Een structuurplan voor geheel Zuidwest Friesland. Kosten (130.000 snekerWoerier Engelse old-timers waren in Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en I IJLST I' Betere verwerking van het afval bij gemeentereiniging Jan Jongepier Purmerend geeft concert in Sneker Martinikerk e Dagelijks bestuur „Zuidwest Friesland”: tie Jjost Halbertsmaprijs 1970 toegekend aan mr. H. T. Obreen ie 10 5 Ml Volleybal-interland Nederland-Japan in Sport voor Sport WSNEEKER NIEUWSBLAD Drs. Pop bespreekt „De put” voor RONO z. Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en MO SNEEKER NIEUWSBLAD ■- De 0*9*9“ donderdags en Verschijnt: maandags UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 125e JAARGANG No. 68 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o het Rono-programma „Sport voor OUI.I..I 0.)...u.|u«u. WTHlwuuwtliuur Het is, naar de mening van het dage lijks bestuur, aan geen twijfel onderhe vig dat Zuidwest Friesland in de eerst volgende jaren als recreatiegebied voor de rest van Nederland een steeds gro tere betekenis zal krjjgen. De In uitvoe ring zijnde betere wegve-binding met het westen des lands zal daartoe in be langrijke mate kunnen bijdragen. Ook in het door de stichting ’’Sudergoa” uitgebrachte rapport over ”De toekomst van de Zuidwesthoek van Friesland” wordt aan de recreatieve ontwikkeling van de Zuidwesthoek bijzondere aan dacht gewijd. Een stimulering van de ze ontwikkeling door de overheid wordt daarin sterk bepleit. Niet in het eigen gewest alleen trekt de toekomstige verdere ontwikkeling van de Zuidwesthoek op recreatief gebied de aandacht. Ook landelijk bestaat daar voor brede belangstelling Mr. Obreen krijgt de prijs voor zijn gehele werk sedert 1956, dus zowel voor zijn archiefinventarissen van gemeenten en waterschappen in Friesland als voor de wetenschappelijke publicaties, die hij daaraan heeft ontleend. Nu de heer Obreen binnenkort 65 jaar wordt en zijn ambtelijke loopbaan af sluit achtte de commissie dit een ge schikt moment om het gehele werk van de heer Obreen te beoordelen voor een eventuele bekroning. Uit het jury-rap- port blijkt, dat daaraan bij de commis- Daar het van zeer groot belang is, dat e. geen brand meer ontstaat in het ge storte afval, zal het terrein buiten de werkuren van de Gemeente Reiniging door een hek worden afgesloten en het betreden van het gehele terrein is dan ook streng verboden. In het literair kwartier van de Rono op zondag 30 augustus (van 18.00 tot 18.30 uur) bespreekt drs. J. Pop uit Sneek de roman „De Put” van Rouke G. Broersma. Het is een uitgave van Sijthoff in Leiden. In hetzelfde program ma heft de heer G. J. H. Krosenbrink een gesprek met de uitgever Witkam in Enschede, die o.m. de „Kleine Twent se reeks” uitgeeft. Daar de wagens van de reinigingsdien sten van Sneek en Wymbritseradeel te gen twaalf en vijf uur alle tegelijk ko men te storten, is het gewenst dat het brer gen van afval door particulieren vóór die tijd gebeurt. Wanneer men zich houdt aan de openingstijden, die genoemd worden in de advertentie in dit blad zal men zo weinig mogelijk opont houd bij het storten ondervinden. H1BUWB-BH ADVBBTBNTIBBLAD^ ^VOOK BHBM BH OMBTBBKBH REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKT1E. .Studio Ge, Dijs Schoolstr. 19 Telefoon 05150-8596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 In Sport”, dat zondag tussen 18.30 uur en 19.25 uur wordt uitgezonden, wordt naast de atletiekwedstrijden in Gronin gen, Arnhem en Almelo, de internatio nale wegraces in Hengelo, de nationale motor-cross in Anloo en het concours hippique in Bathmen aandacht besteed aan de volleybal-interland tussen de da mes van Nederland en Japan in Sneek. In deze aflevering verder aandacht voor het begin van de competitie van de amateurvoetballers,de korfballers en handballers, met o.m. een verslag van „Vlugheid en Kracht-Groningen” tegen Sparta- derde orgelbespeling onder auspi ciën van het Sneeker orgelcomité „Pro Organo” in de Grote Kerk te Sneek zal plaats vinden op vrijdag 28 augus tus a.s. ’s avönds 8 uur. Dit concert zal worden gegeven door de heer Jan Jon gepier, organist aan de Grote Kerk te Purmerend, die in 1968 winnaar was van het nationaal orgel-improvisatie- concours te Bolsward en in 1970 van het internationaal concours te Haar lem. He. programma dat deze orga nist ten gehore zal brengen vermeldt de volgende werken: 1. Preludium in d-moll, Max Reger; 2. Partite diverse sopra „O Gott, du frommer Gott”, een jeugdwerk van Joh. Seb. Bach; 3. Ko- raalb werking „Wer nur den lieben g t lasst walten” van de Bach-leer- ling G. A. Homilius; 4. Vier delen uit de 2e Suite van Jean Ad. G. Guilain: Prelude, Basse de trompette, Trio des flütes en Dialogue; 5. Prière, Opus 20 van Casar Franck; 6. Cathédraïes uit „Pièces de Fantaisie”; 7. Scherzo uit de 5e orgelsonate van Alex. Guilmant. Een gevarieerd programma dus van barokke en romantische orgelmuziek. Op advies van de daartoe door hen ingestelde commissie hebben Gedepu teerde Staten van Friesland de dr. Joost Hiddes Halbertsmaprijs 1970 toe gekend aan mr. dr. H. T. Obreen, we tenschappelijk ambtenaar verbonden aan de provinciale archiefinspectie in Friesland. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 sie geen twijfel bestond. Hendrik Tjaard Obreen werd op 6 no vember 1905 te Heemstede geboren. Hij woont op Harsta-State te Hogebein- tum en 's sedert 16 maart 1950 in dienst van de provincie Friesland als provin ciaal inspecteur der archieven van ge meente.!, waterschappen en vetnpolders. Hij promoveerde in 1956 op een proef schrift getiteld „Dijkp'icht en water schappen aan Frieslands westkust”. H.:, schreef inleidingen op verschillen de archiefinventarissen en publiceerde samen met M. P. van Buytenen „Wes- tergo’s IJsselmeerdijken”, waaraan hij ooit zijn dissertatie ontleende. De .ommissie, die Gedeputeerde Sta ten van advies diende, bestaat uit de heren: mr. J. Rinzema, rijksarchiva- ris te Leeuwarden, dr. H. Oldenhof, le raar te Heerenveen en voorzitter van het Historisch Werkverband van do Fryske Akademy en jhr. drs. M. J. v_n Lennep, archivaris van de gemeen te Leeuwarden. De prijs zal op donderdag 8 oktober in het stadhuis te Bolsward worden uitgereikt. De dr. Joost Halbertsma prijs, die bestaat uit een oorkonde en een bedrag van f 1500,wordt om de twee jaar toegekend, de ene keer voor werk van amateurs, de andere keer v r wetenschappelijk werk op het ge bied van de geschiedenis en de heem kunde van Friesland. In 1966 werd de prijs toegekend aan dr. J. J. Woltjer te Oegstgeest voor zijn publicatie „Friesland in Hervormingstijd.” Het zal voor de gemeentebesturen no dig zijn bij het te voeren beleid met de te verwachten ontwikkeling, die een verhoging van het welvaartspeil kan be werkstelligen, reeds in een zo vroeg stadium rekening te houden. Uitbrei ding van de recreatieve voorzieningen en verbetering van hetgeen in de afge lopen jaren reeds is tot stand gebracht zal bijzondere aandacht vragen. Het spreekt vanzelf dat hiermede belangrij ke financiële offers van de zijde der g meente zijn gemoeid. In de uitgaven, verbonden aan de uitvoering van recre- atieprojecten kónden echter tot nog toe niet onbelangrijke subsidies van de ij- de van het ministerie van cutuuir, re creatie en maatschappelijk werk wor den ontvangen. Ook in de toekomst, als de recreatie steeds meer aandacht van de overheid zal vragen, zal dit onge twijfeld kunnen worden verwacht. Men wil thans op grond van opgedane er varingen de voogenomen projecten in ’n breder verband en in onderlinge sa menhang beoordelen. Daarvoor is nodig dat een basisplan voor de openluchtre- creat’e i.. een bepaald gebied tot stand komt. Dit plan zal aan alle facetten, die bij de te scheppen recreatievoorzie ningen een rol spelen, zoals o.a. pla nologische, financiële maatschappelijke en economische factoren aandacht moe ten schenken. Aan dit plan behoort een voorstudie vooraf te gaan. Wordt deze studie door het departement aanvaard, dan wordt het ontwerpen van een basisplan als vervolg op de voorstudie gesubsidieerd. De gemeentebesturen zullen er in de toekomst niet meer op kunnen rekenen dat de door hen ontworpen incidentele plannen voor openluchtrecreatie voor subsidiëring in aanmerking zullen ko men Er zal, wil er een redelijke kans op .ubsidiëring van rijkswege bestaan, een basisplan voor een bepaald territoir aan ten grondslag moeten liggen. Het dagelijks bestuur van Zuidwest Friesland heeft zich over de gevolgen van de uitgevaardigde richtlijnen voor de Zuidwesthoek, die, naar met grond mag worden verwacht, in toenemende mate het karakter van een recreatiege- b.ed zal krijgen, beraden en is daarbij tot de conclusie gekomen dat het in de licht van de nieuwe voorschriften wen selijk is voor de Zuidwesthoek, die met betrekking tot de recreatie toch als één samenhangend gebied mag wonden be schouwd, een basisplan voor recreatieve V' >rzieningen wordt opgemaakt. Het basisplan zou dan betrekking moeten hebben op het eigenlijke watersportge- De Austin Seven werd van 1922 tot 1938 gemaakt en was bedoeld om de plaats van de motorfiets in te nemen. Ze waren indertijd enorm populair. Nu is de Austin Seven bij de leden van de Bristol Austin Seven Club weer erg populair. Dinsdagmiddag waren een vijftien tal van die oude brikjes te bewonderen bij garage Van der Goot. (foto Studio Ger Dijs) ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4.psr hal) jaar (btj vooruitbetaling). Postabonnementen 6, per half jaar (bij vooruitbetaling 1 ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-pnjs De trip naar Gaasterland is een idee van de leraar Alan J. Clegg (28 jaar) uit Nottingham en zijn Friese echtgeno te Aukje Kingma, een dochter van de heer H. Kingma, directeur van N.V. Fon*einbos. Zaterdagmorgen in alle vroegte is men vertrokken uit Zeebrug- ge, waar men was aangekomen na een vrij rustige reis over het Kanaal vanuit Dover. De colonne old-timers, in totaal 18 wagens, ging direct op weg en met een gangetje van ongeveer 40 a 50 kin sukkelde men België en Noord-Holland door Zondagmiddag tegen een uur of vijf arriveerde de wonderlijke stoet bij het Monument op de Afsluitdijk, waar men werd opgewacht door de Rijkspo litie, die zorg zou dragen voor de be geleiding en de Provinciale Friese VW, die de Engelsen een „Paspoart foar Fryslan” uitreikte en wat informatie verstrekte over onze provincie. De Brit ten werden verder begroet door hun gastheren van het Fonteinbos en een In de laatste week is men bij de Ge meente Reiniging bezig om het stortter- rein klaar te maken voor een betere verwerking van het afval. Door het ver harden van de toegangsbaan is het au mogelijk om met de vrachtwagens tot aan de plaats te rijden, waar deze ge lost moeten worden. In de komende maanden zal men de verschillende machines proberen om te onderzoeken welke machine het meest geschikt is om het vuil te verspreiden, te verdichten en tenslotte af te dekken. Aan het eind van elke dag moet het laatst gestorte vuil nog afgedekt wor den met grond om brand en de last van ratten, vliegen en stank te voorko- bied, op de IJsselmeerkust en op de bosgebieden in Gaasterland. tiental oude tot zeer oude wagentjes uit de noordelijke provincies. G iurende hun vakantie, die tot 5 sep tember duurt, zal het gezelschap in a- menwerking met de Provinciale Friese VW verschillende attractieve trips ma ken. Gisteren gingen de Britten een dag je het water op. De wagentjes in de show-room en in de garage van Van der Goot trokken veel bekijks. De oud ste wagen was de Austin Seven van de heer F. Eley, die in 1924 werd gebouwd Het wagentje werd vier jaar geleden op een boerderij gevonden onder het hooi en vogelmest en was verschrikkelijk verwaarloosd. De Austin was in 28 jaar niet meer gebruikt. De heer Eley kocht hem en na twee jaar hard werken was de auto weer als nieuw. Voor het wa gentje, één van de eerste Austins, is eens 20.000 gulden geboden. Een trek pleister was ongetwijfeld de Sunbeam van de heer O. Legg. De wagen is nu 42 jaar oud, maar ziet er uit als nieuw. De heer Legg heeft er dan ook heel wat uurtjes aan besteed om de vier pe.soons wagen op te knappen, want toen hij hem van de tweede eigenaar kucht, verkeerde hij in slechte conditie. De maximumsnelheid is nu weer zo’n 120 km per uur. De heer Legg heult c 'k een .ustin Seven, maar omdat hij zijn hele gezin mee naar Friesland wil de nemen, moest hij wel de grotere au to gebruiken. Dinsdagmiddag om een uur of vijf reden de wagentjes weer lichting Oudemirdum. voldoende kunnen worden overzien. Op grond van elders opgedane ervaringen met soortgelijke plannen kunnen de uit gaven ruwweg op 130.000,worden geschat. De kosten van het inschakelen van teamleden, na de aanbidding van het plan, voor verder overleg en toelichting in de verschillende gemeenten afzon derlijk, zijn in deze begroting niet be grepen. In het geraamde bedrag zal een bijdra ge van het rijk kunnen worden ver- wach' van 30.000,zodat ten laste wn ’’Zuidwest Friesland” zal blijven 100.000,—. L eft wordt dat deze uitgaaf voor de deelnemende gemeenten een belangrijk financiëel offer betekent maar, gelet op de huidige situatie met betrekking tot de subsidiëring van voorziening ten be hoeve van de openluchtrecreatie en de toekomstige ontwikkeling van Zuidwest Friesland is dit offer in alle opzichten verantwoord. De gemeentebesturen zouden tekort schieten in de vervulling van hun taak en wellicht de vogels over het net laten vliegen als zij zich op dit ogenblik zouden laten weerhouden van het opstellen van ’n integraal plan voor de ontwikkeling van Zuidwest Friesland, dat de basis zal kunnen vormen van het te voeren beleid in de nieuwe fase, die ook zijn invloed op dit gebied zal heb ben. Ook in dit verband geldt het al oude spreekwoord: de cost gaet voor de baet uit! Het dagelijks bestuur oordeelt de doel stelling, die het beoogt, zo belangrijk voor Friesland in het algemeen, dat het voornemens is, indien men zich met ’t voorstel kan verenigen, aan het provin ciaal bestuur te verzoeken ook een re delijke bijdrage in de te maken kosten voor een integraal ontwikkelingsplan in het vooruitzicht te stellen, "'evens koes tert hij de hoop dat ook bij het minis terie van economische zaken de bereid heid zal bestaan, de voorgenomen werk zaamheden of een onderdeel daarvan te subsidiëren. Vijftien Engelse old-timers, waaronder 14 Austins Sevens en 1 Sunbeam, waren dinsdagmiddag te bewonderen bij Gara ge Van der Goot aan de Leeuwarder- weg. De wagens zijn eigendom van le den van de Bristol Austin Seven Club, die twe weken vakantie doorbrengen in Oudemirdum. De „bemanning” van de autootjes met hun familieleden, een groep van ongeveer 55 personen, zijn ondergebracht in de bungalows van de NV Fonteinbos. Dinsdag maakte het ge zelschap een boottocht over de Friese mere en hun wagens werden gestald bjj Van der Goot, waar ze veel belang stelling trokken. OP WELKE WIJZE? Twt deze conclusie gekomen rees de vraag op welke wijze de voorgenomen arbeid het beste ter hand kan worden genomen. ’’Zuidwest Friesland” beschikt zelf niet over een apparaat, dat de voor het samenstellen van een voorstudie en voor het uitwerken daa "'an tot basis plan vereiste werkzaamheden kan ver richten. Na ampele overwegingen is het dage lijkse bestuur, nadat het zich ook op de hoogte heeft gesteld van de wijze, waarop elders in den lande plannen zijn ontworpen, tot de conclusie gekomen dat het wenselijk is een van de op dit gebied werkzame cultuurmaatschappij en in te schakelen Bij dit contact en bij de verdere bestu dering van dit vraagstuk kwam echter de vraag naar voren of in de gegeven situatie het ontwerpen van alleen een zgn. basisplan voor openluchtrecreatie niet blijk zou geven van een te beperk te opvatting van de materie. Zowel bij de landelijke als de provinciale instan- t. s wordt de oplossing van het pro bleem, dat hier aan de orde is, in toe nemende mate gezien in het ontwerpen van een zgn. integraal plan voor een bepaald gebied, waarvan dan een ba sisplan voor de recreatie een belang rijk onderdeel vormt. Immers, bij het s. menstellen van recreatieplannen ko- n tal van vraagstukken aan de or de, die om een oplossing vragen, zoals de gehele planologische structuur, de economische ontwikkeling, ook op agra risch gebied, het landschapsschoon, de verkeersproblemen en de instandhou- ig van natuurmonumenten en natuur gebieden. De inschakeling n verschil lende instaties en deskundigen zal voor het tot stand brengen van een verant woord structuurplan uiteraard nodig zijn. De uiteindelijke doelstelling van ’n dergelijk plan zal moeten zijn, de we- gan aan te wijzen welke kunnen leiden tot een verhoging van de werkgelegen heid en de welvaart en tot verbetering van het woon- en leefklimaat en de to tale welzijnszorg in het gehele gebied. Na nauwgezette overweging van de, van de cultuurmij. ontvangen aanbie dingen is aan de Grontmij. gevraagd of zij een opdracht tot het maken van een integraal plan zou kunnen aanvaarden, welke werkwijze naar haar mening daarbij moet worden toegepast en wel ke kosten er naar raming aan verbon den zullen zijn. Wat de werkwijze betreft gaan de ge dachten uit naar de volgende opzet. De verantwoordelijkheid en de beslissings bevoegdheid blijven berusten bij het al gemeen bestuur. Een werkcommissie zal echter de ontwikkeling van een plan van begin af aan begeleiden. In een dergelijke commissie zouden zitting kunnen hebben een aantal leden van ’t algemeen bestuur als vertegenwoordi gers van de samenwerkende gemeen tebesturen, een vertegenwoordiging van het college van gedeputeerde staten, de provinciale waterstaat, de provinciale planologische dienst, de inspecteur voor de ruimtelijke ordening, de consulent voor de openluchtrecreatie van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en een vertegenwoor diger van het ministerie van economi sche zaken (rijksconsulent voor het mid den- en kleinbedrijf en het toerisme). Daaraan kunnen, al naar gelang dit in de praktijk wenselijk blijkt te zijn, an dere deskundigen worden toegevoegd. Het eigenlijke ontwikkelingsteam, dat de arbeid ter hand moet nemen, zal dienen te worden gevormd door o.m. een deskundige voor het verrichten van demografisch, sociologisch en sociaal- economisch onderzoek, een verkeersdes- kundige en een landschapsarchitect. Voor het instellen van ’t demografish, sociologisch en sociaal-economisch on derzoek zal een beroep kunnen worden gedaan op het E.T.I.F. en de stichting ’’Sudergoa”. De Grontmij beschikt zelf over een verkeersdeskundige en ’n landschapsarchitect en zal ook een func tionaris beschikbaar stellen, die als se- cretaris/coördinator kan optreden. Het zal verder nodig zijn dat het ontwikke lingsteam haar inzichten toetst aan die, van verenigingen, werkzaam op het ge bied van de watersport, van vereni gingen, werkzaam op 't gebied van de watersport, van verenigingen voor vreemdelingenverkeer en van andere plaatselijke instanties. DESKUNDIGEN Het spreekt vanzelf dat in het te vor men ontwikkelingsteam een zeer be- 1 i, 'jke taak is weggelegd voor des kundigen op het gebied van ruimtelijke ordening en stedebouw. Verwacht mag worden dat met het zoe ken naar alternatieve mogelijkheden en het samenstellen van een structuur schets ongeveer negen maanden tot een jaar zal zijn gemoeid. Het ligt in de be doeling cl_t het algemeen bestuur eens per drie maanden een verslag zal ont vangen over de voortgang van de werk zaamheden. Een nauwkeurige begroting van kos ten is uiterard niet te maken; de te be ste ’«n bedragen zijn afhankelijk van al lerlei factoren, die in dit stadium niet KïWl f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1