Affaire leerlingenkrediet „Meester Visserschool snekerWkoerier IJLST en van Vollenhovens bol jacht in Scharnegoutum te water gelaten de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan Volleybalwedstrijd van wereldformaat Zaterdag 29 augustus Nederland-Japan (wereldkamp.) volleybal dames Speciale opdracht voor jachtbouwer Tj. Bruinsma r DONDERDAG 23 JUL11970 125e JAARGANG No. 58 INGEZONDEN VS De gearresteerde „Kabouters” donderdags Verschijnt: maandags Kering voor opname m Friesch paarden-stamboek Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND. SLOTEN e.o W SNEEKER NIEUWSBLAD Ds. A. J. van Heuven, geboren te Hemelum, gaat met emeritaat Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de M HHHMI SNEEKER NIEUWSBLAD een s<x kinderen 45, Geachte Redaktie! buitengewoon c. en moeilij kierende kinderen UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. U redaktie hartelijk dank voor de ver leende plaatsruimte. H. BOOMSMA Hoofd Meester Visserschool. Dit gebaar is - zo verzekerde men ons van de zijde der NeVoBo - voor Sneek, feitelijk voor geheel Nederland - een sukses van de eerste orde, dat langs normale kanalen moeilijk behaald had kunnen worden. De hoofddirektie van Yoshida in Japan heeft zich voor dit a. b. Dan czij de enorme inspraak van de direktie "an Yoshida Nederland n.v. komt de wereldkampioen volleybal da mes naa Sneek als gast van de zeer aktieve afdeling Sneek der NeVoBo. Maandagmiddag is in een hevige regenbui het Vollenhovense boljacht „De Twee Roosen” in de Zwette te Scharnegoutum te water gelaten. Het jacht met afmetingen van 8,5 bij 3 meter is eigendom van de heer F. Bijlsma, leraar lichamelijke opvoeding MO aan de LTS te Sneek en is van binnen zowel als van buiten betimmerd en afgewerkt door de heer Tj. Bruinsma, eigenaar van een jachtbouw- en timmerbedrijf aan De Terp te Scharnegoutum. Het schip is voorzien van een 20 pk Albin Diesel, die is ingebouwd door de heer Dijkstra te Oppenhuizen, terwijl het kasko is geleverd door de firma Kooiman en De Vries in Deil aan de Lingen (Noord Brabant). De heer Bijlsma, woonachtig in de Waterpoortstad aan de Hugo de Grootstraat, heeft zelf het schilderwerk verricht. In het nummer van maandag jl. werd vermeld dat de Sneker politie enkele inbrekers had gearresteerd die ook een bezoek aan verschillende Sneker bedrij ven hadden gemaakt. Het blijkt dat zij ook een poging tot inbraak deden bij Molenaar’s Kledingbedrijf, Oosterdijk, wat op niets uitliep omdat ze gestoord werden door c heer Molenaar, die bo ven de zaak woont. eind november 1942 eerst nog ruim twee en een half jaar te Rotterdam- Charlois werkzaam was geweest als hulpprediker, werd hij op 29 november 1942 door zijn zwager, ds. C. Warmolts toen nog predikant van de voormalige hervormde gemeente van IJsselmonde en thans van die van Rotterdam-Zuid, bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Waarde in de classis Goes Op 2 juni 1946 verwissel de Js. Vr Heuven deze gemeente met die van ’s Gravendeel in de classis Dordrecht, waar hij ook weer door zijn zwager, ds. C. Warmolts uit Rotterdam Zuid is bevestigd. Ds. Van Houwen was enige tijd lid van het classicaal bestuur van Dordrecht en heeft behalve voor theologie en godsdiensthistorie ook nog bijzondere belangst Uing voor historie en in het bijzonder locale historie, genealogie en heraldiek. Hieronder volgt het overzichtje van de bedragen in verschillende gemeenten in Friesland: Sneek: zeer ±4*5 Orfwa i. SMUK. WYMIItSfUMtl M MH tSSLSSSZ bedrag gaf. Sneek heeft dus nu de twijfelachtige eer niet meer de gemeen te te zijn die de laagste bedragen ver strekt. is er nog zo’n gemeente in Nederland aangetroffen. Om een lang verhaal kort te maken, vind u hieronder een staatje van de bedragen, die de gemeente Sneek ver strekt en de door de andere gemeenten in Friesland verstrekte bedragen. In de overige gemeenten in Nederland, die een B.O.-sch in beheer hebben, worden soortgelijke bedragen verstrekt. Tevens treft de aandachtige lezer een overzichtje aan van door de Inspekties van b.o. geadviseerde bedragen, die volgens deze Inspekties nodig zijn om een dergelijke school naar behoren te kunnen runnen. Ter verduidelijking moet opgemerkt worden, dat de Mees ter Visserschool uit 3 afdelingen be staat en wel: Bij een bezoek van de Inspekteur van het Buitengewoon Onderwijs aan het begin van dit jaar, heb ik na een be scheiden opmerking van de Inspekteur, dat het er allemaal nogal steriel uit zag, hem van een en ander op de hoog te gebracht. Deze funktionaris heeft z’n verontwaardiging hierover geuit en sprak zelfs van „praehistorische toestanden”. Doordat de in het verleden tot het Kol lege van B. en W. gerichte brieven hoegenaamd geen effekt sorteerden, stuurde ik in februari van dit jaar in tegenstelling tot voorgaande jaren een meer gepeperde brief aan het Kollege van B. en W. over deze zaak en drong nogmaals aan op een wijziging van het beleid in dezen en op een drastische verhoging van het krediet. In deze brief stelde ik het beleid van B. en W. in gebreke. Een afschrift van de brief deed ik de Inspekteur toekomen, waar van ik de gemeente mededeling deed. Naar mijn mening toch wel korrekt. Deze brief is volgens mijn overtuiging aanleiding geweest, dat het Kollege midden in het jaar thans de Raad in z’n vergadering van 14 juli jl. heeft voorgesteld de bedragen die lang terug al bij de samenstelling van de begro ting waren vastgesteld, min of meer drastisch te verhogen m.i.v. 1 juli 1970. Er moet, dacht ik, toch wel iets aan de hand zijn als een gemeente midden in het jaar voor de tweede maal de leermiddelkredieten vaststelt. Evenwel ben ik van mening, dat deze bedragen, gezien de bedragen die andere gemeen ten verstrekken, nog te laag zijn. Blij kens verslag in het Sneeker Nieuws blad, zijn B. en W. bereid voor het jaar 1971 een verdere verhoging van het bedrag in overweging te nemen. Waarom niet, gezien de enorme be dragen, die de Meester Visserschool in vergelijking tot andere soortgelijke scholen in de loop van haar bestaan te kort zijn gedaan, nu niet de wijs heid betrachten, deze bedragen direkt op het niveau van vrijwel alle andere gemeenten en de door de Inspekties van het Buitengewoon Onderwijs gead viseerde bedragen te brengen? Indien de gemeente nu dit gebaar zou hebben gemaakt, zou het oude zeer na verloop van tijd wel gesleter. zijn. Nu krijgt men de indruk, dat de gemeente niet con amore tot deze voor Sneek min of meer drastische verhoging is geko men. Het is me bekend, dat B. en W. een onderzoek hebben gedaan bij een .ntal gemeenten in Nederland, met het doel te informeren naar wat in die gemeenten aan kredieten worden gege ven. Van die gemeenten heeft men zich geconformeerd, wat de bedragen be treft, met de gemeente die het laagste Naar aanleiding van de raadsverga dering van Sneek dd. 14 juli jl. betref fende het punt leermiddelenkrediet .Meester Visserschool” en het verslag hiervan in uw courant, heb ik behoefte langs deze mij onsympathieke weg op een en ander te reageren. Zoals duidelijk is geworden, had ik de Raad van Sneek een uitvoerig schrijven doen toekomen, waarin ik op zakelijke gronden uiteenzette de kritiek die ik had het beleid van het gemeente bestuur van Sneek. Opvallend was het n.m.m., dat tijdens deze vergadering deze brief niet in z’n geheel werd ge memoreerd. Hoewel er alle aanleiding zou zijn, op de uitval van de voor zitter van de vergadering i.c. de wet houder van Onderwijs de heer Baaij- ens op mijn persoon, te reageren, ben ik niet van plan hier thans op in te gaan aangezien ik me indien enigszins mogelijk, niet wil verlagen tot het peil van de heer Baaijens, als ik tenminste mag afgaan op de interpretatie van deze uitval door de verslaggever van de Leeuwarder Courant. Vooralsnog weiger ik, daar ik op dit moment nog wel enig vertrouwen in een zo erudiet man als de heer Baaijens heb, daarin te geloven. Met krantenverslagen moet men voorzichtig zijn. Wel speelde een ogenblik de ondeugende gedachte door m’n hoofd, of de heer Baaijens zijn in de loop der jaren verworven image kwijt wilde en die probeerde op mij te projecteren. Hier pas ik natuurlijk feestelijk voor. Eventueel zal ik hier later wel op reageren, wanneer ik de beschikking heb over de notulen van de raadsvergadering. Het zal de belangstellende lezer duide lijk zijn, dat ik geen enkele behoefte heb aan de zalvende vergevensgezind heid van de heer Baaijens, aangezien hier hoegenaamd geen reden voor is. Dat de heer Baaijens behoefte had een en ander in het persoonlijke vlak te trekken, kan ik me voorstellen, daar hij slechts op deze wijze de aandacht van de door mij gemaakte louter zake lijke opmerkingen kon afleiden en door het blijven aandringen van het raads lid Nienhuis hierdoor de veilige be schutting kon opzoeken van de „gehei me zitting.” Daar het hier slechts een zakelijke kwestie betreft, di< ik al jarenlang heb met de gemeente Sneek en die beslist niet in het persoonlijke vlak ligt, volgt hier dus een zakelijke uiteenzetting. Ik weet wel heer Baaijens, dat we naar een ludieke wereld toegaan, maar u en ik zullen hiervan niet veel meer meemaken. Daarom maken we er dit keer geen spelletje van. Met mooie Woensdagmiddag zyn op het veemarkt- terrein de jaarlijkse keuringen van een klein aantal Friese volbloed merries gehouden voor opname in het stamboek voor de predikaten ster er model. Daarbij werd gelet op het „exterieur” te weten: het soort, type, de stap en draf, benen en ogen. De jury bestond uit de bestuursleden van de Koninklijke Vereniging „Het Friesch Paarden-Stamboek” de heren D. Faber, Langweer, S. B. Woud- stra, Tjalleberd en A. J. Bouma, Oos- terend. Verder was bij de keuringen aanwezig de heer L. E. Huijing, sekre- taris van de vereniging, die de meet lat hanteerde. De volbloed merries: Treesje, eigendom van de heer A. Wiersma, Folsgare, Tjinkje, eigendom vin de heer W. Jorritsma, Heeg; Trien- ke, eigen aan de heer G. Steenbeek; Twirke, eigendom van de Gebr. F. en T. Andela, Arum werden alle goedge keurd met ster. Het niet-volbloed paard Nellfe van de heer A. Frankena, Heeg werd goedgekeurd voor toelating in het z.g. hulpstamboek. Het paard Tine, ei gendom van de heer G. Steenbeek, Op penhuizen en gefokt door de heer W. Postma te Irnsum werd gekeurd voor een hogere graad. Dit paard was na melijk al toegelaten tot het stamboek, maar hul nog geen graad gekregen. Ook bij deze keuring kon de gratie van Tine de jury niet dusdanig impo neren voor de ster- of modelpremie. is iets smaller dan bij een gewone aak. Dat komt doordat Vollenhoven aan de lage kant van de voormalige Zuider zee ligt en de schepen daardoor vroe ger sneller van lager wal af konden komen. Het Vollenhovense jacht is na melijk een oud visserschip met een vrij kleine diepgang. Het schip heeft een vlak - bodem - van twaalf mili- meter dik staal. Het schip weegt niet minder dan zes ton en het zal daarom ook niet zo verwonderlijk klinken dat er een zware kraanwagen van Pax bij aan te pas moest komen om „De twee Roosen” in de Zwette te deponeren. Maar onder meer met behulp van twee hijsbanen was het karwei met het bi- zonder sierlijke jacht spoedig ge klaard. Waarschijnlijk is dinsdag nog een proefvaart door de heer Dijkstra uit Oppenhuizen gemaakt en is het ge zin Bijlsma met de tocht langs Neer- lands waterwegen begonnen. Het bij het jacht behorende tuig, zo liet de trotse eigenaar nog weten, komt waar- e hihilijk volg^id jaar, u, ar voorlopig kan hij al vooruit met de geheel au- tenthiek betimmerde boot Want aan komfort lijkt het in zijn nieuwe aan winst i :et te ontbreken. sportgebeuren ingezet en regelde vele kontakten. De direktie van Yoshida Nederland heeft er bij de afdeling Sneek der NeVoBo op aangedrongen het bezoek aan deze wedstrijd zo aan trekkelijk mogelijk te maken en mede daardoor bedraagt de entree slechts twee gulden per persoon. Binnen af- zienbar tijd zult u in onze sportru- briek meer vernemen ove" NeVoBo Sneek, die in de loop der jaren zeer veel interlandvolleybal in de Sneker Sporthal mogelijk heeft gemaakt. J1IBÜWS-MH ^VOOR 8NRKK SN OM8TRKKSN Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is door de provin ciale kerkvergaderii.g van Zuid-Hol- land met ingang van 1 augustus 1970 emeritaat verleend aan ds. A. J. van Heuven, predikant van de hervormde gemeente van ’s Gravendeel in de clas sis Dordrecht. Alexander Jacobus van Heuven werd op 13 juli 1905 te Hemelum geboren. (Zijn /ader, ds. W. H. van Heuven, die in 1928 fe Nijkerkerveen is over leden diende van 1899 tot 1923 ongeveer vierentwintig jaar de hervormde ge meente van Hemelum (Mirns, Rijs en Bakhuizen). Hij was eerst ongeveer twaalf jaar werkzaam als onderwijzer aan de „Gabrie Mekenschool” te Amersfoort, deed naderhand staats examen gymnasium A. en studeerde vervolgens aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1939 zijn kandi daatsexamen theologie en ongeveer een jaar later in 1940 ook zijn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Van Heuven in 1940 door het provinciaal kerkbestuur van Gelder land was toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlandse Hervorm de Kerk en hi; van half april 1940 tot afdeling moeilijkierende kinderen ’deling zeer moeilijkierende kin deren afdel ng voortgezet onderwijs (V.B.O.) Voor deze verschillende afdelingen wor den in de meeste gemeenten aparte be dragen verstrekt. In Friesland zijn slechts 3 b.o.-scholen met een afdeling V.B.O. en wel: Leeuwarden, Heeren- veen en Sneek. praatjes komen we er nu nog niet. Geen woorden maar daden nu. Heel prozaïsch uitgedrukt: Er moet voor de Meester Visserschool meer geld op ta fel komen. Aangezien de voorzitter van de verga dering een en ander aan de openbaar heid heeft onttrokken, vind ik dat het publiek recht heeft op deze uiteenzet ting. Er was n.m.m. voor de voorzit ter geen enkele reden deze door mij gemaakte zakelijke opmerkingen en de door de heer Nienhuis hieruit gelichte punten in het persoonlijke vlak te trek ken en ze niet op zakelijke gronden te bestrijden. Of waren er voor de voor zitter wel redenen. Ter zake dus. In mijn aan de Raad der gemeente Sneek gericht schrijven, merkte ik o.m. op, dat gedurende de 16 jaar dat ik als Hoofd van de Meester Visserschool in funktie was, het door de gemeente Sneek verstrekte leermiddelenkrediet c.q. bedrag per leerling voor leermid delen en schoolbehoeften etc. een bron van moeilijkheden en narigheden was geweest, doordat de gemeente Sneek gedurende de gehele periode een bedui dend lager krediet hiervoor beschik baar stelde dan iedere andere gemeen te in Nederland. De gemeente Sneek geniet hierom reeds jaren enige be kendheid in brede kringen van het bui tengewoon onderwijs. Deze zelfde moei lijkheden deden zich in niet mindere mate voor tijdens het hoofdschap van mijn voorganger. Daar ik veel prijs stel op een goede verstandhouding met de over mij ge telde overheid, heo ik steeds weer ge probeerd langs wegen van geleidelijk heid en overtuiging tot mijn doel te komen. Ik heb m’n ziel in lijdzaam heid bezeten. In ettelijke brieven to‘ het Kollege en ook wel mondeling, heb ik getracht tot verhoging van het krediet te ko men, evenwel met een pover resultaat, omdat men het n.m.m. doodeenvoudig in tegenstelling tot ander- gemeenten er niet voor over heeft c.q. het niet nodig ’ndt voor deze gehandicapte kinderen. Het is duidelijk, dat de toe stand van het materiaal aan school door de achterstand, die in de loop der jaren door dit te lage krediet is ontstaan, dan ook deplorabel is en dat de verlangens van de medewerkers op .k evenals mijn voorganger gerecht vaardigde verlangens van de medewer kers op dit gebied moet afwijzen, waar door uiteraard af en toe spanningen ontstaan en de sfeer aan school er on der lijdt Om maar niet te spreken over het feit, dat deze gehandicapte kinderen op deze wijze veel wordt onthouden. Naar wij tenslotte nog vernemen zal ds. Van Heuven zondagmiddag 26 juli 1970 om half drie in een gewone kerk dienst, zijn ambtsbediening als dienst doend predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk neerleggen en af scheid nemen v de hervormde ge meente van ’s Gravendeel, welke hij vierentwintig jaar heeft gediend. Na zijn emeritaat zal ds. Van Heuven zich metterwoon vestigen te Ommeren in de classis Tiel, waar hij nog bijstand in iet pastoraat zal gaan verlenen. 28, per leerling; moeilijkierende kinderen 28,p.l.; V.B.O. afdeling 50,— pL. Het -enveen: zeer moeilijkl. kinderen 45,p.L; moeilijkl. kinderen 42,50 p.l.; V.B.O. afdeling ƒ90,— pl. Opm wordt ieder jaar herzien Drachten: zeer moeilijkl kinderen 55,p.l.; moeilijkl. kinderen 45,— p.l. Leeuwarden: zeer moeilijkl. kinderen moeilijkl. kinderen 40,p.l., V.B.O. afdeling 90,p.l. W 'ga: moeilijkl. pl. Oosterwolde: zeer moeilijkl. kinderen 55,moeilijkl. kinderen 45, Opm. In Sneek wordt het per 1 juli 1970: zeer moeilijkl. kinderen ƒ45,; moei lijkl. kinderen 32,V.B.O.-afdeling 80,— p.l. (dit zijn bedragen in 1970). Hieronder bedragen door de Inspektie voor het B.O. geadviseerd: zeer moeilijkl. kinderen ƒ55,p.l.; moeilijkl. kinderen 45,p.l.; V.B.O. fdeling 90,pl Het komt me voor dat deze cijfers een duidelijke taal spreken en geen verder kommentaar behoeven Het is de eerste boot, in deze grote afmeting, die de schuur van de heer Bruinsma heeft verlaten. Overigens heeft deze voor deze speciale opdracht een geheel nieuwe loods laten neerzet ten. Gewoonlijk namelijk houdt de heer Bruinsma zich bezig met de bouw van kleine tjotters, waarmee hij zo’n drie jaar geleden is begonnen. Mar na de opbouw van dit bol- j? ,’e heer Brv'nsma al een order ontvangen voor de bouw van een Le..: bestemd voor een inwo ner uit Warns. OUD-HOLLANDS De Vollenhovense bol is in maart dit jaar bij de heer Bruinsma gearriveerd waarna deze enkele maanden daarna met de betimmeringen en het vele handwerk is gestart. Het schip is van binnen in Oud-Hollandse stijl betim merd, de deurtjes, kastjes en wat dies meer zij zijn allemaal met de hand bewerkt. Alle latjes bijvoorbeeld van het luik heeft hij schelf moeten scha ven, om het luik in zijn juiste vorm te maken. Het hout, wat de heer Bruinsma heeft aangewend is massief eiken, waarmee alles, onder meer ook de paneeltjes, is gemaakt. MEER RUIMTE De heer Bijlsma heeft hiervoor een zeiljacht - een soort voorloper van de .Argonaut - gehad. „Maar, zo vertelde mevrouw Bijlsma moeder van twee dochters, hij heeft ook daarvoor al veel op het water vertoefd. Vorig jaar, zo ging mevrouw Bijlsma verder, zijn we nog heel Nederland door geweest. Mijn man heeft steeds een lange va kantie, zodat we daarvoor mooi de tijd hebben. Toen hebben we onder meer nog de Biesbosch bezocht De reden waarom de heer Bijlsma nu dit Vollenhovense Boljacht heeft laten bou wen is wel, dat deze veel breder dan een normaal zeiljacht is, met name voorin de boot waar drie ruime slaap plaatsen zijn. Middenin is de doorgang met WC en ondermeer een kast, ach ter is de kajuit en het kombuis. De achtersteven, aldus de heer Bijlsma Na aandachtige bestudering van de hieronder vermelde gegevens, zal de lezer begrepen hebben, dat het meer dan tijd werd, dat ik mijn bijna 16 jaar durende houding van lankmoedig heid en beheerstheid ging wijzig Het was tegenover de aan mijn zorgen toe- v rtrouwde kinderen en ook tegenover mijn medewerkers niet meer verant woord, temeer waar ik de laatste tijd het sterke vermoeden kreeg, dat de door mij in de loop der jaren in het gemoedelijke tot het Kollege gerichte verzoeken niet in behandeling waren geweest. Ik ben zelfs zo stout te be weren, dat in het bijzonder de heer Baaijens niet durft te beweren, dat ik een praatjesmaker ben. In tegenstelling tot wat in de courant stond, ben ik van mening, dat het het Kollege in het geheel niet heeft be vreemd en verbaasd, dat ik een vrij pittig schrijven richtte tot de Raad. Het moe', het Kollege hebben verbaasd en bevi -"-’d, dat dit niet eerder ge beurde. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTl REDAKTIE: ,S ndio Ger Dijs', Schoolstr. 19 T le joon 05150-3596. W'il Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN. Abonnementsgeld f 4,per halfjaar i bij vooruitbetaling Postabonnementen j 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADV ERTENTIET ARIEV EN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1