een fraai onderkomen voor kleuters snekerWkoerier It Protternêst in Blauwhuis Leontien Bijleveld excelleerde op springconcours in de Manege te Sneek Reeds enige tijd in gebruik Sneker sportleven is in.... voor aktie „J. Henry Dunant II" Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Waar gaat het om in 1972? Elke gift groot of klein is welkom Burgemeester B. W. Cazemier ontsloot maandag officieel de deuren College van b. en w. van Wymbritseradeel verdeelde de taken Begin bouw nieuwe technische school Film „Woodstock" geprolongeerd in Amicitia BW INGEZONDEN N J Nationale hoofdklasse Dammen Burgerlijke Stand Wymbritseradeel W SNEEKER NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD 1 kleding en van 26-9 t.e.m. 2-10 ’70 en donderdags en UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags Onder auspiciën van de Raad voor Sport, Recreatie en Jeugdwerk, de (fede ratieve) Sportraad Sneek en het actieve bestuur van de afdeling Sneek van het Ned. Roode Kruis kwamen dinsdagavond de representanten van 't Sneker sportleven bijeen in de Sneker Sporthal Het doel van deze bijeenkomst was de organisatie in Sneek van de landelijke inzamelingsaktie voor de „J. Henry Dunant II”. DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 125e JAARGANG No. 80 echt werd Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o „Mijnheer de burgemeester, dit is ons protternêst. Wilt u voor ons alstublieft de nieuwe school open maken?” Dit vroeg Jikke Hettinga maandagmorgen terwijl zij met Imelda Bootsma Wymbritseradeel’s eerste burger een protter- nest voorhield. Natuurlijk wel meisjes, dat doe ik zelfs graag. Woorden van deze strekking sprak de heer Cazemier vervolgens tot de twee kleuters, die hem eerst een protter uit het nest lieten verwijderen en vervolgens de sleutel tot de fantastisch mooie roomskatholieke kleuterschool aanboden. De rest van dit plechtige gebeuren laat zich licht raden. Terwijl de vele belangstellenden zich toegang tot één der twee lokalen verschaften zongen een aantal met feestkransen en wat al niet meer uitgedoste jongens en meisjes onder leiding van mejuffrouw Catrien Witteveen een welkomstlied. S. D. C. krijgt zaterdagmiddag in haar clublokaal R. J. Sipkens-school bezoek van het damtiental uit Almelo. Gaan we er van uit, dat S. D. C. in dertijd won van Zaandam met 128, terwijl Almelo met dezelfde cijfers het hoofd moest buigen voor de Zaankan- ters, moet S. D. C. hierop afgaande, in staat worden geacht dit treffen tot een goed einde te brengen. De voetba is rond en het dambord is glad Voorts zijn vastgesteld. Groningen - Zaandam, V. O. S. - B. D. V., Constant - Ons Genoegen met Voor Groningen, V. O. S. en Ons Genoegen -ste kansen op de zege. Zij delen de raad mede dat burgemees ter B. W. Cazemier de ruimtelijke or dening, woningbouw en openbare wer ken voor zijn rekening zal nemen, dat wethouder I. Veldhuis personeelszaken en de recreatie zal behartigen en wet houder G. Miedema sociale zaken, ruil verkaveling, waterschapszaken en agra rische aangelegenheden. Het collegiale beraad blijft uiteraard voortbestaan. Van de verdere toekomstige ontwikke ling zal het afhangen of deze taakver deling uitbreiding of wijziging behoeft. Ter bevordering van een regelmatig contact tussen de planoloog-stedebouw- kundige ir. P. Bugel en het gemeen tebestuur van Wymbritseradeel, is een zg. stuurgroep gevormd, bestaande uit de burgemeester, de secretaris, de direc teur van gemeentewerken, een ambte naar ter secretarie, een technisch hoofd- amibtenaair van gemeentewerken en ir. Bugel. Al naar gelang de werkzaam heden zulks noodzakelijk maken kan deze stuurgroep worden uitgebreid met een wethouder, chef afdeling financiën, één of meer raadsleden, een afvaardi ging van de Woningstichting, landbouw schap, consulentschap midden-en klein bedrijven, toerisme en Kamer v. Koop handel. Het ligt in de bedoeling de be stemmingsplannen in deze stuurgroep voor te bereiden, waarna zij in een vroeg stadium worden besproken in de raad. Het college deelt voorts mede dat als eerste loco-burgemeester wethou der I. Veldhuis zal fungeren en als tweede loco-burgemeester wethouder G. Miedema. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4>per half jaar (bij vooruitbetaling). Postabonnementen f 6,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 26 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-pnjs Hoewel een stringente taakverdeling geenszins in de bedoeling heeft gele gen en ook niet noodzakelijk is, bestaat wel het voornemen in de praktijk een eenvoudige verdeling tussen de leden van het college van bu gemeester en wethouders aan te houden, aldus b. en w. van Wymbritseradeel. De belangstelling voor de film „Wood- stock” in het Amicitia theater was in de afgelopen week dermate groot, dat de directie van Amicitia besloot deze film te prolongeren. De film is nog te zien „ot en met volgende week woens dag. In de nachtvoorstelling draait zater dagavond om half twaalf de film „De wraak van het bloed”. Het is een su per griezelfilm met de twee grootste griezels, ondermeer Boris Karloff, van het witte doek. Zondagmiddag om half drie een voorstelling met de film „Sec tie S. contra Goldman”, een verhaal i een geheime stad onder het Ame rikaanse raketlanceercentrum Cape Kennedy. Een film vol spanning, myste rie, verleidng, sex en moed. NUmn ADVIRTMTHRBLAD^J VOOR 8NJSEK EN OMSTBMIH Zoals we in ons blad van maandag al berichtten wordt de school, met de bouw waarvan ongeveer een jaar geleden is begonne al vanaf begin augustus j.l. gebruikt. Gedurende twee jaren voor dien hebben de kinderen gebivakeerd in de inmiddels al door de kleuterin- spectie afgekeurde lagere school, ter wijl daar voor de jongens en meisjes een onderkomen hadden in het nu in reparatie zijnde Theresiahuis. Welnu, een groter contrast met de toe stand, zoals die was op de lagere school met die in de nieuwe school is nauwe lijks denkbaar. Een enkel voorbeeld: De lokalen in de lagere school zijn niet alleen veel te hoog, ook de verwar ming zoals die daar plaatsvindt, .>er ding van de dames C. Feddema en E. vd. Meulen in zeer korte tijd op wed strijden al grote successen geboekt. Hoewel deze dag in eerste instantie werd georganiseerd voor de ruiters, is er ongetwijfeld grote propaganda ge maakt voor deze prachtige sport. Voor de volwassen ruiters is het beoefenen van de paardesport in het algemeen een heerlijke ontspanning, terwijl er voor de jeugd, naast de vreugde van het beoefenen zelf, een grote opvoed kundige waarde van uit gaat, hetgeen door vele ouders nog wel eens wordt onderschat. Nog een enkel woord over het spring concours. De leerlingen van de Manege hebben ongetwijfeld een prima indruk achtergelaten. Het is een hele over- gang, zich plotseling voor negen bin ding, die men zelf vermaakt en in de meest letterlijke zin van het woord af draagt. Verder is er een ontstellend gebrek aan dekens. Men slaapt onder lompen. Op mijn reizen in Hongarije kwam ik in kontakt met enkele van de zeer vele noodlijdende gezinnen. Met behulp van particuliere giften, voornamelijk uit Urk, heb ik deze adressen tot nu toe kunnen steunen met een maandelijkse bijdrage van 100,Met uw hulp wil ik dit blijven doen, totdat een of andere kerkelijke gemeente of instan- tei de verzorging van een bepaald be zin op zich wil nemen. Bij deze gezinnen is ook een dominees familie met drie kinderen die moeten leven van 30,— a 40,— per week. Kleren kan men niet kopen, het oudste kind kan zonder steun niet naar het gymnasium. De dominee legt wekelijks hondenden kilometers af op een meer dan 20 jaar oude motorfiets om op ver borgen wijze het evangelie te bren gen in de huizen van hen, die bij po litieke dominees stenen voor brood krijgen. Alle onkosten moeten uit ei gen zak betaald worden. Het bezit van een auto zou hier een ware uitkomst betekenen. De Stich ting S.B.C., die momenteel zelf reeds de financiering van enkele auto’s ver zorgt, verzocht mij dringend, ter ver lichting van haar lasten, de zorg van een auto voor dominee A. op mij te willen nemen door proberen geld in te zamelen in Sneek en omgeving. Maar ook het bebrek aan bijbels in landen achter het Ijzeren Gordijn is groot. Help ons helpen! Deze aktie wordt door verschillende predikanten en doktoren aanbevolen. Laat uw linkerhand niet weten wat uw rechter doet. De vijand loert over al, ook hier en voor ons en voor hen is het illegale arbeid. Giften graag aan: Comité Help Hon- garije-Boaz Bank Sneek- giro 824481. Sneek, oktober 1970 Witteveen, dat u daarin zult slagen, opdat z. dan straks veiligheid zullen geve aan anderen. De kinderen kunnen zich hier ont plooien en plezierig werken. Mejuf frouw Wolters noemde dit „op difl moment een curiositeit Blijft het ge bouw zien als middel om uw doel te bereiken. Zij zei te hopen, dat de kleuters zullen leren lief voor elkaar te zijn en wenste de betrokkenen sterkte” bij hun moeilijke maar ook fantastisch mooie taak”. Master Mulder-wie kent de man anders dan in deze benaming - memoreeerde onder meer, dat in 1904 het Theresia huis is gesticht. De zusters begonnen daar toen met een „bewaarschool”. Dat werk hebben zij 52 jaar lang ge daan, al die tijd pro deo. Dat duurde tot begin 1956, toen de kleuterwet in werking trad. BIJNA DE HELFT In ons blad van maandag j.l. hebben wij al vermeld, dat een groot aantal kinderen dagelijks uit enkele dorpen worden gehaald. Welnu, zij vormen bij na de helft van het er totaal school gaande kinderen, namelijk 27. Pastoor Vlaskamp van Blauwhuis merkte in zijn toespraak nog op, da.t het fijn is, dat er in deze tijd niet-rooms katholiek opgevoede kinderen tot deze katholie ke school toegelaten worden. Hij noem de dót een groot verschil met vroeger. Architect Bekema uit Harlingen bood het schoolbestuur een schilderij aan. Behalve hij hebben aan de bouw van het fraaie gebouw meegewerkt: Hoofd aannemer K. Bootsma, Blauwhuis, on- .'aannemer Firma Huiitinga, Bolsward S. en R. v. d. Berg, Blauwhuis electri- citeit, N. Bootsma uit Tirns verzorgde het schilderswerk, De Leeuw en Ti. ~- ma uit Leeuwarden legde de centrale verwarming aan en de stoffering is van Tj. Brouwer uit Blauwhuis. ’s Middags en ’s avonds bestond er vo<~- de ouders der kinderen en ande re belangstellenden nog gelegenheid de sch< o1 te bezichtigen. Hiervan is Iruk tot ’s avonds 9 uur, gebruik van ge maakt. Blauwhuis kan trots zijn op It Protter nêst. De protters zullen hun nest wel weten te vinden. Hun aantal kan nog tot 62 uitgroeien. 5^5 OHidNl 0<hu m i» «muuU> iUtt. WYMIUISUAMU u UUT en de kachel, die zich in een der hoeken be vindt, liet veel te wensen over. VEEL LICHT Zes en vijftig kinderen worden nu da gelijks door zuster Clementino en me juffrouw C. Witteveen bezig gehouden L lokalen, die centraal verwarmd wor den, aan drie zijden het zonlicht naar binnen laten stralen en geheel naar de eisen van deze tijd zijn ingericht. I kinderen kunnen er zich naar har telust uitleven in velerlei bezigheden. En met allerlei materiaal. Zo zagen we, terwijl burgemeester Cazemier zich tot de aanwezigen richtte, hen bijvoorbeeld uitleven in schilder- en boetseerkunst. De burgemeester merkte onder meer op dat in 1964 plannen tot de bouw van de school zijn gemaakt. Vier jaar daarna begonnen deze wat vaster vormen aan te nemen en vorig jaar nog kon met de bouw worden begonnen. Jullie moe ten, zo sprak hij tot de nauwelijks lui sterende kinderen, maar veel plezier maken in deze school, waarmee jullie zuinig moe,ten zijn. Maar je moet hem wel gebruiken. De voorzitter van de Stichting R.K. scholen van Blauwhuis de heer H. Witteveen, bracht de heer Cazemier dank. In zijn dankwoorden betrok hij ondermeer ook de eveneens aanwezige oud-burgemeester J. van Hout, alsook de wethouders G. Miedema en I. Veldhuis. RUST IN ONRUSTIGE WERELD De inspectrice van het kleuteronderwijs in de Noordelijke provincies, mejuf frouw Wolters uit Leeuwarden, wijt secretaresse eveneens aanwezig we-., noemde het zeer verantwoord een der gelijke duur gebouw in Blauwhuis neer te zetten. „Wat heerlijk, dat er voor jonge kinderen hier ruimte gemaakt is die rust geeft, te midden In een wereld van onrust, aldus mejuffrouw Wolters. Kunnen de kleuters hier veiligheid heb ben? Wij hopen, en zij richtte zich toen tot zuster Clementie en mejuffrouw dernissen geplaatst te zien, waaronder een z.g. dubbelsprong, als men bedenkt, dat normaal in de lessen nooit meer dan enkele hindernissen achter elkaar worden gesprongen. De ontdekking van de dag was de Manegeleerlinge Leon tien Bijleveld, die op de hengst van Amarosso met groot vertoon van macht de hoofdprijs in de wacht sleep te. De uitslagen zijn: Pony’s: Springconcours (beoordeling op stijl en fouten): 1. Rudy Evenhuis op Midzy; 2. Steven de Jong op Don Frederic; 3. mej. Heidenrijk op Suze. Geluksspringen: 1. Rudy Evenhuis op Midzy; 2. Bouke de Jong op Victory; 3. Ali Jansma op Hardy; 4. Peter Dijkstra op Arno. Speel uw spel: 1. Bouke de Jong op Victory; 2. Rudy Evenhuis op Midzy; 3. Margreet de Jong op Don Frederic; 4. Steven de Jong op Don Frederic. Paarden springconcours (beoordeling op stijl en fouten): 1. M. Jansma (W.P.) Op zaterdag 3 oktober j.l. vond in de Manege te Sneek een springconcours plaats, georganiseerd door de lande lijke rjjvereniging „de Water-Poorters” waarbij tevens de tien beste rulter-eur- sisten van de Manege waren uitgeno digd. Het gold hier uiteraard die rui ters en amazones van de manege, die onder leiding van de gediplomeerd oefenmeester, de heer A. Sjjbrandij, al ze-'r behoorlijke vorderingen in de dressuur hebben gemaakt met daar naast het nodige onderricht in het on derdeel springen. Ook de jeugdige leden van de pony club „Tally Ho” namen voor de eerste keer met grote animo aan een springconcours deel. Tally-Ho het vorig jaar opgericht en de leden ervan hebben onder de bezielende lei- Het lokalenplan van de nieuwe tech- i sche school in Sneek is behalve door het bestuur, nu ook door de minister aanvaard. Deze heeft toestemming ge geven dat de architect een definitief plan kan maken. Dat zal dan uiter aard ook nog bekeken moeten worden, maar toch is het zo dat de bouw een stapje dichterbij is gekomen. Deze nieu we school komt in de plaats van de technische school in de Kloosterstraat, die daar al lang uit de kleren is ge groeid. Deze nieuwbouw is al jaren geleden aan de orde gesteld, cn hoewel de ur gentie was aangetoond en ook aanvaard, werd tot dusver de g odkeuring voor de bouw steeds onthouden. De nieuwe school komt waarschijnlijk aan de rijks weg 43 even voorbij de Manege. Ove rigens wordt verwach diat de erste paal voor de nieuwe school niet vóór 1972 in de grond zal gaan, want bet definitieve plan moet eerst, zoals dat heet, „alle stadia nog doorlopen”. Roode Kruis en van het bootproject in het bijzonder, om een beroep op het Nederlandse volk te doen gelden bij een te brengen om het Nederlandsche Roode Kruis een nieuw schip aan te bieden. Om het voor een „J. Henry Dunant II” benodigde bedrag van f 5.000.000, op tafel te brengen zal een aantal ak- ties worden gevoerd, met als hoogte punt een door de N.O.S verzorgd avond vullend „Henry Dunant”-televisiepro- ’ramma op woensdag 14 oktober a.s. Met dit programma gaat samen een huis-aan-huis collecte, waarvoor alle landelijke sportbonden hun medewer king hebben toegezegd. Tijdens de bijeenkomst in de Spc thal bleek de door de „Sport” toegezegde medewerking bepaald geen loze kreet te zijn en binnen drie kwartier was door een enthousiaste schare sportlie den e-'.n leger collectanten op de been gebracht. Op woensdagavond 14 oktober a.s. sen 7 en 8 uur trekken ze bij u aan de bel. Mogen wij de collectanten al vast even voorstellen? Goed, daar ko men ze (in een willekeurige volgorde) Basketbalclub „Menhir”, Sneker Mixed Hocky Club, Landelijke Rijvereniging ”De Waterpoorter”, Sneker Zeil Club, Kon. Zeilvereniging „Sneek”, Sneker Damclub, volleybalvereniging „Animo”, schaatstrainingsgroep „De Ulster” Sneker Badmintonclub, Sneker Hand bal Club, Volleybalvereniging „Olympus ’63”, zwem- en poloclub „Neptunia”, sportclub „Friesland”, gymnastiekver eniging T.G.P., Sneker Gymnastiek Ver eniging, Tafeltennisclub „Kraak’m”, „Lawn-Tennis Club „Nomi”, Tennisclub „Shot Voetbalvereniging W.Z.S., Voet balvereniging O.N.S., Voetbalvereniging L.S.C., Voetbalvereniging Sneek. Men ziet hethet Sneker sportleven laat het niet bij woorden! En U?? Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geboren: Petra, dv Petrus Meijer Adriana Agema te Oppenhuizen; Ger da Petra, dv Eeltje Muller en Martje de Bock te Hommerts; Haaije Jan, zv Pi»tor Cnossen en Geertje Boschma te Heeg. Gehuwd: Klaas Wijnstra, 22 jaar te Sneek en Jantje Teuntje Steunebrink, 26 jaar te Noordwolde. Overleden: Elisabeth van der Werf, 83 jaar. wv Sjoerd Landman van Blauwhuis; Pieter Wesselius, 57 jaar ev Jeltje de Boer van Uitwellingerga. Het Rode Kruissehip J. Henry Du nant voldoet, door de snel wijzigende inzichten en opvattingen op het gebied van le medische verzorging en reva lidatie n’ct meer aan de eisen die thans moeten worden gesteld. Zo tracht men - om maar iets t noe men - chronische zieken en invaliden zo min mogelijk bedlegerig te houden, doch als het even kan een aantal u- ren op te laten zijn. De ruimten aan boord van het schip zijn echter geheel op bedpatiënten ingesteld. Er is geen dagverbijf voor lopende patiënten, en wil men het opbject exploitabel hou den, dan kan zo’n ruimte ook niet wor den vrijgemaakt. In feite wordt dus nu vaak de moderne behandelings- en verzorgingsprocedure onderbroken door die gasten voor hun vakantietocht in bed te stoppen en hen de hele week da,-. - i te houden. Ook in andere opzichten voldoet het schip vandaag-de-dag niet meer aan een aantal elementaire eisen, waaron der de huisvesting van de vaste bem i- ning die er werkt en grotendeels woont, alsmede de onderbrenging van de vrij- willigersstaf. Met enkele andere medische en nau- tisch-technische eisen vormden de bo venstaande punten de beweegredenen voor het comité van vrienden van het Enige weken geleden kreeg ik een te lefoontje: daar en daar is een Hongaar se predikant, die erg arm is. Wilt u daar wat kleding brengen? Ik toog er heen, samen met mijn broer met wat wat Duitse evangelische boeken. De Hongaarse dominee was zo verrast en dankbaar dat hij er een hart-attack van kreeg. Er wordt voor al door hen die niet toegeven aan het communistische regiem onttellend ge leden. Godsdienst is nog steeds opium voor het volk. Wij geven u enkele voorbeelden uiit ons werk: In juni van dit jaar logeerden in E. een dommee en mevrouw afkomstig van achteren ’t Ijzeren Gordijn. Omdat hij de naam van Christus niet wilde verloochenen werd hij „weggepromo veerd” naar een armelijk dorpje in de b’ inenlanden. Van dit alles heeft de man een ernsige hartkwaal er een long aandoening overgehouden, terwijl zijn vrouw na een hartoperatie totaal ver zwakt is. Het zal u duidelijk zijn, dat men in die gebieden aan het kopen van kle ding en schoeisel niet of nauwelijks toekomt. Veelal draagt men uit Hol land cadeau gekregen gebruikte kle- ADM1N1STRATIE; Singel 27 Sneek, Postbus 11. Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-22 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 423J, 4235, 2241 Gironummer 932130 RED AKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. ROTO RED AKTIE: .Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 springconcours en fouten): 1. Varina; 2. mej. L. Bijleveld (Manege) op Amaroso; 3. mevr. Vis- ser-Feenstra (WP) op Condor; 3. Jan Jansma (WP) op Mariska. Jachtspringconcours: 1. U. Bakker (WP) op Valiant; 2. M. J. Jansma (WP) op Varina; 3. Jan Dijkstra (WP) op Quick; 4. mej. L. Bijleveld (Mane ge) op Amaroso. Puissance springconcours: 1. W. Bijle veld (Manege) op Freddy; 2. mej. L. Bijleveld (Manege) op Amaroso Gerrit Heida (Manege) op Dominique; 4. mej. A. Buwalda (WP) op Robert II.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1