snekerWkoerier I I f I van Korte maar gezellige prijsuitreiking in drukbevolkte tuin van het stadhuis Volgend jaar komen Amerikaanse bands en koren, totaal 2000 personen, naar Sneek ii de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST en ii ii t BIJ PHILIPS VANDAAG 1OO-STE WERKNEMER IN DIENST Kwaliteit moet voorop staan bij voerwinning Vaargeul Terkaplesterpoelen wortt dieper Eindstand SkQtsjesilen 1970 i: n Hr 'Beswil 5 1. LANDBOUWHOEKJE Eigenaar Drachtster skütsje wint opnieuw CRM Staatsprijs Stichting „Advendo”-festival J Tweekamp „Wie de schoen past trekke hem aan” Burgerlijke Stand Wymbritseradeel Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o W SNEEKER NIEUWSBLAD Raadslid D. Y. W. de Graaff- Nauta stelt vragen over veilige oversteekplaats bij Zwetteschool I j Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en 1 1 gig- fc JtUUWWN ADVWTlKTUIMJkD^ <pOOM 8NKKK EN OMtOlUN en kampioen: Lodewijk Meeter (Leeuwarden) Het donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Ulbe Zwaga (Boornzwaag) Sietse Hobma (Lemmer) Siete Meeter (Leeuwarden) Sipke Tjerkstra (Grouw) Jan van Akker (Sneek) Tjitte Brouwer (Heerenveen) Klaas van der Meuten (Woudsend) Rienk Zwaga (Langweer) Hattum Hoekstra (Drachten) Cor Salverda (S.W.H.) Sietse Brouwer (Leeuwarden) Taeke Brouwer (Philips) Hylke de Vries (Eernewoude) Verschijnt: maandags 42 46 50 57 75 77 79 88 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970. 125e jaargang no. 63 seren tussen de kandidaten voor deze nieuwe raad en de leden van de (nieu we) gemeenteraad - onder wie eveneens een aantal „onbekenden” - onder het motto: „wie de schoen past trekke hem aan.” Dit evenement vindt plaats op zaterdag 12 september a.s. ’s middags vanaf - uur. De jeugdgemeenteraad heeft inmiddels het college van burgemeester en wet houders gevraagd de Veemarkthal voor dit doel te mogen gebruiken. De J.G.R. heeft de leden van de ge meenteraad gevraagd aan deze - spor tieve en ludieke - ontmoeting tussen ge meenteraad en jeugdgemeenteraad me dewerking te willen verlenen. Enigerlei voorbereiding - behalve mentaal - is op geen enkele wijze vereist; sportieve kle ding wel. Op deze middag zal een „deskundige” jury uitmaken wie nu eigenlijk het best de boot weet af te houden en wie er uiteindelijk aan het langste eind trekt! 2. 3. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. Het spel is gespeeld en de knikkers zijn verdeeld. Die verdeling van de knik kers, in de vorm van de wel bekende prijzen, gebeurde vrijdagavond - zoals al jaren traditie is - in de tuin achter het Sneker stadhuis. Een groot aantal belangstellenden woonde daar de anderhalf uur durende gezellige bijeen komst bij en heeft het grote moment van elk jaar weer kunnen meemaken, na melijk het uitreiken van de - wie weet hoe lange - blauwe kampioenswimpel dit jaar aan de grootste matadoor van de veertien, Lodewijk Meeter. Maar niet alleen dat werd hem overhandigd, veel andere prijzen waren voor hem be doeld, terwijl zijn concurrenten in de gestreden strijd ook het een en ander te wachten stond. Zo ging bijvoorbeeld de staatsprijs van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in handen over aan 'de eigenaar van de „Twee Gebroeders” uit Drachten, de heer A. L. v. d. Veen. week van 1 tot en met 7 augustus Geboren: Elisabeth Rindelina, dv Ger- hardus M. Ottenhoff en Elizabeth A. Nowee te Heeg; Monica Theodora, dv. Nog tijdens het lopende seizoen is 'n be gin gemaakt met het baggeren van de vaargeul door de Terkaplesterpoelen die vorig jaar door de ingebruikstelling van het nieuwe Heerenzijl opnieuw een directe vaarverbinding kregen met het Sneekermeer. Door de geringe diepte van de Terkaplesterpoelen konden ech ter alleen pleziervaartuigenmet een maximale diepgang van 1 meter van de nieuwe vaarroute profiteren. Als de thans aan de gang zijnde baggerwerk- amheden zijn voltooid zullen ook gro tere vaartuigen via de Heerenzijl naar de Meinesloot bij Akkrum kunnen va ren .Het baggeren van de vaargeul door de Terkaplesterpoelen zal waarschijn lijk .eeds begin oktober gereed komen. De vaargeul wordt over een breedte van 30 meter (aansluitend aan de Hee renzijl) voor een deel 50 meter) op een diepte van 1.70 meter minus ZP, dat is ongeveer 1.85 meter waterdiepte, ge bracht. Het werk is door het ministe rie van C.R.M. met 75% (f 131.250, gesubsidieerd. SNEEKER NIEUWSBLAD Voortvloeiend uit de bezoeken van de All Student Band en Chorus aan Sneek en uit het bezoek van Advendo aan de Ver. Staten van Amerika, werd na di verse gesprekken met o.m. Paul B. Noble Jr. besloten een jaarlijks weer kerend festival te organiseren voor Amerikaanse corpsen en koren en be kende Nederlandse korpsen en koren. Dit festival, dat voor het eerst in 1971 zal plaats vinden, bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Zoals de zaken nu staan zullen 10 tot 15 Amerikaanse bands en koren Sneek bezoekn, met een deelnemersaan tal wat ligt tussen de 1500 en 2000 per sonen- raadslid mevrouw D. Y. W. de Graaf-Nauta (peg) heeft b. en w. van Sneek een schriftelijke vraag gesteld over een veilige oversteekplaats voor kinderen bij de nieuwe Zwetteschool. 2 schrijft alsvolgt: ”In de Raadsvergadering van 23 april j.l. is door Burgemeester en Wethouders, bij monde van de Voorzitter, toegezegd dat bij het in gebruik nemen van ’e nieuwe Zwetteschool op ’n veilige over steekplaats over de Goemen Borgesius- laan kon worden gerekend. Thans zijn op bovengemoemde laan on derbroken witte lijnen aangebracht om de plaats aan te geven waar de kinde ren kunnen oversteken. Deze aanduiding heeft echter geen en kele betekenis voor de veiligheid. Is het College met mij van mening dat niet voldaan is aan de toezegging, ge daan in bovengenoemde vergadering? I.idien deze vraag bevestigend wordt beantwoord wilt U dan zo spoedig mo gelijk maatregelen treffen door: Het aanbrengen van knipperlichten of een zebr.. met waarschuwingsborden?” Vanmorgen is bjj Philips gloeilampen- fab 'k NV aan de Lorentzstraat de 100 ste werknemer aan haar werk be gonnen. Het is de achttien-jarige mejuf frouw Jetske de Boer uit Bolsward, die tijdens een bijeenkomst in de kantine uit handen van de bc .rjjfsdirecteur, de heer J. van Bethlehem een haardroger ontving. Maar behalve mejuffrouw De Boer zjjn vanmorgen nog vier werk nemers in het zelfde bedrijf in dienst getreden. Het zjjn: de heren T. Glashou wer, Hindeloopen, A. Langeraap, St. Nicolaasga, W. v.d. Meer, Uitwellinger- ga en M. Nljholt uit Scharsterbrug. Zij werden elk met een fles after shave verblijd, terwjjl ’s middags aan elk per soneelslid een aardig ’’opkikkertje” in de vorm van 'n grammafoonplaat werd overi'^ndigd. De voorzitter van de commissie Sneek de heer D. van der Werf wenst hier de winnaar Skütsjesïlen 1970, Lodewijk Meeter geluk met diens prestatie. In het midden de tweede prijswinnaar Ulbe Zwaga. De schipper van het Huizumer skütsje heeft even hiervoor de lauwer krans en S.K.S-beker in ontvangst mo gen nemen. Foto Studio Ger Dijs. In het landbouwhoekje, geplaatst in ons blad van donderdag 6 augustus, is een storende fout geslopen. Bij het punt in kuilen, in dit geval een noodzakelijk toevoegingsmiddel bij een te vochtige kuil is iets vergeten te vermelden. Daar om alsnog het volgende: de aangewezen middelen zijn suiker of melasse. Te ge bruiken hoeveelheden, uitgaande van 500 kg vers gras per pondemaat bij di verse drogestofgehalte, zijn: vers gras 18% droge stof 100 kg suiker p. pon demaat of 200 kg melasse, iets ver welkt gras ca 25% droge stof 75 kg sui ker per pondemaat of 150 kg melasse, gedeeltelijk voorgedroogd gras ca 30% droge stof 50 kg kg uiker per ponde maat of 100 kg melasse. Een zeer goe de verdeling door het gras is absoluut een vereiste. Suiker laat zich gemak kelijker verdelen dan melasse en vraagt minder arbeid. Ulbe Zwaga en Sietse Hobma een kor te hulde. De drie hoofdpersonen in het spel der Skütsjes namen op het bekende scha votje plaats, niet, nadat de kampioen een fraaie lauwerkrans was omhangen speelden een 20-tal leden van de chr. mu ziekvereniging „De Harmonie” ’t Frysk Folkslietspeelde, wat staand werd mee gezongen. De bijeenkomst in de tuin werd gesloten door de heer D. v.d. Werf, voorzitter van de Commissie Sneek. Deze zei on der meer blij te zijn, dat ook de moe der van de - zonder meer- grootse kampioen Lodewijk Meeter aanwezig was geweest. En nadat nog de start- fij bestaande uit een barometer aan Tjitte Brouwer was uitgereikt werd het feest voortgezet in Amicitia. Amerikaanse en Nederlandse gastdiri- genten zullen moeten worden aange trokken, internationaal bekende juryle den zullen de prestatie beoordelen, ter wijl rond dit festival diverse manifesta- tiees zullen moeten plaats vinden. Met het organiseren van een dergelijk festival gaat veel geld gemoeid reden waarom een stichting in het leven werd geroepen, welke stichting het direct uit- voeren-. orgaan zal worden van bedoeld festival. De naam van deze stichting, ’’ADVENDO” heeft een andere beteke nis dan de naam van de vereniging. De punten tussen de letters zijn weg gelaten, wat betekent dat de diverse letters niet de beginletters zijn van even zovele woorden, maar t woord als ge heel een eigen betekenis heeft. In het woord ADVENDO ligt opgesloten de uitdrukking ADVENT wat zoveel be tekend a. verwachting, iets wat komen gaat. Di leek de stichting een bijzonder goede naam. Leven wij niet altijd in de verwachting van iets wat komen gaat? Om deze zaak geheel af te ronden gaat de voorzitter de heer D. v.d. Werf 22 augustus a.s. naar Amerika om deze hele zaak tot in finesses door te spre ken. Het ligt in de bedoeling dit festival nu en in de toekomst in Sneek te houden, wanneer beschikt kan worden over vol doende accommodatie. T.z.t. zal met het gemeentebestuur van Sneek en andere instanties een gesprek plaats vinden over laatst genoemde moge lijkheid. Op 18 en 19 september a.s. zullen er Dominicus S. Ketelaar en Thecla M. Ga- verkiezingen worden gehouden voor een lama te Idzega. nieuwe jeugdgemeenteraad in Sneek. Gehuwd: Jelte Wildschut te Gaastmeer In dit kader heeft de huidige j.g.r. het en Reinskje Koopmans te Makkum. plan opgevat een tweekamp te organi- Overleden: geen. Natuurlijk wil Advendo, alleen al om organisatorische redenen, dit festival, dat zich zal uitstrekken over de maan den juni en juli, het liefst in Sneek hou den. Noodzakelijk is dit echter niet. Het zou b.v. ook in Leeuwarden kunnen worden gehouden. Het is bekend dat bezoekende Amerikanen het op hoge prijs stellen t kunnen logeren bij particulieren. Op deze wijze zijn zij in staat kennis te nemen van de leefwijze en de leefge woonten van de inwoners van een an der land. Uiteraard zal voor een verbijlf in een Sneker gezin een vergoeding worden betaald. Nu al kunnen gezinnen die vol gend jaar Amerikanen willen huisves ten zich opgev enbij het sekretariaat. Deze prijs is bedoeld als aanmoedi ging om de skütsjes zoveel mogelijk in hun originele staaat te bewaren of terug te brengen. Zij bestaat uit een bedrag van duizend gulden en een medaille. Op advies van de daartoe door haar ingestelde commissie heeft de minister van c.r.m., mej. dr. M. N. M. Klompé, dit jaar voor de tweede maal deze prijs toegekend aan genoemd skütsje. Dit heeft, zo zei de heer B. W. van Griet- huysen, die de staatssecretaris verte genwoordigde, onder meer nog steeds de originele kleuren dito roeren de ver dere uitrusting van het veertig ton me tende schip dat in 1913 is gebouwd. De commissie, dit jaar bijgestaan door de conservator van het Fries Scheep vaartmuseum, drs. H. Halbertsma, be treurt het dat Ulbe Zwaga zijn Woud- fennen- skütsje nog niet volledig heeft gerestaureerd en verder wijst, aldus nog steeds de heer Van Griethuysen, zij de onjuiste situatie, met betrekking tot bij voorbeeld de witte tuigen af, en dat ter wijl de skütsjes in oorsprong werksche pen zijn, die bruin getuigd moeten zijn. En nadat de vertegenwoordiger van het c.r.m. nog enige suggesties ter tafel had gebracht overhandigde hij de heer 19.5 punt 32.8 punt 36 punt 38.9 punt punt punt punt 51.9 punt punt punt punt punt punt 99.5 punt is er vergeleken bij vorig jaar al een grote verbetering ingetreden. Hij noemde onder meer de medewerking bij de tocht van Grouw naar Staveren, waarbij men overal voorrang genoot. Lof zwaaide hij toe aan het adres van de jury, aan de schippers die elke avond van alles en nog wat aan het schip hebben ge daan ter voorbereiding van de wed strijd var. de volgende dag. Ook bracht hö hulde aan buitenstaantders, zoals degene, die Siete Meeter van een an dere mast heeft voorzien. En nadat hij nog even over de macht van de één lingen, o-m. Hattum Hoekstra m.b.t. de wedstrijd bij Grouw, had aangehaald, de puntenlijst nog had opgesomd werd, de kampioen skütsjesilen 1970, Lodewijk Meeter onder de prijzen bedolven. Al lereerst ontving hij de ’’verscheidene ellen lange” kampioenswimpel, vervol gens 12 medailles van de SKS voor de bemanningsleden, de ere-wisselprijs het Zilveren Skütsje, en een wisselbeker van de SKS. ”U heeft een team aan boord”, zo sprak de S.K.S.-voorzitter, die vervolgens de commissie Hüzum elici- teerde met het behaalde kampioenschap en ’’zo’n schipper en bemanning”. En na de vaste- dan wel wisselprijzen te hebben overhandigd ondergingen de tweede en derde prijswinnaar, resp. onkiwI <m<m «m 4» u sn(u, uur ssxrnr - O WVWWWVWWWWVUWWWWMWVWUMMUWUWWWWUUtMWWW Van der Veen de staatsprijs. GROTE BELANGSTELLING De eerste spreker overigens was, h< 3 kan het ook anders, de eerste burger van Sneek, mr. B. van Haersma Buma, d'j bij zijn inleiding tot de schippers en bemanningen onder meer opmerkte: Jullie hebben iets getoond waai heel Nederland, en zelfs nog daar buiten be langstellend naar heeft uitgezien. De heer Van Haersma Buma was van me ning dat zij kunnen terugzien op een prachtige serie wedstrijden. Als eerste kwam vervolgens Ulbe Zwaga als win naar van het treffen op het Sneeker meer naar voren. De prijzenschat die hij kreeg leek eindeloos. Van de com missie Sneek ontving hij een fraai hout snijwerk, alsmede een doos met waar devolle artikelen. Niet hij alleen echter ontving dit, laatste, want ook voor de dertien andere schippers was er een zelfde surprise pakket en snijwerk. Ulbe ontving verder een wisselbeker van A. Laffra, een prijs, aangeboden door de Erven Lucas Bols, wisselbeker van een oud Sneker, de heer S .Veenma, Canada en van het weekblad Schutte- vaer afdeling Sneek, verder een blijven de medaille aangeboden door de zelfde ome Lucas en voorts was er net als vcor iedere schipper een vaantje met de Sneker kleuren, ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan Sneker commissie. Het kon niet op en achtereenvolgens kwamen de nummers twee drie enz. enz van de wedstrijd op het Sneeker meer naar voren om elk na een toe passelijk woordje van de burgemeester enke’e waardevolle prijzen in ontvangst te nemen. Als laatste was zodoende Ri<. k Zwaga uit Langweer aan de beurt maar deze was met zijn bemanning op weg naar de plaats van herkomst en kon ergo niet aanwezig zijn. SCHEEPSKLOK Ook was de heer mr. O. Norbruis van ’’SchutLvaer” weer present met zijn scheepsklok bestemd voor de snelste starter. Hierin bleken Siete Meeter en Sipke Tjerkstra dit jaar niet voor el kaar onder gedaan te hebben, zodat er moest worden geloot. Siete trok, zag, maar overwon niet. De prijs ging naar Sipke Tjerkstra, die er zichtbaar blij mee was. De voorzitter van de Sintrale Kommis- je Sküsjesilen, de heer A. Brinksma zwaaide voor de uitreiking van de kam- pioensprijs, verschillende personen, in stanties lof en dank toe. Hij dankte in c’ ste plaats de mensen van de Pro vinciale Waterstaat en de Rijks Politie te water, die er steeds voor hebben ge zorgd dat de schippers vrij baan had den. De toestand, zo sprak de heer B-inksma, op het Sneekermeer was het meest slecht, maar over het algemeen De drie hoofdpersonen dit jaar bij het skütsjetreffen, die op het schavotje de voor hen bestemde plaatsen hebben in genomen. Geheel rechts Sietse Hobma die zichtbaar ontroerd het Frysk Folks- liet aanhoorde. Foto Studio Ger Dijs. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1