I ■J J j. snekerWoerier Éi van n Henk Repko leidt in strijd om nationale titel in Vrijheidsklasse ae S.- „Eerste paal" voor nieuw recreatiegebouw Starteiland in de grond SB de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST en ie N I TGP wint show-wedstrijd Taptoe Delft Concours er Sneek kreeg 178 inwoners van Wymbritseradeel en IJlst Gouden medaille van Prins Bernhard prachtige beloning In dit nummer: ?5 >0 >5 Gebouw volgend voorjaar gereed Onno Zweep op de tweede plaats V olleybalcompetitie in de Zuidwesthoek Bijdrage van restauratie kerk Sloten Horror-succes in Zutphen. Harkema Opeinde aan kop in 1C KNVB- en FVB- voetbalprogramma Overzicht met standen zaterdagvoetbal BROMFIETSER VERLEENDE GEEN VOORRANG: BEEN GEBROKEN MAANDAG 7 SEPTEMBER 1970 125e JAARGANG No. 71 aan- :uwe .n in jken faff- g de faff- Winst voor taktisch LSC fer IS 15 ?5 Lf SNEEKER NIEUWSBLAD Bromfietser op rijwielpad aangereden Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en een I HM W «Er x SNEEKER NIEUWSBLAD C.H. .ANA de grenswjjziging van Sneek met 98,- Op -7 donderdags en 391 Verschijnt: maandags UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. .,4 LETS ik 12 sonen, ma, no ten na- tme ing, iert san ;op- tar- na- het lar- e OHldwl Orjii. m SMEEK, WYMlinSIUIEEL UIST SSSJTSC.: van Sneek blij is dat het nu eindelijk zover is. Het heeft lange jaren geduurd en eigenlijk had oud-burgemeester Ras- terhoff hier moeten staan, want die heeft zich sterk beijverd voor d/ ver betering van de accommodatie aan het Sneekermeer, aldus wethouder Visser, die voorts nog zei persoonlijk van me ning te zijn, dat het Kolmeersgat ge dicht moet worden. Het ’’achterland” zou dan veel groter worde:,. Uiteraard zou de Joustervaart dan zeker twee maal zo breed gemaakt moeten wor den. Eén en ander zal besproken wor- Vanaf 23 september a.s. zal de volley- balcompetitie van „De Zuidwesthoek” weer worden gespeeld in „De Klink” te Koudum. Er zal worden deelgenomen door negen clubs met in totaal dertig teams. De clubs zijn Oeverzwaluwen Koudum, Woudsend, BEO Bakhuizen, KFPJ (Kr. Fryske Plattelans Jonger- ein Balk/Warns), Molkwerum, Stave ren SVW Workurn, WSV Warns en LTS Koudum. BEO en SVW hebben ook in de afdeling Sneek van de NeVoBo gespeeld. slistin een behoefte zal voorzien. EERST DE FUNDERING Zoals bekend zal eerst de fundering gelegd worden. Begin volgend jaar zal met de opbouw worden begonnen en wanneer alles naar wens verloopt zal het gebouw bij de opening van ’t zeil- seizoen 1971, op Hemelvaartsdag, in ge bruik worden gesteld. Er moeten 48 pa len de grond in, daarop wordt een be- tonvloer gelegd, terwijl eveneens de rio lering nu wordt aangelegd. Die riole ring zal uitmonden in het grootscheeps- vaarwater. De funderingspalen heb ben een afmeting van 61-2 meter lang bij 22 cm bij 22 cm. De totale oppervlakte van het gebouw bedraagt ruim vijfhon derd vierkante meter. De funderings- werfczaamheden hoopt men nog deze maand gereed te krijgen. Omstreeks zeven uur vrijdagavond stak de 25-jarige J. de J. met een per sonenauto op de Lemmerweg nabij het voetbalveld van de v.v. „Sneek” het fietspad over, waarbij hij de 16-jarige bromfietser J.K. uit Oosthem aanreed. Diens bromfiets werd bij de aanrijding vernield; de knaap is met een lichte hersenschudding naar huis gebracht. Op het Kolmeersland, in de omgeving van de starttoren een heistelling, twee werkketen en heel veel materiaal. In die omgeving gearriveerd werd het ge- schap verwelkomd door architect G. Walinga, de heer J. T. Hendriksma en aannemer P. Boomsma. Het terrein werd in ogenschouw genomen en er werd goedkeurend gemompeld dat nu eindelijk eens iets van de grond komt, waarvoor jaren is gevochten: het recre atiegebouw op het Kolmeersland in het Sneekermeer. En het eerste waarmee met een dergelijk gebouw wordt begon nen is de fundering. En daar ging het met deze ’’plechtigheid” nu juist om. De traditionele eerste paal. Die moest de grond in en liefst met een offici eel tintje Dat officiële tintje werden tintjes, want er waren maar liefst vier personen, die de 600 kilogram zware hei kop op de paal lieten neerdalen. Dokter Van der Zijpp was de eerste die in de cabine plaatsnam. Zeer voorzichtig liet hij de heikop op de betonpaal neerko men, notaris Hoekstra trok de heikop Een uitgelezen gezelschap stond don derdagmiddag by het Kruiswater te wachten om door Planting overgezet te worden naar de overkant, ’t Kolmeers land. Dat waren de heren A. Tromp, J. M. Alkema, wethouder J. R. Visser, dokter J. W. v. d. Zjjpp, U. de Bruin, P. Oiy Szn, D. van der Werf, uw ver slaggever met fotograaf Ger Dys, die met enig ongeduld op hun horloges ke ken en vervolgens de Paviljoenweg af- tuurden naar de beide laatkomers no taris E. K. Hoekstra en architect G. W. Goody k. Toen deze twee heren wa ren gearriveerd, liet de heer Planting de motor van z’n boot brommen. Het gezelschap stapte in de boot, die ver volgens richting starttoren voer, het ruige water van het Sneekermeer trot serend. de hoek Jan van Nassaustraat/ Willem de Zwijgerstraat verleende de 23-jarige monteur W. de W. uit Hom- merts als bromfietsbestuurder geen voorrang aan van rechts komend snel verkeer, i.c. de autobestuurder L.S. uit Beverwijk. Dit gebeurde vrijdag middag omstreeks drie uur. De brom fietser is met een gebroken been naar het ziekenhuis gebracht. Dit en het volgende weekeinde zyn 36 Vryheidszeilers bezig op het Sneeker meer met de stryd om de titel natio naal kampioen 1970. De wedstrijden worden georganiseerd door de Vrijheids Klasse Organisatie in samenwerking met de Sneeker Zeilclub. Deze kampi- oenswedstryden hadden geen beste start, want de wedstrijd, di zaterdag middag gevaren zou worden, werd wegens de stormachtige westeiyke tot noordwesteiyke wind uitgesteld. Giste ren werden twee wedstryden gezeild onder knappe weersomstandigheden, maar de wedstrijdleiding is in elk ge val één wedstryd op het schema ach ter. De uitgestelde wedstryd wordt nu zondag a.s. gevaren, zodat zowel zater dag a.s. als zondag a.s. in totaal nog vier wedstrijden moeten worden ge zeild. ,/t Zit in de lucht”, denken de mensen op deze foto. Een opname van het slaan van de „eerste paal” voor het nieuwe recreatiegebouw op het starteiland. Op de achtergrond de starttoren. (foto Studio Ger Dijs) den in het recreatieschap Sneekermeer, tei de Leer Visser, die de hoop uitsprak dat de Sneker gemeenschap veel pro fijt zal krijgen van dit gebouw. De heer J. Suwijn zei dat de Vereniging van Sneker Zakenlieden de mening is toe gedaan dat hier nodig iets moest gebeu ren. Dit is een stap in de goede richting en de heer Suwijn was er tevens van overtuigd dat het recreatiegebouw be- hogerop, waardoor die wat krachtiger op de betonpaal neerklapte, wethouder Visser probeerde het ook met ’’lange halen”, terwijl de heer J. Suwijn, even als zijn drie voorgangers, bewees dat ook hij het heien nog niet in de vingers had. Niettemin kwam die „eerste paal” op de centimeter af in de grond van het Kolmeersland. Men zal begrepen hebben dat met dit heien achtereenvolgens de Koninklijke Zeilvereniging Sneek, de Sneeker Zeilclub, het gemeentebestuur van Sneek en de Vereniging van Sne ker Zakenlieden aan het werk waren geweest. Nadat de ’’eerste” paal van de intotaal 48 funderingspalen ver ge noeg was weggezakt, begaf het gezel schap zich naar de directiekeet, waar Aannemersbedrijf H.A. Boomsma en Zoon voor een prettige ontvangst had gezorgd. Er was een drankje en er was een hapje en al spoedig was er een toast op de goede afloop. Uiteraard werd er ook gesproken. Dat hoort er nu een maal bij. Dokter Van der Zijpp noem de de bouw van dit recreatiegebouw ’n fase in de reeks van verbeteringen, t’ Begin lag vroeger op de Roekoepolle, daarna kwam de starttoren, die reeds tweemaal is verbouwd, vervolgens werd het Kolmeersland opgehoogd. En nu dit gebouw dat er niet zou zijn gekomen zonder de grote medewerking en hulp van vele kanten. Dokter Van der Zijpp sprak de wens uit dat het gebouw aan de verwachtingen zal voldoen. Wethou der Visser zei dat het gemeentebestuur De 36 deelnemers zijn ondergebracht in vier secties van elk negen zeilers. Deze vier secties zeilen in twee klassen met steeds wisselende groepen. De achttien hoogstgeplaatsten na drie wedstrijden zullen in de nog resterende drie wed strijden om de titel moeten varen, de andere deelnemers zullen in groepen eveneens nog drie wedstrijden zeilen om de negentiende tot en met de 36ste plaats. Zondagmorgen werd de West- baan gevaren, zondagmiddag de Noord- westroute. De wind was zondagmorgen zeer krachtig en dit leidde er toe, dat verschillende deelnemers averij aan hun schepen opliepen. De gebr. Slij per uit Haarlem waren wel de groot ste pechvogels, want in beide wedstrij den hadden zij malheur aan het roer. Min of meer stuurloos moesten zij vroegtijdig de wal opzoeken. G.A. Pau- lich uit Nieuw Loosdrecht zorgde even voor ongerustheid, omdat hij spoorloos De tweelingbroers Klaas en Willem Rinkema, zonen van een veehouder te Kou- furderrige hebben sinds juni van dit jaar wel een heel bizondere vorm van vrijetijdsbesteding. Tenminste, wanneer het weer meewerkt. Wat is namelijk het geval? Wel, deze twee vijftienjarige ULO-scholieren beiden zitten in de derde klas hebben deze zomer van hun vader toestemming gekregen zijn zogenaamde (driewielige) voerkar te gebruiken voor het zeilen. De twee knapen hebben van nylonzakken een zeil met een afmeting van 1.5 bij 2.5 meter in elkaar genaaid, na enkele proefritten een deugdelijke rem op de kar gemaakt en daarmee was de zaak voor elkaar. Dat ze met de kar, die op luchtbanden staat, soms hoge snelheden bereiken laat zich licht raden. Klaas en Willem „zeilen” daarmee om de beurt over het fietspad langs de Lemmerweg, waarop ze in het prille begin eens een snelheid van rond de 50 kilometer wisten te bereiken. Door de sliplaag, die er nu op ligt, zo vertelde Klaas, gaat het nu wat minder hard, maar nog wel snel genoeg om er voor te waken overboord te gaan. De jongens zijn, om geen ernstige blessures op te lopen, dan goed genoeg ingepakt. Zo dragen ze in die gevallen van bijvoorbeeld windkracht zes of zeven handschoenen. Als er een storm staat, zo ging Klaas verder, mogen we van onze ouders er niet op rijden. En wie zich mocht afvragen hoe de knapen bij tegenwind de afstanden afleggen, wel geen nood, laveren namelijk is met de kar, die ’s zomers niet door hun vader vader wordt gebruikt, ook mogelijk. (foro Studio Ger Dijs) Met 60.5 punten en een le prys won TGP zaterdag verdiend de show-wed- siryd op het sfeervolle Delftse markt plein. Dit betekende, dat zy met een puntentotaal eindigden dat ruim 5 pun ten hoger lag dan het in dezelfde af deling uitkomende Jong-Advendo en de (in de Ere-Afd. spelende) „Pypers” uit Vlaardingen. Mars-wedstryd: Datzelfde T.G.P., dat in Sneek als jeugd-corps bekendheid geniet, was ook in de marswedstrijd in de afd. Uitmun tendheid de allerhoogste. Met de mooie L rra-bezetting waren zij het enige corps dat een le prijs wist te behalen. J. et hun 68 punten bezetten zij zelfs de 3e plaats, gerekend over het gehele concours. Een resultaat om trots op te zijn voor corps en instructeur Bergijk. |Jury-voorzitter Egberts vertelde in een interview, dat dezelfde maatstaven werden aangelegd als op het wereld- Jfcuziek-concours te Kerkrade. De ge- NIEUWB-KNADVIETBNTIK&LAD^ VOOR SNEEK EN OMSTREKEN Met Wymbritseradeel en IJlst per 1 augus tus j.l. heeft de Waterpoortstad behal ve gebiedsuitbreiding ook een vermeer dering van inwoners gekregen. In to taal 178 t.w. 23 uit IJlst en 155 uit Wymbritseradeel. Uit IJlst kwamen dus 23 personen en dat zijn allemaal bewoners van huizen aan de Lemmerweg, t.w. de nrs. 1, 2, 3, 4 en 6 resp. gezin B. Hettinga (acht personen), J. Nauta (vier personen), O. Schilstra (vier personen), J. Abma (vijf personen) en M. Bosma (twee personen). Wat Wymbritseradeel be treft zijn enkele inwoners van Oppen huizen, Offingawier, Loënga, Scharne- goutum, Ysbrechtum en Jutrijp Sneker geworden per 1 augustus j.l. In Oppen huizen zijn dat Sj. Bootsma, M. Nauta, C. Stam, B. Muurling, G. Steenbeek, G. Winia en H. Hettinga in totaal 29 personen. In Offingawier K. Timmer man en W. Huitema, totaal 9 perso nen, in Loënga S. Zweep, L. Lootsma, R. Bootsma, W. Overwijk, K. van der Meer en C. Koopmans in totaal 20 per- in Scharnegoutum N. J. Rijpke- Ids Schaap, B. Jellema en H. T. Pjauw, in totaal 22 personen, in Ys brechtum L. Heegsma, H. Veenstra, J. Hemrica, H. Donker, J. F. Brens, H. Fitter, F. .C Nauta, S. Rijpkema, M. de Boer, G. Osinga, Tj. Hoekstra, D. Steensma, P. Kalsbeek en P. Hiemstra, in totaal 64 personen en in Jutrijp de families Y. Veldhuis, H. Veldhuis en J. Mellema, in totaal 11 personen. De grootste „aderlating” heeft IJsbrechtum ondergaan, waar bewoners van Harste, Hemdyk en Aldijk tot Snekers zijn ge bombardeerd. dam 2-0, 1256 p., 11. W. G. Bus Sn 4-10, 1110 p., 13. Th. W. 9-5, 1059 p., 14 J. Eringa Azn Sneek 12-4, 1031 p., 15 E. van der Zee Sneek 6-8 1031 p., 23 J. Goesten Sneek 12-11 592 p., 25. Sj. Jaasma Sneek 11-13, 557; 27 W. van Roeden Sneek 13-12, 519 p., 36. D. Oranje IJsbrechtum 0-18, 101 D. hanteerde normen zijn landelijk en worden overal toegepast. Elf maal werd opgetreden en slechts vijf le prijzen konden worden toegekend, waarvan twee aan TGP. Dat de drumband „D.S.V.” uit Haar lem met een derde prijs genoegen ne men moest was te wijten aan de keu ze van de muziek. Zij speelden in de afd. Uitmuntendheid muziek die thuis hoort in de derde afdeling. Toch werd meestal te hoog gegrepen, aldus de heer Egberts. Als men in schrijft voor de afdeling uitmuntend heid, moet men ook de voor die afde ling vastgestelde marsen, goed kunnen uitvoeren. Voor een le prijs, moet voor de ver schillende rubrieken gemiddeld een 8 worden gehaald. Een gemiddelde van 7 betekent dan een 2e prijs. Daarom noemde de jury het algemeen gebode- ne ruim voldoende. De uitslagen in le marswedstryd: afd. Uitmuntendheid: Drumband „D.S.V.” Haarlem 54.5 p. 3e prijs; drumband .Harmonie” Oud- Beierlanu 62.9 p. 2e pr.; drumband „Crescendo” Zuid-Beierland 59.6 p. 2e prijs; Tamboer en Lyra Corps T.G.P. Sneek 68 p. le pr. Ere-afdeling: Drumband „Wilhelmina” Numansdorp 61.2 p., 2e prijs; Tamboer Trompettercorps „Excelsior” Delft 69.2 p. le pr. Superieure afd.: Drumband „Concor dia” Boskoop 70,9 p. le prijs; drum- bana „M.E.T.R.O.” Scheveningen 67.6 p. le prijs. Uitslag show-wedstryd: Afd. Uitmuntendheid: Tamboer-trom- petter- en Jachthoorrikorps „Jong Ad- vendo” Sneek 55.3 p. 2e prijs; Tam boer- en Lyra corps „T.G.P.” Sneek 60.5 p. le pr. Ere-afdeling: Tamboer en Trompetter corps „De Pijpers” Vlaardingen 55.2 p. 2e prijs. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Sloten heeft van het Prins Bemhardfonds een bijdrage van 5000 gulden ontvangen in de restauratie van het kerkgebouw. Met de werkzaamhe den is reeds een begin gemaakt. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-1,233, 5160. Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs1, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f per half ,aai ibij vooruitbetaling 1 Postabonnementen f 6, per half taai Ibij vooruitbetaling ADV ERTENTIETARIEV EN 16 cent pet mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prys was verdwenen. Hij werd tenslotte ge vonden in zijn ’’Ran” die echter zon der tuigage was. Pech had ook Jac. Bol uit Aalsmeer, die zondagmorgen als eerste in zijn groep finishte, maar in de tweede wedstrijd te kampen kreeg met een kapot roer, waardoor ook hij de wedstrijd niet kon beëindigen. Zo waren er meer deelnemers die de wed strijden wegens averij niet konden uit zeilen. Het uitvallen van Bol in de 2- de wedstrijd was overigens voor Onno Zweep een ’’welkome verassing”. Want in dit treffen had Bol een grote voor sprong op Zweep, die op zijn beurt weer ver voor lag op Ossendorp, die zich echter in de tweede fase van de wedstrijd nog liet verrassen door Jan Westers en Jac. Aarts. SPANNEND DUEL Voor veel spanning in de tweede wed strijd zorgden Henk Repko en Th. Stas. Dit tweetal maakte het elkaar voortdurend lastig met Stas steeds aan de leiding. De man uit Krimpen a/d IJssel behield heel lang de kop, tot zelfs ver voorbij de laatste boei in de omgeving van de Sybesloot. Vanaf die boei tot aan het finishschip bij de Roe koe was het laatste kruisrakje in de ruim twee-en-een-half-uur durende strijd. En hier bewees Henk Repko zijn capaciteiten, want in de laatste me ters wist hij Stas te passeren, waar door hij, evenals in de morgenwed- strijd, eerste werd. Met twee eerste plaatsen heeft hij een stevige basis ge legd voor de kampioenswimpel. Maar er moeten nog vier wedstrijden worden gevaren, waarmee we maar willen zeg gen dat de strijd om de titel nog vol komen open is. KLASSEMENT Het voorlopig klassement (na twee wedstrijden) ziet er als volgt uit: 1. H. P. Repko Gorredijk 1-1, 2712 p., 2. O. A. Zweep Sneek 2-1, 2411 p., 3. M. Kok vinkeveen 3-3, 1758 p., 4. Th. Stas Krimpen a/d IJssel 5-2, 1712 p., 5. J. F. Westers Terhome 6-2, 1633 p., 6. P. R. Ossendorp Krimpel a/d IJssel 4-4, 1508 p., 7. Jac. Bol Aalsmeer 1-0, 1457., 8. J. H. Aarts Leidschendam 7-3, 1390 p. 9. C. de Haas Jr. Breukelen 3-7, 1390 10. F. L. A. M. van Woerkom Rotter- laek Zijlsfra 1110

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1