snekerWkoerier 1 i Subsidie voor Culturele evenementen in Sneek Heeg winnaar goed geslaagd Zilveren Doeltoernooi In naam van ons allen: doe open de poort de gemeenten SNEEK, WYMBR ITS ER AD EEL Officieel Orgaan en van f IJLST L Sneek's nieuwe burgemeester kocht woning Leeuworderweg 54 Inwoner uit Sneek onder Itens verongelukt Sneek verwacht deze maand 27.000ste inwoner Door Black Boys in finale met 30 te verslaan: Nationale Reclasserings Aktie W SNEEKER NIEUWSBLAD Chr. Pedagogische Akademie straks naar Hemdijk Veilig oversteken bij nieuwe Zwetteschool Aankoop percelen weiland voor plan „Tinga” 9 Twee inzittenden ernstig gewond en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - f SNEEKER NIEUWSBLAD van da| (foto Studio Ger Dijs) en (foto Studio Ger Dijs) UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags ge- ga- b.g.g. redakteur demonstratie weggegeven. Hier een ac- tiefoto waarbij een van hen te water springt. Spelmoment van de finale tussen Black Boys en Heeg. Hier weten de zwartjes nog een doelpunt te voorkomen. Op de rug gezien links A. Kamstra en doelman De Haan. gestoten en in de tweede plaats om hen de overgang naar die samenleving te vergemakkelijken. Vervreemding tussen "vrije” en "on vrije” burgers met alle gevolgen van dien zou daarmee wat kunnen worden voorkomen. Wie deze opvatting deelt en haai bo vendien propageert, draagt al iets bij tot doorbreking van het isolement van gedetineerden en steunt daarmee het werk van de reclassering. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 125e JAARGANG No. 65 OM DE PRIJZEN Zo kwamen eerst HJSC en Workum - twee derdeklassers zaterdagvoetbal te genover elkaar voor de verdeling van de derde en vierde prijs. Voor HJSC Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Mr. B. van Haersma Buma, burge meester van Sneek heeft via Makelaars kantoor Bos en Wind aangekocht de woning Leeuwarderweg 54. Het gezin Van Haersma Buma zal zich daartoe zeer binnenkort in Sneek kunnen ves tigen. Mr. Van Haersma Buma komt dicht by oud-burgemeester L. Raster- hoff te wonen, die het pand Leeuwar derweg nr. 60 bewoond. Met andere woorden, Mr. B. van Haersma Buma is drie huizen van zijn voorganger ver wijderd. en andere handelingen die met de dren kelingen op „het droge” moeten worden gedaan. Daarnaast hebben een aantal enthousiaste duikers van het duikteam „Miramar” uit de Friese hoofdstad een «11UWM ADVlBTEHTIBW.ADjJ ^VOOR BNSEK EN OMBTREI»! Bovendien kwam zo nu en dan het zon netje door en waaide er een - vooral voor de spelers - aangenaam matige wind. De organisatie liet niets te wen sen over en dat de Black Boys-spe- lers hun tweede wedstrijd niet op het geplande tijdstip begonnen lag dan ook niet aan hen. De ploeg van Bato uit Winschoten namelijk liet nog even op zich wachten, maar veel verschuiving van de aanvangstijden heeft dat niet met zich meegebracht. TWEE KEER DUBBELBLANK Voordat overigens de Black Boys-elf te gen de Groningers aantraden hadden zij reeds het treffen met HJSC, dat even eens in de zelfde poule uitkwam achter de rug. Noch de mannen uit Hommerts, noch de zwartjes hadden het net een l.aer weten te vinden, zodat daarbij de buit werd gedeeld. Dit gebeurde tege lijkertijd eveneens op het bijveld, waar Heeg ei WZS elkaar weinig ontliepen, al had de formatie van trainer Th. Ydema in dit in hoog tempo gespeelde duel stellig meer recht op de puntjes gehad. Ook hier bleef de score dubbel- blank, maar met kennelijk deze krachtmeting nog in de benen begon ■Ml® 0HI.I..I 0>ttu i» fMitiln SMIK, WTHBUTSHIDHl UUT SSSiXïttL: V - - <^r-«nCTonw» Donderdagavond hebben in het L. Ras- terhoff zwembad acht leden van de Leeuwarder reddingsbrigade een demon stratie gegeven van het redden van drenkelingen, kunstmatige ademhaling Bij de Vereniging tot stichting en in standhouding van één of meer kweek scholen voor opleiding van onderwij zers en onderwijzeressen, gevestigd te Sneek, bestaan plannen voor de houw van een nieuw gebouw voor de Chr. Pedagogische Akademie aan de Hem dijk. Het bestuur van de Vereniging heeft het gemeentebestuur verzocht het benodigde bouwterrein ter grootte van ongeveer 15.000 vierkante meter aan de vereniging te verkopen. De prijs van de grond is 32,per vierkante meter. B. en w. van Sneek stellen de raad voor tot verkoop te besluiten. Workum zijn laatste kans waarmaken. Na een 0-1 achterstand kwamen de He- gemers goed terug en nog voor de rust stonden de partijen gelijk. Direct hierna wist Heeg zelfs de leiding te nemen en die tot het einde te conso lideren. Hiermee was het als eerste in de B-poule geëindigd..en dus zeker van een finaleplaats. Die andere finaleplaats was voor Black Boys, dat gelijk ge ëindigd was met HJSC, maar de kunst van ’t strafschoppen nemen beter ver stond. Burgemeester en wethouders van Sneek hebben mevrouw D. Y. W. de Graaff- Nauta geantwoord op haar vragen in zake een veilige oversteekplaats over de Goeman Borgesiuslaan voor kinde ren, die de Zwetteschool bezoeken. Het college deelt mee tot de conclusie te zijn gekomen dat in de gegeven situa tie, de veiligheid van de kinderen, die de Goeman Borgesiuslaan moeten oversteken teneinde de Zwetteschool te bezoeken, het best kan worden gewaar borgd door het aanbrengen van onder broken witte strepen en het plaatsen van borden model 83 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en ver keerstekens nadering school, speelter rein of andere plaats waar kinderen plegen over te steken). Gedurende een kwartier vóór de aanvang en na het einde der schooltijden zal het onderwij zend personeel toezicht houden op het oversteken der leerlingen. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4>per hal) jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen 6,— per half jaar bij vooruitbetaling 1 ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Burgemeester en wethouders van Sneek hebben overeenstemming bereikt met de heer J. P. Reen te Sneek over de aankoop van percelen weiland ter totale grootte van 1.69.65 ha. gelegen tussen de rijksweg Sneek-Lemmer en de Geeuw. Over een perceel dient dit najaar te worden beschikt ten behoeve van de re alisering van het bestemmingsplan "Tinga”. Bij de aanvaarding van dit perceel zal de lopende pachtovereen komst dienen te worden ontbonden. Het andere perceel is grotendeels benodigd voor de aanleg van de stadsrondweg. Aangezien dit perceel zeer waarschijn lijk nog gedurende het pachtseizoen ’71 bij de pachter in gebruik kan blijven, zal de voor dit perceel lopende pacht overeenkomst op een later tijdstip kun nen worden ontbonden. Over de aan de pachter bij de pachtbeëindiging uit te keren schadeloosstelling is overeenstem ming bereikt. De bedongen koopprijs en de verdere voorwaarden achten b. en w. aanvaardbaar. Zaterdag is door ’n zestal clubs weer gestreden op ’t sportpark in de Noorder- lioek om het Zilveren doel, de prijs voor de winnaar bij dit jaarlijkse sportge beuren. Door in een enerverende finale het eerste elftal van de organiserende vereniging, Black Boys te yerslaan, kwam de derde klasser in het zaterdag- middagvoetbal Heeg voor een jaar in het bezit vin deze trofee. Een vrij groot aantal belangstellenden kreeg acht wedstrijden van elk twee keer dertig mi nuten voorgeschoteld en al was de kwaliteit van het voetbal dan misschien niet steeds even goed, het was prettig toeven daar in het Sportpark waar door middel van geluidsinstallatie aangename muziek op de achtergrond klonk. De gevangenis anno 1970 staat - althans ven dat zij niet uit de samenleving zijn in Nederland en voorzover het geen nieuw gebouwd gesticht is - op een ter rein dat door dikke en hoge muren is afgesloten van de buitenwereld. In die muren zit hier en daar een kleine f grote poort. Haarlem, Scheveningen, Rotterdam en Breda hebben zulke om muurde verschrikkingen. Ongeveer tien minuten voor tien vrij dagavond is op de Aerkommewei onder Itens de 18-jarige Douwe Draaisma, woonachtig in de woonschepenhaven al hier, met zjjn auto ,een Triumph Herald tegen eei. dikke boom gereden. Vanuit richting Oosterend maakt de weg daar een vrij scherpe bocht naar rechts. Hij en rog twee inzittenden, de 18-jarige Louis Ketting en de 15-jarige Joldert Plantinga zjjn met twee ambulancewa gens naur het ziekenhuis in Sneek ver voerd, waar even na middernacht D. Draaisma aan de verwondingen, een hersenletsel en een gecompliceerde bo venbeenbreuk is overleden. L. H. Ketting liep bij dit ernstige on geval een bovenbeen- enkel en armfrac- tuur op en bovendien heeft hij een her senschudding en grote hoofdwonden. J. Plantinga kreeg daarbij een enkelfrac- tuur, een hersenschudding en enkele wondjes aan het hoofd. Het ongeval is vermoedlijk ontstaan doordat de auto ter plaatse, in de zgn. Bargekop te snel aeeft gereden en daar door uit de bocht is "gevlogen”. Enke le inwoners van Itens zagen de auto aankoi .en en aldus een politiefunctiona ris van de gemeentepolitie van Hen- naarderadeel ,,even later was hij er niet meer”. Zij hebben zich onmid dellijk naar de plaats des onheils ge spoed en voorbijgangers gewaarschuwd Ongeveer tien minuten hierna was de politie aanwezig. Eerste hulp is ver leend door dokter L. H. Bogtstra uit Wommels. De personenauto raakte to taal vernield. scoorde eerst linksbuiten C. Dotinga, maar nog voor de wisseling zorgde een bij tijd en wijle sublieme Jasper Bosma (ex Black Boys) voor evenwicht. Maar niet afgeschrikt hierdoor wist de zelfde Dotinga via de paal de niet imponeren de Workum-goalie opnieuw te passeren. Workum dat technisch wel wat meer in zijn mars had kreeg even voor tijd de genadeklap, toen HJSC verdediger G. Gerbrandy met een afstandsschot de stand op 3-1 bracht. Wel werd het door alweer Bosma nog 3-2, maar daar bleef het dan ook bij. Het was overigens een wedstrijd, waarin beide ploegen duide lijk blijk gaven al drie uur voetbal ach ter de rug te hebben. In iets mindere mate was dit het geval in de finale tussen Heeg, vorig jaar ook finalist, en Black Boys. Na een ge- Ijjkopgaand begin had eerst Black Boys, en daarna Heeg een overwicht en in deze laatste fase viel dan ook de ope ningstreffer voor de door de heer Geu zendam getrainde formatie. Aanvoerder- verdediger bjj de boys, Bote Hiemstra raakte evenals zijn doelman, Geert de Haan geblesseerd bij een doelworsteling. Het leer kwam bjj de Hegemer Ernst Hoomans die succesvol uithaalde: 1-0. Na rust kregen de gastheren ’n pracht kans op de gelijkmaker toen de overi gens betrouwbare Heeg doelman even een hoekschop van de ijverige Tjitse Klynstra verkeerd beoordeelde en de bal nog slechts behoefde te worden aan geraakt. Dat gebeurde niet, maar niet alleen onkunde, ook domme pech hield de Snekers van een treffer af, zo als bij een vliegend schot van Theo Dykstra waarbij de bal via de lat weer in het veld spatte. In de slotfase zorgde eerst Jappie van der Heide voor Heeg voor een doelpunt en een weinig later bepaalde zijn broer Gosse de eindstand op 3-0. De overwinning was zeker ver diend, maar de score o.i. wat geflat teerd. De arbitrage bij dit geslaagde Zilveren Doeltoernooi was in goede han den van de heren F. Hofstra, Woudsend; J. Pruim, Sneek; W. Spaanstra, IJlst en W. Wittermans, Sneek. WZS aan haar tweede ontmoeting en wel tegen Workum. (In totaal namen zes elftallen deel aan dit toernooi, ver deeld over 2 poules). De net naar de derde klasse gedegradeerde zaterdag- middagclub bleek weinig moeite te heb ben met de Snekers, die overigens met enkele invallers experimenteerden. Jas per Bosma nam maar liefst vier treffers voor zijn "ekening, terwijl Gerrit Sloot jes d: helft van dit aantal op zijn naam bracht. De Zuidersportparkers daarentegen wisten geen één keer te scoren, zodat zij voor verdere deelne ming waren uitgeschakeld, omdat de clubs per poule elkaar één keer bestre den. In een aantrekkelijk duel wist Black Boys 1 Bato met 3-1 terug te wij zen. De eerste twee doelpunten hierbij werden voor de Boys gescoord door J. Haagsma, die wegens een blessure het '7orig seizoen niet van de partij kon zijn, maar naar wij dachten, zaterdag getoond heeft een eerste-elftalplaats waard te zijn. Na de middagpauze werd in elke poule nog een wedstrijd afgewikkeld. HJSC stond tegenover Bato - het werd door Cuyk (ex Black Boys) 1-0 voor de groenwitten - en Heeg moest tegenover Voor het eind van deze maand wordt de 27-OOOste inwoner van Sneek ver wacht. Dit zei burgemeester mr. B. van Haersma Buma, vrijdagmiddag tij dens zjjn toespraak ter gelegenheid van de opening van de TopForm vesti ging H. Brennnikmeijer Zonen N.V. zet. Onder auspiciën van de Culturele Raad zal door de drie partners weer ’n gezamenlijk programma worden ge bracht. Omvatte dit in het afgelopen seizoen 9 voorstellingen, voor 1970-1971 is dit aantal uitgebreid tot 14 t.w. 4 to neelvoorstellingen van ’’Kunst aan Al len” 3 cabaret-voorstellingen, 2 blijspe len en 1 revue van N.V. Miedema en 3 opera’s/operettes alsmede de Corry Brokkenshow van operagezelschap ’’Fo rum”. Behalve dat dit programma uit- gebreider is dan vorig seizoen lijkt het ook gevarieerder. Door de gemaakte programmakeuze alsmede door een doel treffende reclame, zowel middels de pers als via de culturele agenda hoopt men een groter aantal bezoekers te kun nen trekken. Niettemin moet worden aangenomen dat ook het komende sei zoen we een nadelig saldo te zien zal geven en dat financiële steun van de zijde van de gemeente niet zal kunnen worden gemist. De organisatoren doen dan ook weer een beroep op het meentebestuur om zich daarvoor rant tet stellen. Het college acht het programma geboden zal worden aantrekkelijk en in het belang van een bloeiend cultureel le ven in Sneek. Er bestaat o.i. aanleiding een eventueel tekort ten laste van de gemeente te nemen. Het bedrag daar van laat zich thans moeilijk schatten. Het is n-1. van verschillende omstan digheden afhankelijk en de te verwach ten inkomsten die weer afhangen van het aantal abonnementen en kaarten dat zal worden verkocht is daarbij een onzekere factor. Uitgaande van het te kort over 1969-1970 en rekening hou dende met in het eventuele te kort van de in het seizoen 1970-1971 te organiseren culturele evenementen voor wat betreft de inbreng van bioscoop-* en theaterbedrijf Miedema N.V. en de stichting ’’Kunst aan Allen” een garan tie te verlenen van 17.500,Opera gezelschap ’’Forum” kan hierbij buiten beschouwing blijven aangezien het ge zelschap een jaarlijkse subsidie uit de gemeentekas ontvangt. Wie aan een poort belt wordt open ge- d-an door de buitenportier. Hij vraagt naar een deugdelijke legitimatie. Is die in orde bevonden dan kondigt hij telefo nisch het bezoek aan bij de binnenpor- tier. Tussen de twee funktionarissen ligt een stuk geplaveide straat. Beider onafscheidelijk gereedschap bestaat uit een bós sleutels. Menig bezoeker ervaart het gerinkel van die sleutels met gemengde gevoe lens: wat kan het opsluiten van de ene mens door de andere ooit voor heil brengen tenzij men meent dat onheil voorkomen voor de één, vanzelfsprekend heil aan de ander moet brengen? Ter escherming van de samenleving is in bijzondere gevallen isolering noodza kelijk, maar voor wat betreft de meer derheid van de gedetineerden kan daar nauwelijks sprake van zijn. Waarom dan dit uitsluiten van contact met belangstellende medeburgers voor zover zij geen naaste familie, geestelij ke verzorgers of beroepshalve geïnte resseerden zijn? ij het Nationaal Bureau voor Reclasse ring komen, vooral van de kant van jongerengroeperingen, regelmatig vra gen binnen naar contactmogelijkheden met jonge gedetineerden. Het antwoord moet dan luiden dat deze er alleen zijn voor bovengenoemde ca- tegoriën personen. Weliswaar kent het Gevangeniswezen het instituut van de gespreksgroepen, samengesteld uit ge detineerden en mensen ”van buiten”, maar deelname daaraan is meer voor weinigen weggelegd. Wat de jongeren voor ogen zweeft is om - met in achtneming van bepaalde regels - bijv, eens in d< veertien dagen een avond op bezoek te gaan bij gede tineerden die daar prijs op zouden stel len. Dat zou in feite neerkomen op uit breiding van het aantal gespreksgroe pen. De jongeren stellen zich voor met de gedetineerden te praten over gewone alledaagse zaken; in de eerste plaats met de bedoeling hen het gevoel te ge- Zoals bekend is hebben bioscoop- en theaterbedrijf Miedema N.V., operage zelschap "Forum” en de stichting ’’Kunst aan Allen” in het seizoen 1969- 1970 voor het eerst een gezamenlijk programma gebracht, waarin elk van de genoemde organisatie een inbreng had. By raadsbesluit van 17 juni 1969, werd in het tekort van de te organise ren evenementen, voor wat betreft het door N.V. Miedema en ’’Kunst aan Al len” verzorgde gedeelte van het pro gramma een garantie verleend f. 10.000,. Intussen is het seizoen verstreken en is de rekening van inkomsten en uitgaven ingediend. Deze rekening wijst een te kort aa„ van f 14.884,79. Zij is gecon troleerd en geeft geen aanleiding tot 't maken van opmerkingen. Geuonstateerd moet worden dat het bedrag van de in komsten lager is dan begroot was, het geen zijn oorzaak vindt in het beneden de verwachtingen gebleven aantal be zoekers. B. en w. zijn van mening dat het te kort ten laste van de gemeente dient te worden genomen en stellen dan ook voor ten behoeve van de in het seizoen 1969-1970 georganiseerde evenementen een subsidie groot 14.884,79 te verle nen. In het komende seizoen wordt de tot stand gekomen samenwerking voortge- donderdags

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1