snekerWkoerier .ifi Ook vierde Sneek-Week-dag was een kostelijke zeildag FRIESLAND WINT GROEPSWEDSTRIJDEN 16m2-KLASSE de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST van en Laatste vlucht van Bamberg t --a P. Zijlstra 25jaar directeur van bejaardentehuizen Kampioenschappen N.N.W.B. op Sneekermeer en Beulakerwiede De derde Sneek-Week-dag gaf kostelijk zeilgenoegen II Friezen leden kleine nederlaag in teamwedstrijd Regenbogen De vierde Sneek-Week-dag, de eerste waarop de „Koninklijke Zeilvereniging Sneek” de baas was op de toren, is opnieuw, het wordt haast eentonig, een Prachtige zeildag geworden. Dat zat er in de vroege morgenuren, zo meende men, aanvankelijk niet in, want de lucht was grauw en kil. Wel stond er een matig briesje, maar de meningen waren over het algemeen zodanig, dat men enigszins teleurstellend het hoofd schudde. Maar al spoedig brak de zon door, de wind werd iets krachtiger en in de middag was het helemaal „je van het”. Gewoon een ideale zeildag en welhaast nog moooier dan de drie voorgaande dagen. W SNEEKER NIEUWSBLAD en de P.V. l’Estafette Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD M- o f SNEEKER NIEUWSBLAD I WISSELPRIJZEN K.Z.V.S. 22 donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Regenboogklasse: 30 m2-klasse: 22 m2-klasse: Pampusklasse: Randmeerklasse: Valkenklasse A: 16 m2-klasse Al: Vrijheidsklasse Al: Sternklasse A: Finnjollenklasse: Flitsklasse: Topklasse: Flying Juniorklasse: Schakelklasse Al: Tjotters: Verschijnt: maandags DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 125e JAARGANG No. 62 Een prachtig gezicht biedt telkens weer de strijd in de Regenboogklasse, waar van hier een opname. (foto Studio Ger Dijs) Begonnen werd met een matige ooste lijke bries, zodat de regenboogzeilers in de teamwedstrijd Holland-Friesland de baan C. (oost/west) moesten varen- De kleinere klassen zeilde de baan N. maar later werd de wind iets noorde lijker, waardoor de baan B(noordoost/ zuidwest) gevaren moest worden. In al le banen zaten weer prachtige kruisrak ken, waar menige strijd is gestreden. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o '1* (Nfaltal o,,... 4» SNEU. WTMI1I1SEUDEU UUT OaSXXZ De wisselprijzen van de K.Z.V.S. naar de resultaten van woensdag zijn alsvolgt verdeeld: Bouw van Wijk, Woubrugge H. Geveke, Leeuwarden R. Dijkstra, Schellingwoude G. K. Pauli, Den Haag R. Mees, Beverwijk J. K. de Boer, Hardegarijp B. N. Ooms, Hilversum C. de Haas jr., Breukelen H. C. Innemee, Amsterdam J. Faber, Groningen B. van der Pal, Grouw P. v. d. Zwaag, Joure B. Timmer jr., Haren H. Amsterdam, Sneek P P. Piersma jr., Heeg De „Burgemeester Rasterhoff-beker" is dit jaar gewonnen door U. Jager Lemmer in de regenboogklasse gerekend naar de resul taten van zondag en woensdag. Er waren dit jaar veel minder bezoekers met de auto naar het zeilen gekomen, maar het aantal dat per boot het Snee kermeer bezocht was daarentegen gro ter dan voorgaande jaren. Op alle moge lijke plaatsen hadden zij aangelegd, zoals uit doza foto van Ger Dijs wel NMNh ze dan vaak geen al te beste start had den, gingen ze over stuurboord, maar dan vonden ze veelal de voor anker liggende schepen op hun weg. We za gen op deze derde Sneek-week-dag slechts twee valse starts, namelijk bij de Vaurienklasse A. en bij de Schakel klasse A. Dat scheelt - stukken in tijd. De Valkenklasse A. ging nu correct uit de startblokken. Driemaal was in dit geval geen scheepsrecht. Overigens was deze zeildag precies zo als de beide voorgaande, althans wat het program ma betreft. PRESTATIES Na drie dagen zijn er verschillende zei lers, die bij wijze van spreken de hoofd prijs al hebben gewennen. Deze zeil- cracks hebben namelijk allemaal drie overwinningen op hun naam staan en dan moet er al heel wat gebeuren om de hoofdprijs nog mis te lopen. Drie overwinningen boekten B. Timmer jr. uit Haren in de Flying Juniorklasse A., O. R. Molenaar uit Amsterdam in de Sternklasse A, Piet van der Zwaag te Zaterdag en zondag wordt een begin ge maakt met de zeilkampioenschappen van de Noord Nederl. Watersport Bond. Deze zeiltitelstryd wordt op twee plaat sen gehouden, namelijk op het Sneeker meer en op de Beulakerwiede. Op het Sneekermeer wordt gezeild op 8 en 9 en op 15 en 16 augustus in acht klassen; Valkenklasse, 30 m2-Klasse, Re genboogklasse, Vrijheidsklasse, 22 m2- klasse, 16 m2-klasse, Finnjollenklasse en Pampusklasse. Op de Beulakerwiede wordt gezeild in drie klassen, namelijk de O.K. Jollen- klasse, de Topklasse en de Schakelklas se en wel op 15 en 16 en op 22 en 23 augustus. In de Valkenklasse met vijf tien deelnemers moet D. Resink uit De venter de titel verdedigen, in de 30 m2- klasse met vijf deelnemers is dat Tj. Geveke uit Leeuwarder.. De Regenboog klasse telt elf deelnemers en hier is het H. de Vries, die zal trachten de noorde lijke zeiltitel te prolongeren. In de Vrijheidsklasse zijn er negen deelne mers en Onno Zweep zal beslist probe ren voor de derde achtereenvolgende maal de blauwe wimpel in ontvangst te nemen. De 22 m2-klasse telt negen deel nemers en tot hen behoort ook titelhou der ir. Bonnema uit Hardegarijp. De 1" m2-klasse is met 21 deelnemers de grootste klasse en hier is het J. W. Al- kem; ui. Groningen, die de titel rr t verde igen. De Pampusklasse is met tien deelnemers knap bezet. Titelhouder is Hz' sel Donker. Op het Sneekermeer komen in totaal 91 zeilers tussen start en finishlijn, op de Beulakerwiede zullen 37 zeilcracks elkaar de hoogste eer be twisten. Onze oud-stadgenoot de heer I’. Zjjlstra, die voorheen onder meer directeur van Cruycebroederhof was is 25 jaar achter een werkzaam geweest als directeur van verschillende bejaardentehuizen, is thans direkteur van het bejaar dentehuis Ravenstein te Geldermalsen. De heer Zijlstra is mede-oprichter van „e vereniging van direkties van tehuizen voor bejaarden in Nederland. Hiervan is hij steeds penningmeester geweest en hij is dat nog. Verder is de, thans in een vrijstaande villa te Geldermalsen Later op de middag ging de wind weer uit oostelijker richting waaien, waar door opnieuw de baan C. werd inge last. De 16 m2-zeilers in de AI-klasse vroegen om baan 3., waarschijnlijk om dat zij die mooier vonden of omdat zij niet te veel ophadden met die kruis rakjes in de Goengarijpsterpoel, die in baan C. voorkwamen. Het bleef echter de C-baan. Er was op deze vierde Sneek-week-dag weer een grote belang stelling en op het Kolmeersland was het dan ook weer echt gezellig, vooral in de middaguren, toen, met name jon geren, lagen te luieren en te zonnen. Er waren ook weer veel zeilers die te vroeg over de startlijn gingen en dan werden teruggeroepen. Die toeter schijnt men dan slecht te horen, voor al bij de hoge boei. Daar komt nog bij dat de wind naar de toren toe kwam waardoor waarschijnlijk voor de te vroeg gestarte stuurlieden het terug- roepingssignaal niet waarneembaar is. Daar staat tegenover dat het terugroe- pingsnummer duidelijk wordt getoond. Misschien dat „sjitte” beter is? Maar er zijn ook zeilers die wel terugkomen en die to-’i niet te vroeg over de start lijn zeilden. Dat overkwam Jack de ^VOOR BREEK EN OMSTREKEN woonachtige, heer P(ieter) Zijlstra lid ven de overlegcommissie. Van het pro vinciaal bestuur maatschappelijk werk in Friesland is hij tevens lange tijd lid geweest. In 1945 is hij op 15 augustus i" Mak- kum begonnen als dir. van ’t bejaarden centrum „Avondrust”. Van 17 augustus ’49 tot 17 juli ’51 voerde hij de direktie in „Avondrood” op Terschelling. Daar na is de heer Zijlstra tot 1 oktober 1968 directeui geweest van het Cruycebroe derhof in de Kruizebroederstraat in de Waterpoortstad. Ook is bekend, dat hij in de periode waarin hij de directie voerde in het in ternaat op Terschelling onder meer aan een 13-tal russische ontheemde be jaarden, onder wie ’n priester die voor dien kolonel in het leger was geweest, onderdak heeft verschaft. Het kan niet op! Na twee uitstekend geslaagde zeildagen was de derde Sneek-Week-dag zo mogelijk nog beter. Opnieuw een stralende dag met iets meer wind dan op de voorgaande dagen. Alle ingrediënten waren aanwezig om ook deze dag, de laatste waarop de S.Z.C. de seepter zwaaide, tot een kostelijke zeildag te maken. Door de gunstige omstandigheden hadden de wedstrijden een vlot verloop, de wedstrijdschepen kwamen nu niet allemaal tegelijk binnen, zoals in het verleden zo vaak is gebeurd, maar regelmatig achter elkaar, klasse na klasse. En omdat er bovendien maar weinig valse starts voorkwamen, kon het finisschip omstreeks half vijf landwaarts varen. En om half zes was de hele zaak bekeken, want protesten waren deze keer niet zo talrijk en evenmin moeilijk. Op deze dag overigens geen schokken de of opwindende gebeurtenissen .Het v aaide wel flink, maar toch niet zo hard dat er brokken vielen. Gelukkig ...aar. De SZC heeft de zaken in de afgelopen drie dagen weer geklaard- De leden van het wedstrijdcomité en de jury liepen elke dag met glunderen de gezichten, hoewel de juryleden wel eens de wenkbrauwen hebben gefrons., wanr.eer zij zich over een protest heen bogen. Maar je zal elke dag maar te maken hebben met zulk ideaal zeilweer nou dan kun je niet anders dan een tevreden mens zijn. De SZC heeft de touwtjes in handen gegeven van de KZVS, die de komende drie dagen de regie op dj toren heeft. Hopenlijk onder dezelfde kostelijke weersomstandighe den. De laatste wedvlucht voor oude duiven werd van het station Bamberg afstand plm. 504 km. gehouden. Het was zwaar bewolkt en de wind was Z.W. zodat de ze laatste vlucht een moeilijke opgave voor de 72 duiven werd- Gelost om 7.30 uur wisten slechts 2 vo gels de dag van lossing hun hok te be reiken, de rest volgde de volgende dag. D .-ze duiven waren beide eigendom van de Combinatie, die z’n bekende „21” om 19.09.37 uur constateerde. Maar daar Jac. Haak reeds de volgen de morgen om 5.14 uur de 3de draaide, bleef diens achterstand beperkt tot ruim 100 punten, zodat laatstgenoemde toch nog ’t kampioenschap voor oude duiven ii. de wach sleepte. De eerste duif behaalde slechts een snelheid van 720 m. per min. en werd 5de in kringverband tegen 440 duiven. Een uitstekende prestatie dus. De uit slag luidt: 1, 2, 4, 5, 9 Combinatie, 3 7 21 Jac. Haak; 6 24 H. Kroese; 8 15 E. Postma 10 19, Piet Mantel; 11, 12, 16 17 D. Silvius; 13. A. Lichthart; 14. A. Coers; 18 25 S. Zijlstra; 20. F. Troel- stra, 23. Jan Zeilstra. Joure in de Topklasse, G. W. Kwant te Bennekom in de Randmeerklasse, Fred Imhoff uit Den Haag in de 470-klasse, Tjeerd Geveke uit Leeuwarden in de 30 m2-klasse. In de 16 m2-klasse AI, de matadoren dus, behaalde Th. de Haan uit Sneek een fraaie overwinning, in c Schakelklasse won Harry Amster dam met een straatlengte voorsprong op de eeuwige tweede Louterman uit Elburg. Ook voor hem de hoofdprijs dachten we zo. De 22 m2-klasse levert elke dag een andere winnaar, deze dag was Dijkstra uit Schellingwoude, die in het laatste deel van de route Van Droo- ge uit Deventer de spiegel liet zien. Een verrassing in de Regenboogklasse,' waar L. Hof de eerste plaats voor zich opeiste. De Bolswarder Van Dijk werd tweede, Bouw van Wijk eindigde op de derde plaats en dat is een fraaie presta tie, omdat hij als voorlaatste door de startlijn ging. J. de Wilde heeft pech, want nu ging hij te vroeg weg, waar door hij het opnieuw mocht proberen, zij het nu als laatste. Metzelaar uit Woubrugge heeft tot dixsver de mees te punten verzameld. Zeilt in de 30 m2- klasse Tj. Geveke met drie eerste plaatsen zeer constant, zijn teamgenoot Van der Meer uit Leeuwarden doet met drie tweede plaatsen niet voor hem on der. In de Vrijheidsklasse A. moest On no Zweep met een vijfde plaats genoe gen nemen en hij zal de hoofdprijs niet winnen. De Haas heeft hiervoor de bes te papieren. In de Pampusklasse een overwinning voor M. van Dijk uit Jou re, tweede werd Van Dijk en derde De Wit en vierde Hessel Donker. Hier zijn nog veel kanshebbers voor de hoofdprijs. In de 16 m2-klasse Bil was Scheen uit Hilversum van slag, want na twee eerste plaatsen, kwam hij nu niet verder dan een vijfde plaats. In de Flitsklasse A. gaat de strijd tussen twee Grouwster jongelui, namelijk B. van der Pal en B. de Jong, waarbij de papieren van Van der Pal iets gun stiger staan dan die van zijn dorpsge noot. In de O.K. Jollenklasse A. is de hoofdprijs bestemd voor Roel Wester uit Grouw die opnieuw zegevierde en enslotte geeft een eerste plaats tien punten extra. In de Flitsklasse B. op deze dag geen daverende prestaties van de Sneker deelnemers, die zelfs Luiten de prijzen vielen. Wilde in de Regenboogklasse, die meen de dat zijn terugroepingsnummer ge toond werd. Hij dus terug, in tegenstel ling tot de 67, die rustig het ruime sop koos, ,,’t Is toch raar, ’t wil niet met me” aldus een ietwat teleurgestel de Jack de Wilde. Wij noteerden drie valse starts en dat is met zoveel sche pen niet zo heel erg veel, maar eigen lijk toch nog drie te veel. Protesten waren er ook weer in overvloed, maar bijzonder moeilijke problemen leverden die kennelijk niet op, want de jury was moei op tijd klaar. Alle wedstrijdsche pen hadden voor vijf uur de finish be reikt en voor de zoveelste keer kan dus gezegd worden dat de wedstrijden een vlot verloop hadden. Je moet het weer maar mee hebben! NA DE WEDSTRIJD Het valt op dat na de wedstrijd de wedstrijd nog eens wordt gezeild. In buurt van de starttoren, in de grote tent van Hollema en in of bij het „moe derschip”. Dan hoor je hoe men eigen lijk had moeten zeilen, „had ik die slag gemaakt, dan was ik eerste geworden”, of „wanneer ik niet op die en die had hoeven te draaien, dan was ik voor jou gekomen”. Ja zo ziet v. maar weer, dat de beste stuurlui nog altijd aan de wal staan. Ook op deze dag heeft men weer volop kunnen genieten van machtig mooie starts. TEAMWEDSTRIJD De tien regenboogzeilers in de team wedstrijd Holland-Friesland startten om tien minuten voor tien. Die start was niet al te best, de 59 van Metze laar voer te vroeg over de startlijn en moest terug waardoor hij helemaal achteraan kwam. Maar dat belette Metzelaar niet om als eerste te eindi gen. En dat had niet mogen gebeuren, iemand die helemaal achteraan de strijd moet aanbinden, mag eigenlijk door de tegenstander niet uit het oog verloren worden. Geweldig hoe snel de 59 voor de wind loopt. Dit schip pas seerde in het laatste voor-de-windse- rak Jack de Wilde en Jager zo ver bluffend snel, dat menigeen zich af vroeg hoe dat mogelijk was. Aanvan kelijk leek het niet zo best voor de Friezen. Wel had Röfekamp lang de leiding, maar voor het ingaan van de Sijbesloot kreeg hij wat moeilijkheden met de ballonfok en de fok. Daadoor verspeelde hij veel terrein. Bovendien sloten De Vries en Van der Ven de re- genboogrij, maar gelukkig konden deze heren in de loop van de wedstrijd hun posities enigszins verbeteren. De Wilde en Jager sloegen vervolgens een bres in de Holland-voorhoede, waardoor de si tuatie iets gunstiger werd voor de Frie zen. Er werd gefinishte in de volgende volgorde: Metzelaar, De Wilde, Jager, Van Asten, Booy, Möller, Van der Ven, Röfekamp, De Vries en De Goederen. Holland kwam tot 29.1 punt, Friesland behaalde 26 punten. Een kleine achter stand dus van 3.1 punt en die is wel te overbruggen. (Vervolg op pagina 3) ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek, Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE; Studio Ger Dijsf, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling/ ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrokt lagere mm-prijs De groepswedstrijden begonnen om tien minuten voor tien. Gezeild moest wor den baan L. (n.o./z.w.) ter lengte van 10-7 kilometer. In nog geen anderhalf uur werd het traject door de twintig zestienkwadraatzeilers afgelegd. De Friese groep won opnieuw dit treffen met de plaatsen 1, 4, 6, 11 en 20, het geen 63.1 punt opleverde. Holland kwam met 3, 7, 8, 15 en 17 tot 55 punten Groningen met 2, 5, 12, 14 en 18 tot 54 punten en Overijssel met 9, 10 13 16 en 19 tot 38 punten. Over beide dagen gerekend werd de eindstand: 1. Fries land 124,2 p., 2. Holland 107 p., 3. Gro ningen 100 p., 4. Overijssel 89 p. Fries land won deze groepswedstrijden voor de vierde achtereenvolgende maal. La ter werd baan B. (n.o./z.w.) lang 18 ki lometer ingelast en na de middag, toen de wind iets oostelijker was geworden, moesten de zeilers baan C. (o.w.) 19 kilometer varen. Het waren prachtige banen met fraaie kruisarkken, zowel in het Sneekermeer als in de Goengarijp- sterpo ’t Was opnieuw zeer druk op het Kolmeersland en ook in het meer lagen weer tientallen schepen langs de route. Deze schepen maakten het voor sommige zeilers wel eens moeilijk, in die zin dat ze soms in de weg lagen. Want de zeilers kropen opnieuw bij het starten naar de hoge boei en wanneer 12> fr.,..- - - Wr

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1