Mr. H. P. Linthorst Homan 17e Schipper in de Orde van de Sneker Pan - snekerWkoerier 3 Officiële opening 35e Sneek-Week in stadhuis Een stralende en zonnige start van 35ste Sneek-Week Wil de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER A DEE L IJLST en i N Officieel Orgaan van f Eerste Sneek-Week-dag Strijd om landstitel start op 19 augustus in Oud-Beierland Stoffelijk overschot van verdronken zeiler gevonden W SNEEKER NIEUWSBLAD Burgerlijke Stand W ymbritseradeel Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en WH !5 SNEEKER NIEUWSBLAD de ,orde” op. Het Sneekermeer bood weer een fan- WISSELPRIJZEN SNEEKER ZEILCLUB 22 m2-klasse: 16 m2-klasse Al: Valkenklasse A: Flitsklasse A: Vaurienklasse A: Schakelklasse Al: Pampusklasse: donderdags en Spankerklasse: Randmeerklasse: Flying Juniorklasse: O.K. Jollenklasse: Vrijheidsklasse A: Topklasse: Finnjollenklasse: Sternklasse A: B. Timmer jr.. Haren R. E. Wester, Grouw R. Everdij, Arnhem R. Mees, Beverwijk B. van der Pal, Grouw UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Een opname van de strijd in de Stern klasse, die saterdag werd verzeild. Drie deelnemers uit Amsterdam zouden hier bij vooraan eindigen. (foto Studio Ger Dijs) MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 125e JAARGANG No. 61 Verse jnt: maandags Olllciol 0»>n Iininlea SN1IK. WYMBRITSERADEEL IJLST ’.In deze route de Goeingarijpsterpoel opgenomen. FANTASTISCH van 24 t.e.m. 31 juli 1970 Geboren: Klaas, zv Wimke Elzinga en Martje Hoeksma te Gaastmeer; Erik zv Yeb Seffinga en Antje de Boer te N’jland. Gehuwd: Geen. Overleden: Geen. De wisselprijzen van de S.Z.C. werden zondag alsvolgt verdeeld: Regenboogklasse: 30m2-klasse: A. D. van Ingen Schenau, Oegstgeest C. A. Outerman, Elburg L. J. A. de Wit, Sassenheim U. de Jager, Lemmer Tj. Geveke, Leeuwarden H. R. Schaap, Deersum J. Helder, Paterswolde B. Resink, Deventer O. A. Zweep, Sneek P. van der Zwaag, Joure J. Faber, Groningen O. R. Molenaar, Amsterdam Vrijdagavond, tijdens de officiële opening van de 35ste Sneek-Week in de erg hete en overvolle raadzaal, is de zeventiende Schipper in de Orde van de Sneker Pan benoemd. Tot veler verrassing en niet in de. laatste plaats van hem zelf, werd de „jongste” Panschipper de oud-coinmissaris van de Koningin in Friesland, mr H. P. Linthorst Homan die, toen de burgemeester reageerde docr op te merken „ik had geen flauw idee dat dit zou gebeuren”, van Sneek mr. B. van Haersma Buma, de benoeming bekend maakte, prompt Niettemin was mr. Linthorst Homan bijzonder ingenomen met deze onder scheiding, die hij graag aanvaardde. De benoeming vond plaats op advies van de beide zeilverenigingen. De voorzitter van het Sneek-Week-Comité dokter J. W. van der Zijpp zei het zo: „de heer Linthorst Homan past precies in het gezelschap van Panschippers, want hij kan zeilen èn praten; deze on derscheiding is volkomen verdiend. enkele fraaie kruisrakken, waarin veel strijd werd geleverd. was - Aan de vooravond van het belangrijk ste en grootste zeilevenement in ons land ging het in het stadhuis weer ge zellig toe, ondanks de vrij hoge tem peratuur in de grote raadzaal. Toch is het te merken dat de raadzaal air-con- ditioning is, want zo broeiheet als in andere jaren was het er beslist niet. De toespraken duurden niet al te lang, hoewel het tijdschema lichtelijk over schreden werd. Maar dat kwam mis schien omdat wat te laat werd begon nen. De Snitser Skotsploech verzorgde vooraf een dansdemonstratie voor het stadhuis, die werd gadegeslagen door veel belangstellenden. Prettig en tevens kenmerkend voor de sfeer was dat het publiek meedanste. Zo zagen wij dat burgemeester Van Haersma Buma, diens collega van Wymbritseradeel, de heer 3. W. Cazemier, oud-burgemees- ter L. Rasterhoff en de voorzitter van het Sneekweek-comité, dokter J. W. van der Zijpp zich ook aan een Skots- ploech-dansje waagden. Na dit geslaag de optreden begon in feite de officiële opening van de Sneek-week. Toen we zen de verlichte wijzers van de klok in de Martinitoren reeds 8.30 uur aan. jachthavens zijn vol, de grachten en ka nalen zijn vol en de accommodatie op het starteiland is zeer matig, terwijl het kampeerterrein bij het Sneeker meer niet aan de eisen voldoet. Er is nergens gelegenheid rustig aan te leg gen, terwijl Sneek op het gebied van de watersport juist een naam heeft te verliezen” aldus dokter Van der Zijpp, de brug over het Jachthavenkanaal te Sneek (gepland in het uitbreidings plan De Domp), de brug der zuchten wilde noemen. Drie jachthavens worden door die brug opgesloten en wie haalt het nu in zijn hoof J om juist daar een brug te plannen. Wenselijk noemde hij het uitdiepen en breder maken van de Joustervaart, het Kolmeersgat moet dicht en hét Schareiland dient te worden opgehoogd, evenals de noordpunt van het Kolmeersland. Ook over de vervui ling van het water was hij erg veront rust. h m geschonken door de club van Pan schippers bij zijn afscheid als burge meester, aan de voorzitter van het Sr,eek-week-comité aan. Deze fraaie wisselbeker zal dit jaar verzeild worden in de Regenboogklasse. Zoals bekend wordt deze beker in alle klassen in de Sneek-week verzeild en wanneer alle klassen een beurt hebben gehad, gaat de fraaie trofee naar het Fries Scheep vaartmuseum. Burgemeester mr. B. vin Haersma Buma had het laatste woord: hiermede is de opening geslo ten.” hij zei. Hij hield de spanning er overi gens wel in, maar tenslotte kwam dan toch het verlossende woord: „De be noeming van een Schipper in de Orde van de Sneker Pan aan degene die door zijn stimulerende aanwezigheid als gei ler onder de zeilers op onnavolgbare wijze heeft bijgedragen aan de zeilsport in het algemeen en de Sneek-week in het bijzonder". Deze keer geen Fries, zelfs geen Hollander, maar een Drent, namelijk mr. H. P. Linthorst-Homan uit Grouw, oud-commissaris der Ko ningin in Friesland. De heer Linthorst Homan heeft in zijn leven vele petten op gehad, maar er is geen pet die hem zo goed staat als de zeilerspet”, aldus mr. B. van Haersma Buma, die de nieuwe benoemde Pan-schipper de speld van de „orde” opspeldde en de bijbe horende oorkonde overhandigde. „Ik dacht dat ik was uitgenodigd omdat ik mee doe als zeiler in de 22 m2-klasse” flapte de Commissaris er uit. Oud-bur- gemeester Rasterhoff was de eerste die zijn mede-schipper gelukwenste. ZEILEN EN PRATEN De voorzitter van het Sneek-week-co- mité, dokter J. W. van der Zijpp zei in zijn toespraak dat de oud-commissaris is opgenomen in een zeer geselecteerd gezelschap, waar hij precies in past. Er zijn namelijk schippers die zeilen, en schippers die alleen maar prate maar er zijn er ook die zeilen en pra ten tegelijk. De voorzitter dankte de ge meente voor de toegezegde bijdrage, „hoewel ik niet weet hoeveel u aan ons hebt overgemaakt”. Dokter maak te enkele kritische opmerkingen, nadat hij eerst nog de heren D. van der Werf en J. Doevendans dank had gezegd voor hun activiteiten inzake het „financiële veilig stellen" van de Sneekweek. „De tastisch schouwspel. Op het meer voe ren honderden schepen met witte of ge kleurde zeilen, met kleurige ballonfok- ken, terwijl daarnaast nog honderden toerzeilers motorbootvaarders het wa ter bevolkten. Ook ’t Kolmeersland, het Schareiland, de Joustervaart. de „overkant” de Lytse- en de Greate Griene boden een fleurige aanblik. Veel schepen lagen in het Sneekermeer langs de routes, die de zeilers moesten vol gen, gemeerd. Dat was voor de deel nemers wel eens lastig, want in het grote kruisrak van de start tot aan de eerste boei, zocht men vaak het ruime water op. Die in het meer gemeerde boten vormden hier en daar een hinder nis. ’t Was weer druk, overal, op het Kolrr eersland, maar ook langs de oe- De data, waarop de kampioen bij de z^ndagamateurs tegen die bij de zater- dagamateurs in het veld aantreedt zijn bekend. Op woensdag 19 augustus trekt „Sneek” naar Oud-Beierland (Zuid- Holland) om daar SHO te bestrijden, terwijl zes dagen later op 25 augustus de mannen uit de Hoeksche Waard in de Waterpoortstad te gast zijn op het terrein aan de Lemmerweg. Het lag eerst in de bedoeling beide kampioens wedstrijden op een woensdag af te wer ken, maar SHO had voor 26 augustus reeds een jubileum-receptie vastgesteld, vandaar dat de „return-ontmoeting” een dag eerder wordt gespeeld. Beide wedstrijden beginnen ’s avonds om 18.00 uur. Donderdagmiddag om tien minuten over vijf is het stoffelijk overschot van de zaterdag 25 juli op het Sneekermeer verdronken 21-jarlge H. Folker uit Zwijndrecht gevonden. Het was de heer Regts uit Nieuwebrug - deze voer op dat ogenblik vlak langs de wal - die het "jk bij. Heerenzijl, hoek Sneeker- meer/Zoutepoel zag drijven. Hij heeft hiervan dadelijk de R.P. te Terhorne in ..ennis gesteld. Deze heeft dit op haar beurt weer per mobilofoon aan de waterpolitie van Sneek doorgege ven, die ’s middags bij het Skütsjesilen bij Langweer was geweest. Per speed boot spoedde deze zich naar Heerenzijl om daar het stoffelijk overschot aan boord te nemen en vervolgens naar de begraafplaats te Terhorne te brengen. WEER GESCHEIDEN Evenals vorig jaar waren sitart en fi nish ook nu weer gescheiden. Als finish- schip fungeerde De Zevenwolden van de zeilvereniging te Lemmer, ’t Is vo rig jaar goed bevallen deze scheiding, want met al die schepen is het niet meer doenlijk de start en de finish voor de starttoren te houden. Overigens is het oor het publiek aan de wal minder aantrekkelijk dat de finish zo ver ver wijdend is. Men ziet de schepen nu niet finishen en er kunnen zich spannende momenten voordoen bij de eindstreep. Daar staat tegenover, dat het publiek heeft kunnen genieten van heel erg mooie starts, vooral in de grote klassen met veel deelnemers, zoals de Valken klasse, de 16 m2-klasse, de Regenboog klasse, de Schakelklasse, de Pampus klasse, om zo maar enkele te noernen. Tn dat vergoedt dan weer veel, want tenslotte moest gekozen worden en men heeft gekozen, evenals vorig jaar, voor het zeilen door de zeilers. Vandaar ook die prachtige banen, waarvan het wed- strijdcomité acht verschillende in voor raad heeft. HONGERIG EN DORSTIG Er werd veel gegeten en gedronken. In de tent van Hollema, ja hij is er weer, had men druk werk de dorstige kelen te laven, Bertus Poiesz had flin- k af zet in ijs en ook de broodjes met worst vonden gretig aftrek. Er was nog een verkooptent, waar kip, zoutep en zure haring, vis en rolmops genuttigd konden worden. Ook daar had men knap werk. Kampeertenten gaven aan het Kolmeersland een kleurrijk gezicht, de Roode Kruis vlag wapperde er ook, als teken dat de Rode Kruis kolonne uit Sneek present was. (vervolg op pagina 5) XI1UWB-ZN ADVlSTOITUbLlD^ «jVOOK RNIZK SN OMBTBSBBK INGENOMEN Mr. H. P. Linthorst Homan kon in zijn dankwoord nog net uitroepen, dat hij zeer ingenomen en vereerd was met de hem toegekende onderscheiding want terwijl hij zijn toespraak zou beginnen begonnen het Stedelijk Muziekcorps Sneek en de Chr. Muziekveren. Har monie met volle inzet spelen, waardoor de nieuwe Panschipper zijn toespraak moest onderbreken. Het gezelschap be gaf zich daarop naar het bordes van het stadhuis, om de muzikale klanken van de korpsen te beluisteren. Terug in de raadzaal bood oud-burgemeester Rasterhoff de „Rasterhoff-wisselbeker”, I Een belangrijk ogenblik vrijdagavond bij de opening van de Sneek-week in het stadhuis. Burgemeester mr. B. van Haersma Buma heeft net bekend ge maakt dat de oud-commissaris der Ko ningin in Friesland mr. H. P. Linthorst Homan tot schipper in de Orde van de Sneker Pan is benoemd. Hiér speldt Sneek’s eerste burger hem de speld van (foto Studio Ger Dijs) VEEL BELANGSTELLENDEN Ook nu waren er weer veel belangstel lenden naar het Sneker stadhuis geko men Zo nu kon Sneek’s eerste burger een groot aantal Pan-schippers het vol tallig college van b. en w. van Wym britseradeel, de besturen van de beide zeilverenigingen, van de Vereniging van Sneker Zakenlieden van de Raad voor Sport, Recreatie en Jeugdwerk, afge vaardigden van klasse-organisaties en tal van andere genodigden verwelko men. Voor burgemeester mr. B. van Haersma Buma was het de eerste keer dat hij de Sneek-week-gasten in de gro te raadzaal mocht toespreken. In zijn fv spraak zei de burgemeester dat er weer enorm veel werk is verzet voor deze Sneek-week en daarvoor bracht b dank namens het gemeentebestuur. „Eigenlijk zit oud-burgemeeester L. Rasterhoff aan de verkeerde kant van het katheder, want zo’n fervent water sporter als hij, ben ik niet en we zul len het resultaat van deze avond maar moeten afwachten”, aldus de burge meester, die voorts verkondigde dat hij tijdens de vierde Sneek-week in Sneek kwam wonen en dat hij bovendien zijn vrouw op het Sneekermeer heeft ont moet. Dat leverde een applausje op. Hij bleek van mening dat de Sneek week een gebeurtenis is, die zijn weer ga niet vindt. „Het Sneker zeilfestijn is van een nationale allure, dat hoort bij de wezenstrekken van de stad Sneek en vervlochten is met het wezen van de stad”. KOLMEERSLAND De burgemeester onthulde dat er enke le belangrijke beslissingen rondom het Sneekermeer zijn gevallen. Daar is de totstandkoming van het Recreatieschap Sneekermeer door Sneek en Wymbrit seradeel, het totstandkomen van de Beheersstichting Kolmeersland, dat ook van groot belang is en daarnaast zal het nieuwe recreatiegebouw op het starteiland, waar al jaren voor gestre den wordt, volgend jaar gereed zijn. De bouw is gegund aan aannemersbe drijf Fa. H. A. Boomsma en Zn. in Sneek. „Niets staat de bouw meer in de weg”, aldus de burgemeester. De burgemeester betoogde vervolgens dat de Zuidwesthoek steeds meer in de re- creatiebelangstelling komt te staan. Hij bepleitte verder (mocht de weg van Sneek naar Koudum worden aangelegd) de touw van een tunnel onder de In- thiemasloot. De aanwezige waterspor ters waren het hier uiteraard helemaal mee eens. PAN-SCHIPPER De aanwezigen hadden bij het betreden van de raadzaal allemaal het fraaie fotoboek „Dit is Sneek” ontvangen. Na dat de burgemeester het Sneek-week- coinité h. d toegezegd dat de gemeente lijke bijdrage was overgemaakt, kwam de belangrijkste gebeurtenis bij deze opening namelijk de benoeming van de nieuwe Pan-schipper. Dat was voor de burgemeester een eervolle taak, naar De eerste Sneek-weekdag was een stra lende zomerse dag, die bijzonder veel zeilgenot heeft gegeven. Er was volop zon, er heerste een aangename tempe- rutuur en de wind kwam constant uit noord oostelijke richting. De wedstrijden hadden een vlot verloop en omstreeks kwart voor vijf werd het laatste wed- strijdschip afgeblazen. De banen waren niet al te lang en de grotere klassen hadden iets meer dan twee uur werk om het te zeilen traject af te leggen. Dat kwam natuurlijk, omdat de wind niet verstek liet gaan, integendeel, Aeo lus blies in de loop van de middag een ietsje krachtiger over het zonovergoten meer dan eerder op de dag. Een prach tige .tart van de 35ste Sneek-week. „Het kan niet beter” zeiden zeer te vreden leden van het wedstrijdcomité, dat de zaken weer uitstekend in de hand had. ’s Morgens werd gestart met baan L. te laten varen voor de kleine scheepjes. Deze baan, de noord-oost/ zuid-west baan had een lengte van 10.7 kilometer en liep van de start naar boei 5 in omgeving grootscheepsvaar- water, een in-de-winds rak, dan een voor-de-winds rak naar boei 12 in de Gossepalen, vervolgens weer in de wind naar boei 23 voorbij Heerenzijl, terug mar boei 14 naar de finish bij het finishschip in de Gossepalen. Baan B. was aanmerkelijk groter maar ook hier ABONNEMENTEN. Abonnementsgeld f 4,per hal) jaar by vo'v uitbetaling Postabonnementen 6, per halt laar bij vooruitbetaling ADV EET NNT IET HUI NV EN Ui eut per mm ingezonden mededelingen dubbel tarief, n ontrokt lagere mm-prys ADMINISTRATIE; Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4283 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE; .Studio Ger Dijs, Sclioolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebnnk Telefoon 05150-5323 Om acht uur op de morgen van de eerste Sneek-Week-dag luidde volgens goede traditie het klokje in het torentje van het stadhuis als sein dat de Sneek-Week was geopend. En dat terwijl aan de vooravond de officiële ope ning van het zeilfestijn had plaatsgevonden met veel muziek, dans en toe- spraken Maar het eigenlijke startschot viel zaterdagmorgen om tien minu ten voor tien .toen vanuit de starttoren het eerste waarschuwingssignaal klonk, om de zeilers in de O.K-Jollenklasse B er aan te herinneren, dat zij om precies tien uur het spits moest af bijten. De Sneek-Week 1970 met bijna achthonderd deelnemers was begonnen. En van tien uur ’s morgens tot vij minuten voor half drie werden om de vijf minuten, met enkele pauzes van doorgaans een kwartier, de deelnemers in de verschillende wedstrijdklassen over de startlijn gedirigeerd. ■.-.■x»-:-.-..'ll I -J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1