IJLST Je snekerWoerier I———mi—— Sw 199 Leerlingen van „catacomben"-Looxmaschool naar moderne Zwetteschool c I de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van elkaar in eerste ronde Vlotte vlucht van Venlo Afscheid van plichtsgetrouwe tonnenophaler I Finalisten dit jaar, Sneek en RES, treffen Burgemeester mr. Van Haersma Buma verrichtte officiële opening Mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta volgt weth. M. Baaijens op Afscheid, bevestiging en intrede ds. J. van Loo vroeger te Sneek WSNEEKER NIEUWSBLAD II® a® Wedstrijden Friesland-cup P.V. 1’Estafette Wijziging indeling C-junioren W ethoudersverkiezingen in Sneek Orgelconcert door Feike Asma in Bolsward Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en B SNEEKER NIEUWSBLAD BEGELEIDING BRONZEN VEULENTJE btCfaQ» en ir UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags E E Nij- Boys-CAB; DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 125e jaargang - no. 64 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Onze oud-stadgenoot Ds. J. van Loo zal zondag 16 augustus a.s. in de middag- of avonddienst afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Marum in de classis Grootegast. Veertien dagen later, n.l. zondagavond 30 augustus 1970 zal hij om zeven uur in de Molenkampkerk aan het Molenkamppark, na vooraf ’s- morgens om half tien in de Noorderkerk aan de Vissedijk te zijn bevestigd door zijn jongere broer, ds. P. van Loo uit St. J nsklooster, intrede doen als predikant va de Gereformeerde Kerk van Alme lo waar hij beroepen is in de vakature van ds. A. J.W. Vogelaar. OIIIcImI Om» <11 O WTHItlISHAOHL ULSf wmnMnau..» Bier wordt de zonnewijzer, geschenk van de ouders van de kinderen, die de Zwetteschool bezoeken, onthuld door mevr, Muurling en de heer J. de Boer. Zonnewijzer is geplaatst op een pla- teautje opzij van het schoolplein. (Foto Studio Ger Dijsj. Bolswardia- Scharnegoutum; Woudsend-RES; LSC- ONS; Nijland-Workum en Sneek-Lang- weer. wenst, maar hij moet dat dan wel in het begin van de maand doen" Nadat bekend gemaakt was dat er een tele- g.am van oud-burgemeester L. Raster- hoff was binnengekomen, voerde de heer H. Boomsma, hoofd van de Mees ter Visserschool, namens de A.V.O.V. het woord. Hij was van mening dat het gemeentebestuur wat het openbaar on derwijs betreft, de nodige voortva rendheid heeft betracht. Namens de ou ders bood de heer J. B. Klasema een zonnewijzer aan. Deze van koper ver vaardigde zonnewijzer is geplaatst op een plateautje opzij van het schoolplein en heeft in een balkje het opschrift ”Van de ouders 1970”. Maar de heer Klasema was nog niet aan het eind van zijn atijn. Hij deelde mede dat door al- allerlei acties de oudercommissie in staat was gesteld de school een televisietoe stel aan te bieden. Dat televisietoestel stond in de schoolzaal opgesteld en het werd ’’onthuld" door mevrouw Banda. Nadat de heer Brouwer iedereen be dankt had voor de goede woorden en cadeaus, werd de school bezichtigd. GLAZEN BORDEN De school is gebouwd naar een ontwerp van architect H. Spook uit Enschede. Het gebouw bevat zes lokalen (twee be neden en vier op de etage), een fraaie schoolzaal compleet met keuken, twee trappenhallen, een lerarenkamer, ech ter geen gangen. Het is een fraaie school, zeer modern ingericht en voor zien van een volledig nieuwe inventa ris. De schoolborden zijn van glas ver vaardigd en dit systeem wordt voor het eerst in Sneek toegepast. In de nieuwe Stadsfenneschool komen die borden ook. Ze zijn in aanschaf duurder, maar ze kunnen veel langer mee dan de gebrui kelijke borden. De Zwetteschool telt 199 leerlingen. Aan de totstandkoming van de school hebben meegewerkt: aanne mersbedrijf G. Doevendans, Fa. L. van der Wal (electriciteit), Fa. G. Sikma en Zn (sanitaire installaties), Fa. Feen- stra Heerenveen (centrale verwarming) Kooistra en Co. (schilderwerk) en Mar ko n.v. die het schoolmeubilair leverde. tent uit en daaruit blijkt dan wel, dat u gezond werk hebt verricht”, aldus de wethouder, die tot slot namens het col lege van b. en w. dank bracht aan- de scheidende heer Van der Molen, voor de jaren dat hij uij de reinigingsdienst eeft gewerkt. Aan het begin van de afscheidsreceptie was hij nog even toe gesproken door de opzichter bij de rei nigingsdienst, de heer N. Bouwman. De ze repte over een prettige samenwer king met de heer Van der Molen, die zo sprak de heer Bouwman op de ton- nenwagen wilde en er niet vanaf te krij gen was. ’s Morgens hadden zijn colle ga’s en mensen van de plantsoenen- diest een versierde ton in zijn tuin ge plaatst. En zo hield de heer Van der Molen aan zijn werk een "ton” over. A. BacdmnzMt. Jan van Loo werd op 2 maart 1933 in de gereformeerde pastorie van Wons geboren. Hij bezocht eerst het christe lijk ’’Johannes Bogerman” - lyceum te Sneek en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 21 januari 1960 zijn kandidaats examen theologie aflegde. Nadat de heer Van Loo drie weken later op 10 februari 1960 na praeparatoir examen door de classis Sneek was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij op 24 mei 1960 door de classis Heerenveen peremptoir was geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sakramenten in genoemde Kerken werd hij op 19 juni van datzelfde jaar Nagenoeg het voltallige reinigingsper- soneel was gistermiddag in één der bo venzalen van Aere Perennius bijeen, toen daar de heer D(ouwe) van der Molen afscheid van hen kwam nemen- De hee. Van der Molen heeft de pensi oengerechtigde leeftijd bereikt; hij was w.naf 1944 werkzaam op een zogenaam de puttenwagen, terwijl hij de laatste tien jaar steeds privaattonnen bij de Sneker ophaalde, en in ruil daarvoor le tonnen plaatste. Alleen de laatste maanden heeft hij wegens ziekte aan het hart zijn werk niet kunnen doen, maar voordien steeds ’’plichtsgetrouw en rustig zijn taak vervuld”, zo zei de heer D. Rentenaar directeur van de ge meente reinigingsdienst, die hem als blijk van waardering een cadeau in de nü.o donderdags Het voorlaatste concert in de serie or gelconcerten die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Marti nikerk te Bolsward worden georgani seerd, zal plaats vinden op dindsdag 25 augustus en worden gegeven door de organist Feike Asma- Het programma dat zal worden uitge voerd luidt: Preludium en koraal Ps. 66 Jan Zwart; Fantasia et Fuga in c, J. S. Bach; Concerto no. 7 in Bes. G. F. Handel; Scherzo, E. Bussi; Symphonic no. I in d mineur, A. Guilmant en Psalm 42, Feike Asma.. Aanvang 20 uur- Enig, tijd geleden hebben we de inde ling van de FVB-amateurclubs bekend gemaakt en ook die van de A, B en C junioren. Welnu, bij de laatste groep is een kleine wijziging ingetreden. In groep 12 zouden WZS 4C, Joure 4 en 5C Sneek 4C uitkomen, maar deze clubs vormen nu met Heeg 2C, ONS 4C en Black Boys 2C een nieuw groep. (19) Ook de leden vai. de oudercommissie liepen met vrolijke en blijde gezichten rond. Ze waren bovendien herkenbaar aan het ’’witte rozet”. De voorzitter van de oudercommissie, de heer J. B. Klasema kon stipt drie uur burgemees ter mr. B. van Haersma Buma verwel komen. Behalve de burgemeester wa ren ook aanwezig secretaris K. Koster, de wethouders M. Baaijens, I. Bergsma en J. R. Visser, de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer J. P. Unema, diens voorganger, de heer R.J. Sipkens, verschillende raadsleden en collega’s van de heer G. Brouwer, het hoofd van de Zwetteschool. Eerst nadat de burge meester het spinneweb had weggeknipt arriveerden de talrijke genodigden in de fraaie schoolzaal. DE POORT ONTSLOTEN Na de openingshandeling, waarbij de poort werd ontsloten, sprak de burge meester een openingswoord. Hij deed dat aan de hand van de spin die hij even tervoren uit het web had laten val len. Zo’n spinrag is in de ogen van de huisvrouw iets naars, maar het heeft ook te maken met het verleden, waar in men langer vastgeplakt was aan de oude school dan men had gedacht. In 1965 is de urgentieverklaring voor de nieuwe school afgekomen, nu vijf jaar later is de school gereed. Dat is een he le tijd, maar gelukkig is de spinrag nu weg. De oude Looxmaschool was onder gebracht in een in 1884 gesticht gebouw, ei is een stuk verleden weggevaagd”, aldus de burgemeester, die vervolgens zei dat een nieuwe toekomst voor de Zwetteschool is aangebroken. Het doel van het web is de vlieg, in korte tijd is Sneek drie nieuwe openbare la gere scholen rijker geworden (de derde is nog in aanbouw) en hier is sprake van drie vliegen in één klap vangen, ’t Is een feestelijke dag, immers het on derwijs is één van de belangrijkste pij lers in de samenleving, zo zei de bur gemeester, die in de voorontwerpwet voor het basis-onderwijs de nodige per spectieven zag. Wordt straks Engels onderwezen op de basisschool, is straks de kwestie van het zitten blijven geen probleem meer?? Het onderwijs onder gaat een vernieuwing en dat is goed, zo zei de burgemeester die het nieuwe schoolgebouw een prachtig robuust ge bouw noemde. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 4^s4> 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Het vooroverleg tussen de raadsleden, welke op 1 september a.s. in de ge meenteraad van Sneek zitting zullen nemen, heeft ertoe geleid, dat verwacht mag worden dat de samenstelling van het college van burgemeester en wet houders slechts op één plaats gewijzigd zal './orden. Mevrouw D. Y. W de Graaff-Nauta (G-C.P.) zal wethouder M. 3?aijens ver vangen in verband met diens a.s. ver trek uit Sneek. De andere wethouders, de heren W. G. Baarda (G.C.P.) I. Bergs: x (PvdA) en J. R. Visser (PvdA) zullen waarschijnlijk herkozen worden. Zoals belrend onderging de raad bij de in juni j.l. gehouden verkiezingen een niet onbelangrijke wijziging. De ARP, CHU en KVP kwamen gezamenlijk uit met de lijst GCP (Gezamenlijke Chris telijke Partijen) die elf zetels krijgen in de nieuwe raad. De PvdA-PPR verloor een zetel en kwam op zes zetels. Vooras verschijnen per 1 september in de raad 1 VVD-er, 1 CPN-er, 1 D’66 en 1 FNP. De twee laatste partijen hadden tot dus ver geen zitting in de raad. door zijn vader, ds. E. N. van Loo, toen nog predikant van de Gereformeerde Kerk van Sneek en thans emeritus predikant te Daarlerveen, waar hij de Gereformeerde Kerk nog dient als pre dikant in tijdelijke dienst, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Munnekeburen. Op 22 augustus 1965 verwisselde ds. Van Loo deze kerk met die van Marum in de classis Groo tegast waar hij ook weer door zijn va der is bevestigd. Als predikant van de Gereformeerde Kerk van Munnekebu ren was ds. Van Loo sinds 1 oktober 1962 namens de classis Heerenveen te vens ’’part-time” werkzaam als geeste lijke verzorger van het ziekenhuis te Heerenveen. Ds. Van Loo werd dit jaar door de classis Grootegast afgevaardigd naar de particuliere synode van Groningen Groningen en was tijdens zijn ambtsbe diening als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Munnekeburen o.a. voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Nederlands Bijbelgenootschap en penningmeester van de plaatselijke culturele commissie. Te Marum was hij o.a. voor de particuliere synode van Groningen, scriba van de van de depu- taten voor de evangelisatie en in de classis Grootegast deputaat voor de geestelijke verzorging van miliairen. Eind april 1693 ging ds. Van Lr in mi litaire dienst en is daarna ruim een jaar in de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep werkzaam geweest als reserve- legerpredikant. Tijdens zijn verblijf te Munnekeburen werd daar in 1961 in de Gereformeerde Kerk een nieuw orgel gebouwd. vorm van een fraaie barometer over handigde. Mevrouw Van der Molen werd ruimschoots in de bloemetjes ge zet. De heer Rentenaar noemde het een stilzwijgend compliment dat er nooit klachten van inwoners aan het adres van ie heer Van der Molen zijn bin nengekomen. Deze is ook jaren be stuurslid van de personeelsvereniging geweest, van welke vereniging hij uit handen van de hec D. Wielinga een en veloppe met inhoud kreeg aangeboden. Dat dit gebeuren ook bij het college van b. en w. bekend was mag blijken uit de aanwezigheid van wethouder I. Bergs ma, die in zijn korte toespraak onder meer sprak van een goede en collegia le verstandhouding bij de mensen van de reinigingsdienst. „U ziet er nog pa- Dinsdagmiddag heeft burgemeester mr. B. van Haersma Buma de Zwette school (de nieuwe Looxmaschool) aan de Goeman Borgesiuslaan officieel ge opend. Hij deed dat door het doorknippen van een spinneweb, compleet met spin, waardoor de hoofdingang vrij kwam. En terwijl Sneek’s eerste burger deze handeling verrichtte, speelde het tamboercorps TGP vrolijke wijsjes en lieten de feestelijk uitgedoste kinderen honderden gekleurde balonnen de lucht in gaan. Een aantal kinderen stond met feestmutsen op met de rug ge keerd naar de school en daarbij kwam het woord Looxmaschool tevoorschijn. Direct na de officiële opening draaiden die kinderen zich om en kon men „Zwetteschool” ontcijferen, ’t Was allemaal heel erg feestelijk en origineel daar aan de Goeman Borgesiuslaan. uiteraard de graag: „Wij zijn met deze nieuwe zullen met nog meer plezier werken”. Hij bood de bur gemeester een klein schaartje aan met erin gegraveerd ’’Zwetteschool 11 au gustus 1970”. Namens de Vereniging Openbaar Onderwijs in Sneek voerde de heer W. van der Veer het woord ’’On ze afdeling is verheugd dat de oude Looxmaschool is vervangen door de nieuwe moderne Zwetteschool”, zei de heer Van der Veer, die ook nog even wees op de burgerzinlening van zijn vereniging, waardoor enkele openbare scholen met enige lokalen konden wor den uitgebreid. Hij bood een poppekast aan, die gebruikt zal worden in de eer ste klas, om voor die schooljeugd de overgang van de kleuterschool naar het basisonderwijs iets te vergemakkelij ken. In Venlo werden o.m. 348 Sneker dui ven om 8 uur gelost. l’Estafette had van „11e Friese verenigingen voor het grootste aantal jonge vogels gezorgd. Overigens was ze dit ook aan haar stand verplicht, daar ze één der groot ste en oudste verenigingen in onze pro vincie is. In totaal werden er 5468 Friese duiven gelost bij N-O. wind en fraai weer, zo dat het een vlotte vlucht werd, waarbij de eerste Sneker duiven ook kopprijzen in d kring bezetten. A. Lichthart beet voor de 4de achtereen volgende keer de spits af en klokte om 10.04.51 uur de eerste Sneker duif. De duif behaalde een snelheid van ruim 1021 m. per min. en werd 2de in kringverband tegen 1499 duiven. De uitslag luidt: 1, 4, 7, 25, 30, 50, 52, 55, 60, 63 A. Lichthart; 2, 15 J. Schoegje; 3, 12, 26, 33, 34 Combinatie; 5 F. Troelstra; 6, 27 W. Wuring; 8, 17, 22, 56, 58 62 R. G. Mulder; 9, 13, 45, 68 E. M. Postma; 10 N. Silvius; 11, 57 S. Zijlstra; 14, 20, 32 J. Haak; 16 H. Bloem; 18 H. Oppen huis; 19, 36, 43, 54 A. Pronk; 21, 24, 40, 59, 6. H. Jillings; 23, 47 W. v. d. Veen; 29, 44, 48 E. Laagland; 31, 69 P. Mantel; 35 J. Zeilsitra; 37, 64, 65, 67 A. Coers; 38, 49 D. Adema; 3 9,53 A. Bijl- sma; 41 S. de Leeuw; 42 D. A. Bak ker; 46 W. Adema; 51 H. Kroese; 66 NIKUWB-KN ADVBBTINTIMrLAD^ ^VOOR SNEEK EN OMSTEKKEN De inspecteur voor het lager onderwijs, de heer J. P. Unema, feliciteerde het gemeentebestuur, ouders, onderwijzend personeel en de kinderen met de inge bruikname van de nieuwe school. Het is een verheugende gebeurtenis te ver huizen van de catacomben van het klooster naar een nieuwe moderne school als de Zwetteschool. De situatie in de Looxmaschool was ook onhoudbaar geworden, in de nieuwe omgeving met een betere outillage zullen ongetwijfeld nog betere resultaten bereikt worden, meende de heer Unema, die voorts en kele behartenswaardige woorden zei over de begeleiding, die volgens hem broodnodig is. Er is al een h vheiden begin gemaakt met speelleerklassen, doch er zal een vaste lijn moeten komen, waar ij men achter zich weet een in stituut, zoiets als een schooladviesdienst Dat is echter kostbaar en eigenlijk al leen realiseerbaar in groter verband- Er is nog weinig doorstroming, de democratisering van het onderwijs is nog aan de gang, maar die zal bege leid moeten worden door schoolpedago- gen, schoolpsychologen en wat dies meer zij. De heer Unema was van me- dat investering in de jeugd van vandaag een goede investering is. Na mens de collega’s hoofden van scholen stelde de heer B. F. Keulen een ca deau in uitzicht”. Brouwer moet maar even opgeven wat hij voor de school Namens het gemeentebestuur bood hij een door Maria van Everdingen te Lo- ënga vervaardigd bronzen veulentje aan, dat op een sockel geplaatst zal worden. De burgemeester zag in dit veulentje de speelsheid, de joligheid van het kind, maar tegelijk iets van de dynamiek en de verandering in de school, die als het ware een manege is, binnen de omheining waarvan een stuk vorming wordt gegeven, opdat de jeugd leert mens te worden. Hij hoopte dat het schoolgebouw in die zin zal mogen funktioneren en hij droeg de school ver volgens gaarne over aan het onderwij zend peroneel, de ouders en de kinde ren, die deze school zullen bezoeken. Het hoofd van de school, de heer G. Brouwer, aanvaardde nieuwe school zeer verheugd school en we Tussen 15 augustus en 13 september 1970 zal de eerste ronde van de wed strijden om de Friesland-cup bij de A, B en C-junioren worden afgewerkt. De finalisten bjj de A’s van dit jaar, RES en Sneek zullen elkaar al in deze eer ste ronde gaan bestrijden, terwijl ook de 1B elftallen van de zelfde vereni gingen eerst tegenover elkaar komen te staan. Kampioen van dit jaar bij de IC junioren, ONS speelt de eerste wed strijd tegen stadgenoot LSC IC. Het programma van de 1ste ronde ver meldt oncier meer de volgende wedstrij den: 1A-Juniorenelftallen: IJVC-Oudega; RES-Sneek; LSC-ONS; Nijland-WZS; Black Boys-Woudsend en Balk-Lemmer. 1B-Juniorenelftallen: Renado-Woudsend; Balk-CVVO; land-Bolswardia; Black WZS-LSC; YVC-ONS er RES-Sneek. IC-Juniorenelftallen C AB-WZSC WO-Balk ^.JÏ w

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1