d. snekerWkoerier a en H. Jetzes kreeg Koninklijke onderscheiding Ontspannen en discussiëren in vormingscentrum „De Pólle" te Westhem Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST mbm mm Auto over de kop op voetgangersoversteek- ploots Lemmerweg •i b OBBBR f H 9 1 Nieuw project van opvoedingsinrichting „Groot Emaus” In dit nummer: 40 jaar bij W. Th. Zandstra n.v. BB Wfi. W— MHM Jongelui namen geen genoegen met weigering: 3 processen verbaal opgemaakt Burgemeester B. W. Cazemier laat bungalow bouwen in Oosthem Julianaschool in Sneek bestaat een halve eeuw Bromfietsbestuurster zat te dicht op voorligger: duopassagiere gewond VERMISSINGEN UIT MOTORSCHIP Japanse dames superieur in Sneker Sporthal Sneker zondagclubs gingen goed van start Speedbootraces op Sneekermeer Leeuwarden „thuis” door Sneek met 02 geklopt Teleurstellend spel bii ONS-Oranje Nassau ellen jken, WZS-Tijnje na 35 minuten gestaakt. WSNEEKER NIEUWSBLAD Groep kinderen uit Israël overnachtte in „Wigledam” Wethouder Baaijens opent nieuwe openbare lagere school in Stadsfenne Gemeenteraad van Sneek doet morgenavond veel aan benoemingen commissies Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en V ÉHk SNEEKER NIEUWSBLAD NIXÜW8-KN ADVMBTKNTIR&LAC^ ^VOOR 8NKEK EN OMSTREKEN b donderdags en $jp©rt UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 125e JAARGANG No. 69 Jubilaris B. Jetzes toont trots de hem toegekende Koninklijke onderscheiding. Links mevrouw Jetzes, rechts mr. B. van Baersma Buma, burgemeester van Sneek. (foto Studio Ger Dijs) dSW Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o OHW.J Onu* SMUK, WTMIIlIStUBUL UUf &3SUTS7C V - -U ,m. wv. C.U., De kapitein van het motorschip „Ri val”, de heer G. J. Luik heeft bij de gemeentepolitie te Sneek melding ge maakt van vermissingen van een aan tal waardevolle spullen uit zijn schip. Uit de boot die in de insteekhaven aan de oude Oppenhuizerweg lag gemeerd zijn onder meer een damesfiets, een elektrische klok, een groot aantal lam pen en een ,,oliesnip” ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De dief (ven) hebben zich toegang weten te ver schaffen door een ruit van het stuur huis te vernielen. Tegen een drietal jongelui, te weten de 21-jarige smidsknecht P.B. uit Uitwel- lingerga, de 18-jarige magazijnbediende T.W. uit Loënga en de 19-jarige boek binder J.V. uit Oppenhuizen is proces verbaal opgemaakt, nadat onder meer aan hen de toegang tot de bar-dancing Scotch Inn was geweigerd. Toen ze daarmee, met die weigering, geen ge noegen namen, het etablissement was tjokvol, begonnen ze herrie te schoppen en hebben ze een traliewerk vernield. Ook al doordat de jongelui daar het verkeer ophielden en geen gevolg gaven aan het verzoek te verdwijnen is p.v. tegen hen opgemaakt. De 21-jarige M. vd. V. uit Gaastmeer liep gisteravond (zondag) een snijwon- de en een gekneusde enkel op, toen hij met zijn auto nabij de kruising Lem- merweg/Scherhemstraat eerst een ver- keerszuil omver reed en vervolgens over de kop sloeg. De auto bleef, met de wielen omhoog, daar op de voet- gangersoversteekplaats liggen. M. v.d. V. reed richting Lemmer en heeft, to-n hij krachtig voor een afslaande voorlig ger moest afremmen, waarschijnlijk te veel snelheid gehad. Hij is, na door dokter C. Eykman te zijn behandeld, met een auto van een familielid naar huis vervoerd. Vrijdagmiddag arriveerden bijna dertig Israëlische kinderen in de leeftijden van twaalf tot en met veertien jaar in Sneek op een rondreis door Nederland. De kinderen, die afkomstig zijn uit kib- boetsiem en de afgelopen jaren vaak onder de grond hebben doorgebracht in Israël, verbleven twee nachten in de jeugdherberg „Wigledam”. De reis wordt hun aangeboden door een landelijke kibboetscommissie. Za terdag waren de kinderen de gast van de Sneker Rotary, die hen een boot tocht aanbood met d' „Toerist” van de Fa. Van der Werf. Tevens maakten zi; een zeiltocht met het Sneker skütsje „De Sneker Pan”. De Israëlische kin deren waren verrukt over deze tochten op het water. De kinderen zijn onder geleide van volwassenen, van wie enke len zich goed in het Nederlands ver staanbaar kunnen maken. Volgende week woensdag, ’s middags om twee uur, zal de heer M Baaijens, wethouder van onderwijs, de officiële opening verrichten van de nieuwe open bare lagere school in de Stadsfenne De school is gebouwd aan de Middel- zeelaan. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4>pet half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen f 6,— per half laar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur. EOTOREDAKTIE. .Studio Ger Dqs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Doordat vrijdagmiddag omstreeks twee uur ue uit Enschede afkomstige kinder- verzorgster D.IJ. bij een zebrapad over d Prins Hendrikkade niet snel genoeg kon remmen raakte haar duopassagie re, de 23-jarige S.S., eveneens kinder- v :rzorgster met haar rechter been te gen het aanhangwagentje van een voor ligger. Zij kwamen vanuit de richting Parkstraat en wilden de Gedempte Pol cnrijden. Het letsel wat de duopassa giere daarbij opliep bestaat uit een die pe snijwond aan haar rechter scheen been en vermoedelijk een beenbreuk. De aanrijding ontstond, doordat de bromfietsbestuurster, wellicht in pa niek geraakte, en begon te slinger i. Op advies van dokter Dethmers is S.S. naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdag was het de dag van de heer H. Jetzes, die op ide dag het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden als ’’jong ste bediende” in dienst trad van W. Th. Zandstra n.v. te Sneek. Het is voor de jubilaris, die nu bedrijfsleider van de groothandel van Zandstra n.v. is, ’n onvergefelijke dag geworden. Het hoog tepunt was ongetwijfeld de uitreiking door de burgemeester van Sneek van de ere’medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de heer Jetzes Dat gebeurde zaterdagavond in ’’On der de Linden”, waar directie, mede werkers, gepensioneerden met hun da mes gezellig bijeen waren om dit jubi leum te vieren. Mr. B. van Haersma Buma kwam om half acht, hij moest om acht uur in de Sporthal aanwezig zijn om de vblleybalinterland Neder land-Japan (dames) bij te wonen, en hij begon meteen maar met een toespraak, waarin hij zei dat Zandstra N.V. een naam is die men al jaren kent. En niet alleen n Sneek. Dat loopt al naar de twee eeuwen. Er is veel veranderd in de loop der jaren, er zijn nieuwe we gen ingeslagen, óók bij Zandstra N.V. De heer Jetzes is daarmee in- en opge groeid, hij wist zich steeds aan te pas sen en hij was en is een waardevolle kracht. Maar naast zijn werkzaamhe den bij Zandstra n.v. heeft hij ook in de Sneker samenleving de nodige zaken verzet, aldus de burgemeester. Zo is hij jarenlang bestuurslid van Black Boys geweest en hij heeft bij die ver eniging ook deel uitgemaakt van de elf talcommissie. Ook in de Schaakclub heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. ”Het is een blijde dag voor u, maar ook voor de firma Zandstra” zei de burgemeester, die vervolgens mede deelde dat hij de vererende opdracht had aan de heer Jetzes de zilveren me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit te mogen reiken. Na- ADM1N1STRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 Vandaag is het precies vijftig jaar ge leden dat het gebouw van de Juliana school aan de Bloemstraat werd geo pend. Dat gebeurde met een rede van de voorzitter van het schoolbestuur, P. S. Gerbrandij, oud minister presi- i 'nt. Als hoofd van de school fungeer de de heer S. Plat, eerder hoofd van de christelijke school te Spnanum. De heer Plat werd na zijn pensionering op gevolgd door de heer K. de Grooth, die thans nog hoofd is van de Juliana school, die in de loop der jaren heel wat veranderingen en verbeteringen heeft ondergaan. B. en w. van Wymbritseradeel hebben overeenstemming bereikt met de heer H. Samplonius te Hommerts over de aankoop door de gemeente van de wo ning Hommerts 167. Het betreft hier een leegstaande krotwoning, zodat na aankoop zonder enig bezwaar tot af braak kan worden overgegaan. Burgemeester B. W. Cazemier is van plan in Oosthem aan de Bolswarder- vaart voor zichzelf een bungalow te bouwen. In dit verband wil hij van de gemeente een perceel grond aankopen. Het college juicht ’t bouwplan zeer toe en willen graag de medewerking verle nen. Door de aanleg van de straten ten oos ten van de Skatting te Heeg is enige grond beschikbaar gekomen tussen Koaldyk en Breewar, welke het best bij de erven van de aan de Koaldyk staan de woningen kan worden gevoegd. Van mevr. A. Gerritsma-Hettinga aan de Koaldyl. is een verzoek ingekomen deze strook grond achter haar erf, groot 18 x 9 meter van de gemeente te mogen aankopen. Van de zijde van B. en W. besta-t hiertegen geen enkel bezwaar Ook in Sneek worden morgen de nieuw benoemde raadsleden beëdigd en geïn stalleerd. Van de heer E. de Jong is een schrijven binnengekomen met de met' deling dat hij in verband met zijn werkzaamheden, ontslag neemt als lid van de raad. De nieuwe gemeenteraad krijgt het overigens druk met het doen van benoemingen. Eerst zullen vier wet houders voor de tijd van vier jaren wor den gekozen, bovendien drie leden in de commissie voor de strafverordeningen, van drie leden in de commissie voor de gemeentereiniging, voor openbare wer ken, voor de gemeentelijke woningbouw, voor de gemeentebedrijven, voor de commissie uitvoering van de reclame- verordening, voor de onderwijscommis sie, voor de commissie voor het onder zoeken van begrotingen en rekeningen en tenslotte de benoeming van drie le den en drie plaatsvervangende leden in de commissie voor georganiseerd over leg. dat hij de versierselen behorende bij deze onderscheiding opgespeld had op revers van de heer Jetzes, klonk spontaan applaus op en een ’’lang Zo’n vijfendertig vakantiegangers uit het gehele land, die vorige week m het Gereformeerd Jeugdwerk Centrum m IJlst vertoefden hebben donderdagmiddag op muzikale wijze voor het ziekenhuis aan de Westersingel aan een gestrande „collega” hun verjaardagswens overgebracht. Daar in het ziekenhuis namelijk lag vanaf eerverleden week ene'Joop Kuyvenhoven, een kaderlid, die op één van zijn ontspanningstochten zijn enkel brak en daarom in Sneek is opgenomen. De tijde lijke bewoners van het Ulster zeilkamp nu zijn donderdag op zijn verjaardag met een stuk of zes zeilschepen peddelend en bomend naar de Waterpoortstad getrokken en hebben hun scheepjes daar langs de Westersingel gemeerd. Vanaf het gazon langs deze singel hebben zij gedurende een tijdje hun gestrande „kame raad” toegezongen. Begeleid door een gitarist trokken zij niet alleen van de patiënten en het personeel van het ziekenhuis de aandacht, ook menige voorbij ganger hield er een poosje halt, om te zien, o) liever te horen wat dit betekende. Een spontane serenade aan een gewonde vakantieganger, iemand die de muzikan ten zelf in het geheel niet kenden. Een toch niet alledaags tafereel, dachten wij. (foto Studio Ger Dijs) blijken di kinderen vaak over goede ca paciteiten te beschikken, maar ze heb- t n die volgens de heer T. H. Beis- huizen, directeur van ’’Groot Emaus”, nooit leren gebruiken. Hij wilde de be woners van het internaat dan ook niet het etiket ’’debiel” opplakken, omdat ze na een gedegen scholing op ’’Groot Emaus” zich een goede positie in meest al het industiële bedrijfsleven weten op te bouwen. De opvoedingsinrichting be schikt over een school met ver door gevoerd individueel onderwijs, waar de kinderen het leren denken en coördine ren wordt bijgebracht. Daarnaast on dergaan ze een uitgebreide arbeidstrai- ning. T.a.v. de vrijetijdsbesteding biedt Groot Èmaus een flink aan tal mogelijkheden. Er is een zwembad, een voetbalveld, men kan er aller hande binnen- en buitenspelen beoefe nen. ’’Toch ondervinden de jongelui nog ernstige tekorten”, aldus de heer Beishuizen. ”Het dagelijkse leven in groepsverband is voor hen een eng we reldje en wordt al gauw als eentonig aanvaard, hoewel de leiding alles in het werk stelt om het verblijf in ’’Groot Emaus” zo attractief mogelijk te ma ken. Toch mist de jeugd de nodige sti mulansen in de actieve vrijetijdsbeste ding.” en dit tekort wil men nu aan zuiveren met de ingebruikneming van ”De Pólle”. ZORGVULDIG PROGRAMMA De boerderij ligt ongeveer een kilome ter buiten Westhem aan het Rietmeer, dat jen onderdeel is van de ’’Blauw huister Poelen”. Men heeft de boerderij gekocht via makelaarskantoor Bos en Wind en het interieur is drastisch ver anderd. Er is zoveel mogelijk met eer lijk” materiaal gewerkt, opdat het ka- rakt van de boerderij zoveel mogelijk gehandhaafd zou blijven. Er is een ge zellige bar en een open haard. ”De Fol ie heeft de beschikking over een vijf tal zeilboten, een 10-tal roeiboten en ’n motorjacht, dat werd geschonken door het Familiefonds Dusseldorp. De vaste staf van ”De Pólle” bestaat uit 8 per sonen. De boerderij wordt beheerd door het echtpaar R. Kisjes. Verder is er een sportleider, een vormingsleider, drie groepsassistentes en een kookster. Er wordt volgens een zorgvuldig sa mengesteld programma gewerkt. Er ko men steeds groepen van 15 jongens of meisjes, misschien gemengd, voor een verblijf van tien dagen. Voor iedere groep is een ander programma samen gesteld. Gedurende dit tiendaagse ver blijf wordt er natuurlijk gezeild en ge roeid, de groep gaat „slootje springen” er wordt handenarbeid verricht en de jongelui ondergaan lichamelijke training Verder is er de gelegenheid tot biljar ten, hengelen, kaartspelen enzovoort. Met het motorjacht de ’’Durak” maakt men uitstapjes in de omgeving en bre .gt men bezoeken aan bedrijven, wan. het merendeel van de jongelui die op ”De Pólle” zijn, krijgen later een plaats in de industrie. Tijdens de avond uren worden voornamelijk discussies ge houden. Er zullen gespreksgroepen wor den gevormd, die onder deskundige lei ding zullen praten over sociale onder werpen, als bijvoorbeeld geldzaken, be- r even ei reizen. Verder zullen er ontmoetingen zijn met de plaatselijke jeugd. Burgemeester Cazemier noemde ”De Pólle” een ’’unieke vestiging op een unieke plaats”. Het gebied waarin de boerderij staat is namelijk beschermd tegen teveel drukte. Hij bood de ge- meentevlag van Wymbritseradeel aan. rende woorden vergezeld gaan van een Zaanse klok. Tot slot spr k de heer J. B. Klasema namens Zandstra Sport en hij kwam met een zeer exclusief bloem stuk aandragen, ’t Was een zeer toe passelijke bloemenhulde. Eerder op de dag was er in de ’’eigen” omgeving van de jubilaris d.w.z. aan de Suup- markt, een receptie gehouden, die zeer druk werd bezocht. Heel veel mensen 1 bben de heer Jetzes, die nu 62. >3 ar i en op 22-jarige leeftijd bij Z-hndstra n.v. kwam, gefeliciteerd met diens jubileum, ’t Was gewoon een komen en gaan van mensen, waarmee de heer Jetzes in de loop der jaren te maken heeft gehad. Van de commissarissen van Zandstra n.v. ontving de jubilaris een diaprojector met scherm en tafel. d. een zal hij leven”, gevolgd door een drl)- werf hoera. MUZIEK Nauwelijks was deze plechtigheid ach ter de rug, of muziek weerklonk. Op de Marktstraat kwamen het tamboer- corps van TGP en het Stedelijk Mu ziekcorps Sneek gemarcheerd. De re gie was voortreffelijk. Voor ’’Onder de Linden” brachten deze korpsen een mu zikale hulde, waarbij iedereen naar bui ten trad en zich zelfs aan een korte 1 donaise waagden. Bijzonder leuk, spontaan en zeer gewaardeerd en dat niet alleen door de jubilaris en zijn echtgenote, maar óók door de feestge noten en buitenstander die hun eten in Onder de Linden even in de steek lieten om dit huldebetoon ’’life” mee te. maken. KADO’S Na afloop hiervan begaf het feestgezel- schap zich naar boven om aan te zit ten aan het voortreffelijke diner. Hier werd de jubilaris toegesproken door de heer Th. W. Zandstra directeur van Zandstra N.V., die de jubilaris een hor loge met inscriptie en de gebruikelijke envelop met inhoud aanbood. Namens het personeel voerde de heer J. G. Schepers, procuratiehouc’ bij Zandstra n.v. het woord en deze liet zijn waarde- ’’Groot Emaus” in Ermelo is een op voedingsinrichting waarin een 400_tal moeilijk opvoedbare jongens en meisjes onderwas- en arbeidstraining onder gaan. De inrichting in Ermelo beschikt ook op het gebied van de vrijetijdsbesteding ovei ee.i flink aantal mogelijkheden. Dit aantal is zaterdag met één ver meerderd. Toen heeft burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel het vormingscentrum ”De "olie” in West hem geopend. Deze prachtig ver bouwde stelpboerderjj is gelegen aan het Rietmeer en is ingericht om op een gevarieerde en speciale wijze een bijdrage te leveren aan de maatschap pelijke vorming van de oudere jeugd van ’’Groot Emaus”. De jongelui die men in ’’groot Emaus” vindt beschikken over beperkte capa citeiten in denk- en arbeidsvermogen. Dit is voornamelijk een gevolg van een ernstig tekort in de opvoeding in het huiselijk milieu, aldus de heer H. M. Oldenhof, voorzitter van het b-■;»- ur van de Vereniging tot Opvoe ding en Verpleging van Geestes- zv ikke Kinderen en oud-burge. eester van Ede. Het verblijf in ’’Groot Emaus” is beperkt. In drie a vier jaar worden de kinderen klaargemaakt voor de nor male samenleving. Als ze 21 jaar zijn worden ze weer in de maatschappij ge plaatst, 1 eerst een tijdje in één van de beide overgangstehuizen van ’’Groot Emaus” te Almelo of Rotterdam te heb ben doorgebracht. TEKORT AANZUIVEREN Tijdens de opleiding in „Groot Emaus” O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1