OUD-BURGEMEESTER RASTERHOFF EREBURGER VAN JAPANSE KUROBE IJLST snekerWkoerier en van f de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan J J Na geslaagde aktiviteiten van dit jaar: V Al met al was het een indrukwekkende aangelegenheid Film „Meisjes-internaa(k)t" een pikante sexcomedie deze week in Amicitia Frysk Orkest concerteert met Shulamit Ran uit Israël in Amicitia Jeugd en Schaken COMITÉ NATUUR NA 70 SNEEK WORDT MILIEUZORG SNEEK Damclub „De Kroonschijf I - I 1 Overeenkomst Speciale jeugddienst in Herv. Kerk te Lutkewierum SCHAAKCLUB SNEEK Afscheid, bevestiging en intrede ds. D. P. Rijpma. afkomstig uit Sneek TGP aan de top op concours te Franeker W SNEEKER NIEUWSBLAD Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de f ^031 i SNEEKER NIEUWSBLAD donderdags en UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 125e JAARGANG No. 76 Bij deze is overeengekomen daft de twee steden, Sneek in Friesland, Nederland, en Kurobe in Toyama, Japan, op deze 10e dag van sep tember in het jaar 1970, verbon den zijn in een zuster-stad genoot schap, dat een wederzijdse vriend schap en verstandhouding tussen de burgers van de genoemde ste den, alsmede een bijdrage tot de wereldvrede en welvaart tot doel heeft. ABONNEMENTEN; Abonnementsgeld f 4>per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6,-- per half raar (bij vooruitbetaling i Men schrijft ons: Zondag 27 sept. a-s. wordt in de Herv. Kerk te Lutkewierem een jeugddienst gehouden. Aanvangsuur 1.30 uur nun. De leiding berust bij Ds. Nijenhuis van Schar- negoutam. De bezoekers zijn in staat de groep Spot ’66 te beluisteren. Diit gezelschap wordt binnenkort opgeheven wat erg jammer is. Deze groep heeft zich in de loop der jaen zeer verdienstelijk gemaakt en we zijn blij met hun me dewerking, al is ’t dan ook op de val reep. In Lutkewierum is ruime parkeerge legenheid, ’t oude kerkje is naar onze mening wel een bezoek waard. Kort gezegd u bent van harte welkom. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o o,- i. Mm. «nmmnuin - In de nachtvoorstelling de film „Engel der liefde”, een boeiende compositie van erotiek en romantiek. Op een za terdagmiddag baant een meisje zich een weg door de menigte, die zich ver in Amicitia in de komende week d ie films, namelijk „Meisjes Internaa(k)t*. die tot en met volgende week woensdag :s te zien, behalve dinsdag. In de nachtvoorstelling zaterdagavond de film „Engel der liefde” en zon dagmiddag de film „Barbaren in de aanval”. ADV EKTENT1ET AKI EVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs zen nog kunnen inzenden. Volgend jaar zal een en ander via de fotoclubs wor den geactiveerd. Een bijeenkomst van natuurvrienden organisaties, zal volgende week dins dagavond in Onder de Linden plaats hebben. De organisatie wordt aan de gezamenlijke verenigingen overgelaten. Éénstemmig was men van mening, dat het comité, zij het dan onder een andere naam zal moeten blijven bestaan. Wel vond men het nodig, dat er uit dit comité een werkgroep wordt gevormd, die zich bezig zal houden met bespreking van te voe ren acties en dergelijke. Mensen dus, die een praatplan, een aktieprogram- ma op tafel kunnen brengen. miUWB-KN ADVJWT»MT11M.AD£ ^VOOR 8NBCK EN OMBTRXKKK REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE; Studio Ger Dijs'Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 In de film „Meisjes Internaa(k)t” geen sexgeklets en geen voorlichting, ’t Is wel een gezellige speelfilm, heer lijke luchthartige erotische komidie. Andreas is 18 jaar en tot over zijn oren verliefd op Inger Andersen, de enige dochter van een welgestelde Zweedse familie. Haar ouders zijn niet erg gesteld op deze verhouding. Op een middag wanneer haar ouders op weg zijn naar Uppsala, benutten Inger en Andreas hun'afwezigheid dear zich in de grote salon aan de leifde te wijden. De ouders, vooral de hyste rische moeder, hebben een angstig ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst”, is een uitspraak die in de loop der eeuwen al vaak is gedaan. Men moet zich steeds voor ogen houden, dat de toekomst altijd toekomst zal zijn. Nooit kan er ’n moment van rust zijn in dringt bij de ingang van Gare du Nord, Uitslagen: Groep A: D. Hokwerda-D. het eindstation in Parijs. Zij probeert t ontkomen aan haar achtervolgers. Waarom? Wie waren haar achtervol gers? Barbara. Sylvia hoe is haar wa re naam Is zij het slachtoffer van haar omgeving of perverse waanzinnige. Was zij een engel? De onverwachte ontknoping verscheurt de sluier, die het verschrikkelijke geheim onthult van het vreemde meisje, die Francois nooit zal vergeten. hoff aan de burgemeester van Kurobe de stadsvlag van Sneek, een oude prent van de Noonder- en Oosterpoort, een Makkumer wandbord met het stadswapen en het onderschrift „rjocht en sljocht” en een vergulde medaille met inscriptie. Overigens heeft de heer Rasterhoff, behalve door zijn herinneringen, een heel bijzondere band met Kurobe van zijn bezoek ovengehouden: het erebur- gerschap van deze stad. Naar de oorkonde vermeldt heeft hij deze onderscheiding verdiend door zjjn grote inspanningen voor de vestiging in Sneek van een onderneming van Yoshida K.K.; dit was niet alleen voor Sneek, maar ook voor Kurobe, waar een van de hoofdbedrijven van Yoshi da is gevestigd, een b langrijke stap. Als tastbaar blijk van zyn ereburger- schap kan de heer Rasterhoff voort aan kijken naar een fraaie oorkonde en de gouden medaille waarmee hij hierop deze foto vas Obberna staat. Hij overhandigt de sleutel van de stad Kurobe, aan mr. B. van Haersma Buma. BARBAREN In de zondagmiddagvoorstelling de film „Barbaren in de aanval”, een opwin dend hoofdstuk uit een woelige peri ode van de Engelse historie. Een machtig verhaal van strijd en verraad, i<Mnn pr, intriges Op een, ter gelegenheid van de jaar lijke Agrarische Dagen gehouden con cours in Franeker heeft TGP uitste kende resultaten behaald. In de afd. Uitmuntend behaalde men ’n le prijs met lof, van alle aan de marswedstrijd deelnemende korpsen eindigde men op de tweede plaats, terwijl men bij de showwedstrjjdrijden beslag legde op de eerste plaats met lof van de jury. Aan het concours werd door een flink aantal korpsen deelgenomen, die be gunstigd door prachtig weer, voor gro te drommen publiek hun beste been tje voorzetten. Aan de showwedstrijd, die op de Voorstraat werd gehouden, werd door zes korpsen deelgenomen. De bekendmaking van de punten ge schiedde op een nieuwe manier. De beide juryleden, de heren Egberts en Smits, hielden bij ieder onderdeel van de wedstrijd een bordje omhoog met daarop de door hen toegekende punten, zodat iedere deelnemer dan kon zien hoe hij er voor stond. Leden en in structeur H. Bergijk kunnen trots zijn op de behaalde resultaten. Bij TGP kan men overigen nog best meer leden gebruiken, terwijl er ook majorettes welkom zijn. Er wordt maandagsavonds van 5 tot 7 uur gere peteerd in de Meester Visserschool. Voor inlichtingen kan men 4362 of 5871 bellen. Terwijl bij Pijper’s meeste werken de kwestie van de „dissonant” voor het grote publiek altijd nog een grote rol speelt en men zijn muziek vaak beti telt als te verstandelijk uitgedacht, is waarschijnlijk geen van zijn werken o noot voor noot en maat voor maat be rekend als juist de Zes Adagio’s, die wonderlijk genoeg - het meeste over eenkomen met wat het klassiek ge schoolde oor als aanvaardbaar zou kwalificeren. Shulamit Ran, die op 12-jarige leeftijd haar debuut maakte, is nu 22 jaar oud. In november vorig jaar vertolk te zij met het Frysk Orkest op sukses- voll< wijze het pianokonsert in F van Gershwin. Nu speelt zij met het or kest het pianokonsert in G van Ravel, een schittering van klank en kleur. Na de pauze speelt het orkest één van de meesterwerken uit de muzlekhis- torie n.l. de 4e symfonie van Johannes Brahms. Vorige week vrijdag zijn de heer en mevrouw Rasterhoff teruggekeerd van een reis van twee weken naar Japan. U he-, "t over deze reis uitgebreid kun nen lezen in ons blad van donderdag 10 september. Op de zelfde dag - 10 srptember - heeft de heer Rasterhoff in Japan het gemeentebestuur van Sneek vertegenwoordigd bij het ge meentebestuur van Kurobe, want op die dag is het „zusterstad-genoot- schap” van Sneek en Kurobe bezegeld. De ontvangst die de heer en mevrouw Rasterhoff, die de hele reis vergezeld waren van de heer en mevrouw Stolp (de heer Stolp behartigt de handels belangen van Yoshida in Nederland) en - gedeeltelijk - van de heer D. Beinitema (werkzaam op het bedrijf van Yoshida in Sneek) in Kurobe ten deel viel was overweldigend. Langs de weg sto den schoolkinderen met vlag getjes, er waren erebogen met „Wel come to mr. Ludolf Rasterhoff” en op het bordes van het stadhuis werden de bezoekers in het Nederlands ver welkomd door Japanse kinderen die in Sneek hadden gewoond. Ook pers en televisie hebben aan de komst van de vertegenwoordigers van Sneek en aan het sluiten van de zus- terstad-oveneenkomst veel aandacht besteed. In de plaatsdijke krant ston den foto’s van de Sneker Waterpoort en van de bijeenkomst in het stadhuis van Kurobe; de televisie bracht het nieuws op zijn journaal. INDRUKWEKKEND Na afloop van de ondertekeningsplech- tigheid genoten de gasten met het ge meentebestuur van een diner dat met zang en dans van de Japanse jonge Onze oud stadgenoot ds. D. P. Rijpma zal zondagmiddag 27 september 1970 te Paesens afscheid nemen van de her vormde gemeente van Paesens en Moddergat in de classis Dokkum, wel ke een pastoraal verband vormt met de hervormt.' gemeente van Morra en Lioessens en van Oostemijkerk. Veertien dagen later, n.l. zondagmor gen 11 oktober 1970 zal hij om half elf in de Emmaüskerk, na vooraf in diezelfc dienst te zijn bevestigd door ds. C. G. J. Keijzer uit Eindhoven, in trede doen als predikant van de her vormde gemeente van Eindhoven, wa»j hij beroepen is in de vakature van ds. W. Hoekstra. Durk Piet Rijpma werd op 12 juni 1937 te Sneek geboren. Hij bezocht eerst drie jaa,~ het christelijk „Johannes Bogerman”-lyceum te Sneek daarna 4 jaar he' Revius-lyceum te Doorn (in die periode verbleef hij in het inter naat „Nieuw Ruimzicht” te Doorn) en studeerde vervolgens aan de rijksuni versiteit te Utrecht, waar hij in sept. 1961 zijn kandidaats en ruim vier jaar later in oktober 1965 ook nog zijn doctoraal examen aflegde. Nadat dhr Rijpma na zijn kerkelijk examen aan de rijksuniversiteit te Utrecht in sept. ’62 van okt. 1962 tot februari '63 'eerst nog vier maanden bij ds. F. Brouwer uit Honselerdijk en toen nog predikant van de hervormde gemeente van Hil- legom, stage had gelopen (werkzaam was geweest als leervicaris) en hij in juli 1963 na een te Utrecht gehouden colloquium was toegelaten tot de evan geliebediening in de Nederlandse Her vormde Kerk werd hij ruim twee jaar later op 24 oktober 1965 door ds. J.T. Wierstr... uit Wassenaar bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Paesens en Moddergat in de clas sis Dokkum. Tijdens zijn ambtsbediening als predi kant van de hervormde gemeente van Paesens c.a. was ds. Rijpma o.a. sinds december 1965 scriba van het breed ministerie van de ring Dokkum en sin 's juni van het vorige jaar kerkvisitaitir in de classis Dokkum. Verder was hij sinds 1966 ook nog lid van het Fries Godgeleerd Gezelschap. In mei 1968 ging ds. Rijpma in mili taire dienst en is daarna ruim een jaar in de Johannes Postkazerne te Steenwij kerwold en in de Prins Fre- derikkazeme te Leeuwarden werkzaam geweest als reserve-legerpredikant. „onderdak” in de mr. Visserschool, bleken goed aan de opzet te hebben beantwoord, die in de Meerpaal daar entegen hadden weinig belangstellenden getrokken. Borden met het opschrift ..Schoon het V' 1 p-' CJch'' hoi' ZO, voor nu en later”, die op het Start- eaa>„. waren i. 'tot. zulle a ...ien niet al te lange tijd daarvan worden verwijderd, om volgend jaar, wanneer de zeilevenementen en dengelijke weer wat op gang komen opnieuw te wor den geplaatst. De verkoop en de ver spreiding van brochures en pamfletten op het Sneekermeer door de leden van de Chr. Jeugdbond van Natuurvrien den had een bedrag van 75 gulden op gebracht. Hierbij waren allerlei aar dige reacties ontvangen. BEGELEIDING NODIG De opruimactië van de schooljeugd is niet doorgegaan; van veel scholen heeft men vernomen, dat deze er niets voor voelden, mee te doen. Wel wil men de scholen hierbij betrekken en in d< loop van de volgende maand zal kontakt worden opgenomen met een werkgroep, die een aanknopingspunt voor andere scholen zou kunnen bete kenen. Ook vond men het zaak een en ander goed te begeleiden. De fotowedstrijd had weinig inzenders opgeleverd, reden waarom besloten werd de inzenddatum te verleggen, zo diak degenen, die nog foto’s hebben, de- Op dinsdag 29 sept. a.s. zal het Frysk Orkest o.l.v. Libor Pesek een konsert geven in Amicitia te Sneek. Dit konsert dat zoals gebruikelijk om 8 uur begint, opent met een bekend werk van de Ne derlandse komponist Willem Pijper: Zes Adagio’s. het proberen de jeugd te „hebben”. De jeugd van nu zal daar over 10 tot 20 jaar weer druk mee bezig moeten zijn. Ook de schaker zal zich met de jeugd moeten bezig houden. Wil de schaaksport „levend” blijven, dan zal zich elk jaar weer een nieuwe groep jeugdschakers moeten melden. Verheu gend is het daarom, dat juist de laat ste jaren blijkt, dat de schaaksport bij de jeugd weer beter aanslaat. Mis schien is de belangstelling voor het schaken er altijd wel geweest, maar ontbral. een goede leiding, die stimu lerend optrad. Nu de schaakmentoren op de scholen verschijnen, blijken er plotseling ook veel liefhebbers voor de ze sport te zijn. De „beruchte” Mam- moet-wet, die mogelijkheden geeft om het schaken als vak bij het voortgezet onderwijs in te voeren, zal hier wel een goede stimulans zijn geweest. Doet de schaakclub ook iets voor de jeugd? Ja, 22 september startte de jeugdgroep. Een andere keer hierover meer. voorgevoel. Ze keren onverwijld terug en verrassen de twee in hun liefdes spel. De jongeman wordt het huis uit gejaagd en de jongedame wordt naar een internaat in Zwitserland gestuurd. Hij volgt zijn geliefde en als meisje verkleed komt Andreas als Andrea ooi: in het internaat terecht. Daar is dan nog een meisje, die niets van jongens wil weten, maar destemeer van meis jes, voorts een oudere heer, die gr.ag jonge meisjes om zich heen heeft. Het komt natuurlijk allemaal wel weer op z’n pootjes terecht. ENGEL DER LIEFDE BANDJE Als weerwoord op de twee albums die de leerlingen van de Lemmerweg- school hebben gemaakt over hun school en hun stad, hebben kinderen uit Kuro be een bandje samengesteld met Ja panse liederen, waartussendoor kinde ren die vroeger met hun ouders hier hebben gewoond in het Nederlands de kinderen van Sneek toespreken. Boven dien hebben zij de heer en mevrouw Rasterhoff een groot aantal tekeningen meegegeven, die zo mooi zijn dat hét de bedoeling is ze binnenkort ten toon te stellen; hierover hoort u binnenkort i eer. Namens het gemeentebestuur van Sneek overhandigde de heer Raster- Zwaan 10; G. Nederiof-J. Wiersma afg.; J. v.d. Velde-Tj. Miedema 10; G. J. te Winkel-J. H. Visser 1—0; F. Arema-L. Boersma 10; S. Sikma-S. Speerstra 01; P. Sikma-G. Siemen- sma 10; I. Bosma-L. v.d. Valk E. Jongedijk-J. de Vries 01; H. J. Smit-A. M. Brouwer 10; J. Visser- H. Fortuin 01G. E. v.d. Veen-W. Wiersma 10; H. Walstra-H. Binnema 1—0. Groep B: L. Albada-J. Lont 01; S. Hogeboom-G. Faber 10; H. v. Popta- J. C. Jaquet 01; L. Kerstima-Tj. Wiersma J. Knorr-T. v. Lingen 01; D. Tuinstra-H. v.d. Wal 0—1; W. Binnema-M. Hulsihoff VzVz; J. de Jong-F. Hulshoff 01; G. Volkeren- S. Corbee 01; P. Koops-R. Bosnia 0 1; J. H. Bouwman-L. J. Maas 01; S. Wiersma-M. Bergsma 10. mannen en vrouwen 'werd opgeluisterd. Het was alles bij elkaar een indruk wekkende aangelegenheid. Overigens is gebleken dat Sneek niet de enige stad is die een Japanse „zusterstad” heeft. In Nederland is er nog Eindhoven, dat in 1966 met Kadotna ’n zelfde overeenkomst heeft gesloten, maar b.v. ook in andere Europese landen en vooral in de Ver enigde Staten heeft Japan veel van deze banden gesmeed. Zo is Tokyo verbonden met New York, en Kyoto, de vroegere hoofdstad van Japan, met Par(js. Afgelopen maandag heeft de heer Ras terhoff van al zijn bevindingen aan de burgemeester en wethouders verslag gedaan en het college de trofeeën over handigd die hij voor het gemeentebe stuur in Kurobe in ontvangst- had ge nomen. Dit zijn de sleutel van de stad, voorzien van de naam van de burge meester van Kurobe, en een grote oor konde met de Nederlandse en Japanse tekst van die overeenkomst die tussen beide steden is gesloten; de Nederland se versie hiervan is elders op deze pagina af gedrukt. Damclub „De Kroonschijf” heeft een begin gemaakt met de onderlinge com petitie. Debutant in de hoofdklas J. Wiersma won keurig van Mar. van Oosten, terwijl F. Dotinga, na jaren weer terug in deze klas, de punten ver deelde met L. Smid. Na een lang ge- lijkopgaande strijd moest U. Hoogeveen tenslotte in het eindspel het hoofd bui gen voor F. Driest. Th. Sterk moest dit doen voor E. Bruggenkamp, ter wijl S. de Haan deze avond R. de Jong aan zijn zegekar bond. Uitslag: J. Wiersma - Mar. van Oos ten 20; F. Driest - U Hoogeveen 20; F. Dotinga - L. Smid 11; E. Brug- genkamp - Th. Sterk 20; R. d- Jong- S. de Haan 02. De prestaties van de debutanten in de eerste klas kunnen verdienstelijk wor den ganoemd, hoewel er aan alle bor den gee.. risico werd genomen. Van Ie vijf gespeelde partijen eindigden vier in remise. Met nog een bord vol schij ven besloten K. Putte en H. Ferwerda tot een puntenverdeling, evenals H. van der Ploeg en P. Veenstra, waar van eerstgenoemde overigens een so lide party speelde. De enige winstpar- tij kwam deze avond op naam van de butant A. Dijkstra die excelleerde in het duel met Minne van Oosten en deze geen punt toestond. J. de Haan en L. Heegsna kwamen ook al vroeg een re mise overeen. Uitslag: K. Puite - H. Ferwerda 11; P. van Manen - Th. Dijkstra 11; A. Dijkstra - Minne van Oosten 20; J. de Haan - L. Heegsma 11; H. vm der Ploeg - P. Veenstra 11. In de tweede klasse zette P. Kroeze C. Keizer op verlies, terwijl J. Haagsma door Breukelaar op nul werd gehouden. J. Kroles, de oudste deelnemer, ver loor de partij tegen K. de Boer. Uitslag: P. Kroeze - C. Keizer 20; J. Haagsma - Breukelaar 02; S. Kro- les - K. de Boer 02; PROGRAMMA 28 SEPT. Hoofdklas: J. Beeksma - K. Nijdam; Mar. van Oosten - S. de Haan A. de Jong-L. Smid;J. Wiersma- U. Hoo- gev^en; F. Driest-Th. Sterk: E. Brug- genkamp- F ;Dotinga. eerste klas: J. van der Veen - H. Fer werda; P. van Manen - M. van Oosten; L. Heegsma - A. Dijkstra; P. Veenstra- J. de Haan; Th. Dijkstra - H. van -er Ploeg; tweede klas: T. Holkema - K. de Boer; C. Keizer - J. Haagsma; J. Breukelaar- T. Drijer; P. Kroeze - S. Tiersma. Het comité natuur Na 70 Sneek he )t op een dinsdagavond in het stadhuis gehouden vergadering, onder voorzit terschap van mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta - zij volgde tijdens deze korte bijeenkomst de heer J. R. Vis ser op - besloten na haar eerste optre den in deze zomer haar activiteiten volgend jaar voort te zetten. Een ver andering daarbij wordt de naam: deze komt Comité Milieuzorg Sneek te he ten. Over het algemeen was men over de resultaten van de zeven activiteiten dit jaar gehouden, goed te spreken. De heer Visser zei, terwijl hij de voor- ziltrtershamer nog hanteerde, dat het comité is opgericht bij de komst van de tenitoonstellingsbooit, die in de eer ste week van de vakantie in de Wa- terpoortstad heeft gelegen. Hij zei te hopen, dat het comité zal blijven be staan omdait „er nog veel is te doen: het milieubeheer. de samenwerking met het recreatieschap Sneekermeer en de vervuiling op en rond het Snee kermeer”. Over de activiteiten deze zomer wer den meest positieve geluiden gehoord. Het bezoek aan de tenitoonstellingsboot viel wat tegen - er zijn ongeveer ze ven honderd mensen geweest -, maar over de propaganda en omlijsting van Ce tentoonstelling was men goed te spreken. De films voor leerlingen van de 5de en 6de klassen van de lagere scholen, de laatste dag kreeg men

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1