Bezoek aan Nederlands Paviljoen Expo hoogtepunt reis echtpaar Rasterhoff snekeR>(kQERIER Jan van Akker in Sneker Pan zeilt in Japan op Friese meren Openbaar lager onderwijs heeft nieuwe school in Stadsfenne Grote schade bij aanvaring op Sneekermeer IJLST de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van en I r ~S Voor oud-burgemeester de reis van zijn leven Oud-wethouder Baaijens moest sleutel opgraven 1 B. en W. van Sneek verdeelden de functies Wie kan mededelingen doen over familie van in Amerika vermoorde uit Sneek afkomstige Jan Mulder? Uitbreiding van openbare kleuterschool „Swaneblom" en openbare lagere Lemmerwegschool Conditietraining van „de Preamkeskouwers” Hessel van der Wal foar de RONO Nationale zeilkampioen- schappen Vrijheidsklasse in Sport voor Sport MSNEEKER NIEUWSBLAD Gouden medailles voor Friese fabrieken op landelijke kaaskeuring Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de 'i Sr? en 1943 - - donderdags en UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags „Zie je wel, ik heb de sleutel gevonden”. Oud-wethouder M, Baayens toont de door hem opgegraven sleutel aan mr. A. van der Werf, voorzitter van de ouder- commissie Stadsfenneschool, (foto Studio Ger Dijs) l.oensdag ging men de fabrieken van het Yoshida concern te Kurobe bezich tigen. ’s Middags werd op het stadhuis van Kurobe de overeenkomst als zus tersteden tussen Kurobe en Sneek ge tekend wat namens het gemeentebe stuur van Sneek door de heer Raster hoff werd verricht. wethouders mevrouw 125e JAARGANG No. 72 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 Te het Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o De heer en mevr. Rasterhoff en de heer en mevrouw Stolp zyn vol lof over de bijzondere wijze waarop door de di rectie van het bedrijf in Japan alles is geregeld. Als reisleider treedt op de heer S. Nishizaki die voorheen 5 jaar directeur van het Sneker bedrijf is ge weest. Vrijdag 18 sept. hopen de heer en mevr. Rasterhoff in Sneek terug te komen, vol met indrukken van dit land en deze reis waarvan ongetwijfeld kan worden gezegd dat het de reis van hun leven is. B. en W. hebben zowel voor het uit voeren van de funderingswerkzaamhe- de.. als voor het maken van de boven bouw van beide uitbreidingen prijsop gaaf gevraagd bij een tweetal aanne mers. Houtbouw „Friesland” te Im- sum, die ook de bovenbouw van het reeds bestaande gebouw van de kleu terschool heeft verzorgd is bereid "ie bovenbouw van de uitbreiding van ie „Swaneblom” uit te voeren voor een bedrag van f 22.288,De Groot’s Houtbouw N.V. te Vroomshoop, die zo wel de bovenbouw als de uitbreiding met een zevende lokaal van de open bare school voor gewoon lager onder wijs in e Lemmerwegwijk heeft uit gevoerd kan de bovenbouw van het achtste lokaal van deze school uitvoe ren voor f 36.628,—. Het aannemers bedrijf A. Gietema te Langweer is be- De reis werd dinsdag voortgezet met een tweede bezoek aan de Expo, en toen werden bezichtigd het Amerikaan se en het Russische paviljoen en de Japanse tuin. Het college van burgemeester en wet houders van Sneek heeft maandag zijn taken verdeeld. Burgemeester mr. B. van Haersma Buma krijgt financiën, stadsontwikkeling, gewestelijke aange legenheden, industrialisatie, de nutsbe drijven (gas en water) onder zijn beheer en hij zal ook de public relations ver zorgen. De verdeling van de portefeuil les ond.r de wethouders is: Wethouder W. G. Baarda: sociale za ken, sociale werkvoorziening, bejaarde- tehuizen en bejaardenzorg. Wethouder mevrouw D Y. W. de Graaff-Nauta: onderwijs, volksgezond heid, milieuhygiëne, voorlichting der bevolking. Wethouder I. Bergsma: openbare wer ken, het woningbedrijf, de gemeenterei- niging, het slachthuis, de keurings dienst en de veemarkt. Wethouder J. R. Visser: sport, recratie, jeugdwerk, culturele zaken en de rechts positie gemeentepersoneel. 0^... ,H WIK. wrHltiTUUHU uul fesKffsr- Kyoto; snelheid ruim 200 km per uur maar waarbij men zo comfortabel reist als zat men thuis in de fauteuill voor de tv. Twee dagen was men in Kyoto de vroe gere hoofdstad van Japan. Hier zijn veel reeds eeuwenoude paleizen en tem pels en voor iedere bezoeker geldt c.at men hiervan enige bezichtigd moet heb ben. Di. gold ook voor de gasten uit Ne derland die diep onder de indruk waren van alles wat hier te bezichtigen L. De eeuwenoude gedachten van boedhis- ma zoals die in beelden worden uitge drukt werden op unieke wijze door en kele gidsen uiteengezet. Maandag ver trok men naar Expo 70 te Osaka. Wat hier geboden wordt is overweldigend en het is onmogelijk de gehele tentoonstel ling te bezichtigen. Uiteraard viel de keuze op ’t paviljoen waarin Yoshida een stand heeft. In het Nederlandse pa viljoen werden de heer en mevr. Ras terhoff op het kantoor ontvangen. Wat Nederland op de Expo biedt kan zeer bijzonder worden genoemd, per dag ko men gemiddeld dertig tot veertig dui zend mensen het paviljoen bezoeken. Na Rusland en Amerika en uiteraard Japan volgt Nederland wat betreft het aantal bezoekers. Het totale aantal be zoeken aan het Nederlandse paviljoen is reeds meer dan vijf miljoen. De film beelden die Nederland brengt vertonen het leven zoals het in Nederland is; de mens in zijn werk en zijn ontspan ning. Van alle landen krijgt deze film zeer hoge waardering. Het mag ook zeer bijzonder worder genoemd hoe ’t wordt gebracht en van welke uitste kende kwaliteit de beelden zijn. In Japan kon men zelfs nog een Sneker in zijn sportuitoefening bezig zien, nl. de heer Jan van Akker, de schipper van de Sneker Pan. Met de andere deelnemers van het skütjesilen zeil de hij hier in Japan over de Friese meren. Onze stadgenoot, de heer D. Beintema vertoeft momenteel in Japan, waar hy ondermeer de Expo ’70 bezocht. Van zyn bevindingen en ervaringen ontvin gen wy via de telex een verslag, dat wy onze lezers niet willen onthouden. Hier volgt het verhaal van de heer Beintema. Zoals bekend brengen de heer en mevr. Rasterhoff een bezoek aan Japan. Bij de pensionering van de heer Rasterhoff als burgemeester van Sneek is deze reis aangeboden als blijk van goede samen werking die er sinds de oprichting van Yoshida Nederland in 1964 altijd met t gemeentebestuur is geweest. Met de heer en mevr. Rasterhoff reizen mee de heer en mevr. Stolp directeur van nv. Handelsverkeer te Rotterdam die voor Yoshida Nederland de verkoop op de Ned. markt behartigt. Vrijdag is men door de directeur van hef bedrijf te Sneek de heer O. Higashiyama naar Schiphol gebracht. De reis nam ’n aan vang in de vertrekhal voor very impor tant persons waar aanwezig was de di- rekteur van de Japanese Airlines, te A’ dam die de gasten uitgeleide deed. De goede zorgen waarmee men aan boord van de JAL wordt bediend gaven de garantie voor een goede vlucht via Hamburg en een tussenlanding in An chorage Alaska arriveerder men vrij dagmiddag op het vliegveld te Tokyo Ter begroeting en verwelkoming waren enkele directieleden van het kantoor te Tokyo aanwezig. Hiea logeerde men een nacht in het fraiae Okuro hotel, een hotel waar tal van bekende personen verblijf houden als zij Japan bezoeken. Zo was o.a. hier onze prins Claus in mei j.l. bij zijn be zoek aan Japan. SNELSTE TREIN Zaterdag begon de reis door Japan. Met ’s werelds snelste trein reed men naar By besluit van 17 februari 1970 ,en van 15 juni 1970, besloot de raad van Sneek respectievelijk tot uitbreiding van de openbare kleuterschool „Swane blom” in de Noorderhoek met een der de lokaal en tot de bouw van een acht ste lokaal by de openbare school voor gewoon lager onderwijs in de Lem merwegwijk. Yn de Fryske ütstjüring fan de Rono op tongersdei 10 septimber wurdt in program fan in heal ure brocht weryn ’t kabarettier Hessel van der Wal sin- trael stean sil.. Hy sil dêryn fortelle hoe’t him forgien is ,sünt hy nei syn Fryske kabaret „Tidewiis”, nou trije jier forlyn, de stap die nei it Hol- lênske kabaret. Fansels sille yn it program ek gans lietsjes fo.n en troch Hessel van der Wal to hearren wêze. Boppedat sille in stikmannich nümers üt „Tidewiis” mei help fan Jetske Zijl- stra foar de mikrefoan brocht wurde. In program sil ütstjürd wurde fan 19.00 oant 19.30 ure. In het Rono-programma „Sport voor Sport”, dat zondag tussen 18.30 en 19.25 uur won uitgezonden, kan men onder meer luisteren naar een reportage van de nationale zeilkampioenschappen in de Vrijheidsklasse, die dit weekend haar beslag zullen krijgen op het Snee kermeer. Verder wordt er o.a. aan dacht besteed aan de eerste ronden in de ere-klasse en nationale hoofdklassen van de damkompetitie, de start van de hockeykompetitie en de wedstrijd om de oostelijke vijf- en tienkamptitels in Nijmegen. De reportages uit het be taalde voetbal komen ditmaal uit En schede, Arnhem, Heerqpveen en Apel doorn. Reeds vanaf mei is de schaatselite van „de Preamkeskouwers” uit Ijlst bezig zich voor te bereiden op het ko mende schaatsseizoen. Jappie van Dijk en Akke Falkena, die de Ulster schaatsclub vertegenwoordigen in de landelijke selectie trainen al weer een tijdje intensief. Ook de leden voor de provinciale selectie hebben al hard ge oefend. Voor diegenen die niet regel matig aan wedstrijden deelnemen, maar meer tochten rijden, bestaat de mogelijkheid alleen mee te doen aan de buitentraining van „de Preamke skouwers” en als het ijsstadion Thialf straks de deuren weer opent, deze baan een maal per week te bezoeken. Voor de groep junioren is de training gepland op vrijdagavond, terwijl de jeugdgroepen, waarvoor een geweldige belangstelling bestaat, straks twee maal per week naar de baan in Hee- renveen gaan. Nadere bijzonderheden over de conditietraining zie adverten tie in deze krant. Bij de landelijke kaaskeuring van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond werden aan de Coöperatieve Zuivelin dustrie (onder deze naam werken vier zuivelfabrieken van „de Goede Ver wachting” in de Zuidwesthoek samen) zes onderscheidingen toegekend. De fa briek te Workum behaalde twee gou den medailles, Heeg verwierf één gou den en één zilveren onderscheiding, ter wijl aan Balk één zilveren en Heme- lum één bronzen medaille werd toege kend. Alle deelnemende zuivelfabrieken in Friesland veroverden in totaal 9 maal goud. van de kleuterschool uit te voeren voor een bedrag van f 9.380,terwijl het zelfde aannemersbedrijf de fundering van de uitbreiding van de Lemmer- wegwijkschool wil aanbrengen voor f 6.997,67. Aangezien aangenomen kan worden dat br’ openbare inschrijvingen geen lagere aannemingssommen zouden zijn verkre gen, stellen B. en W. de raad voor de hiervoor omschreven werkzaamheden aan genoemde inschrijvers onder h. .»ds op te dragen. Maandagavond omstreeks kwart voor negen zyn op het Sneekermeer, ter hoogte van de tweede lichtboei, twee schepen die van tegenovergestelde rich ting kwamen met de kop tegen elkaar op gevaren. Het zyn het 799 ton me tende en lege motorschip Noorder- kroon van de heer A. Ouderkerk te Groningen en de geladen Trajan (1440 ton), die werd getrokken door de sleep boot Allda. Beide laatste schepen zjjn eigendom van de gebroeders Heysman uit Luik (België). Beide schepen, de Noorderkroon, zowel als de Trajan, liepen by de aanvaring, grote schade op, maar hebben zonder grote risico’s de volgende morgen hun koers ver volgd. De schade aan de inboedel zou bij beide schippers aanzienlijk zijn, al dus een Sneker politiefunctionaris, die i dit'verband een bedrag van tiendui zend gulden (misschien nog wel aan de lage kant) noemde. Wat de oorzaak van de aanvaring is geweesit, waarschijnlijk hebben beide te veel in het midden van de vaargeul gevaren en elkaar niet gezien. De sche pen liepen bij de botsing veel deuken op, lekkages deden zich echter niet voor, evenmin als persoonlijke onge lukken. MILJOENEN BEZOEKERS Het was overigens een rustige dag op de Expo. Op deze dag werden er slechts een half miljoen bezoekers geteld te genover meer dan achthonderddui zend op zaterdag jl. en de topdag tot nu toe zondag toen er 830.000 bezoekers waren. Bij de planning ging men uit van 15 miljoen bezoekers, nu is men de 60 mil joen reeds gepasseerd. Het is de eerste wereldtentoonstelling in het oosten en tegelijk de eerste die een batig saldo oplevert van naar schatting ruim 00 miljoen gulden. Hoewel er zulke grote drommen be zoekers binnen de poorten van de Expo komen is het frappant hoe matig en or delijk alles toegaat. Men wacht geduldig de beurt af om binnengelaten te worden. Het hele ge zin gaat naar de Expo, men ziet hier ouders met kinderen van een en twee jaar over de Expoterreinen wandelen. Natuurlijk werd ook het paviljoen be zichtigd van het land waar men te gast is, het Japanse, gebouwd in de vorm van de bij uitstek nationale bloem van dit land de Lotusbloem. Hie leert men Japan kennen zowel van uit de oudheid als het moderne Japan van deze tijd dat nu ’t derde industrieland van de wereld is. i SNEEKER NIEUWSBLAD oorzaak vindt in het feit dat er zoge naamd herhalingsbouw is toegepast (in Heerenveen o.a. staat een gebouw van het zelfde type), heeft zes leslo kalen en één overblijflokaal, dat voor zien is van een buffet. Dit overblijf lokaal zal ook gebruikt worden voor het geven van gymnastieklessen aan de leerlingen van de laagste klassen. De 182 leerlingen van de school, wa ren voorheen gehuisvest in de voorma lige Gysbert Japiksschool aan de Pri- orstraat. Dit gebouw is evenwel sterk verouderd en het hoofd, de heer S. Wagenar r en zijn vijf leraren, zijn met het nieuwe onderkomen dan ook danig ingenomen. De heer mr. A. van der Werf, voor zitter van de oudercommissie, merkte in zijn welkomswoord op dat er jaren lang een behoefte aan een schoolge bouw in de Stadsfenne was. Toen men eenmaal tot de bouw ervan had beslo ten, is het ook vlug gegaan. De heer Van der Werf was blij dat de heer Baaijens het gebouw had geopend. „U heeft ch als wethouder onmisbaar gemaakt voor de Sneker gemeenschap. Op het gebied van het onderwijs be schikt u over een gedegen vakkennis, waarmee u alle moeilijkheden en pro blemen die zich op onderwijsgebied in onze stad voordeden het hoofd wist te bieden. U heeft op dat gebied zeer veel tot stand gebracht”, aldus de heer Vai. der Werf, die van mening was dat de gewone burgers zich al tijd kritisch tegenover het gemeente bestuur opstellen, maar die toch ook waardering kunnen hebben voor het geen door de gemeentelijke overheid tot stand wordt gebracht. Hij bood de heer Baaijens de schop (met inscrip tie) aan, waarmee deze zo ijverig de sleutel had opgegraven. De heer Baaijens zei dat hij aan deze opening bijzonder veel vreugde beleef de. Hij merkte op dat hij het college van b. en w. haast kinderlijk dank baar was, dat ze hem deze „plechtig heid” hadden laten verrichten. Hij zei dat dit de laatste school is voor het openbaar onderwijs, die een vrij ge brekkige behuizing moet vervangen, en dat alle scholen voor het openbaar ba sisonderwijs en de kleuterscholen in on ze stad met de ingebruikneming van het nieuwe gebouw nu in een goede staat zijn. „Moesten we voorheen werken in scho len, die meer op een soort „veredelde sigarenfabrieken” leken, in het nieuwe gebouw, zoals dat hier staat kunnen de nieuwe opvattingen in het onder wijs leefbaar worden gemaakt”, aldus de heer Baaijens, die opmerkte dat de Sneker gemeenteraad het onderwijs een goed hart toedraagt. „We zijn over de medewerking altijd tevreden geweest”, aldus de heer Baaijens. „Het onderwijs is voortdurend aan ver andering onderhevig De gebouwen moeten daaraan worden aangepast. De scholen moeten niet meer volgens de traditionele opzet worden gebouwd. We moeten proberen het klassikale sy steem stap voor stap te verbreken”, aldus de heer J. P. Unema, inspec teur van het onderwijs. Het contact tussen d. school en het milieu moeten erg intensief worden. Hij brak een lans voor een dynamische school, met een grote flexabiliteit van onderwijs en ge bouw. Na het min of meer officiële gedeelte werd het samenzijn ongedwongen voortgezet, waarbij enkele leerlingen een toneelstukje opvoerden en de Fri da I colai leerlinge uit de 6e klas, de heer Wagenaar een wandkleed voor het overblijflokaal aanbood. Van de ge legenheid om de school gisteravond te zichtigen werd door velen een dank baar gebruik gemaakt. Door de Amerikaanse Rotary-club wordt vermeld dat Jan Mulder afkom stig is uit Sneek, geëmigreerd met ouders, broers en zusters naar de USA aan het eind van 1956. Zijn ou ders worden opgegeven als Jan en Tjitske Hoogeveen-Mulder, voor ons Mulder-Hoogeveen. Te Sneek is hij waar xshijnlijk in het drukkersvak werkzaam geweest. Informaties ten gemeentehuize van Sneek naar eventuele nabestaanden hebben niets opgeleverd. Bekend was slechts dat de familie Mulder heeft gewoond E. Halbertsmastraat 50. De vader, ook Jan Mulder geheten is in mei 1956 verhuisd naar Amsterdam, Reinier Prinsen Geerligstraat 6H, en wellicht daarvandaan, met zijn gezin dat vanuit Sneek vertrokken is, naar Amerika geëmigreerd. Wél is bekend dat met de kinderen hun moeder van uit Sneek is vertrokken. De grootouders zijn in 1941 overleden in Sneek. De Rotary-club van PIQUA heeft het initiatief genomen om een fonds te vor men voor de weduw en 4 kinderen Ti- tia Mae 10 jaar, Jan 9 jaar, Judith Ann 5% en Andries 1% jaar, waarin inmiddels ongeveer 15 duizend US dol lars is gestort. De Rotary-club Sneek ontving vanuit Piqua een aantal krantenknipsels en fotocopiën van nieuwsberichten, kerk- blaadjes en foto’s betreffende deze moordaanslag op Jan Mulder, en wil gaarne eventuele nabestaanden daar van inzage geven. Uit de brief van de Rotary Olub Piqua blijkt dat men in die stad enorm meeleeft met deze ge beurtenis en de gevolgen daarvan voor het jonge gezin van Jan Mulder. Er moeten in Sneek beslist mensen wo nen die de familie Mulder hebben ge kend en wellicht ook nog familieleden. Bericht hieromtrent gaarne aan de heer Alb. A. Tromp secretaris van Ro- tary-club Sneek, Leeuwarderweg 23, tel. 05150-2839. De Rotary-club te Sneek ontving van haar zusterclub PIQUA (Ohio USA) bericht dat daar op 11 augustus j.l. de uit Sneek afkomstige politieman Jan Mulder by het arresteren van n verdachte in de hal van een hotel ter plaatse dodelijk werd gewond door drie schoten uit het pistool van de man die hy wilde arresteren. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. EOTOREDAKTIE. .Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 4>per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling^ ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Op een bijzonder originele wyze heeft de heer M. Baayens, oud-wethouder van onderwys, gistermiddag de ope ning verricht van de nieuwe openbare school aan de Middelzeelaan in de Stadsfenne. Toen de heer Baayens, in gezelschap van o.m. de Baarda en zyn opvolgster De Graaff-Nauta en burgemeester mr B. van Haersma Bt.ma, bij het nieuwe complex arriveerde, moest hij eerst een rood-wit gekleurd schrikhek ver wijderen, waarna hy enkele tegels uit het pad optilde. Vervolgens werd hem door de zesde klas-leerling Jaap Schuurmans, uitgedost als Germaan, een schop aangeboden waarmee de heer Baayens in de stromende regen een gat groef. Op een gegeven ogen blik stootte zyn schop op iets hards; hy haalde een pot omhoog, waarin de sleutel van de hoofdingang van de school was opgeborgen. Het openen van de deur was toen nog een kleinig heid. Binnen werd het gezelschap met zang verwelkomd door leerlingen van de laagste klassen. De nieuwe school, die in betrekkelijk korte tijd werd gebouwd, hetgeën zijn t*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1