snekerWkoerier I Paardefokdag te Blauwhuis verliep ondanks regen geheel naar wens de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van ii IJLST ii liS Nieuwe brug over de Wijde Wymerts te Osingohuizen geplaatst Pauselijke onderscheiding voor Luutzen de Jong te Woudsend Stermerrie „Oedske" van J. Reitsma, Tjerkwerd algemeen kampioen Op hol geslagen dieven op rijksweg 43 gegrepen If® ii Bejaarde Sneker brak been bij botsing Extra subsidie voor nieuw wijkgebouw Wit-Gele Kruis te Bakhuizen Bromfietster brak been bij aanrijding Raad Wymbritseradeel in nieuwe samenstelling kiest twee wethouders Proces-verbaal wegens oplichting t 1 W SNEEKER NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de *4® SNEEKER NIEUWSBLAD b.g,g. donderdags en UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 125e JAARGANG No. 67 5, 6 en 7 jarige stermerries: 1. Oedske van J. Reitsma, Tjerkwerd, Kathinke Tegen de 30-jarige bouwvakarbeider H. R.L. te Sneek is procesverbaal opge maakt terzake van oplichting. L. had bij verschillende winkeliers goederen gekocht onder valse naam en niet be taald. ging Bouke van W. J. Boersma, Oudega (H.O.) Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o 5 -- Offlciitl 0r|t.. „i 4, ihhuIii SNEEK. WYNIinSEKADEEL ULST De 76-jarige Luutzen J. de Jong is vrij dagavond in het dorpshuis te Woudsend op grootse wjjze gehuldigd wegens het feit dat hij al meer dan zestig jaar lid is van het rooms-katholieke kerk koor „Cecllia”, waarvan de laatste der tig jaar als dirigent. In het Sneeker Nieuwsblad van donderdag j.l. schre ven wij uitvoerig over dit jubileum. AANTREKKELIJK PROGRAMMA Zoals gezegd werd hoofzakelijk 's mor gens de keuringen en prijstoekenningen afgewerkt, ’s middags was er vooral voor het publiek een bizonder aantrek kelijk programma vastgesteld. Zo werd er bijvoorbeeld door de pony’s en ui teraard hun berijders en berijdsters een stoeledans gehouden, waarbij ten slotte Susanne Bruggenkamp uit Bols- ward met Leika als winnaar uit de bus kwam. Bij het Poppespel voor pony’si werd zij tweede achter Minke Ykema uit Greonterp. Derde werd hierbij Ru- die Rienstra uit Bolsward. Bij de gal- Ondanks het uitgesproken slechte weer waren het zaterdagmiddag op een stuk weiland van de heer W. v. d. Wey allemaal tevreden gezichten, toen daar in Blauwhuis de jaarlijkse paardenfokdag erop zat. Tevreden, omdat de orga nisatie, in handen van de merkekommisje Blauhüs en de paardenfokvereniging It Fryske Hynder nagenoeg niets te wensen had over gelaten, maar tevreden ook en vooral omdat de opkomst groot was te noemen. Niet minder dan hon derd en twintig paarden en pony’s waren ’s morgens aan een keuring onder worpen en hadden ’s middags de aanwezigen getracteerd op een ondanks de regen en hagelbuien geslaagde show. Bouma, Makkum; 2. Smink. Sondel. «1BUWB KN ^VQOK SKSEK KN OMBTBXUK Algemeen kampioen werd tenslotte de stermerrie Oedske, eigendom van de heer J. Reitsma. Deze was in haar ru briek als eerste en beste paard tevoor schijn gekomen en bond de strijd in de finale nog aan met het veulen Boudina van de heer G. L. Geerlings, die op zjjn beurt de show bij de merrie- en hengstveulens had gestolen. Derde ’’fi nalist” was het paard Vinola van de heer W. Jorritsma te Heeg. Deze had bij Enters en Twenters de meeste klasse aan de dag gelegd en zich hier door een plaats bij de beste drie van de dag verworven. De 87-jarige A. Bok uit Sneek liep don derdagmiddag omstreeks kwart over vier bij De Domp aan de Groene Dijk bij een botsing met een auto een been- fractuur op. Hij werd aangereden door een auto bestuurd door R. de V. uit Boelenslaan, die in richting Offinga- wier reed. Ter hoogte van de ingang van de nieuwe jachthaven aan De Romp kwam de heer Bok op zijn fiets achter de daar geparkeerde auto’s van daan. De autobestuurder kon een bot sing niet voorkomen. KEURINGEN D- ’s morgens gehouden keuringen had den achtereenvolgens de volgende pre- mieverdelingen opgeleverd: Merrieveulens: 1 Boudina, G. L. Geer- liugs Jutrijp; Berke W. Jorritsma, Heeg; Boukje, F. Pietersma Oudemir- dum en Brecht, C. v.d. Akker, Workum. 2. Baronesse Adeltrude R. G. Nauta, Oppenhuizen; Atke, G. Steenbeekl Op penhuizen; Aafke, H.F. Kuipers, Wor kum; Aef, A. J. Bouma, Oosterend; veulen v. W-J. Boersma Oudega H.O., 3 Baronesse Alderina, R. G. Nauta, t)p- penhuizen; Beits, J. E. v.d. Gaast, Workum; Anneke, A. J. Bouma, Oos terend. Hengstveulens: hengst veulen van U. Winia, Follega, Abe van S. Smink, Son del; le prijs fokvereniging Frans van J. Sits, Tacozijl, tweede prijs fokvereni- De shetland pony van Johan Hoekstra (links) ontving op de fokdag onder meer een hoge bekroning. Rechts de moeder van deze prijswinnaar. Naast de eige naar staat mej. Wytske Hettinga, die de prijs uitreikte. (foto Studio Ger Dijs) aan eigen middelen 22.075,beschik baar is. Er ontbreekt dan nog 38.300,-. Uiteraar zou voor dit tekort door de vereniging een geldlening kunnen wor den aangegaan maar het is voor deze kleine vereniging niet mogelijk de hier uit voortvloeiende kapitaalslasten ten laste van de exploitatie te nemen. Ge let c.. de moeilijke financieringspositie van de gemeente is het evenmin moge lijk een éénmalig subsidie van 38.300,- te verlenen. Daarom is naar een ande re oplossing gezocht en die is gevonden in het aangaan van een lening met de Coöp. Raiffeisenbank te Bakhuizen door de vereniging. De hieruit ontstane ka pitaalslasten van 3482,57 per jaar wor den jaarlijks door de gemeente vergoed in de vorm van een extra exploitatie subsidie. Subsidies aan kruisverenigin gen tellen mee bij de kosten sociale zorg en worden derhalve voor tachtig procent terugontvangen in de uitkering van het rijk. Van het extra exploitatie subsidie blijft derhalve 700, per j-ar ten laste van de gemeente Gaas terland. B. en w. stellen de raad voor in die z’ i het Wit-Gele Kruis te Bak huizen medewerking te verlenen. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur ROTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Te O-ingahuizen is donderdag 21 aug, si tus de nieuwe brug over de Wijde Wi- merts gemonteerd. Deze gemeentelijke brug, die is ontworpen en uitgevoerd onder directie van de Provinciale Wa terstaat van Friesland, zal in de >op van de volgende maand in bedrijf kun nen worden gesteld. Tot het moment, waarop de nieuwe ophaalbrug geheel bedrijfsklaar is blijft de baileybrug, die tijdens de bouw als noodbrug dienst ge daan heeft, in gebruik. De nieuwe brug is een electro-mechani- sche ophaalbrug met zo6 maamde ge scheiden priemen. Hetzelfde type dus, dat bij Tjerkwerd en de Heerenzijl is gebouwd. De nieuwe brug heeft een doorvaart- breedte van 9.50 meter en een door- vaarthoogte van 1.38 meter FZP. De breedte van het rij dek is 7 meter met een parallelweg van 3-50 meter ernaast. De Wijde Wijmerts is een vooral voor de watersport belangrijk vaarwater in het merengebied van Zuidwest Fries land tussen Sneek-IJlst en Heeg- Woudsend. Tot nu toe lag er in Osin- gahuizen een draaibrug. Tijdens de dinsdag 1 september a.s. te houden vergadering van de raad van Wymbritseradeel zullen twee wethou ders moeten worden benoemd. Zoals be kend keert wethouder G. M. Gerbran- dij niet in de nieuwe raad terug. In de nieuwe raad komen elf vertegenwoordi gers van de Gezamenlijke Christelijke Partijen (CHU, ARP en KVP), twee van de F-N.P. en twee van Progressyf Wymbritseradiel. Verwacht mag wor den dat de heer G. Miedema opnieuw tot wethouder gekozen zal worden, de plaats van de heer Gerbrandij zal ver moedelijk worden ingenomen door de heer I. Veldhuis. Voorts vermeldt de agenda een voorstel tot instandhouding van de openbare la gere school te Ysbrechtum en een voorstel tot instandhouding der open bare lagere school te Ysbrechtum en een voorstel het bestuur van de Vere niging voor C.N.S. te Gauw financiële medewerking te verlenen voor aan schaffing van materiaal ten behoeve n het vak handenarbeid. Tevens stel len b. en w. de raad de krotwoning Hommerts 168 aan te kopen en er ligt een voorstel betreffende uitgifte van grongen in de gemeente. van L. Jellesma, Rotstergaast, Mats je van M. Tj. Postma, Spannenburg. 2. Lysebet van H. F. Kuipers, Workum en Maike van A. J. Bouma, Oosterend, merrie van C. M. v.d. Akker, Workum. 3. Oranje Prinses van R. G. Nauta van Oppenhuizen en Marjanneke van G. Steenbeek uit de zelfde plaats- loppeerpartij, eveneens voor pony’s werd Susan Bruggenkamp opnieuw eer ste, voor W. Ziengs eveneens uit Bols ward. De derde prijs hierbij ging naar R. Rijpma uit dezelfde stad. Bij de klei ne maat gallopeerpartij voor pony’s was F. v.d. Pas uit Bolsward de beste, voor zijn stadgenoot F. Spricht. Hier voor overigens was er door viertal deel nemers ’n veelzijdigheidsnummer ’weg gegeven”, waarbij onder meer 1 paard voor een tilbury werd gedemonstreerd. Het was een zeer geslaagd nummer, evenals het laatste, namelijk ’’spannen”. Een zestal deelnemers nam hierbij de strijdbijl op en zou ten slotte zien, dat H. F. Kuipers uit Heidenschap met zijn Corrie en Aef met de hoogste eer weg liep. Aan het begin van de middag was door acht paarden gestreden om de hoogste premies, waar het ging in de rubriek ’’voor de boerenwagen”. M. Ketelaar, Nijhuizum met Olanda en R. G. Nauta, Oppenhuizen met Gardina behaalden hierbij de eerste prijs; twee de werden A. J. Bouma, Oosterend en G. Steenbeek, Oppenhuizen met Mari- anneke, terwijl de derde prijs ging naar H. Witteveen, Bolsward met Jean- linne, W. J. Boersma, Oudega (H.O.) met Lientje 3 en J. v. d. Velde, Wol- sum met Japkje. De mooiste show o.i. werd opgevoerd door de enkelspannen voor de Friese sjeezen. Dit bood een bi zonder kleurrijk gezicht, waarbij de prijzen als volgt werden verdeeld: 1. Matsje van M. Tj. Postma, Spannen burg, 2. Roland van Jorritsma, Heeg, 3. Oedske van J. Reitsma, Tjerkwerd, 4. Maike van A. J. Bouma, Oosterend en 5. Riekje van S. Bouma, Oosterend. Het beste rijpaard bleek, na een uitvoe rige jurering Hykke, eigen aan U. Wi nia te Follega. De tweede prijs in de ze rubriek werd behaald door Matsje. Dit paard behoort aan de heer M. Tj. Postma uit Spannenburg. In de zoge naamde open klasse werden de prijzen als volgt verdeeld: I. Kathinke, van de heer L. Jellesma t Rotstergaast, 2. Theuniske van de heer J. Reitsma te Tjerkwerd. 3. Jean- tille van de heer H. Witteveen te Bols ward en 4. Corrie van de heer H. F. Kuipers te Workum. Fokgroepen: 1. Foekjen met afstamme lingen, eigendom van A. J. Bouma, Oosterend, Elbrecht met afstamme lingen, eigendom van W. J. Boersma, Oudega (H.O.), Hykke met afstamme lingen, eigendom van U. Wynia te Fol lega, 2. Albine met afstammelingen, eigendom van H. F. Kuipers te Wor kum, Japkjen met afstammelingen, ei gendom van J. v.d. Velde, Wolsum, Lientje 3 met afstammelingen, eigen dom van W. J. Boersma, Oudega (H. O.) Lysterke met afstammelingen ei gendom van D. Elzinga, Bolsward en Freuke met afstammelingen, eigendom van S. Smink te Sondel. De Verenginig „Het Wit-Gele Kruis” te Bakhuizen heeft het gemeentebestuur van Gaasterland verzoc' t om geldeltf- ke steun voor de bouw van een nieuw wgkgebouw. De totale stichtingskosten worden op 127.500, geraamd. Het is echter voor de vereniging niet mo gelijk een en ander zonder een bijdrage van de gemeente te realiseren. In de financiering kan worden voorzien door een subsidie van het Rijk van 40.000,een bijdrage van de provin cie van f 20.000,een bijdrage uit het preaventiefónds van 7125, terwijl ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4>per half laar i bij vooruitbetaling Postabonnementen 6, per half raar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Tijdens de huldigingsbijeenkomst kreeg de heer De Jong uit handen van pastoor J. N. Tenniglo de pauselijke onder scheiding „Pro Eclesiae et Pontifice”, een onderscheiding die wordt gegeven voor werk op kerkelijk terrein. En op dat ten tin heeft de heer De Jong heel wat werk verzet in de afgelopen jaren. Zoals bekend ging hij al op zestienja rige leeftijd bjj het koor, dat nu nog bestaat. Ruim 25 jaar geleden richtte de heer De Jong nog een koor op het Kritekoor „Lyts Bigjin”. De heer De Jong heeft in zijn leven bijna 4000 keer opgetreden tijdens de Heilige Missen in de r.k. kerk te Woudsend. Hij gaf voorts les aan aspirant-koorleden, in notenlezen en in de Latijnse uitspraak van de Gregoriaanse gezangen. De huldiging begon vrijdagavond met een feestelijke mis in de r.k. kerk, waar de beide koren gezamenlijk, on- Or leiding van de heer De Jong op traden. Het spreekt vanzelf dat de ju bilaris tijdens de bijzonder feestelijke bijeenkomst in het dorpshuis heel wat goede woorden en cadeaus in ontvangst mocht nemen. Hij heeft ze verdiend, deze stille werker, die in vele opzich ten de leefbaarheid van een dorp als Woudsend mee bepaalt. Zijn wens is, we schreven het donderdag reeds, dat er weer eens wat jongere mensen bij de koren komen. Want de heer De Jong wil zo graag de toekomst van de zang koren zeker stellen en dat kan alleen wanneer er zich jonge mensen aanmel den. Twee ontvluchten uit het observatie- huis Aaberg te Groningen, te weten de 16-jarige H. v.d. W. uit Kampen en de ev< oude W.W. uit Rheden hebben gis teravond vanaf kwart over zeven tus sen eek en Witmarsum zoiets als een wild-west scene opgevoerd. Met een gestolen auto reden zij vanuit Sneek richting Bolsward. Even daarvoor had de eigenaar van de DAF personenau to, de heer J. Verf uit Marssum aan gifte gedaan bij de Sneker gemeente politie. De wagen stond geparkeerd op het parkeerterrein langs de Oppenhui- zerweg, ter hoogte van de voormalige Lomerrak. Daar hebben de twee knapen een eer der in Groningen gestolen Kreidler bromfiets geruild voor de kennelijk niet afgesloten DAF. Niet lang nadat de heer Verf aangifte van de diefstal had gedaan zag hij zijn eigen auto voorbij rijden. Met een auto van een kennis heeft hij toen een achtervolging ingezet. Op ongeveer drie kilometer achter Bolsward zijn V. d.. W. en W. gestopt, vermoedelijk omdat zij de klopjacht op hen in de gaten kregen. Een van hen sprong op het parkeerterrein uit de auto en wilde er vandoor gaan. De heer Verf echter bleek iets rapper te zijn. Hij heeft deze ontvluchte dief naar de Rijkspolitie te Bolsward ge bracht. De andere echter reed met de gestolen wagen verder, maar erg ver kwam hij niet, want bij de kruising rijskweg/weg richting Longerhouw vloog de DAF over de kop. De laatste ingezetene daarvan evenwel mankeerde vrijwel niets, zodat hij ook het hazen pad koos. Maar bij een onbekend ge bleven voorbijganger kwam het één en ander nogal verdacht voor, waarna hij een achtervolging inzette. Na hem ge grepen te hebben werd de laatste „held” aan de politie te Witmarsum overgeleverd. Inmiddels zitten de twee ontvluchte dieven ingesloten in het po litiebureau te Sneek. Eerstdaags zullen zij voor de O. v. J. moeten verschij nen. Een 20-jarige verpleegster G. Jansen uit Joure werd vrijdagmiddag om streeks één uur op de kruising Meeu- wenlaan/Ooievaarslaan aangereden door een personenauto bestuurd door de heer P. de W. te Tosthem. Zij reed op haar bromfiets rechts op de weg, maar de botsing ontstond omdat De W. bij het nemen van de bocht te ver naar links uitweek. De verpleegster brak ij deze botsing haar rechterbeen. Oudere stermerries: 1. Hendrikje van G. L. Geerlings, Jutrijp, Tapkje van J. v.d. Velde, Wolsum, Jancie van P. Hettinga, Burgwerd. 2. Wia van H. F. Kuipers, Workum, Albina van H. F. Kuipers, Workum, Renske van J. Smids van Tacozijl 3. Wilhelmina van L. Jellesma, Rotstergaast, Foekjen van A. J. Bouma, Oosterend, Elbrecht van W. J. Boomsma, Oudega (H.O.) Gel- brich van F. Pietersma, Oudemirdum. 3- en 4-jarige stermerries: 1. Trienke S. Bouma te Oosterliftens, Trienkie van Gebr. Yntema, Blauwhuis 2. Tjitske van Gebr. Yntema, Blauwhuis en 3. Skrinske van H. Bouma, Makkum- 3- en 4-jarige stermerries: 1. Trineke van G. Steenbeek, Oppenhuizen; Sijke van H. F. Kuipers, Workum, Lonja van L. Jellesma, Rotstergaast, Tjimke van V'. Jorritsma, Heeg. 2. Setske van S. W. de Boer, Hommerts, Urmea van L. Jellesma, Rostergaast, Renny van J. E. v.d. Gaast, Workum 3. Twirke van Gebr. F. P. Andela, Arum. Modelmerries: 1. Theuniske van J. Reitsma, Tjerkwerd, Leentje van J. v- Rijs, St. Nicolaasga, Gardina van R. G. TT i Oppenhuizen, Jeantille van H. Witteveen Bolsward, Lysterke van D. Elzinga, Bolsward, Olanda van M. Ke telaar, Nijhuizum, 2. Corrie van H. F. Kuipers, Workum, Aaf van de zelfde eigenaar, Brechtsje van H. Hofstee te Doniaga en Corina van S. Smink te Sondel. Rolanda van W. Jorritsma, Heeg, Oelkjen van A. J. Bouma, Oos terend. 3. Lientje 3 van W. J. Boersma, Oudega (H.O.) en Hykke van U. Winia te Follega. Twenters: 1. Vinola van W. Jorritsma, Heeg, Wietske Lientje van W. J. Boers ma, Oudega (H.O.), Welsje van H. Hof- stra, Doniaga, Wyts van S. Smink, Son del, Wopkje van H. F. Kuipers, Hei- denschap en Wardye van -W. Bakker, Hemelum 2- Warber van S. Bouma, Oosterlittens, Wop van H. Bouma, Makkum. 3. Wypkjen van A. J. Bouma, Oosterend, Vinkje van D. Elzinga, Bols ward. Enters: 1. Ypie van A. Fokkema, Bols ward, Ynskjen van A. J Bouma, Oos terend, Zaliena van W. J. Boersma, Oudega (H.O.), Zambi van M. Ketelaar, Nijhuizum. 2. Yngbertjes van J. van Lijs, St. Nicolaasga, Xexina van W. J. Boersma. Oudega (H.O.) en Zebrealien van M. Ketelaar, Nijhuizum. 3. Zwaan tje van H. F. Kuipers, Workum en Itskje van J. v.d. Velde, Wolsum- 5 jaar en ouder: 1. Evelien van J. Smits, Tacozijl en Oeke Hese van H. Freuke van S. 'lsS?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1