de snekerWkoerier F.N.P.-ER POSTMA: INSPRAAK VAN RAAD BIJ TAAKVERDELING COLLEGE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Sneker afdeling Jeugd en Muziek zit zonder geld Meer dan 200 ouders zagen hun jeugd „feesten" in de nieuwe basisschool aan Middelzeelaan de gemeenten SNEEK, WYMBR ITS ER ADEEL IJLST Officieel Orgaan van en I I Chr. Damclub De Kroonschijf" VERGADERING RAAD SNEEK Enthousiast jeugdbestuur kan niets doen Muziekschool Sneek en Omstreken wees verzoek van Advendo af Gebruikte kleding 5 INGEZONDEN 1 Openingsfeest Stadsfenneschool „De Terp” Jeugd vis wedstrijd van „De Baars” was succes SNEEKER NIEUWSBLAD r 21 K. DRIE SERIES DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 125e JAARGANG No. 74 1 j 1 Voor het onderzoek van het aangebo den voorontwerp van een nieuwe Alge mene Politieverordening werden secties getrokken. De eerste sectie bestaat uit mevrouw Unema en de heren Gerrits, Nienhuis, Baaijens, Van Dijk, Pheifer, B. de Vries, Postma en Meijer, de tweede sectie wordt gevormd door de heren Poiesz, Scholten, Franikena, Tuin- stra, Van den Akker, Kuiper, Jonkers en J. P. de Vries. Tot leden van de commissie van advies en bijstand voor de bejaardenzorg werden benoemd de heren J. P. de Vries, H. Kuiper, R. Tuinstra, J. Franckena en mevrouw Unema-EMhardt. De heren H. A. Schol ten en W. van Dijk werden gekozen tot lid van het bestuur van de Stichting Bert Brugman komt .net zijn mario nettentheater voor een uitvoering van Porgy en Bess. Verder is er een „Beet hoven” werkavond Kinderen die een instrument kunnen bespelen >’of zingen worden o.I.v. de heer J. Bok een avond geconfronteerd met het werk van de componist Beethoven. Er wordt iets van deze grootmeester verteld, er wordt muziek van hem gespeeld enz. De kas van „Jeugd en Muziek” afdeling Sneek is zo goed als leeg. Men heeft momenteel zo’n 50 donateurs die goed zijn voor een kleine 400 gulden. Dat is natuurlijk veel te weinig. Van Jeugd en Muziek Nederland hoeft men dit jaar ook geen subsidie te verwachten, omdat die zelf zonder geld zit. Het hoofdbu reau heeft dit voor een groot deel besteed voor de aankoop van voornamelijk slaginstrumenten voor het Nationaal Jeugdorkest, terwijl het resterende geld is opgegaan aan de verhuizing. Van de gemeente Sneek heeft men vorig jaar nog een subsidie gehad van 400.maar die heeft men nu ook niet gekre gen, hoewel ds. J. H. van Halsema, voorzitter van het nieuwe bestuur van J. en M., wel bezig is om nog geld „los te krijgen”. „We willen veel doen, maar We kunnen niets bijzonders doen, omdat onze financiële middelen daartoe on toereikend zijn”, zeggen Wiebo Pietersma, Margreet en Margay Bos, samen vormend het enthousiaste jeugdbestuur van J. en M. afdeling Sneek. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Uw toegenegen H. C. Bor (Luitenant, Bevelvoerend Officier van het Le ger des Heils Korps Sneek). Serie B. (voor mensen in de leeftijd van 12 toit 24 jaar) kwam tot stand in samenwerking met het Comité Kamer- muziekvrienden, die weer een nieuwe serie „stadhuisconserten” samenstel- de. Deze serie besta: uit een optre den van het Brabants Banokensemble (24 september), een optreden van Martine Bijl (2 november) en een a- vond met de gitarist Dick Visser (eind maart). In samenwerking met „De Meerpaal” worden weer „Gesprekken met kun stenaars” gehouden, (serie C, leeftijd ongeveer 17 tot 24 jaar). Het jeugdbe stuur is bezig een totaaltheater naar Sneek te krijgen, men denkt aan ca baret in de geest van Dimitri Frenkel Franck en een avond waarop dia’s met muziek zullen worden vertoond. Sug gesties voor deze serie, die uit drie avonden bestaat, zijn altijd welkom bij de secretaris van J. en M.. de heer H. J. Rutten, Lookxmagracht 24, tel. 3923. De prijzen van de abonnementen zijn laag gehouden. Voor serie A. betaald men 6,50. Dit zelfde bedrag moet ook betaald worden voor serie C, terwijl serie B 5,kost. Iedereen die een serie koopt, mag het volgende seizoen geheel gratis meespelen in het „Sneker Jeugdorkest”, o.I.v. de heer Bram Feenstra. Gezondheidscentrum Sneek, terwijl de heren J. R. Visser, H. Kuiper en J. Franckena wenden gekozen tot leden van het bestuur van het Recreatie schap Sneekermeer. Als hun plaats vervangers werden benoemd de heren I. Bergsma, J. Jonkers en G. W. Poiesz. Bij de benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid in het al gemeen bestuur van „Zuid-west Fries land” werd op voorstel van de heer B. de Vries de bestaande toestand ge continueerd, d.w.z. de heren R. van <_en Akker en J. Jonkers werden her benoemd. Het voorstel tot het stichten van een openbare kleuterschool in de Stadsfenne werd goed ontvangen door 'de raad. Mevrouw Unema drong aan op een zo snel mogelijke realisering. Dat willen b. en w. ook wel, maar ur- gentieverklaringen en geldmiddelen moeten er eerst wel zijn. Het voorstel betreffende de onderhandse aanbeste ding van de bouw van een derde lo kaal ij de openbare kleuterschool „Swaneblom” en van een achtste lokaal bij de openbare lagere Lemmerweg- school ontlokte de heer Postrna de vraag waarom bij deze onderhandse aanbesteding geen aannemers van bui ten Sneek te pas komen. Zijn Sneker aannemers gevraagd en konden die niet meekomen met de prijs? Oud- wethouder Baaijens, uitstekend van de materie op de hoogte, antwoordde dat aangesloten moest worden bij bestaan de systemen en de aannemers hebben, wat de prijs betreft, zich keurig ge houden. Wat de fundering betreft zijn inderdaad Sneker aannemers gevraagd maar die prijzen waren hoger dan die van de in het voorstel genoemde aan nemer Gietema uit Langweer. WATER VERONTREINING Het antwoord van b. en w. op vragen van de heer Jonkers inzake de water verontreiniging publiceerden wij reeds in een vorig nummer. De heer Jonkers zei dat hij dit antwoord wel had ver wacht, maar geheel eens was hij het toch niet met het antwoord, zoals dat onder punt vier stond vermeld. Hij De mededeling van B. en W. over de verdeling van de werkzaamheden van de leden van het college van burgemeester en wethouders aan het begin van de dinsdagavond gehouden vergadering van de raad van Sneek zorgde er voor dat enig, overigens licht, vuurwerk werd afgestoken. De F.N.P.-er Postma vond namelijk dat de raad bij die taakverdeling inspraak zou moeten hebben en bovendien achtte hij het niet juist dat mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta de voorlichting van de bevolking onder haar hoede heeft gekregen. Hij meende dat van de wethouders juist mevrouw De Graaff-Nauta het minst onder de be volking komt en ergo dus ook niet weet wat er onder de Snekers leeft. Hij wees ook op de „ommezwaai” die mevr. De Graaff-Nauta in de Prov. Staten had gemaakt tijdens de behandeling van de kwestie „Centrale in ’t Bergumer- meer”. De heer Postma werd echter gevoelig op de vingers getikt door de voorzitter en de raadsleden B. de Vries en W. van Dijk die met klem betoog den dat juist mevrouw De Graaff-Nauta in het verleden steeds op de bres heeft gestaan voor meer en betere voorlichting van de bevolking. Mr. A. van der Werf opende dinsdag avond in de overladen aula een ge noeglijke avond voor de ouders, die de school al hadden gezien* maar slechts uit de verhalen wisten wat al de kinderen van meester Wagenaar c.s. op het toneel hadden gebracht op 9 september, toen de school door ex-loco Baaijens was geopend. Hij memoreer de de grote aktiviteiten van de onder wijzers, voor wie het - net als voor de kinderen - een vreugde moet zijn in dit mcderne gebouw te mogen wer ken. Meester Wagenaar, juffrouw Beeksma, „vocalist” meester De Jong hadden samen met de dames Ten Bloemendaal en Wadman de revue samengesteld. Een revue - jammer dat de gelegen heden iets dergelijks voor ’t voetlicht te brengen zo beperkt zijn - die in een vlot tempo speelse gedichten met strekkina op moderne wijsjes en „sketsjes” op historische basis - met De heer Postma werd beantwoord door de voorzitter, die zei dat de verdeliing van de taken in het college een zaak is van burgemeester en wethouders zelf. En de heer Postma kan weten dat dit wettelijk is geregeld. Inspraak bij de verdeling van teken in het col lege door de raad, zal slechts na wets-,- wijziging mogelijk zijn, aldus de voor zitter. De heer B. de Vries achtte de portefeuilleverdeling alleszins verant woord en de voorlichting is bij me vrouw De Graaff in bekwame handen. De heer Postma heeft kennelijk de raadsvergaderingen niet gevolgd, want dan had hij kunnen weten dat juist me vrouw De Graaff steeds op de bres heeft gestaan voor meer en beter voor lichting. Ook de heer Van Dijk zei er gelukkig mee te zijn dat mevrouw De Graaff voorlichting heeft. Zij immers is het geweest die steeds gehamerd heeft op meer voorlichting. Overigens had dhr. Van Dijk 1 „hoofdstuk” fi- nancieën meer collegiaal verdeeld wil len zien, inplaats van dat dit onderdeel alleen een teak is van de voorzitter. Op dit punt kon de voorz. de heer Van Dij>k min of meer geruststellen, men moet het geheel in een groter verband zien. Uiteraard worden heel veel taken „collegiaal” behandeld. SECTIES propaganda om water- en luchtveronit- reiniging tegen te gaan, meende de heer Kuiper. Wat de gemeentelijke vuilnisbelt betreft liet wethouder Berg sma optimistischer geluiden horen, dan men de laatste jaren gewend is. De rook is vrijwel verdwenen, werd ge constateerd. TIJDELIJK MAAR HOE LANG? Bij de behandeling van het voorstel betreffende een tijdelijke verbeterde accommodatie van het ijsbaanterrein werden vragen gesteld door de heren Pheifer en Kuiper, die wilden weten hoe het met de toiletten en de verwar ming was gesteld. Wethouder Visser antwoordde dat men dit plan moest zien als een tijdelijke zaak. Vergeleken bij het oude is deze tijdelijike voorzie ning al een belangrijke verbetering. Er komt overigens op de duur een perma nent gebouw in het zg. Parkplan. Vol gens de heer Kuiper had hij nog te weinig raadservaring om zich verder te verzetten maar het antwoord van de wethouder bevredigde hem toch niet. De Amro Bank kan tijdelijk een sta caravan plaatsen in de Stadsfenne om daar bankzaken te behartigen. Deze sta-caravan zal worden verwijderd zo dra de permanente huisvesting kam warden betrokken. De heer Van Dijk was niet tegen het voorstel de daar voor benodigde grond aan de Amro Dank te verhuren, maar het stoorde hem wel dat dergelijke dingen bij par ticuliere instellingen zo vlug van de grond komen, terwijl andere zaken zo als b.v. een mobiele school, zo veel tijd vragen en vaak heel moeilijk rea liseerbaar zijn. Het bewijst weer eens in welk een beroerd stelsel wij leven, zei de heer Van Dijk. Aan het begin van de vergadering werd het nieuw uie remnem propageren, juist uij ae benoemde lid van de raad de heer R. schooljeugd moet men beginnen met I Tuinstra (pvda) geïnstalleerd. In „Fortissimo”, orgaan van tamboer- trompetlter- Jachthoorn en pijperkorpsen „Advendo” schrijft de heer D. van der Werf het volgende: Met de vooruitgang op technisch ge bied bij tamboer-.trompetter- enz. corp sen doet zich steeds meer de behoef- Vele malen worden wij benaderd met de vraag of wij nog iets aan gebruik te kleding. Zoals U wellicht zult weten stand uit de weg te ruimen wil ik U bij deze mededelen dat er nog steeds, ook in deze tijd van hoogconjuctuur grote vraag is naar goede gebruik te kleding.Zoals U wellicht zult weten, wonen wij boven de zaal van het Le ger des Heils, Kleinzand 20 te Sneek. Wij zouden U willen vragen of U, indien mogelijk, Uw overtollige kle ding aan ons adres af wilt geven. Mocht U niemand thuis treffen, wat meestal het geval zal zijn, dan kunt U het rustig in de hal of achter in de zaal neerleggen. Wij zullen er dan voor zorgen dat het op een goede plaats terecht zal komen. Uw kleding wordt óf weggegeven, óf tegen een geringe vergoeding verkocht, de baten zullen dan ten goede komen van de plaatse lijke arbeid van het Leger des Heils. Wij doen deze oproep, en wij zijn zo brutaal te vragen het bij ons aan huis te brengen, daar wij niet over vol doende vervoer en hulp beschikken om het bij U weg te komen halen. U bij voorbaat hartelijk dankend, ver blijf ik Hoewel er dus geen geld is, heeft men toch voor het komende seizoen weer een abonnement kan nemen, terwijl De avonden zijn weer ingedeeld in drie series, waarvoor men afzonderlijk een abbonnement kan nemen, terwijl men. zich ook kan abonneren op de drie series samen. Serie A is bedoeld nor kinderen in de leeftijd van 12 tot geveer 15 jaar. Er is volksdan sen in de Jeugdherberg, ’n tekenavond o.I.v. de heer S. Veenstra, Ru Seven- Er moet natuurlijk geld op tafel komen maar hoe? Wiebo: „We gaan een actie houden, maar hoe we die nu op zullen zetten weten we nog niet. Een Koekac- tie is zo afgezaagd,” Margreet zei dat ze gedacht hadden aan een telefoon - actie. „We wilden gewoon de mensen opbellen, iets vertellen over J. en M. wat het wil zijn en doen en waarom dat dan niet kan. We wilden dan vragen of ze donateur willen worden. Of lit haalbaar is, weet ik niet”. Men had ge dacht dat de donateurs een tientje per jaar betalen. „Hun kinderen zijn er ook bij gebaat als ze donateur worden. Muziek is de grootste noodzaak in het leven en dat moet het voor iedereen worden. De Nederlandse bevolking is ten opzichte van andere landen bijzon der onmuzikaal. Het wordt wel beter, maar die verbetering gaat langzaam. Het onderwijs begint de laatste tijd ook wat meer aandacht aan de muzi kale vorming van de leerlingen te be steden”, aldus Wiebo. Een hartewens van het jeugdbestuur is het weer in leven roepen van een eigen J. en M. krant in Sneek. „Vijf jaar geleden gaf J. en M. ook een eigen krant uit. Toen was er ook meer geld”, vertelt Margreet. Wiebo vervolgt „Het kan toch wel een bloeiende ver eniging zijn. Kijk maar naar Gorredijk, daar kan het ook, dus moet het in Sneek ook kunnen”. Ja, ais we wat meer geld hadden, konden we eens ar tiesten van naam naar Sneek halen. Als de financiële middelen het toe laten, hebben we gedacht mensen als Vera Beths, en Emmy Verhey hier volgend jaar eens te laten optreden”, Maar ja, dat zijn nog toekomstdromen. Geld heeft men niet en donateurs even min. Men weet nog niet wat voor ac tie er zal worden gehouden, maar vel dat die zo gauw mogelijk, misschien nog volgende week van start zal gaan. Het jeugdbestuur en ook het grote be stuur, dat dit jaar geheel vernieuwd is, is in ieder geval enthousiast en „at is al een heel ding. meende dat de gemeente de hand in eigen boezem zou moeten steken, want lozen wij niet faecaliën in open water?? Hij wilde voorts graag op de hoogte blijven van de plannen voor een riool waterzuiveringsinstallatie. Wat dit laatste betreft werd zijn vraag beant- oord door wethouder Bergsma die zei dat het Sneker plan momenteel bij Ge deputeerde Staten is. Daar wil men naar grotere eenheden en volgens het urgentieschema zit Sneek in de eerste groep, echter niet bovenaan. De heer Gerrits had graag gewild dat het herziene plan eerst bij de desbetreffen de commissie was geweest voor nader onderzoek. De heer Van Dijk wilde weten wat het college actief gedaan heeft bij G.S. Waar zitten we nu pre cies? vroeg hij. De voorzitter verdui delijkte dat het plan volgens de laat ste visie in april naar G.S. is gegaan. Er ligt echter een provinciaal besluit om deze kwesties in groter verband te bezien. Men gaat daarbij uit van het standpunt dat eerst het oppervlakte water rondom de meren aan de beurt zijn. De heer Kuiper prees het initia tief van de heer Abma om afvalvaten te plaatsen. Maar de gemeente zou meer kunnen doen, bv. bij de jeugd de reinheid propageren. Juist bij de NIKUWB-IN ADVEBTENTIENLAD^ ^bVOOB SNEEK EN OMSTREKEN echte noormannen en fries sprekende oerfriezen - en gestoeld op onze com- putertijd bracht. Alle klassen zongen, gedisciplineerd en toch ongedwongen- jolig hun ondeugende liedjes „over ’t nare van ’t leren, de meester die toch wel meevalt, de inspraak met protest en een smeekbede vooi- een veilige overtseek De liedjes leidden de sketsjes in, de sketsjes zelf waren aanvaardbaar kin derspel en prettig voor de trotse ou ders. Anderhalf uur genoten grote men sen, bewonderde iedere toeschouwer het instrumentarium waarmee gewerkt werd van luie en verstandige Batavie ren tot Noormannen met knotsen, via Chopin met menuet en piano- en fluit spel, nagespeeld via een geluidsbandje, tot automaten die les gaven, maar uit eindelijk door de kinderen niet prettig waren bevonden De fijne aankleding door meer dan 20 moeders gefabriceerd kreeg bewon dering, het noormannenschip, de piano van Chopin, de automaten door eigen krachten gemaakt, gaven een indruk van de blijdschap des ouders over de nieuwe school. In zijn slotwoord dankte meester Wa genaar de ouders voor hun cadeau (een pottenbakkersoven met vele mo gelijkheden), zijn personeel voor de grote inspanningen, die zij zich had- gen getroost. Hij gaf tevens een over zicht van de onderwijsplannen die hij hoopte te verwerkelijken, samen met zijn medewerkers in een gebouw dat hij zag als een twee-richtingenschool, een ontmoetingscentrum tussen leer krachten en ouders, die samen de kwa liteit der school moeten bepalen. Het wandkleed, vervaardigd door juf frouw Beeksma met 9 leerlingen der 6e klas, symboliseert het karakter van deze nieuwe, openbare „lagere” school. De viswedstrijd voor de Sneker jeugd van 10 tot 14 jaar is een succes ge worden. Er hadden zaterdagmorgen op de ijsbaan een flink aantal jongens en meisjes opgegeven voor de wedstrijd die werd georganiseerd door visclub „De Baars”. Het trieste weer heeft evenwel aanvankelijk voor spelbreker gespeeld: het aantal deelnemers was anders vermoedelyk groter geweest. De hengels werden aan de boorden van de Zwette uitgelegd waar de jongelui onder het toeziend oog van een twin tigtal l'den en bestuur menig visje of vis uit hun element haalde. Er werd door verschillende deelnemers enthou siast gevist, maar voor velen duurde de wedstrijd wat te lang; er werd twee uur gevist. Tijdens de wedstrijd, gedurende welke één der knapen voor algemene hilariteit zorgde toen hij uit gleed en tot z’n middel in het water belandde, werd snoep en limonade uit gedeeld. In de loop van de morgen kwam het zonnetje er bij en dat maak te de hele morgen goed. Om elf uur werden de hengels voor het laatst op gehaald en volgde de prijsuitreiking op de ijsbaan. De prijzen waren voor het grootste deel beschikbaar gesteld door verscheidene Sneker middenstanders. Uitslag: Jongens: G. Visser, H. Fedde- ma, H. Punter, P. v. Deinse, H. Post ma, K. Positma, J. v.d. Meer, G. J. Stelpsibra, A. Smit, E. Riemensma, P. v. Gcslinga, R. de Vries, Papjus, J. Mulder, W. Remerij, R. v.d. Werf, R. Boersma, M. Riemersma, W. Piersma, R. Hiemstra, K. Mulder. Meisjes: A. Blauw, V. Faber, L. Re geling, M. Vallinga, J. Boom, Ketting en grootste vis 27 cm F. de Broek. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en le klasse: K. Puilte-H. Ferwerda; P. v. Manen-Th. Dijkstra; A. Dijkstra- Minne v. Oosten; J. de Haan-L. Heeg- sma; H. v.d. Ploeg-P. Veenstra. 2e klasse: H. Hiemstra-J. Breukelaar; P. Kroese-C. Keizer; T. Dreijer-S. Krol es; J. Haagsma-S. Tiersma; M. Haaostra-K. de Boer. te gevoelen te komen tot een gedegen opleiding, zowel praktisch als theore tisch van de leden - muzikanten. Bij de veelheid van opleidingen door middel van de Sneker Muziek School, ontbreekt tot op heden de mogelijk heid een opleiding te volgen voor tam boer, trompet, jachthoorn, enz., alhoe wel door het Ministerie van C.R.M. goedgekeurde lesboeken voor de di- plom’s A t/m D reeds lang het dag licht zagen. Op een verzoek van onze vereniging aan het bestuur van de Sneker Muziek school deze leervakken in haar pro gramma op te nemen, werd afwijzend beschikt, met als reden dat dit ver- verkapte subsidie zou zijn voor „Ad vendo”. Het gevolg is, ook voor het seizoen 1970/ 1971 geen opleidingen, uitgaande van de Muziekschool. Het is jammer dat het bestuur van de school deze beslissing heeft genomen. Van een verklapte subsidie kan im mers geen sprake zijn omdat de op leidingen openstaan voor alle geïnte resseerde leden van welk corps ook. Dat „Advendo” met dit verzoek is gekomen, betekend nog niet dat er al leen Advendoleden aan de oplei ding zullen deelnemen. Er is toch al tijd één die de „kat de bel moet aan binden”. Wij hopen dat het bestuur van de Sne- ker Muziekschool e.o. op haar beslis sing terug komt. Het is toch zo, dat zeer velen hun ontspanning en hobby hebben gevonden op het gebied van de muziekbeoefening voor de tamboer trompetter enz. Goede leraren zijn voorhanden, inte resse bij de leden van de corpsen is er ruim voldoende. Het niet ingaan op het verzoek deze opleidingen ter hand te nemen geeft een gevoel van discriminatie t.o.v. leden van anders geaarde corpsen, wiens leden wel in de gelegenheid zijn opleidingen te vol gen. „De Kroanschijf”-‘leden kwamen maan dagavond in clubgebouw „Fredehiem” Kleinzand bijeen als eerste aanloop voor het damseizoen 1970-1971. Voor zitter Driest opende de vergadering. Hij memoreerde in het kort de succes sen van het afgelopen seizoen, het be halen van het kampioenschap van de dambond De Zuidwesthoek. Voor pro longatie van de titel zullen in de ko mende wedstrijden wel alle hens aan dek moeten. De aftredende bestuursle den J. de Haan en L. Smid werden bij acclamatie herkozen en J. Wiersma vulde met algemene instemming de vacature van penningmeester op. Met de onderlinge competitie wordt maan dag 21 sept. een begin gemaakt. Nieu we leden zullen van harte welkom zijn en kunnen meteen in de competitie mee draaien. Onderstaand programma is voor die datum vastgesteld, met mo- gelijk hier en daar een wijziging. Programma voor maandagavond september 1970 Hoofdklasse: J. Beetema-K. Nijdam; J. Wiersma-Mar. v. Oosten; F. Driest- U. Hoogeveen; F. Dotónga-L. Smid; E. Bruggenkamp-Th. Sterk; R. de Jong- S de Haan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1