Je snekerWkoerier en Vrij veel bezwaren tegen enkele onderdelen van het plan H. J. Willemsen ontving koninklijke onderscheiding in brons Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST van Drie leden van gezin Sikma, Leeuwarden exposeren hun werk H. W. F. Mumsen uit Rijswijk de nieuwe jonge burgemeester van IJlst DE IJLSTER KLOK, NIET HERGOTEN MAAR GEGOTEN Ruilverkaveling Hommerts-Oppenhuizen In dit nummer o.a.: Veertig jaar in dienst van de stichting Bonifaciushuis In Fries Scheepvaart Museum: Auto reed tegen winkelpui: mede-inzittende gewond ONS verloor met 30 van ACV Moeizame zege Olympus-dames Kraak ’m startte met winst. Open Damtoernooi Lankhorst Alcides in slotfase geklopt W SNEEKER NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en f SNEEKER NIEUWSBLAD donderdags en Fr. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. MAANDAG 5 OKTOBER 1970 125e JAARGANG No. 79 Tijdens een donderdagmorgen in de conversatiezaal van het Bonifaciushuis gehouden bijeenkomst ter gelegenheid van het veertig jarig dienstverband van de heer H. J. Willemsen ontving deze jubilaris de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem opge speld door Sneek’s eerste burger mr. B. van Haersma Buma, die aan het eind van zijn toespraak de heer Willemsen hiermee verblijdde. Het was voor hem namelijk volslagen ’n verrassing. In aanwezigheid van onder meer de bewoners commissie, de zuster-directrice, pastoor Dierkes en kapelaan Schoenmakers, werd de in 1930 als tuinman in dienst getreden heer Willemsen voorts nog nog toegesproken door de secretaris van de Stichting Bonifaciushuis, de heer F. Middelhoff en door de heer F. Tromp, erevoorzitter. Verschijnt: maandags Het staat vast dat tegen enkele onderdelen van het ruilverkavelingsplan voor het gebied Hommerts-Oppenhuizen bezwaarschriften zullen worden ingediend. Verschillende bewoners van het gebied of eigenaren van landerijen in dit ge bied kondigden dat vrijdagmorgen aan. Zij deden dat op de eerste van de reeks informatieve bijeenkomsten over deze voorgenomen ruilverkaveling. Op deze vergadering, die in de Foyer van Amicitia te Sneek werd gehouden, werd voornamelijk bezwaren gemaakt tegen de afdamming van enkele sloten en vaarten en tegen enkele tracees van aan te leggen wegen. De bijeenkomst was bijzonder druk bezocht. Bezwaarschriften kunnen tot 26 oktober a.s. worden ingediend bij eGdeputeerde Staten, de Stemming over de ruilverkaveling vindt plaats op 26 november. b.g.g. redakteur H. W. F. Mumsen, nieuwe eerste burger van IJlst. Op de, foto: Rechts de jubilaris H. J. Willemsen, die van burgemeester mr. B. v. Haersma Buma (links) de koninklijke onderscheiding ontvangt. (foto Obbema) 0HM...I o^m. 4. IHU. WYMIIBiHIill M BIM S8Ï3? Vrijdagavond vond in het Fries Scheep vaart Museum de opening plaats van de tentoonstelling van tekeningen, gou aches en schilderijen van de heer Fré Sikma uit Leeuwarden, zijn echtgenote mevouw Hinke Sikma-Roorda en van zijn in Kampen wonende dochter me vrouw Ellen van Heyst-Sikma, De on geveer veertig werkstukken, waarvan de meeste erg kleurrijk zijn tot 20 okt. te bezien ’s morgens tussen tien en twaalf en ’s middags tussen half één en vijf uur. De heet Sikma, die voordat hij kunst schilder werd, dat was vijftien jaar ge leden, was voordien huisschilder. Hij heeft altijd in de Friese hoofdstad ge woond. De meeste van zijn schilde rijen kunnen abstract worden genoemd. Hij behoort tot die categorie schilders, die zich deze bepaalde vorm van kunst zelf heeft aangeleerd, dus zonder leer meester. Dit kan ook gezegd worden van zijn echtgenote, mevouw Hinke Sikma-Roor- dia, wier schilderijen voor in de galerij hangen. Zij is vier jaar geleden met Tot burgemeester-secretaris van IJlst is benoemd de heer H. W. F. Mum sen, ambtenaar ter secretarie van Rijs wijk in Zuidholland. Hij volgt burge meester B. W. Cazemier op, die sinds 1 april eerste burger is van Wymbrit- seradeel. De heer Mumsen is 31 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinde ren ,een dochtertje van vier en een zoontje van anderhalf jaar. Hij is Ne derlands hervormd en lid van de CHU. Naar bekend is de voorzitter van de stichting, de heer L. Witteveen onlangs overleden. De heer Middelhoff: De zon en vreugde van dit feest wordt gemengd met gevoelens van droefheid, omdat op de plaaits waar ik sta eigenlijk de voorzitter zou moeten staan. Ik zou één facet over hem nog eens willen aan halen, en dat is de dienstbaarheid. Hij was, zo sprak de heer Middelhoff een man, die op de eerste plaaits aan de andier dacht. Gedrurende enige ogen blikken van stilte werd zijn overlijden herdacht. LATER UITBUNDIG In verband met het ovelijden van de voorzitter, heeft het bestuur, aldus de secretaris, gedacht op een laiter tijd stip tot een uitbundige viering van het ambtsjubileum van het heer Willemsen over te gaan. Dit zal zijn op 19 ok tober. „Als huis zullen we laten zien dat wij het ook kunnen”. Donderdag is helt feest daarom in meer intieme sfeer gehouden. Het huidige bestuur is nog maar kort in functie, reden waarom de heer Mid delhoff de erevoorzitter, de heer F. Tromp verzocht de jubilaris voor het voetlicht te halen. Veertig jaar in dienst van de Stichting Bonifaciushuis, een tijd waarin veel is gebeurd, maar z» ging de heer Tromp verder, het is ook ADVERTENTIETARIEVEN 16 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prys Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, FOTOREDAKTIE. Studio Gei Dijs-, Schoolste. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ADMINISTRATIE: Singel 17 Sneek. Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4%s4, 4235, 2247 Gironummer 932730 Dat ’s natuurlijk - dat weten we alle maal - onze oude gebarsten torenklok, die enige weken geleden van zijn plaats is gehaald door de N.V. Ejjsbouts uit Asten in Noord-Brabant, met wie ’t ge meentebestuur was overeengekomen dat dit monument zou worden hergoten om in z’n nieuwe jasje weer gebruikt 'e kunnen worden voor het doel waarvoor hij indertijd is gemaakt, één en ander na goedkeuring van Monumentenzorg. Bij afwezigheid van de kunstschilder Pier Feddema, uit Garijp, die anders een openingswoord zou hebben gespro ken, richtte de heer Sustering, alvorens d» expositie toegankelijk was, even he<t woord tot de belangstellenden, onder wie een niet gering percentage Leeu warders. Hij merkte onder meer op, dat het bezoekersaantal van dergelijke tentoonstellingen, welke in de regel drie weker, duren varieert van drie tot ze venhonderd, een aantal, dat hem tot tevredenheid stelt. Zo langzamethand aldus de heer Susbring, trekken de ten toonstellingen steeds meer mensen uit de omgeving van Sneek en de Zuid westhoek schilderen begonnen. Zij heeft reeds geëxposeerd in Leeuwarden en Frane- ker, haar nam daarentegen heeft be halve in deze Friese steden tentoonstel lingen Groningen, Haren gehad. In deze plaatsen zijn ook de werkstuk ken van de 28-jarige mevrouw Ellen van Heyst-Sikma te bezichtigen ge weest. In tegenstelling tot haar ouders heeft zij een opleiding genoten voor diit vak, ei. wel aan de kunstnijverheid school i Leeuwarden. Evenals haar moeder stelt zij in de galerij veertien schilderijen ten toon. Zonder aan het werk van de andere twee exposanten afbreuk te doen, wil len we toch stellen, dat de hoofdmoot van deze naar wij dachten zeker be- zienswaardige tentoonstelling wordt ge vormd door de schilderijen en tekenin gen van de heer Sikma, die zoals hij zei, in zijn atelier uit herinnering schil dert. Hij passeert ergens, ziet het een en ander, vormt zich daarvan een be paald beeld en legt dat op zijn eigen (meest abstracte wijze) op papier en doek vast iets wat niet iedereen meemaakt. Het belangrijkste voor mij is niet het aantal jaren, maar de wijze waarop men het werk he-sft gedaan. U bent op 21-jari- ge leeftijd, dart was in het jaar 1930, aangenomen als tuinman en was toen inwonend in het „huis”. De tuin was toen heel belangrijk voor het Bonifa ciushuis, omdat de ouden van dagen daaruit de gehele zomer het fruit kre gen. Nadat de heer Tromp nog een voorval had aangehaald, de heer Willemsen heeft in de oorlog een stenen hok waar in de varkens hun plaats vonden ge metseld, werd duidelijk, dat hij later naast de tuin ook moeilijk voor de ver zorging van de veestapel kon worden gemist. Ook noemde de erevoorzitter nog zijn zorg voor de centrale verwar ming. Elke winter ging u vroeg van huis om de kachel aan te zetten. De heer Tromp zei het prachtig te vin den, dat het bestuur deze huldiging op touw heeft gezet. U was een man, die het ris een plicht beschouwde zijn werk zo gloed magelijk te doen. Ik heb u niet één keer horen mopperen, zo sprak de heer Tromp, die de heer Willemsen ten slotte als oud-bestuurslid dank bracht voor de goede samenwerking. ONRUSTIG De heer Van Haersma Buma merkte in zijn rede onder meer op een 40- jarig dienstverband een prachtige pres tatie te vinden. Het is in dëze tijd iets heel bizonders. De mensen zijn wat on rustig, wispelturig geworden en houden er nu meer van van werkkring te ver anderen. Er zijn, vergeleken met vroe- oer niet zo veel mensen meer die veer tig jaar het zelfde werk doen. U, mijn heer Willemsen hebt ’n belangrijke steen bijgedragen om het werk hier goed te laten lopen. U verdient alle lof. Nadat hij d" heer Willemsen de onderschei ding op de revers had gespeld - het is een erkenning van het feit dat u 40 jaar uw werk voor het Bonifaciushuis zo goed hebt verricht - wenste hij de jubilaris geluk én met de onderschei ding én met dit jubileum. Ik hoop dat u deze koninklijke onderscheiding nog vele jaren met ere zult dragen. De heer Middelhoff sprak tot slot, na mens de jubilaris en zijn echtgenote, medewerkers en bestuur van de stich ting, woorden van dank aan het adres van de burgemeester en de heer Tromp In de nacht van zaterdag op zondag is de 18-jarige T H. met een door hem bestuurde personenauto tegen de win- 1 .Ipui van Wagenaar, Dosterdijk 40 g- reden. De naast hem zittende 23-ja- rige T.B. eveneens uit Sneek, raakte bloedend gewond, als gevolg van het kapot slaan van de voorruit. Uitwellingerga een groot recreatiecom- plex is geprojecteerd. De recreanten van dit complex zouden in de toe komst gebruik kunnen maken van de Leyensloot om de Witte- en Zwarte Brekken, het Oudhof en de Langweer- derwielen, te bereiken. Bij een afdam ming wordt men echter gedwongen van het grootscheepsvaarwater gebruik te maken. Deze plannen zijn reeds vijf a tien jaar geleden naa voren geko men, maar de situatie is echter on dertussen danig gewijzigd. De heer Van Eysinga zei begrip te hebben voor de argumenten die zijn aange- voer, voor de afdamming van de Ley- sloot, een zaak die al in „kannen en kruiken” is, maar hij vroeg de heren achter de groene tafel, deze zaak eens opnieuw t bekijken. Een en ander kan nu nog hersteld worden, zei de heer Van Eysinga, die mededeelde in elk geval er bezwaarschrift te zullen in dienen tegen de opheffing van de Leyen sloot. nutrwBix uvinniniiiLAD j fcvoou snmk sh ombtbwik plan de boerderij te verbouwen. In de Kraansloot liggen momenteel zes woon arken en de eigenaars daarvan zouden bij een afdamming ook worden gedu- peeru. Ook van deze zijde zal een be zwaarschrift worden ingediend. VOORNAME ROL De rijksweg 43 speelt in de ruilverka veling een belangrijke rol, met name in ’t gebied bij Oppenh. en Uitwellinger ga. De heren H. Wind uit Sneek en G. Jouwsma uit Oppenhuizen maakten bezwaar tegen het feit, dat verschillen de veehouders te Oppenhuizen-Uitwel- lingerga straks na aanleg van de nieu we rijksweg 43 die een vierbaansweg wordt, een stuk zullen moeten omrijden om n percelen aan de westzijde van deze weg te bereiken. Men zal name lijk in de toekomst de rijksweg niet mogen kruisen. Men wilde weten op welke wijze deze „omrijschade” ver goed zou worden. Er was ook een spre ker die vond dat Rijkswaterstaat een tegemoetkoming moest verlenen in de kosten van nieuwbouw, waar die nood zakelijk zou zijn in verband met de aanleg van de nieuwe rijksweg. In dit gebied is namelijk sprake van boerderijverplaatsing. Beide heren wa ren uiteraard ingenomen met de plan ner -oor een betere waterbeheersing. Zi, -en echter ook van mening dat de Wuverkerende dijken veel te lijden hebben van de pleziervaart en dat het daarom niet juist is de lasten die een verbetering van deze dijken met zich mee brengen geheel ten laste te laten komen van het betreffende waterschap. Een opmerking werd ook gemaakt wat de aanleg van insteekwegen betreft, die ook voor de recreatie kunnen wor den gebruikt. De aanleg van deze we gen zou niet uitsluitend ten laste van de waterschapingelanden mogen komen meende de heer Jouwsma, die ook de verplaatsing van boerderijen bij Op penhuizen een penibele zaak vond. LEYENSLOOT HANDHAVEN Ds.jhr, C. van Eysinga uit Hudster- heide hield, mede op verzoek van in woners van Oppenhuizen en Uitwellin- gerga, een pleidooi voor de handha ving van de Leyensloot, hert vaarwa- tertje tassen de beide dorpen en de Leyenpoel, de Brekken en de Lang- weenderwielen. Hij betoogde, dat met een afdamming van dit watertje voor al de lokale recreatie ernstig wordt benadeel!. Hetzelfde zou ook gezegd kunnen worden van de Douwesloot ten oos' -1 van Oppenhuizen. Een afdam ming van de Leyensloot heeft voorts het grot' beswaar, dat vele bootjes, die anders van de Leyensloot gebruik zouden kunnen maken, straks naar h-1 drukke Prinses Margrietkanaal en de Houkesloot worden gedwongen. En dat nog wel terwijl het streven er juist op gericht is de pleziervaart zoveel mogelijk van de beroepsvaart te schei den. Verder moet er rekening mee ge houden worden dat er ten oosten van Zo wees de heer S. Gerbrandij uit Hommerts er op, dat volgens het rap port, dat wij in het Sneeker Nieuws blad van 1 oktober publiceerden, het Anewiel geschikt zal worden gemaakt voor de recreatie. In het plan is ech ter een weg opgenomen die over een dam in de Kerksloot komt te liggen en daarmee dit watertje afsluit van het Oudhof. Hij wilde daarom die weg met een grote lus ten westen van het Anewiel hebben. Daarmee zouden de bewon s van de eventuele nieuwe boerderijen in dit gebied een veel be tere en kortere verbinding hebben met de dorpen Jutrijp en Hommerts. En als die boerderijen er niet komen zul len de gebruikers van de percelen de voorkeur geven aan zo’n snellere ver binding. Volgens hert huidige plan zul len zij via de aan te leggen Gravinne- weg (bij Jutrijp) of de Lippenwalde bij de Jeltesloot) een grotere omweg moeten maken. De heer Gerbrandij zal omtrent deze zaak een bezwaar schrift indienen. De eigenaar van een boerderij aan de Kraansloot bij de Koevorde maakte bezwaar tegen het voornemen deze sloot af te dam men, waarmee de verbinding tussen deze sloot en de Janesloot komt te vervallen. Daardoor zou deze eigenaar e.astig gedupeerd zijn, want hij heeft een recreatievergunning en is van De heer Henri Willem Fredrik Mum sen is met ingang van 16 oktober a.s. benoemd tot eerste burger van IJlst. De heer Mumsen komt uit een burge- meestersgezin. Zijn vader is momen teel eerste burger van de gemeente ’s Gravenzande. Zelf is hij geboren op 26 juli 1939 in Woubrugge. De nieuwe burgemeester is getrouwd met Aleida Geessien Marie Lieuwma. Het gezin telt een dochtertje van vier jaar Anne ke en een zoontje van anderhalf jaar Henk. Na de 5-jarige hbs-A in Den Haag te hebben doorlopen, begon de heer Mumsen zijn ambtelijke loopbaan ter secretarie van Naaldwijk. Later ging hij naar Rijswijk, daarna Ameide en T’enhoven en sinds 1964 is het weer I jswijk, waar de heer Mumsen werk zaam is op de afdeling stadsontwikke ling. Hij heeft op verschillende secre- tarie-afdelingen gewerkt en is in het bezit van de diploma’s Gemeente Ad ministratie I en II. Dat komt hem nu uitstekend van pas, want burgemeester zijn te IJlst wil namelijk tegelijkertijd ook zeggen gemeentesecretaris. De heer Mumsen zei ons in een telefonisch onderhoud dat hij zeer Ingenomen is met zijn benoeming, waarvan hij donderdag in kennis werd gesteld door het kabinet van de Commissaris van Friesland. De nieuwe burgemeester van IJlst heeft Friesland enigszins le- re kennen, doordat het gezin de laat ste jaren de vakanties doorbracht in het noorden van ons land, onder an dere in Gaasterland. Voordat de sol licitatie in zee ging heeft het echtpaar Mumsen IJlst bezocht. Behalve de ver schillende bestuursfunkties, die uit zijn dagelijkse arbeid voortvloeien, heeft de heer Mumsen zitting, als secretaris, in het bestuur van de CHU-kiesvereni ging te Rijswijk. De hervormde ge meente dient hij als ouderling. Hij is tevens secretaris van de raadscommis sie in Rijswijk, die speciaal belast is met agglomeratie-vraagstukken. De sollicitatietermijn sloot reeds op 25 april en dat de definitieve benoeming pas na ruim vijf maanden werd geno men, zal misschien wel liggen in het feit dat er bijna veertig gegadigden waren voor de burgemeesterspost in IJlst. Na r loco-burgemeester C. Fran kena ons mededeelde zullen de heer en mevrouw Mumsen morgen een be zoek brengen aan IJlst, waar zij om streeks tien uur op hst stadhuis zullen worden begroet. Dit hergieten vond plaats donderdag 1 oktober j.l. Uiteraard stelde het ge meentebestuur in dit gebeuren belang. Het was donderdagmorgen 7 uur, toen de >eide wethouders en de directe _ir van gemeentewerken de _-r Bouman de reis naar het zuiden begonnen. Toen om precies half 12 dit hergieten plaai' vond, zagen we de 1300 graden Celsius warme vloeistof in een grote ton lopen die vervolgens in een blok vormige mantel werd gegoten. Onze klok van 1350 KG in vloeibare toe stand merkten we op, het zei ons wat! Toen we na afloop van een en ander door één der directeuren een rondgang door de fabriek maakten kwamen we onder meer in een aparte afdeling waar verschillende nieuwe klokken stonden wachtend op het transport. Tot onze verwondering zagen ze daar in de hoek ook een oude klok staan en even kij- BEGIN IN 1972? Op een vraag wanneer en waar een be gin gemaakt zal worden met de werk zaamheden werd medegedeeld dat ver wacht mag worden dart in 1971 geen gelden beschikbaar gesteld zullen wor den. Waarschijnlijk kan in 1972 met de werkzaamheden worden begonnen. Gemiddeld vraagt de „afwerking” van erruilverkavelingsplan dertien jaar, maar getracht zal worden dit bij deze ruilverkaveling terug te brengen tot tien jaar’, maar een en ander is afhan kelijk van de geldmiddelen die de Cen trale Cultuurtechnische Dienst ter be schikking stelt, De aanleg van de Ee- weg, van af de Sudergoaweg naar de Hegemerdyk, kornit echter als één van de eerste uit te voeren projecten c-an de orde. De boerderijen aan de westkant van Jutrijp en Hommerts zouden dan over enkele jaren uit hun isolement verlost zijn. Er werd g bekendgemaakt dat de kosten voor de belanghebbenden gemiddeld 1052. per hectare bedragen en dat is onge veer 52,50 per hectare per jaar ge durende dertig jaar. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Oosterhuis uit Diever, lid van de Cen trale Cultuurtechnische Commissie. Achter de groene tafel zat ook gede puteerde ir. L. Eringa, onder wiens leiding op 26 november a.s. de stem ming over deze ruilverkaveling zal plaa vinden. ABONNEMENTEN. Abonnementsgeld f 4>pe» hal) iaar 1 bij we uitbetaling Postabonnementen 6, per hal) raar (bij vooruitbetaling 1 kend zeiden we; hé dat is onze oude klok, hoe kan dat nou? Hert verhaal zou te lang worden U het hele gesprek weer te geven, maar on voldaan zijn we weer afgereisd. De volgende morgen hebben we een lang telefoongesprek met de N.V. gevoerd en te kennen gegeven dat we niet in de gang van zaken willen berusten. De overeenkomst die schriftelijk is vastge legd bevat o.a. het beulen van de oude klok en, waarna het metaal onder toe voeging van 5"/o wegens smeltverlies opnieuw wordt gebruikt. Zo staat het er woordelijk. Er is echter geen gram van het oude metaal gebruikt, de klok voor IJlst bestemd is voor honderd procent nieuw! Wel voorzien van all wat op de oude klok staart, maar heeft zoiets in dit geval zin? Deze klok is niet hér-goten maar dood eenvoudig gé-goïen in 1970. Buiten mede we' en van he.. IJ .ster gemeentebestuur dat toch eigenaar is van de klok, is de opdracht totaal anders uitgevoerd. De N. V. Eijsbouts heeft dit toegegeven en daarvoor excuses aangeboden, maar daarmee is de zaak nog niet in het reine! We hebben telefonisch kontakt met Monumentenzorg gezocht maar er was niemand bereikbaar. Maar af wachten dus. In het Sneeker Nieuwsblad hopen we de IJIsï rs op de hoogte te houden van het vervolg van deze affaire Pa V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1