werken te maken, die er in werkelijkheid wil- licht helemaal niet zijn. Meinema, 4 december 1939 geboren in Kubaard (ge- rente Hennaarderadeel) is opgegroeid in de rimboe van Midden Celebes en Djakarta. Hij is nu ook leraar MO-B tekenen en kunstgeschiedenis aan de RK-scholengemeenschap voor Lyceum en HAVO te Haarlem. Hij woont en werkt evenwel in Amsterdam. De tentoonstelling duurt tot 23 juli a.s. en is te bezichtigen op alle werkdagen van 10-12 en van 13.30-17.00 uur, waar bij leden gratis toegang hebben. om een ider bij de PTT werkt en de maat schappelijke funktie die het grootste be drijf (bijna 70.000 personeelsleden met 2300 filialen) van ons land heeft. Vol gens de heer De Jong timmert het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie dagelijks langs de weg, maar toch zijn tal van facetten van het werk onvoldoende bekend bij veel men sen. In deze ark kan men b.v. zien wat er gebeurt als je iemand opbelt. De rondleider vertelt erbij wat je dan wel of niet „zoet doen. Men raakt onder ae indruk van de ingewikkeldheid van de apparatuur en ook van wat het al lemaal kost. Eén aansluiting van een telefoontoestel vraagt een investering van 3250,een telefooncel met al les d’r in en d’r an komt op een dik ke 10.000,Alle taken die de PTT heeft, worden er uiteengezet en aan schouwelijk uitgebeeld. En dat is wel de grootste verdienste van deze expo sitie. Men ziet bij deze tentoonstelling inderdaad hoe de PTT werkt. De Woudvaartsbrug, de Lemmerbrug, de Harinxmabrug en de Oppenhuizer- brug worden op werkdagen overdag niet voor vaartuigen geopend tussen kwart over acht tot negen uur, tussen twaalf uur en half één, tussen kwart over één en kwart voor twee en tus sen kwart over vijf en zes uur. Deze regeling houdt in dat de brug wachters, die deze bruggen bedienen ’s middags twee maal een half uur pau ze hebben. Aangezien zij veelal niet in de onmiddellijke nabijheid van de brug gen wonen, is deze omstandigheid voor hen minder aantrekkelijk. Bij hen be staat dan ook het verlangen naar een aaneengesloten middagpauze van een uur. B. en W. hebben zich hierover beraden en adviezen ingewonnen. Zij stellen voor de bruggen voortaan op werkda gen gesloten te houden van twaalf tot dertien uur (waarbij de sluiting van kwart over één tot kwart voor twee komt te vervallen), terwijl voorts de sluitingstijd in de avondpauze met e<_n kwartier wordt verlengd, waardoor de b- iggen voortaan om kwart over zes weer voor het scheepvaartverkeer wor den geopend. De tentoonstellingsark is in twee af delingen verdeeld. Men komt eerst in de postverwerking terecht. Een stem- pelmachine kan hier gedemonstreerd worden e. men krijgt uitleg hoe het sorteren van de post in zijn werk gaat. Er is een televisietoestel dat beelden geeft van de postverwerking in1 het mo dernste postkantoor in Europa Rotter dam. Twee telexapparaten laten zien wat ver-schrijven is, waarbij de toma ten en het tomatensap in flesjes niet ontbreken. In -de aridere afdeling (het achterste gedeelte) krijgt men een in zicht in telefoonverbindingen, radiote lefonie en televisie. Men hoort de stem men van Scheveningen Radio en men komt bij deze tentoonstelling tot de con clusie dat de PTT méér is dan een communicatiebedrijf: de PTT is ook ’n vervoersbedrijf van gedachten, goede ren en geld. Nogmaals: nergens is ver klarende tekst te vinden bij de toestel letjes. De explicateur heeft alle gelegen heid te improviseren, zoals een gesprek je voeren via de mobilofoon met een juffrouw op de centrale post in Heeren- veen. Er zijn vier rondleidingen per dag, na melijk om 10 uur, 2 uur, 4 uur en half acht. Op zaterdag vervalt de avondrondleiding. ’s Zondags is ”op be zoek bij PTT” gesloten. Onze stadsbeiaardier Dirk S. Donker heeft voor de tweede achtereenvolgende maal het internationale beiaardconcours gewonnen. Voor het in het kader van het Holland Festival georganiseerde concours waren vtff beiaardiers uitge nodigd, twee Nederlanders, twee Bel gen en een Amerikaan. Dit concours werd evenals vorig jaar, in Hilversum gehouden. Ook nu kreeg de heer Donker van de jury de hoogste waardering. Voor het concours bestaat maar één prijs. Alleen degene d' wint, mag volgend jaar wrer meedoen. De heer Donker moet het dan opnemen tegen vier andere be kende beiaardiers. Elke deelnemer werkt c programma af van minstens een half uur. De heer Donker had in zijn speeltijd ondermeer bewerkingen ingepast van een Groninger- een Dok kumer- en een Sneker volksliedje. De wisselprijs, die hij kreeg, bestond uit een modern plastiek. De heer Donker is zoals bekend beiaardier van de Mar tinikerk in Sneek en Groningen, van het stadhuis in Dokkum en van het klokkenspel in de toren bij de hervorm de kerk te Joure. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per hal) jaar i bij vooruitbetaling Postabonnementen 6, per half laar bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. Aan de Muziekschool Sneek e.o. slaag den voor het diploma A en B de vol gende leden van Jong Advendo: Jan de Wreede en Johan Bouwman. Voor diploma A slaagden: Lieuwe Nieuwland, Fokko de Jong, Gerard Jansen, Sietse Laanstra en Gerrit Hyl- kema. Allen werden opgeleid door onze stad genoot de heer A. J. Mosselaar. De mooiste blöem van de school had An ja v.d. Werf. Zijn won daarmee de hoofdprijs. De prijzen in de verschil lende klassen waren: Klas IA: 1ste pr. Jannie Broersma, 2e pr. Martin Teigeler; klas 1b: 1ste pr. Ineke de Wit, 2e pr. Carla Postma; klas 2: 1ste pr. Diny v.d. Berg, 2e pr. Aalt de Wit; klas 3: 1ste pr. Petra Postma, 2de pr. Marien de Vlas; klas 4 Anje van der Werf; aa Aukje v.d. Molen; klas 5: 1ste pr Jan Rosema, 2de pr Tinie Veldstra, 3e pr. Johny Kroon; klas 6: le pr. Ja cob Riedstra, 2e pr. Ria Friso. ren en 4000 volwassenen er een bezoek aan gebracht. Sneek is in de komende weken gekozen op aanraden van onder meer de A.N.V.V. Na Sneek komt Twenthe aan de beurt. AANSCHOUWELIJK Het laatste fluitsignaal van arbiter Van Eijk had nog maar net geklonken, of honderden Sneek-supporters maakten zich meester van het Sneek-veld, om de landskampioenen op de schouders te nemen. Onder een daverend applaus namen zij voor de hoofdtribune de LUDA-Cup, bloemen en champagne in bezit, waarna een ereronde over het veld volgde. In de voorste gelederen hier v.l.n.r.: Johnny Veluwenkamp, Dick Feenstra, Piet Jasper en elftalleider Bouke Batstra. Daarachter (gedeeltelijk zichtbaar) Apple van Ruiten en Dick ten Cate Beelden, die eigenlijk voor zich zelf spreken. Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal heeft een Friese club beslag weten te leggen op de landstitel. Van harte proficiat, v.v. Sneek! Fot° studio Ger Di’s- Flexafabriek en is via het voormalig Zomerrak gemakkelijk te bereieken. De ark neemt gelukkig maar een zeer klein deel van de aanlegsteigers in be- >iag. ”Op bezoek bjj P.T.T.” blfüt tot eind augustus in de Waterpoortstad. Zij is bedoeld als toeristische trekpleis ter gedurende het hoogseizoen, buiten de vakanties is de tentoonstelling voor namelijk bestemd voor schoolgaande jeugd en wat dat betreft zal de aan wezigheid br de officiële opening van de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer J. P. Unema, verklaard zijn. De heer M. de Jong, hoofd van de pers- en publiciteitsdienst van de PTT, vertelde dat de tenstoonstelling de jeugd wil voorlichten over het werk van de P.T.T., niet om werknemers te werven, maar om hen te leren omgaan met de diensten die het bedrijf biedt. "Om van hen goede PTT-klanten te maken”, naar hij zei. Sinds de ark vorig jaar september (in Zwolle) in gebruik werd genomen, hebben al zo’n 20.000 scholie- Het bestuur van de Speeltuinvereniging ’’Sperkhem-Tuindorp” heeft het ge meentebestuur van Sneek verzohct om een renteloos voorschot van duizend guld' i uit de gemeentekas. Men heeft dit geld nodig om nog een aantal kin- derschommels en een zg. famliieschom- mel aan te schaffen, terwijl de zandbak moet worden afgeschermd en de aan geschafte kabelbaan uit veiligheidsover wegingen moet worden omgebouwd. Teneind- de hiermee gemoeide kosten zo laag mogelijk te houden worden de ze attributen door eigen leden vervaar digd. Om financiële redenen is het voor de vereniging echter niet mogelijk de gelden voor de aanschaf van materia len ineens te voteren. B. en W. achten het verzoek van de speeltuinvereniging alleszins redelijk en stellen de raad voor de gevraagde medewerking te ver lenen Terugbetaling van het renteloos voorschot moet plaatsvinden in twee jaar. Als vaste jaarlijkse watersportbezoe- ker aan Sneek valt het me op, dat er steeds minder plaats is waar men de nacht kan doorbrengen. Het afgelopen weekend was weer Sneek het doel van onze vakantietrip. In de beide Jachthavens kon ik niet terecht, bij het „De Hooppark” bleek alles ook al vol te liggen. Vervolgens richtten wij onze steven naar de z^a. vrije lig plaatsen. In het‘Jachthavenkanaal bij het Gangboord bleek de „vrije zone” vol te liggen met roeibootjes en naar men ons later vertelde „clandestiene” Snekers. Bij het Zomerrak ook al geen plaats. We zijn de stad maar niet eens binnengevaren om nog meer teleurstel lingen te voorkomen. Uiteindelijk zijn we maar gemeerd tegenover het Gang boord waar men bezig is met de aanleg van een nieuwe jachthaven. Een be zoek ’s avonds aan de stad kostte ons een uur „wandelen” via de Domp. Als Sneek zijn naam als watersportcen- trum wil handhaven, zal men hier toch iets aan moeten doen. Sneek is nu niet in staat om zijn bezoekers te water ook maar enige accommodatie te bieden. Met dank voor de plaatsing. G. F. Kuperus, Alphen aan de Rijn, (oud Sneker). Geslaagd voor hert examen machine- schrijven de dames J. Doevendans, J. Hettinga, A. Reyenga, A. P. N. Steg- gerda, H. de Boer, A. L. Dijkstra, J Huitema, T. J. Kuiper en J. v.d, Tol en de heren J. Boomsma, A. Dries, R. Dries, T. v Dijk, I. Dijkstra, D. Ejjer, S. van der Heide, G. Hekstra, A. Hob- ma, J. Klaibeda, G. Kloosterman, M. Kouwenhoven, J. J. P. Kramer, A. T. Otte, R. A Rentier, J. K. Smit, J. H L. Tromp, T. Veenema, A. Vrieswijk, T. J. Wegman, E. E. Zietsma, W. J. Zijlstra, G. v.d. Berg, M. Bosma, D. Broeisa, L. Dijkstra, S. Faber, F. de Haan, J. Holkema, A. G. B. W. Kan- selaar, G. Kooistra, T. Leenes, A. G. Nugteren, T. Peereboom, C. W. Psot- ma, G. P.ienstra, J. Rijpma, W. H. D. Veldman, A. Vink, W. B. Wester, F. Zeilstra en H. T. Hoekema. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: .Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 fc.» .M 4. IMtl. WTHUIISII.MU UUl SOMS ■n.-> -aiMBWMwa Drs. G. W. Marchal uit Apeldoorn zal zondagmiddag 12 juli a.s. om half twee in de hervormde kerk te Oost hem, na vooraf ’s morgens om half tien daar ook te zijn bevestigd door dr. W. Bloemendaal uit Apeldoorn, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Oosthem, Abbega en Folsgare in de classis Sneek, waar hij beroepen is in de vakature van ds. J. van Ginkel, die op 7 september van het vorige jaar naar Bennekom is ver trokken. Gerrit Wijnand Marchal werd op 13 september 1943 te Maarn geboren. (Zijn vader is thans boswachter bij het Koninklijk Park en Domeinen het Loo te Apeldoorn.) Hij bezocht het Revius- lyceum te Doorn, waar hij in 1960, om dat hij aanvankelijk van plan was die renarts te worden, eerst het einddiplo ma H.B.S. B. haalde en naderhand in 1963 ook nog het einddiploma gymna sium A. Vervolgens studeerde hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in juni 1966 zijn kandidaatsexamen theologie en in sepmteber 1967 ook zijn kerkelijk examen af legde. Nadat de heer Marchal van 1 oktober 1967 tot 1 februari 1968 eerst nog vier maanden bij ds. J. G. F. Ankersmit uit Over- dinkel en toen nog predikant van de hervormde gemeente van Koudum werkzaam was geweest als leervicaris en hij daarna nog ruim twee jaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen theologie heeft ge studeerd, werd hij op 6 maart van dit In aanwezigheid van een groot aantal genodigden, meest PTT-functionarissen, wethouder M. Baayens en korpschef van politie M. Bos, is vrijdagmiddag de varende tentoonstelling ”Op bezoek bij P.T.T.” geopend. De enorme ark. die een lengte heeft van bjjna veertig meter, ligt in de Houkesloot achter de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en Geslaagden voor de dagschool. Afdeling metaalbewerken t-stroom: L. Brandsma. Oudemirdum, D. Kuipers, Reni de Lange x, Joh. Postma, F. de Vries, allen Bakhuizen; J. Steigenga, Workum; K. Verf, Oudemirdum, J. v. d. Werf, Hemelum. De met een x ge merkte leerling slaagde „met lof”. Afdeling metaalbewerken p-stroom: E. Boersma, H. J. Boersma, KI. Boers- ma, KI. de Vries, Warns; J. Vos, A Boorsma, Tj. Deinum en R. Valk, Hin- deloopen; D. Bult, G. ten Klooster, Bakhuizen, St. van Dijk, H. Nauta, Workum; W. Feenstra, Rijs; P. Ha- ringsma, Spannenburg; J. de Hoop, A. Veldstra, Molkwerum, J. Hiemstra, Balk, K. de Jong, Oudega (H.O.), S. Mensonides, Joh. de Jong, J. Feenstra, Koudum, Fr. Snoodijk, Staveren. Afge wezen twee leerlingen. Afdi ig timmeren T-stroom: J. Rien- stra, Nijemirdum, KI. Veldstra, Hin- deloopen. Afdeling timmeren p-stroom: B. Blok, W. Broersma, H. Hoekstra, S. de Jong en Jelle Sipkema, allen Koudum; H. Faber, Staveren; S. Hiemstra, Wor kum; „ac. van der Wal, Bakhuizen Jan Zeldenrust, Warns. Afgewezen een 1 erling.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1