snekerWkoerier en Mevr. J. de Boer-Zweytser gaat levensavond slijten in Australië de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST Officieel Orgaan van AAN ONZE POSTABONNEES Wat de raad te behandelen krijgt Sneker Jeugdgemeenteraad in oude vorm bestaat niet meer B. en W. antwoorden op vragen over waterverontreiniging van de heer Jonkers STORTINGSBILJET VOOR HET ABONNEMENTSGELD 2e HALFJAAR 1970 Betere (tijdelijke) accommodatie van het ijsbaanterrein ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP ONDER HOMMERTS „Ja meneer, 88 jaar" Burgerlijke Stand Sneek 7, „Harmonie” voor de radio 7/, Jaarvergadering damclub „De Wymerts” Gemeente Sneek neemt voetbrug Eenheid over t W SNEEKER NIEUWSBLAD en de -Ste SNEEKER NIEUWSBLAD xixuwrn tovooa ski» bh oiniuu In dit nummer vindt u bijgesloten een Vermeld s.v.p. vooral uw naam en adres op het giroformulier. ADM. SNEEKER NIEUWSBLAD. antwoord hierop zeggen b. en w. donderdagavond in Tijdens een In donderdags en UITGEVERS; Drufc/cery H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags Wanneer u dit nog niet hebt gedaan, maakt dan gebruik van de moge lijkheid om door middel van bijgesloten kaart te betalen. De incassokosten zijn zo hoog geworden, dat zij niet meer in verhou ding staan tot het leesgeld. Deze kaart kunt u zonder meer weg doen als u het abonne mentsgeld reeds per giro, bank of aan ons kantoor hebt be taald. niet mogelijk binnen de in de wegenwet gestelde termijn, de gehele in die wet voorgeschreven procedure af te han delen. MAANDAG 14 SEPTEMBER 1970 125e JAARGANG No. 73 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o j. wnwniwmii- dat in W.S.W.-verband in het afgelopen voorjaar de stadsgrachten zijn gerei nigd. Overwogen wordt ook in het ver volg van tijd tot tijd op deze wijze de grachten van vuil te zui ’eren. He laas moeten wij constateren, aldus b. en w. dat men zich van het in de Al gemene Politieverording vervatte ver bod vuil in het water te deponeren niet veel aan trekt. B. en w. betreuren het dat d* gemeenschappelijke verant woordelijkheid voor het schoonhouden van de stad zo weinig onder de bur gerij leeft. Op de rijksweg Sneek-Lemmer is gis- steravond om ongeveer 20 min. voor acht de 40-parige caféhouder T.F.W. uit Hommerts verongelukt toen hy bij een ondoordachte inhaalmanoeuvre twee uit tegenovergestelde richting komende aanhangwagens achter een tractor By schrijven van 19 augustus 1969 heb ben de gezamenlijke bewoners van de Eenheid zich tot de raad van Sneek gewend met het verzoek de bjj hen in eigendom en beheer zjjnde voetbrug, welke gelegen is over de tussen de Kerkhoflaan en de Eenheid lopende gracht, over te nemen. De reden voor dit verzoek was het feit dat het brug je in een vervallen staat verkeert en de bewoners van de Eenheid voor ho ge kosten komen te staan. Grooters, 23 jaar der Wal, 28 jaar. Overleden: Albert Aagje Weij, van Jeltina Schutter, n ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4>pet half jaar i by vooruitbetaling Postabonnementen f 6, pet halt laar (by vooruitbetaling ADVERTENT1ETAKIEVEN 16 cent pet mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Donderdag 17 september a.s. is de Christelijke Muziekvereniging „Harmo nie” o.l.v. Henk Bakker te beluisteren op de radio, in het NCRV programma „Tijd vrij voor muziek in vrije tijd” van 18.00-18.30 uur. ringen vrijmaken, anderzijds heeft zich geen "nieuw bloed” aangemeld, zo ver telde de heer P(aul) Kuijpens, die naar bekend de voorzittershamder van Joop Kluitenberg heeft overgenomen. Min of meer terleurgesteld vertelde hij later nog, dat vooral het feit, dat op de en kele aan de raad doorgegeven wenselijk heden van de jongeren, zoals die m.b.t. de plaatsing van condoomautomaten, geen reactie was ontvangen de j.g.r. le den ”een dreun” heeft gegeven. Welke andere mogelijkheid is er dan in onze stad aanwezig om de jongeren bij de Sneker gemeentelijke zaken te betrekken, zo vroeg men zich af. Im mers op de manier van de jeugdgemeen- teraad, daarin zagen zij gezien het bo venstaande niets meer. Bovendien, zo bleek uit de woorden der leden van de begeleidingscommissie, zouden de jong heren van tegenwoordig niets meer voe len voor de vorm van vergaderen, zo als die van de j.g.r. Welnu, de suggestie om bijvoorbeeld twee keer per jaar een soort politieke happe iinj, waarbij ge sproken wordt over onderwerpen be trekking hebbend op zaken, die in de „grote raad”ter tafel worden gebracht op touw te zetten leek in goede aarde te vallen. Besloten wend echter, dat eerst de voor zitter en secretaris van de j.g.r. kon takt zullen opnemen met leiden van vor mingscentra en jeugdwerk in onze stad, om zodoende een alternatief, een mo gelijkheid om jongeren toch te kunnen laten spreken over zaken van gemeen tebelang, te vinden. het stadhuis gehouden bijeenkomst van de begeleidingscommissie, voorzitter ta secretaresse van de Jeugdgemeente- raad van Sneek, resp. de heer P. Kui pers en mej. mr. K. Schuit is gezocht naar een nieuwe vorm om de jongeren uit de Waterpoortstad te betrekken bij zaken van gemeentebelang. Inderdaad een nieuwe vorm, door de opheffing van de j.g.r., waarvoor-getuige het aantal voor de op 18 en 19 september te hou den verkiezingen noodzakeljjke lijsten (O)- nagenoeg geen interesse meer be staat. De leden van de diverse partijen, die in haar eerste zitting nog deel uitmaak ten van de j.g.r. kunnen enerzijds geen tijd meer voor de te houden vergade- De agenda die de Sneker vroedschap morgenavond te behandelen krygt be vat 21 punten. Verschillende voorstel len publiceerden wy reeds terwijl in dit nummer enkele voorstellen zyn op genomen. Zo is er een schrijven van mr. R. Mulder te Langweer namens de direc tie van de N.V.J.G. de Vries te Sneek binnengekomen, met het verzoek om een gedeelte van de Paardensteeg aan het openbaar verkeer te onttrekken. B. en W. stellen voor de termijn waar binnen een beslissing op het verzoek moet worden genomen met zestig da gen te verlengen. Door het inwinnen van de noodzakelijke adviezen is het Mevrouw Johanna de Boer-Zweytser, die een aardig bovenhuis bewoont op de Gedempte Poortezijlen, gaat over twee weken emigreren naar Australië. Nu is dit op zichzelf natuurlijk niet zo’n opzienbare gebeurtenis, maar wat dan wel opzien baart is de leeftijd van mevrouw De Boer: ze is zegge en schrijve 88 jaar.... „Oud Och, het is de moeite niet waard, ’t Is een mooie leeftijd om te emigreren. Ik lig er ’s nacht niet wakker om hoor. Ben je gek”, lacht me vrouw De Boer, die nog niet weet waar ze nu precies in Australië haar levens avond gaat slijten. „Ik kom bij mijn zoon te wonen, maar waar dat nou is, weet ik niet hoor. Mijn kleinzoon Peter is hier, hij regelt alles en neemt me straks mee”. ”Ik ben er tien jaar geleden ook een paar maanden geweest en het is er zo mooi. Mijn zoon Johan, die nu 62 jaar is, heeft me toen heel veel laten zien. Ik keek me de ogen uit het hoofd”, ver telt de krasse, grijze dame, die de oversteek toen met de boot heeft ge maakt. Over die reis alleen al kan ze uren vertellen. Het ging niet geheel naar wens, want onderweg kwamen ze in een zware storm terecht. ”Ik zat in de bioscoop en opeens kwam de vloer helemaal omhoog. Ik viel op de grond en alles aan boord was kapot. Maar verder was het de moeite niet waard hoor”. Toen ze een paar maanden bij onze tegenvoeters had vertoefd, ver langde ze toch ook wel weer naar haar vertrouwde woning op de Gedempte Poortezijlen. ’’Weet je, het was hier toen nog mooi. Ik had een kantoor be neden met drie nette heren. Nu is het een pakhuis en een grote rommel. Mijn thuiskomst was prachtig. De buren had den allemaal de vlaggen uitgestoken, ja het was schitterend” herinnert mevr. De Boer zich. Nu vindt ze het hele maal niet erg om Sneek en haar ’’on derkomen” te verlaten. ”Het moet hier behangen worden en geverfd en met het pakhuis beneden is het een rommel Bij mijn zoon krijg ik een prachtige ka mer, die uitziet op een mooie tuin”. Op de gezondheid van mevrouw De Boer is niets, maar dan ook niets aan te merken. ”Ik ben een dag in Den Haag geweest waar ik onderzocht werd IN TWEEëN De raad zal zich morgen in twee af delingen verdelen voor het onderzoek van het in de raadzaal zich morgen in twee afdelingen verdelen voor het onderzoek van het in de raadsvergade ring van 25 mei j.l. door b. en w, aangeboden voorontwerp van een nieu we Algemene Politieverordening. De raad zal eveneens vijf leden in de com missie van advies en bijstand voor de bejaardenzorg benoemen. Door b. en w. worden aanbevolen: J. P .de Vries en G. W. Poiesz, mevrouw W. Unema- Ehlhardt en W. van Dijk, H. Kuiper en J. Nienhuis, R. Tuinstra en J. Jon kers, J. Franckena en C. Meijer. Ver der vindt de benoeming plaats van twee leden in het bestuur van de „Stichting Gezondheidszorg Sneek”, van drie leden en drie plaatsvervan gende leden in het bestuur van het Recreatieschap Sneekermeer en van een vertegenwoordiger en een plaats vervangend vertegenwoordiger in het algeme i bestuur van het rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam „Zuid west Friesland”. Er liggen tevens enke le voorstellen tot wijziging van de be groting voor 1965 en het gemeentelijk grondbedrijf voor 1970. B. en W. advi seren de raad gunstig te beslissen op een verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolon derwijs medewerking te verlenen voor het aanschaffen van een klimrek bij de Prinses Margrietkleutersehool. Voor gesteld wordt tot verkoop te besluiten van een terrein, gelegen achter de voormalige woningen Bloemstraat 1 tot en met 13 aan de heer N. Joustra. Aan het begin van de vergadering vindt de beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid van de raad, d<_ heer R. Tuinstra plaats. ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uut Na kantooruren telefoon 4%34, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur EOTOREDAKTIE. .Studio Get Dijs'Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Heins, 78 jaar, ev Workum; Klasina 86 jaar, wv Hiltje Wiert Bos; Tjietze Leenstra, 83 jaar ev Maria Johanna Poebben, van Sint Nicosaasga; Dieuwke Cnossen, 91 jaar wv Pieter Douma; Jan Frieswijk, 80 jaar, ev Murkje Bengsma; Albert Bos ma, 40 jaar, ev Margaretha Anna de Jong, van Lemmer; Beitske van der Leij, 81 jaar, wv Uiltje de Jong. By raadsbesluit van 22 juli 1969, werd besloten tot het treffen van enkele ty- delyke voorzieningen ter verkrijging van enige accommodatie by het ys- baanterrein. Tot deze maatregelen werd besloten in afwachting van het maken van een definitief gebouw op het terrein, dat onderdeel uitmaakt van het tussen de Leeuwarderweg en de Zwette aan te leggt i parkland- schap. De voorzieningen bestonden uit het plaatsen van een tweetal schaft- wagens en een toiletgelegenheid. Hier voor werden de schaftwagens die op het Zuidersportpark zyn gestationeerd gebruik*, die na afloop van het win terseizoen weer hun oorspronkelijke be stemming kregen. Deze accommodatie moest dienst doen als opbergruimte voor het materiaal, kaartverkoopruimte, vertrek voor de leidinggevende en toezicht houdende personen en als garderobe. Hoewel de ze voorzieningen een tijdelijk karakter droegen, bleken zij, ook als zodanig niet voldoende te zijn. Het vertrek voor de leiding gevende en toezicht houden de personen bleek te klein te zijn en een ruimte waar de bezoekers van de ijsbaan zich kunnen verkleden of kle dingstukken kunnen opbergen werd wel erg gemist. Ook de verwarmingsmo- gelijkheden van de wagens liet te wen sen over. Nu de stichting van een definitief ge bouw waarschijnlijk nog wel enige tijd op zich zal laten wachten is er daarom gezocht naar een oplossing waardoor aan de bezwaren welke tegen de huidi- ge accommodatie bestaan, kan worden tegemoet gekomen. Een zodanige op lossing kan naar de mening van B. en W. worden gevonden door een zgn. di- rectiekeet aan te schaffen van het fa brikaat Jarino type no. 48a. Er zal dan kunnen worden beschikt over een dubbelwandig, houten gebouw met een vloeroppervlak van 35 m2 met ruim ten voor een (bestuurs)vertrek, een op bergruimte, twee kleedruimten en een ruimte voor de kaartverkoop. De kos ten bedragen rond 6.075,(exclusief B.T.W.), nl. voor de keet 5.075en 1.000,wegens bijkomende kosten (fundering, verlichting, opbouw en eni ge inventaris). Bij het treffen van de ze voorziening wordt een tijdelijke ac commodatie verkregen, die en ’s win ters en 's zomers nuttige diensten kan bewijzen. Dit jaar is het ijsbaanterrein gebruikt voor Jongens- en Meisjesstad Sneek, de athletiek vereniging „A.V. Horror” en de schaatstrainingsgroep „De IJsster”. Hierbij wordt nog opge merkt dat de keet t.z.t. als tot stich ting van een definitief gebouw is over gegaan, elders in de gemeente dienst kan doen. Geboren: Thomas, zv Hendrik van Roe den en Jantje Walstra; Marten, zv Schelte Haagsma en Jantje Lubbertje Booms, van Lemmer; Nancy Barbara Josepha Maria, dv Abel Ambrosius Sjoerd Brattinga en Angélia Aloysia Raymunda Maria Horsten; Roelof, zv Jan Roelof Vogelzang en Antje de Jong, van Makkum; Margje Marga retha, dv Bouke Dikkerboom en Kor- nelda Vooistra, van Heerenveen; Irma, dv SjoukeM inke Kampen en Hillechie- na van Wieren; IJnze, zv Klaas Hait- sma en Elisabeth Kramer, van Wor kum; Larissa, dv Age Bos en Maria Antonia Bouma; Peter Auke, v Auke Pieter Sierdsma en Gea van der Zwaag; Jeroen, zv Sytse Johan Visser en Teuntje Tietje Roosma; Klaas Anne Gerrit, zv Hans van der Meulen en Taetske Hoekstra. Ondertrouwd: Klaas Wijnstra, 22 jaar en Jantje Teuntje Steunebrink, 26 jr; Leonardos Jacobus Gregorius Westen, 24 jaar en Mathilde Wilma Kodoatie, 21 jaar; Johannes Bastiaan Steenstra, 24 jaar en Johanna Rudolifna Klazina de Vries, 22 jaar; Johan Kremer, 27 jaar en Fokje Roelofke Meijer, 20 jr; Hidde de Boer, 25 jaar en Aaltje Beth lehem, 27 jaar; Hubertus Eduard Mar- tinus van der Sluis, 19 jaar en Wijtske Aaltje Piersma, 18 jaar; Henricus Theodorus Kuipers, 23 jaar en Maria Theresia Moust, 21 jaar; Frans de Hoop, 31 jaar en Jannetje Hendrika Hagens, 24 jaar; Gerrit Hendrik Otten, 22 jaar en Nike Agnes Irene Kodoalle, 19 jaar; Ate Monkel, 24 jaar en Tietje Jans Bandstra, 21 jaar. Getrouwd: Rudolf Kulhan, 21 jaar en Margaretha Charlotte Adelheid Land stra, 22 jaar; Bauke de Boer, 24 jaar en Mientje de Vries, 23 jaar; Gooitsen Gabe van der Zee, 25 jaar en Trijntje de Dood, 22 jaar; Hendericus Lucas en Korneliske van door vier vrouwelijke dokters en daar na nog een keer door een man. Ik moest ook een eind lopen, ongeveer ’n afstand evengroot als twee keer de Oos- terdijk. De dokter zei toen: Mevrouw u bent 88 jaar maar u loopt nog kaars recht. U bent helemaal kerngezond”. Nou ja, als de dokter het zegt, dan zal het wel zo zijn hé”, vertelt mevrouw De Boer, die de reis naar Australië dit keer per vliegtuig onderneemt. ”Ik heb nog nooit in zo’n ding gezeten en nu heb ik de kans”. Johan, de zoon van mevrouw De Boer heeft vroeger ook in Sneek gewoond. Het laatst had hij een huis op ’t Klein- zand. ’’Maar hij kon het hier niet uit houden, ik weet niet wat dat was. Hij heeft ook een jaar in Holland gewoond, maar daar kon hij zijn draai ook niet vinden”. Johan besloot toen om met zijn gezin (hij had drie kinderen) naar Australië te gaan, waar het hem tot nu toe uitstekend is bevallen. Hij zit er al ruim 20 jaar, maar aan teruggaan denkt hij niet. Over twee weken gaat mevrouw De Boer dus de grote stap ondernemen. Wanneer ze nu precies weggaat, weet ze zoveel meer: ze richting achter een raakte en daarna met zyn personenau to, een Mercedes, net voor de sloot tot stilstand kwam. Hy is terstond per ziekenauto naar het Sint Antonius zie kenhuis in Sneek vervoerd, waar hy om ongeveer elf uur aan de verwon dingen, inwendige kneuzingen en ern stig hersenletsel is overleden. Het slachtoffer was getrouwd en laat een vrouw en twee minderjarige kinderen achter. De heer W. reed met zijn personenau to achter een andere luxe auto, ko mend vanuit richting Lemmer. Ter hoogte van de Raiffeisenbank haalde hij, op het moment dat de voorste au to een uit de richting Sneek komende tractor met aanhangwagens, bestuurd door de 27-jarige zuivelarbeider W. v. d. V. uit Heeg passeerde, in. Hij reed rakelings langs de tractor, raakte met de linker voorzijde van zijn auto de l.zijde van de aanhangwagens, waarbij de gehele linker zijde van zijn auto werd afgescheurd. Vervolgens kwam de auto in de rechter berm net voor de sloot tot stilstand. De Mercedes is total loss. Zoals bekend heeft het raadslid J. Jon kers schriftelijk vragen gesteld aan het college van B. en W. naar aanlei ding van een artikel „Merenreiniger stuit in Sneek op ambtelijke tegenwer king” in het Sneeker Nieuwsblad van 25 juni 1970. In hun antwoord merken B. en W. op dat het gemeentelijk reinigingsbedrijf slechts vuil uit Sneek en Wymbritse- radeel accepteert. De directeur van het bedrijf heeft dan ook niet onjuist gehandeld. Het was naar de mening van b. en w. echter beter geweest, in dien de directeur in het bedoelde ge val zich met het college had verstaan. B. en W. hebben hem thans opgedra gen voortaan in bijzondere gevallen met het college in contact te treden. De heer Jonkers had tevens gevraagd in overweging te nemen de regeling ten aanzien van het brengen van grof vuil door kleingebruikers naar de stort plaats, waarvoor een betaling is ver schuldigd, nog eens te willen bezien. B. en w. antwoorden dat bij de eerst volgende herziening van de tarieven deze aangelegenheid zal worden beke ken. De heer Jonkers meent dat de waterverontreiniging ook in Sneek ver ontrustende vormen aanneemt en hij vroeg of het in de bedoeling van b. en w. ligt om bi..nenkort met voorstel len te komen, die daadwerkelijk de waterverontreiniging tegengaan. Vorige week donderdag heeft damclub ”De Wymerts” haar jaarvergadering gehouden. Tijdens deze vergadering, waarin de penningmeester optimistiche geluiden liet horen door het constateren van een batig saldo, werden twee nieu we leden op de ledenlijst bijgeschreven. De heer K. Louwsma had zich niet her kiesbaar gesteld voor een plaats in t bestuur. Zijn zetel wordt nu ingenomen door de heer Sj. Wittermans. Na het huishoudelijk gedeelte te hebben afge werkt, werd nog een gong wedstrijd ge speeld. De prijzen werden gewonnen door, winnaarsronde: 1. S. Wittermans, 2. Sj. Wittermans, 3. Hoekstra. Verlie- zersronde: 1. G. Stoker, 2. Sj. Boonstra, 3. K. Louwsma. A.s. donderdag gaat de competitie weer van start. Nieuwe leden zijn nog van harte welkom. Deze opname werd gemaakt i.v.m. het feit dat de „Harmonie” het hoogste v'as geëindigd in de radto-competitie van de NCRV. De „Harmonie” heeft inmiddels weer een uitnogiging ontvangen van de NCRV, voor de verzorging van een ad- ventsliederen programma welke uiuo zonden zal worden op 12 en 19 decem ber a.s. Zaterdag 19 september a.s. verzorgt de „Harmonie” met nog enkele bekende korpsen een taptoe t.g.v. het 50-jarig jubileum van het Korps „Euphonia” te Wommels. Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD nog niet. In haar huis staat al niet heeft haar bed nog, een paar stoelen en een tafel, maar daar is het dan ook wel zo’n beetje mee bekeken. De rest is allemaal al in- gepakt in grote kisten. ”Ja, ik neem bijna alles mee, wat het kost kan me niets schelen”, zegt mevrouw De Boer. „Wat je ook in de krant moet schryven is dat ik alle mensen hartelyk wil be danken voor wat ze tijdens myn ziekte voor me hebben gedaan. Verder wil ik iedereen groeten. Ik kan ze onmogelyk allemeaal bezoeken, besluit mevr. De Boer. Ze ziet helemaal niet tegen de reis op en is in het geheel niet zenuwachtig. Ze verheugt zich geweldig op haar ver blijf in het verre land. Onder overweging dat de gemeente bij de instandhouding van deze brug geen belang heeft besloot de raad in zijn vergadering van 16 september 1969, aan da gezamenlijke bewoners van de Eenheid te berichten dat door de ge meente slechts tot overname in eigen dom en onderhoud van het brugje kan worden overgegaan indien aan de ge meente een bedrag wordt betaald, ge lijk aan de gekapitaliseerde onder houdskosten. Zoals in het reeds genoemde schrijven van de gezamenlijke bewoners werd medegedeeld verkeert het onderhavige brugje in een zodanige staat van ver val dat het óf geheel moet worden ver wijderd óf geheel moet worden ver nieuwd. Naar door de dienst van ge meentewerken gemaakte raming zal met het aanbrengen van een nieuwe voetbrug ter plaatse een bedrag ad 3500,gemoeid zijn. Teneinde de bewoners van de Eenheid enigszins tegemoet te komen hebben B. en W. hun gevraagd of zij ermee in zouden stemmen, dat wanneer door hen een bedrag van f 3500,wordt be taald, de gemeente zich belast met de bouw van een nieuwe voetbrug en de eigendom en het onderhoud daarvan ovemeemt. Bij het schrijven van 28 au gustus j.l. heeft de heer F. de Jong namens de gezamenlijke bewoners meegedeeld dat hij met deze oplossing akkoord kan gaan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1