snekerWkoerier en van „Van suikerspin tot steile wand Lodewijk Meeter heeft leiding in skütsjesilersklassement Het nieuwe rekreatiegebouw aa n het -Sneekermeer volgend voorjaar gereed IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan Dit jaar wordt fundering aangebracht. Notaris P. Feddema te Sneek overleden Skütsjesilen op de Fluessen Geef de schippers ruimte Openstelling postkantoor op Hardzeildag Verdronken zeiler nog niet gevonden 30 augustus eerste voetbalzondag voor K.N.V.B.-amateurs iJ* 'k rï n •L H I. Prachtige wedtrijden bij Eernewoude en op Sneekermeer donderdags en Verschijnt: maandags Postagentschap Blauwhuis wordt postagentschap met aanmerkelijk uitgebreide openingstijden. TWEE DAGEN FEEST IN GAASTMEER Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ia £1 tiiAij‘1 lk=.l:_,UPp) •l-rij; M SNEEKEH NIEUWSBLAD .1 Pocketboeken voor RONO Verkoop bouwterrein te Ijlst Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de DONDERDAG 30 JULI 1970 125e JAARGANG No. 60 KIMQWB-MN ^VOOR SNKEK EN OM8TREKBN T' -rr t’ balcorotor, dit deze dag is als er """I Wanneer alles volgens wens verloopt zal het nieuwe rekreatiegebouw op het Kolmeersland in het Sneekermeer vol gend jaar op Hemelvaartsdag officieel worden geopend. Tegelijk dus met de opening van het zeilseizoen 1971. Het nieuwe gebouw wordt gebouwd noorde lijk van de starttoren op een afstand van ongeveer zeventig meter. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld 4,per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling). ADVERTENTIETARIEVEN 16 vent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. 1 TERRAS 2 ZAAL 3 KEUKEN 4 MACAZ'JN 5 TOILETTEN 6 TOILETTEN 7 WINKELTJE KLEEDKAMER 9 KLEEDKAMER 10 SLAAPKAMER 11 TOILET K ZITKAMER 11 k 10 èW OltkUd C.HU J. (.....ha SNIIK, WTHimilHADtH u IJLST Maandag a.s. 2 uur ’s middags zal op de Fluessen het traditionele skütsje silen worden gehouden. Een uniek ge beuren op dit soms ruige water. Velen zullen het spannende schouwspel van de elkaar bekampende skütsjes dan ook beslist niet willen missen en zul len i er auto, brommer of boot naar Elahuizen gaan, resp de Fluessen op varen. Een deel van deze laatste groep, dus de bezoekers welke per boot de wed- Evenals voorgaande jaren zal ook jaar de dienstuitvoering van het Post kantoor te Sneek op Hardzeildag wor den gewijzigd. - De openstelling op volgt behalve voor de verkoop van zegels, de afgifte van poste-restante stukken en het afhalen van busrechtcorrespon- dentie is het kantoor om 11.00 uur voor de postdienst gesloten. De tweere briefpost-bestelling vervalt. De openstelling van de Telegraaf- en De telefoondienst ondergaat deze dag geen wijziging, terwijl ook de ontvangst en verzending van brief- en pakketpost normaal zullen worden uitgevoerd. mersbedrijf H. A. Boomsma en Zoon was de laagste met een bedrag van 151.380,exclusief BTW. Dit is de kale bouwsom. Het gebouw zal ook nog moeten worden ingericht, waardoor de totale kosten op ruim 200.000,kun nen worden geschat. Het nieuwe rekrea- ti?gebouw zal beheerd worden door een zgn. Beheersstichting, waarin zitting ztdlen hebben vertegenwoordigers van de gemeente Sneek,’ de Vereniging van Sneker Zakenlieden en van beide zeil verenigingen, de KZVS en SZC. Deze Stichting zal behalve het nieuwe ge bouw, ook de terreinen op het Kol meersland en de starttoren in beheer nemen. Zoals we in ons blad van maandag jl. berichtten is afgelopen zaterdag de 21- jarige H. Folker uit Zwljndrecht in het Sneekermeer verdronken, toen hij pro beerde de aanhangmotor aan een ge huurde kajuitzeiljacht aan de praat te houden. Hij is daarbij ongeveer ter hoogte van de Zoutepoel over boord geslagen en sindsdien doen de mensen van Je waterpolitie te Sneek en Lem mer veel pogingen zjjn stoffelijk over schot dreggend te vinden. Ook maandag en dinsdag zjjn de politiemensen in de weer geweest, nochtans zonder het ge wenste resultaat. Ook vandaag (don derdag) zouden zij weer gaan dreggen. Op zondag 30 augustus aanstaande gaan de KNVB zondagamateurclubs weer van start. De indeling van de Sneker clubs in de betreffende klassen hebben we reeds enkele weken terug ge publiceerd. De eerste klasser Sneek, landskampioen bij de zondagamateurs trekt op de eerste competitiedag in de Friese hoofdstad tegen Leeuwarden ten strijde. Gelijk dus al een interessante ontmoeting tussen twee Friese rivalen. LSC, uitl.-omend in de derde klasse A is dan gastheer van Frisia, terwijl ook de twee vierdeklassers uit de Water- poortstad voor eigen mensen aantreden. WZS ontvangt Tijnje en Black Boys gaat op het terrein in de Noorderhoek de strijd met Stiens aanbinden. De re serves van Sneek reizen met het „eer ste” mee, en gaan eveneens in Leeu warden hun krachten met de friese hoofdstedelingen meten. LSC 2 begint pas een week later. De blues hebben namelijk de eerste competitiedag vrij af. Op 6 september ontvangen ze Hee- renveen 3. alsook sheebal. Uw toekomst wordt voorspeld bij een waarzegster, de tech niek helpt u onder meer bij de autoscoo ter, zweefmolen,draaimolen en swingmill een handje En wie voor, tijdens, dan wel na een kermisbezoek de inwendige mens nog wat wil versterken kan zo al terecht bij een noga-suikerkraam, worstkraam, patat-frites wagentjes, pin da- en limonadekramen en twee ge bakkramen. De tenten, onder meer op het Martini- plein mogen vanaf zaterdagmorgen 8 uur voor het publiek worden openge steld. Vanaf dan zal het daar weer een gezellige drukte zijn. Een drukte, die slechts door slecht weer getemperd zal kunnen worden. Want dat de kermis bezoeken vooral de laatste jaren zou den teruglopen, wagen wij te betwijfe len. De komende vijf Sneekweekdagen zullen het uitwijzen. In het literair kwartier van de RONO op zondag 2 augustus (18.00-18.15 uur) bespreken Tini Mulder, drs. J. Pop, C. F. de Vries en Jan F. de Zanger re cent verschenen pocketboeken en pa perbacks. Dat zijn een bundel Russi sche misdaadverhalen, ”Wat fietst daar?”: een satirisch boekwerkje van Bod den Uijl (Nijgh en Ditmar), en een herdruk van ’’Swart mar Leaflik” van Watze Cuperus (Wever, Franeker). die er passeren of wie dan ook kan in het nieuwe gebouw terecht voor een hap, een dronk of voor het kopen van levensmiddelen. Dit najaar zal de fun dering worden aangebracht, terwijl met de bouw in het vroege voorjaar van 1971 zal worden begonnen. Op de funde ring wordt een muurtje van steen ge bouwd maar overigens zal het gebouw worden opgetrokken van een -tegen .weer, en wind bestand ijnde houtsoort. De grote zaal zal bereikbaar zijn via het terras en een toegang aan kant van het Sneekermeer. Indien mogelijk zal voor het gebouw een goede aanleggelegen- heid worden gemaakt. De aanbesteding heeft inmiddels plaatsgehad. Aanne- Dinsdag is op 69-jarige leeftijd overle den de heer Pieter Feddema oud-nota- ris te Sneek. De heer Feddema, die op 30 maart 1901 in Leeuwarden werd ge boren, bezocht in de Friese hoofdstad de christelijke H.B.S. en daarna notariaat. De heer T. van Lingen te Sneek heeft het gemeentebestuur van Ulst verzocht hem een perceel bouwterrein gelegen in het bestemmingsplan ’’Nijezijl” te IJlst te verkopen. Dit terrein aan de Ylostinslaan/ hoek Harinxmaweg is 465 vierkante meter groot. De verkoops prijs is vastgesteld op 9648,75. Een zelfde verzoek heeft het gemeentebe stuur van IJlst ontvangen van de heer G. J. te Winkel te Sneek, die ook aan de Ylostinslaan/ hoek Harinxmaweg een perceel bouwterrein groot 465 vierkan te meter wil kopen. De prijs bedraagt ook hier f 9648,75. B. en w. van IJlst stellen de raad voor tot verkoop te besluiten Op 23 en 24 juli werd in Gaastmeer twee dagen feest gevierd. Het weer was gelukkig goed alleen de 2de avond deed de regen wat afbreuk aan het spel. Beide dagen was het programma goed bezet maar alles werd in een vlot mpo afgewerkt. Er was veel publiek waaronder verscheidene zomergasten en talrijke oud-Gaastmeerders. Het bestuur van de Oranjevereniging en verdere medewerkers kunnen met voldoening op hun werk terugzien. Het was opn grö^+ feest voor een klein dorp. De afmetingen van het nieuwe gebouw zijn 32.40 meter lang en twaalf meter breed, terwijl het terras een afmeting heeft van acht bij twaalf meter. De to tale lengte van het gebouw met terras bedraagt dus ruim veertig meter. Het is een ontwerp van de Sneker architec ten G. W. Goodijk en G. Walinga. De zaal (2) heeft een afmeting van 18 x 9.60 meter met aan de westkant een bar, die plaats biedt aan twintig per sonen. Die zaal bevat rondom veel glas, zodat men een prachtig uitzicht heeft over het Sneekermeer, het Kolmeers land en het grootscheepsvaarwater. Aan de westkant komt een keuken (3) en een magazijn (4), die bereikbaar zijn via een open waranda, die aan de noordwestkant van het gebouw komt. Voor het magazijn komt een garderobe, terwijl aan de waterkant een winkel (7) is gepland. Via een gang bereikt men de toiletten (5 en 6) resp. voor dames en Leren, terwijl aan de overkant de kleedkamers (8 en 9) zijn. Het achter ste gedeelte is bestemd voor de beheer der, die daar een zitkamer (10) en een slaapkamer (12) tot zijn beschikking krijgt. Het ligt in de bedoeling dat het rekreatiegebouw het gehele seizoen ge opend zal zijn, zodat men er dagelijks terecht kan. Toeristen of kampeerders Ingaande 1 augustus 1970 wordt het P.T.T. poststation te Blauwhuis omge zet in een postagentschap. Dit postagentschap zal worden geves tigd in de kapperzaak annex sigaren winkel van de heer en mevrouw Van der Meer-Bootsma te Blauwhuis. In vergelijking tot de oude openstelling van het poststation zijn de openstel- lingsuren van het postagentschap aan merkelijk uitgebried. De openstellingsuren van het postagent schap zijn als volgt: maandag t/m vrijdag van 08.30- 12.00 u. en van 14.00-17.00 uur. ’maandagmiddags en op zaterdag is het postagentschap gesloten. Op het postagenschap kunnen alle post zaken worden af gewikkeld zoals: ze- gelverkoop, postpakketten, girostortin- gen, cheques, postwissels, rijkspost- spaarbank, telegrammen, A. O. W.- A. W. W. uitkeringen en telefoonge sprekken. studeerde Na zyn opleiding kwam hij op het kantoor van notaris Molenaar te Leeuwarden. Als candidaat notaris nam hij de notariskantoren in Anjum, Franeker, Ternaard en Leeu warden waar. In augustus 1948 werd de heer Feddema notaris in Sneek, waar hij notaris Banning opvolgde. In Leeuwarden had de overledene voor de C.H.U. zitting in de raad en in 1939 werd hij gekozen tot wethouder. Deze funktie heeft hij maar enkele jaren be kleed als gevolg van de bezetting door de Duitsers. Hij was erelid van de gymnastiekveren. Kracht en Vriend schap te Leeuwarden, vele jaren was hij voorzitter van de Vereniging „Oran je” te Sneek en toen hij deze funktie neerlegde wend hij benoemd tot ere voorzitter. Hij is voorts enige jaren re gent van het Old Burger Weeshuis ge weest en hij heeft verder zitting gehad in verschillende schoolbesturen, zowel in Leeuwarden als in Sneek. Ook op kerkelijk terrein heeft de heer Fedde ma tal van funkties vervuld. Zo was hij in Leeuwarden ouderling van de Hervormde kerk en eveneens ouderling van de Hervormde gemeente te Sneek. In Leeuwarden is de heer Feddema voorzitter geweest van de Evangelisa- tievereniging De Bijbel, een kwart eeuw was hij verbonden aan de zon- dagschoolvereniging in Leeuwarden, waarvan hij vele jaren het voorzitter schap vervulde. De heer Feddema was voorts lid van de Provinciale Kerkver gadering van Friesland, waarbij hij veel commissiewerk verrichtte. Na een rouwdienst om tien uur in de Martinikerk te Sneek vindt de teraar debestelling van het stoffelijk overschot zatirdag a.s. op de Noorderbegraaf- plaats te Leeuwarden plaats. Lodewijk Meeter heeft na twee geldige wedstrijden de leiding bij het skütsje silen 1970, dat dit jaar wat moeilijk uit de startblokken ging, omdat zaterdag wegens de harde wind de wedstrijd in Grouw moest worden af gelast, terwijl de wedstrijd op de Veenhoop maandag ongeldig werd verklaard voor de kam- pioenscompetitie. Bleven dus over twee wedstrijden, namelijk die in Eernewou de en die op het Sneekermeer, gisteren bij Terhorne gezeild. Lodewijk Meeter won de strijd op het Sneekermeer en heeft nu 7.9 punt. De Sneker Pan deed het in Eernewoude niet zo best maar gisteren eindigde Jan van Akker op een fraaie derde plaats. Jan van Akker is tiende in het klassement, maar de ach terstand is zeer gering. Het eerste skütsje-treffen van dit jaar, maandag op de door duizenden mensen omzoomde Wijde Ee en Grietmansrak bij d Veenhoop gehouden, had voor de commissie en de schippers een vreemd verloop. Naar de mening van schipper Hielke de Vries van het Eernewoudster skütsje was de commissie niet duide lijk geweest over de te varen route. De vaste jury deelde die mening en dat betekende in dit geval dat de gehele wedstrijd ongeldig werd verklaard. Wel werden de schippers in volgorde van aankomst de prijzen uitgereikt. Punten voor het kampioenschap werden echter niet toegekend, ’t Was overigens een prachtige zeilerij met veel spanning en wisselingen in het veld van tjalken. Er was voldoende wind en de regen die later oj. de middag viel, deed niets af aan Je spannende strijd, die door het publiek tot het einde toe werd gevolg. Jan van Akker deed het prima bij de Veenhoop en zijn vierde plaats was een uitstekend resultaat. De uitslag was als- volgt: 1. Rienk Zwaga Langweer, 2. Lo dewijk Meeter Huizum, 3. Cor Salverda Zuidwesthoek, 4. Jan van Akker Sneek, 5. Ulbe Zwaga Boornzwaag, 6. Siete Meeter Leeuwarden, 7. Sietse Brouwer Leeuwarden, 8. Tjitte Brouwer Heeren- veen, 9. Sietse Hobma Lemmer, 10. Sip- ke Tjerkstra Grouw, 11. Hattum Hoek stra Drachten, 12. Klaas van der Meu- len Woudsend, 13. Teake Brouwer Phi lips, 14. Hielke de Vries Eernewoude (uitgevallen wegens averij). J per KLM ondermeer naar Engeland verstuurd, waar ze waarschijnlijk reeds vandaag in sommige kranten zijn ge publiceerd. Ook gisteren op het ruime w van het Sneekermeer werd een prachtige strijd gestreden. Lodewijk Meeter was de grote man. Hij zege vierde op magistrale wijze, na Klaas van der Meulen en Jan van Akker van zich te hebben afgeschud. Jan van Ak ker herstelde zich duidelijk van zijn matige prestatie bij Eernewoude, door gisteren als derde te eindigen. Een goe de prestatie, die moed geeft voor de komende wedstrijden. Ulbe Zwaga en de schipper van het Heerenveenster skütsje protesteerden tegen elkaar we gens een bakboord/stuurboord kwestie. Ulbe Zwaga won dit protest, waardoor Tjitte Brouwer gediskwalificeerd werd en veertien strafpunten opliep. Ulbe Zwaga eindigde in dit treffen op de 5 de plaats, Heerenveen finishte als zesde. Door de diskwalificatie zakte Heeren veen naar de negende plaats in het klassement. De uitslag in Terhorne was: 1. Lodewijk Meeter, 2. Klaas van der Meulen, 3. Jan van Akker, 4. Sipke Tjerkstra, 5. Ulbe Zwaga, 6. Rienk Zwaga, 7. Sietse Hobma, 8. Siete Mee ter, 9. Hattum Hoekstra, 10. Teake Brouwer, 11. Hielke de Vries, 1 Cor Salverda, 13. Sietse Brouwer, 14. Tjitte Brouwer (gediskwalificeerd). Het klas sement na twee wedstrijden luidt: 1. Lod. Meeter 7.9 p., 2. Siete Meeter 8.9 p., 3. Sipke Tjerkstra 9 p., 4. Sietse Hobma 9 p., 5. Rienk Zwaga 10 p., 6. Ulbe Zwaga 11 p., 7. Klaas van der Meulen 11 p., 8. Jan van Akker 13 p., 9. Tjitte Brouwer 17 p., 10. Cor Sal verda 20 p„ 11. Teake Brouwer 22 p., 12. Hattum Hoekstra 22 p., 13. Sietee Brouwer 24 p., 14. Hielke de Vries 25 P- strijd volgen, heeft de neiging, alles van zo dicht mogelijk mee te willen maken. Erger, met de skütsjes op te varen, of dicht langs de vaarroute voor anker te gaan. De organiserende kommissie wijst er met klem op dat dit ’n levensgevaarlij ke zaak is, en herinnert er aan, dat er vorig jaar op het Heegermeer nog een jachtje door een skütsje is over varen, hetgeen toen wonder boven won der nog zonder persoonlijk letsel afliep. Als gevolg van de in uitvoering zijnde baggerwerken op de Fluessen is daar een abnormale situatie ontstaan t.o.v. vorige jaren, doordat er buisleiding deels boven, deels onder water gelegd is. De skütsjebemanningen zullen van de ze positie precies op de hoogte worden gebracht, en zullen weten dat hun uit wijkmogelijkheden plaatselijk zeer be perkt zullen zijn. De Fluessen met ogenschijnlijk een zee van ruimte, zal dit jaar voor de skütsjes plaatselijk beperkingen opleggen t.a.v. hun bewe gingsvrijheid. Om ongelukken te voorkomen, en de >3kü*sjeschippers in de gelegenheid te stellen hun koers'te varen, is-het nood zakelijk, dat een ieder ruim buiten de vaarroute voor anker zal gaan. Tevens zal dat gedeelte van de route dat ge kruist moeten worden tegen de wind in zal moete: worden gevaren vrij dienen te zijn van schepen. Dit geldt ook voor rondvaartboten. Als u per boot op de Fluessen arriveert neem de windrichting op, kijk hoe de oranje boeien van de wedstrijdroute lig gen, en kies dan Uw positie. Weest sportief, denk aan Uw eigen vei ligheid, en blijft uit de buurt. Ook de kermis met zijn vele verschil lende vormen van vermaak, beziens waardigheden etcetera zal dit jaar tij dens de Sneekweek niet ontbreken. Het gehele Martiniplein zal van zater dagmorgen aanstaande tot en met vol gende week woensdagavond laat weer zijn bezet door zo’n slordige vijfentwin tig tenten, variërend van steilewand voorstellingen tot verkoop van suiker spinnen, van schiettent tot kinderair- tax. Op het Oud Kerkhof zal menig een zich weer vermaken met de lijn trek- en bussensport, verder komt daar een draaibord en onder meer een no- gatent en suikerkraam. Tegenover V. en D. komt net als de voorgaande ja ren weer de gebakkraam. De zelfde lek kernijen als hier kan men ook bekomen bij een kraam tegenover restaurant Van der Wal op het Waagplein, waar tevens de kinderen met een airtax een verre reis kunnen ondernemen. Bij Leeuwenburg komt een snoep/pinda- kraam cn ondermeer zal men zich daar alvorens door de Galigastraat het Mar tiniplein te bereiken zich van diverse feestartikelen kunnen voorzien. Onge veer 35 tenten en kraampjes komen deze Sneekweek in de Waterpoortstad te staan, waarvan ’t leeuwenaandeel op het Martiniplein. Om maar met de at tracties te beginnen: aanwezig is ook weer de steilewand, een grote lachsple- geltent en een curiosaschow, alsmede een sporttent. Ook zal men zich weer kunnen bezighouden met verschillende spelen, waarbij de prijzen vanzelfspre kend niet ontbreken. De sportievelingen kunnen terecht bij twee bumperspelen, de hollycranes een bulldozerschuifspel, uiteraard de schiettent, hoepla, een klokkenspel rolbalspel en f SNEEKER NIEUWSBLAD ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. ROTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs‘, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 STRAFFE WIND Dinsdag zeilden de skütsjes een fraaie wedstrijd met een straffe wind waar door er heel veel van de schippers en ’-emanning werd gevergd. Ondanks de krachtige wind brachten alle tjalken de wedstrijd tot een goed einde. Opnieuw waren er duizenden bezoekers, veel meer dan vorig jaar. Het was de dag van Siete Meeter, die ondanks een „zwakke’ mast deze wedstrijd over vijf ronden na drie uur varen zegevierend beëindigde. Er werd dinsdag heel wat vakm .nschap van de schippers geëist en ze hebben getoond, dat ze dat be zitten. Het skütsje-treffen in Eernewou de had een boeiend en spannend ver loop. Even was er de dreiging dat Eer newoude ’t voorbeeld van Grouw moest vjlgen, want het waaide hard. In tegen stelling met zaterdag werden dinsdag geen windstoten verwacht en dat gaf de doorslag. De vrij krachtige wind zorgde voor een schouwspel vol vaart en actie, zodat de kijkers volop hebben genoten van een machtige wedstrijd, die voor de Sneker Pan een ietwat teleurstellend verloop had. Voor het Snitser skütsje was slechts een tiende plaats wegge legd. Siete Meeter won onbedreigd en hij toonde op deze prachtige skütsje- silersdag over een uitstekende stuur manskunst te beschikken. De uitslag luidt: 1. Siete Meeter, 2. Sietse Hobma, 3 Tjitte Brouwer, 4 Rienk Zwaga, 5 Sipke Tjerkstra, 6. Ulbe Zwaga, 7. Lo dewijk Meeter, 8. Cor Salverda, 9. Klaas van der Meulen, 10. Jan van Ak ker, 11. Sietse Brouwer, 12. Teake Brouwer, 13. Hattum Hoekstra, 14. Hielke de Vries. FRAAIE DERDE PLAATS VOOR SNEEK Gisteren werd op het Sneekermeer bij Terhorne gezeild en opnieuw was het skütsje-treffen een lust voor het oog. En opnieuw was de publieke belang stelling zeer groot, evenals het entoe- siasme. Ondermeer van de internatio nale O.K.-jollen-zeilers die in ons land zijn voor het Europees kampioenschap. Deze groep, bestaande uit Scandina- viers, Engelsen, Duitsers, Fransen en Belgen, heeft talrijke foto’s en films ge maakt. Enkele foto’s zijn gisteravond

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1